1 Geen vast bedrag als prijscompensatie Oosterschelde moet t dicht als afsluitbare G dam te duur blijkt L J; Slechts voor verboden wapenbezit J< ZWARE EIS TEGEN SYRIERS MET GIJZELINGSPLANNEN Meisje van 11 jaar verkracht en vermoord Schepen betrapt bij olielozen d een miljoen gulden aan prijzen 0 oolnta Westerterp houdt voet bij stuk VI LI W W D 9 DONDERDAG OKTOBER 19 7 5 BINNEN- EN BUITENLAND 2 f Boetes (Van onze parlementsredactie) Martha Niet somber Levenslang Neptunes Eerlijk Onverkort On (Van onze redactie binnenland) Televisie V] Heroïne Oud plan Missie Te hoog China Nasoetion L Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Smokkel AMSTERDAM De lach die de hele dag over het magere gezicht van Abdullah Ataya had gespeeld, was in één klap verdwenen toen de cUicier van justitie, mr. F. H. von onfeldt, gisteren in het begin de avond, na een eindeloos lang lijkende zittingsdag, tegen alle vier Svriërs twee jaar met aftrek eiste. Een forse eis voor het viertal ,dat slechts terecht stond voor verboden -wapenbezit.'WanUde beraamde gij zeling op 5 september op een coupé van de Warschau-expresk was slechts plan gebleven en plannen maken mag nog steeds in Neder land. Rommelig CIA S3 c DEN HAAG Premier Den Uyl is weinig enthousiast over het voor stel van Andriessen om volgend jaar de prijscompensatie aan te pakken Hij verklaarde het komende overleg van de werkgevers en werknemers niet met een regeringsuitspraak te willen doorkruisen. Wel vond Den Uy1 dat uitgangspunt bij dit overleg moet zijn, dat de koopkracht van de ge middelde werknemer volgend jaar gelijk blijft. I “N de hand (Van onze parlementsredactie) s B van WEERRAPPORTEN £5 SÊ -r. (ADVERTENTIE) Den Uyl wijst voorstel Andriessen van d 62 regen h. bew. regen z. bew. z. bew. h. bew. z. bew. sneeuw z. bew. onbew. geh. bew. z. bew. mist onbew. onbew. mist regen z. bew. z. bew. z. bew. z. bew. z. bew. h. bew. z. bew. regen 15 24 12 21 13 13 15 7 15 13 21 14 10 29 25 25 11 12 14 23 9 14 13 24 27 14 14 14 13 13 14 14 14 13 8 7 6 6 6 10 7 7 11 5 8 16 7 14 6 5 9 0 6 5 10 4 4 9 14 14 5 3 3 12 3 9 2 14 20 De veiligheidsmaatregelen bij het proces tegen de Syriërs waren bijzonder streng. Ook de advocaten moesten hun koffertje leeghalen om te laten zien, dat er geen wapens onder de toga scholen. verschillende zijn gisternacht Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg DEN HAAG. (ANP) Voor de Ne derlandse kust zijn gisteren twee sche pen betrapt op liét lozen van olie. Het zijn volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat de Zweed Mandalay, die bij Texel een oliespoor van tien mijl lang en twintig meter breed heeft ach tergelaten, en het Griekse schip Egyptos dat bij Schiermonnikoog zou hebben ge loosd. Volgens een woordvoerder van het ministerie zijn beide schepen vanuit de lucht gefotografeerd. Wmt in binnen- «n buitenland ozo n wnw n wzw z ono n w.stil no zzo wnw nnw w.stil nw w.stil w nno w nw nnw w nnw w.stil zzo n w wnw n wzw nnw nw wnw wnw wzw D vaa ring ruin van laar De poei waa Am ren in 1 V Jap bek< drai baa: en vloc Op JAI dire voo sen, voo: D ren van poli han gek een lou< E aan age Hij heb E een twe met leer daa ver! ƒ50 noo gesl luel besl ren de i en vek O sch; get zou geh thai Fra Cha h 6 0 0,1 0 0 0 o 0,4 0 0,3 0 0 0 0 0 0 0,1 0 o o 2 0 0 0 10 regenbui motregen motregen 1. bew. z. bew. z. bew. regenbui z. bew. z. bew. z. bew. F ma: re Pai Va Pai wei gel: chi de ren een zijl ge\ I wa ge\ o,i 0,6 0,5 1 0 1 O.G 0,2 0 0 Linl Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Tel Aviv Naar aanleiding van de bezuiniging op defensie zei Den Uyl. dat de regering zich in de toekomst wellicht wel weer gedwongen zal zien om op gemaakte afspraken terug te komen, gezien de grote economische problemen. Hij doelde hiermee op de buitendienststelling van de Neptunus die in de defensienota nog als essentieel worden beschreven. De premier deelde wel mee dat de datum waarop dit gaat gebeuren in de Mil joenennota wordt 2 januari a.s. genoemd eventueel nader bekeken kan worden. Een verdere verschuiving is echter, ge- zien de ouderdom van de toestellen, niet mogelijk. Over de vraag of en hoe de Neptunes vervangen zullen worden is een studie aan de gang. Den Uyl stelde echter vast te zullen houden aan het feit dat in de begroting voor 1976 nog geen bedrag is gereserveerd voor de vervanging van de Neptunes. Dinsdag werd overigens be kend, dat minister Vredeling met de Bondsrepubliek overlegt over de overna me van een aantal Duitse vliegtuigen, als een tijdelijke vervanging van de Neptunes. Martha Mitchell, de echtgenote van de vroegere Amerikaanse minister van jus titie John Mitchell, ligt op het ogenblik in het ziekenhuis waar ze wordt behan deld wegens een aandoening in het beenmerg. Haar arts omschreef het als „kwaadaardig”. Mevrouw Mitchell heeft een soort zeldzame beenkanker. Volgens de arts is het geen kanker in de strikte zin van het woord maar wel ongenees lijk op korte of lange termijn. VRIJDAG 10 OKTOBER onder 17.59 uur onder 21.46 uur In de provincie Friesland zijn vorig jaar 21 processen-verbaal opgemaakt wegens het hebben van opslagplaatsen voor autowrakken en dergelijke zonder vergunning, aldus een door provinciale waterstaat opgesteld overzicht. De boetes die werden gegeven varieerden van 15 tot 1000 gulden. Wegens verontreiniging van het oppervlaktewater werden negen boetes opgelegd, variërend van 200 tot 750 gulden. Drie Finse sociaal-democraten hebben geprobeerd via het vliegveld Arlanda in Stockholm ruim 115.000 gulden aan Zweedse kronen naar Finland te smok kelen. Het geld zouden de Finnen nodig hebben gehad om hun partij te steunen bij de verkiezingen van de Finse metaal- vakbond. Men mag volgens Zweedse wetten niet meer dan 6000 kronen naar het buitenland brengen. De Finnen be weren dat ze het geld gekregen hebben tijdens het zondag beëindigde partijcon gres van de Zweedse sociaal-democraten. VRIJ ZONNIG EN OP DE MEESTE PLAATSEN DROOG. KOUDERE NACHTEN. De teneur van de vergadering van de vaste commissie was dat het kosten- vraagstuk waarschijnlijk de ontbindende voorwaarde zal worden. Minister Wes terterp deed over de kosten geen nadere uitspraken. Hij bepaalde zich wat dat betreft tot het voorlezen van gedeelten uit het laatste tussentijdse rapport dat hij de Kamer heeft gestuurd en waarin hij stelt dat het een uiterste inspanning rijke rol mate zij moeten worden bestraft. Mr. Von Meyenfeldt: „Het is een eis goede justitie dat waar straf en delict congruent moeten zijn, de inwer king van het delict op de samenleving, naast de elementen van het strafbare feit zelf, een groot gewicht in de schaal legt bij het bepalen van de strafmaat. Vooral ook, omdat het evident is, dat deze vier mensen, zodra zij daartoe de kans krijgen, er niet voor terug zullen schrikken hetzelfde wéér te doen. Per slot zijn zij, naar zij zelf zeggen, voor dit soort acties opgeleid, terwijl voorts de infectueuze invloed van dit alles op anderen niet moet worden onderschat”. De vier Syriër^ werden duidelijk moe tijdens de eigenlijk uiterst saaie, wat rommelige zittingsdag die met een enke le kleine onderbreking tot over tienen in de avond duurde. Na toch ruim een maand onder een zeer streng cellulair regime geleefd te hebben zelfs boeken werden niet of pas heel laat doorgestuurd zagen alle vier verdachten er nog zeer opgewekt en redelijk strijdlustig uit. Er werden zelfs hartelijke welkomskussen voor het be gin van de zitting uitgewisseld. Na een rommelige episode, waarin de getuige-deskundigen aan het woord ko men en waarin gediscussieerd wordt over de vraag of de bewuste wapens als De bekende Indonesische jurist Boey- oeng Nasoetion, die 21 maanden geleden wegens anti-regeringsactiviteiten gevan gen werd gezet, is dezer dagen vrijgela ten. Samen met de jurist werden ook 11 studenten vrijgelaten. Ze werden gevangen gezet na de rellen die uitbra ken vorig jaar tijdens het bezoek van de Japanse premier Tanaka. De rellen die eerst alleen anti-Japans waren kregen later een anti-regeringskarakter. Er zit ten nu nog negen studenten en intellec tuelen gevangen. AMSTERDAM. (ANP) Het elfjarig meisje Angela Mangot (zie foto) uit Amsterdam, dat sinds zondagmiddag werd vermist, is verkracht en volgens de politie vermoord. Het geschonden lijkje van het kind werd gisteravond tegen zes uur naakt gevonden langs de Diemerzee- dijk nabij de hoofdstad. In augustus keerde Selami naar Ne derland terug met een vriend, Azar. Pas op drie september kwamen de twee andere Syriërs, Ammar en Ataya het land binnen, via Schiphol. Toen werd ook het plan in grote trekken opgesteld: twaalf gijzelaars, dat zou ruimschoots voldoende zijn; de gijzelaars zouden aan de handen gebonden moeten worden, er zouden schoten in de lucht gelost moe ten worden, er zou een autobus moeten komen om de gijzelaars en de actievoer ders te vervoeren en er zou ook gedreigd worden enkele van de gevangen geno men joden te vermoorden als niet met een minister-president Den Uyl voor radio en televisie en in alle kranten zou verklaren de handen af te houden van de joodse emigratie En dat allemaal met het doel de Palestijnse kwestie goed onder de Nederlandse en misschien zelfs onder de wereldaandacht te brengen. „En wat dat betreft”, riep Ataya opge wekt uit, .is onze actie wel gelukt”. Alle vier de Syriërs zijn lid van ou derorganisaties van de PLO. Het plan om in Nederland iets te gaan onderne men, was kennelijk al oud. In de tweede helft van mei was de oudste Syriër Selami op verkenningstocht in ons land. Hij bekeek de hoofdstad eens op zijn gemak, ging een paar keer naar Amers foort, zag daar iedere dag prompt om 08.36 uur ’s morgens de Warschau-ex- press binnenkomen, met daaraan gekop peld een slaapwagen uit Moskou. De inlichtingen waarover Selami beschikte, waren helaas fout Hij dacht namelijk dat die slaapcoupé elke dag vol zat met Russische joden, die hier in opvangcentra zouden worden geplaatst. Dat zoiets overigens wel in Oostenrijk, maar niet in Nederland gebeurt, was voor hem volstrekt nieuw tot op het moment van zijn hechtenis. zal vergen om binnen de marge van extra kosten van 1750 miljoen gulden plus 20 percent te blijven. Als blijkt dat de afsluitbare dam te duur wordt zal het debat over de moge lijkheid de dijken te verhogen hoe dan ook heropend worden. Fractieleider Ter- louw van D’66 zei desgevraagd: „Wij zullen dat zeker opnieuw aan de orde stellen. Wij hebben ook vorig jaar duide lijk gemaakt dat we akkoord konden gaan met het compromis van de storm- stuwcaissondam, maar dat we als dat niet uitvoerbaar zou blijken zouden te rugkeren op ons standpunt dat de Oos terschelde open wordt gehouden. Als de studie helemaal achter de rug is, is er anderhalf jaar de tijd geweest om na te denken. De mogelijkheden op water staatkundig gebied zijn ook toegenomen. Ik hoor dat er nieuwe procédés zijn ontwikkeld om dijkvallen te voorkomen. De Kamer heeft liet grote belang van de Oosterschelde met getijdebeweging on derstreept door duidelijk te maken dat dat 1,7 miljard gulden waard is. Als blijkt dat het compromis van de afsluit bare dam niet kan doorgaan, blijft dat grote belang van een getijbeweging in de Oosterschelde”. Aan het slot van zijn betoog verklaar de de premier niet somber gestemd te zjjn ten aanzien van de toekomst. Hij ontkende dat het door de slechte econo mische omstandigheden niet mogelijk zou zijn structurele hervormingen uit te voeren. Hij wees daarbij op bet wetsont werp over de grondpolitiek dat over enkele weken wordt verwacht en de economische structuurnota van minister Lubbers. „Juist nu de benarde economi sche toestand ons dwingt tot solidariteit, heeft het kabinet de kans een brugfunc tie te vervullen en z’n uitgangspunten waar te maken”, aldus Den Uyl. gen of de regering bereid was in 1976 een begin te maken met de beperking van de sociale uitkeringen ter grootte van de 700 miljoen, die minister Boers- ma heeft aangekondigd. Beiden betoog den, dat een spoedige beslissing mogelijk is, gezien de vele rapporten en adviezen die hierover al ter tafel liggen. Den Uyl zei het echter niet juist te achten deze kwestie te overhaasten, gezien het fun damentele karakter van de voorstellen, zoals bevriezing van de kinderbijslag, uitstel van de volksverzekering ziekte kosten en beperking van het begrip passende arbeid. Een rechtbank in de Griekse haven stad Piraeus heeft dezer dagen twee Griekse drughandelaars tot ieder drie maal levenslange dwangarbeid veroor deeld wegens smokkel van drugs. De twee zeelieden zijn 62 en 65 jaar en waren al viermaal eerder veroordeeld wegens smokkel van verdovende midde len. President Ford van de Verenigde Sta ten overweegt George Shultz, die minis ter onder president Nixon is geweest, te benoemen tot hoofd van de CIA, zo is gisteren in regeringskringen vernomen. Volgens genoemde kringen zou hij de „sterke persoonlijkheid” zijn die nodig is voor de post die nu is bezet door Willi am Colby. Binnenkort zal Ford een reeks maatregelen aankondigen op wet gevend en bestuursgebied betreffende de omstreden CIA. Dit zei de premier gisteravond bij de voortzetting van de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer. KVP- fractievoorzitter Andriessen had dinsdag voorgesteld, om de loonsomstijging voor overheid en bedrijfsleven terug te drin gen door de prijscompensatie uit te ke ren in de vorm van een laag, vast bedrag voor iedereen. Dit houdt in dat vrijwel alle werknemers volgend jaar een loonsverlaging zullen ondergaan. Al leen de mensen met een minimumloon zullen in koopkracht gelijk blijven. In de Miljoenennota heeft de regering voorgesteld om het minimumloon met 1,5 percent te laten stijgen en alleen de midden- en hogere inkomens een daling tet laten ondergaan. Ondanks herhaalde lijk aandringen van Andriessen liet Den Uyl zich niet verleiden om nader op de KVP-suggestie in te gaan. Andriessen zei dit „met spijt” te constateren De door de staat geleide Israëlische televisie zal binnenkort misschien in haar zendtijd worden beknot. Dit seizoen was die voor het eerst uitgebreid tot middernacht. De verkorting van de zendtijd is aangevraagd met als voor naamste reden dat het extra uurtje tele visie de volgende dag een te vermoeide werknemer oplevert. De vier verdedigers van de Syriërs, mr. J. Hoecker, mr. J J. Sanders, mr. H. M. van Nifterik en mr. F. Yff, die eigenlijk gezamenlijk optraden voor de vier verdachten, waren unaniem van mening, dat de geëiste straf te hoog was. Bovendien zouden verbalen en feiten niet kloppen en zitten de getuigenver klaringen van de politiemensen vol duis terheden. Mr. Yf< protesteerde boven dien met klem tegen het feit, dat de nol'tie hem van zijn cliënten had af ge houden. .Dit is tegen de Nederlandse rechtsorde en tegen de rechten van de mens!”, riep hij boos uit. „De hele zaak 'onAn deze vier mannen is buiten zijn proporties gegroeid en opgeblazen tot een politiek proces”. Ook over de gelijke strafmaat waren de verdedigers het niet eens: de rol van Ataya en Ammar is toch beduidend minder dan die van Azar en vooral die van Selami. Hun voorgenomen daden zijn voortgekomen uit wanhoop die wanhoop van vluchtelingen die uit hun land verjaagd zijn Voor Ataya, van wie één dochter ernstig ziek is en wiens vrouw zwanger is werd vrijspraak be pleit. De rechtbank doet uitspraak in deze zaak over 14 dagen, op 22 oktober om negen uur. Ook ten aanzien van de beperking van de overheidsuitgaven, een punt dat zo wel door KVP, ARP als VVD in eerste instantie was bepleit, hield Den Uyl onverkort vast aan het uitgangspunt van het kabinet. „Wij hebben al bij de voor bereiding van de begroting voor ruim 1,3 miljard bezuinigd. Alle departementen, met uitzondering van Ontwikkelings hulp, hebben dat wel degelijk gevoeld”, aldus Den Uyl. Hij waarschuwde, dat de werkloosheid nog groter zal worden, als de overheidsuitgaven achterblijven. De overheid is de enige die via de overheids uitgaven op het juiste moment de eco nomie een injectie kan toedienen en zo de werkloosheid bestrijden, zc verklaar de Den Uyl. Wiegel en ook PvdA’er Dolman vroe- De Organisatie van Afrikaanse Een heid zal een missie naar Angola sturen om te proberen de drie elkaar bestrij dende bevrijdingsbewegingen tot elkaar te brengen, aldus de voorzitter van de OAE, president Amin van Oeganda. Ver der zei hij dat hij zich in verbinding zal stellen met Afrikaanse landen die bereid zijn een vredesmacht naar Angola te zenden nadat het land volgende maand onafhankelijk is geworden. Amin zei wapens voor de bevrijdingsbewegingen te verwelkomen omdat Angola aan het zuiden van Afrika grenst en dat de wapens gebruikt zullen worden voor de bevrijding van heel zuideliik Afrika. DEN HAAG. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft gister middag pogingen om de Oosterschelde alsnog open te houden als zou blijken dat de bouw van een afsluitbare dam te duur zou worden, categorisch van de hand gewezen. De minister herhaalde tijdens een besloten vergadering van de vaste commissie van verkeer en water staat van de Tweede Kamer, dat de Oosterschelde zal worden afgesloten vol gens het oorspronkelijke Deltaplan als een van de ontbindende voorwaarden, die aan de beslissing voor de bouw van de afsluitbare dam zijn gekoppeld, van kracht wordt. Hij benadrukte dat dat het standpunt van het kabinet is. De sjah van Iran heeft tijdens de plechtigheden ter afsluiting van de mo hammedaanse vastenmaand verklaard dat eerlijkheid in zaken één van de morele principes van het Iraanse volk moet worden en dat deze eerlijkheid van jongsaf door opvoeding en onderwijs moet worden ingeprent. Verder zei hij dat scholen en communicatiemedia zich erop moeten toeleggen het volk te laten inzien dat oneerlijkheid in zaken uitein delijk iedereen schaadt. Op twee verschillende plaatsen in Amsterdam zijn gisternacht heroïne- slachtoffers gevonden. Beide doden zijn Westduitsers. Een jongen werd aange troffen op een zolderkamer en moet al enkele dagen dood zijn geweest voordat men hem vond. De andere jongen was dinsdagavond met een vriend in Amster dam aangekomen. Beide namen voor het naar bed gaan een heroïne-injectie en toen de vriend midden in de nacht wakker werd, was de andere jongen overleden. „licht” dan wel a!s „zwaar” beschouwd moeten worden (op het bezit van lichte wapens staat slechts drie maanden), komt de officier van justitie aan het woord. De overtreding van de vuurwa- penwet, waarvoor de vier Syriërs terecht staan, noemt hij een zeer simpel delict, waarbij hij natuurlijk wel vermeld wil zien dat alle vuurwapenbezit zonder vergunning sinds 1970 in ons land een misdrijf is. Maar de plannen die zij gezamenlijk hadden opgesteld en die zij gezamenlijk tot uitvoer hadden willen brengeno, spelen wel degelijk een belang- bij de beslissing in welke Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI: Aantal uren zon 3 tot 10, minimum tempera turen omstreeks 6 graden, maximum tempera turen omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent, kans op een geheel droog etmaal 80 percent. Vijfenzestig Nationalistisch-Chinese agenten en zeelieden die werden gevan gen genomen bij invallen in de Chinese Volksrepubliek zijn gisteren pa tien jaar vrijgelaten. Volgens het persbureau Hsinhoea is de 65 een afscheidsavond aangeboden aan de vooravond van hun vertrek naar het eiland Quemoy en de stad Hong Kong. Zij zouden de regering van de volksrepubliek hebben bedankt voor de goede behandeling die zij heb ben gekregen tijdens hun gevangen schap, alsmede de hulp die hun werd geboden bij hun terugkeer naar de door hen gekozen plaatsen. Het Zweedse schip is betrapt door de marineluchtvaartdienst. De Griek is ont dekt door de bemanning van een Cessna vliegtuigje van Martinair, dat in op dracht van Rijkswaterstaat een inspec- tievlucht maakte. Volgens de woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat zul len via de ambassades in Griekenland en Zweden klachten over de lozingen wor den ingediend. Zon op 6.55 uur Maan op 13.14 uur IJMUIDEN Hoogwater 6.58 uur en 19.19 uur Laagwater 2.45 uur en 15.02 uur Een springboxkombinatie. Deze unieke kombinatie, bestaande uit een stalen on derstel, een dikke polyetherlaag en een matras geeft uw slaapvertrek meteen al lure. Een geschenk ter waarde van 1.100,- van Olga Matrassen LMF B.V., Leiden. i;i Angela Mangot had zondagmiddag de ouderlijke woning verlaten en was sindsdien spoorloos. Wel werd maandag avond haar fiets bij de hoofdingang van het Centraal Station aangetroffen. Maar omdat er verder geen enkele aan wijzing was, werd gisteren in de loop van de dag door de kinderpolitie een opsporingsbericht verspreid. Het lijkje van het kind, dat half ont kleed was, werd gevonden door een voorbijganger, die op deze vrij stille plek zijn hond uitliet. Toen het dier 30 meter van de weg in het riet langs de Diemerzeedijk blaffend bleef staan, ging de eigenaar kijken en deed de verschrik kelijke ontdekking. r Ï-W c aï JS Ja

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2