Defensie onderhandelt over 20 Atlantics Wilhelmus in plaats van c sociale voorzieningen en ontwikkelingshulp Abortus valt ongehuwde vrouwen vaker tegen VVD: mes in onderwijs, „Leve de koningin ...Ehta dit pp@gj M PJ In *1 L Aantjes vriendelijk voor Den Uyl Br ge< Tegenbegroting snoeit 2,1 miljard Oc vei BINNEN» EN BUITENLAND 2 8 OKTOBER 1975 WOENSDAG W< ITALIAANSE RECHTERS O GAAN VERHOOR AF NEMEN IN DUITSLAND (Van onze parlementaire redactie) □c 99 in WEERKAPPORTBN Passende arbeid D€ Positief I ,3 3’ ê5 Wijziging Cultureel Bom Zwemtocht mmB Vergaderiiig - Versobering Vluchtelingen Theoloog Keukens Verdrag H SE C 45 Marine-protest op vliegveld Valkenburg tegen het beleid van minister Vredeling (Van onze parlementsredactie) zijn enkele conclusies een de Vredeling haalt Neptune vervangers uit Duitsland ZONNIGE PERIODEN, OOK PLAATSELIJK EEN BUI. TEMPERATUREN IETS ONDER NORMAAL. ROME. (UPI) Drie Italiaanse rech ters hebben gisteren meegedeeld dat zij op 27 oktober naar West-Duitsland zul len gaan om de voormalige SS’er Eugen Dollmann te ondervragen over de kwes tie, of paus Pius de Twaalfde tijdens de Tweede Wereldoorlog de moord op 335 gijzelaars uit die stad had kunnen voor komen. .d. 62 Een v verde 30 26 25 15 15 15 13 16 14 15 13 15 15 10 6 6 9 5 11 8 8 10 7 het mogelijk zijn op de juiste toon hoogte in te zetten”, aldus Aantjes. Si) bego waai stok» Whe stich banc woe< zeve twee Le willi werl kwa: bran vals Vr op 1 astm gebr de 1 den spro ma nem* deel Vliss - Vooruitzichten voor vrijdag opgesteld door het KNMI: nnw nw w wnw w nnw wnw wnw nnw w 12 22 23 13 24 16 15 13 10 18 13 26 20 16 14 25 25 14 23 16 17 23 23 11 17 23 3 13 15 8 10 6 6 11 2 4 6 14 8 5 5 14 12 5 15 6 5 11 13 7 7 14 10 19 18 15 0 0 0 5 0 0 0 o 0,6 0 11 0 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o 0,1 o o o o K4 rika; eind 880 I uitbi VI pen aan met men ris i cent of a stijg] won men Mi ging cont comi maa: W soci; pari zetel blek pos’ D« José plaa de i gen nu t D; gelij soci; heid W nisti uitgi daar Mor Berl meei beer z. bew. onbew. onbew. z. bew. mist onbew. geh. bew. geh. bew. regen onbew. 1. bew. onbew. h. bew. 1. bew. 1. bew. onbew. onbew. z. bew. 1. bew. 1. bew. z. bew. onbew. z. bew. h. bew. h. bew. h. bew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. z. bew. z. bew. z. bew. z. bew. h. bew. z. bew. z. bew. z. bew. h. bew. z. bew. tuigen, als tijdelijke vervanging van de Neptunes, wil men geen commentaar geven. Als dit betekent dat de patrouil- letaak vari de Neptunes onverminderd kan worden overgenomen, heeft men er geen bezwaar tegen. Maar men wil eerst zekerheid hebben, ook over de kwaliteit van de toestellen alvorens de protesten te staken. Dollmann was destijds Himmlers ver tegenwoordiger in bezet Rome. Hij heeft verklaard te willen getuigen, maar niet naar Italië te zullen gaan. De massa moord was gepleegd op 24 maart 1944 als vergelding voor het doden van 32 SS’ers door een bomaanslag de dag tevo ren. Andriessen stelde zich op het stand punt dat zo’n eenmalige inspanning, na, de welvaartsontwikkeling van de afgelo pen jaren, best van de mensen gevraagd mag worden. Het voordeel is bovendien dat de overheidsuitgaven aanzienlijk la ger kunnen uitvallen, zodat de door minister Duisenberg voogestelde verho ging van de BTW van 16 naar 18 percent wellicht achterwege kan blijven Op donderdag 9 oktober wordt om 21.30 uur het netnummer van Breda (01600) gewijzigd in 076. Tegelijkertijd worden de 5-cijferige abonneenummers gewijzigd in 6-cijferige nummers door toevoeging van een 1, een 6, of een 8. In de nacht van 8 op 9 oktober worden de netten van Velp en Rozendaal opgeno men in het net van Arnhem. De 4- cijfenge abonneenummers worden 6-cij- ferig en het netnummer (08302) wordt 085. De 58-jarige gravin Elena Rossignani heeft een aanklacht ingediend tegen de film en het boek „Dood in Rome”, tegen de Amerikaanse schrijver Robert Katz, producent Carlo Ponti en George Pan Cosmatos wegens smaad. Boek en film beweren dat de paus vantevoren van de slacht af wist maar om politieke rede nen had gezwegen. opvolging van de Neptunes tot na 1980 kan worden uitgesteld. Dat geeft ons de tijd voor meer internationaal overleg over de taakverdeling binnen de NAVO”. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis woordiging zal worden gevraagd deze bezuinigingen, bestaande uit het ver vroegd uit dienst nemen van het Neptu- ne-squadron en de kruiser De Zeven Provinciën, niet goed te keuren. Op de berichten van gisteren, dat minister Vredeling aan het onderhande len is met West-Duitsland over de over name van een tiental tweedehands vlieg- Wmt in Mfnwn- buitenland Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dezer da gen verklaard dat er geen sprake is van culturele betrekkingen tussen Nederland en Chili die zouden moeten worden geactiveerd. Hij leverde commentaar op berichten in een Nederlands ochtend blad. dat schreef dat de Nederlandse ambassadeur in Santiago, de heer J. L. van der Kun, tegenover een verslaggever van het Chileense blad „La tercera” gezega zou hebben dat hij bezig was „de mogelijkheden te onderzoeken om een snelle culturele uitwisseling tussen beide landen te bewerkstelligen”. Tijdens deze vergadering zal een tele gram worden verstuurd aan de Tweede Kamer, waarin van de volksvertegen- wil nastreven via omwenteling of via hervorming. GRONINGEN (ANP). De ongehuw de vrouw heeft meer moeite om te besluiten tot abortus provocatus dan de getrouwde vrouw. Ook valt deze onder breking van een ongewenste zwanger schap de niet getrouwde vrouw vaker tegen, wanneer de ingreep eenmaal heeft plaats gehad. Zij heeft er dan ook vaker spijt van dan de gehuwde vrouw. Overigens is bij de huur van de Duitse Atlantics nauwelijks meer sprake van een bezuiniging die minister Vredeling juist voor ogen stond. Het enige voordeel is het feit dat geen gelden meer gereser veerd behoeven te worden voor de ver vanging van de Neptunes door nieuwe toestellen. Bovendien krijgt Vredeling ruime armslag voor internationaal over leg. Op het hoofdstation van Neurenberg is in een kleine bagageruimte een pakje ontdekt met daarin drie bommen waar aan met draden een batterij was beves tigd. aldus de politie gisteren. De politie kwam op het spoor van het pakje nadat ze een brief had ontvangen waarin het sleuteltje zat. De brief was ondertekend door de „R.A.F. gevechtsgroep zuid”. De R.A.F. is de „Rote Armee Fraktion”, de naam die de terroristische Baader-Mein- hof zich placht te geven. Een 25-jarige Amerikaanse, Diana Ny- ad, heeft dezer dagen in zeven uur en 57 minuten de zwemtocht door het koude vieze water rond Manhattan volbracht. Daarmee brak ze het in 1926 gevestigde record van acht uur en 56 minuten. Haar eerste poging moest ze elf dagen geleden opgeven vanwege de kou. nnw w.stll n wnw w w.stll w w nnw w.stil w n zo wnw n wnw w.stil wnw nnw nnw ono o no nnw nnw w.stil w n zzw zzw In deze alternatieve begroting becij feren de liberalen dat de voorge stelde maatregelen leiden tot een 2 percent lagere loonkostenstijging. Niet alleen deze verlichting, maar bovendien de psychologische uit werking van dit pakket zal een Met deze maatregel zou men het gat dat na het verdwijnen van de Neptunes ontstaat, tijdelijk kunnen dichten. De Atlantics zijn Franse vliegtuigen die de zelfde functies vervullen als de verou derde Neptunes. Van de drie christen-democratische partners stelde Aantjes zich het meest positief op tegenover het kabinet. Hij daagde de PvdA niet alleen uit van de christen-democraten een keuze te eisen, maar ook zelf haar plaats duidelijk te, bepalen. Met name op sociaal beleid kunnen de idealen van socialisten en christen-democraten tot gemeenschappe lijke programpunten leiden, maar dan moet de PvdA wel laten weten of ze dat Aantal uren zon 1 tot 7, minimum tempera turen omstreeks 6 graden, maximum tempera turen omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent, kans op een geheel droog etmaal 60 percent. ■F" „passende arbeid”, teneinde in deze tijd van werkloosheid meer werklozen aan werk te kunnen helpen. „Leer de men sen die dat kunnen een vak en begin in een vroeg stadium met omscholen,” zo Dezer dagen is in Buenos Aires een vergadering begonnen van de internatio nale politie-organisatie Interpol, waarbij 120 landen zijn aangesloten. Waarover de vergadering zal gaan is nog niet bekend maar aangenomen wordt dat het probleem van de smokkel van verdoven de middelen in Zuid-Amerika de meeste aandacht zal krijgen. Andriessen (KVP) en Aantjes (ARP) deden beiden een oproep tot versobering en solidariteit, onder andere tot uiting komend in vrijwillige loonmatiging. Aantjes verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de bevolking bereid is de gevol gen van impopulaire maatregelen te ac cepteren, mits geen partij beleid maar een nationaal beleid nagestreefd wordt. Hij vond, dat de regering meer moed zou moeten tonen bij het doorvoeren van de noodzakelijke bezuinigingen. Schoten voor de boeg ontbraken ook dit keer niet in het betoog van Andries sen en Aantjes. De plannen van de regering om de Wet op de Onderne mingsraden zó tet wijzigen, dat de be drijfsleiding niet langer in de raad ver tegenwoordigd is, noemden zij beiden volstrekt onaanvaardbaar. De KVP waarschuwde voorts, dat zij de plannen om in het kader van de grondpolitiek onteigening tegen gebruikswaarde in te voeren, niet zou slikken. Een protestbijeenkomst van marine personeel op het vliegveld Valkenburg werd niet afgelast. De vergadering werd door duizend mensen bijgewoond. Beslo ten werd op 24 oktober in de Amster damse RAI een grote protestdemonstra tie van marinepersoneel te houden. tieve beslissing, dan kunnen de Duitsers de Atlantics waarvan zij er 20 heb ben best missen. Verkrijgt de Koninklijke Marine in derdaad de Atlantics (er wordt gespro ken van ongeveer tien toestellen) dan is de patrouilletaak die zij boven de Noordzee heeft, voorlopig veilig gesteld. In de Nederlandse defensiebegroting werd aangekondigd dat de Neptunes per 1 januari uit de dienst verdwijnen, zon der dat over de vervanging ervan een beslissing is genomen. PvdA-defensiespecialist Piet Dankert reageerde gisteravond tamelijk positief op de mededeling. „Het wezenlijke van zo’n besluit is dat de beslissing over de DEN HAAG. AR-fractievoorzitter Wim Aantjes vindt dat de viering van Prinsjesdag opgeluisterd moet worden door de genodigden in de Ridderzaal aan het eind van de Troonrede het Wilhelmus te laten inzetten. Aan het slot van zijn bijdrage aan de algemene beschou wingen merkte hij gisteren op, dat de plechtigheid op Prinsjesdag aan waarde en waardigheid zou win nen, als het Hiep-hiep-hoera-ge- róep van het schoolklasje zou wor den vervangen door het zingen van het volkslied- „Nu het kabinet in staatssecretaris De Jong ook een cantor in zijn midden heeft, moet Deze week heeft het hoge commissari aat voor de vluchtelingen van de Vere nigde Naties een begin gemaakt met het repatriëren van de ruim 60.000 vluchte lingen uit Mozambique, die de afgelopen jaren in Tanzania een goed heenkomen hadden gezocht. Maandag begon de thuisreis voor 21.000 vluchtelingen, de repatriëring van deze groep zal naar schatting drie maanden duren. De overi ge vluchtelingen zullen na de regentijd worden teruggebracht naar Mozambique. DS’70 fractielieder Drees diende bij zijn beschouwing in eerste termijn reeds vier moties in. Hij vraagt daarin het be grip „passende arbeid” te verruimen, het minimumloon en de AOW gelijk te stellen (in de Miljoenennota zegt de regering te bezien of dit wel nodig is), voortzetting van bestaande en geplande overheidsac tiviteiten voorrang geven boven be snoeiing om budgettaire redenen en ten slotte een belastingvrije voet in te voe ren ter hoogte van het sociale minimum. De PSP’er Van der Lek kondigde aan een motie te zullen indienen waarin gevraagd wordt om een wetgeving die toezicht en controle op alle bedrijfsin vesteringen mogelijk maakt. Ook wil de PSP een parlementaire enquête laten instellen naar het doen en laten van de multinationale ondernemingen. Van der Lek bepleitte voorts de werkloosheids uitkering op te trekken tot een niveau van 100 percent. „Mijn schilt en de betrouwen zijt Gij o God mijn Heer”. De bede komt dan via een omweg toch weer terug in de troonrede, aldus Coppes. De bekende Tsjechische theoloog Ru dolf Rican, die na een langdurige ziekte op 76-jarige leeftijd was overleden, is gisteren gecremeerd in Praag. Rican was een van de stichters van de Praagse protestantse Comenius-faculteit die on der leiderschap van J. L. Hromadka, J. B. Soucek en anderen een grote bekend heid had verworven. DEN HAAG Defensieminister Vredeling is van plan om als tijdelijke vervanging van de uit dienst te nemen Neptune-vliegtuigen, van de West- duitse marine een aantal vliegtuigen over te nemen. Het gaat om Bréguet Atlantics, waarvan de Nederlandse marine er al acht bezit. Er zijn al maanden geleden besprekin gen geopend over een eventuele overna me van deze toestellen uit West-Duits land. Maar een definitieve beslissing van de Bondsregering moet wachten tot de behandeling van de Duitse defensiebe groting, die eind dit jaar plaats vindt. In die begroting zou onder meer de aan schaf van nieuwe Amerikaanse lange afstand patrouillevliegtuigen voorkomen. Neemt de Bondsdag daarover een posi- In de Julianahal in Utrecht wordt van 8 tot en met 12 oktober een internatio nale keukenmanifestatie gehouden. Het is voor het eerst dat er een beurs is voor alleen keukens, keukenmeubelen en in- bouwapparatuur. Particuliere bezoekers zijn ook welkom. Op de beurs in Utrecht komen 90 exposanten die 150 merken vertegenwoordigen. Meer dan de helft van de inzendingen komt uit Duitsland. DEN HAAG (ANP). Met als be leidsdoel het terugdringen van de structurele werkloosheid heeft de VVD-fractie gisteravond een zgn. tegenbegroting aan de Kamer aan geboden. Hierin wordt voor ruim 2.1 miljard gulden bezuinigd op de overheidsuitgaven, welk bedrag wordt aangewend voor lastenver lichting in de belastingsfeer. In die kritiek kreeg hij steun van de VVD en van de KVP. Fractieleider An driessen vond weliswaar dat de defensie bij de bezuinigingen niet overgeslagen hoefde te worden, als er op alle fronten bezuinigd diende te worden, maar zo zei hij, de weg die de regering bewandelt is de onze niet. Uit het onderzoek bleek ook in het algemeen een duidelijk verschil in de reactie op een abortus tussen gehuwde en niet-gehuwde vrouwen. Meer dan de Uit het onderzoek is niet gebleken dat een al te „vrije” levenswandel of een soort sexuele ongebondenheid de achter grond vormen van de abortus provoca tus. Negen van de tien ongehuwde vrou wen hadden een vaste verhouding toen zij (ongewenst) zwanger werden en de Verloofde of vriend was bijna in alle gévallen de verwekker. In 13 percent van de gevallen ontstond de zwanger schap na de eerste coïtus. Tenslotte blijkt nog uit ‘het onderzoek dat in de maanden voor de ongewenste zwanger schap niet meer dan de helft van de vrouwen middelen oepaste of methodes volgde om zwangerschap te voorkomen. PPR-woordvoerder Coppes haakte er even later op in door het kabinet te bezweren dan niet te kiezen voor het éérste couplet van het Wilhelmus. Daarin staat immers „De koning van Hispanje heb ik altijd geëerd”. In deze tijd van executies een minder geslaagde tekst, vond Coppes. Beter is couplet zes, zo vond hij, dat begint met: belangrijk positief effect hebben op de investeringsgeneigdheid. Op deze wijze kan een essentiële bijdrage geleverd worden aan de primaire doelstelling: het terugdringen der werkloosheid in enge zin tot nul, aldus de VVD. zei hij. Miljoeneninjecties alleen, hoe lofwaardig ook, helpen de werkgelegen heid voor de toekomst niet veilig te stellen, aldus Terlouw. De communist Bakker verzette zich tegen de gedachte van met name de werkgevers, dat de loonkostenstijging de belangrijkste oorzaak is van de inflatie. Oorzaak is in de eerste plaats, zo zei Bakker, de monopolistische prijsstelling. „Maar toename van de winst is nog geen garantie voor toename van de werkgele genheid,” zo zei Bakker, die verder kri tiek uitte op de autopolitiek van de regering, die naar zijn mening een stij ging van de werkloosheid tot gevolg zal hebben. De partijleiders van de Sovjet-Unie en de DDR hebben gisteren in het Kremlin in Moskou een nieuw vriendschapsver drag getekend. De plechtigheid werd rechtstreeks door de Russische televisie uitgezonden. Ook premier Kosigin en president Podgorni waren bij de plech tigheid aanwezig. Het was gisteren pre cies 26 jaar geleden dat de DDR werd gesticht. Moskou en Oost-Berlijn sloten in 1964 hun eerste vriendschapsverdrag. helft van de getrouwde deelneemsters aan de enquête verklaarde bijvoorbeeld zich bij een volgende ongewenste zwan gerschap opnieuw te zullen laten abor teren. Van de niet-gehuwde vrouwen daarentegen verklaarde slechts een op de drie vrouwen dit. Een 25 percent zou het beslist niet weer laten doen (10 percent van de gehuwde vrouwen). (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG KVP-leider Andriessen heeft gisteren op de eerste dag van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer voorgesteld de prijscompensatie volgend jaar geheel in centen uit te keren in plaats van percenten. Andriessen gaat met zijn voorstel verder dan de drie vakcen trales, die de prijscompensatie voor de helft in centen, en voor de andere helft in percenten uitgekeerd willen zien. De KVP-fractieleider hoopt op deze manier de arbeidskosten aanzienlijk te kunnen terugdringen, wat. zo betoogde hij, een welkome lastenverlichting vor het bedrijfsleven zou be tekenen. Ook PvdA-fractievoorzitter Van Thijn sprak zich uit voor een prijscompensatie in de vorm van een vast bedrag voor iedereen. Dankert vond het niet zinvol meer om de Neptunes te laten doorviiegen. „Zij zijn volledig op”. De Atlantics gaan nog tot 1983 mee. Andriessen wil prijscompensatie volledig in centen uitkeren De PPR sloot zich bij monde van vice-fractievoorzitter Coppes (Bas de Gaay Fortman verblijft in Amerika) aan bij het pleidooi van de PvdA) voor meer overheidsinvloed op het bedrijfsleven Dat dient wel gepaard te gaan met een uitbouw van de medezeggenschap in het bedrijfsleven, aldus Coppes, want de re gering doet daar op het ogenblik te weinig aan. Fractieleider Terlouw van D’66 be pleitte een verruiming van het begrip Met de bekendmaking van de plannen van minister Vredeling zijn alle protes ten tegen de vervanging van de Neptu nes een beetje in de lucht komen te hangen. AR-fractievoorzitter Aantjes nog niet op de hoogte leverde giste renmiddag tijdens de algemene beschou wingen nog felle kritiek op het niet vervangen van de Neptunes. Aantjes noemde het buiten dienst stellen niet verantwoord omdat het gaat om de overlevingskansen van zowel marine- als koopvaardijpersoneel. Dit zijn enkele conclusies van onderzoek dat werd verricht door de afdeling medische sociologie van Rijksuniversiteit in Groningen. Het on derzoek betrof 488 Nederlandse vrou wen, van wie 177 ongehuwde. Zij lieten zich in de periode april 1972-mei 1973 aborteren in de Stimezokliniek in Gro ningen. Voor de enquête werden 488 formulieren weggezonden, waarvan 401 terugkwamen. De grootste bezuinigingsposten: Ont wikkelingshulp 420 miljoen, Sociale Voorzieningen 350 miljoen en On derwijs 340 miljoen. Het investe ringsniveau voor Defensie daaren tegen mag van de liberalen met 300 miljoen stijgen, hetgeen netto neerkomt op 146 miljoen gulden vanwege de reeds voorziene bezui niging met 154 miljoen gulden. DONDERDAG 9 OKTOBER Zon op 6.53 uur onder 18.01 uur Maan op 12.20 uur onder 20.46 uur IJMUIDEN Hoogwater 6.11 uur en 18.32 uur Laagwater 2.04 uur en 14.1T uur e Ji

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2