NASTASE MAAGKRAMPEN’ VOOR BENEFIETDUEL BEST omstreden Cruyff beledigd TENNISBOYCOT Oefenduel tegen Vitesse ging verloren Gehandicapten bereiden zich voor on O.S. SPORTIEF SPORWHH Worstelnloeg Connesson begon Queens Park niet verder dan Feyenoord heeft weer eens vertrouwen in de toekomst puntendeling „SMAKELOZE RECLAME” met grote zege „Meer begrip voor eikaars standpunt” 21' J m 1 F I f' W 8 WOENSDAG OKTOBER 1975 19 SPORT 18 Systeem (Van onze sportredactie) Betaald Ar 1 2 2 2 2 2 "J 2 1 2 2 1 _11_ J1_ J1_ J1_ Ij Jl z r LZ R /O' Amateurs werken aan onmogelijke opdracht (Van onze sportredactie) De Vroet: onbegonnen werk. basistip SPQRT-TOTO Nr, 41 1-2 2 0 1-2 1-1 toto-tips In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van de zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. 300 82 300 104 10 10 14 14 138 21 80 28 30.00 8.20 21.42 7.42 europees team in de Nederlandse groep wenste te zien. Dat gebeurde echter wel, zodat de Oostblokstaten weer in groten getale present zullen zijn in Montreal. MADRID (ANP) Drie Poolse deelnemers aan het tennistoernooi van Madrid, Wojcziech Fibak, Jacek Niedzwiedzkl en Barbara Kral, hebben op dracht gekregen zich terug te trekken uit het toernooi. Een zelfde bevel werd door de Joegoslavische tennisautoriteiten gegeven aan Niki Pilic en Nikola Spear. Het Poolse persbureau PAP maakte gisteren bekend dat de drie Polen zich hadden teruggetrokken, maar vrijwel op het zelfde moment besloot Fibak zijn party tegen de Argentijn Tito Vazquez winnend, 6-3, 5-7, 6-4. De betrokken partijen waren overi gens uiterst karig in hun mededelingen. Manager Guus Brox had bij voorbaat al laten weten: „Deze bespreking is een interne zaak die niemand iets aangaat. Het gaat hier om een periodieke bespre king en niet om een bijeenkomst naar aanleiding van een bepaald meningsver schil.” De deelnemers aan het gesprek by Feyenoord broederlijk verenigd rond de tafel. V.l.n.r.: bestuurslid Blankemeijer, Kristensen, Jansen, Schneider, bestuurslid Kerkum en coach Brzezanczyk. MANCHESTER (UPI). George Best, eens de getalenteerde rechterspits van Manchester United, die er behagen in schiep dwars te liggen, is op 26 november weer op Old Trafford te bewonderen. Dan speelt het Manchester United van 1968 (winnaar van de Europa Cup voor landskampioenen) tegen de huidige formatie van de Mancunians in een erewedstrjjd voor oud-speler Pat Crerand. In Straatsburg heeft het Franse nati onale team met 0-0 gelijkgespeeld met Hamburger SV. Wereldkampioen Hennie Kuiper heeft in het Belgische Bornem een profkoers over 145 kilometer gewonnen. als hij niet meer geblesseerd is zal hij weer beschikbaar zijn voor het eerste.” 0-0 20 "2-0 3-0 3 1 2 2 _1 2 1/3/2 1 3/2 3/1/2 1 2 2/3 1/3/2 1 1 1/3 2 1 1. Sparta FC Amsterdam 2. Roda JC - Amersfoort 3. NEC - Aiax 4. MVV - AZ '67 5. PSV - NAC 6. Vlaardingen - Telstar 7. Dordrecht - PEC Zwolle 8. <3A Eagles - FC VVV 9. Eindhoven Excelsior 1Q, FC Den Haag - Emmen 11. Graafschap - Rheden 12. Den Bosch - Haarlem 13. Wapeningen - H. Sport thuis- wedstrijden 3 12 0 4 4 2 115 4 13 0 5 3 12 0 4 4 4 0 0 8 4 3 0 5~ 4 10 3 2 4 0 2 2 2 3 10 2 2 3 10 2 2 4 2 2 0 6 3 2 0 1 4 5 4 10 9 Maar goed, Arie de Vroet bouwt aan een elftal van pure amateurs, waarin ex-semiprofs geen plaats krijgen, het geen wel het geval was toen het om een Europese amateurtitel ging. De Vroet heeft voorlopig 19 man via de districts- selecties binnen gekregen en op Theo Hakkers (blessure) na draafden ze giste ren voor het eerst in het nieuwe seizoen op. Het Arnhemse Vitesse, dat via twee goals van Charly Bosveld won (2-1) was de opponent van het heterogene amateur- gezelschap. De eerste uitslagen zijn: Connesson (Fra) Pulido (Mex) Berardi (Arg) Bustos (Chili) Conny Vreeken verloor haar eerste partij in he* zone-toernooi in Karlovy Vary van de Joegoslavische Katarine Jovanovic. In het Joegoslavische Pula kwam de Haarlemse mevrouw Van der Mije remise overeen met de Hongaarse Porubszky. ZEIST Nog zeven maanden hebben de geselecteerden van het Ne derlands amateur elftal om zich te koesteren met de gedachte aan de Olympische Spelen te Montreal. Op 6 april 1976 of in elk geval zes dagen later zullen de Roemeense (staats)-amateurs onverbiddelijk toeslaan in hun jacht naar olympische roem. Bondscoach Arie de Vroet: „Wij worden geconfronteerd met hetzelfde elftal dat de kwalificatiewedstrijden voor het WK speelde. De perspectieven zijn dus niet groot”. Jo van Marie, de voor zitter van de sectie zondagamateurvoetbal, is optimist, maar tevens realist. Hij beseft ook dat Frankrijk wellicht een te nemen hindernis is op de weg naar Montreal, maar dat Roemenië een onverteerbare kluif is. In meerdere opzichten, want in de communistische landen wordt naar onze begrippen gespot met alle amateurbepalingen. ROTTERDAM „We hebben weer alle vertrouwen in de toe komst”, dat zei Gerard Kerkum, lid van de beleidscommissie betaald voetbal van Feyenoord, na een uit voerig gesprek tussen deze commis sie, de spelersraad (Wim Jansen, Dick Schneider en Jurgen Kristen sen) en trainer Antoni Brzezanczyk gisteravond. Er lijkt inderdaad spra ke van enige ontspanning in de tot dan toe bijna explosieve sfeer tus sen spelersgroep en trainer bij Feyenoord, want Wim Jansen liet weten: „Er is meer begrip gekomen voor eikaars standpunt”. „Op zich zelf is profiteren van een anders bekendheid of populariteit nog niet automatisch een onrechtmatige zaak”, aldus mr. Jonkers, „maar dat wordt het wel als er bijkomende omstandigheden zijn”. En volgens hem waren die er. Zo werd „Johan Kluyff' in de advertentie geciteerd als zeggende: „Onze vorige trainer, de heer Linkmiechel, was een psycholoog. Die zei tegen me, dat ik in huis een groen tapijt nodig had. Mijn schoonvader die er toevallig bijzat vroeg toen: wie zal dat betalen enz. enz. Volgens pleiter was dit een smakeloze misbruik van Cruyff als gratis reclame-object. Hij vroeg derhalve de president gedaagde Nieuwkoop te ver bieden op deze wijze ooit weer te adverteren. Henk Nieuwkoop was ter zitting zonder raadsman verschenen. Hij verdedigde zich in hoogst eigen persoon door een eigenhandig opgesteld pleidooi voor te lezen. Hij vroeg zich van zijn kant af of het wel van goede smaak getuigde als beroemde voetbalsterren er zich tegen grof geld toe lenen in advertenties produkten aan te bevelen, „waar ze zelf helemaal niet achter staan”. „Dat noem ik munt slaan uit eigen bekendheid om de kluit te belazeren en dat vind ik van mijn kant nou precies een minne zaak”, aldus Nieuwkoop. De president bepaalde de uitspraak op donderdag 16 oktober om 12 uur. Eerder al had Guus Brox laten weten dat de positie van trainer Brzezanczyk zeker niet in het geding is: „De spelers hebben bezwaar tegen zijn trainingsme thoden, vooral tegen de krachttrainingen waarbij gewerkt woidt met zandzakken en medicineballen. Maar iedere trainer heeft zijn eigen methodiek. Trainer Wiel Coerver liet een speciaal krachthonk bouwen dat ons duizenden guldens kost te maar waarvan het laatste jaar dat Coerver bij Feyenoord was helemaal geen gebruik werd gemaakt.” Overigens was Brox zelf niet bij de bespreking aanwezig. Door eer. infectieziekte is hij voorlopig aan huis gekluisterd. De Nederlandse schaker Genna So- sonko heeft in de eerste ronde van het Europese zone-toernooi in Barcelona ge wonnen van de Welshman Hutchings. De overige partijen eindigden in remise. Op 12 november in Veendam en op 25 februari de return tegen de Fransen. En er bestaat hoop op winst, hoewel De Vroet weet: „Tn mijn actieve periode in Frankrijk werden de amateurs al vor stelijk door de bond betaald.” En verder: „Ik woonde RoemeniëDenemarken bij. Daar sprak ik Stefan Kovacs. Die vertel de dat elke speler 400 gulden voor het onbelangrijke, simpele duel kreeg. Waar blijven we dan?” AMSTERDAM (ANP). Namens Johan Cruyff, zjjn schoonvader Cor Coster en trainer Rinus Michels heeft de Amsterdamse advocaat mr. J. H. Jonker gistermiddag in een kort geding aan de president van de Amsterdamse recht bank gevraagd de tapijthandelaar Henk Nieuwkoop op straffe van een dwang som van 100.000,voor iedere overtreding tot de orde te roepen. Nieuwkoop had in een zeer grote advertentie in Het Parool van 24 september, waarin hjj zelf stond afgebeeld in het shirt van Ajax en waarin hjj „Johan Kluyff in Studio Tapjjt-Sport liet vertellen over zjjn Spaanse tapjjt-belevenissen". De bespreking nam niet minder dan drie uur in beslag maar Gerard Kerkum tekende daarbij wel nadrukkelijk aan: „Wij hebben ook samen gegeten en daar gaat ook veel tijd in zitten.” Natuurlijk viel ook de naam van Willem van Hane- gem („Zoals de .ramen van vrijwel alle spelers zijn genoemd,” aldus Gerard Kerkum). Wim Jansen: „We hebben over de opstelling voor de wedstrijd tegen Veendam niet gesproken maar natuur lijk hebben we het ook over de belangen van Willem van Hanegem gehad.” Ge rard Kerkum vulde aan: „Van Hanegem maakt deel uit van de spelersgroep en DEN HAAG (ANP). Voor de EEG- kampioenschappen Grieks-Romeins wor stelen, die van 8 tot en met 11 november in het Deense Frederikshavn worden gehouden, brengt de Koninklijke Neder landse Krachtsport Bond de volgende formatie in het strijdperk: Een lachertje van de eerste orde, dat wel, maar Nederland selecteert uitslui tend pure amateurs (nou ja.en Arie de Vroet moet met zijn vingers van spelers afblijven die ook maar de minste of geringste binding met het betaalde voetbal hebben gehad. Erbito Salavaria (Filippijnen) heeft zijn wereldtitel in het vlieggewicht met succes verdedigd. In Yokohama versloeg hij zijn Japanse tegenstander Susumu Hanagata op punten. Nederland overleefde de voorronden via winst op Luxemburg. Roemenië wip te Denemarken en Frankrijk lootte vrij. Met z’n drieën wordt uitgemaakt wie naar Montreal mag. De FIFA had een open oortje voor het argument van de KNVB dat er meer dan één wedstrijd moest komen voor kwalificatie. Neder land vloog in voorgaande jaren na het verliezen van één wedstrijd naar de rijen der verslagenen en dat vonden Jo van Marie c.s. te gortig. In 1959 waren Engeland en Ierland ons amateurteam de baas, in 1963 de DDR, vier jaar later ontnamen de Finnen ons een reis naar Mexico en de Russen hielden in 1971 een gang naar München tegen. Er werden groepen gemaakt, maar niet naar model van de KNVB, dat geen Oost- of Zuid- LONDEN (Reuter). In de derde ronde van het toernooi om de Engelse Leaguecup heeft de koploper in de eer ste divisie, Queens Park Rangers, giste ren gelijk gespeeld met 1-1 tegen Charl ton Athletic, dat een divisie lager speelt. Een andere tweede divisieploeg, Huil City, versloeg op eigen veld de hekke- sluiter uit de eerste divisie Sheffield United met 2-0. Maandag had de club leiding van Sheffield manager Ken Murphy nog ontslagen vanwege de slech te resultaten die de ploeg in de competi tie had behaald. Tegenover de wel aanwezige leden van de beleidscommissie betaald voetbal (Fred Blankemeijer en Gerard Kerkum) kregen de spelers alle gelegenheid hun bezwaren tegen de training naar voren te brengen. Wim Jansen daarover: „De spelers hebben hun kaarten op tafel gelegd en ik heb de indruk dat er wel begrip bestaat voor ons standpunt. Na tuurlijk kun je niet in één keer alles uit de weg praten, voor 100 percent kun je de zaak niet direct oplossen. Maar als ei nog wrijfpunten blijven hangen, zal er weer een gesprek komen.” ENSCHEDE (ANP). Zaterdag 11 oktober wordt voor de elfde maal in sporthal het Diekman in Enschede een nationaal sporttoernooi voor lichamelijk gehandicapten gehouden- Het evenement, waaraan ruim 300 personen deelnemen* is georganiseerd door de sportvereniging voor gehandicapten De Tubanten en het revalidatiecentrum het Roessingh. Dit jaar zal er fel gestreden worden omdat de Olympische Spelen voor ge handicapten in het vooruitzicht liggen. Aan de verschillende sportonderdelen zal dan ook worden deelgenomen door gehandicapte sportbeoefenaars, die in aanmerking komen voor uitzending naar Montreal. Volgens PAP zouden de Poolse sportlieden hun solidariteit hebben betuigd met de Spaanse patriotten die strijden tegen de terreur van het Franco regime. Fibak vertelde dat hij van het Poolse consulaat te Madrid opdracht had gekregen het toernooi te verlaten en dat hij daarna de Spaanse tennisbond had verzocht contact op te nemen met de Poolse regering. Niki Pilic, die van de Westduitser Ulli Pinner (7-5, 6-4) won, loopt net als Nikola Spear het risico door de Joegoslavische bond te worden geschorst. In Belgrado liet een woordvoerder van de bond weten: „Pilic en Spear spelen buiten ons medeweten in Madrid. Door in Spanje te tennissen handelen Pilic en Spear in strijd met de verantwoordelijkheid die iedere Joegoslaaf heeft. Zij behoren de buitenlandse politiek van de regering te respecteren en te volgen en zij moeten zich aansluiten bij het protest van het Joegoslavische volk tegen de zwarte terreur, uitgeoefend door de fascistische regering in Spanje. Pilic en Spear zullen verantwoording dienen af te leggen. „Aan de verklaring werd toegevoegd dat alle Joegoslavische sportmensen is gezegd toernooien in Spanje te boycotten. Nastase die in de eerste ronde een moeizame overwinning behaalde op de Amerikaan Steve Turner (7-5, 6-0) trok zich, wegens maagkrampen, zoals hij zei, onmiddellijk terug na afloop van de partij van dinsdag. De belangrijkste uitslagen van dinsdag zijn: Birmingham CityWolverhampton Wanderers 0-2, LiverpoolBurnley 1-1, MiddlesbroughDerby County 1-0, Queens Park RangersCharlton Athletic 1-1, Hull City—Sheffield United 2-0. Ondanks het weinig florissante voor uitzicht, heeft de voetbalbond de nodige centjes uitgetrokken om een representa tieve amateurploeg op de been te bren gen. Die zou sterker kunnen zijn, maar men wil niet aan het Westduitse sys teem. Het olympisch elftal van West- Duitsland bestond in München uit elf in de Bundesliga uitkomende amateurs (on der ander Uli Höness), die na de Olym pische Spelen een contract kregen met terugwerkende kracht. Al even grote IOC-verlakkerij als de amateurstatus van Oostblokvoetballers. Ook Gerard Kerkum wees erop dat er zonodig weer een bespreking zal komen. „Maar het zijn periodieke besprekingen, we komen ook bij elkaar als alles goed gaat en er van spanningen helemaal geen sprake is.” Arie de Vroet keek naar het potentieel voor zijn team en maakte een niet ontevreden indruk. „Ik weet ook wel dat er nog betere amateurs zijn, maar diver se spelers kunnen deelname niet vereni gen met studie (Bosma van Heerenveen) en werk. Zeker in deze tijd van econo mische onzekerheid willen velen niet voortdurend bij de baas om verlof zeu ren. Daar heb ik begrip voor,” aldus de bondscoach, die waarschijnlijk over veertien dagen twee oefenwedstrijden speelt in de DDR, begin 1976 naar Tur kije kan en daar tussendoor centrale trainingen belegt en wedstrijden speelt. BUENOS AIRES (AFP) Titelverde diger Francis Connesson heeft zjjn eerste partjj >n hel toernooi om het wereld kampioenschap anker-kader 71/2, dat maandagavond in Buenos Aires is begon nen, gewonnen. De Fransman versloeg Jose Pulido (Mex) in tien beurten. De korte terugkeer van de man, die sinds 1971 meer interesse toonde voor nachtclubs en vrouwelijk schoon dan het lastig maken van vijandelijke verde digingen, valt niet bij alle betrokkenen in de smaak. Vooral Tommy Docherty, de tegenwoordige manager van de „Mancunians”, ziet Best liever niet komen, nadat de ex-speler zich in een onlangs verschenen boek weinig lovend over de Schot heeft uitgelaten. Ook oud-ploegmakkers en Matt Busby (de man, die United groot maakte) krijgen van de grillige Noordier een trap na. Voor Docherty, die momenteel met zijn team in de hoogste regionen van de eerste divisie meedraait, moet dat aanleiding zijn de toegangspoorten van Old Traf ford voor Best gesloten te houden. „Iemand, die zich zo over zijn vroegere club en baas uitlaat tenslotte heeft hij veel aan United te danken komt er bij mij niet meer in. Maar ik wil Pat Crerands duel niet bederven”, aldus Docherty. Best bleef in 1971 voortdurend van de training weg, werd tenslotte uit de ploeg gezet, maar keerde na een „rustperiode” in 1973 bij United terug. Zijn rentree duurde slechts drie maanden. Toen was de romance tussen de club en de speler definitief uit. Hij legde zich toe op het spelen van demonstratie- wedstrijden. Hij reisde naar vele landen, waar hij zijn kunnen demonstreerde. In ieder geval kan Best voor geen andere club uitkomen, omdat Manchester United nog steeds „eigenaar” is. Eén ding echter is zeker: als hij een terugkeer overweegt zal hij zeker niet bij de „Mancunians” aan bod komen. Tot 48 kilo: Ab van Houten (Sandou, Arnhem); 52 kilo: Jan Durant (Sandou, Arnhem); 57 kilo: Theo Lammers (Her cules. Amsterdam); 62 kilo: Gerard van Tessel (De Halter, Utrecht), 68 kilo: Henk van Rossum (De Halter, Utrecht); 74 kilo: Jan van de Pavert (Hercules, Amsterdam); 82 kilo: Rob Nuy (Hercu les, Amsterdam); 90 kilo: Tonny van Rooy (De Halter, Utrecht); 100 kilo: Gerrie Vogelenzang (Hercules, Amster dam) en boven 100 kilo (Chris Dolman (Hercules, Amsterdam). Luister naar Van Marie die voorleest: „Spelers die hebben deelgenomen aan de wereldkampioenschappen voetbal 1974 mogen niet deelnemen aan voor- en Olympische wedstrijd mits en dan komt het het bestuur van de nationa le bond verklaart dat de spelers nog amateur zijn.” laatst» drie seizoenen 2-1 1-0 5-0 2-0 --- 1-1 0-4 2-1 1-1 1-0 1-0 7-1 5-0 uit- wedstrijden 3 0 12 1 5 10 4 2 4 12 14 3 1113 4 0 2 2 2 4 2 115 4 112 3 3 1113 4 0 13 1 2 0 111 2 0 111 4 3 0 1 6 4 10 3 2 2 2 2 2 1 3 2 2 1 advies voor zes kolommen 13 2 11 11111 3 2 3 2 2 3 3 2 1 1 11111 2 2 2 2 2 2 2 2 2 3 1113 3 11111 11111 13 111 2 2 2 2 2 1 1 1 ~1 1 percentages 1 2 3 35 30 35 60 20 20 20 40 40 30 30 40 70 10 20 20 50 30 20 40 40 35 30 35 40 30 30 50 20 30 50 15 35 30 40 30 50 20 30 3

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19