Kabinet maakt geen volledige nota over Werkloosheid bij gestegen vrouwen inkomensbeleid Internationale vakbonden: één front tegen afvloeiingen Staalbedrijf in problemen door milieu- eisen Nederlandse vlag weg van zee ABN doet bod Mees en Hope gestand Dollar omlaag een miljoen gulden aan prijzen Philips is voor werkgelegenheid verantwoordelijk Weerstandsvermogen van ondernemingen uitgehold FME: „Desastreuze gevolgen dreigen” Koninklijke weg 4 ■Él 1 - IETS MEER ARBEID VOOR MANLIJKE WERKNEMERS Kabinet beraadt zich over land en tuinbouw I 4 wl w ft 17 ECONOMIE 1975 WOENSDAG 8 OKTOBER Industriebond NKV: (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het weerstands vermogen van diverse ondernemin gen is mede door het beleid van de Nederlandse overheid zodanig uit gehold, dat desastreuze gevolgen dreigen voor de werkgelegenheid en de toekomstige economische positie van ons land. Met dit sombere beeld heeft de voorzitter van de Vereni ging voor de Metaal- en de Elektro technische Industrie (FME), de heer A. Prins, gisteren de leden van de Tweede Kamer geconfronteerd in een uitvoerig schrijven, dat hen be reikte toen zij begonnen aan de be handeling van de rijksbegroting 1976. A DEN HAAG Eind vorige maand waren er in Nederland 146.660 mannen en 48.810 vrou wen werkloos. Dit betekent bij de mannen een daling van 1280 en bij de vrouwen een stijging met. 2820 ten opzichte van vorige maand. De werkloosheid van mannen en vrouwen kwam daar mee op 195.470. Dat zijn er 1540 meer dan eind augustus. Dit staat te lezen in het maandverslag Ar beidsmarkt van het ministerie Sociale Zaken. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. jf I T L J Rr 4 H ■gf I 1 r it s (Vervolg van pagina 1) (Van onze parlementsredactie) o 30 Het aantal mannen en vrouwen die 0 Saneringsplannen ENKA verworpen 0 n aanvaardbaar zou (ADVERTENTIE) SM» o o o o o 3 0 f 0 )0 )b f 0 0 ABN bood voor nominaal 1000 gewo ne aandelen respectievelijk certificaten van deze aandelen van Mees en Hope nominaal 800 in gewone aandelen ABN cum slotdividend plus nominaal 1200 convertibles van de bank. De converti bles hebben een looptijd van 8 jaar en dragen een rente van 8,75 pet. DEN HAAG (ANP). Nog deze of volgende week zal de ministerraad zich beraden over de inkomenssituatie in de land- en tuinbouw en over eventueel te nemen maatregelen. Dit heeft minister Van der Stee van Landbouw en Visserij gisteren het Landbouwschap laten we ten. De minister meent, dat de inkomenssi tuatie in de land- en tuinbouw welis waar iets beter is geworden, maar toch nog onbevredigend blijft, vooral op de kleinere bedrijven. STRAATSBURG. Het aandeel van Nederland in de wereldhandelsvloot is in tien jaar tijd bijna gehalveerd. Dit valt op te maken uit cijfers van de Raad van Europa. Bedroeg in 1965 het Nederlandse Nederlandse over- beleid grondig te van aandeel nog 3,1 percent, in 1974 was dit 1,8. Ook in absolute cijfers is de Neder landse positie duidelijk teruggelopen. Uit de statistieke van de Raad van Europa blijkt dit niet (4,8 miljoen brt in 1965 en 5,5 in 1974) omdat daarbij ook de sche pen zijn geteld die onder de (goedkope re) vlag van de Nederlandse Antillen varen. 50 0 oe o 0f o o 30 )0e 50 50 M) van van sa- 2,73 5,63 6,80 104,25 38,00 8,50 2,65 62,00 101,00 61,75 49,25 45,25 14,68 4,56 8,70 70,25 15,25 2,63 5,35 6,50 101,25 34,50 6,50 2,55 59,00 98,00 58,75 46,25 42,25 14,38 4,26 7,45 67,25 12,75 UTRECHT (ANP). De Industrie bond NKV acht Philips verantwoordelijk voor de werkgelegenheid voor diegenen die direct betrokken zijn bij de ontwik keling van computers, maar ook voor de werkgelegenheid van hen die op velerlei wijze afhankelijk zijn van deze activitei ten. (Van onze redacteur in Bonn) DÜSSELDORF De vakbdnden uit Nederland, België, West-Duitsland en Oostenrijk hebben gisteren, na overleg in Düsseldorf, eenstemmig de saneringsplannen van Enka-Glanzstoff als onaanvaardbaar van de hand gewezen. De plannen houden de afvloeiing van ruim 6600 werknemers in In Nederland zijn bedrijven in Arnhem en Emmen door deze maatregelen getroffen. Half november wordt de beslissing van de provincie over de vergunning verwacht en het is niet uitgesloten, dat dan nieuwe voorwaarden worden ge steld. Actiegroepen in de buurt hebben het afgelopen jaar gezorgd voor een lawine van protesten en bezwaarschrif ten. Volgens districtsbestuurder A. van Breukelen van de industriebond NKV hebben de kaderleden van de bond hun ongerustheid uitgesproken over de werk gelegenheid van de 750 personeelsleden. Hij zal contact opnemen met de andere vakbonden voor nader beraad over de situatie. Volgens hem zijn de aandeel houders van SMDK, Hoogovens en het Franse concern Sambre et Meuse, niet bereid nog meer geld in milieumaatrege len te steken. Afgezien van de werklozen en de personen die werkzaam zijn op aan vullende werken en sociale werk- voorzieningsobjecten, waren er eind vorige maand 15.060 werkzoekenden (waarvan 85 percent vrouwen) bij de GAB’s ingeschreven, die beschikbaar waren voor een gedeeltelijke dagtaak. Per 15 augustus waren voor 797 AMSTERDAM (ANP). De advleskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands geld luiden: DEN HAAG. De regering is afge stapt van de gedachte dat er een volle dige nota over het inkomensbeleid ge schreven moet worden. De in mei gepu bliceerde interimnota over dat vraagstuk wordt daarom uit een oogpunt van doelmatigheid gevolgd door een aan tal deelnota’s. openstaande vraag) worden bezien te gen de achtergrond van een nog voortdurend conjuncturele terugloop in de industrie en een lichte kente ring ten goede in de bouw. Dit beeld komt duidelijk naar voren bij het bekijken van de orderpositie van de industrie en de bouwnijverheid; bij de eerste verslechtert deze en bij de tweede is sprake van enige verbete ring. Dit schrijft minister Boersma van So ciale Zaken in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer, gesteld naar aanlei ding van de publikatie van de interim nota. De minister gaat niet in op vragen over de vermogensaanwasdeling (VAD), omdat hij dan vooruit zou lopen op de publikatie van een ontwerp van wet voor een VAD-regeling. In het algemeen merkt hij op dat de AMSTERDAM (ANP). Meer dan 95 pct. van de gewone aandelen en certifi caten van Mees en Hope is thans aange meld ter omwisseling in gewone aande len en convertibles ABN, zodat de laat ste het bod op Mees en Hope Groep gestand zal doen. Aan houders van nog niet aangemelde stukken zal tot en met 15 december de gelegenheid worden ge boden deze stukken alsnog te verwisse len op de voorwaarden van het uitge brachte bod, zo heeft de bank bekendge maakt. dat de Nederlandse overheid steeds aar-, zelt om dit buitenlandse voorbeeld te volgen en derhalve het bedrijfsleven in ons land niet krachtig steunt bij zijn exportactiviteiten. De brief dringt aan op spoedige overheidssteun, meer speci aal op verruiming van de mogelijkheden tot het verlenen van rentesubsidies op export van kapitaalgoederen en op hulp van een goed toegeruste en door de overheid gefinancierde exportdienst. De heer Prins onderschrijft met de meeste klem de voorstellen, die onlangs door de centrale werkgeversbonden, VNO en NCW,, zijn gedaan en die be trekking hebben op beperking van de arbeidskosten. Die zijn immers van grote betekenis in de felle concurrentiestrijd met het buitenland. Volgens de FME moeten er wegen worden gevonden om een redelijke be voordeling van het Nederlandse bedrijfs leven veilig te stellen. Diverse buurlan den van Nederland doen dit wel en zelfs zodanig, „dat de grenzen van de rede- UTRECHT (ANP). Het staalbedrijf SMDK (voorheen Demka) in Utrecht dreigt in moeilijkheden te komen door eisen op het gebied van de milieube scherming. Het bedrijf heeft nog steeds geen vergunning voor een nieuwe oven, waarin inmiddels al 7 miljoen is geïn vesteerd, waarvan ongeveer 2,5 miljoen aan maatregelen tegen de luchtveront- reiniging. De SMDK heeft inmiddels onder meer het ministerie van Economische Zaken om een krediet gevraagd in verband met de moéilijke liquiditeitspositie. lijkheid niet altijd overeenkomen met die welke ons land achten”. Alleen wanneer de heid bereid is haar herzien en daardoor het vertrouwen het bedrijfsleven wordt hersteld, zal de metaal- en de elektrotechnische indus trie activiteiten kunnen ontwikkelen, die perspectieven bieden voor een gezonde economische ontwikkeling, aldus de heer Prins. De Raad van Europa constateert dat in de periode 1964 tot 1973 drie tot viermaal zoveel schepen verloren gingen van landen met een goedkope vlag dan van de lidstaten van de Organisatie voor economische samenwerking en ontwik keling (OESO, de rijke Europese landen plus de V.S., Canada, Japan, Australië en Nieuw-Zeeland). H. Mullockhauer en directiesecretaresse mej. J. J. van Splunder. Het boek werd in paleis Soestdijk aangeboden. werkzaam zijn op objecten in het kader van de extra werkgelegen heidsprogramma’s steeg met 410 tot 5100; het aantal personen op sociale werkvoorzieningsprojecten, voorzover zij voor bemiddeling naar het vrije bedrijf in aanmerking komen, nam met 250 af tot 6240. De geregistreerde werkloosheid voor mannen en vrou wen tezamen werd aldus 206.810 het geen een toename met 1700 betekent ten opzichte van vorige maand. Ge corrigeerd bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve eind september 233.100. Dat is een stijging met 2700 in verge lijking met augustus. De vraag naar personeel even eens voor seizoen gecorrigeerd steeg met 700 tot 41.900. Het verloop van de geregistreerde arbeidsreserve moet (samen met de geregistreerde Koningin Juliana heeft gisteren het eer ste exemplaar in ontvangst genomen van het jubileumboek „De Koninklijke Weg", de vakbonden, zullen deze een andere houding aannemen. Het volgens het McKinsey-rapport te verwachten tekort bij Enka-Glanzstoff tot 1978 er wordt een bedrag van 303 miljoen gulden genoemd is volgens de vakbonden een misleidend cijfer. „Be kijkt men het zuiver bedrijfsecono misch”, verklaarde Jan de Jong van de industriebond NKV, „dan zal er slechts sprake kunnen zijn van een verlies van 29 miljoen gulden”. De rest van de 303 miljoen zijn investeringen (208 miljoen) en veranderingen in het werkkapitaal (66 miljoen). De vakbonden menen dan ook dat Enka-Glanzstoff het niet te doen is om het wegwerken van de verwachte be drijfsverliezen alleen, maar dat het con cern wil streven naar een zodanige op brengst dat alle noodzakelijke investe ringen uit eigen middelen kunnen wor den gedekt. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense koron (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) AMSTERDAM (ANP). De Ameri kaanse dollar is gisteren in Amsterdam verder in koers gedaald. Nadat al direct bij opening weer een bijna halve cent van de koers was afgegaan, deed zich een vrijwel gestage daling voor bij een vrij drukke handel. Gesloten werd ui teindelijk op 2,6810-/ 2,6830 tegen 2,6950 maandag, na een diepste punt van 2,6740. ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Op de foto van links naar rechts: de koningin, Schelde-directeur J. De situatie is het meest nijpend in de toeleveringsbedrijven. Zonder verbete ring van de orderpositie worden vele ondernemingen met de ondergang be dreigd, hetgeen funest zal zijn voor de werkgelegenheid en een verlies van markten en van technisch kunnen zal impliceren. Men maakt zich grote zórgen over de groei van het aantal schepen dat onder goedkope vlag gaat varen. Dit gebeurt omdat de reders dan niet gehinderd worden door uitgebreide regels over het In dit verband werd er op gewezen dat het personeelsbestand bij Enka- Glanzstoff sinds de fusie in 1970 tot 1978 met ruim 30 percent zal zijn teruggelo pen, terwijl bij het Akzo-concern in zijn totaliteit het personeelsbestand de laat ste vijf jaar is gestegen. Indien de lei ding van het Enka-Glanzstoff-concern niet wil praten over het eisenpakket van beantwoording van de vele vragen die nog leven bij de parlementariërs een omvangrijk karwei is, zodat de minister meer tijd vraagt. Op 20 oktober wijdt de bijzondere commissie uit de Tweede Ka mer voor het inkomensbeleid een open bare vergadering aan de problematiek. Vóór die datum denkt drs. Boersma de memorie van antwoord geheel klaar te hebben. Een Dickson toer-caravan, ty pe 466 LT, uitgevoerd in alu minium beplating met inge brande kunstharslak. Deze caravan heeft dubbele ramen, een gasheater, een koelkast, 220/12V omvormer, een elek- tr. waterpomp en veel kast ruimte. Een geschenk ter waarde van 9.195,- van B.V. Caravan-Import Dick Wissink, Willeskop (bij Montfoort). t Overheidsinvesteringen, zo vervolgt de brief, zijn voor het Nederlandse be drijfsleven van enorm belang, vooral nu de investeringen in ondernemingsoutilla- ges in 1976, naar verwacht wordt, een sterke daling ten opzichte van 1975 te zien zullen geven. In dit verband nóemt de heer Prins het onbegrijpelijk dat blijkens de memorie van toelichting op de begroting van Economische Zaken een voorkeursbehandeling van het Ne derlandse bedrijfsleven mogelijk noch wenselijk is. De bonden eisen de bekendmaking van de saneringsplannen in de zogenoemde „overhead”- en niet-produktieve secto ren, zodat de totale omvang van de voorgestelde maatregelen door de vak bonden en de ondernemingsraden kan worden overzien. Ook wil men een ge sprek met de leiding van het Akzo- concern, waarvan Enka-Glanzstoff een dochter is over de mogelijkheden die Akzo kan bieden voor het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen in de gebieden waar zich vestigingen van Enka-Glanz stoff bevinden en over de investerings politiek van het Akzo-concern. aantal bemanningsleden, loonschalen en sociale verplichtingen. Daarbij kan men gemakkelijk bemanningen aantrekken uit ontwikkelingslanden, aan wie minder hoeft te worden uitbetaald. De reders worden verder niet of nauwelijks gehin derd door nationale beperkingen bij de aankoop, verkoop of huur van een schip en in geval van ongelukken volgt er meestal geen goed juridisch onderzoek naar de oorzaken. De Nederlandse daling is forser dan die van alle landen van de Raad Europa samen. Het percentage koopvaardijvloot van alle lidstaten men in de wereldhandelsvloot daalde in dezelfde periode van 43 tot 33 percent. De daling wordt voornamelijk toege schreven aan het verhuizen naar de zogenoemde „goedkope vlaglanden”. De assemblée (parlement) van de Raad van Europa besprak gisteren de Europe se scheepvaartpolitiek en deed daarbij een oproep voor een Europese conferen tie op niveau van ministers om de problemen op scheepvaartgebied te be spreken. De Noorse minister van handel en scheepvaart, Einar Magnusson, zei echter sceptisch te zijn over het nut van een dergelijke conferentie. •w- bedrijven ontheffingen voor werk tijdverkorting uitgegeven. In deze be drijven bestond op grond van ver leende ontheffingen de mogelijkheid in totaal 66.178 werknemers korter te laten werken. In deze periode is ech ter ook het vakantie-effect nog merkbaar. Vergeleken met half juli is het aantal bij werktijdverkorting be trokken werknemers gestegen met 37.774 werknemers. Vergeleken met half juni is er een daling te bespeuren van circa 20.000 werknemers. Eind september waren er 15.000 jongens en 12.360 meisjes onder ne gentien jaar werkloos. De jongens maakten 9,5 percent uit van de totale mannelijke werklozen; de meisjes 24,8 percent van de vrouwelijke. Dit betekent een toename van de werk loosheid onder de jongeren. Onder deze omstandigheden is het zaak om de export krachtig te bevorde ren. Reden waarom de overheid in vele landen het bedrijfsleven steunt bij de pogingen om de export te vergroten. De FME-voorzitter noemt het onbegrijpelijk Ook het feit dat men, ondanks een groeiende markt, toch met een drasti sche afbouw van enkele produktlesecto- ren (garens en vezels) begint, wekt vra gen op, menen de vakbonden, zy spre ken het vermoeden uit dat de sanering niet alleen een einde moet maken aan de overcapaciteit, maar wordt uitgevoerd in het kader van de modernisering en met het oog op het investeringspakket. Gezien de huidige ontwikkeling doen de vakbonden dan ook een dringend beroep op de regeringen van de betrok ken landen om in het belang van de werknemers bij Enka-Glanzstoff de Ak- zo-leiding te bewegen om op korte ter mijn het gesprek met de vakbonden te beginnen. De vakbonden zien in Akzo de hoofdverantwoordelijke, omdat dit moe derbedrijf de investeringspolitiek van Enka-Glanzstoff volledig bepaalt. Vakbondsleider Jan de Jong verklaar de gisteren in Düsseldorf dat de vak bonden er van uitgaan dat gedurende de onderhandelingen niet wordt begonnen met de uitvoering van de saneringsplan nen. Hij zei van de leiding van Enka- Glanzstoff, tijdens de onderhandeling op 20 oktober, een duidelijk antwoord op de bezwaren van de bonden te verwachten. Op de vraag wat er gebeurt indien de concernleiding niet zou ingaan op de eisen van de vakbonden, zei De Jong: „Dan staan alle maatregelen open, die een vakbond kan nemen. Ook het mid del van de staking.” 89

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17