HOLZBAUER BLIJFT IN NIEUWE STADHUIS GELOVEN HOEVEEL AUTO IS DE WITKAR? VW’s Bob Luyken: na verlies weer winst in ’75 Toerisme goed voor miljard Katten N n *0 ijn ast hebt .arigneij wltsanal Ipt goed, «akellike neteenal ik stopt tellingen ü.eenw» mbinatie 1B Postzegels Binnenring tg - s TO S as Boom Leidseplein i MAI 13 DONDERDAG 9 OKTOBER 19 75 ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING I ai J I’ Jammer zo’n gebombardeerde buurt te kunnen vliegen. Tel uit je winst. voor we over 9' een van - BOB LUYKEN BIJ ALLE tranen over de malaise in het internationale toerisme mag niet worden vergeten dat het bui tenlandse bezoek Amsterdam jaar lijks toch zo’n slordige miljard gul den oplevert. De man, die het pro- dukt” Amsterdam verkoopt, heeft echter moeten bezuinigen. En VVV- directeur Bob Luyken is daar flink rouwig over. „Het beroerde is dat je zo’n, typische instelling bent, die tussen de overheid en het bedrijfs leven in zit. Zo word je van het kastje naar de muur gestuurd”. speciale envelop voorzien 700-poststempel. Karrend door de Reguliersbreestraat. De Munt kijkt toe. rikaanse kranten ook gelezen. Ouders werden gewaarschuwd om hun cleane teenagers niet naar A’dam te laten gaan. Daar doe je weinig aan. Je moet gewoon eerlijk zijn over deze stad en het heeft geen zin meer haar als de Parel van de Zuiderzee te verkopen. Maar neem nou het jeugdtoerisme: ik vind dat het beleid goed is geweest. Het slaapverbod voor het Vondelpark is zonder problemen ge gaan en je moet weten dat het percenta ge Amerikanen in het park nooit hoog is geweest. Natuurlijk heeft het de stad toeristen gekost, maar aan de andere kant heeft het toch ook weer anderen getrokken. En dan vooral de klassieke „Willem” Holzbauer op het Waterloo- plein. toerist die wel iets van die hele sfeer wilde meemaken. En neem dan nog eens die 100.000 foto’s van de Dam enzo die van huiskamer naar huiskamer zijn ge gaan”. Ziet Luyken A’dam een casino krij gen? het een het het achtende Ten, kan ambeieit- Luyken: „Nieuwe hotels hebben be paalde verwachtingen gehad en die zijn misschien uitgekomen. Maar ik dacht dat er ook wel hoteliers zijn die minder tevreden zijn. Het is een simpel reken sommetje. Je krijgt er 10 pet hotelbed den bij en het bezoek stijgt nauwelijks. Bovendien, je moet zeker een hotelbe- zetting van zo’n 65 tot 70 pet hebben om redelijk te kunnen draaien en hier zitten we nu gemiddeld op 39 pet”. Het budget van drie miljoen wordt vrijwel volledig opgesoupeerd door loon kosten en andere administratieve romp slomp. Wat aan promotie-activiteiten kan worden uitgegeven is niet meer dan 250.000 gulden. „En aan tv-spots in het buitenland hoef je dan helemaal niet te denken”, aflidus de geboren Hagenaar die alweer een kwart eeuw in het vak zit waarvan de laatste zeven jaar als de topman van de hoofdstad. Die bitterheid zal er ook zijn onder de hoteliers, die ondanks een goede zomer steeds meer moeten merken dat de spoe ling dun is geworden sinds zoveel con cerns hun optrekjes in de „magie town” vestigden. Nieuwkomers als het Marriott en Sonesta tonen zich evenwel niet on tevreden. Hoe kan dat? Op het station openbaarde zich een ander mankement dat volgens onze wit- karmakker vaker pleegt op te treden. Terwijl ’t autootje in de accuklemmen zat, begon het op het dak onheilspellend te roken en dreigde verdere kortsluiting. Frans verwijderde de klemmen, maar van opladen kwam zo weer niets te recht. Zo tobt witkar nog met z’n kin derziekten, maar wie durft te beweren dat deze two-seater het ook in 1980 nog niet gemaakt heeft, krijgt met mij te doen. Tenslotte was de eerste Ford ook kruimelwerk vergeleken met wat er nu allemaal aan de V-snaar hangt. Dat zit er toevallig niet in want de bouw duurt vijf jaar en het is nog allerminst zeker of de regering de beno digde 200 miljoen ook volgend jaar al op tafel zal leggen. In zijn herenhuis aan de Amstel verduidelijkt de Weense architect, die in eigen stad met de bouw van veertien metrostations bezig is en de universiteit van Salzburg op de groene weide voor de Festungsburg aan meer Hoewel er pas 60 km op de teller stond en er links en rechts verbeteringen aan het proto-type van Luud Schimmelpen- ninks geesteskind waren aangebracht, presteerde het pookje (zoiets als van de DAF) in z’n achteruit niets. Een andere zaak is dat Amsterdam de wereldpers niet meer haalde vanwege zijn tulpen en klompen, maar door ver halen over elkaar af slachtende Chinezen en de florerende heroïnehandel. Wat is daar het effect van geweest’ „Ik heb die sensatieberichten in Ame- MAAR hoeveel auto is de witkar nu? En wat zijn de voordelen boven de tram of fiets? Fotograaf Arthur Bastiaanse en uw kronikeur hebben zich aan een avontuur met zo’n telefooncel op wielen gewaagd Bij de Oudebrugsteeg zou de witkar klaar staan, maar die stond er toevallig niet. „We hebben nog wat moeite met de doorstroming”, opperde witkar-medewerker Frans Huijboom die echter rap naar de Elandsgracht fietste om de 97-FS-ll te halen. AMSTERDAM viert dit weekeind de dag van de postzegel met een grote filatelistische manifestatie in hotel Casa 400, die is te vinden in de James Wattstraat 75 vlakbij het Am- stelstation. Op de tentoonstellingen zijn onder andere inzendingen te zien van het Nederlands Postmuseum en het postdistrict A’dam. Bezoekers kunnen bovendien naar huis met een 1 MET REDELIJK sukses Damduiven en paleis achter ons gelaten en de grachten opgezocht. Een brug met een pittige Frans later over dat gerammel: „Hé, dat is raar want deze wagen verschilt op dat punt dag en nacht met de oude. Daarin trilden de darmen uit je lijf”. Intussen zag Bastiaanse de lol van dit schone voertuig nauwelijks meer in. „De associatie met een botsauto dringt zich op” en „Leuk om kratten melk mee te vervoeren” en „Gezien het optrekken zijn ze bijzonder verkeersstagnerend”, mompelde hij vrolijk. DE AMSTERDAMSE Kamer van Koophandel heeft fel uitgehaald te gen de plannen om op het circuit Marnixstraat-Weteringschans-Sarpha- tistraat een vrije trambaan aan te leggen. Deze „binnenring” is voor de Kamer onaanvaardbaar. Waarom? „Omdat het meer moeilijkheden schept dan oplost”. En daar gaat het uiteindelijk om. De bereikbaarheid van de binnenstad wordt verder aan getast als men het onmogelijk maakt om met de auto naar de bedrijven en kantoren in deze omgeving te komen. De bedrij ven vertrekken dan. Dat pro ces is nu al aan de gang en het is funest om deze ontwikkeling nog eens te versnellen. Daarmee wordt de Amsterdamse positie als nationaal en internationaal centrum aangetast en de werkgelegenheid bedreigd. Aldus de Kamer van Koophandel die van mening is dat de gemeente zijn huis werk moet overdoen. ER IS IN elk geval één firma die er allesbehalve rouwig om is dat Amsterdams nieuwe stadhuis er nog niet staat: de KLM. Want sinds een jaar of zes geleden een tamelijk onbekende Oostenrijkse architect de in ternationale stadhuisprijsvraag won, heeft zij het commerciële genoegen Wilhelm Holzbauer („Met Willem”, zegt hij in goed Nederlands) om de week van Wenen naar Amsterdam Voor het stoplicht op de Dam stond rechts van ons een bejaarde man met een fiets. Hoewel hij het tempo aan zijn leeftijd aanpaste, kostte het hem nauw- lijks moeite om ons bij te houden. Maar dat heb je in een „normale” auto soms ook. Ondanks dit euvel taxieden we het Damrak op. De vrije baan over, wat linke soep is omdat de witkar uiterst aarzelend optrekt en de Amsterdamse trams daar juist berucht om zijn. Een aardige Mercedes-meneer stopte voor ons, maar snelde ons gevolgd door z’n filevrienden vervolgens weer voorbij. Dat komt omdat de top van onze witkar niet verder dan de 30 km reikte. Voor Holzbauer ligt dat anders. Be stuurders en ambtenaren hebben hem met een vale glimlach verteld over al die plannen die juist in het Amsterdam se zo’n slepend bestaan leiden, maar toch„Ik heb altijd gedacht dat Am sterdam een rijke stad was”, meent de mistroostig over de Waterloopleinmarkt benende architect. „Dat leerden we ten minste op school. Maar van die financië le verhouding met Den Haag begrijp ik niets. Helemaal niets. In Wenen ligt dat heel anders. Als ze daar zeggen: bouwen een stadhuis, dan doen ze dat gewoon”. WE KENNEN de witkar alweer enige jaren en steeds waren er op nieuw mijlpaaltjes op de lange weg naar erkenning. Zoals vorige week toen verkeerswethouder Pitt Treu- mann en Kamerheer Ed van Thijn erbij waren toen de computer van de gemeentegiro de eerste ritprijs van de witkar in de molen stopte. Automatischer kan het niet en dat is nu juist de bedoeling. Over de toeristische gang van dit jaar is hij bepaald niet ontevreden. Na de teruggang van de laatste jaren, waarbij het verlies van zo’n 500.000 overnachtin gen van Amerikanen (de helft) heel wat harder aankwam dan de winst op ande re „markten” deed vermoeden, verwacht de heer Luyken voor 1975 vijf a zes percent meer toeristen dan vorig jaar het geval was. Waaruit je de conclusie zou kunnen trekken dat het feest van 700 achteraf gezien prima is verkocht. Luyken wil daar echter niet zo aan. „Het zal door de publiciteit in de loop van dit jaar wel invloed hebben gehad, maar het hele Amsterdam 700-gebeuren was niet dui delijk een promotionele zaak. Het was een politieke beslissing en het moest een feest voor de Amsterdammers worden”. „Daar komt bij dat het hele program ma te laat van de grond is gekomen om er in het buitenland nog iets mee te doen. Dat heeft ook de KLM erg verdro ten omdat ook die de kapstok, die wij duidelijk zagen zitten, hebben gemist”. „Kijk, ik vind gewoon dat een casino hier niet mag ontbreken maar als het naar Zandvoort zou gaan, dan zou ik Zandvoort bepleiten. De afstand is niet zo groot en je kunt allerlei regelingen daarvoor treffen. En als je het daar goed doet, krijg je er - ook voor Amster dam - een uitgaanscentrum bij”. Als de vijftien „stations” er voor het eind van het jaar zijn, moet het witkar- lid van het ene accu-oplaadpunt naar het andere in de binnenstad kunnen zoeven. Omdat hij een eigen sleuteltje krijgt en de computer alle ritten ver werkt, hoeft er niemand aan te pas te komen. Op naar een leefbare stad zonder parkeerproblemen en het gif van de uitlaatgassen, is de witkarleuze. En voor het geld hoeft men het gezien de drie stuivers per kilometer city-gebeuren ook al niet te laten. Lijkt het tenminste. DE NDSM timmert aan de werf in Amsterdam-Noord en wilde daarom wel eens iets voor de jeugd in dit stadsdeel boven ’t IJ doen. Het werd uiteindelijk een fantastische glijbaan, die de „Kindertj esboom” heet en te zien is aan de Floraweg. De man op de vóórgrond, die ervan onder de indruk lijkt te zijn, is wethouder Van der Velde van Jeugdzaken. lucht helpt, waarom het stadhuis hem nog steeds zo belangrijk is. „Ik vind dat het voor de hele omgeving en voor de opbouw van de Nieuwmarkt- buurt een hele stimulans zou zijn. Het is jammer dat door de metro en andere oorzaken in de binnenstad zo’n gebom bardeerde wijk kan ontstaan. Het is hiei’ net als na de oorlog. Ik vind ook dat de kwaliteit van de vlooienmarkt steeds minder wordt. Zoals ik het zie, is het geen echte markt meer maar met de plannen voor het stadhuis hebben we met het Waterloopleingebeuren steeds serieus rekening gehouden”. HOLZBAUER is er nauwelijks ver baasd over dat er tegen zijn visie op een modern bestuursgebouw („Het is een open ruimte waar dagelijks toch zo’n 8000 bezoekers komen”) oppositie be staat. Nog steeds is dat zo. Wethouder Lammers, die ooit tegen het plan stem de, opperde niet zolang geleden het denkbeeld dat er maar een eenvoudiger stadhuis moest komen. En dan misschien nog op een andere plaats in de stad ook. Dat zal naar alle waarschijnlijkheid niet gebeuren want de meerderheid van het stadsbestuur houdt vast aan het oor spronkelijke plan. Dat neemt niet weg dat Wilhelm Holzbauer sinds enige maanden bezig is het plan te herzien. „Op details”, voegt hij er snel aan toe, „want het. concept blijft gelijk”. Intussen sleutelend aan de nieuwe Bijenkorf in Utrecht heeft de besnorde bouwmeester tijd genomen om de Am sterdamse metro-expositie (Wegens „over weldigend sukses” geprolongeerd) te bekijken. „Heel leuk”, meent hij, „en ik ben er ook van overtuigd dat de hele publieke opinie hierover verandert als de metro eenmaal gaat rijden”. DE ACTIEGROEP die met de Bouw- es-wat-anders krant vooral ageert tegen de plannen van Bouwes om op de plaats van Paradiso en het huis van bewaring een hotelcomplex te bouwen, menen dat de ziel van de stad door het spel van de projectont wikkelaars op deze plaats verkwan seld dreigt te worden. Omdat Leidseplein alleen nog maar prooi is van de commercie zal leven er wegvloeien. Kortom, plein verloedert. „Het plein van de 15.000 stoelen, van de paardenvilders, achttiende eeuwse nozems en tuig van de richel, van versierders, lift- knechts, mangelvrouwen en dringers van de schouwburg, van Mozart, Ma- tahari en prins Rainier, van callgirls, nichten, uilen, cinefielen en de inter nationale set, het plein waar we in zonde leven”. Dat mooie zinnetje is van de journalist Nico Polak. De Bouw-es-wat-anders groep vindt het de moeite van het overdenken waard. Ik ook. helling beklom onze vierwieler als zaten we op de Grossglockner. Voorts werd duidelijk dat de W al helemaal niets moet hebben van de normale straatklin ker met hobbels en kuilen. Het leek er even op alsof we in het hots- en botsge- weld bezig waren het achterstuk van de Amsterdamse Zoef te verliezen. Op het asfalt keerde de rust pas weer terug. DE RAI zal in het weekeind van 11 en 12 oktober bol staan van de katten. Maar omdat „Felikat” het al lemaal organiseert, gaat het om ras poezen waaronder nogal wat kampi oenen uit Nederland en andere Euro pese landen. Er worden 10.000 bezoe kers verwacht wat betekent dat er naar elke kat tien mensen komen kijken. Holzbauer beaamt dus grif dat hij iewat gefrustreerd is over het uitstel en de nogal tegenstrijdige berichten wat er galat gebeuren. „Natuurlijk maar dat heb je altijd met grote projecten en speciaal in A’dam. In dit beroep krijg je een zeker fatalisme. Je bent alweer met andere projecten begonnen terwijl de oude nog niet eens klaar zijn.” „HET IS net zoiets als een wisselbad: warm en koud water. Je moet niet vergeten dat we er tussen 1970 en ’72 erg intensief aan hebben gewerkt. Maar geleidelijk aan merkte je dat het alle maal wel eens langer zou gaan duren. Toch heb ik altijd gedacht dat het stadhuis er in 1976 al zou staan”. Ij Igg&iBr s

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13