Chileens verzet Twijfelachtige economische banden hebben diplomatieke gevolgen prijst Nederland GEVOELIGE KNAUW VOOR RELATIES BONN-Z.-AFRIKA EEG geeft steun aan Portugal Parijs bezorgd over Fran^oise Claustre Brazilië: chaos? op weg naar l J achtergrond HEB MEELIJ Ongeveer f 470 miljoen beschikbaar gesteld DROOM Mexicaans geld in Spanje uit gratie •i door nico scheepmaker DINSDAG 7 OKTOBER 1975 BINNEN» EN BUITENLAND 3 ing iaal (1) (2) test izie ntie Andere gedachten 1 s 2 Beschuldiging sen (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) BONN De twijfelachtige sa menwerking van Westduitse fir ma’s met het apartheidsregime in Zuid-Afrika, op het gebied van de kernenergie, hebben tot ernstige politieke consequenties geleid. Na het gedwongen aftreden, vorige week, van West-Duitslands hoogste NAVO-generaal, Günther Rail, die in het geheim het Zuidafrikaanse atoomcentrum Pelindaba had be zocht, wordt in Bonn verwacht dat de Zuidafrikaanse ambassadeur in West-Duitsland, Donald Bell Sole, zal worden teruggeroepen. ■HBSêeH I I Ebert- (Door Cees de Graaff) Een (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) Zondag vertelde regisseur Frans Weisz me, dat hij diezelfde nacht gedroomd had dat hij met slechts twaalf mensen in de bioscoop naar ,.Heb meelij Jet” zat te kijken, en dat die weinige mensen bo vendien stuk voor stuk tijdens de film als schaduwbeelden voor het doek langs wegslopen, zodat hij, toen het licht ten slotte weer aanging, alleen nog maar met producent Rob du Mée in de zaal zat! 1 op ling. van ssen o de een wen ïan- n in litie het Niet alleen heeft de verhouding met Zuid-Afrika een gevoelige knauw gehad Bonn was zeer coöperatief met het Vorster-regime maar ook andere po litieke consequenties dreigen. Zo heeft Nigeria aangekondigd dat het overweegt niet meer deel te zullen nemen aan een internationale conferentie over Zuidelijk Afrika, die wordt georganiseerd door de Men mag zich dan ook wel afvragen, of de werkelijke reden van het politie verhoor van deze moedige journalist niet eerder is dat hij de Franse regering met zijn interview inderdaad in een wel wat moeilijk parket heeft gebracht. Doch zonder zijn interventie zou Franqoise Claustre vermoedelijk al op 23 septem ber zijn gefusilleerd Of ze dat lot nu toch nog zal kunnen ontlopen, is de beangstigende vraag die heel Frankrijk zich sinds gisteren opnieuw stelt. De Westduitse regeringswoordvoerder, Klaus Boiling, heeft overigens gisteren nogmaals ontkend dat de Westduitse re gering op „directe of indirecte wijze op atomair gebied samenwerkt met Zuid- Afrika”, en dat „het volledig ondenkbaar is dat de Bondsrepubliek bijdraagt aan de opbouw van een eigen nucleaire be wapening van Zuid-Afrika”. sociaal-democratische Friedrich stichting. Na de onthulling dat Westduitse fir ma’s intensief hebben meegewerkt aan de inrichting van de kijk- en luisterpost van de Zuidafrikaanse marine „Silver- mine” bij Simonstown met de andere bladen aangesloten bij de Gemeenschap pelijke Pers Dienst berichtten wij daar toen als eerste over is dit de tweede maal in korte tijd dat West-Duitsland wordt beschuldigd van een militair-in- dustriële samenwerking met Zuid-Afri ka. denken. De angst voor represailles zit diep geworteld. Minister van Buitenlandse Zaken Max van der Stoel in gesprek met zijn Belgi sche en Britse ambtgenoot, resp. Renaat van Elslande (links) en James Callagan (rechts), voor de aanvang van de twee daagse bijeenkomst van EEG-ministers van buitenlandse zaken. DEN HAAG. (ANP) Jaime Gazmu- ri, secretaris-generaal van de thans ver boden Chileense 1MAPU-OC een der partijen van de I nidad Popular is bijzonder ingenomen met het beleid van de Nederlandse regering. van eid- in het :zin- dat De ■zien ouw k in ade- eren be tter 1 om erde ssen anse liten de wee ble- i uit jord erre vin- met Het Hen dik zen- een is in >erd. arrie Ison noe stal ;ele- >erd, gge- leeft dat van ande iren, en PRESIDENT GEISEL land van zijn be- niet lijke am- rader >erd, vor- hun irij- aoe- lack dat t en nu heb dat and, nd”. een zei die een ont- lan- ding evel nen. aan aren inde eeft sing ard: jetie :rug ze zou zelingsdrama eindelijk aan de grote klok wist te hangen, zich nu ter beschikking van de politie moet houden. Hij wordt nu nota bene beschuldigd van het feit, dat hij de Franse autoriteiten niet van mevrouw Claustre’s lot op de hoogte zou hebben gesteld, terwijl zijn interview de ogen van heel Frankrjjk juist had ge opend, zodat ook de regering zich toen eindelijk wel verplicht zag wat actiever op te treden. Daar kwam nog bij dat ik ,,Heb meelij Jet” onder de meest ongunstige omstan digheden zag, namelijk pal na „Califor nia Split”: een Amerikaanse film van regisseur Altman van „MASH” met El liott Gould van „MASH”, dus me dunkt. Bovendien een 'film met een soortgelijk thema als ,,Heb meelij Jet”: twee geklof te jongens gaan samen op stap etc. Ik vond het echt een aardige film, maar tot mijn verbazing merkte ik een uurtje la ter dat ik toch meer zat te lachen om Johnny Kraaykamp en Piet Römer dan om Elliott Gould en George Segal. Mijn verbazing werd nog groter toen ik na afloop een sombere producer Rob du Mée en een sombere regisseur Frans Weisz aantrof. Weliswaar hadden enkele landelijke ochtendbladen diezelfde och tend op hoogst onhebbelijke wijze de vloer met de film aangeveegd (terwijl zij een middelmatige film als „Flanagan” nog hadden aangeprezen als „een nieuw® periode in het Nederlandse filmen” en „een voor Nederland nieuw genre”), maar nu ik mij eindelijk eens geamuseerd had met een Nederlandse film, til ik daar niet zo zwaar aan. Zij echter wel. En de geldschieters ook. Buitenlandse Zaken, mr. Van der Stoel, in de Europese ministerraad hebben aangedrongen op een forsere financiële hulp. Hij zou daarbij echter overstemd zijn door andere landen. Het bedrag van 150 miljoen Europese rekeneenheden komt ongeveer overeen met 470 mil joen. Die Europese leningen aan Portugal worden verstrekt tegen een rente die 3 percent lager ligt dan de normale. Vol gens een Duitse woordvoerder zal het bedrag ter beschikking komen in de jaren ’16-11. De hulp zal gebonden wor den aan in Portugal uit te voeren pro jecten. Om Portugal het geld ter beschikking te kunnen stellen tegen een 3 percent lagere rente is een zogeheten renteboni- LUXEMBURG (ANP). De ministers van buitenlandse zaken van de EEG zijn gisteravond akkoord gegaan met de ver strekking van financiële hulp aan Por tugal. De Portugese minister van buiten landse zaken, Antunes, en zijn ambtge noot van buitenlandse handel, Campinos, die vandaag in Luxemburg een ontmoe ting met hun Europese ambtgenoot zou den hebben, zullen te horen krijgen, dat de Europese gemeenschap leningen tot een bedrag van 150 miljoen Europese rekeneenheden ter beschikking wil stel len. Dat heeft de Britse minister van buitenlandse zaken James Callaghan gisteravond in Luxemburg meegedeeld. ficatie nodig. De financiering daarvan moet nog verder door de technici uitge werkt worden. Ruwweg kost de bonifi catie aan de EEG-landen 30 miljoen rekeneenheden. Ze zullen dit geld moe ten betalen aan de Europese investe ringsbank, welke bank de 150 miljoen rekeneenheden aan Portugal zal ver strekken. De EIB leent het aan Portugal te verstrekken kapitaal op de Europese kapitaalmarkt. Is Brazilië aarzelend op weg om opnieuw het kronkelende en gladde pad van de democratie op te gaan of glijdt het land af naar de chaos, die een militair ingrepen om het land van chaos en communisme te redden voor de buitenwereld aannemelijk moet maken? Toen op 31 maart 1964 de militairen in Brazilië de macht grepen schreeuwden talloze mensen in en buiten Zuid-Amerika moord en brand. In Brazilië zelf klonk echter ook de verzuchting: „Het moest er wel van komen”. Toen was er sprake van een politieke chaos, die misschien een staatsgreep niet noodzakelijk, maar dan toch wel begrijpelijk maakte. Vanaf die tijd hebben de militairen een sterke greep gehad op het politieke leven in Bra zilië, hoewel de schijn van democratie werd opgehouden. Je beseft als nonchalante bioscoopbezoe ker te weinig, wat een positieve of nega tieve recensie voor verschil kan maken voor de makers van een film. Een schil der schildert een stHleven, en bevalt het hem niet dan zet hij het weg en maakt een ander. Maar bij een film komt zoveel geld om de hoek kijken, dat één film die om een soms raadselachtige en onachter haalbare reden ,,het niet doet” voor eeuwig en altijd de genadeklap kan be tekenen voor de producent, de regisseur en (soms) de hoofdrolspelers. „De laatste trein” en ,.Heb meelij Jet", terwijl ik „Flanagan” bepaald niet goed vond, en „Kind van de zon” ronduit slecht. Ik heb blijkbaar geen verstand van films, of geen verstand van Nederlan ders. Neem nou bijvoorbeeld „Heb meelij Jet”. Ik heb alle Nederlandse films van de laatste tijd, op dr. Pulder van Haan- stra na, nu wel gezien, en er waren er eigenlijk maar twee bij die mij bevielen: Nog verbazingwekkender is dat sedert gisteren nu ook de onafhankelijke tele- visieverslaggever, Raymond Depardon, wiens interview begin september het gij- En hoewel de recensies in de niet-lan- delijke kranten bepaald niet slecht wa ren („Een bij vlagen amusante schelmen roman in filmvorm, waarmee men zich, al naar zijn stemming, plezierig kan la ten bezighouden”, „een ingetogen kome die met uitzonderlijke acteerprestaties van Piet Römer. Johnny Kraaykamp en Elsje de Wijn”, „een voortreffelijke ko medie”) is het blijkbaar toch moeilijk de eenmaal rondgestrooide mare van een mislukte film „weg te spelen” met behulp van de film zelf. „Heb meelij Jet” blijft weliswaar nog in de meeste grote steden en een stel kleinere steden, maar in Hil versum. Enschede, Almelo, Heerlen, Bre da, Eindhoven, Zaandam, Apeldoorn, Maastricht, Veendam en Assen zal hij zijn tweede week toch niet halen, zodat althans in die steden ook niet via de mond-tot-mond-reclame een correctie op die (mijns inziens ten onrechte) negatieve recensies kan worden aangebracht. Volgens een Nederlandse woordvoer der zou de Nederlandse minister van Gazmuri, die een rondreis maakt door Oost- en West-Europa en Latijns Ameri ka om contact op te nemen met organi saties die het Chileense verzet steunen, verklaarde gisteren op een persconferen tie in Den Haag dat de Nederlandse regering, „als een van de weinigen in Europa”, bij verschillende gelegenheid een „bijzonder positief” standpunt heeft ingenomen, onder andere op de Parijse conferentie over het regelen van de Chileense schuld. De Chileense vluchtelingen in Neder land worden „onder betere omstandighe den” opgevangen dan in andere landen. In Nederland zijn, wat betreft deze vluchtelingen, problemen opgelost die in .andere Westeuropese landen nog niet zijn opgelost. De regeringswoordvoerder kon echter niet ontkennen dat de Westduitse firma Kraftwerk-Union deelgenomen heeft aan de internationale inschrijving voor de bouw van een kernenergiecentrale in Zuid-Afrika, het project waarbij het om 1,8 miljard mark gaat. Ontkend werd echter dat over de vraag, of de West duitse regering hiervoor een exportver gunning beschikbaar zou moeten stellen, onenigheid zou zijn ontstaan tussen de ministers Genscher (buitenlandse zaken) en Friedrichs (economische zaken). Gen scher zou bij het verlenen van een vergunning consequenties vrezen voor de betrekkingen met de Afrikaanse staten. Regeringswoordvoerder Boiling ont kende bovendien dat West-Duitsland met Zuid-Afrika samenwerkt op het ge bied van uraniumverrijking. Een ont kenning die strikt formeel is. Feit is echter dat de elektriciteitsmaatschappij Steag in Essen en heit kernenergiecen- trum in Karlsruhe, die beide voor een groot deel in handen zijn van de West duitse overheid, al jarenlang met Zuid- Afrika samenwerken op het gebied van de uraniumverrijking. Weliswaar is Zuid-Afrika in april van dit jaar met een eigen verrijkingsmethode gestart, maar deze methode lijkt verdacht veel op de Westduitse. Een en ander kan politieke conse quenties hebben. Het verrijkte uranium kan niet alleen dienst doen als brandstof voor kernenergiecentrales; het kan ook Bij de laatst gehouden verkiezingen heeft president Geisel de MDB gelij ke kansen willen geven als de ARE NA. Niet alleen de ARENA kreeg het recht om via de televisie stemmen te lokken, maar ook de MDB mocht haar verkiezingsprogramma voor het oog van de wereld publiek maken. En terwijl de ARENA traditiegetrouw haar propaganda richtte op alles, wat Brazilië de afgelopen jaren bereikt had, ging de MDB dichter naar de mensen toe en wees ze op alles, wat Brazilië nog voor haar inwoners moest doen. Deze meer sociale en minder technocratische opstelling had een succes, wat niemand verwacht had van een partij, die voor het eerst in het volle daglicht kon komen. Op veel plaatsen in Brazilië haalde de MDB de meerderheid, met name in de arme en minder geïndustraliseerde streken. Maar ook onder de arbeiders in Rio de Janeiro en Sao Paulo bleek haar aanhang groot. De ARENA bleef nog wel de grootste partij, maar de oppositie was niet meer weg te cijfe ren. President Geisel heeft zich meer malen in het openbaar uitgesproken Maar donderdagavond op de Amster damse première heb ik echt met veel ple zier naar .,Heb meelij Jet” zitten kijken. Hoewel ik van aard goed gemutst ben, lach ik niet zo heel gauw, omdat ik de meeste grappen al uit de verte zie of hoor aankomen op hun knalrode brom mer met open knalpot. In „Heb meelij Jet” zaten echter een paar grappen die ik niet had zien aankomen, en bovendien zag ik Piet Romer na elf films voor het eerst als voldragen filmacteur, ik zag Johnny Kraaykamp na lange tijd weer eens in zijn favoriete rol van schlemie lige geinponem, en ik zag voor het eerst van mijn leven Elsje de Wijn frontaal naakt, zodat ik ook voor het overige goed gehumeurd en glimlachend naar deze film heb zitten kijken. voor een drie-partijen-stelsel, maar verder dan experimenteren met een twee-partijen-stelsel is men nog niet. Die experimenten zijn echter voor iedereen te volgen. Na een lang poli tiek stilzwijgen, kan iedere Braziliaan nu via de kranten de politieke debat ten in de senaat volgen. Met name de gematigde krant Jornal do Brasil brengt uitgebreide verslagen van de senaatszittingen. In die verslagen komt een vrijheid van pers naar voren, die Brazilië jaren lang niet heeft gekend. Censuur op senaatsver- slagen bestaat niet meer, al wil dat niet zeggen, dat de perscensuur als zodanig is verdwenen. Maar wat er politiek gebeurt, mag nu duidelijk gezegd en geschreven worden. Het is wel opvallend, dat de bevolking nog lang niet zo vrijuit praat, als de kranten schrijven. Praten over poli tiek is in Brazilië nog altijd om je heen kijken en vooral niet hardop Dat er wel degelijk nauw overleg bestaat tussen Westduitse en Zuidafri kaanse instanties blijkt ook uit het feit dat de directeur van het Zuidafrikaanse bureau voor de atoomenergie, Andries Roux, sinds 1972 minstens vijfmaal een bezoek bracht aan de Bondsrepubliek om daar met Westduitse collega’s te spreken. MADRID (Reuter). De Spaanse banken wisselen sedert maandag geen Mexicaanse peso’s meer in voor peseta’s, aldus een mededeling van de Spaanse Centrale Bank. Vorige week werd de inwisseling van Portugese escudo’s al gestaakt. als grondstof dienen om splijtstof te winnen voor atoombommen. Een nieuw ultimatum heeft de rebel lenleider echter (nog’) niet gesteld, maar dat is dan ook wel het enige lichtpuntje dat voor de arme Francoise Claustre na bijna anderhalf jaar gevangenschap in een hut onder de moordende Afrikaan se zon, nog valt te onderkennen. Hoewel uit Pretoria geen bevestiging is gekregen menen politieke kringen in Bonn dat Sole zich door zijn handelwij ze onmogelijk heeft gemaakt in de Bondsrepubliek. De ambassadeur heeft de afgelopen jaren talrijke reizen van militairen, hoge Westduitse regerings ambtenaren en zakenlieden naar Zuid- Afrika in het diepste geheim voorbereid. Onthullingen (waarover wjj eerder be richtten) door de Westduitse anti-apart- heidsbeweging en het African National Congress (ANC) over samenwerkings projecten hebben de Westduitse regering in grote verlegenheid gebracht. Het land kreeg een regeringspartij; de ARENA, en een oppositiepartij: de MDB-Movemento Democratico Brasil die stelselmatig monddood werd gemaakt. Verdachtmakingen, intriges en „verdwijningen” van te kritische oppositieleden waren het lot van de MDB gedurende een aantal jaren. De presidenten, zonder uitzondering lid van de ARENA, werden door de militairen naar voren geschoven en de sterke’ hand van het leger was ook in het openbare leven te voelen. Elke verandering, elke poging om tot een wat socialer beleid te komen werd, voordat ze „gevaarlijk” kon worden, de grond in geboord. Hoewel in deze situatie ogenschijn lijk nog niet veel veranderd is, blijkt er vooral de laatste twee jaar een grote verschuiving op gang gekomen te zijn. President De Medici werd nog algemeen gezien als een stroman van de militairen, maar zijn opvolger, president Geisel, is een nieuwe weg ingeslagen. Hij heeft een, overigens uiterst beperkte, liberalisering op gang gebracht, die-hoe-beperkt-ze- ook-is nu al vragen en kritiek op roept. Echte politieke vrijheid is er in Brazilië nog lang niet. Nog steeds is er geen harde kritiek te horen op regering of leger. Nog steeds is elke kritiek met een waas van geheimdoe- nerij en intriges omgeven. Wat de kranten al wel kunnen schrijven, durven de mensen nog niet vrijuit te bespreken. En zelfs het beetje vrij heid, dat er op politiek gebied in Brazilië ontstaan is, roept al reacties op. Vooral in behoudende kringen laait de angst voor het communisme en de chaos weer op, zelfs voordat er van enige werkelijke vrijheid sprake is. Alle liberaliseringspogingen van president Geisel worden met arguso gen gevolgd en velen vrezen, dat één stap te ver van de president kan leiden tot een hernieuwd ingrijpen van de militairen. Na een tijd van politieke stilstand is nu een tijd aan gebroken, waarin de politieke span ning vooral achter de schermen sterk oploopt. Met name de nieuwe verkie zingen wacht men in angstige span ning af. De kans, dat de MDB zelfs de meerderheid krijgt, wordt bepaald niet irreëel geacht. Een meerder heidsregering van de MDB schept zonder meer een beter klimaat voor sociale veranderingen; veranderingen, die door de gevestigde orde nog altijd gezien worden als een aanval van het communisme op de christelijke be schaving van Brazilië. De grote vraag is dan ook of de militairen het zullen toestaan, dat er een meerderheidsre gering van de MDB komt. Staan ze het toe, dan heeft Brazilië de kans uit te groeien tot een echte democra tie, zoals het trouwens tot 1953 altijd geweest is. PARIJS. Terwijl de terugkeer van de Franse etnologe Francoise Claustre naar Frankrijk voor het begin van deze week al bijna officieel was aangekon digd, blijken de onderhandelingen tussen de regering en de leider der Tsjaad- rebellen Hissen Habré nu weer in een impasse te zijn geraakt. Nadat hij al vier miljoen franken losgeld en 80 ton aan uniformen, medicijnen, jeeps en te- lefooninstallaties van de Franse regering had ontvangen, eist Habré nu ook nog oorlogstuig. Tegen die els hadden de Fransen zich altijd verzet om niet alle Afrikaanse landen tegen zich in het harnas te jagen. President Giscard d’Estaing heeft gis teren een beroep op het Internationale Rode Kruis en op de wereldopinie ge daan in de hoop dat onder die druk Habré nog tot andere gedachten kan ko men. Maar die kans lijkt niet bijster groot. Van zijn kant is het standpunt van Hissen Habré zeker niet onlogisch. Zolang hij in de Tibesti-woestijn, die hij met zijn nomaden goeddeels beheerst, nog geen oorlogstuig kan kopen, begint hij met zijn miljoenen franken uiteraard weinig. Hij wil oorlogstuig hebben. Francoises echtgenoot, Pierre Claustre, had enkele maanden geleden de rebel lenchef beloofd voor hem in Europa wapens te zullen zoeken, maar van die belofte is weinig terecht gekomen. Ook Pierre Claustre werd vermoedelijk na zijn terugkeer op Habré’s hoofdkwartier eveneens gevangen gezet. Andere geruchten willen echter dat Claustre in Europa of Amerika nog steeds naar wapens speurt en alle Fran se douaneposten hebben dan ook op dracht gekregen hem onmiddellijk te arresteren.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3