Russische militaire VAAK NOG TEVEEL AMERIKAAN -A „Libië hard op weg „Ik zie voorlopig geen bezetting van mijn bedrijf” AMERIKAANSE NEGERS IN AFRIKA: basis te worden” 1/ t. M I O0 00 Q0 '4^ DAVID FLOYD IN SUNDAY TELEGRAPH: 4 grootst j I gesorteerde verlichtingszaak van I Haarlem eo en omstreken llfiNKINIRIIM VARIA 27 (Van een speciale medewerker) Ellende Felheid (Van een medewerker) Knechten Twijfel r> (Van een medewerker) Havens In eigen land Verschillen Hèt voorbeeld ok is I I I I I I I I I I 1 I l irote Houtstraat 181 Haarlem tel.023-3175 96 I hij in het dorp Alcacovas respect afgedwongen. DAR-ES-SALAAM „Black is beautiful”. Deze woorden betekenen voor velen, vooral voor niet-zwarten, weinig meer dan een kreet die iets te maken heeft met kroezige „Afro-Amerikaanse” kapsels of met zwarte en bruine sterren in de Amerikaanse amusementsindustrie. Voor anderen, met name voor mensen van Afrikaanse afkomst in de Ver enigde Staten, betekenen ze heel wat meer dan een slogan en wel de uit drukking van een nieuw zelfbewustzijn, van een gevoel van eigenwaarde dat in de plaats is gekomen van allerlei gevoelens van minderwaardigheid. Geen pijn aan - Nederlander Paul Heemskerk werkt keihard op Portugese platteland Paul Heemskerk voor de ingang van zijn boerderij. I voor wie hij werkt. ADVERT ENTIE) Paul Heemskerk op het Portugese platteland beheert. Tientallen Russische technici zullen naar Ghana gaan om daar fabrieken te bou wen en de industrie van advies te die nen. „Kijk”, zegt Paul Heemskerk even la ter, „die daar is een notoire communist en de man die naast hem zit, is alleen De Nederlander is van mening, dat aan de illegale onteigening ten zuiden President Amin van Oeganda heeft al aangekondigd dat hij zes squadrons Migs zal ontvangen en dat hij nog andere wapens van de Russen hoopt te krijgen. LONDEN Russische wapens en Russisch personeel om deze te be dienen stromen op het ogenblik in zo’n tempo Libië binnen, dat waarne mers hieruit de slotsom trekken dat Moskou besloten schijnt te hebben van dat land de belangrijkste Russische basis in het Middenlandse-Zee- gebied te maken. Dit schrijft de medewerker van de Sunday Telegraph, David Floyd, die al jaren specialist is op het gebied van de internationale communistische politiek. regeringen om op eigen benen te staan en definitief een einde te maken aan de afhankelijkheid van de vroegere koloni ale moederlanden, dat alles bevorderde de belangstelling voor Afrika onder de mensen met Afrikaanse voorouders in met name de VS en het Caribisch ge bied. In die dorpskroeg kan Paul Heems kerk soms als een furie tekeer gaan. „Jullie moeten minder.en meer wer ken”, schreeuwt hij dan. „Ik sta roder bij de bank dan jullie allemaal bij el kaar. Is er misschien iemand die met mij als werkgever wil ruilen?” ALCACOVAS Hij heeft een groen-bruin gevlekte vechtpet op zijn lange blonde haren gezet en dat past wel in deze zwaar gepolariseerde Portugese streek, 150 kilometer ten zuiden van Lissabon. Zijn trekker be- i dient hij met hetzelfde gemak als zijn nieuwe, maar toch al rammelende I Peugeot en als hij een glas wijn inschenkt, laat hij de vijf-literfles als eert jongleur op vingers, pols en onderarm rusten. Ofschoon pas 21 jaar heeft De diplomatieke medewerker van de Sunday Telegraph voegt aan het boven staande nog toe dat onder de westelijke regeringen ernstige bezorgdheid heerst over het feit dat Moskou zijn militaire en andere hulp aan een aantal Afri kaanse landen bezig is op te voeren. van de Taag nog altijd geen einde geko men is. „Men heeft het eerst met de veeboeren geprobeerd en daarna met de graanboeren, toen de oogst op het land stond, of in de schuren lag. Nu komen de rijstboeren in Alcaser aan de beurt, maar het zal ook daar wel weer hetzelf de liedje zijn. Je kunt wel over tonnen rijst beschikken, maar dat betekent niet dat je die meteen in baar geld kunt omzetten. Er wordt aan de staat gele verd en die betaalt pas maanden later”. onhandige diplomatie president Sadat* goodwill hebben verloren. De aangesprokenen lachen maar wat. Felheid is iets anders dan haat of onver draagzaamheid. Ze bieden hem een glas wijn aan; sommigen kloppen hem be moedigend op de schouder. In het gebied van Evora, waar Aca- covas deel van uitmaakt, is van oudsher „Als er een bedrijf bezet moet wor den”, vult hij aan, „wordt de mensen koeien met gouden horens beloofd. Door de kreet „Het land is van het volk”, die voortdurend wordt aangeheven, wordt de indruk gewekt dat elke landarbeider straks een paar hectaren grond krijgt. Onder de bezetters wordt de grootste ruzie gemaakt over de wijze waarop het bedrijf moet worden voortgezet. Geld is er niet, krediet wordt door de banken niet langer verleend. Met andere woor den: als de week voorbij is, ontvangt niemand één cent loon. Men gaat dan plunderen koeien en varkens worden afgeslacht of men probeert ze te verko pen. Kortom: de chaos kan niet groter zijn”. De haven van Tobroek wordt uitge breid om faciliteiten voor de Russische marine te verschaffen. De marinebasis wordt in El Bardia aangelegd, 20 km van de Egyptische grens. Deze is waar schijnlijk bestemd om de Russische on derzeeërs in de Middellandse Zee facili teiten te verlenen. Op het hoogtepunt van de Russische samenwerking met Egypte waren er meer dan 16.000 Russische adviseurs bij de Egyptische strijdkrachten ingedeeld. Hij citeert een goed-geïnformeerde bron, Volgens welke de Russen van Libië een soort Cuba zouden willen maken. In juni van dit jaar zou de Libische leider kolonel Kadaffi met de Russische premier Kosigin een overeenkomst voor massale wapenleveranties hebben afgesloten. Het is duidelijk, aldus Floyd, dat de Russen vinden dat Libië de plaats zal kunnen innemen van Egypte, waar zij door hun Een Russische instructeur die Egypti sche en Syrische tankbemanningen op leidde, heeft gezegd eraan te twijfelen of de Libiërs ooit in staat zullen zijn om deze technisch hoogst ontwikkelde wapens te bedienen. Er ontbreken nog steeds Libische ploegen voor de bedie ning van de raketbatterijen. Het aantal Russische adviseurs bij de Libische strijdkrachten bedraagt reeds bijna 700, welk aantal naar wordt verwacht begin volgend jaar tot duizend zal oplopen. I „Ik bevind me hier midden tussen de grootgrondbezitters”, zegt Paul Heems- I kerk. „Daar een buurman met 420 ha, daar een van 1500 en even verderop een I buurvrouw met liefst 2700 ha”. Zijn sterke knuisten gebaren naar het rood- gekleurde en nog nauwelijks geculti- I veerde land, dat zich tot de horizon uitstrekt en waarop geen levend wezen f te zien is. Die belangstelling bestond weliswaar al eerder, in het kader van de Panafri- kaanse beweging die mensen van beide zijden van de Atlantische Oceaan vere nigde en zowel ijverde voor de beëindi ging van rassendiscriminatie als de kolo nisatie van het Afrikaanse continent, maar de afgelopen vijftien jaar breidde die belangstelling zich uit buiten de voorheen nogal beperkte kring van in tellectuelen en kunstenaars. Ook bij de vele communistisch beïn vloede landarbeiders, die er n iet aan denken zijn meer dan 300 ha grote landbouwbedrijf te bezetten in het nog altijd onstuimige kielzog van de ander half jaar oude revolutie. De Amerikaanse regering heeft Afrika tot nu toe in vergelijking met andere werelddelen min of meer links laten liggen, maar het ziet er naar uit dat daar verandering in komt en dan wordt het des te belangrijker dat er in de VS zelf een beweging is die voor de Afrikaanse belangen kan opkomen, zoals de laatste tijd in de politieke discussie over het verbod van de invoer van chroom uit Rhodesië gebleken is. Volgens Paul Heemskerk zijn de be zetters in de eerste plaats uit op bedrij ven die goed geleid worden en waar volgens Portugese maatstaven een grote opbrengst mag worden verwacht. Als er een schuldenlast bestaat, dan heeft men daar voorlopig geen pijn aan, omdat de inmiddels genationaliseerde banken ver plicht (zouden?) zijn een aflossingsrege- ling over tien tot vijftien jaar te ont werpen, zonder dat rente in rekening wordt gebracht. Zo is er een organisatie in de VS onder de naam „Pan-African Skills Pro ject”, die zich de werving van mensen voor werk in Afrika tegen ter plaatse gangbare salarissen als doel stelt en zich tot nu toe vooral richtte op Tanzania. Deze organisatie is echter in financiële moeilijkheden geraakt, zodat ze eerder dit jaar haar kantoor in de Tanzaniaan- se hoofdstad Dar-es-Salaam heeft moe ten sluiten. met Tanzania verwante nieuwe Volksre publiek Mozambique en vooral de Mo- zambikaanse president Samora Machel genieten een grote populariteit. Er zijn echter ook Afro-Amerikanen met een voorkeur voor Afrikaanse sta ten die een totaal andere politiek voe ren. Het Congres voor rassengelijkheid (CORE) BV, een betrekkelijk kleine Noordamerikaanse organisatie onder lei ding van Roy Innis onderhoudt al enke le jaren goede betrekkingen met presi dent Idi Amin van Oeganda. Het CORE probeerde tijdens de onlangs in de Oe- gandese hoofdstad Kampala gehouden top conferentie van de Organisatie voor Af rikaanse eenheid <OAE) de status van waarnemer bij de OAE te krijgen, maar kreeg als antwoord dat het eerst maar eens moest zorgen dat er meer eenheid kwam in de Afro-Amerikaanse gelede ren. „Toen ik hier vorig jaar begon, vielen er van de exact 309 ha die ik kon gaan bewerken, nog geen 13 te gebruiken. Gerst en haver heb ik eraf gehaald, hoewel de opbrengst voor Portugese be grippen niet eens zo slecht was: 2000 kilo per ha. Na de oogsttijd heb ik tweederde van het land bouwrijp kun nen maken.Dat deed ik met twee trek kers, die ik tot bulldozers heb omge vormd, en met acht knechten. maar een meeloper. Maar ze kunnen ten minste lezen en schrijven. De meeste mensen die hier zitten, zijn analfabeet. Ik weet dit, omdat men mij voortdurend vraagt een of ander formulier in te vullen of te helpen met het opstellen van een brief”. Een duidelijk voorbeeld van die be langstelling zijn de Afro-Amerikanen, die de laatste jaren naar Afrikaanse landen komen, ofwel met het voorne men zich er te vestigen ofwel met de bedoeling voor enige tijd hun diensten aan te bieden. Het aantal van hen dat zich in Afrika komt vestigen, is niet erg groot: tot nu toe waren het er niet meer dan 2000 a 3000. Velen hebben het in het begin niet gemakkelijk, vooral wanneer ze zich een veel grootgrondbezit geweest. De vaak niet aan het land gebonden hereboeren, die in de stad of zelfs in het buitenland wonen, worden thans kapitalisten en uitbuiters genoemd, en het is een feit dat de toestanden op het Portugese plat teland dikwijls ten hemel schreiend wa ren. Paul Heemskerk kan dit treffend illustreren, maar tegelijkertijd verklaart hij, dat hij nu de indruk heeft, dat de landarbeiders' in politiek opzicht worden uitgebuit en wel door communistische agitatoren. Paul Heemskerk, oudste zoon van een I veefokker in het Betuwse Herwijnen, Idwingt respect af door de wijze waarop I hij zijn vaderlijk erfdeel tot exploitatie I tracht te brengen in een tijd, die ook voor de „middelgrote boer”, zoals hij I zichzelf noemt, moeilijk en vaak zelfs I zorgelijk is. Zijn bedrijf, Monte del Ven- I da, ontleent zijn naam aan de met een I kerktoren bespitste heuvel, die er boven- I uit steekt, en waarop vroeger markt werd I gehouden. Het werd vlak voor de Portu- I gese omwenteling gekocht met het doel I er landbouw zowel als veeteelt te be- I drijven. Toen de jonge Nederlander in I Alcacovas aankwam, waren Caetano en I zijn fascistische makkers net verbannen. Tanzania geldt trouwens al jaren voor vele Afro-Amerikanen als hèet voorbeeld van waar het in Afrika naar toe moet en oefent daarom een grote aantrek kingskracht uit. In het ministerie dat zich met de werving van overheidsperso neel in het buitenland bezighoudt is onlangs speciaal iemand aangesteld om de contacten met Afro-Amerikanen te onderhouden. Ook de in politiek opzicht Een aantal mensen in Afrika hecht niet zoveel waarde aan de groep Afro- Amerikanen die tijdelijk of voorgoed naar Afrika komen. Van groter belang vinden zij de groep die zich met Afrika verbonden voelt en zich in eigen land voor de Afrikaanse belangen wil inzet ten. Zo is er vooral in Noord-Amerika tegelijk met de groeiende belangstelling voor Afrika een sterke beweging ont staan die de bevrijdingsbewegingen in Zuidelijk Afrika steunt. „Ik voorzie voorlopig geen bezetting van mijn bedrijf”, besluit de eenzaam tegen het politieke getij op ploeterende Nederlander. Vooreerst weet iedereen, dat ik zelf keihard werk en vervolgens is er bij mij niets, maar dan ook niets, te halen. De vorige week heb ik de laatste korrel graan aan de staat ver kocht. Verder heeft men mij verteld, dat buitenlandse investeringen in Portu gal ongemoeid zullen worden gelaten, hoewel ik heb gehoord dat er bij Elvas, bij de grens, een Spaanse boer te grazen genomen is”. In dat denken is vooral sinds de zestiger jaren, toen „black is beatiful” gelanceerd werd, heel wat veranderd. Een belangrijke factor, zo niet de belang rijkste, die daarbij een rol heeft ge speeld is het onafhankelijk worden van de Engelse, Franse. Belgische en nu ook Portugese kolonies in Afrika. Vooral sinds 1960, toen er in Afrika maar liefst 17 nieuwe staten ontstonden, is Afrika zich een plaats gaan veroveren op het wereldtoneel en dat heeft het zelfver trouwen van de zwarten zowel in als buiten Afrika enorm versterkt. De opkomst van wereldberoemde Af rikaanse leiders, het respect dat sommi gen van hen afdwongen in internationa le organisaties als de Verenigde Naties, de pogingen van bepaalde Afrikaanse Maar als er een veeteelt- of landbouw onderneming wordt overgenomen en als de baas is weggejaagd, begint de ellende pas. Paul Heemskerk is niet bang. Als men hem bezig ziet in de dorpskroeg Espe- f rance waant men zich in een Don Gio- vanni-achtige omgeving. De kaartende fr en drinkende landarbeiders daar zijn niet in staat hem klein te krijgen. Dat I willen ze ook niet, want ze respecteren f deze jonge man, die niet alleen zijn K personeel doorbetaalt geen vanzelf- sprekende zaak in een land waar het ene bedrijf na het andere wordt overge- nomen maar ook nooit te beroerd is zelf de handen uit de mouwen te steken. al te mooie voorstelling hebben gemaakt van Afrika als het paradijs waar de druk van de blanken niet voortdurend voelbaar is en ze werkelijk zichzelf kunnen zijn. Het blijkt namelijk vaak dat ze in eerste instantie ondanks hun huidskleur meer Amerikaan zijn dan Afrikaan en dat ze zich niet zo maar een-twee-drie echt thuis voelen. Juist vanwege die culturele verschil len en de wrijving die daaruit kan voortvloeien hebben Afrikaanse regerin gen weinig reden de immigratie van Afro-Amerikanen aan te moedigen. Van groter belang vinden ze in het algemeen de groep Afro-Amerikanen die hier voor beperkte tijd willen komen werken, want er is voorlopig nog een groot tekort aan goed geschoolde mensen op allerlei terreinen. Hun aantal wordt op het ogenblik geschat op 5000 a 6000. Waar deze mensen terechtkomen hangt grotendeels af van hun politieke voor keur. De slavenhandel en de verovering van Afrika door een aantal Westeuropese landen hebben diepe sporen achtergela ten in Afrika en in de landen buiten Afrika waar de afstammelingen van de slaven wonen. Dat komt tot uiting in de sociaal-economische positie: niet voor niets liggen de meeste zgn. minst ont wikkelde landen in Afrika, en buiten Afrika behoren de zwarten vaak tot de meest achtergestelde groepen van de be volking. Dit verleden komt ook tot ui ting in de mentaliteit en dan vooral in de manier waarop men denkt over zich zelf en zijn positie in de samenleving. De Russen' hebben Libië reeds voor zien van SAM 2, SAM 3 en SAM 6- raketten. Deze zijn bestemd om de ha vens, vliegvelden en andere installaties te beschermen die de Russen hopen te gebruiken. Zij hebben tot het einde van augustus reeds 375 T 66- en T-62-tanks geleverd. Libische tankbemanningen worden zowel in eigen land als in de Sovjet-Unie opgeleid. Maar de training van Libisch personeel, zowel voor bedie ning van de tanks als van de raket systemen, vormt voor de Russen het grootste probleem. Russische adviseurs dringen ook de Libi sche economie binnen.Russische inge nieurs zoeken naar olie en mineralen. I beider die in een Peugeot rijdt een nog grotere fascist moet zijn dan de boer I Die grote bergen stenen daar zijn t allemaal van het land gekomen. De vele I bomen heb ik omgehakt de eiken I overigens alleen, want de kurkeiken die hier beschermd zijn, heb ik moeten la- ten staan en de stapels boomstronken I die nog overal zijn blijven liggen, zullen I straks in brand worden gestoken. Op l zichzelf een dure operatie, maar alle I kosten heb ik kunnen goedmaken door het hakhout te verkopen”. De vervallen boerderij is Paul Heems- f kerk eveneens aan het opknappen. Er is I een badkamer in aangebracht, in de slaapkamers zijn wastafels geplaatst en het trappënhuis wordt zelfs geheel ver- I plaatst. Tweedehands meubels werden I aangeschaft om het woongedeelte straks t leefbaar te maken, terwijl er een eigen generator kwam voor de opwekking van elektriciteit. De waterleiding functio neert via een pomp op een put. Vier knechten helpen de inmiddels I goed Portugees sprekende Nederlander I in de rimboe van Alcacovas. Ze zijn aan i hem gehecht en werken door als agita- 1 toren in de streek stakingen uitroepen r en houden hem van alle voorgenomen f bezettingen op de hoogte. Toen een van de knechts onlangs in de auto van de ,,baas” in het dorp verscheen, trachtte men hem uit te leggen dat een landar- I beider die in een Peugeot rijdt Een foto van het bedr

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 27