Commissie Sociale Zaken Veisen positief over subsidie Release Prenten van Albert Hahn en Asosjaal Orkest in Donkey LEERLING-VERPLEEGKUNDIGEN UIT NEGEN LANDEN als object, maar als mens C.D.A. VELSEN h C.D.A. VELSEN „Patiënt moet niet worden gezien iOC 1 r els HERFST SHOW en an ES 3 BERENDSEN B.V. 1 55 CONSTRUCTIEVE DISCUSSIE ZONDER POLARISATIE jrs elpt WOENSDAG 7 8 OKTOBER 19 7 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK zijn voor een groot deel hetzelfde. (Van een onzer redacteuren) Het is overal de combinatie werk- studie die erg veel van de mensen vergt. Maar, zo vertelde Havard Reslokken uit Noorwegen ons gis teren, ik zou hier zo in een Neder lands ziekenhuis kunnen gaan wer ken. Het systeem is hetzelfde. met Bert van der Veer Tot ziens op onze bijeenkomsten VELSEN „Het uitgangspunt van Release is het helpen van een mens in nood, dat niet bij bestaande instanties terecht kan. En dan ge beurt het wel eens dat zoiets tegen bestaande wetten is. Maar het gaat mij te ver, om daarmee al het goede wat deze instelling doet, niet te ho noreren en het niet mogelijk te ma ken Release te laten functioneren. Er zijn dingen die volgens de wet ontoelaatbaar zijn, maar er zijn ook dingen die juist door hun toedoen tot wetswijziging hebben geleid. Dan denk ik aan kraken. Daar is inmiddels een stuk van gelegali seerd. Ik ben er van overtuigd, dat dit niet gebeurd zou zijn, wanneer zoiets niet door feitelijk» situaties aan de orde zou zijn gekomen”. C. Dekker, De Zandstraat 8, Velsen Noord. W. N. Koopman, Tollenslaan 9, Frlehuls. N. E. A. M. Kraetzer, W. de Zwljgerlaan 21, Santpoort. A. Roosendaal, Da Costalaan 46, Driehuis. M. van Veelen, Lierstraat 9, IJmulden. J. Visser, Lariksstraat 14, IJmulden. H. v.d. Werft, Bosboom Toussalntlaan 4, Driehuis (we- Het C.D.A. heeft beloofd de kiezers regelmatig te zullen raad plegen. De gemeenteraadsfraktle diskussieert graag met u op vrijdag 10 oktober, Cultureel Centrum, IJmuiden; dinsdag 14 oktober, Zo- merlust, Santpoort; vrijdag 17 oktober, De Meerpaal, Velsen- Noord- Aanvang 8.00 uur n.m. De fraktle bestaat uit: J. A. Andrlesma, Hoofdstraat 182, Santpoort. H. A. de Boer, Santpoortse Dreef 166, Santpoort (voorzitter). thouder). Th. C. Witte, Van Tuyllweg 12, Velsen Zuid (wet houder) Sekretariaat fraktle: Mevr. L. Booy-Bukman, Wenckebachstraat 124, Velsen Noord, telef. 02510-92340 Spreekuur fraktie: Elke maandag 5-6 uur, Hoofdstraat 182, Sant poort. Elke maandag 18.30-19.30 uur Petrazaal, Spaarnestraat, IJmuiden 1 BERGEN-HAARLEM. De zie kenhuizen in de Westeuropese lan den mogen dan nogal wat van elkaar verschillen, de problemen die de leerling-verpleegkundigen hebben n- en week, ,eo lar (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) 5 Al even zeldzaam is het wanneer een misdaadserie op de emoties dreigt te Raar is dat. De hoofdpersoon in een verhaal, meneer Karruska, laat meer ge voelens van medemenselijkheid los dan bestaande mensen met hun echte zorgen. Over dié echtheid een andere keer meer. Bij aankoop tijdens de show gratis accesoires HEEMSKERK. In het jongerencen trum „Donkey Shot” aan de A. Verhe- rentstraat staat deze week het thema dienstweigeren centraal. Dinsdagavond is en donderdagavond wordt er uitvoerig over dit onderwerp van gedachten gewisseld en in aanslui ting daarop is in het centrum een op merkelijke tentoonstelling ingericht van werk van de befaamde politieke pren- tentekenaar, Albert Hahn, die in het begin van deze eeuw onder meer werden Met twee deelnemers aan het congres spraken wij uitvoerig over de overeen komsten en verschillen in de gezond heidszorg. De 21 jarige Noor Havard Reslokken en de 25-jarige Monique Vos, een Belgische die na haar huwelijk met een Italiaan nu in een Italiaans zieken huis haar opleiding krijgt, deden in het kader van het congres een dag ervaring op in het Elisabeth Gasthuis in Haarlem. Andere deelnemers waren aan het werk in twee andere Haarlemse ziekenhuizen: Mariastichting en Diaconessenhuis. Wat ze vooral was opgevallen was de open heid, ze mochten overal kijken hoe het in een Nederlands ziekenhuis gaat. Erg veel bewondering toonde de Noorse leer ling voor het oproepsysteem zoals dat in het EG wordt toegepast. Met groot gemak deed hij verslag van zijn ervaringen. Dat gemak is niet zo verwonderlijk als men weet, dat hij als afgevaardigde van de leerlingen in de landelijke vereniging van verpleegkundi gen zit. Het organisatiewens: vraagt dan ook veel tijd van hem. De situatie in Noorwegen is in zo verre verschillend, dat er daar voor de verpleegsters meer hulp is. De verpleegkundige krijgt een opleiding van drie jaar, de hulp van één jaar. meer personeel. „Tot in kleinigheden is alles hier bekeken”, had ze geconsta teerd. De studie is hier niet zo zwaar. „Bij ons is het 800 uur theorie per jgar, daar doet men hier drie jaar over”. De theoretische kennis mag dan groot zijn, toch laat de hygiëne in Italië wel wat te wensen over. Er komen veel infecties voor in de ziekenhuizen. ZEEWEG 5, IJMUIDEN De j. :llj er- rie e). M- u.: 19 14 [eb 1.30 14, A.s. vrijdagmiddag en zaterdag 10 en 11 oktober houden wij een show waarop wij u de Polo, de Golf, de Audi 50 en ook de nieuwste volkswagen L.T. 1,5 ton bestelwagen tonen. In Scandinavië proberen de organisa ties van verpleegkundigen daarom een soort politieke actie te voeren, om de aandacht te vestigen op dat manco. In hoog tempo roert de Noor nog een aantal problemen aan: de ouderen val len uit de boot, omdat de maatschappij niet goed is. Het klikt vaak niet tussen oudere en jongere zusters. Het systeem van de hele gezondheidszorg moet op de helling. Naar zijn idee is het erg belang rijk daar met anderen over te praten, Hij hoopt zaterdag met een aantal frisse ideeën het vliegtuig naar Noorwegen in te stappen. Een heel ander verhaal heeft Monique Vos. In Italië, zo legt zij uit, is men nog lang niet aan dit soort problemen toe. Daar moet er eerst genoeg personeel komen wil men het huidige systeem een beetje laten functioneren en dan komt misschien de tijd voor hervormingen. Hij krijgt de zieligheidsprijs van de waarmee Kick Stokhuyzen dan verloren heeft, hoewel hij hoge ogen gooide door met de vertrouwde hakke lende versprekingen de presentatie van Herkent u deze tijd weer op te vatten, het programma waarin Kick Stokhuyzen misplaatst is als een computer in een polonaise. Ook Sylvia Kristel haalde het erepodium niet, al heeft zij blijkens het interview van Henk van der Meyden veel te lijden: tijdens een wandeling naar de sigarettenautomaat in Cannes strui kelde zij over fotografen en een erotische scène in de film Emmanuelle vond plaats bij warm weer (..Akelig, hoor, plakkerige lichamen”). Bovendien wenste de tegen speler een zakdoek tussen zijn en Syl via’s geheime delen. Leerlingverpleger Havard Reslokken uit Noorwegen kwam tot de ontdekking, dat veel van de medicijnen die in Haarlem worden gebruikt, ook in Oslo normaal zijn Het materiaal voor de tentoonstelling in „Donkey Shot” is afkomstig uit het Persmuseum in Amsterdam. als ze nu in Nederland is. De groep leerlingen blijft nog tot en met vrijdag in ons land. Dan moeten er al weer plannen klaar liggen voor het volgend congres. Want als de achttien jongens en meisjes ergens van overtuigd zijn, dan is het wel dat er veel gepraat moet worden. Om te bekijken, of men gezamenlijk de standaard van de verple ging internationaal gezien een stuk om hoog kan brengen. Dick Herfst en Hugo Bellom zouden het daarom erg fijn vin den, als er volgend jaar nog meer lan den zullen zijn vertegenwoordigd. <.L«‘ <0SS»4X». s-..■>.<<».«» ss»«s ,s w lif t - Deze twee prenten maken deel uit van de tentoonstelling die in het Heemskerk- de jongerencentrum „Donkey Shot” is ingericht van politieke tekeningen van Albert Hahn. De linker tekening (1914) heeft als titel „De gehumaniseerde oorlog”. Hahn laat Nu moet mijn enthousiasme ook weer niet overschat worden. Iedereen heeft zo zijn persoonlijke voorkeuren en Martine Bijl staat matig genoteerd op mijn po pulariteitspoll. Ik moet altijd maar weer denken aan dat liedje waarin het blonde engeltje vertelt dat ze poedeltjesnaakt in een bubbeltjesbad zit, maar intussen moet de hongerende mjnnaar achter de gesloten deur blijven. Onvergeeflijk sa disme. Geloof ook maar niet dat Martine zich in de TROS-show bloot gaat geven. Zal de werkelijke Martine Bijl ooit op staan? Al dat lieve gedoe werd door de regie nog even danig aangedikt. Het poëziealbum van mijn zusje is daarmee vergeleken bijna een pornografisch werk je. Geen wonder dat ik me de „kleren” schrok toen Martine in het laatste liedje ineens zong: „Ik ben niet van steen en ik lig ’s nachts vaak te denken, wie wil mij een beetje warmte schenken”. Dat is óf hypocrisie in het blote-bubbeltjes-genre óf het is openhartigheid, die ik, als ge pantserde Hollander, onmiddellijk ge neigd ben gênant te vinden. Daarom is de serie, die Martine Bijl nu onder regie van Erik van Reyendam maakt een lichtpuntje, klein en zwak maar toch Het is, blijkens de eerste aflevering, zeker geen commercieel TROS-programma. Martine zingt gewoon wat liedjes, ze leest een sprookje voor of ze onderhoudt zich in opvallend vloeiend Engels met haar Amerikaanse gast Chip Taylor, een artiest die ook platen maakt, hele mooie zelfs, maar aan de Hilver- sumse tv-producers altijd moeilijk te slij ten viel. Martine had het slechter kunnen treffen. Een verpleegster en zeker een leerling maakt lange dagen: acht uur aan één stuk, zonder koffiepauze. Daarvoor krijgt de leerling honderd gulden per maand, een gediplomeerde begint met 900 in de maand. Als er een internaat bij een ziekenhuis is, moeten de leerlin gen om negen uur ’s avonds binnen zijn. Een voorbeeld van het personeelstekort: in Italië is er één gediplomeerde ver pleegster per 35 bedden. Die heeft veel te veel te doen om nog echt tijd te hebben voor persoonlijk contact met de patiënt. Wat haar betreft zou de situatie in naar nieuwe vaderland net zo worden werken. Met Derrick, een aankoop van de TROS uit Duitsland, worden ver dienstelijke pogingen gedaan. De serie is geschreven door Herbert Reinecker, die in de afgelopen jaren alle 97 afleveringen van Der Kommissar schreef. Ook met Derrick weet deze krimi-meester zeer reële sfeertjes te creëren. In de ver haaltjes van Der Kommissar draaide het vrijwel altijd om de vraag „wie heeft het gedaan?” Bij deze eerste aflevering van Derrick werd de oudere pandjesbaas Karruska getreiterd door zijn jonge min nares en haar minnaar. De arme man. Een groep van achttien leerling-ver- pleegkundigen uit Noorwegen, Engeland, Ierland, Italië, Oostenrijk West-Duits- land, Denemarken en Nederland is op het ogenblik bijeen in het vormingscen trum De Haaf in het Noordhollandse Bergen. Zij zijn daar voor de Internatio nal Meeting of Student Nurses, die voor de vijfde maal wordt gehouden. Voor de organisatie tekende de Landelijke Be roepsorganisatie van Werkers in de Ge zondheidszorg. Het zijn Hugo Belloni en Dick Herfst die alles regelen. Zij maken een wat vermoeide, maar ook erg ver heugde indruk. Alles verloopt tot nu toe gladjes. Alleen, zo vertelde Belloni, is het vergaderen erg vermoeiend. Vooral de deelnemers uit de Scandinavische landen gaan overal erg diep op in. Volgens hem zijn die landen ons op dat gebied in ieder geval een stuk voor. Hahn leefde van 1877 tot 1918. De eerste vereldoorlog was voor hem aan leiding voor bijtend-satirische prenten, van welke vele nu nog steeds actueel zijn. De prenten en onder meer voorpagi- En dat contact vindt hij juist erg nodig. „We zien de patiënten niet als mens. Dat moet worden doorbroken, het is één van de belangrijkste problemen in de ziekenhuizen van de westerse wereld. Een patiënt is niet meer dan een tech nisch probleem. Daarom moet er meer persoonlijk contact zijn. Dat weten we allemaal, maar hoe we het moeten be reiken weten we nog niet. De oorzaak van een ziekte is vaak niet lichamelijk, maar er is een maatschappelijke reden. Die moeten we opsporen”. - *’*-*''* Voorafgaande aan deze vergadering hadden de commissieleden het jaarver slag van Release thuisgekregen. Naar aanleiding daarvan werd gevraagd of er eens een gesprek mogelijk zou zijn tus sen Release en de Velsense commissie voor sociale zaken. Wethouder Witte zegde toe dat hij Release daarom zou vragen. Een dergelijk gesprek staat ech ter los van een beslissing over het subsi die, zo stelde men in de commissie met nadruk. De hulp doet allerlei dagelijkse kar weitjes. zoals bed verschonen en voeding verzorgen. De verpleegkundige krijgt daardoor meer tijd voor het echte „tech nische” werk. „Je kan dan je kennis beter gericht gebruiken, maar je*verliest voor een deel het zo belangrijke contact met de patiënt”, vindt Havard. „Kwaliteit kent vele vrienden”, luidt zo’n hedendaags filosofietje uit een STER-spot voor aanbouwkeukens. De wonderbaarlijke groei van de TROS wordt ér niet mee verklaard. Vader Abraham in een duet met boer Koekoek, dat zijn evenementen die het niveau danig drukken. Het is ook al moeilijk vol te houden, dat de TROS met durf en creativiteit de A-status heeft bereikt. Het kenmerk van de TROS ligt zowel in het Story-programma Op Losse Groeven als in de Avenue-show Music AU In. Er moet best een beetje over gedacht wor den, maar het is welbeschouwd allemaal niet meer dan een wat trage reactie op activiteiten in de platenmarkt. W juk w.W ».)f W. 1» «o WW* fisKa een professor in het internationaal oor logsrecht zeggen: .Volgens besluit van de tweede vredesconferentie is het ver boden en „het militairisme” ant woordt: „Schei maar uit, ik weet al wat je zeggen wil, maar daarmee ben je bij mij aan het verkeerde adres. Daarmee Deze mening gaf wethouder Th. C. Witte (Sociale Zaken van Velsen) dins dagavond onomwonden tijdens de verga dering van de raadscommissie voor soci ale zaken, in het stadhuis van Velsen. De wethouder zei dit nadat hij enkele meningen voor en gedeeltelijk tegen de intentie van het werken van Release had beluisterd. Enkele raadsleden had den grote moeite met het aanvaarden van sommige punten in de werkopvat- tingen van de Haarlemse instelling voor alternatieve hulpverlening. Daarbij speelden zaken als abortus, het kraken van woningen en het onttrekken van minderjarigen aan ouderlijk gezag een belangrijke rol. Men kon er niet of moeilijk vrede mee hebben dat Release soms balanceert op de rand van wat wettelijk is toegestaan, vooral ook om dat volgens de mening van sommige commissieleden die grens ook wel wordt overschreden. moet je bij de vijand zijn”. De titel van de rechter plaat (1918) is: „Na vier jaren oorlog”. Hahn laat dan het militairisme zeggen: „Blijf op mij vertrouwen. Vlug werk ik niet, maar de vrede die ik eindelijk zal brengen zal een zéér volko men zijn”. I* tajsS*. u. «SWtlOO gepubliceerd in ,,De Notenkraker” en „De Nieuwe Amsterdammer”. Veel van deze prenten hebben oorlog en vrede als onderwerp. na’s van de tijdschriften waarin deze werden gepubliceerd, zijn in het jonge rencentrum door een ieder gratis te bezichtigen van heden af tot en met dinsdagavond (alleen maandagavond niet) vanaf acht uur. In het kader van het project dienst weigeren treedt vrijdagavond 10 oktober het Asosjale Orkest op, dat met eerdere optredens veel succes oogstte in Heems kerk. Deze viermansformatie stelt op een eigen vrolijke wijze ernstige zaken aan de kaak. Dit optreden begint om half negen. De entreeprijs is gesteld op 3,50- Toch was men unaniem van mening dat de hulpverlening door Release res pect en bewondering afdwingt. Die hulp- verleningsfactor gaf bij alle raadsleden op één na de positieve doorslag. Daarom sprak de commissie zich ten slotte uit voor subsidie aan Release Haar lem, dat aan Velsen een bedrag van 1040 had gevraagd. Release werd min of meer gedwongen aan de omringende gemeentes van Haarlem subsidiëring te vragen, omdat de provincie Noord-Hol- land daarop heeft aangedrongen. In Vel sen bestaat geen afdeling van Release. Inzet tot de ruim anderhalf uur du rende, doch bijzonder constructieve, dis cussie in de commissie, was echter niet dé omvang van het subsidie, maar voor al een principiële uitspraak. Omdat alle raadsleden zich terdege bewust leken dat het hier ging om de vraag of mensen in nood geholpen mochten wor den (ook al zou dit wel eens op een wijze gebeuren die tegen de wet in druist) bleven felle discussies uit. Men probeerde elkaar te vinden door de ver schillende opvattingen te respecteren. Openhartigheid was er, maar daarnaast voerde vooral begrip voor eikaars me ning de boventoon. Dat betekende voor Release een gunstig verloop. Binnenkort is er een voorstel van B. en W. van Velsen te verwachten over de subsidië ring, waarna de gemeenteraad van Vel sen er definitief over zal stemmen. Release heeft ook subsidie gevraagd aan Bloemendaal. Daar zal deze zaak tijdens de begrotingsbehandeling aan de orde komen. Zandvoort en Heemstede, ook om financiële bijstand verzocht, hebben het subsidie afgewezen. Wethou der Witte deelde desgevraagd mede, dat afwijzing van subsidiëring van andere gemeenten niet inhield dat Velsen dan automatisch meer zou betalen. Monique is eigenlijk lerares heilgymnas tiek. Haar Belgisch dipdoma wordt in Italië niet erkend, zodat ze opnieuw moest gaan studeren. Om echter tot die opleiding te worden toegelaten, moet ze eerst de studie voor verpleegkundige volgen. Dat doet ze in een ziekenhuis in de buurt van Milaan, waar 900 bedden zijn. In het ziekenhuis werken 1100 mensen, in Nederland zouden dat er ongeveer 1800 zijn geweest. „In Italië”, ze legt Monique uit, „heeft de verpleegster een heel laag aanzien. Het idee leeft er nog. dat een verpleeg ster alles moet doen, tot schrobben toe. Daarom laten veel ouders het niet toe. dat hun kind voor verpleegster gaat leren”. Zij vond dat er in het Elisabeth Gast huis een betere organisatie was dan in haar ziekenhuis in Italië. Ze voert dat terug tot twee dingen: meer geld en

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7