ADVIES BEDRIJFSFONDS VOOR DE PERS AAN MINISTER: Vrachtauto’s bij Spaanse grens vast W erktijdverkorting bij Océ-dochter Landbauwcommissaris Lardinois: GROEI MELKPOEDERBERG MOET WORDEN VOORKOMEN beïnvloeden werkloosheid Gedeelte van 25/2.-' de beste tabak voor geld te koop 3 3, st Gero gered „Rijksgenoten Pessimisme over plannen van regering ongunstig” DDR-DELEGATIE IN NEDERLAND st ral. INDUSTRIEBOND NKV: ral. J I I DONDERDAG OKTOBER 17 9 19 7 5 ECONOMIE Volgens transporteur TN AMSTERDAM VOLGENS ENQUÊTE: L Fusiecontroleregeling bepleit (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) houden Volgens de heer Mol kan zijn bedrijf deze financiële tegenslag niet verwerken. UTRECHT (ANP). „De sluiting van het glasvezelbedrijf Gevetex (280 man) in Etten-Leur, heeft wel degelijk gevol gen voor het in dezelfde plaats gevestig de bedrijf „Isoverbel”, dat isolatiemateri aal maakt. Ongeveer 35 arbeidsplaatsen komen namelijk direct op de tocht te staan, omdat de technische dienst zowel voor Gevetex als voor Isoverbel werkt.” technische financiële oprichting van nieuwe produktie-eenhe- den voor verscheidene bladen tezamen of aan de herstructurering van bestaan de eenheden, en ook aan centrale distri- butie-apparaten en gecombineerde admi nistratieve en advertentie-aquisitiedien- sten. De reikwijdte en de doelmatigheid hiervan kan het bestuur nog niet over zien. persconferentie in Den Haag. Hij zei dat vertegenwoordigers van de Russische re gering thans besprekingen voeren met Europese exporteurs. „Zij hebben de Eu ropese gemeenschap niet benaderd, om dat zij haar niet erkennen.” „Wij zijn niet bereid tot export tegen bijzondere voorwaarden, wel tegen nor male voorwaarden,” aldus ir. Lardinois, wie het overigens weinig waarschijnlijk voorkwam dat de Russen belangstelling zouden hebben voor magere melkpoeder. De heer Mol legt een verband tussen deze gang van zaken en de demonstratie van het kabinet-Den Uyl naar aanlei ding van de executie van vorige week. Vandaar dan ook dat hij overweegt om het kabinet de rekening van dit opont houd te presenteren, zijnde een bedrag van 80.000 a 90.000 gulden. Dat is de schade die hij lijdt als zijn vrachtwa gens deze week niet worden doorgelaten. Ook als ze zouden worden overgeladen, voorziet hij grote schade. Veel van de wagens vervoeren chemicaliën in korrel vorm dat met de hand zou moeten worden verladen: Dat is ondoenlijk”, zegt hij. Sluiting Gevetex heeft gevolgen DEN HAAG. (ANP) De produktle- aktiviteiten van de Gero-besteklndustrie zullen worden geconcentreerd in het Drentse Nieuw-Weerdinge. Een en ander passend in het kader van de beoogde herstructurering van de Nederlandse be- stekindustrie. Hiermee zal de werkgele genheid voor 250 mensen verzekerd wor den. Dit heeft het ministerie van Econo mische Zaken meegedeeld. In september was het aantal werkzoe kenden, dat bij het arbeidsbureau in de hoofdstad was ingeschreven, toegenomen met 177 mannen en 328 vrouwen- Wan neer echter bij de mannen de invloed van het aantal werkzoekende rijksgeno ten buiten beschouwing wordt gelaten blijkt dat de werkloosheid in Amster dam iets is gedaald. DEN HAAG (ANP). Ir. P. Lardi nois, landbouwcomissaris van de EEG. heeft gisteren in de jubileumvergadering van de 75-jarige Koninklijke Nederland se Zuivelbond FNZ in Den Haag, er voor gepleit, dat er binnen de grenzen van de lidstaten maatregelen worden getroffen om te voorkomen dat de hoe veelheid melkpoeder (in de Europese gemeenschap thans opgelopen tot één miljoen ton), nóg grter zal worden. (De melkpoeder wordt gemaakt van de on dermelk, die overblijft nadat boter is bereid). De ondermelk zou „terug naar de boerderij” moeten, aldus ir. Lardinois, die daarmee bedoelde, dat zij moet wor den gebruikt voor het opfokken van pluimvee en varkens. Hiervoor gebrui ken de fokkers thans andere eiwithou- dende stoffen, omdat de produktie van melkpoeder te kostbaar is geworden en daardoor de prijs te hoog voor de fok kers. Het voeren van melkpoeder zou voor de boeren aantrekkelijk moeten worden gemaakt door een subsidie, die voor de helft zou kunnen worden ver strekt door de lidstaten, voor de andere helft door de EEG. Kritiek had ir. Lardinois op het door berekenen van de sterk gestegen loon kosten in de melkveehouderij (47 pet.), waar tegenover de laatste twee jaar een inflatie staat van 22 percent. Hij wees erop, dat dit onwezenlijke stijgingen zijn, omdat immers op veel bedrijven de boerin en de zoons in het bedrijf mee werken. „Als Nederland hiermee door gaat, gaat het zichzelf uit de markt prijzen.” Hij wenste de zuivelbond toe, dat er mogelijkheden zullen worden ge vonden om dit stuk kostenstijging in de hand te houden. De Europese commissie, het „dagelijks bestuur” van de Europese gemeenschap pen, is niet bereid om (overtollige) zui- Het bestuur van het bedrijfsfonds voor de pers meent, dat een belangrijk deel van de economische problematiek van de pers kan worden opgeiost „door het stellen van voorwaarden en regels voor de ordening van de markt, zodat een voortdurende afstemming van het aanbod of de vraag zoveel mogelijk wordt gerealiseerd.” De algemene voor waarden, waaronder persorganen wor den geëxploiteerd, dienen zo te worden gesteld, dat toetreding van nieuwe aan bieders zonder buitensporige risico’s mo gelijk is, aldus het bestuur. nemers van Andeno (producent van fijnchemicaliën) hun voorraden extra aangevuid. waarop nu een reactie is gekomen. De werktijdverkorting betreft slechts minder dan 3 pet van het totale aantal Océ-werknemers (7000),” sprak de heer Kaptein. Dit staat in het advies van het bestuur over de medianota, dat aan minister Van Doorn van CRM is uitgebracht. Het bestuur wil met dit advies bijdragen aan de meningsvorming over de nota. Het geeft zijn standpunt over die maatrege len, waarbij het fonds een rol worden toegekend. van het fonds al eerste indrukken. Als een voorwaardenbeleid als uitgangspunt wordt gekozen, doet zich de vraag voor of dezelfde maatregel zou kunnen gel den voor dagbladen, nieuwsbladen en opinieweekbladen, of dat er maatregelen getroffen moeten worden voor elke sec tor afzonderlijk, afgestemd op eventuele specifieke marktverhoudingen. bedrijfsgebouwen, levering van water enz. van Gevetex. Door het vervallen van deze inkomsten wordt de concur rentiepositie van Isoverbel aangetast. Daarmee is niet gezegd, dat de werkge legenheid onmiddellijk in gevaar komt, maar het betekent wel een extra belas ting en zorg op langer termijn,” aldus districtsbestuurder J. Kirkels. Verder neemt de Industriebond het de minister kwalijk, dat hij de bonden niet heeft uitgenodigd voor een informatief gesprek over Gevetex maar dat hij in plaats daarvan is afgegaan op „subjec tieve informatie” van de zijde van de bedrijfsleiding. Bovendien betwist de Industriebond de door Lubbers aangeduide structurele problemen in de glasvezelsector. „Ons is bekend dat Bayer bezig is activiteiten te ontwikkelen in deze sector. Ook wordt in Italië de produktie van glasvezels ter hand genomen. Dit alles wijst erop dat er wel degelijk vraag is. De directie van Gevetex heeft een eenzijdig plan opge steld, waardoor de totale glasvezelpro- duktie in Duitsland wordt geconcen treerd,” aldus de bond. De heer J. Wolbers, districtsbestuurder van de Industriebond NKV in Venlo, sprak van een trieste ontwikkeling. „Er zijn al zoveel werktijdverkortingen in Noord-Limburg en we hadden iets der gelijks van dit bedrijf niet verwacht.” De heer Wolbers zei de indruk te heb ben dat nu al overwogen wordt een tweede werktijdverkorting voor zes we ken aan te vragen. De heer Kaptein: „Ik spreek dit niet tegen, maar ik kan het ook niet bevestigen. We zullen moeten bekijken of deze perioeje voldoende is om de moeilijkheden op te lossen.” Andeno wordt geconfronteerd met vertraging in de afzetontwikkeling door de vermindering van de voorraad bij haar afnemers, aldus Océ. De werktijd verkorting zal 50 pet. bedragen. DEN HAAG (ANP). De meerder heid van een groep geënquêteerde Ne derlanders is pessimistisch over de ge volgen van de plannen van het kabinet- Den Uyl voor de economie en de werk gelegenheid. Over de eigen welvaart is men minder bezorgd. Dit heeft het Ne derlands Instituut voor de Publieke Opi nie en het marktonderzoek (NIPO) in Het bestuur kan zich ook voorstellen, dat bepaalde fusies uit het oogpunt van de pluriformiteit van de pers of van de vrije toetredingsmogelijkheden voor nieuwe persorganen, bezwaren oproepen. Om voor die gevallen een goede regeling te kunnen treffen valt een fusiecontro leregeling te overwegen. In de medianota worden ook voorstel len gedaan voor het invoeren van een advertentiecompensatie voor dagbladen en van compensatie voor opinieweek bladen. Hierover bestaan bij het bestuur Tot besluit signaleert het bestuur van het bedrijfsfonds vooi’ de pers een onbe hagen doordat de positie van het fonds niet in de wet is vastgesteld. Zo is er een sterke roep uit de maatschappij om een wettelijke regeling. Verzet hiertegen zou de legitimiteit van het fonds en daarmee van de bestuurshandelingen kunnen ondergraven en schade kunnen toebrengen aan het doel, waarvoor het fonds is ingesteld. Een wettelijke rege ling zou het opbehagen wegnemen, aldus het advies van het bestuur van het fonds aan minister Van Doorn. Het NIPO vroeg aan 978 Nederlan ders: wart verwacht u van de regerings - plannen voor de economie, de werk loosheid en voor u zelf? Voor de econo mie verwachtte 54 percent een verslech tering, dertig percent geen verandering, acht percent verbetering en negen per cent niets. Voor de werkloosheid ver wachtte 58 percent toeneming, 24 per cent geen verandering, negen percent daling en negen percent niets. Voor zichzelf verwachtte dertig percent het slechter te zullen krijgen, 57 percent geen verandering en weer negen percent wist het niet. Dat de plannen van het kabinet-Den Uyl slecht zijn voor de economie vindt 75 percent an de WD’ers. Tegenover 39 percent sombere PvdA’ers staat 14 percent optimistische. Over de eigen toe komst zijn de WD’ers percentsgewijs even somber als de PPR-stemmers37 en 38 percent respectievelijk. De verschillende inkomens geen verband met de economische ver wachtingen maar wel met die over de werkloosheid. Maandinkomens van minder dan 1350 gulden leidden tot somberheid van 63 percent en van de met meer dan 1750 gulden betaalden ziet 56 percent de werkloosheid groeien. De verwachtingen over de eigen welvaart zijn precies om gekeerd: van de laag betaalden is 30 percent pessimistisch en van de finan ciële bovenlaag 34 percent, aldus het NIPO. Drs. Luijff noemde ook de stijging van het aantal werkzoekenden in de horecasector „opvallend”. In tegenstel ling tot de maand september van het vorige jaar, toen het aanbod amper steeg, meldden zich nu de afgelopen maand ruim vijftig werkzoekenden in deze sec tor. Het arbeidsbureau zal een onderzoek instellen om achter de oorzaak te ko men. Het besluit is het resultaat van over leg tussen bewindvoerders, commissaris sen en de directie van Gero en vertegen woordigers van de vakbonden, de onder nemingsraad en de ministeries van Eco nomische Zaken en Sociale Zaken. Met de concentratie wordt een einde ge maakt aan de al enige jaren bestaande situatie van surséance van betaling waarin dit bedrijf met vestigingen in het Utrechtse Zeist en het Drentse Nieuw- Weerdinge verkeerde. De oplossing is tot stand gekomen met inachtneming van de rapporten van de Gero-directie en van de commissie Oos- terhuis-Roolvink en na overleg met branchegenoten. Dit overleg zal in de toekomst worden voortgezet en zo snel mogelijk worden uitgebreid tot de hele branche, aldus de woordvoerder van Economische Zaken. Amsterdam geconcludeerd uit een op 22 en 23 september gehouden enquête over Troonrede en Miljoenennota. niet in. dat de Spaanse volgens directeur P. Mol niet te krijgen. Hij verwacht dat zeven andere vracht wagens die op weg zijn naar Spanje, hetzelfde lot zal treffen. ROOSENDAAL. Het Roosendaalse transportbedrijf W. P. Mol en Zoon is begin deze week in moeilijkheden ge raakt door Spaanse boycotacties. Vier vrachtwagens van het bedrijf, dat tot de grootste transporteurs op Spanje wordt gerekend, staan in de Spaanse grens plaats La Junquera en mogen het land De Spaanse autoriteiten eisen lading wordt overgeladen in vrachtwagens, maar die zijn Het bestuur wil zich nog beraden over zijn gevraagde bijdragen aan de pers wil nog onderdelen van persvraag stukken uitdiepen. Het wil zo meer in zicht krijgen in de knelpunten opdat daarop het overheidsbeleid kan worden gericht. Het wil ook een gefundeerd beeld pogen te krijgen van de ontwikke lingen in het perswezen, die zich voor doen en die verwacht kunnen worden. Het bestuur van het fonds stemt in met de opdrachten: kredietverlening met uitzicht op rendabele exploitatie, het ge ven van aanloopsubsidies voor nieuwe persorganen cn het verstrekken van gel den voor bijzondere doeleinden zoals de reorganisatie van een onderneming om een sluitende exploitatie mogelijk te maken. Het bestuur wil zoch nog beraden over zijn gevraagd bijdragen aan de AMSTERDAM (ANP). „Het werk loosheidscijfer in Amsterdam wordt ongunstig beïnvloed door rijksgenoten”. Dit heeft drs. E. F. J. Luijff, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in de hoofdstad gisteren meegedeeld. Een Oostduitse handelsdelegatie. die wordt geleid door de plaatsvervangend, minister van Buitenlandse Zaken van de DDR, Kurt Nier, is gisteren op Schiphol aangekomen. Het is de eerste maal dat een Oostduitse delegatie besprekingen in Nederland voert. Ons land voert al reeds jaren zogenaamd ambtelijk overleg met diverse Europese landen, waaronder de DDR. Vanochtend heeft de delegatie een gesprek met minister Van der Stoel gevoerd. Aldus een commentaar van de Indus triebond NKV op de gisteren in de Tweede Kamer gedane uitspraken door minister Lubbers (Financiën) over Geve tex. Sluiting van het bedrijf zou volgens de bewindsman geen gevolgen met zich meebrengen voor Isoverbel, omdat de markt van isolatiemateriaal niet zou zijn ingestort. Dat is volgens de minister wel het geval bij de markt van glasvezels.. De industriebond NKV is het niet met deze zienswijze eens. Behalve de proble men voor wat betreft de dienst vreest de bond ook moeilijkheden voor Isoverbel. „Op dit moment ontvangt Isoverbel ongeveer 2,5 mln per jaar huur voor DEN HAAG Het bestuur van het bedrijfsfonds voor de pers vindt, dat het overweging verdient een fusiecontroleregeling voor het perswezen in te stellen, opdat het marktmechanisme van vraag en aanbod zo goed mogelijk kan (blijven) functioneren. Het bestuur acht een nader onderzoek naar de wenselijkheden en mogelijkheden van zo’n regeling van belang. velprodukten tegen bijzondere voor waarden naar de Sovjet-Unie te expor teren. Ir. Lardinois verklaarde dit op een Wat de steunverlening zelf betreft, stemt het bestuur van het bedrijfsfonds voor de pers in met het handhaven van de rentabiliteitseis. Die eis kan in be paalde gevallen op gespannen voet ko men te staan met het doel van het persbeleid: de verscheidenheid in de nieuws- en informatievoorziening en opinievorming. Bladen kunnen namelijk ondanks gelijkblijvende of groeiende op lage in een permanente verliessituatie komen. Dan kan het de taak van het fonds zijn herstructureringen of reorga nisaties, bijvoorbeeld fusies, te bevorde ren. VENLO. Océ-Andeno BV (dochter van Océ-van der Grinten in Venlo) heeft voor het bedrijf in Grubbenvorst werk tijdverkorting aangevraagd voor onge veer 200 van de 300 werknemers. De maatregel geldt voor zes weken waarbij voor de helft van de normale tijd zal worden gewerkt, aldus Océ. Vorige week maakte Océ bekend het organisatiebureau McKinsey te hebben gevraagd na te gaan wat de beste orga nisatie voor de groep zal zijn „in ver band met de snelle groei van de groep zowel in omvang als in geografische spreiding der activiteiten”. De groepsdi rectie van Océ zei desgevraagd dat dit verzoek niets te maken heeft met de gang van zaken oij Andeno. .Door de energiecrisis hebben veel af- (producent voorraden i een nieuw r

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17