WEINIG Luchtkussen-oorlogsschip I I I MISDAAD INITALIË” Adelsboek: bom onder vergulde stoelen 99 99 i tMB® Minister vindt: I HBmWMVMBMFRQ VARIA 24 (Van onze correspondent) 1. T andarts Woordenboek Uit de boot Klein voetje ZWOLLE-ECHTEN. De gedachte waarmee de natuurarts en homeo- paat dokter H. Stiekema uit Meppel al jaren rondloopt is werkelijkheid geworden: in Echten is een „centrum” voor biologische geneeskunst en gezondheidszorg van de grond gekomen, waar patiënten niet alleen zullen worden behandeld maar waar tevens duidelijk wordt gemaakt hoe men ziekten kan voorkomen. (Van onze redacteur in Paramaribo) PARAMARIBO. In Surinaamse onderwijskringen wordt heftig ge kibbeld over de taal die straks in onafhankelijk Suriname moet worden gesproken. Nationalisten willen het Nederlands zo snel mogelijk af schaf fen en overschakelen op het Surinaams (ook wel Negerengels of Taki-Taki genoemd). Anderen denken aan Engels, Spaans of Portugees. S^gMMlg Gecompliceerd Redding nabij „Groeien” Verrukt Oriëntatiedag Volwaardig Nederland heeft centrum voor biologische gezondheidszorg staf aanwezig Nederlandse taal niet geschikt voor Suriname onder van I van een yogacursus te geven en meditatieoe- feningen te doen. De watertherapie van Kneipp krijgt de aandacht” zijn interview, dat in Italië veel aan dacht heeft gekregen, een eerste zet is geweest in de campagne die de christen democraten willen houden om hun na de verkiezingen van half juni zo ge deukte prestige weer wat bij te werken. Graaf Saint Simon zegt onderzoek dat hij en De la 14 maanden aan het 1.214 tellende rode boek gwerkt. S Hoewel het Nederlands sinds jaar en dag de officiële taal is, heeft het bij veel Surinamers nog maar een heel klein voetje aan de grond gekregen Ze den ken en dromen niet in het Nederlands. Uit de al eerder genoemde enquête is gebleken, dat slechts 33 percent van de Surinaamse gezinshoofden thuis Neder- Onder de opvallende omissies in het adelsboek zijn de familie Roth schild en president Valery Giscard d'Estaing en zijn vrouw, Anne de Brantes de Giscard d’Estaing. De angst tegen het gebruik van krui den is volgens de heer Schuthof in Nederland duidelijk aan het afnemen. „Ik geloof dat de mensen zich steeds meer bewust worden van de schadelijke bijwerking van geneesmiddelen en liever weer overgaan op die geneesmiddelen waarbij de kans op schadelijke neven werking zeer gering is”. de aanvallen die we hebben gedaan op de natuur door een eenzijdige bemesting, waardoor belangrijke mineralen aan het voedsel worden onttrokken. De spannin gen van deze tijd. Onze leefwijze, waar door onze weerstand is afgenomen. Waardoor 1 op de 3 mensen aan kanker of een hartaanval bezwijkt”. Graaf Saint Simon zegt dat er in feite 564.632 Fransen rondlopen met onechte adellijke titels, als men er van uitgaat dat elke familie 24 leden telt. Hij geeft toe dat het voor de 23.943 families een schok moet zijn in een adelsboek dat hun een 160 gulden heeft gekost, niet te blijken voor te komen. „Er zijn er die mij hebben opgebeld met de vraag hoe het mogelijk is dat rij niet in het werk zijn opgenomen,” aldus graaf Saint Simon. „Ik heb geantwoord dat ik mij aan de feiten heb moeten houden. Er zijn families onder geweest die mij een afschrift stuurden van de oproep die zij in de revolutie van 1789 van de gouverneur kregen om voor de Assemblee van Edelen te verschijnen. Maar dat is geen bewijs, want de gouverneur nam aan dat iedereen van adel was die grond bezat en als edelman leef de. Een koninklijk document was er niet.” dat het Sereville hebben ingesteld, heeft aangetoond dat van de ongeveer 28.000 families in Frankrijk met een adellijke titel, 23.943 niet echt blauw bloed in de aderen hebben vloeien. Maar 4.057 families kunnen wijzen op koninklij ke decreten waarbij zij in de adel stand worden verheven. „Samen met de patiënt probeert de Meppeler natuurarts achter de oorzaak van de ziekte te komen. Hij vertelt hun tevens de zin van een ziekte. Veel aan dacht wordt natuurlijk ook geschonken aan gezonde voeding en de preventieve werking die daarvan uitgaat. Want laten we eerlijk zijn: wat eten we tegenwoor dig? Het dóórgeraffineerde eten, de vet tigheid uit de patat-fritestent. En dan: Slechts 55 percent van de Surinaamse kinderen behaalt het getuigschrift de lagere school. De rest valt uit de boot en wordt opgenomen in het legertje van „In zijn behandelwijze gaat dokter Stiekema aandacht schenken aan dit soort zaken en wijst de mensen erop: eet goed, leef goed, laat de ziekte over je heen komen, doorleef die. Daarbij heeft hij één groot principe: de mensen niet voorschrijven maar het „uit hun zelf” laten komen. Daarom wordt er ter ont plooiing van de persoon op dit centrum ook aandacht beschonken aan het crea tief bezig zijn. Men overweegt verder veelal werkloze ongeschoolden. Dit jaar slaagde maar 33 percent van de kinde ren die toelatingsexamen deden voor ULO, MULO of LTS. Dit percentage is normaal. Voor een middelbare-schoolop- leiding komen vrijwel alleen kinderen van beter gesitueerden in aanmerking. Die hebben een fikse voorsprong, omdat ze het Nederlands thuis spreken. Naarmate de dag van de onafhanke lijkheid nadert, gaan de bezwaren tegen de koloniale taalerfenis zwaarder wegen. Het Sranan Tongo ligt dan als alterna- tiel voor de hand. Hals over kop over schakelen kan evenwel niet, want het Negerengels is 'altijd een gesproken taal geweest, wat betekent, dat er nog geen volledige grammatica is en dat er nog gesleuteld moet worden aan een een heidsspelling. Er zijn een paar schamele woordenlijsten samengesteld. de wereld- De verschillende radiostations verzorgen dagelijks programma’s in het Nederlands, het Hindostaans, het Ja vaans en het Negerengels. Dit laatste taaltje kreeg enkele jaren geleden een mooie nieuwe naam: het Sranan Tongo, de Surinaamse taal, en wel omdat bijna alle bevolkingsgroepen zich verstaanbaar maken in deze merkwaardige mengeling van Afrikaans en Engels, die in de slaventijd ontstond. De samenstellers van de nieuwe uitgave, graaf Fernand de Rouvroy de Saint Simon en baron Etienne de la Sereville beiden van onverval ste aristocratie hebben 15 jaar en pagina’s Er zal gezocht worden naar de moge lijkheid de zogenoemde psychische groeitherapieën toe te gaan passen. Deze groeitherapieën zijn sedert tien jaar in ontwikkeling en vooral afkomstig uit Amerika. Voor autogene training, yoga of eurithmie zal mogelijk iemand aange trokken worden uit de Duitse scholen. „Het werd tijd dat orde op zaken werd gesteld, want de Franse adel is ten dode opgeschreven. Dit geldt overigens voor het grootste deel van Europa. Alleen de Belgische en Britse kroon creëert nog nieuwe adel. De Franse adel neemt per 106 jaar met ongeveer 25 percent af,” aldus Saint Simon. Graaf Saint Simon licht toe dat de Rothschilds zijn geweerd omdat hun titel een „exporttitel” uit Engeland is. De president van de republiek en zijn vrouw hebben de Dictionnaire niet gehaald omdat him voorzaten zijn voortgekomen uit buitenechtelijke avontuurtjes op hoog niveau in de tijd van Lodewijk de Vijftiende. I Graaf Saint Simon zegt dat de Dictionnaire werd samengesteld om dat de 4.057 huidige adellijke families over 400 jaar zijn uitgestorven, waar door Frankrijk blijft zitten met al leen maar scherts-aristocratie. Dokter Stiekema ten slotte: „Dit cen trum wordt door ons gezien als een belangrijke en noodzakelijke stap in de richting tot het verbeteren van de per soonlijke gezondheid en de maatschap pelijke gezondheidszorg. Zij komt voort uit een wezenlijke impuls dat op dit gebied iets gedaan moet worden om de huidige problemen het hoofd te bieden”. lands spreekt. Velen uiten zich toch het gemakkelijkst in hun moedertaal. Acht tien percent van de gezinshoofden spreekt thuis het Sranan Tongo, 28 per cent het Hindostaans en 17 percent Ja vaans, terwijl drie percent binnen eigen muren zowel Nederlands als Surinaams gebruikt. Op straat, in de cafés en de winkels is het Sranan Tongo de officieuze voertaal. Nederlands bleef zeker in de volkswij ken van Paramaribo, in de districten en in het binnenland een vreemde taal. Een pijnlijk gevolg hiervan is, dat veel Suri naamse kinderen wanhopig in de school banken zitten. Ze leren lezen in een onbekende taal, maar die taa’ wordt ze niet als een vreemde taal geleerd, want de schrijvers van schoolboeken gaan er simpelweg van uit, dat alle kinderen het Nederlands dagelijks spreken. Alle ande re vakken worden ook direct in het Nederlands gegeven- Zo is het niet verwonderlijk, dat de Surmamertjes uit een niet-Nederlandsta- lig milieu zich met heel veel pijn en moeite en heel veel „jaartjes overdoen” door de lagere school worstelen. Volgens de socioloog Kruyer bereikt maar 16 percent van de leerlingen zonder zitten blijven de zesde klas. (In Nederland is dat percentage volgens hem 64). Daarentegen bevat het boek de na men van vooraanstaande linkse intel lectuelen, zoals kopstukken bij het dagblad van de Franse communistische partij, L’Humanité, en het linkse tijd- schrijft Le Nouvel Observateur, en die van de voorzitter van de Franse bond van vrachtwagenchauffeurs, waarvan de aristocratie onaanvecht baar vaststaat. Een duidelijke taalpolitiek is er nog niet. Minister R. Venetiaan van Onder wijs constateert wel, dat de poging om de Surinamers Nederlands te leren niet adequaat is geweest. Uit een recente enquête onder gezinshoofden rolde het verrassende gegeven, dat slechts 68 per cent het Nederlands redelijk beheerst. „We zullen rigoureuze maatregelen moeten nemen om dit volk één taal te leren”, zegt Venetiaan. „Als officiële taal is het (Surinaams-) Nederlands niet aan te bevelen, dat is langzamerhand wel duidelijk. We gaan er dan ook bewust naar toe werken het Nederlands op den duur te vervangen”. Hij heeft driekwart miljoen uit het restant van het laatste vijfjarenplan losgepeuterd om onderzoek te verrichten op taalgebied. Helaas ont breken de deskundigen nog. Dit is het ontwerp' van wat ’s werelds eerste luchtkussenoorlogsschip moet worden. Bell Aerospace Corporation in de Verenigde Staten is bezig met de ontwikkeling ervan. Het vaartuig zal 2200 ton gaan wegen en zich met een snelheid van 160 kilo meter per uur kunnen voortbewegen.. Het wordt net zo breed als de zgn. Kanaal-Hoovers lang zijn en is bedoeld als onderzeebootjager voorzien van geleide projectielen en helikopters. Britse Hover craft-experts, onder leiding van John Chaplin, spelen een belangrijke rol in de ont wikkeling en produktie van dit revolutionaire schip. Sinds kort heeft ook een oud-arts van Dennendal, Dick Nicolai, zich achter de pogingen van dokter Stiekema gezet. „Hij is verrukt van dit project. Hij slaapt er ’s nachts niet van”, aldus de heer Schuthof. „Sinds de start van dit centrum komen ze als het ware uit de lucht vallen. In september komt een verpleegkundige stage lopen,in het cen trum”. En hoe staat het met de financiering van dit project? Penningmeester Schut hof: „In de eerste plaats door gebruik te maken van een bankkrediet, in de tweede plaats door leningen, liefst rente loos, en ten slotte door giften en hopen lijk erfenissen en legaten. Wat die giften betreft: die komen grotendeels van oud- patiënten. Het loopt bemoedigend tot nog toe. We hebben al 10.000 binnen en wij hebben goede hoop dat het op deze manier zal lukken”. Voor een eerste consult betalen de patiënten 60. Een bedrag dat wellicht velen af zal schrikken. „Dit bedrag is zo hoog omdat die eerste behandeling een half uur tot een uur duurt. Dit bedrag behoeft echter geen drempel te zijn. Wie het niet kan betalen, mag minder beta- De taalsituatie in Suriname is bijzon der gecompliceerd. Zoals zo veel landen met een koloniaal verleden, zit Surina me opgescheept met een mengelmoes van talen; een logisch gevolg van de werkkrachtenimport uit vele delen van Al met al ziet het er naar uit, dat het Nederlands in Suriname zal verdwijnen- Dat zal weliswaar nog even duren, want geld en deskundigheid ontbreken nog. De komende jaren zullen zich dus nog duizenden Surinaamse kinderen zwetend over de Nederlandse taallesjes buigen. Voor de kinderen buiten Paramaribo is de redding waarschijnlijk wat nader bij. Venetiaan wil zo snel mogelijk be ginnen met de aanpak van de taalpro blemen in de districten en het binnen land. Hiervoor wordt een programma ontwikkeld. In de eerste fase zullen de kinderen in hun moedertaal worden be naderd, dan begrijpen ze tenminste waar de onderwijzer over praat. Geleidelijk wil men dan de leeftijd waarop de kinderen onderricht krijgen in de offi ciële taal, laten daden. Totdat zelfs de eerste opvang in de schooltaal kan plaatsvinden. PARIJS (UPI). Volgens een nieuwe editie van het Franse adels boek zijn er in Frankrijk maar 4.057 onvervalst adellijke families en zijn de 23.943 andere onecht. De „Diction naire de Ia Noblesse Francaise” is daarmee een bom geworden die de vergulde salons van Biarritz tot Pa rijs op hun grondvesten zal doen schudden. Naast deze vier „hoofdtalen” hoort men ook nog Libanees en allerlei soor ten Chinees. Verder zijn er zeker vijf verschillende Indianentalen en elke groep bosnegers heeft weer een eigen „tongo”. Een aantal van deze bosneger talen is gebaseerd op het Portugees. ROME. De Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken Luigi Gui, meent dat de criminaliteit in zijn land, vergele ken met andere Europese landen, maar een kleine rol speelt in de gebeurtenis sen van alle dag. De minister deed deze uitspraak in een gesprek met ongelovig toeluisterende journalisten. „Mijn grote zorg”, zo zei de minister, „is de crimina liteit op dit lage peil te houden”. De laatste jaren is hem dat in elk geval niet gelukt, gezien de stijgende cijfers in de misdaadstatistieken. De minister maakt zich wel bezorgd over de ontvoeringen, die dan ook in Italië dit jaar aan de orde van de dag zijn. Hij stelt echter: „Ik geloof dat ik er tot dusverre in geslaagd ben de strijd tegen de misdaad beter te organiseren dan voorheen. Naleving van de wet tegen ongeoorloofde samenscholingen en tegen ongeoorloofd wapenbezit van mei 1975 wordt nauwlettend door de politie gecontroleerd”. Erg veel indruk maakten de opmer kingen van minister Gui ook niet op het Italiaanse publiek. Opzienbarend echter is zajn plan om de ontvoeringen te bestrijden. De minister wil de bankreke ningen van alle familieleden van ont voerde personen laten blokkeren, om te voorkomen dat de familie ingaat op de eisen van de ontvoerdtrs. Kenners van de gebruiken in de Itali aanse financiële wereld hebben er al op gewezen dat deze maatregel nauwelijks effectief kan zijn, gezien de subtiele wijze waarop met name gefortuneerde Italianen hun belangen plegen onder te brengen. Maar <je minister heeft de publiciteit gehaald, en in Rome wordt gezegd dat gezet onderwijs een belangrijker rol moeten spelen dan tot nu toe het geval is. Engels of Spaans ziet Venetiaan als een reëel alternatief, maar als uit een nationaal onderzoek zou blijken, dat er behoefte bestaat aan een eigen Suri naamse taal, zal hij proberen daar in eerste instantie aan tegemoet te komen. „Daarnaast moet dan hard gewerkt wor den aan de algemene beheersing van een internationale taal. Voor we die kiezen, kijken we gewoon welke taal de Surina mers het gemakkelijkst kunnen leren”. „De Johannes Hoeve” is de naam van dit „alternatieve” medische centrum. Er is een stichtingsbestuur en de arts H. Stiekema heeft zich verzekerd van de hulp van twee praktijkassistenten, een kruidkundige en een iriscopiste (me vrouw Landman-Kasper uit Heerde), terwijl verdere uitbreiding van het team zal worden gezocht door aantrekking van een fysiotherapeut, een verpleeg kundige, een creatief therapeut en een water- en ademtherapeut. Penningmeester van de stichting is de heer H. Schuthof uit Berkum bij Zwolle (yoga-leraar van de Stichting Yoga en Vedanta Nederland). Dokter Stiekema zelf mijdt „zoveel het kan” de publici teit. De heer Schuthof: „Hij is een individualist. Al jaren loopt hij met het plan rond een dergelijk centrum te stichten”. Als diagnostische methode wordt ge bruik gemaakt van iriscopie. Voorts wordt gedacht aan neuraaltherapie die verwantschap heeft met de acupunctuur. Homeopathie en kruidgeneeskunde vor men een vast bestanddeel van de dage lijkse therapie. Met een tandarts in de naaste omgeving wil men samenwerken op het gebied van de haarddiagnostiek, voor het ontdekken van ziekelijke haar den in het gebit, die tegenwoordig een steeds belangrijker factor bij alle moge lijke chronische ziekten vormen. Kort om: het nieuwe centrum is een waar unicum in Nederland. „Zoiets moet natuurlijk groeien. In zijn praktijkruimte in Meppel kon hij wel werken, maar het was eigenlijk niet de ruimte die hij zocht”. In korte tijd wist hij een groep mensen om zich heen te verzamelen, die hielp zijn ideeën te verwezenlijken. In Echten kwam een boerderij be schikbaar op een terrein van 700 vier kante meter. Op dat moment maakte ook de heer Schuthof reeds deel uit van de grotp die de Meppeler arts wilden helpen. „In zijn praktijkruimte in Mep pel las ik zijn „muurkrant” en toen heb ik gezegd: het is te gek dat een dokter in deze tijd zoveel problemen heeft. Idealistisch denkende mensen heeft zo’n man nodig. Ik heb toen mijn hulp aan geboden”. Bart Martinot uit Echten, die wegens gebrek aan ontplooiingskansen overwoog naar Ierland te verhuizen, is ook tot het centrum toegetreden. Hij verzorgt de aanleg van de groentetuin volgens de biologisch-dynamische methode. De kruidkundige mevrouw Boeke uit Wage- ningen (die straks in Echten wil gaan wonen) verzorgt de kruidentuin. Kruiden die kunnen worden toegevoegd aan de maaltijd, maar ook kruiden waarvan men geneeskrachtige theeën kan trek ken, zoals die in Duitsland bijvoorbeeld in veel sterkere mate dan in ons land in de apotheken verkrijgbaar zijn. De wachttijd in het centrum kan zo wel aangenaam als nuttig besteed wor den. Er zijn mogelijkheden tot theedrin ken, kennismaken met biologische voe ding en hapjes, onderlinge gesprekken en lectuurinformatie over persoonlijke en maatschappelijke problemen. Bij mooi weer kan men buiten genieten van een uniek stukje natuur. De gang naar het spreekuur kan zo worden tot een „oriëntatiedag gezondheid”. In de toe te passen therapie zal veel aandacht worden geschonken aan het teruggeven van een stuk eigen verant woordelijkheid en deskundigheid op het gebied van gezondheid en ziekte aan de patiënt. De methoden van de biologische geneeskunde lenen zich daar volgens dokter Stiekema bij uitstek voor. Men is nu zover in Echten (de prak tijk is daar begin september van start gegaan) dat er therapie en preventie bedreven kan worden. Er is voldoende en kennis ingebracht. „Met de tuin hopen we patiënten te kunnen laten zien hoe men op een verantwoorde manier land- en tuin- bouwgewassen kan kweken. De gewas sen zullen ook worden verkocht, gedeel telijk via een bestaande coöperatie in Echten”. len. Dokter Stiekema wil als „alternatie ve dokter” een goede behandeling geven. Voor iemand in een vrij beroep is tegen woordig 125 per uur niet te hoog. Van dat honorarium kan een arts maar sober leven als men zijn kosten voor een praktijkruimte en assistenten in aan merking neemt. Maar nogmaals: minder kan, terwijl aan patiënten die meer kunnen betalen wordt gevraagd: doe het. En dat gebeurt”. alle lagen van de bevolking. Schoolkinderen worden niet meer (let terlijk) op de vingers getikt als ze met elkaar praten in het Surinaams en de mond spoelen met zeep is ei ook niet meer bij. Toch voelt een groot aantal leerkrach ten weinig voor Invoering van het Suri naams als schooltaal. Ze vinden het te simpel en voeren daarbij als argument aan. dat gesprekspartners gewoonlijk naar het Nederlands grijpen zodra het gesprek een zekere diepgang krijgt, om dat de Surinaamse woordenschat te be perkt is en te weinig mogelijkheden biedt tot subtiel nuanceren. Als onder wijstaal willen ze het daarom niet ac cepteren. De onderwijzers en leraren die een volledig andere taal willen kiezen, ha meren op de geïsoleerde positie die het Nederlandstalig Suriname heeft op het Latijnsamerikaanse continent en in het Caraïbisch gebied. Het Sranan Tongo zou in deze situatie geen verandering brengen. Daarom pleit de een voor het Spaans, om zo aansluiting te krijgen bij het nabije Venezuela; de ander voor het Portugees, wegens buurkolos Brazilië, en weer een ander voor het Engels, met het oog op de betrekkingen met de VS en verschillende landen in het Caraïbisch gebied. Minister Venetiaan voelt niets voor het Portugees als schooltaal. Voorname lijk omdat de keuze uit verschillende leermiddelen te beperkt zou zijn en er nog vrijwel geen leraren beschikbaar zijn. Wel zal het Portugees in het voort - Pater Antoon Donicie is lange tijd bezig geweest met een woordenboek, maar bij zijn dood had hij pas drie letters afgerond. In Leiden wordt nu door een groep Surinamers gewerkt aan de standaardisering van het Sranan. Dat gebeurt onder leiding van dr Jan Voor hoeve, die in 1953 promoveerde op „Voorstudies tot een beschrijving van het Sranan Tongo”- Het Negerengels heeft de laatste jaren aan prestige gewonnen. Tot voor kort beschouwde men het als de minder waardige taal van „het gewone volk”, maar nu wordt het veelvuldig gebruikt Een deskundige op het gebied van de biologisch dynamische tuinbouw verzorgt de tuin bij de nieuwe behuizing van de prak tijk. Een kruidendeskundige gaat over de afdeling met geneeskrachtige en andere kruiden. x

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25