Giscard d’Estaing wil nu Aanslag op Spaanse diplomaat in Parijs Gewichtig knelpunt Gijzeling Koeala Loempoer kost Jaoan 7 ton Jongerenwerkers verkochten hasj PPR wil zonnig alternatief voor Spanje-reizen golf pornofilms beteugelen E MATA HARI VLIEGVELD LE BOURGET WORDT GESLOTEN MYSTERIE door mco scheepmaker MYTHES 3 DONDERDAG 9 OKTOBER 1975 BINNEN» EN BUITENLAND tes ha ng Zx-i-idamascuszï Om dealers te weren IA sie cel ine sie na r»n BEIROET Minstens 60 perso nen werden gedood en ruim 200 ge wond in nieuwe gevechten in Bei roet en de noordelijke havenplaats Tripoli. De strijd laaide weer op aan het einde van de moslimfeesten ter besluiting van de vastenmaand Ra- madhan. Libanon had vier dagen van betrekkelijke kalmte gehad. (Van onze redacteur in Beiroet, Everhard Ditters) (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) ijk .ta- lis- te i is ten. F- Jlaiba 2 Hermit O o BRUSSEL De EEG-ministers van Buitenlandse Zaken komen tij dens het weekeinde van 18 en 19 ok tober in het Italiaanse plaatsje Lucca (enkele tientallen kilometers ten noordoosten van Pisa) bijeen om daar min of meer buiten het bereik van de publiciteit en naar het heet „zonder verdere verplichtingen” ac tuele vraagstukken te bepraten. LIBANON 'o' [Riyak o (Van onze verkeersredacteur) ge- neemt in Italië er f' Sjtouro Sofor Weer veel doden en gewonden bij nieuwe onlusten in Libanon Nieuwe ideologische campagne in China 'Djezzine^ cp- De president, die bijzonder gesteld blijft op zijn liberale reputatie, wil de filmcensuur dan ook niet opnieuw in ere, of onere, herstellen. De minister van financiën had al een plan ontworpen om de pornofilms extra te belasten, maar de moeilijkheid is en blijft natuurlijk altijd waar de grens tussen „geoorloofde ero tiek en verwerpelijke pornografie” te trekken. De minister voor cultuur denkt nu eerder aan een reglementering waar toe' de filmproducers zelf het initiatief zouden moeten nemen. Maar hoe van de van de Jullie zijn harteloos, zonder geweten, zonder een greintje moreel gevoel”. Gistermiddag kondigden de Libanese autoriteiten een nieuw staakt-het-vuren af. Opnieuw waren alle strijdende par- (Van onze speciale verslaggever, Christian Roll) De burgemeester van Beiroet heeft nu een avondklok ingesteld voor de Libane se hoofdstad. Het heeft alleen weinig zin als je niet over voldoende manschappen beschikt om het uitgaansverbod te con troleren. >rig akt sen der iale ites 15 ing gen tot de no- ard de olk zan rijs hij ich ten in- che in Den tot de or- ;le- ide Den in ian ak- dig len ial- dse aar be- Den Dn- ;en. in ne- :ijn ge- al dat vas er- het en cht ;en de us- )lik an- het als ïeft ens kte ies- de is Ui- een ret- de m- ren Stt- aar de er- zal eid te ind zei ?en het de de -A en- vee rie- or- De en eld de- ese in- ese aar ?au >nd tun de ing akt ?b- m- ?rd □or De Franse filmindustrie drijft nu gro tendeels op de sex en porno en met titels als „De furies” of „Perverse genoe gens” krijgen de bioscoopdirecties hun zalen weer vol. tijen overeengekomen hun manschappen uit de straten terug te trekken en de barricaden af te breken. Officieel was dat al tien keer eerder overeengekomen, maar het is nu nóg niet gebeurd. Negen uur na het nieuwe bestand waren de gevechten nog steeds in de wijde omtrek te horen. Bommenleggers slaagden er gistermiddag in om het laatste gedeelte van het handelscentrum in de oude binnenstad dat nog overeind stond, in brand te zetten. PARIJS. Het Franse staatshoofd, Valéry Giscard d’Estaing, heeft gisteren zijn ministers verzocht maatregelen te nemen tegen de invasie van por nografie, waarmee de laatste maanden ook de Franse bioscopen worden over woekerd. Nadat Giscard kort na zijn entree in het Elysée eerst zelf de film censuur had afgeschaft, heeft Frankrijk inderdaad in ijltempo alle stadia van de speelse of esthetiserende sex tot en met de grofste porno doorlopen. De Neder landse actrice Sylvia Kristal, die als Emmanuelle een half jaar geleden op het stuk van gedurfde vertoningen in Frankrijk nog het spits afbeet, ziet zich nu dan ook al lang weer door nog veel vervaarder concurrenten overschaduwd. Besloten overleg van EEG-ministers Zijn woorden hebben nauwelijks enige uitwerking gehad. Maar de plotselinge verslechtering van de situatie joeg de spaarzame kooplustigen weer naar de betrekkelijke veiligheid van hun huizen. Ook in het noorden van Libanon vie len opnieuw slachtoffers bij gevechten. Daarbij werden tien soldaten van het Libanese leger gedood. Sinds eind vorige maand vormt het Libanese leger een bufferzone tussen de moslims van Tripo li en de christenen van Zghorta. ideologische campagne een vervolg is op voorafgaande campagnes, die een opkomst van het revisionisme in het land en een kapitulatie voor de Sov- jet-Unie, die een revisionistische koers volgt, moeten verhinderen. Of de nieuwe ideologische campagne zich tegen bepaalde personen in de Chine se partijleiding richt, is nu nog niet te zeggen. Het is mogelijk, dat in de Chinese CP de discussie over de te volgen lijn verder gaat, en dat in de partijleiding misschien ook aanhan gers van een revisionistische koers en een verzoening met Moskou zijn te vinden. Mao Tse Toeng en de huidige poli tieke leiding in China zullen spoedig van het politieke toneel verdwijnen en ze zouden misschien daarom nu al de wissels voor de toekomst en het tijdperk op Mao willen afstellen, om een terugkeer van het kapitalisme en een kapitulatie voor de Sovjet-Unie te verhinderen. De politie brengt de aanslag in direct verband met de recente terechtstellingen van vrijheidsstrijders in Spanje. Een Spaanse commandogroep, de bri gade Manot, heeft zich verantwoordelijk verklaard voor de aanslag. Manot was een van de vijf guerrillastrijders die onlangs werd geëxecuteerd. Het resultaat van een spoedvergade ring gisteravond tussen de Libanese pre sident Frangie en premier Karami is, dat Syrië opnieuw gevraagd wordt te bemid delen in de Libanese crisis. Premier Karami zal daartoe overleg plegen met de Syrische president Hafez El-Assad. Koeweit heeft gevraagd om het onmid dellijk bijeenroepen van de Arabische ministers van buitenlandse zaken om op de een of andere manier de moordpar tijen in Libanon een halt toe te roepen. Spoorweg Olieleiding km so hun afkeer en bezorgdheid over deze excessen uitgesproken. Een feit blijft niettemin dat vooral de verheerlijking van het brute geweld die in de sexfilms tegenwoordig hoogtij viert, moeilijk een gelukkige invloed, en dan vooral op de jeugd, kan hebben. Zo moet onlangs in Zuid-Amerika een film zijn opgenomen waarin een vrouw, terwille van het realistische effect, daadwerkelijk met dolksteken wordt afgemaakt. Dat kunst werk is weliswaar in Parijs nog niet vertoond, maar het hek is wel van de dam. PARIJS. Het vliegveld Le Bourget ten noorden van Parijs zal in 1977 worden gesloten voor het lijnverkeer. De Franse luchtvaartautoriteiten hebben hiertoe besloten om exploitatiekosten te bespa ren wegens de nabije aanwezigheid van de nieuwe luchthaven Charles de Gaulle en aan de zuidkant van Parijs het vlieg veld Orly. Ook van de kant van luchtvaartmaat schappijen was op sluiting van Le Bour get aangedrongen, dat aanvankelijk pas zou dicht gaan als Charles de Gaulle geheel zou zijn voltooid. De KLM vliegt thans zowel op Le Bourget als Orly; Air France gaat vanaf Schiphol al naar Charles de Gaulle. n f '<OVrië:< DEN HAAG. (ANP) Twee jonge renwerkers van het centrum „het Paard van Troje” in Den Haag zijn door de politie aangehouden, omdat zij hasj ver handelden. Het tweetal had de hasj gekocht van geld uit de kas van het centrum. De handel was opgezet „om louche dealers te weren”. Een van de jongerenwerkers werd aangehouden, toen hij bij nadering van agenten, een tas onder een auto gooide. Hij bleek 500 gram hasj bij zich te hebben. Enige tijd geleden werd het jongeren centrum gesloten wegens drughandel. De twee jongerenwerkers besloten toen zelf met handel in hasj te beginnen. Zij leenden 1000 uit de kas en kochten daarvan de hasj. Sinds begin september verkochten zij ongeveer twee kilo voor 5000. sprekken heeft geen officiële plaats in de EEG-organisatie. Niettemin is een samenspraak van de ministers onder el kaar zonder bijstand van verdere des kundigen een gebeuren dat wel degelijk consequenties kan hebben voor een ver dere gedragslijn in EEG-verband. Het meest interessante punt op de agenda vormt de discussie over het Mid- den-Oosten, omdat de Fransen ongetwij feld opnieuw voor de dag zullen komen met hun verlangen om aan de term „de legitieme rechten van het Palestijnse volk” (uit de EEG-verklaring over het Midden-Oosten van november 1973) meer inhoud te geven. De Italiaan Ru mor heeft onlangs in een toespraak tot de VN al aanduidingen gegeven daarom trent en ging toen in zijn rede als Italiaan aanmerkelijk verder dan tijdens zijn optreden als vertegenwoordiger van de EEG. Er zal ongetwijfeld worden gepraat over het feit dat de Palestijnen een vaderland moeten hebber en daar mee doemen al weer allerlei netelige problemen op, onder andere voor Neder lands minister Van der Stoel, die moet Het college van Burgemeester en Wet houders van Leeuwarden is bereid een bijdrage te geven aan het Comité Mata Hari voor het plaatsen van een bronzen plastiekje. B. en W. gingen daarmee in tegen het advies van de Commissie voor Monumentale Kunst, die het beeldje, zonder het overigens gezien te hebben, ongewenst achtte omdat het „mythe- bevorderend” was. Zoals men weet is Mata Hari onder de naam Margaretha Zelle in Leeuwarden geboren. Volgend jaar zal het 100 jaar geleden zijn. Ik vindt die term „mythe-bevorde- rend” van de Commissie voor Monumen tale Kunst nogal monumentaal. Het beeldje zal immers de sluitpost zijn van de mythe, niet het startblok. Je kunt je inderdaad afvragen of een spionne die tijdens de Eerste Wereldoorlog kwade zaken deed met Duitsland daarvoor 60 jaar later een standbeeld je verdient, maar door onze verstandige afzijdigheid in 1914-1918 is zij daardoor wel de „beroemdste Nederlandse deelnemer aan de Eerste Wereldoorlog” geworden. Bo vendien is het wat kleinzielig om een fraai ontklede Friezin voor wat spiona gewerk de eer te onthouden die wij wel geven aan een Duitser. Ik bedoel Wil helm II, één der aanstichters van de Eerste Wereldoorlog, die als geretireerd keizer van november 1918 tot zijn dood in 1941 als levend standbeeld in Neder land geduld werd. Sterker nog, het Huis Doorn is nu een museum, staat op de monumentenlijst en wordt nog steeds in de staat gehouden waarin Keizer Wil helm II het achterliet. En dan zou een beeldje van Margaretha Zelle „mythe- bevorderend” zijn? Wel films, wel vele boeken over haar, maar geen beeldje? Een zevental Amerikaanse deskundi gen is na een hernieuwd onderzoek tot de conclusie gekomen dat Robert Ken nedy in 1968 inderdaad door Shirhan B. Shirhan is doodgeschoten en door nie mand anders. Verder is het onderzoek naar de moord op John F. Kennedy heropend, om na te gaan of Lee Harvey Oswald inderdaad de enige was die op president Kennedy heeft geschoten, als hij überhaupt al geschoten heeft. En weliswaar werd voor de moord op dominee Martin Luther King ene James Earl Ray gepakt en veroordeeld (een feit dat overigens volkomen uit mijn geheu gen was weggewaaid), maar ook hier bleef het raadsel dat Ray nooit een naam of namen van zijn opdrachtgevers heeft willen onthullen. Hoe zou het toch komen dat de drie geruchtmakendste moorden in de jaren zestig alle drie met een al dan niet van buitenaf gecreëerde sluier van geheim zinnigheid zijn bedekt? Is het Amerika’s hang naar „mysterie”, of de behoefte om de banaliteit van de moordaanslagen wat te verkleinen door er meer achter te zoeken dan er in zit? Als het zo doorgaat onthult over twintig jaar ie mand dat Lee Harvey Oswald, James Earl Ray en Shirhan B. Shirhan eigen lijk de onechte drieling was van de vader van de Kennedy’s en de moeder van Martin Luther King, en dat de door hen gepleegde moorden niets met poli tiek te maken hadden, maar een wraak neming waren van de verstoten onechte kinderen op de succesvolle, geliefde wel- erkende kinderen van hun eigenlijke ouders. Deze zaak zal vervolgens in zeven verschillende boeken worden uit geplozen, er zal een speelfilm van wor den gemaakt die alle recetterecords zal breken, en het Amerikaanse volk zal zich eindelijk met de moorden op Lu ther King en de beide Kennedy’s kunnen verzoenen, omdat er dan een waardig en passend slot aan zal zijn gebreid. Beschuldigingen en tegenbeschuldigin- gen wie de strijd opnieuw uitlokte is voor de regering van ondergeschikt be lang. Het gaat erom zo snel mogelijk de zaak weer onder „controle” te brengen want met elke ronde worden de gevech ten heviger en het dodental groter. Eén van de ernstigste incidenten gisteren was de explosie van een mortiergranaat bij een bakkerij waar een honderdtal men sen in de rij stonden te wachten om een kilo brood te kopen. Veertien mensen werden gedood en meer dan zestig ge wond. De gevechten waren eerder in nacht begonnen in de wijken die begin af aan al de haarden van onlusten vormden. Een nieuwslezer van Radio Beiroet, duidelijk geschokt door de nieuwe golf van geweld, las eerst nog zijn regeltje voor dat de situatie aan het verbeteren was. Toen schreeuwde hij plotseling uit: „Jullie zijn moordenaars, moordenaars. Onschuldige vrouwen en kinderen zijn getroffen door de raketten die jullie, moordenaars, in elke richting afvuren. sy- len in- la- >ok len ra de die jen :it- sc- Deze strikt besloten bijeenkomst wordt georganiseerd naar het voorbeeld van dergelijke vergaderingen indertijd in het Westduitse slot Gymnych en op het Ierse buitengoed van Lord Guinness, on der meer met het oog op de voor 1 en 2 december in Rome vastgestelde confe rentie van EEG-regeringsleiders. DEN HAAG. (ANP) Het PPR- Tweede-Kamerlid Waltmans wil dat mi nister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken en staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken met regeringen van andere zonnige vakantielanden dan Spanje de mogelijkheid bespreken de toeristenstroom naar Spanje af te bui gen. De touroperators zouden dan con crete alternatieven voor de Spanje-rei zen moeten krijgen, aldus de radikaal in schriftelijke vragen die hij de bewinds lieden gisteren heeft gesteld. Waltmans vraagt de bewindslieden verder na te gaan of het toerisme naar Portugal kan worden bevorderd in het kader van de Nederlandse hulp aan dat land. Ook vraagt Waltmans te bestude- concrete mogelijkheden zijn sterke bevordering van het toerisme naar de Nederlandse Antillen. Elke middenstander heeft wel graag een gewichtige klant in zijn zaak, maar droom en werkelijkheid verschillen nog wel eens. Een aanzienlijke klant bracht een winkelier in Helsinki niet onaanzienlijke schade toe doordat hij niet naar binnen kon zonder de deur post te forceren. Misschien zijn kleine klantjes toch voordeliger (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Japanse lucht vaartmaatschappij JAL heeft haar rege ring een rekening gepresenteerd van ruim 700.000 gulden voor het vervoer van Japanse terroristen met zes gijze laars van Koeala Loempoer naar Tripoli. De terroristen hadden in Koeala Loem poer begin augustus een gebouw bezet waarin onder meer de Zweedse en de Amerikaanse vertegenwoordigingen wa ren gevestigd, en hielden negen personen in gijzeling. Voor hun aftocht eisten zij van de Japanse regering een vliegtuig voor on bekende bestemming. De JAL kreeg op dracht een vliegtuig hiervoor beschik baar te stellen, dat de terroristen op 8 en 9 augustus naar Tripoli in Libië vloog met aan boord nog zes gijzelaars. Op grond van deze opdracht verlangt de JAL nu vergoeding van „tenminste de directe kosten”, zijnde 324.000 gulden voor verzekeringen, 270.000 voor salaris sen, 135.000 voor brandstof en 67.500 voor communicatie. hen te verwachten dat zij uit eigen beweging, of zelfs op vriendelijk doch vrijblijvend verzoek van de regering, nu plotseling zouden afzien van een markt waar het normale spel van vraag en aanbod hen nu al zoveel miljoenen heeft opgeleverd. Net als in Frankrijk zal ook in andere landen de sex-rage mettertijd vermoede lijk wel weer tot bedaren komen en intussen hebben alle geestelijke en poli tieke leiders van het land, van de aarts bisschop van Parijs tot de secretaris generaal van de communistische partij, manoeuvreren binnen de smalle marges die de vaderlandse politiek hem oplegt. Tijdens het overleg binnen het kader van de Europese politieke samenwer king, onlangs in Venetië, heeft Van der Stoel met instemming van de partners een verder gesprek over het Midden- Oosten tegengehouden, omdat dit zich slecht liet rijmen met de Palestijnse gijzelingsactie, die in Nederland zojuist was verijdeld. Ook de Spaanse kwestie en Portugal zullen in Lucca opnieuw de revue passe ren. Het ligt voor de hand, dat de bewindslieden ook wel zullen willen spreken over het Engelse verlangen om met een eigen de;egatie ia december naar het energie-overleg in Parijs te gaan. Een wens die alle zorgvuldige voorbereidingen in de war dreigt te sturen. Andere kwesties zullen zijn: Cy prus en de Euro-Arabische dialoog. In november zien de bewindslieden elkaar voor Europese politieke samen werking nog eens in Rome, alvorens daar de topconferentie, die officieel Eu ropese Raad heet, gaat beginnen. PARIJS. Gistermiddag heeft een man een aanslag gepleegd op de militai re attaché van de Spaanse ambassade in Parjjs, kapitein Bartolomé Garcia Plata Valle. Op de drempel van zjjn flat in de Parijse voorstad Boulogne-Billancourt werd de diplomaat door vijf revolverko- geis getroffen. In het ziekenhuis zijn chirurgen ruim drie uur bezig geweest de kogels uit zijn lichaam te verwijde ren. Na afloop van de operatie werd in een communiqué verklaard, dat voor zijn leven niet meer hoefde te worden gevreesd. De conciërge van het flatgebouw waarin de diplomaat met zijn gezin gevestigd is, vertelde dat de laatste da gen herhaaldelijk een ongeveer 30 jaar oude njan in de omgeving en in het trappenhuis was gezien, die een ver dachte indruk op haar maakte. Na de aanslag had de zwaar gewonde Span- iaard toch nog kans gezien het raam van zijn appartement te bereiken, vanwaar hij de dader had zien vluchten. ren of er voor een Links, kapitein Bartolomé Garcia Plata Valle. Rechts mevr. Garcia Plata Valle, vergezeld door twee vrienden, na een bezoek aan het ziekenhuis. - f'^^sTnpoli Jgg §?^g8otroenj Sr J^J~*U4JUCUCH B/^~gS=[Byblos|j ^BEIROET^ jMtholdW Bsjorre O «Ghuzir Boolbek- Zohle HONG KONG. In de Chinese stteden zjjn muurkranten in grote let ters verschenen, waarin de klassieke roman „Waterscheiding” ook bekend onder de titel „Alle mensen zijn broeders” aan sterke kritiek bloot staat. Vanaf begin september wordt er in China een nieuwe ideologische campagne gevoerd met als discussie punt de roman Waterscheiding, die één van de lievelingsboeken van Mao Tse Toeng is. Ik had de Commissie voor Monumen tale Kunst wijzer gedacht. Wat dacht ze met betrekking tot die mythevorming van het ene beeldje in Harlingen en het andere in Spaarndam die allebei Hans Brinkers in actie tonen, terwijl hij por nografisch zijn duim in het gat in de dijk steekt om het vaderland voor over stroming te behoeden? Dat is pas my thevorming in optima forma! Zelfs standbeelden van bedachte personen uit de literatuur (Bartje, Dik Trom, Pieter Stastok, Eline Vere, Anton Wachter, en ga zo maar door) dragen meer bij tot mythevorming dan een standbeeld je van Mata Hari, die tenslotte echt bestaan heeft. Bovendien kun je niet zeggen dat ze Nederland, dat neutraal was, schade heeft toegebracht door voor één der strijdende partijen te konkelfoezen. Ik zie Engeland niet zo gauw een stand beeld oprichten voor Klaus Fuchs, of West-Duitsland voor Willy Brandt’s rechterhand Guillaume, dat geef ik toe, maar Mata Hari? Kom jongens van de Commissie voor Monumentale Kunst, niet zo sikkeneurig, jullie lijken die burgemeester van het Limburgse boortedorpje van Neel Doff wel, die bijna het voorstel getorpedeerd had om een straat naar de schrijfster van Keetje Tippel te noemen omdat haar aanvanke lijke levenswandel in Frankrijk niet comme il faut was! (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) Besluiten kunnen er in Lucca niet vallen, want dit soort informele ge- Waterscheiding werd begin 14e eeuw geschreven en beschrijft een boerenopstand in het begin van de 12e eeuw, tijdens de noordelijke Sung Dynastie. Eén van de hoofdfiguren uit de roman is Sung Chiang, die uit de aristocratie voorkomt, maar die zich belast met de leiding van de boerenpartij, nadat de oorspronkelij- ssóidöiri SlSidony^o J v; ifefc ÜBriSoer /Swi'l' |^(Tyrus) mSisraëlI/:^ ke leider Chao Kat op het slagveld is gevallen. Sung Chiang verslaat met zijn boerenleger het leger van de corrupte keizerlijke ambtenaar Kao Chiu, maar hij kapituleert tenslotte voor de keizer, die hem en zijn aanhangers amnestie verleent en bij zich in dienst neemt. Sung Chiang, wiens eerste daad in dienst van de keizer bestond uit een veldtocht tegen de boerenleider Fang La, had daar mee een boerenrevolutie verraden. Ook deze nieuwe campagne is door Mao Tse Toeng zelf gestart. Op 4 september schreef hij in de „Volks krant” van Peking: „De verdienste van het boek Waterscheiding zit in de beschrijving van de kapitulatie, en dient als negatief lesmateriaal, om het hele volk te leren wat kapjtula- ties betekenen. Waterscheiding is al leen maar gekant tegen corrupte ambtenaren, maar niet tegen de kei zer. Men Maar niemand weet hoe, ook in Liba non niet. Welke ideologische strijd was 4000 doden en 20.000 gewonden waard? Waarom werden er miljarden aan wa pens en munitie uitgegeven om in vier geveChtsronden een directe materiële schade van ruim 5 miljard gulden te berokkenen? Niemand weet het, wél weet iedereen dat het nog niet afgelopen is. aan dat de nieuwe WS-.l

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3