to (fe vishal PvdA Velsen: één provincie in Stadsschouwburg Velsen Haarlem-IJmond-Alkmaar Expositie gemeentelijk kunstbezit Vlooienmarkt en braderie C.D.A. bezocht de jongeren in sociëteit „Asterix Filmhuis gestart Bedroefde kunstenaar doet beroep op auteursrecht voor ,LH.D. Vechtpaar” als „try out” Meerderheidsadvies aan raadsfractie SCHIPHOL VERNIELDE WANDBESCHILDERING M. Nicolai geeft bouw in Velserbroekpolder toch wel klein kansje 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK DONDERDAG OKTOBER 9 19 7 5 ff Grote provincie 9 99 k n Behangpapier Wat is kunst Inbreuk Lampje teren met John Mortimers komedie „Vechtpaar”. VELSEN Het wordt bij de to neelgezelschappen steeds meer ge bruikelijk de stukken van het nieu we repertoire eerst enkele malen in de provincie op te voeren, teneinde hiervan later in een der hoofdsteden een goed ingespeelde officiële pre mière te kunnen geven. „Try outs” noemt men dit systeem met een goed Nederlands woord. Van deze gewoonte heeft ook John de Crane met zijn huidige vrije produktie niet willen afwijken, zodat de kunst kring „Voor Allen” woensdagavond in de Stadsschouwburg in staat is geweest het Velsense publiek, nog eerder dan de theaterbezoekers in Amsterdam en Haarlem, te confron- Parketvloer VELSEN In de burgerzaal van het stadhuis Velsen is woensdag een kleine expositie begonnen van het gemeentelijk kunstbezit van Velsen. Totaal 42 schilderijen, teke ningen, aquarellen en gouaches zijn in de hal van het stadhuis ge ëxposeerd. Deze expositie is geor ganiseerd in het kader van de half jaarlijkse uitwisseling van kunst werken tussen de verschillende ge meentelijke kantoren, scholen en instellingen. I 4 1 i. y llll Jb i (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) lt i, r i, n it n Aan de woensdagmarkt werd aange voerd: 1265 kg tong; 8 kisten tarbot en griet; 215 kisten kabeljauw; 150 kisten wijting; 68 kisten schol; 49 kisten schar; 4 kisten makreel en 12 kisten diversen. Prijzen in guldens: per 1 kg: tarbot 14,87-14.20; grote tong 13,81-13,50; groot- middel tong 13,86-13,50; tong één 10,31- 9,40; tong twee 7,95-7,65. a n a a stedelijk Museum was al genoeg ge weest. Maar Schiphol heeft het zelfs niet nodig gevonden contact op te nemen met de kunstenaar. En hoewel de beschilderde panelen met klampjes aan de muur waren bevestigd, en dus zonder beschadiging hadden kunnen worden weggehaald, is men zo maar gaan slopen. Dat past toch niet bij de standing van dit gerenomeerde be drijf, meende mr Boukema. De gemeente Velsen houdt eenmaal per half jaar een soort ruilbeurs voor het kunstbezit. De gemeente streeft er naar om de stukken zo min mogelijk in plaatste de advocate tenslotte bij de be- e k s i. r n n r n r j n n e •t e Jt n e ’S e i- VI ;e s. r, 'S oppervlakkig gezien best iets derge lijks nad gemaakt kunnen hebben, zo meende mr. Boekman. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in „Labyrinth” aan het Beverwijkse Raamveld. De dieven gingen er vandoor met het telefoonpotje, dat ongeveer 4,50 omvatte. In Heemskerk werd de Leonardusschool dooi- dieven bezocht. Via een opengebroken bovenlicht drong men de school binnen. Enkele lokalen werden doorzocht. Een klein geldbedrag wordt vermist. Het raadslid J. Meijer pleitte voor een grote provincie Haarlem-IJmond met de kop van Noord-Holland. Hij stelde vraagtekens achter de binding van de IJmond met Haarlem alleen en had het gevoel, dat de IJmond nog meer gebon den was aan Alkmaar. Met name noem de hij de overloopproblematiek en de gemeenschappelijke regelingen met Ca- stricum-Uitgeest. Bovendien had' hij het gevoel, dat er voor een gemeente in een grote provincie meer zeggenschap over- in zijn repliek overigens, dat hij wel degelijk van de tekst van Rome was uitgegaan. De advocate van de luchthaven vond overigens dat Schiphol ten on rechte in het geding was gedaagd. Eigenlijk had hier de KLM moeten staan, zo stelde zij. De wandschilde ring is in 1968 door Hans Koetsier gemaakt, in opdracht van de KLM. Bij de verhuizing naar Amstelveen heeft de KLM de zaal compleet met parketvloer en wandschildering ach tergelaten. Men kreeg zo niet de in druk dat er zich nog iets waardevols in de zaal bevond. Mr. Boekman wilde nog wel toege ven dat de nieuwe auteurswet in sommige gevallen bescherming biedt aan toegepaste kunst. Maar de nieu we wet was op het moment dat de wandschildering werd gesloopt (april 1972) nog niet in werking. De wet trad pas in werking in oktober 1972. En weliswaar zou men nog een be roep kunnen doen op het internatio nale recht, op de Berner conventie, maar dan gold hier wel de tekst van Rome van deze conventie en niet de tekst van Brussel. Mr. Boukema zei Op de tentoonstelling is een keur van werk van verschillende kunstenaars te vinden, dat de gemeente in de loop der jaren heeft aangekocht op kunstmark ten. bij Felison of in het kader van de beeldende kunstenaars regeling. In de hal van het raadhuis hangen vooral recente werken van met name Velsense kunstenaars als Haye Gemser, Wouter Piersma (Ipitsj), vader en zoon Peter en Alex van Warmerdam, Leen ’t Hart. Arie Schouten, Robert Smit en Ruud Cornelisse. Ook is er vrij veel werk van Haarlemse kunstenaars te zien, evenals drie beelden van Wim Bosman. De ex- postitie is vrijdag nog te zien tijdens kantooruren. samenwerken. Hierna onthulde hij een en ander over de gemeentelijke finan ciële huishouding, het samenstellen van een begroting en het nut om deze begro ting sluitend te maken. Vervolgens was het woord aan de jongeren, die toch wel een aantal vra gen hadden. Zij betroffen een uiteenlo pend scala van onderwerpen, zoals de vraag waarom wel mensen met zwart geld aanpakken, terwijl die mensen juist hun geld laten rollen en waarom niet wordt opgetreden tegen het misbruik maken van de sociale voorzieningen. Verdere onderwerpen waren onder meer de tweede sporthal, de woningbouw in de Velserbroekpolder, de Voorhaven en het plan Zeebad. Op al deze onderwer pen werd al naar gelang de aard ervan langer of korter van gedachten gewis seld. Na deze discussieavond voor de jonge ren komen eerdaags ook mogelijkheden voor de ouderen om hun gedachten over het gemeentebeleid te formuleren en wel op 10 oktober in het Cultureel Centrum, IJmuiden; 14 oktober in „Zo- merlust” in Santpoort en op 17 oktober in „De Meerpaal” te Velsen-Noord. Per 40 kg: tarbot 312-180; griet 240- 140; kabeljauw één en twee 240-158; ka beljauw drie 194-164; kabeljauw vier 164-142; kabeljauw vijf 118-63; schol één en twee 140-116; schol drie 112-92; schol vier 80-71; wijting drie 70-44; makreel twee 45; schar 81-60. De heer Nicolai zei, .dat de Statenleden zich er wel degelijk iets van aantrekken en dat het duidelijk is, omdat het hele overloopbeleid weer in discussie is. „Het is jaren een heilige koe geweest, maar met name door de steeds groeiende weerstand en ook door nieuwe prognoses komt er weer beweging in de standpun ten rond het overloopbeleid”, aldus de heer Nicolai. Persoonlijk had hij niet zoveel behoefte aan een grote groene bufferzone tussen Haarlem en Velsen en wilde hij de Velserbroekpolder niet ge heel voor bebouwing uitsluiten. „Maar”, zo zei het statenlid, „ik betwijfel of Velsen zulke goedkope woningen voor haar bevolking in deze polder kan bou wen. dat de bevolking ermee geholpen is”. Hij zag misschien iets in de bouw van de helft van de gevraagde 4000 woningen, al moest hij erkennen, dat voor goede voorzieningen in de nieuwe woonwijk een aantal van 4000 woningen eigenlijk wel nodig is. Onder invloed. Op de Spoorsingei heeft de Beverwijkse politie vanmorgen vroeg een 36-jarige automobilist aange houden. De man, die slingerend reed, reageerde positief op de proeven met de alcoholpijpjes. Hem werd een bloedproef af genomen. Voorts werd de man gever baliseerd en werd hem een rijverbod opgelegd. de kelders te houden, maar ze op te hangen in kantoren, op scholen en bij andere instellingen, zoals bejaardente huizen. De mensen, die van deze ruimtes gebruik maken, mogen zelf een keuze uit de verschillende kunstwerken maken en een keer per half jaar hebben zij de 1 kans een schilderij, dat is gaan vervelen, om te ruilen voor een ander werk. Buiten de schilderijen, die in de burger zaal hangen, zijn er daarom nog meer dan honderd werken tentoongesteld in de kantine van het stadhuis. Dit deel van de expostie is om organisatorische redenen niet voor het publiek toeganke lijk. De pleitbezorger van Hans Koetsier was van mening dat de luchthaven een inbreuk had gedaan op het sub jectief recht. Volgens de auteurswet kan de maker van een kunstwerk zelfs nadat hij het auteursrecht heeft overgedragen, zich verzetten tegen el ke misvorming, verminking of andere aantasting van zijn werk, welke eer of naam van de maker benadelen. De kunstenaar houdt altijd een band met zijn werk, ook al is het verkocht. Welnu, wat geldt voor verminking, geldt nog sterker voor vernietiging. Het werk kan nu door niemand meer worden bekeken, niemand komt daardoor dus op het idee te informe ren naar de maker. Die kan daardoor opdrachten mislopen. De naam van IJMUIDEN. In samenwerking met stadscentrum „IJmuiden” en „Heliomare- Zonnebloem” zal vrijdag 10 en zaterdag 11 oktober door de stichting „Invaliden Hulpverlenings Dienst” (I.H.D.) in garage .Stormvogels” aan de Kalverstraat in IJmuiden een overdekte vlooienmarkt met braderie worden gehouden. Deze wordt vrijdagmiddag om 14 uur geopend door de heer H. Steenaert van de Provin ciale Revalidatie Stichting. De markt om vat ongeveer dertig kramen en telt ver der een aantal attracties, waar door de bezoekers mooie prijzen kunnen worden gewonnen. Ook is er een koffiebar inge richt. VELSEN. Een overgrote meerderheid van de PvdA-leden in Velsen, die naar de ledenvergadering in zaal Griffioen waren gekomen, heeft zich uitgesproken voor een nieuwe provincie-indeling, waarbij de geplande provincie Haarlem-IJmond samen met de kop van Noord-Holland één nieuwe provincie vormt. Een tweede provincie zou dan gevormd worden door Groot-Amsterdam en Zaanstad. Ook wethouder drs. M. Roessingh gaf aan deze indeling de voorkeur boven een kleine provincie Haarlem-IJmond, hoewel het College zich in een voorstel aan de raad unaniem voor de provincie Haarlem-IJmond heeft uitgesproken. ERGENS OP EEN KEUKEN AANRECHT ligt een vis. De vis boer heeft hem keurig ingepakt in een krant, het Haarlems Dag blad. Op het krantepapier, dat een beetje nat is geworden, is nog net een kop te lezen. „Boze Hans Koetsier haalt Schiphol voor de rechter’, staat er. Wat toevallig! De krantenkop, de krant waarin de vis is verpakt, en het stuk meubelplaat, dat het aanrecht vormt, hebben alle drie met elkaar te maken. Wie had dat gedacht? De expositie van een deel van het werk in de burgerzaal is bedoeld om ook het publiek met het beste werk kennis te laten maken en is een experiment om te zien in hoeverre de burgerzaal als expositieruimte gebruikt kan worden naast het andere gebruik, zoals voor huwelijken. Met name de Stichting Feli son wil graag in het winterseizoen zo nu en dan een expositie in het stadhuis organiseren. De besommingen waren: UK 123 ƒ3100; UK 18 ƒ8100; HD 94 12.000; VD 6 4600; VD 19 7600; KW 33 KW 180 900; VD 18 VD 128 1130. Vraagtekens van Schiphol schermbaarheid van toegepaste kunst. Een tuin-ontwerp of een behangmo- tiefje kunnen kunstuitingen zijn. Maar gaat het niet te ver, wanneer een kunstenaar zou kunnen eisen dat behangpapier niet mag worden aan gebracht op een manier die hij niet artistiek verantwoord vindt, zo vroeg mr. Boekman zich af. En mderdaad, een krantenredacteur zou kunnen protesteren, bij de smar telijke ervaring, dat zijn verhaal to ver een rechtzaak over auteursrecht bijvoorbeeld), met inspanning ge schreven en kunstzinnig opgemaakt, uiteindelijk de visboer dient als ver pakkingsmateriaal. En daarmee zijn wij weer terug bij het begin van dit verhaal. Voor zover bekend is het de eerste keer dat een rechter een uitspraak zal moeten doen in een geding waar in een dergeliik beroep wordt gedaan op de nieuwe auteurswet. De uit spraak is op 18 november. IJMUIDEN. CDA-afdelingsvoorzit- ter E. Algra en CDA-wethouder H. van der Werff (financiën) waren woensdag avond naar de jeugdsocieteit .Asterix” gekomen om daar met de jongeren te praten over de gemeentebegroting, het gemeentebeleid, de inspraak en de ver antwoording. VELSEN. Op de PvdA-vergadering in IJmuiden werd M. Nicolai, lid van Provinciale Staten gevraagd, wat de Sta tenfractie zich eigenlijk aantrekt van een uitspraak van de gewestelijke verga deringen. De aanleiding was de uit spraak van de meerderheid van de leden op een vergadering van 31 mei, dat Velsen de mogelijkheid zou moeten krij gen om te bouwen in de Velserbroekpol der, terwijl de provincie deze mogelijk heid tegenhoudt. De opbrengst hiervan komt geheel ten goede aan het vervoer van zieken en invaliden, die zich anders niet kunnen bewegen. Zoals bekend geschiedt dit door vrijwilligers van de „I.H.D.”, waarbij geen enkel onderscheid wordt gemaakt voor bepaalde overtuigingen. Voorts is er een „Drie parken-tocht”, een sportieve wandeling, waar een aar dige herinnering aan is verbonden. De start hiervoor is zaterdag 11 oktober tus sen 10 en 11 uur bij garage „Stormvo gels”, waar men tevens voor deze wan deling kan inschrijven, ook in school- en verenigingsverband. Na de officiële opening is de vlooien markt verder vrijdag van 15 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 18 uur voor het publiek toegankelijk. De bedoeling was een discussie op gang te brengen, waaraan vooraf de heer Algra in het kort uiteenzette hoe het CDA is ontstaan uit de confessionele partijen, die hun inspiratie veelal uit de bijbel hebben. Een partij dié door het evangelie is geïnspireerd mag naar zijn oordeel geen belangenpartij zijn, maar moet een volkspartij wezen. Het gaat om het „dienen” van de maatschappij waarin men staat, en niet om het „over heersen”. Komende tot de plaatselijke activiteiten verklaarde de heer Algra dat de landspolitiek wortelt in wat er in de gemeentelijke politiek gebeurt. Wethouder H. van der Werff stelde dat het CDA in Velsen geen problemen kent en de partijen daarin uitstekend NAAR VERLUIDT heeft dit stuk in Londen met Glenda Jackson, John Wood en Joss Ackland een bijzonder groot succes gehad, waarbij het door enkele critici zelfs werd vergeleken met het vermaarde- „Wie is bang voor Virginia Woolf?”. Bij het zien van „Vechtpaar” viel er echter van enige overeenkomst weinig te bespeuren, of het zou moeten zijn dat ook in deze komedie een echt paar elkaar beurtelings afstoot en weer aantrekt, om tenslotte een goede harmo nie te laten prevaleren. Maar hier houdt dan elke vergelijking mee op. ONDER REGIE van Paul Steenbergen en in een passend decor van Hep van Delft heeft het ensemble, bestaande uit Gees Linnebank, Martine Crefcoeur, Huib Broos en Nijanou van Baarzel van deze komedie een bijzonder vlotte voor stelling gegeven, zodat het leek alsof de spelers al minstens twintig opvoeringen op hun naam hadden gebracht. Wij vol staan dan ook voorlopig met de vermel ding dat het publiek deze voorstelling kennelijk heeft gewaardeerd, omdat het in de bedoeling ligt na de officiële première uitvoeriger op ..Vechtpaar” te rug te komen. IJMUIDEN. Met de voorstelling van de film „La Salamandre” is gisteravond in het Pen-Jeugdcentrum het nieu we Filmhuis van Velsen gestart. Vijftig mensen, onder wie wethouder Roessingh die het gemeentebestuur vertegenwoor digde, woonden de eerste voorstelling bij. Een van de organisatoren, Ares Koopman, sprak bij het begin van de film woorden van dank, speciaal gericht aan de Velser Kunstkring en aan het gemeentebestuur die vooral uit finan cieel oogpunt de start van het Filmhuis mogelijk hebben gemaakt. De organisatie van het Filmhuis zal trachten volgende week woensdag wanneer de tweede voorstelling wordt gegeven de tweede projector gereed te hebben, zodat de vertoning wat perfecter kan verlopen. Na een zeer langdurige discussie over de gewestvorming, besloten de aanwezi ge PvdA-leden een advies aan de raads fractie uit te brengen, waarbij men de keus had tussen drie alternatieven: Haarlem-IJmond; IJmond- Amsterdam- Zaanstad en Haarlem-IJmond-kop van Noord-Holland. Voor het eerste alterna tief, waaraan het college samen met de acht andere gemeenten van dit gebied de voorkeur geven spraken zich maar vier leden uit. Voor IJmond-Amsterdam wa ren acht leden en voor het derde alter natief 30 leden. Voor een provincie Haarlem-IJmond had eigenlijk geen van de leden een goed woord over. Als enig argument tegen werd genoemd de kleinheid van zo’n mini-provincie, maar men vond de mogelijkheid blijkbaar zelfs nauwelijks de moeite van het bespreken waard. de maker is dus aangetast, aldus de advocaat van Hans Koetsier. En be halve dat was er een onrechtmatige daad gepleegd jegens de kunstenaar, zo werd verder betoogd. Hij eiste herstel van het kunstwerk of een schadevergoeding van vijftigduizend gulden. was een discussie waaraan de KLM zat de luchthaven Schiphol met de fraaie vergaderruimte. De zaal werd in drie kamertjes verdeeld. De meubelplaat-panelen van dé wand kwamen op de berg sloophout te recht. Schandelijke nonchalance, vond de advocaat mr. Boukema. Men had toch kunnen zien dat op de wand van de vergaderzaal een kunstwerk was aan gebracht. Een wandschildering nog wel. Zoiets ga je toch niet zomaar slopen? Mr. Boukama trad op voor de kun stenaar Hans Koetsier. Want het pro ces waar de krantenkop uit het begin van dit ware verhaal al op duidde, is intussen begonnen. De pleidooien in het proces voor de Haarlemse recht bank werden gisteren gehouden. Er had toch een lampje moeten gaan branden, dat dit kunstwerk niet Zomaar kon worden gesloopt, zo be toogde de advocaat van de kunste naar. Desnoods had men er een des kundige bij kunnen halen. De lucht- shaven kon putten uit een reservoir van deskundigen. Er zijn eigendoms- banden met het Rijk, Amsterdam en Rotterdam. Eén telefoontje met het Een van de leden vroeg zich af of deze hele discussie wel juist was. Hij vond, dat men niet moet praten over een indeling in provincies, voordat er een fundamentele discussie is gehouden over de verhouding burger-bestuur en de daaruit voortvloeiende taakverdeling tussen gemeente, provincie en Rijk. In een motie stelde hij ook voor om als PvdA-fractie in de raad nog geen uit spraak te doen over de nieuwe provin cie-indeling, maar eerst een discussie over de democratisering van het bestuur te houden. Raadslid Reichenfeld rea geerde daarop met de opmerking, dat de feitelijke discussie over een nieuwe taakverdeling in ons land al enkele ja ren aan de gang is en dat er in 1971 al een flink aantal vergaderingen over ge westvorming gehouden zijn. Raadslid Meijer voegde daaraan toe, dat de PvdA-fractie in de vorige raadsvergade ring met moeite uitstel van >een raads- uitspraak had gekregen, omdat men eerst de achterban wilde raadplegen. „We kunnen het niet verkopen in de raad om nu te gaan zeggen, dat die achterban zich nog niet uit wil spreken”. blijft dan in een kleine provincie. A. Kouthoofd achtte de binding met Haar lem wel reëel. Zijn regelrechte opponenten waren mevr. J. Bos-de Boer en H. Schepen, die vonden, dat Velsen aansluiting moet zoeken bij een gebied, waar de politieke verhouding links georiënteerd is, omdat er dan een betere politieke aansluiting is en omdat men dan een partijprogramma beter waar kan maken. Zij voelden daarom voor de „linkse” provincie IJ- mond-Amsterdam meer dan voor de meer „rechtse” provincie Haarlem- IJmond. X. z>;. se xx De motie werd met grote meerderheid verworpen. Aan het begin van de vergadering werd een verklaring van het bestuur voorgelezen, dat secretaris Roozen zijn functie had neergelegd wegens moeilijk heden in het persoonlijke vlak tussen voorzitter en secretaris. Voor het be stuur was de zaak daarmee afgedaan en de leden namen met deze verklaring genoegen. Een verklaring o vei’ het stem gedrag van de wethouders C. Ockeloen en M. Roessingh rond het bejaardenpas poort zal op de volgende afdelingsverga- dering op 19 november besproken wor den. Eerst het stuk meubelplaat. Op een regenachtige achtermiddag is het door de vorige bewoner meegebracht van Schiphol. De man werkte daar bij de huishoudelijke dienst of zoiets. De meubelplaat was afkomstig van de muur van een vergaderzaal van het voormalige KLM-gebouw. De raad van commissarissen vergaderde daar altijd. Van Uw en mijn geld had de KLM er een prachtige parketvloer laten leggen, waarop de commissaris sen soms wat a« morsten van hun dikke sigaren. Na de verhuizing van Alles goed en wel, maar zo is het natuurlijk niet, was het verweer van mr. Boekman, de advocate van Schip hol. In de eerste plaats: wat is tegen woordig kunst” Dat is heel moeilijk vast te stellen. Laatst ging er nog ge woon iemand staan staan in het Stede lijk. Kunst. Neem nou dit van Hans Koetsier (Zij hield een krant op). Over de volle pagina van de NRC de mededeling: „Wat zal ik nu weer eens voor jullie verzinnen”. Het is erg moeilijk te beoordelen wat kunst is, aldus de advocate van de luchthaven. Van leken kun je dat niet eisen. De Luchthaven kon niet weten dat de wandschildering die de KLM in het voormalige KLM-gebouw had laten zitten, als kunst moest worden beschouwd. Het ging hier om de gestyleerde letters KLM. De KLM heeft een public-relationafdeling die -sxxF’-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5