Meerderheid van Tweede Kamer: 99 geen vlieg kwaad doen Brand verwoest koelhuis „IJsvries Erg veel jongeren werkloos S3 H4Z04 ffBartendorp „Vertrek ’n „Rudolf zou ITALIË „BANKROET” harde klap” DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN in de Barteljorisstraat vindt u 5 etages klassieke en eigentijdse meubelen Begrotingstekort 70 a 80 miljard gulden Halve waarheden 1 AGENDA Bont-Mode Plaatselijk regen KOOIJMAN SANITAIR B.V. 20 Het woord is aan (Van onze parlementsredactie) Spanje vastgehouden Haarlemmer JOHN BLOCK: 2 11 i O: eigenlijk 1», pagina 6 voor het lekkerste brood en fijn banket Vlak bij de Grote Markt Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 - 31 73 94 WOENSDAG 8 OKTOBER 1975 65e jaargang nummer 285 9 13 15 15 16 17 21 SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 -319245 11 wmMmuwwuMfummwfUHmi Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Hoog huwelijk uw warme bakker KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Exodus Opinie over in f Dineren doet U overal A alleen „MALLE BABBE maakt er een CULINAIRE BELEVENIS van. ‘f7 IJmuider Courant Etienne Rey Slechts de der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 ct. Kabinet moet nog (Van onze redacteur in Rome) (Zie verder pag. 4) (Van een onzer verslaggevers) (Door Udo J. Buys) (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 3) ADVERTENTIES (Zie verder pagina 4) morgen- grootste schrijvers durven eenvoudig te schrijven. minister anders Kunst Radio en tv Strips Beurs Economie Sport Weersverwachting tot avond: Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s zoek en i Plaatselijk regen of een bui, maar later ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en noord. Minimumtemperaturen omstreeks 8 graden, maxima mor gen ongeveer 13 graden. De brand is tegen elf uur uitgebroken, vermoedelijk, doordat slopers op het dak bezig waren een ketel weg te branden met lasapparatuur. Daarbij raakte waar schijnlijk het isolatiemateriaal van een der pijpen in brand. Het vuur greep snel om zich heen en binnen de kortste keren brandde het hele voorstuk van het bedrijf als een fakkel. De brandweer van Velsen was snel ter plaatse, maar kon tegen het voort jagende vuur weinig uitrichten. De VVD’er Van Aardenne trok nogal fel van leer tegen het economische be leid. Hij vroeg zich namelijk af of de regering de werkgevers opzettelijk laat verarmen om daarna greep op de onder nemingen te krijgen. „Als dat zo is dan zal die centralistische machtshonger ge stild worden ten koste van de werkgele genheid”, aldus de VVD’er. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is deze be schuldiging de VVD vorige week inge fluisterd door de voorzitter van de christelijke werkgeversorganisatie NCW, ir. De Wit. \FRANKESTRAAT 27 (bij C&A) HAARLEM/ Deze mededeling van de minister van de schatkist, Andreotti is vannacht als een bom ingeslagen in de Italiaanse senaat. Het betekent dat zeer vergaande maatregelen zullen moeten worden ge nomen om op korte termijn ingrijpende bezuinigingen door te voeren. De onderzoekrechter heeft bepaald dat Rudolf Draijer, die econoom commer cieel manager is bij ’t Amsterdamse be drijf, op een borgsom van ruim een half miljoen gulden op vrije voeten kan ko men. Volgens de ambassade zou Cargill bereid zijn daar iets aan te doen, maar directeur Biesheuvel sprak tegen dat hierover reeds contacten zijn gelegd. „Maar als hij echt in moeilijkheden komt”, meende hij, „laten we hem zeker niet in de kou staan”. Toen ook het tweede gedeelte van het bedrijf door de vlammen bedreigd werd, werden de brandweerkorpsen van Haar lem en Beverwijk ter assistentie inge roepen. Inmiddels waren al twee muren ingestort en een heftige explosie binnen het bedrijf joeg de vlammen enkele tientallen meters de lucht in. Omwonen den en kleine bedrijfjes in de Prins Hendrikstraat en de Visseringstraat wa ren druk bezig met een evacuatie. De grote hitte heeft alle ruiten al doen springen en het vuur dreigde bij het ter perse gaan van de krant over te slaan. HAARLEM-MADRID. „Het is een enorme sympathieke jongen die geen vlieg kwaad zou doen. Het is doodzonde dat hem zoiets moest overkómen”. Dit zei vanmorgen de directeur van Cargill Soja-industrie over de 28-jarige Haar lemmer Rudolf Draijer, die in de Spaan se badplaats Marbella gevangen wordt gehouden wegens vermeende mishande ling van Franco’s schoonzoon Cristobal Bordiu. Over deze „mishandeling” blijken te genstrijdige lezingen te bestaan. In elk geval is duidelijk geworden dat van het „in elkaar slaan” van de Spaanse mar kies, zoals eerder is gesuggereerd, geen sprake is geweest. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Ma drid zei vanmorgen te hopen dat deze affaire met een sisser afloopt. DEN HAAG. In ons land zitten op het ogenblik ruim 27.000 jongeren onder de negentien jaar zonder werk, zo blijkt uit de werkloosheidscijfers die het mi nisterie van Sociale Zaken heeft gepu bliceerd. Eind september waren er rond 15.000 jongens en bijna 12.500 meisjes beneden de negentien werkloos. (Zie verder pagina economie) Minister van Financiën Duisenberg op weg naar het Tweede-Kamergebouw. Van links naar rechts op de eerste rij de ministers Pronk, Lubbers, Gruijters, De Gaay Fortman, Duisenberg, Den Uyl, Van Agt, Van Kemenade, Trip, Vorrink, Van der Stee, Westerterp en daarachter de staatssecretarissen. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van Jim Garner en Ann Smith uit Kansas zijn getrouxVd op de plaats waar ze elkaar tegenkwa men: op een telefoonpaal, niet erbij, maar erop. De Garners werken beiden voor de telefoon maatschappij Southwestern Bell. Ze ontmoetten elkaar bij de paal, werden verliefd en besloten te trouwen. Tijdens het huwelijk in de telefoonpaal werd er een emmertje met champagne naar boven gehesen en dronk het jon ge paar zich een lang en geluk kig leven toe. Evenals veel woordvoerders van oppo sitionele zijde verwees de KVP’er naar opmerkingen van de Tilburgse hoogle raar Stevers dat het kabinetsbeleid oor zaak is van veel werkloosheid. Een eventuele uitbreiding van het begrotings tekort met als doel de werkgelegenheid te stimuleren mag er in ieder geval niet van de worden bij het Italiaanse bedrijfsleven. De di recties van Fiat en Pirelli zijn onmid dellijk in spoedvergadering bijeengeko men. Vanuit het buitenland zijn nog geen reacties bekend, maar het staat vast dat Italië met zijn recordaantal leningen uit alle hoeken van de wereld aan een plafond is gekomen. Minister Andreotti kondigde als eerste plannen van de regering aan een ver snelde verhoging van de belastingen en sterke beperking van de import, vooral van vlees en confectie. De minister meldde voorts dat er een strengere con trole gaat komen op de belastingaangif ten. IJMUIDEN. Het koelhuis „IJsvries” te IJmuiden is vanmorgen door brand voor een groot deel verwoest. Het gehele bedrijfspand tussen de Kanaalstraat en de Prins Hendrikstraat is binnen een uur in de as gelegd. Het ziet ernaar uit, dat alle panden tussen beide straten verloren zijn. De AR is, zo zei hij, nog lang niet akkoord met dat percentage. De KVP’ers drs. Harrie Notenboom ging in zijn bijdrage diep op de proble men in. Hij gaf aan dat het van de overheid enorme inspanningen zal vra gen wil ze de collectieve uitgaven wer kelijk binnen de nieuwe norm van één percent groei per jaar houden. Verder wees hij erop dat het te zijner tijd ongedaan maken van de tijdelijke las tenverlichtingen de norm al meteen voor 40 percent ondergraaft. PvdA-woord- voerder dr. Dick Dolman zegt dat het kabinet volgend jaar niet binnen de norm blijft, Notenboom vroeg om on middellijke besnoeiingen van een half tot één miljard die dat alsnog mogelijk maken. toe leiden, dat de geplande bezuinigingen op de lange baan worden geschoven, aldus Notenboom. In grote lijnen stemt de KVP in met de belastingvoorstellen van de regering. Daarbij verwees hij voor een uitvoeriger beoordeling, evenals verschillende ande re financiële deskundigen, naar de be handeling van deze voorstellen door het parlement deze herfst. Moeite heeft de KVP echter wel met de plannen om de motorrijtuigenbelasting te verhogen. Voor de meeste belastingen is de maxi male heffing nu wel bereikt, aldus No tenboom. Bijzondere ongerustheid daarover be staat bij de vakbonden, die juist na de gebruikelijke inleidingen van seizoensta- kingen begonnen zijn aan de besprekin gen over de nieuwe contracten. Er is geen sprake van dat de werknemers eisen zullen kunnen stellen die zij voor ogen hadden. De bekendmaking van het enorme be grotingstekort leidde tot paniekreacties De buren van Rudolf Draijer. die op de Muiderslotweg woont, toonden zich verbaasd over de aanklacht. „We kennen hem alleen als een uiterst amicale jon gen”. was de opinie over de Haarlemse vrijgezel, die nog geen contact heeft gehad met zijn ouders die in Overveen wonen. „Ik heb alles uit de krant moe ten lezen en verder nog niets gehoord”, aldus zijn vader. ROME. Het tekort op de Italiaanse begroting voor 1976 van 12.000 miljard lire (50 miljard gulden) zal nog ééns vermeerderd moeten worden met 6000 miljard lire, zodat het totaal verwachte deficit voor het volgend jaar 18.000 mil jard lire (70 a 80 miljard gulden) zal bedragen. Dit bedrag vormt ongeveer een derde van de totale begroting van Italië. DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat er reeds volgend jaar meer wordt bezuinigd op de overheidsuitgaven. Be halve de VVD die gisteravond een tegenbegroting met gigantische bezui nigingen publiceerde, dringen ook KVP, ARP, CHU, DS’70 en de kleine christelijke partijen op besnoeiingen aan. Zij zetten met de linkse partijen nogal wat vraagtekens bij de haalbaarheid van het plan om de economie volgend jaar met 3,75 percent te laten groeien. Dit bleek vandaag bij de financiële beschouwingen van de deskundigen. Zij kwamen aan het woord nadat hun fractieleiders gisteren een algemeen oordeel hadden gegeven over de rcgeringsplannen voor 1976. Vanavond antwoordt minister-presi dent Den Uyl, die wordt gevolgd door zijn minister van Financiën Dui senberg. MARBELLA-SCHIPHOL. „Ik heb weinig belangstelling voor ieder com mentaar. Ik zit drieduizend kilometer van Amsterdam en het is moeilijk om iets te doen of te zeggen”. Transavia- oprichter John Block was vanmorgen in zijn vakantieverblijf, de luxueuze Mar bella Club aan de Costa del Sol, onver murwbaar en niet bereid in te gaan op zijn vertrek als directeur van de maat schappij, die hij negen jaar geleden van de grond hielp. „Ik weet ook niet of ik er na terugkomst in Nederland over wil praten”, zei hij me, „ik moet deze zaak eerst van alle kanten bekijken en over leg plegen”. naar verborgen het legendarische Bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer over de begrotingsvoor stellen voor 1976 zijn de politieke tegen stellingen tussen de partijen, ook die tussen de regeringspartijen, bepalend ge weest voor het gehalte van de debatten. Het grote probleem, de sleche economi sche toestand, werd nagenoeg door alle fractieleiders die aan het woord kwamen aangegrepen om zoveel mogelijke poli tieke winst binnen te halen. Zo bleef Vredeling bijvoorbeeld niets over dan zijn veelomstreden Neptune-vliegtuigen toch maar in de lucht te houden, waarmee de kampioe nen voor een sterke defensie vooral in de christelijke partijen en de opposi tie zetelend zich de dank van de NAVO en de ongeruste bevolking menen te hebben verworven. In werkelijkheid echter is het een politieke overwinning, die niets met de veiligheid te maken heeft. Want hoe nuttig de Neptunes ook zijn in vredestijd door hun aandeel in het reddingswerk op zee, voor oorlogsta- ken zijn zij niet meer berekend. Ook de kreten die in de Kamer ten aanzien van het uitgavenbeleid der rege ring weerklonken, waren merendeels be doeld voor de buitenwereld en de kie zers. „Het roer moet om, de sociale voorzieningen moeten minder geld kos ten, de overheidsuitgaven moeten radi caal besnoeid, de werkloosheid moet worden aangegrepen” dat zijn gemakke lijke woorden, als ze kunnen worden geuit zonder dat men zelf verantwoorde lijk is voor het „hoe”. De stijging van de werkloosheid jaagt de overheidsuitgaven aan sociale voorzieningen op, maar die samenhang wordt gemakshalve verzwe gen. Als men op bezuiniging van de overheidsuitgaven aandringt, zonder de onvermijdelijkheid van de met de werk loosheid samenhangende sociale uitke ringen te noemen, pleit men eigenlijk voor vermindering van de uitkeringen aan de werklozen, bejaarden en bij- standtrekkers. Zo doet men wat Bas de Gaay Fortman indertijd signaleerde: „de slachtoffers slechte economische toestand voorgesteld als de daders ervan”. Na tuurlijk valt er op allerlei posten van de overheidsuitgaven te besnoeien, maar door tegelijkertijd verhoging van de steun aan het bedrijfsleven en de mid denstand te bepleiten en defensiebezuini- gingen af te wijzen, dwingt men de regering weer tot hogere uitgaven. Poli tiek echter klinken die halve waarheden goed en de slechte verstaander ontgaan de tegenstrijdigheden. Er zijn weer ver kiezingen in het verschiet. De exodus van Britse medici naar het buitenland neemt ver ontrustende vormen aan. De me dici zijn ernstig teleurgesteld over hun arbeidsomstandigheden in Engeland, waar de gezond heidssector is genationaliseerd- Ze worden aangetrokken door de hoge inkomens in het buitenland. Vooral Amerika en Australië zijn erg in trek. Van Aardenne diende reeds in eerste termijn een motie in, waarin hij zich keerde tegen een groei van de collectie ve sector. De VVD is niet voor de ongeveer 1-percent-groei, die door de regering is voorgesteld, maar zij eist 0 percent groei. Ook de AR-woordvoerder Beumer zette vraagtekens bij de collec tieve lastenstijging van rond 1 percent. meer bezuinigen” Spec. Canard a l'orange Tafel res. 31 22 73 geopend vanaf 17.00 uur of na afspraak voor AL uw festiviteiten Dif is de wereldberoemde diep- zee-onderzoeker Jacques Cous teau. Hij vertelde dezer dagen aan journalisten in Athene, dat hij nog deze maand een speur tocht in de Griekse wateren be gint op schatten Atlantis Barteljorisstraat 13-17-Haarlem-023/320850*

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1