Chilenen bezetten VN-kantoor RSV mag meedoen aan Spaanse agent kerncentrale overleden in Zuid-Afrika F Man vermoordde 17 mensen voor 55 dollar F FRANK toentmede „Geen enkele reden voor overdreven pessimisme” >altémum< het nieuwe DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Oorlogsslachtoffer in Beiroet VARA WETSWIJZIGING STAAT OP STAPEL t al. al. injectiespuit al. ik J- AGENDA hazenberg Plaatselijk nachtvorst Het woord is aan... FNLA dreigt eenzijdig onafhankelijkheid van Angola uit te roepen burg, Enschede, Gorinchem en Gouda het drinkwater. DUISENBERG TOT KAMER: (Van onze parlementsredactie) t NIEUW 'eze krant bestaat uit r Weerrapporten 2 9 it Uitwijzer 11 Amsterdam 13 Radio en tv 15 Strips 15 Beurs 18 Economie 19 Sport 29, 31 pagina 6 55 DONDERDRG 9 OKTOBER 1975 65c jaargang nummer 286 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, camera nova IWSM-BOBOIS Waarom Betrouwbaar, beter en om zijn prijs. 2.55 1.30 DEN HAAG Wanneer de economische situatie zich slechter dan verwacht zou ontwikkelen, zal het kabinet niet aarzelen om over enige maanden opnieuw een reeks impopulaire maatregelen te nemen. Voor overdreven pessimisme is echter momenteel nog geen enkele reden. In West-Duitsland, de Verenigde Staten en Japan, dat zijn de machtigste industrielanden van de wereld, wijst alles op herstel. Dit zei de minister van Financiën, dr. W. Duisenberg, vanmorgen tot de Tweede Kamer, waar hij antwoord gaf op de financiële beschouwingen van de leden. Moeten er opnieuw maatregelen genomen worden, dan zal de regering niet snel over wegen om het tekort op de begroting dat nu al 15 miljard beloopt, verder op te voeren. Bakkerij Klooster Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 21, 23 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen vw 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. BUENOS AIRES (Reuter, AP en AFP) Met de vrijlating van een Argentijn is het aantal gijzelaars (aanvankelijk dertien) dat door ge wapende Chileense vluchtelingen wordt vastgehoudén op het bureau van de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen vanmorgen gedaald tot vijf. Eerder hadden de Chilenen, die het VN-bureau sinds gisteren bezet houden, ook al enkele gijze laars vrijgelaten. Kluif Sinterklaas IJmu ider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij Begin 1977 misschien toch weer gefluorideerd water Gijzeling in r Buenos Aires b ADVERTENTIES tweeëndertig pagina’s Weersverwachting tot morgen avond wind Tel. (02550) - 1 64 79 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u. De nieuwe wetswijziging kan voor de waterleidingbedrijven grote moeilijkhe den opleveren. „Veel waterleidingbedrij- In de buurt van de provinciehoofdstad Tucuman werden 15 leden van het mar xistische revolutionaire volksleger (ERP) gedood, waaronder de 32-jarige stafchef Molina van deze guerillabeweging. ven leveren aan verschillende gemeenten water. Aangezien iedere gemeente afzon derlijk kan beslissen om al dan niet te wordt gesnoept, er te weinig tandartsen zijn en de kosten van de tandverzorging sterk stijgen, is fluoridering noodzake lijk. Aangetoond is dat fluor in het drinkwater 50 percent van het tandbe derf tegengaat.” Ook andere organisaties, zowel natio naal als internationaal, hebben sterk ge pleit voor fluor in het drinkwater: de Wereldgezondheidsorganisatie, de Konin klijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst (KNMG) en de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde. Stendhal: De beste manier om een grote te leurstelling te vergeten is, zijn arm te breken. Ik bedoel: nieuwe indrukken opdoen. Vrijdag- en zaterdagreklame 5 WEENSE TOMPOUCEN een heerlijke kombinatie van krokant korstgebak en mokka-slagroom van 4.50 voor4.00 SMEDESTRAAT 22 - HAARLEM TEL 31 02 20 vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 Ct> U proeft de roomboter Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - telefoon 15189 MADRID (AFP, AP). In een zie kenhuis in Madrid is de 31-jarige poli tieagent Miguel Castilla Martin overle den. Hij werd op 1 oktober beschoten toen hij op wacht stond voor een bank in de Spaanse hoofdstad. Het aantal slachtoffers van aanslagen op agenten dit jaar is hiermee gestegen tot 21. zijn begroting inflatoir (extra prijsop drijvend) kan werken, zeker wanneer de economische situatie snel verbetert. Hij zal daar attent op blijven. Beschuldigin gen van de. oppositie en de christelijke partijen dat het kabinet niet voldoende bezuinigt, legt de minister van financiën naast zich neer. Hij zette uiteen dat zijn nieuwe norm voor de groei van de collectieve voorzie ningen (1 percent per jaar) een duidelijke ombuiging van het tot nu toe gevoerde beleid betekent. Als gevolg daarvan wordt er tot 1980 alles bij elkaar ruw weg 10 miljard minder voor dergelijke voorzieningen uitgetrokken. Inwoners van een bij de weer opgelaaide gevechten zwaar getroffen wijk van Bei roet dragen een gewonde vrouw weg van het strijdtoneel. De strijd tussen christe nen en moslims zou in de afgelopen 24 uur zestig doden en tweehonderd gewon den hebben geëist. Onze redacteur in Beiroet, Everhard Ditters, bericht over de situatie in de Libanese hoofdstad op pagina 3. De gerechtelijke procedure die geleid heeft tot het stopzetten van fluoridering in de meeste gebieden in Nederland was ingezet door tegenstanders van fluoride ring. Deze tegenstanders, onder andere vertegenwoordigd in landelijke anti-fluor- comité’s, menen dat het toevoegen van fluor in het drinkwater een inbreuk is op de persoonlijke vrijheid. Een andere mening is dat fluor schadelijk zou zijn voor de gezondheid. Aalsmeerse bloe- menkwekers hebben bezwaar gemaakt tegen fluoridering, omdat bloemen be sproeid met gefluorideerd water, korter mee zouden gaan. fluorideren zou in één leveringsgebied zowel gefluorideerd als niet-gefluori- deerd water verstrekt moeten worden. Dit houdt in dat het betreffende water leidingbedrijf over twee leidingnetten zou moeten beschikken. Financieel is dat natuurlijk absoluut niet haalbaar,” aldus een woordvoerder van de VEWIN, de Vereniging van Exploitanten van Water leidingbedrijven. geen fluor in het drinkwater, aldus de woordvoerder. Volgens het Ministerie van Volksgezondheid is de wetswijziging bedoeld als tijdelijke regeling. Op het Ministerie is ook een wet in voorberei ding die het fluorideren van he drink water centraal dat wil zeggen door het Rijk regelt. De voorbereidingen voor deze wet zijn, volgens een woord voerder, nog in een ambtelijk stadium. De Chilenen protesteren met hun actie tegen de naar hun mening slechte leef omstandigheden voor vluchtelingen in Argentinië. De bezetters zelf eisen veili ge aftocht naar Zweden. De politie heeft het gebouw omsingeld maar tot dusver is geen poging ondernomen om binnen te dringen, want het bureau valt onder diplomatieke onschendbaarheid (men kan niet zonder toestemming van de VN het gebouw betreden). Het Ivoren Kruis, een vereniging voor mond- en tandhygiëne, onderstreept het nut van fluoridering: „Juist in deze tijd waarin ontzettend veel en ongezond 2 dikke SPECULAASBROKKEN met amandelen2.2S Om saboteurs aan de voora vond van een belangrijk tennis toernooi in Melbourne af te schrikken besloot de tennisbond aldaar zijn banen te laten bewa ken door een Duitse herder. Dit hadden ze beter niet kunnen doen want toen de hoofdscheids rechter de dag daarop het cen tre-court opkwam zag hij tot zijn schrik dat de hond, zoekend naar een lekkere kluif 10 vier kante meter baan had omge woeld. Troepen van de Argentijnse veilig heidspolitie hebben gisteren in twee af zonderlijke gevechten negentien guerilla strijders gedood. Daarmee is het aantal doden sinds zondag gestegen tot 69. Mili taire en religieuze autoriteiten hebben gewaarschuwd dat Argentinië nu in staat van oorlog is. Aangevallen door het AR-Kamerlid Vermaat gaf Duisenberg toe, dat het kabinetsbeleid op onzekere voorspellin gen is gebouwd. „Dat kan onder de gegeven situatie nu eenmaal niet anders. Het alternatief is nóg meer werkloosheid en inflatie, alsmede een aantasting van de collectieve voorzieningen”, aldus de bewindsman. Duisenberg is zich ervan bewust dat Het onder meer door China gesteunde FNLA wijst ook de verzoeningspogingen van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid van de hand. Portugal heeft als termijn voor de volledige onaf hankeli j kheids verklaring 11 november genoemd. Het wordt echter sterk betwijfeld of de drie onafhanke lijkheidsbewegingen de derde is de Unie voor de Totale Onafhankelijkheid van Angola (UNITA) zich voor die tijd met elkaar zullen verzoenen. DEN HAAG. (ANP) Volgens Haag se kringen zal deelneming van het Rijn- Schelde-Veromeconcern aan de bouw van een kerncentrale in Zuid-Afrika waarschijnlijk wel worden toegestaan. Deze deelneming zou in strijd kunnen zijn met het non-proliferatieverdrag. dat Nederland heeft getekend, als Zuid-Afri ka zich onttrekt aan internationale con trole op het gebruik van de reactoren en de splijtstof voor de centrale. Men ver wacht in Den Haag echter geen moei lijkheden van de kant van Zuid-Afrika. (Zie verder pag. 19) KINSJASA (DPA). Het Nationale Bevrijdingsfront van Angola (FNLA) heeft vandaag aangekondigd dat het op 11 november eenzijdig de onafhankelijk heid zal uitroepen wanneer Portugal de macht zou overdragen aan de MPLA, de Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola. DEN HAAG (ANP) Als de Kamer ermee akkoord gaat zullen de ge meenten in Nederland waarschijnlijk begin volgend jaar weer kunnen beginnen met de fluoridering van drinkwater. Binnenkort wordt in de Tweede Kamer een wijziging op de waterleidingwet behandeld. Deze wetsr- wijziging geeft iedere gemeente de mogelijkheid fluor aan het water toe te voegen als een middel tegen tandbederf. Sinds het arrest van de Hoge Raad van 22 juni 1973 bestaat hiervoor geen rechtsgrond meer. Desondanks fluorideren momenteel nog de waterleidingbedrijven van Rotterdam, Til- Een bankbediende uit Keu len. die in Koblenz een snipper dag doorbracht, heeft daar een bank beroofd. Na de overval be gon hij op straat aan kinderen 5- markbiljetten uit te delen. Hij had al honderden jongens en meisjes gelukkig gemaakt toen de politie hem arresteerde. De poli tie had geen moeite het spoor van de man te volgen want hij trok als een moderne rattenvan ger van Hameien door de straten met een menigte joelende kinde ren achter zich aan. Nadat de politie zoveel mogelijk geld bij de teleurgestelde jeugd had te ruggehaald, zei een agent: „Mis schien dacht hij hierdoor zijn aftocht te dekken, maar mis schien hield hij alleen maar van kinderen”. De VEWIN zou daarom liever hoe wel zij geen standpunt inneemt inzake al dan niet fluorideren een centrale regeling willen: of wel, of helemaal Barteljorisstraat 5, Haarlem Telefoon 320425 variabele Illi W F [1] kasten wandsysteem van interlübke Koude nacht met plaatselijk nachtvorst en minima van zes graden aan zee tot één graad in het binnenland. Morgen overdag vrij zonnig en bijna overal droog met maxima rond 13 graden. Overwegend matige wind uit noord tot noordoost. De lekkerste amandelspeculaas 250 gram2.75 Een woordvoerder van de Hoge Com missaris voor Vluchtelingen in Genève heeft inmiddels erkend dat de sfeer in de opvangcentra voor Chileense vluchte lingen in Argentinië „zeer, zeer slecht is". In die centra bevinden zich door gaans veel te veel mensen, waarvan bovendien een groot aantal geen werk heeft. Argentinië, aldus de woordvoerder van de Hoge Commissaris, kan niet veel meer dan 7000 vluchtelingen onderdak verschaffen. Volgens sommige ramingen is het aantal Chilenen dat na de staats greep van 1973 naar Argentinië is ge vlucht echter 20 000. Het wordt echter steeds moeilijker landen te vinden die bereid zijn deze vluchtelingen op te nemen, aldus de woordvoerder. Het Ho ge Commissariaat heeft dit jaar rond twee miljoen dollar uitgegeven voor hulp aan vluchtelingen in Argentinië. De moordenaar, Kim Dae-Doe, werd gegrepen nadat een personeelslid van een wasserij de politie had gewaar schuwd dat een man een broek ter reiniging had afgegeven die doordrenkt was van bloed. De man heeft bekend de mensen alleen maar om het geld te hebben gedood, maar zijn totale buit bedroeg elechts 27.000 won (55 dollar). Zo had hij eens een echtpaar beroofd en vermoord voor een bedrag van 190 won (36 cent). OVENVERSE TAARTJES welke door ons onmiddellijk diep gevroren worden. Wekenlang houd baar in uw vriesvak of -kist. Han dig voor de weekends en voor onverwachte gasten. ROOMBOTERSPECULAAS BROKKEN bereid met geurige spe culaaskruiden, per pak Het tweede pak voor DUS NAAR SEOEL (AP). De nationale Zuid- koreaanse politie heeft vanochtend de arrestatie bekendgemaakt van een 25- jarige man die bekend heeft in de afge lopen twee maanden in totaal 17 men sen te hebben vermoord. Enkele ministers, staatssecretarissen en Kamerleden van socialistische zij de hebben in een open brief de VARA aangespoord tot een radicaler opstelling ten opzichte van de maatschappelijke problematiek en willen dat deze omroep zich „scherper profileert” tegenover de andere omroepen dan tot dusver het geval is. Ofschoon het geen kwaad zou kunnen als alle Nederlandse omroepen zich eens „wat scherper profileerden” ten opzichte van de andere, opdat men tenminste als luisteraar en kijker een wat eer lijker beeld voorgeschoteld zou krijgen van de politieke doctrines die een rol spelen bij de verschillende omroepen, doet het toch vreemd aan dat ministers en andere bewindslieden zo nadrukkelijk vragen om een „eigen” omroep voor hun partij, terwijl andere politieke partijen uitslui tend zijn aangewezen op de zendtijd die voor politieke partij propaganda is gere serveerd en die voor alle partijen dezelf de is. Men kan verschillend denken over de taak en de algemene doelstelling van omroepen in het culturele bestel, maar het kan nooit een ideale toestand zijn wanneer alle politieke partijen over een eigen omroep zouden beschikken en uit louter partijpolitieke overwegingen de hun toegemeten zendtijd zouden door drenken van politieke ideologie. Nog minder ideaal is, wanneer enkele politie ke partijen een eigen omroep zouden beheersen op een zodanige wijze, dat deze spreekbuis (of injectiespuit!) voor eenzijdige politieke beïnvloeding zou kunnen worden. Radio en televisie hebben primair de taak, algemene voorlichting en educatie- materiaal te verschaafen, informatie te geven en recreatie te scheppen. Dat is een gezamenlijke taak, die gericht moet zijn op de versterking van de persoonlij ke bewustwording en persoonlijkheid van de luisteraars en kijkers. Het is een culturele taak, omdat zij bijdraagt tot de geestelijke vorming en de onafhanke lijkheid van het persoonlijke oordeel en onderscheidingsvermogen. Als voor poli tieke indoctrinatie apart zendtijd wordt gegeven aan alle politieke groeperingen, is er geen reden waarom een omroep zich in al zijn uitingen indoctrinerend zou moeten opstellen in een zeer subjec tieve en eenzijdige formule, die aan bepaalde politici welgevallig is. In het vroege voorjaar van 1976 komt de regering met een nota, waarin de stand van zaken op fiscaal en econo misch gebied op dat moment, wordt belicht. Tegelijk zal het kabinet dan uiteenzetten welke beleidsombuigingen er voor 1977 en later op stapel staan. Met deze toezegging honoreerde dr. Dui senberg vragen van onder anderen de KVP-woordvoerders. (Zie ook pagina 2)

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1