Zeven Brabanders in selectie voor wedstrijd tegen de Polen VAN HANEGEM: AFSCHEID VAN ORANJE J Egbert Mulder drong door tot de A-scheidsrechters spomwii® Uitgaven van de bond te hoog Twee zeilers 6.98 Moccona, lekker pittige korrelkoffie van Douwe Egberts. I Zege Polen in oefenwedstrijd tegen Hongarije Voor de NBB dreigt financieel rampjaar „Voetballer heeft recht op een optimaal voorbereide arbiter De duidelijke extra’s van de grote voorraadpot Moccona. uit kernploeg DE i» donderdag 9 OKTOBER 19 75 29 SPORT ir Zelfkritiek Promoties Ai Hobby p' **5h?é* Grote voorraadpot, dus voordelig. In glazen stopfles die de aroma vasthoudt. 160 gulle koppen pittige korrelkoffie. Geurig tot het laatste kopje. Nu met liefst 100 waardepunten voor waardevolle geschenken. 1 v'Wr Roodmerk 200 gram is. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) ROB HOOGLAND k (Van onze basketbalmedewerker) van ik sn, iet ir- ADVERTENTIE) Het was een van de minder plezierige k L rs vair trs vair num- el ge- rrer of -niddel tot lag uur IJMUIDEN Als een rode draad loopt door het gesprek met Egbert Mulder de vergelijking die hij trekt tussen de Nederlandse profvoetballer en de man die zijn gedrag op het veld binnen de perken moet houden: de arbiter. Egbert Mulder, na een opvallende carrière kort geieden doorgedrongen tot het selecte wereldje van de vaderlandse A-scheidsrechters, is zeer nadrukkeljjk van mening dat de man die de wedstrijd moet leiden zich op minstens dezelfde wijze moei voorbereiden als de 22 spelers die hij onder zijn hoede heeft. „Daar heeft”, stelt Mulder, „de Nederlandse profspeler recht op. Op een optimaal voorbereide scheidsrechter”. de deur uit gaat. Je mag ook nooit met een kwaaie kop, omdat je ruzie hebt gehad, naar een wedstrijd toe. Want dan bestaat de kans dat je het in de wed strijd afreageert. Vandaar ook (lacht), dat we het hele weekeinde erg aardig tegen elkaar doen”. Willem van Hanegem, de afwezige in de strijd tegen Polen, reageerde Egbert Mulder schaaft aan zijn conditie. Ook een punt om op zondagmiddag zo goed mogelijk een wedstrijd te kunnen leiden. 79 99 atie 13 w r 1975 Gld) (Gld)r n deze x an, er- Een arbiter met zelfkritiek dus. Egbert Mulder: „Achteraf zeg ik, het is alleen maar goed voor me geweest. Ik weet nu hoe erg het is om te zakken”. Mulder’s tweede verhuizing naar IJmuiden, waar hij opnieuw ging werken voor zijn oude baas Vermande, verliep zonder proble men: „Ik wist inmiddels ongeveer wat er in het veld te koop was. En ik dacht: teruggeplaatst worden, dat gebeurt me nooit meer. Vandaer misschien ook dat ik van mezelf een optimale voorberei ding eis”. LODZ (SID). Een week voor de confrontatie met Nederland heeft het Poolse voetbalteam een zege van 4-2 op Hongarije behaald. Zonder Dyna en Ga- docha hadden de Polen in Lodz voor 15.000 toeschouwers bij de rust reeds een voorsprong van 3-1. De Poolse coach Gorski haalde Lato pas na de pauze in de ploeg en doelman Tomaszewski hoef de slechts vijftien minuten in actie te komen. Voor Polen scoorden Marx (2), Kasperczak en Kmiecik, de tegentreffers waren van Nagy en Pusztai. o cz FC Groningen heeft met 2-1 een vriend schappelijke wedstrijd tegen FC Twente ge wonnen. Heskamp en Oosterwold gaven Gro ningen een 2-0 voorsprong. Gritter scoorde tegen. Anderlecht heeft voor de Belgische compe titie met 4-1 van Luik gewonnen. Rodolfo Martines heeft zijn wereldtitel in het bantamgewicht behouden. Hij versloeg zijn Japanse uitdager Numata op punten. Het Westduitse B-elftal heeft in Duisburg ervaringen in zijn scheidsrechters-car- rière, die Mulder pertinent weigert te omschrijven als zijn tweede beroep: „Ik zie het zeer duidelijk als een hobby, ook al krijgen we tegenwoordig 225 gulden voor een wedstrijd. Daar denk je echt niet aan. Alleen als het op je giro verschijnt zeg je: hé, kijk nou. In vind het wèl een normale vergoeding, als je nagaat wat we er allemaal voor moeten doen en laten. Maar ik doe dat graag. Bovendien ben ik graag op andere ter reinen actief in de scheidsrechterij. Af gelopen zaterdag ben ik wezen kijken bij IJmuiden 10 tegen ODIN 10, of zoiets. Gewoon om de scheidsrechter een beetje te begeleiden. In de eerste helft had hij niet in de gaten dat ik er als zijn rapporteur en begeleider stond. Het ging toen ook verschrikkelijk slecht. Ik ben in de rust naar hem toegegaan en ik heb gezegd: man. wat doe je nou? De tweede helft deed hij het uitstekend. Ik heb hem dan ook twee cijfers gegeven. Voor rust een vier en na rust een negen. voor de tweede wedstrijd tegen Polen uit groep 5 van de voorronden van het Europese kampioenschap. Ander lecht liet echter weten zijn linker- vleugelverdediger niet te kunnen vrijgeven. De voltallige selectie voor de ontmoeting van 15 oktober bestaat uit: Van Beveren, Van der Kuylen, Van Kraay, Krijgh, René en Willy van de Kerkhof (allen PSV), Schrij vers, Krol, Suurbier en Geels (allen Ajax), Cruijff, Neeskens (Barcelona), Vreijsen, Jansen (Feyenoord), Thijs- sen (FC Twente), Peters (NEC). Charles Corner: De arbiter die na Span- je-Roemenië (100.000 mensen) drie da gen later even gemotiveerd Heracles (1500 mensen) floot. De bestuurders van de NBB treffen het bovendien niet dat juist 1976 een jaar zal zijn waarin ook basketbal als Olympische sport zijn eisen stelt. Zwaar drukken de lasten van de voorbereiding op het kwalificatietoernooi in Hamelton (Canada) voor de Olympische Spelen op de bondshuishouding. Weliswaar wordt een belangrijk deel van alle internatio nale activiteiten door subsidiegevers als NOC, NSF en CRM gedekt, maar voor een betrekkelijk kleine bond als de NBB met ruim vijfentwintigduizend leden weegt het eigen aandeel te zwaar. Voor het bestuur zullen de gesprekken met de subsidiegevers in de komende periode van beslissende betekenis zijn. Vindt de NBB geen gehoor dan zal de „kraan verder dicht gedraaid moeten worden”. Tijdens het gesprek komt Egbert Mul der, sinds kort woonachtig in IJmuiden, keer op keer op deze stelling terug. „Hoewel je er eigenlijk niet bij stil moet staan”, zegt hij, „moet je niet vergeten dat die jongens voor hun brood spelen, hoe een ongelukkige term ik dat ook vind. De Nederlandse scheidsrechter mag daarom zijn taak niet onderschatten, iets waar ik steeds op zal blijven hameren”. ZEIST. De selectie van tech nisch directeur Georg Knobel voor de interlandwedstrijd tegen Polen heeft enkele verrassingen opgeleverd. Met de selectering van Martin Vreijsen van Feyenoord is naast de zes PSV’ers die Knobel heeft uitgenodigd, nu de zevende Brabander aan de Nederlandse selectie toegevoegd. Nog I Hij maakt niet langer deel uit van de selectie. Met hem verdwenen Overweg, Lubse en Deijkers, die hun plaats in de selectie ook voorlopig kwijt zijn. Van Kraay, de man die nadrukkelijk faalde in Katowice, is er wel weer bij. Dat zou betekenen dat Ruud Krol, bij Ajax de nieuwe Knobel had uitgenodigd vrije verdediger, weer linksback zal spelen. Naast Van Kraay zal vermoe delijk Krijgh wel komen, omdat dit duo bij PSV ook het centrum van de de fensie vormt. De opstelling van het Nederlands elftal, die maandag bekend wordt gemaakt, zal dus (vermoede lijk) zijn: Van Beveren; Suurbier, Van Kraay, Krijgh, Krol; Peters, Jansen, Neeskens; Van der Kerkhof, Cruijff, Van der Kuylen. gelaten op de beslissing van bonds coach George Knobel hem niet in de selectie op te nemen. De nummer tien van Feyenoord was door een brief woensdagmorgen reeds op de hoogte van Knobels besluit gebracht. „Ja, of woensdagmiddag. Dat weet ik niet meer,” aldus de middenvelder, die niet had verwacht, dat hij zou worden gepasseerd voor Oranje. „In die brief van Knobel stond, dat ik wegens blessures er niet bij zou zijn tegen Polen. Dat zou niet alleen voor mij het beste zijn, maar ook voor Feyenoord en het Nederlands elftal. Ik kom alleen voor uitverkiezing weer in aanmerking als ik bij Feye noord goed speel”. Maar ik denk dat ik niet in die meute van PSV’ers pas. Zelf gelooft hij, dat het Nederlands elftal definitief verleden tijd voor hem is. „Dat zie ik nu niet meer zitten, ik zie mijzelf niet meer in Oranje terugkeren. Dat lijkt mij lo gisch,” aldus Van Hanegem. De Nederlandse tennisreiziger Rolt Thung heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van de open kampioenschappen van de Stille Zuidzee. Met 3-6. 6-3, 6-3 zegevierde hij over de Australiër Gardiner. a De Japanner Kobayashi heeft een verplet terende nederlaag geleden in het wereldkam pioenschap 71-2 in Buenos Aires. De Argentijn Berardi zegevierde met 300-84 in zeven beur ten. AMSTERDAM (ANP). De F.D. zei lers Fred Imhoff en Heike Blok zijn uit de kern zeilploeg gezet. Volgens de voor zitter van de Olympische voorbereidings commissie, de heer Dupon, passen zij niet meer in de groep. Beide zeilers behoren tot de dertien man, die enige tijd gele den een brief vol grieven in de open baarheid brachten. In dit schrijven werd aangedrongen op net aftreden van coach Jack van Hellemond en werd tevens de zeilberichtgeving van mevr. Vollebregt (echtgenote van de bondsvoorzitter en moeder van enkele Olympische kandida ten) ter discussie gesteld. De meerder heid van de betrokken zeilers heeft zich inmiddels van de brief gedistancieerd. Niet echter Imhoff en Blok. ue nieuwe kernploeg bestaat uit: Bak ker, Rozendaal, Staartjes, Van der Kieft, Vollebregt, Meyboom, Van Werkhoven, Stavenuiter en Binkhorst. HAARLEM. Voor de Nederlandse Basketbal Bond dreigt het kalendferjaar 1976 in financieel opzicht een rampjaar te worden. Jongstleden zaterdag gaf niet alleen de bondsvergadering zijn fiat niet aan de voorgestelde begroting, maar bo vendien werd duidelijk dat het niet eenvoudig zal zijn om binnen afzienbare tijd tot een sluitende exploitatie te ko men, tenzij het bestuur zou besluiten drastisch het mes te zetten in een aantal belangrijke activiteiten. Een besnoeiing van het programma die al bijna niet meer mogelijk is als men zich realiseert dat de NBB onder meer al heeft moeten afzien van de organisatie van een kwali ficatietoernooi voor de Europese kampi oenschappen dames. De NBB, die tot één van de gelukkige bonden behoorde, die een opleidings functionaris van het CRM kreeg toege wezen, heeft ook deze functionaris weer moeten „teruggeven” omdat binnen de bond de eigen middelen onvoldoende waren om tot de aanstelling te kunnen overgaan. Een nog verdere beknotting van de activiteiten zou wellicht voor de verdere uitbouw van de bond funeste gevolgen kunnen hebben. Een van de voornaamste oorzaken van de ontstane situatie is het feit dat de ledengroei en de uitgaven van de bond geen gelijke tred hebben gehouden. Daarbij komt nog dat het afgelopen seizoen zowel de heren als de jongens- junioren op internationaal gebied tot opmerkelijke prestaties kwamen. Een weliswaar gelukkige ontwikkeling, maar ook een ontwikkeling die consequenties met zich meebrengt voor de nabije toe komst. Continuering van de verworven positie eist niet alleen inzet van het totale bondsapparaat, maar eist bovenal financiële offers, die nauwelijks te ver halen zijn op het overgrote deel van de bondsleden, de recreatieve basketballers- met 2-1 van Roemenië gewonnen. ft Glasgow Rangers heeft zich door een 5-1 zege tegen Montrose voor de finale van de Schotse League cup geplaatst. De Rangers zullen daarin uitkomen tegen Celtic. ft Bert Pronk heeft de eerste etappe van de Ster der Beloften gewonnen. De Scheveninger finishte in Caen voor de Rus Gorelov. Roy Schuiten eindigde als 18e met een achterstand van drie minuten en 23 seconden. Mulders promoties en degradaties wa ren een direct gevolg van de diverse rapporten, die over hem net zoals over alle andere Nederlandse scheidsrechters na een bepaalde wedstrijd werden opge steld. Vindt hij zo’n rapporteringssys- siteem aanvaardbaar? Mulder: „Ik vind dat het tegenwoordig geweldig functio neert. Ik weet ook wel dat het vooral in de lagere regionen amateurs zijn die rapporteren, maar ik ben ervan over tuigd dat het op een zuivere, eerlijke manier gebeurt. Uit ervaring weet ik, dat het grotendeels mensen zijn, die er echt wel verstand van hebben. Het enige dat je ze zou kunnen verwijten, is dat ze de sfeer in het ve’d niet goed kunnen aanvoelen. Maar dat is ook onmogelijk. Ik vind: zoals het nu gaat, gaat het goed”. Dankzij de ettelijke rapporten over zijn arbitrage belandde Egbert Mulder uiteindelijk in het kleine groepje A- scheidsrechters. Drie weken geleden floot hij zijn eerste belangrijke eredivi- sie-wedstrijd. die tussen NAC en Excel sior. Afgelopen zondag had hij de leiding bij het duel tussen Feyenoord en Eind hoven (5-0). Aan deze wedstrijd bewaart Mulder niet zo goede herinneringen, niet omdat hij slecht floot (integendeel) maar omdat zijn grensrechter Roeders werd getroffen door een licht hart-infarct. „Ja, dat was rot”, zegt Mulder, „we vormden al een hele tijd een vast kop pel. Hij zal wel nooit meer vlaggen. Verschrikkelij k” Bondscoach George ook Rob Rensenbrink opmerkelijker is de afwezigheid van één van Nederlands grootste voetbal lers uit het verleden, Willem van Hanegem. „Daarom ook”, vervolgt Mulder, „heb ik zo’n ontzettende bewondering voor de arrivé’s, zoals Derks, Van de Kroft en Corver. Die bereiden zich echt ver schrikkelijk goed voor. Welke wedstrijd ze ook moeten fluiten. Ik heb daar een uitstekend voorbeeld van. Ik was als grensrechter van Corver mee naar SpanjeRoemenië, in Madrid. Daar werd speciaal voor het arbitrale trio het Wilhelmus gespeeld. Nou, daar sta je dan, voor 100.000 mensen. Dat is toch wel het mooiste wat er is. En dan vind ik het zo verschrikkelijk knap van Cor ver dat hij de zondag daarop, drie dagen later, voor amper 1500 toeschouwers een wedstrijd van Heracles staat te fluiten. Waarop hij zich opnieuw optimaal heeft voorbereid. Dat bedoel ik er maar mee te zeggen: ook een Charles Corver kan dat opbrengen. Omdat ook hij vindt dat de spelers daar recht op hebben”. Egbert Mulder bewondert de ijzeren discipline die arrivé’s als Corver en Van de Kroft zichzelf opleggen. Vooral daar om leeft hij zelf eveneens met een bijna enge regelmaat. Mulder: „Hoeveel visite ik ook heb, al is mijn hele familie uit Veendam (Mulders ex-woonplaats, red.) op bezoek, ik ga zaterdagavond om pre cies 10.00 uur naar bed. Twee borreltjes drink ik om lekker te kunnen slapen. Roken doe ik niet, drinken verder ook niet. Ik train ook drie keer per week. Verder moet je gezin er voor honderd procent achter staan. Je vrouw, ze is verschrikkelijk belangrijk voor je hele mentale voorbereiding. Je hebt het ge woon nodig, dat woordje „succes”, als je Mulder heeft waarschijnlijk ook mede dankzij die fanatieke voorbereiding een opvallende carrière achter de rug. De 35-jarige, opmerkelijk veel op zijn colle ga Bram Ram gelijkende arbiter, was vier jaar geleden nog scheidsrechter bij de wedstrijd UsquertZeester, een de gradatieduel in de noordelijke vierde klasse der amateurs. Zo op het eerste gezicht is zijn ster dus snel gestegen: binnen vier jaar van de vierde klasse naar de eredivisie. Vertelt hij echter: „Dat lijkt maar zo. Want ik heb al heel wat ups en downs meegemaakt. Ik fluit vanaf mijn 21e, dus bijna vijftien jaar. In 1965 floot ik al eerste klasse en toen zei iedereen: die Mulder zal er wel gauw komen. Toen verhuisde ik echter voor de eerste keer naar IJmuiden. Toen moest ik me in het westen, waar toch het beste voetbal wordt gespeeld, waar maken. Dat heb ik onderschat. Het ging hopeloos. Vooral aan dat vele praten de spelers was ik helemaal niet gewend. Binnen de kortste keren floot weer vierde klasse. Toen ik weer terugging naar Veendam was het het zelfde liedje. In het westen had ik me inmiddels in vier jaar weer opgewerkt naar de eerste klasse, dus ik dacht: nou, in het noorden red ik het nu gemakke lijk. Weer mis. Het ging weer hopeloos. Onderschatting, hè? Ik werd toen wéér naar de vierde klasse teruggeplaatst. Toen pas is het goed gegaan. Vanaf die tijd weet ik eigenlijk pas wat goed fluiten inhoudt” Zo’n jongen vindt dat natuurlijk prach tig als je dat doet Die stapt nooit meer uit de scheidsrechterij”. De scheidsrechterij, die ook Egbert Mulder waarschijnlijk, totdat hij de leeftijd van 47 heeft bereikt, niet meer zal verlaten: „Als het maar leuk blijft. Kijk, eigenlijk kom ik nog maar pas kijken. Wie ben ik nou? Misschien dat ik nog helemaal niet weet hoe het er in de top aan toegaat. Maar zoals het er nu uitziet, blijf ik zo lang mogelijk fluiten. Ik heb natuurlijk ook wel eens een wedstrijd dat het minder gaat, dat je bij een bepaalde overtreding denkt: hé zak, waarom fluit je nie* Dan heb je gewoon je dag niet Maar dat zegt de scheids- rechterscommissie ook: je kunt niet al tijd even goed fluiten. En zolang ze die terechte mening zijn toegedaan, is het goed. Bovendien: ik vind de eredivisie gemakkelijker fluiten dan de eerste di visie. Dus dat is al meegenomen”. -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 29