Militairen in noorden bezetten kazerne Bij vuurgevecht in Barcelona 6 doden Indonesische WEER DODEN IN BEIROET ECONOMISCHE PROGNOSE TE OPTIMISTISCH Andriessen putte uit Ruzie tussen Van Thijn en Andriessen Nog steeds geen reactie van Ierse ontvoerders HERREMA GROEIT ZORG OVER LOT DR. IV aanval op Timor ontkend geheim stuk Syriërs voor rechtbank I John Block Tapijtfinancienng s« Bijvoorbeeld: 4 •r i c*NederlandseTapijt Centrale j b FRAP WORDT VAN AANSLAG VERDACHT Zl tl I EEN GOLF HUREN? Bij Souwens sturen! Bouwens Autoverhuur ,,n !l““s nQ 19 7 5 OKTOBER 4 WOEN5D A G 5 BINNEN- EN BUITENLAND Lissabon I REIS NAAR DDR Wapendepots K Si RESTAURANT Grote Houtstraat 21 Heerlijke DAGSCHOTELS met keuze uit diverse en steeds wisselende verse groentes. 5.50 Toenemende chaos in Portugal (Van onze redacteur in Lissabon) Het mag een wonder heten, dat ernsti- Een beeld van de demonstratie die in Lissabon werd gehouden aandacht voor (Vervolg van pagina 1) (Van onze parlementsredactie) (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIE) i Partij van de Arbeid wil meer toekomstplanning Een extra zorg voor Callaghe is dat het provisionele IRA er nu openlijk op uit is hem te doden Een eerdere poging Callaghe te vermoorden is mislukt. Men vermoedt dat de kans groot is dat het IRA hem eerder vindt dan de officiële autoriteiten. De bezetters hebben aangekondigd net zo lang in de kazerne te zullen blijven todat Veloso het regiment weer in ere herstelt. Net als bij de soldaten staat achter de eisen van de metaalarbeiders de een- heidsvakcentrale Inter Sindicao, voorna melijk pro-communistisch. Zij valt, zoals de Beweging der Strijdkrachten, uiteen in pro en contra de socialistische partij. Krantenlezers verslinden inmiddels de communiqués van de verschillende leger onderdelen. Gisteren waren het er zes; vier uit Lissabon en twee uit Oporto. Voor ander nieuws bestaat nauwelijks interesse. bouwj. 1975 H zusl de vroi hel; han gen Poli met H ook vers daa van den de den H haa is Daa reid van bij mee zucl van zelf S aar een vaa de m’r gek ope „Ik en voo lan; naa gen mor heb app Dus geh C Alk teel de gaa Elis zek vra; wor op hee Noi wat en ma: Z gaa afd< zelf V le ver W. mis en V mei Ziel zie we Pii Ru se br; in tre de vei zijl hei de „r geei ling stul het om rise zo’n zelf ver] en IV haa de dezi dra, haa oud Dat ruir sch< ling afd< klei daa Voo het kar, alle vall wor bezi Vijl daa voo V Wit ged een sch: „eei die ■iiaiiMicaiimaaiMiMi g HO Het Patriottisch revolutionair anti-fas- cistische front (FRAP) wordt van de aanslag verdacht. Volgens het persbu reau Europa Press brak het gevecht uit nadat de agenten iemand in de wijk Verneda wilden aanhouden op straat. Een tweede persoon zou daarop vanuit José Ramos Horta, lid van het centra le comité van Fretilin, het revolutionaire front voor een onafhankelijk Oost-Ti- mor, verklaarde eerder tegenover het persbureau Reuter dat de Indonesiërs aanvallen met vliegtuigen en de stad beschieten met mitrailleurs en het ge schut van een Indonesisch marinevaar- tuig. Veel kritischer stelde zich de woord voerder van de PPR dr. Leo Jansen op. Zijn uitgangspunt voor het sociaal-eco- nomisch beleid luidt: „Er zal minder verspild moeten worden; in de produktie moet meer de nadruk komen op datgene wat echt nodig is, terwijl de welvaart veel en veel eerlijker dan nu verdeeld moet worden”. De PPR wil meer nadruk op subsidiëring van de loonkosten, op premies voor ondernemingen die mensen in dienst nemen en een belasting op arbeiduitstotende investeringen. Dat zou meer zoden aan de dijk zetten bij de Deze zinsnede van Andriessen deed Van Thijn ziedend van woede naar de microfoon stormen. „Dit is een stoot beneden de gordel. U weet best, dat de uitspraak over de Muur door ons is teruggenomen en dat wij met name reizen naar Oost-Europa maken om daar voor de mensenrechten te pleiten. U maakt het, meneer An driessen, met dit soort uitlatingen, voor ons wel bijzonder moeilijk met de KVP nog langer samen te wer ken”, aldus Van Thijn. Van Thijn zei het Andriessen zeer kwalijk te nemen, dat deze zijn speech niet had aangepast, terwijl Van Thijn, die enige tijd vóór An driessen sprak, in zijn bijdrage aan de algemene beschouwingen nogmaals had verklaard de uitspraak over de Muur te betreuren en de reis in het kader van de ontspanning met Oost- Europa belangrijk te vinden. DEN HAAG. KVP-fractieleider Frans Andriessen heeft voor zijn voorstel over een nieuw prijscompen- satiesysteem een nog geheim rapport van de commissie van economisch deskundigen van de Sociaal-Economi- sche Raad gebruikt. Andriessen lan ceerde gisteren bij de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer een plan, waarbij de werknemers in 1976 een gelijk bedrag aan prijscom pensatie zouden ontvangen. Het provisionele IRA is woedend op Callaghe. Niet alleen omdat hij vroeger al hun bevelen aan zijn laars heeft gelapt, maar als nu blijkt dat hij de ontvoerder van dr. Herrema is, kan dit het IRA grote schade doen. Duizenden en nog eens duizenden Ieren zijn voor hun werk van buitenlandse firma’s in Ierland afhankelijk De grote angst is dat deze firma’s langzaam maar zeker het land zullen verlaten en daarmee werkloosheid in het land zullen schep pen. Het IRA kan alleen bestaan als ze de steun van de bevolking heeft en die zou ze in zo’n situatie kwijt zijn. begint steeds meer post te vatten dat de ontvoerders al dan niet in gezelschap van hun slachtoffer een onderkomen in Dublin hebben gevonden. De reactie van de politie op de ontvoering was namelijk zo traag, dat men aanneemt dat de kidnappers in de tussenliggende tijds periode per auto met gemak de Ierse hoofdstad hebben kunnen bereiken. De staking, gevolgd door de massale demonstratie was gericht tegen het niet toepassen van nieuwe loonschalen. De werkgevers, met de staat als veruit de grootste sinds de nationalisatie van be drijven, schijnt de arbeidscontracten niet te kunnen nakomen. Het pessimisme van de autoriteiten spruit voort uit het feit dat de ontvoer ders niet hebben gereageerd op het aan bod van Akzo een losprijs te betalen. De Akzo-topman jhr. Krayenhoff is gisteren uit Dublin vertrokken naar Ne derland. Hij is verscheidene dagen in Ierland geweest om te trachten met de ontvoerders in contact te komen. Voor zijn vertrek verklaarde hij dat de ont voerders niets van zich hebben laten horen. Hij had zich gisteren nog tot hen gericht met het aanbod van het concern losgeld te betalen dat op elke gewenste plaats waar ook ter wereld beschikbaar gesteld kon worden. Zijn vliegtuig werd op het vliegveld van Dublin gereed ge houden voor het geval de ontvoerders erover zouden willen beschikken. Na een mislukte poging te onderhan delen via de drie gevangen IRA-leden, verboden wapenbezit, en niet voor de plannen die zij met die wapens zouden hebben. De Syriërs wilden met de gijzelings actie bereiken dat minister-president Den Uyl officieel zou verklaren dat Nederland zijn handen af zou houden van de emi gratie van joden uit Rusland naar Israel. De Syriërs meenden dat in ons land elke dag een trein met Russische joden aan kwam die in Nederland in kampen wer den ondergebracht. Aan het begin van de rechtszitting werd door een der advocaten om uitstel gevraagd. Volgens hem moest de dag vaarding nietig worden verklaard omdat daarin het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht wordt genoemd als plaats van zitting. Volgens de jurisprudentie zou alleen oorlog plaatsverandering recht vaardigen. De rechtbank trok zich hierop korte tijd terug maar kon niet inzien welk be lang de Syriërs bij uitstel konden heb ben. De zaak werd hierna op normale wijze voortgezet. Bij het ter perse gaan van deze krant duurde de zitting nog voort. Kampervest 23 Haarlem Telefoon 31 26 38 De politie word* nu ook als verwijt aangewreven dat ze de namen en het signalement met foto en al van de vermoedelijke daders meteen heeft ver spreid. Het zijn de 27-jarige Eddie Cal laghe en de 21-jarige Marian Coyle. Beiden behoren tot een groep van zeven, die aan de rand van het provisionele IRA opereren en door deze organisatie nimmer volledig werd erkend. Tot de groep behoorde ook de „Engelse” dr. Rose Dugdale, die nu negen jaar gevan genisstraf in Limerick uitzit. Door de verspreiding van de namen zijn Callaghe en Coyle bijzonder in het nauw gedreven, zo luidt de theorie, en ze zijn er wellicht toe gebracht zich op de vlucht van dr. Herrema te ontdoen. Ook hoort men de opvatting dat dr. Herrema weliswaar nog in de macht van het tweetal is, maar dat geen van beiden uit zijn schuilplaats naar buiten durft te komen om het telefoontje te plegen waarop door zoveien met angst en span ning wordt gewacht. DEN HAAG De reis van de PvdA-delegatie naar de DDR is giste ren tijdens de algemene beschouwin gen aanleiding geweest tot een korte, maar hevige ruzie tussen de fractie voorzitters Van Thijn en Andriessen. Na enkele naam-grapjes over de de legatieleden van de PvdA („Wij gaan toch wel hollend Van den Heuvel en Van den Bergh-afwaarts, als de PvdA rich zou vast Nagelen op begrip voor de Muur”) verklaarde Andriessen verbaasd te zijn, dat de PvdA-delega tie in een gezamenlijk communiqué met de Oostduitse communistische partij op geen enkele wijze spreekt over het vrije verkeer van burgers, waar de Nederlandse regering zo voor gevochten heeft. De bijna ontroerende zorg onder de Ieren voor het welzijn van dr. Herrema wordt dan ook grotendeels ingegeven door de angst dat zijn dood hen voor economische problemen zou kunnen stellen. Akzo-directeur Krayenhoff ver klaarde gisteren echter op een perscon ferentie dat de toekomst van Ferenka in Limerick uitsluitend afhangt van nor male economische voorwaarden. een auto het vuur op de agenten hebben geopend. Andere bronnen melden, dat een aantal FRAP-leden vanuit een auto het vuur openden op de politiemannen, die op wacht stonden bij een kazerne. Tot nu toe zijn dit jaar reeds 18 politieagenten het slachtoffer geworden van politieke gewelddaden, van wie zes in de loop van vorige week. Voorstan ders van het Franco-regime blijven on dertussen doorgaan met het organiseren van betogingen waarop steun aan het regime wordt betuigd en wordt gevraagd om een hard optreden tegen dissidenten en terroristen. In de boezem van de Spaanse regering echter zou onenigheid zijn ontstaan over de maatregelen tegen de guerrillastrij ders. De gematigde' elementen in de regering zouden zich verzetten tegen de invoering van nog strengere onderdruk- kingsmaatregelen. Zij zijn bang dat der gelijke maatregelen tot nieuwe anti- Spaanse protestacties in het buitenland zullen leiden. Onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker, tekent hierbij aan: De theorie (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Zeer scherpe bewa king van de Amsterdamse gemeentepoli tie buiten en van de rijkspolitie in het gebouw van het kantongerecht in de Amsterdamse buitenwijk Buitenveldert, overvalwagens op de parkeerplaats en strenge fouillering van ieder die binnen moet zijn. Dat was vandaag het decor van de rechtszaak tegen de vier Syriërs die begin vorig maand in Amsterdam werden gepakt kort voordat zij een rij tuig van de Warschau Express zouden kapen en de passagiers zouden gijzelen. De arrestatie van het viertal viel in de nacht van 4 op 5 september in een hotelletje bij het Amsterdamse Centraal Station. De politie trof wapens en. muni tie aan en na langdurige ondervraging kwam de bedoeling van de vier naar voren. De president van de rechtbank, mr. J. A. Schröder, maakte vandaag duidelijk dat de Syriërs terecht staan wegens Angolese vluchtelingen hebben er de radiozender bezet en beslag gelegd op de nieuwsdienst. Soldaten en bouwvakkers probeerden de bezetters uit het radiosta tion te verdrijven, maar raakten daarbij onderling slaags. Minstens 50 personen werden gewond. Enkele honderden linkse militairen, wier insubordinatie thans aan openlijke rebellie grenst, hebben gisteren in de Noordportugese stad Oporto een kazerne bezet, daarmee een direkte order van de regionale bevelhebber, generaal Antonio Pires Veloso, negerend. Hun aktie is bedoeld als protest tegen het besluit van generaal Veloso, afgelopen weekeinde genomen, om een eveneens „links” in- tendance-regiment op te heffen. De bezettende soldaten zeggen dat Ve loso de commandant van het artillerie regiment, majoor Castanheira, van ver raad heeft beschuldigd en hem samen met de andere officieren onder arrest heeft geplaatst. Deze bewering werd door het regionaal hoofdkwartier onjuist genoemd. Volgens een woordvoerder be schouwt Veloso Castanheira nog steeds als loyaal. lO «ƒ5 O® .2? w o? van de kosten van de sociale verzeke ring. De collectieve sector mag volgens de jongste kabinetsplannen in de toekomst niet meer dan één percent van de groei van ons nationale inkomen wegnemen. In de praktijk zal dat betekenen dat 70 percent van onze inkomensgroei naar de gemeenschap zal gaan. Dolman vroeg zich af of die één percent-norm wel haalbaar is. In ieder geval, zo merkte hij op, zijn de plannen van de regering voor 1976 niet in overeenstemming met die norm. Het fiscale beleid zal de PvdA in grote trekken steunen. Ook de hogere autobelasting valt daaronder. Wenselijk is een onderscheid tussen oude en nieu we wagens, met een extra verhoging van de bijzondere verbruiksbelasting op nieuwe auto’s als mogelijk alternatief. Dolman ziet in de toekomst, uitgaande van zijn wens dat er ook op defensie besnoeid wordt, drie terreinen waar men met tegenvallers krij-gt te maken: sociale verzekeringen, het meerjarenplan perso nenvervoer en de ambtelijke salarissen. LISSABON Terwijl de Portugese bladen vol staan met verhalen over onderling gekrakeel tussen de verschillende legeronderdelen en president Da Costa Gomes vrijwel elke televisie-uitzending benut voor oproepen tot de strijdkrachten om de discipline te herstellen, is op het eiland Madeira een mini-opstand uitgebroken. BEIROET (UPI, AFP). Sinds de strijd in de Libanese hoofdstad tussen de milities van christenen en mohammeda nen de afgelopen nacht werd hervat, zijn er zeker 25 doden en 100 gewonden gevallen. BARCELONA (AP, Reuter). Bij een vuurgevecht vanmorgen in Barcelo na zijn drie politieagenten en drie bur gers om het leven gekomen, aldus de politie van Barcelona. Verder zou een burger zwaar gewond zijn bij het vuur gevecht. De voorzitter van de SER-commis- sie, prof. dr. Schouten, van de Katho lieke Hogeschool te Tilburg zei ons: „Lange tijd ben ik lid van de KVP geweest. Het heeft mij hogelijk ver wonderd dat de heer Andriessen zon der mij te raadplegen een voorste) heeft gedaan dat gelijkluidend is aan het nog niet gepubliceerde rapport van de economisch deskundigen van de SER”. De commissie van econo misch deskundigen is overigens niet van plan het rapport al te publiceren. Het socialistische parlementslid Mi chael Mullens, ervaren in onderhande- lingen tussen de diverse groeperingen van het IRA, bood eveneens zijn hulp aan, maar tot dusver hebben de ontvoer ders niets van zich laten horen. Ondanks grootscheepse naspeuringen van de Ierse politie, die hierin wordt bijgestaan door het leger, is men niet verder gekomen dan het achterhalen van twee gestolen auto’s. Men vermoedt dat een van deze wagens is gebruikt bij de ontvoering van dr. Herrema uit Li merick. Militairen kamden gisteren het vlieg veld Shannon uit. De politie zei dat de actie verband hield met „nieuwe inlich tingen”. Andere legereenheden doorzoch ten de heuvels bij Limerick. DUBLIN. De bezorgdheid over het lot van de ontvoerde directeur dr. Tiede Herrema wordt steeds groter. Vijf dagen nadat hij verdween heeft de Ierse politie nog geen enkele aanwijzing over de plaats waar hij gevangen wordt gehou den. „We hebben de ogen en de oren van het hele land om ons te helpen, maar we komen nu spoedig in het nu- of-nooit-stadium”, verklaarde gisteren een hoge politiefunctionaris. Dr. D. Dolman van de PvdA zei dat het zijn fractie niet zou verbazen wan neer de cijfers over de groei van de Nederlandse economie in de nabije toe komst nog lager moeten worden bijge steld. Economische tegenwind en tegen vallende uitgaven voor de sociale verze keringen bepalen het beeld grotendeels. De regering heeft nog slechts een vaag beeld van de situatie na 1975 geven. In 1976 wil de PvdA al veel eerder in het jaar ramingen over de economische ontwikkeling. Aan de macro-economi- sche verkenning moet voortaan op Prinsjesdag een hoofdstuk over de eco nomische ontwikkeling op middellange termijn worden toegevoegd. Verder vraagt de PvdA voortaan bij iedere Miljoenennota een vijfjaren-begroting Een van de honderden raketten die werden afgeschoten, kwam op 50 meter van de woning van premier Karami terecht. Vijf op straat spelende kinderen werden erdoor gedood. Premier Pinheiro de Azevedo tracht te regeren met een tot een grote puinhoop uiteengevallen Beweging der Strijd krachten, die zich als een groep hongeri ge wolven om militaire wapendepots verdringt. JAKARTA (Reuter) Het Indone sische ministerie van Defensie heeft vanmorgen de berichten tegengesproken, dat Indonesische troepen een grote aan val zouden hebben ingezet op de strate gisch belangrijke plaats Batugade op Portugees Timor, bij de grens met Indo nesië. Van verscheidene kanten is bemidde ling aangeboden. Zo wees kardinaal Al- frink als voorzitter van de internationale Pax-Christibeweging de Ierse geestelijke Donald O’Mahony als kandidaat voor onderhandelingen met de ontvoerders aan. bestrijding van de werkloosheid, dat het advies aan burger en ondernemer het geld te laten rollen. De begin dit jaar genomen fiscale lastenverlichtingen mo gen voor 1976 niet verlengd worden. (Vervolg van pag. 1) Hoewel het niet onbekend was dat er spanningen waren binnen de directie van de luchtvaartmaatschappij als ge volg van scherpe meningsverschillen tussen de door groot-aandeelhouder KNSM naar voren geschoven P.D.O. Han- rath en Block, is het nieuws van zijn vertrek in reis- en luchtvaartkringen als een bom ingeslagen. „Het is over het algemeen als een vrij harde klap aange komen,” zei een merkbaar aangeslagen John Block me vanmorgen Dat het nieuws van de machtswisseling juist tij dens zijn vakantie is uitgelekt is volgens hem toevallig. „Dat is zeker niet opzette lijk gebeurd,” was hij van mening. Block begon zijn luchtvaartcarrière in 1958 bij Martin’s Air Charter en vertrok in 1965 na een conflict met directeur Martin Schröder. Een jaar later richtte hij zijn eigen maatschappij op, die uit groeide tot Nederlands grootste „vakan- tievlieger”. De KNSM kwam enige tijd geleden binnen met een deelname van 40 percent in het aandelenkapitaal, later werd dat 60 percent en werd de heer Hanrath aangesteld als directeur voor commerciële en financiële zaken. Het verschil van inzicht over de be drijfsvoering was tussen de beide direc teuren echter zo groot dat ze al snel als kemphanen tegenover elkaar kwamen te staan. „Het was algemeen bekend dat ze al maanden niet meer met elkaar spra ken,” zei me een luchtvaartmakelaar, die de ontwikkeling van nabij meemaakte, „dat dit is gebeurd kon dan ook niet uitblijven”. Volgens de KNSM en de Transavia-woordvoerder blijft Block aan Transavia verbonden als commissaris en adviseur. Over hoe die functies in de praktijk zullen uitpakken wil Block evenmin iets zeggen. „Ik ben er niet voor in de stemming,” zegt nij geslagen. wier vrijlating door de ontvoerders is geëist, deed jhr. Krayenhoff een beroep op hen hun eigen onderhandelaar te noemen. U ziet bii ons niet alleen de meeste i pe naam staat rellen tapijt van Nederland maar u °afant vS0kordde kwa^eit. Verkrijgbaar in kunt ook op een_\00'“ rPeakaSn we 5 kleuren met jute rug, X I - kopje koffie I vraag naar ons unieke 15% kortingsabonnement X ge incidenten zijn uitgebleven in de yj hoofdstad Lissabon, waar tienduizenden metaalarbeiders hebben gedemonstreerd, nadat tevoren een 3-uursstaking was gehouden waaraan een kwart miljoen arbeiders deelnamen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4