Wiegel betreurt ontbreken toelatingsregeling 1 Ook KVP-bestuur akkoord met nieuw CDA-overleg Schmelzer: coalitie PvdA-CDA is beter Sociale Academie ontruimd President Ford en vervolgens weer bezet marihuana Bank Mees Hope nv RSV maakt minder winst Weer ontslagen „Gelijke kans voor elke vervoersvorm” Uw geld bij de hand en toch een hoge rente? Dat kan nu. De Surplus Spaarrekening „mild” over VOORZITTER KNVTO: Eisen in Soestdijkse gijzelingszaak De Surplus Spaarrekening. Hoe werkt dat? Er geldt dus geen enkele opzegtermijn. Maar u moet wel met één ding rekening houdenover ieder opgenomen bedrag wordt 1% retourrente in rekening gebracht. VARIA WOENSDAG 8 OKTOBER 1975 10 L BMH Haarlem, Houtplein 8, tel. 023 - 31 59 50. Vergelijkt II eens. Met onze andere spaarvormen. Of misschien zelfs met soortgelijke spaarsystemen. Dan ligt de conclusie voor de hand. (ADVERTENTIE) Kamer boog zich over Suriname s (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie binnenland) aan- (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIE) een voor irj De voornaamste oorzaak van de nog steeds voortgaande sterke groei van de exploitatietekorten in het openbaar DEN HAAG. Bij het voorbereiden de gesprek over de grondslag van het CDA is gisteravond ook de laatste bar rière genomen. In Den Haag verklaarde het KVP-partijbestuur zich akkoord met het geplande overleg. Het bestuur van het CDA besloot al vorige week akkoord te gaan met een serie gesprekken over de principiële instelling van toekomstige CDA-topmensen. op voorwaarde dat het KVP-partijbestuur ook zijn fiat zou ge ven. Op de vergadering van het partijbe stuur van de KVP werden wel enkele amendementen ingediend, die zich richt ten tegen de tijdslimiet die in feerder VELP/WIJCHEN (ANP). Export- slachterij Koens in Velp gaat sluiten. Het gehele personeel 30 man is ontsla gen. De directie heeft de vakorganisaties en het personeel ingelicht, zo heeft zij gisteren bekend gemaakt. In verband met de slechte situatie in de pluimvee- sector leed het bedrjjf al enige tijd ver liezen. ARNHEM (ANP). Tegen tien van de elf Zuid-Molukkers die gisteren te recht stonden bij de rechtbank in Arn hem heeft de officier van justitie, mr. H. R. Lauwaars, een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist en tegen een van hen acht maanden. stadjes langs het Ijsselmeer niet minder. Daarnaast: stolpboerde rijen, molens, de Zaanse hout bouw, de goed bewaarde dorpen en zeldzame stadsplekjes. Fotograaf Wijdel Jongens maak te er unieke opnamen van. Elk onderwerp is voorzien van een korte tekst; Ben Kroon schreef een algemene inleiding. Achtenveertig pagina’s met ruim honderd foto’s over monumenten in Noord- Holland. Een „platenboek” dat el ke Noord-Hollander steeds weer met genoegen zal bekijken! „MONUMENTTAAL NOORD-HOLLAND" is verkrijgbaar - voor de gereduceerde prij« van t 7,-- bij de onderstaande kantoren van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijkse Courant: Gea. Oude Gracht 82 - Haarlem-Centrum Floresstraat 1 - Haarlem-Nrd. Califomiëplein 17 - Haarlem-Schalkwijk Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk Dit heeft de voorzitter van de vereni ging, mr. D. van Setten, verklaard op de vandaag in Middelburg gehouden bui tengewone algemene vergadering van de KNVTO. De KNVTO veronderstelt niet dat een verbeterd openbaar vervoer de auto ge heel kan evenaren, laat staan vervangen. Maar evenmin is denkbaar dat de auto zijn taak nog redelijk kan vervullen, als het openbaar vervoer niet bepaalde ver- DEN HAAG Als dc onafhankelijkheid van Suriname op een onaan- aanvaardbare wijze wordt uitgeroepen dan is de KVP-Kamerfractie zeer nadrukkelijk van oordeel dat alle nu tussen de regeringen gemaakte af spraken niet in werking kunnen en mogen treden en opnieuw in overwe ging moeten worden genomen. Dit zei KVP-fractievoorzitter mr. Andries- sen gisteren tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer. Wij zouden dat een volstrekt onaanvaardbare procedure vinden, wij geloven daar ook niet in, aldus Andriessen. Suriname zelf is da* de komende onaf hankelijkheid word* gedragen door een zo groot mogelijk deel van de bevolking. Nu dit niet het geval dreigt te worden - een situatie die de minister-president dezer dagen buitengewoon beklemmend noemde is de vraag gerechtvaardigd welke mogelijkheden de Nederlandse re gering in de komende weken nog ziet om de huidige impasse te doorbreken. In een zei Ford dat hij het nooit gerookt had., „Maar ik wil Wel zeggen dat iedereen in ons gezin probeert eerlijk te zijn tegen over de anderen en dat wij onze, kinderen zo hebben opgevoed dat zij volkomen eerlijk zijn in hun relatie tot ons. Ik kan het niet eens zijn met bepaalde dingen die onze kinderen doen, maar zolang zij eerlijk tegenover ons blijven en ons minstens de gelegenheid geven onze zienswijze kenbaar te maken geloof ik met dat wij verder moeten gaan”, aldus de Amerikaanse president. aangenomen KVP-resoluties waren op genomen. De strekking hiervan was, dat de serie gesprekken eind november moet zijn afgerond en dat omstreeks die tijd een beslissing moet zijn genomen over het al dan niet uitkomen van het CDA met één lijst bij de verkiezingen in 1977. De bedoeling van de amendementen was die vorm van een ultimatum weg te nemen. De amendementen haalden ech ter geen meerderheid. Het is nog niet bekend wanneer het CDA-bestuur het eerste gesprek over de grondslag zal gaan houden, maar eerder was al vast komen te staan, dat dit op zeer korte termijn zal zijn. is om te proberen voeren, dat mensen maatschappelij ke spreekt”. Op de vraag wat er gebeurt als het CDA mislukt, antwoordt Schmelzer, dat er dan waarschijnlijk toch een politieke beweging zal ontstaan van mensen, die noch de VVD noch de PvdA zien zitten. Schmelzer zegt niet terug te keren in de Nederlandse politiek. „Ik ben er te oud voor. Per slot van rekening ben ik al 54. Wel wil ik me nog actief inzetten voor de vorming van het CDA en op Euro pees politiek niveau”. ROTTERDAM (ANP). Rijn-Schel- de-VeroIme (RSV) heeft in de eerste 32 weken van dit jaar minder winst ge boekt. Beliep de brutojaarwinst vorig jaar nog 125 miljoen, verwacht wordt dat deze bruto-winst voor dit jaar 25 percent lager zal zijn. De netto-winst zal in verhouding minder behoeven te dalen als gevolg van een ten opzichte van 1974 lagere belastingdruk. Dit heeft het con cern meegedeeld. In de loop van 1975 zijn tot september opdrachten geboekt tot een bedrag van 2,3 miljard exclusief 800 mln. inzake de door de werf in Brazilië te bouwen zes 135.000 tons tankers. De totale waar de opdrachten in portefeuille afgezien van reparatieop- maar met inbegrip van de bied nog geen enkel samenvattend boek. De foto’s zijn geselecteerd uit de talrijke identieke foto-exposities die gedurende de zomermaanden onder het thema „Monumenttaal Noord-Holland" door de Culturele Raad Noord-Holland in het jaar lijks terugkerende evenement „Toer-in” in tal van plaatsen in Noord-Holland worden georgani seerd. Het betreft hier onderwer pen als ondermeer: kastelen, ker ken, molens, boerderijen, woon huizen, buitenplaatsen, hofjes en exploitatietekorten in het openbaar ver voer ligt in de ontwikkeling van de arbeidskosten, die zijn gekoppeld aan de overheidssalarissena Mr. Van Setten is van mening dat de overheid zelf de loonkostenontwikkeling ter hand zou moeten nemen in plaats van de ontwik keling die door het industriële bedrijfs leven worden vastgesteld te volgen. „Ik meen ook, dat een coalitie van het CDA met de PvdA op zich zelf uitvoerbaar is”, aldus Schmelzer. „Natuurlijk doet het CDA dat alleen, als het gaat op basis van gelijkwaar digheid qua personenbezetting en wat betreft programmatische inbreng”, Schmelzer wil wel, dat alle drie de christen-democratische partijen dan meedoen. „Of het per se beter met de WD gaat? Ik geloof op het ogenblik niet. Er zijn nogal wat spanningen met de VVD gegroeid, terwijl het denkbaar is, dat de PvdA een koers voerspitsen afbijt. De voorzitter ging in op een aantal voorgestelde concrete beleidsmaatrege len, daarbij opmerkend dat meer begrip zal ontstaan voor ingrijpende verkeers beperkende maatregelen, waarbij priori teiten worden verleend voor een betere doorstroming voor bus en tram. Hij noemde het merkwaardig dat de taxi niet in de memorie van toelichting is gènoemd. Over de verdere terughoudendheid in de regeringsplannen bij de aanleg van wegen merkte mr. Van Setten op dat het voorziene lagere afwikkelingsniveau op een aantal bestaande wegen alleen een verschuiving van particulier naar openbaar vervoer te zien kan geven, als dit openbaar vervoer zelf niet te lijden heeft van het lagere afwikkelingsniveau. Het is daarom verheugend dat de nodige aandacht wordt besteed aan de infra structuur voor verkeer en vervoer in en om de steden, zoals de aanleg van bus banen. Noodzakelijke uitbreidingen van stede lijk openbaar vervoer zullen in de eerste plaats gerealiseerd moeten worden met bus- of tramlijnen. Het tijdperk van metro-aanleg schijnt voor ons land voorlopig ten einde, met enkele uitzon deringen. Het zou bijzonder jammer zijn HILVERSUM. Norbert Schmel zer, oud-KVP-fractieleider in de Tweede Kamer en oud-minister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat hij een coalitie van de PvdA met het CDA een betere constructie voor het land vindt dan een coalitie van het CDA met VVD. Hij zei dit in een interview met het Groningse histori sche tijdschrift „Groniek”. Het bestuur verklaarde achteraf te vreden te zijn over het optreden van de politie en de bezetters. Maar het ging er toch wel vrij ruw aan toe. De gemoede ren liepen zelfs zo hoog op, dat een journalist van de Haagse Courant van de trap werd geslagen (zie foto). Een jongeman werd letterlijk bij zijn haren de arrestatiewagen binnengesleept. Enige ruiten sneuvelden. Meubelfabriek De Beuken in het Gel derse Wychen heeft voor 13 van de 37 personeelsleden ontslag aangevraagd. Volgens de directie is de maatregel no dig wegens een gebrek aan orders en een verscherpte concurrentie. DEN HAAG. De politie heeft giste- en op verzoek van het bestuur van de Katholieke Sociale Academie in Den Haag de vleugel ontruimd, die sinds maandagmorgen door meer dan honderd studenten was bezet. Een uur nadat de 111 bezetters door de politie waren mee genomen werd echter opnieuw een be zetting afgekondigd, ditmaal van het ge hele gebouw. vraaggesprek voor de televisie De KVP-leider zei nog steeds voldoen de vertrouwen in het besef van de verantwoordelijkheid van de regering van Suriname en in de hele Surinaamse volksvertegenwoordiging te hebben dat er in goed overleg in Suriname zelf verantwoorde oplossingen worden ge vonden voor de verschillen van mening binnen de Surinaamse volksvertegen woordiging. PvdA-fractievoorzitter drs. Van Thijn merkte op dat de goede naam van Nederland nu zwaar op de proef wordt gesteld door de migratiestroom van Su rinamers die, helaas voor Suriname, aanzwelt naarmate de datum van onaf hankelijkheid dichterbij komt. Helaas voor Suriname, omdat dit land alle hens kan gebruiken bij de opbouw van de eigen economie, die ook na 300 jaar verbondenheid met Nederland, nog ver bij de onze achter ligt. Alleen dat feit al dwingt ons tot grote bescheidenheid, al dus Van Thijn. De Antirevolutionaire fractievoorzitter mr. Aantjes meent dat de regering elke mogelijkheid hoe gering ook moet benutten om de regering-Arron ervan te overtuigen dat het in het belang van Dus als u dikwijls geld van deze rekening afhaalt, profiteert u in mindere mate van de hoge rente van 6'/2%. Dan hebben wij overigens wel andere, voor u voordeliger spaarvormen. Ook wanneer u elders uw salarisrekening heeft, kunt u bij ons sparen. Automatische overboekingen maken dat wel heel gemakkelijk. Na de tweede bezetting gaf het be stuur een verklaring uit, waarin het stelde geen bezwaar te hebben tegen bezetting als demonstratiemiddel, mits de vertrouwelijkheid va<n bepaalde gege vens wordt gerespecteerd, en het onder wijs doorgang kan vinden. De bezetters hebben inmiddels verklaard, dat het on derwijs gewoon doorgaat. Een essenieel verschil ussen de twee bezettingen is, dat de vertrouwelijke in- formaie (persoonlijke dossiers, psycho logische tests etc.) nu achter slot en grendel zit. Omdat dit de vorige keer niet het geval was, besloot hét bestuur de vleugel te laten ontruimen. De bezetters stellen nu niet langer met bestuur en directie te kunnen sa menwerken. Het bestuur heeft zich in middels bereid verklaard op te stappen, als de twee voorlopige commissies, waarin docenten, studenten en directie zitten, besluiten dat het bestuur geen deel meer uit mag maken van de plenai re vergadering. Deelname aan dat acade- mie-orgaan acht bet bestuur voor een deugdelijke taakuitoefening onontbeer lijk. MIDDELBURG (ANP). De Konink lijke Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemingen streeft naar een toestand, waarin ieder gelijke kan sen op verplaatsing moet hebben en een eigen taak moet worden toegewezen aan trein, tram, metro, bus, taxi en huurau to. De particuliere auto alleen kan dit doel niet verwezenlijken. Een nieuwe spaarvorm van onze^^~ 10/ bank. Omdat iedereen graag een hoge rente wil hebben. Maar CJ omdat niet iedereen graag zijn geld voor langere tijd vastzet. Hoe dikwijls komt het niet voor dat u onverwachts geld nodig heeft. Daarom is er nu de Surplus Spaarrekening: 'n 6 */2% hoge rente - zonder opzegtermijn. gaat varen, die het mogelijk maakt om tot een stuk gelijkwaardigheid te komen”. „Ik geloof, dat de christen-demo- craten met hun gedachten van ver draagzaamheid en solidariteit beant woorden aan een moderne behoefte en dat wordt ook zo aangevoeld door een heleboel mensen”, zegt Schmel zer. „Dat is een soort tonicum, dat in de CDA-politiek zit. Onze bedoeling een beleid te uit de diverse geledingen de van beloopt afgezien van drachten maar met inbegrip opdracht voor drie korvetten voor de Indonesische marine circa 6,5 mil jard (ultimo 1974 5,7 miljard). De bond zegt dit in zijn blad „Indus trie Revu” naar aanleiding van het af stoten van computerbouw door Philips, waarover de bonden zondag met Philips onderhandelen. De bond verwijt het bedrijf, dat het de bonden niet heeft ingelicht over hoe deze werkgelegenheid behouden kan worden. Zuid-Molukkers terecht staan die even eens een kleinere rol in deze affaire hebben gehad. KNOXVILLE (Reuter). President Ford heeft gisteren gezegd dal hij nooit marihuana heef geprobeerd, maar slechts zeer mild van zijn afkeuring blijk heeft gegeven dat ztfn 23-jarige zoon Jack het wel gerookt heeft, zoals deze dit weekeinde heeft toegegeven. als de kostenontwikkeling de bouw van een zo hoogwaardig middel van vervoer als de metro onmogelijk zou maken, maar als dat zo is dan is nadere bezin ning gewenst op geplande railverbindin- gen, aldus mr. Van Setten. Een geavan ceerd bussysteem met waar nodig een vrije baan en verkeerslichtenbeïnvloe ding kan in verschillende gevallen voor een reeks van jaren een minder kostbaar alternatief bieden. VVD-fractievoorzitter Hans Wiegel wilde vernemen wat de regering heeft gedaan en doet om de mensen in Suri name duidelijk te maken dat voor veel Surinamers met het bereiken van Schip hol niet het beloofde land opengaat, maar dat de ellende pas begint. Meer dan duidelijk is, volgens Wiegel, gewor den hoe onverstandig de regering heeft gehandeld door geen gehoor te geven aan onze aandrang tot het in het leven roepen van een toelatingsregeling. Het zou dwaas zijn de ogen te sluiten voor de verhoogde spanningen die het gevolg zijn van de aanwezigheid in ons toch al overvolle land van een zeer grote groep mensen met een van het onze verschil lend cultuurpatroon, aldus Wiegel. Vandaag zouden de raadslieden gele genheid krijgen voor een persoonlijk pleidooi voor iedere verdachte apart. Daarna zal de uitspraak volgen op dins dag 21 oktober. Ook volgende week dinsdag 14 oktober zullen nog acht Zij worden allen verdacht een bijrol te hebben gespeeld in de gijzelingsaffai- re paleis Soestdijk op 4 maart van dit jaar. 4 Velsen-Z. Huize Beeckestijn Dit is een van de ruim honderd foto's over monumenten in de pro vincie Noord-Holland, die zijn op genomen in de onlangs verschenen platen-pocket (20 x 15 cm.) „Monu menttaal Noord-Holland”. Een unieke uitgave, geheel pas send in het kader van het Monu- weeshuizen, overheidsgebouwen, handel, nijverheid en verkeer, stads- en dorpsgezichten, restau ratie. Noord-Holland kent veruit de meeste monumenten in ons land, ruim 11.000. Van velerlei soorten: Amsterdam is wereldvermaard: Haarlem, Naarden, Alkmaar en de

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11