1 Ruzie om in emmer Is (te politierechter ue „plasje Actiegroep Baandert gaf wethouder Vos eisenpakket MINDER WERKEN EN MINDER SALARIS IN DORTMUND VELSEN BEVERWIJK VERKEERSCOMMISSIE SCHAKELT DESKUNDIGEN IN CAFÉ „DE HALVE MAAN” 9 DONDERDAG 9 OKTOBER NIEUWS UIT STAD EN STREEK 1975 Kennemer Theater Luxor Positief even Commentaar Plastisch Nare zaak Eisen Paques •f 4 met Gerard PILSNER „URQUELL” Czechoslovakia Beverwijk I Tel. 25629 Een edel natuurlijk en zacht bier dank zij de alom gekende hop uit Bohemen en de mout uit Moravië. Bron van sterkte en gezondheid! Prosit in City ALS DE ACROBATISCHE in specteur, die een achtervolging op leven en dood heeft ingezet op een uiterst gevaarlijke misdadiger, is de populaire Franse acteur Jean-Paul Belmondo ditmaal de centrale fi guur in de sensationele politiefilm „Een stad in doodsangst” („Fear over the city”). Het blijkt daarmee opnieuw dat Jean-Paul van geen enkele stunt wenst af te zien om een aantal adembenemende hoog tepunten te kunnen bereiken en hij is er zelfs niet voor teruggeschrok ken zich, hangend aan een rafelen de kabel, onder een helikopter over de drukke straten van Parijs te la ten vliegen. Wijselijk heeft regis seur Henri Verneuil de opnamen van deze huiveringwekkende scènes maar voor het laatst bewaard, om dat je tenslotte nooit kunt weten! - A Stadssschouwburg '-'O van 19 tot en (Van een onzer verslaggevers) bi.i (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) om •5 Hoesch sluit groot deel bedrijf met 31 december Zoals de couturiers elk jaar in Parijs hun nieuwe jurken en wat dies meer zij lanceren, zo presenteren in september in Hilversum de omroepen hun plannen voor het komende kijk- en luisterseizoen. Diverse televisiebonzen lieten dit keer hun licht schijnen over het thema .in formatie”. Iemand van de NCRV verkon digde de mening, „dat de kijker over- voerd wordt met informatieve program ma’s”. In deze tijd van „vertrossing” is dit een populair standpunt, dat dan ook met veel publiciteit werd gehonoreerd. De VPRO-televisie heeft zich in het verleden nooit zo veel gelegen laten lig gen aan het systematisch volgen van „de actualiteit”. Een rubriek als „Berichten uit de samenleving” hield zich, wanneer de wereld weer eens in brand stond, nogal eens bezig met bordurende be jaarden of „de snack van het jaar”. Er werd wel eens in het buitenland gefilmd, maar voor het regelmatig bijhouden van actuele gebeurtenissen was geen plaats, afgezien dan misschien van de Verenigde Staten en in mindere mate China. Roelof Kiers heeft ooit nog eens een uitsteken de reportage in Koeweit gemaakt. „Net zo spannend als een voetbalwed strijd” is bij dit soort programma’s het ideaal van Jan Blokker van de VPRO. Hoewel dat een vergelijking is die ner gens op slaat (tegen Herman Kuiphof en Koen Verhoef kan geen enkele VPRO- commentator op) kan in elk geval wèl vastgesteld worden, dat ik het gevoel heb dat ik inzake het Midden-Oosten volledig „bij” ben. Voorlopig zal ik niet uitkijken naar de reportages in Achter het Nieuws van Ben Elkerbout. En ik weet nu ten minste ook hoe ik Ramadan moet uit spreken: met de klemtoon op de laatste lettergreep. Makers van slechte programma’s roe pen nogal eens (vooral als het om langere uitzendingen gaat), dat je „rustig kunt weglopen om even iets anders te doen”. Daar was hier geen sprake van; ik had althans het gevoel dat ik geen moment gemist kon worden. Want er werden ook heel wat namen (van plaatsen, veldsla gen, sjeiks en politici) en feiten naar bo ven gespit. De actiegroep heeft de volgende eisen geformuleerd. Dat men in Dortmund eerst nu daar mee begint vindt zijn oorzaak in - zoals In twaalf punten heeft de actiegroep de eisen en suggesties samengevat, zoals deze onder meer naar voren zijn geko men tijdens een op zaterdagmorgen 20 september in het buurthuis „De Schuil hoek” belegde bijeenkomst van buurtbe woners. 1. Zij eist aanduiding op de weg van de toegestane sne’beid aan beide einden van de Baandert' 12. Zij eist verkeersgeleidende maatrege len op de kruisingen Baandert-Mae- relaan en Baandert-Zevenhoeven. 6. Zij eist regelmatige snelheidscontro le; 7. Zij eist maatregelen die de snelheid beperken bij nadering van de krui singen; 8. Zij eist maatregelen die bewerkstel ligen dat de bossages in de midden berm van de Maerelaan en bij de oversteekplaats op de Baandert niet langer een belemmering zijn voor het uitzicht; 9. Zij stelt voor de NZH-bushalte te verplaatsen; gerslichten met zelfbedieningsdruk- knop; gesteld vluchtig bekijkend, die de gemeente De eisen van de actiegroep zullen met wat er al aan voorstellen en suggesties van de verkeerscommissie op tafel ligt (veel nieuws kon de actiegroep niet aandragen) aan de deskundigen worden voorgelegd. Hagelingerweg 36 - Santpoort drie uur lang achter elkaar. Een waag stuk dat de VPRO aandurfde op grond van ervaringen met de uitzending, vorig jaar, over de jaren veertig. Dat duurde vier uur, maar één miljoen mensen heeft er toch naar zitten kijken. Er was een soort onderverdeling ge maakt in hoofdstukjes („Dertien manie ren om iets over het Midden-Oosten te vertellen”), maar in feite kwam het toch neer op een min of meer chronologisch overzicht van wat zich in de loop der eeuwen in dat gebied heeft voorgedaan, vanaf het allereerste begin tot en met 1975. Het probleem is natuurlijk: hoe houd ik de uitzending dermate „span nend”, dat de mensen blijven kijken. Dat is, althans wat mij betreft, zeer goed ge lukt, onder meer door een prima afwisse ling van allerlei „soorten” beeld: oude journaals, stukjes speelilm, actuele opna men, foto’s en oude prenten. wij al eerder schreven - de mogelijkheid om eerst het overwerk geheel stil te leggen. Een maatregel, welke men ook bij Hoogovens heeft toer;epast maar in het IJmuidense bedrijf veel minder in grijpend was dan bij Hoesch. waar de productie-afdelingen gemiddeld tien pro cent overwerk maakten. Een andere maatregel welke bij Hoesch kon worden genomen alvorens over te gaan tot de werktijdverkorting, was het overplaatsen binnen het bedrijvencomplex van onge veer duizend personeelsleden. Dat kon in verband met het naar verhouding brede Blijmoedig ging de Amsterdammer te rug naar het Huis van Bewaring om 31 dagen uit te zitten, die hij nog tegoed van twee vonnissen uit Amsterdam. „Nou, de mazzel hè” waren zijn laatste woorden tegen de bloemenkoopman. 10. Zij eist een fietspad (zij stelt voor dubbelbaans) noordoostelijk langs de gehele Baandert aansluitend op het aan te leggen fietspad langs de Tol weg; Een programma dat drie uur duurt, is natuurlijk niet bedoeld voor de soort mensen dat doorgaans al na vijf minu ten een televisiedocumentaire uitscha kelt en op zoek gaat naar iets vrolijks op het andere net. Maar ervan uitgaand, dat een dergelijk programma wordt ge maakt voor degenen die een soort basis belangstelling voor de onderhavige ma terie hebben, kan ik niet anders zeggen dan dat ik het een uitstekende uitzending vond. In die periode van 19 tot en met 31 december blijven bij Hoesch in bedrijf één hoogoven, delen van de koudband- walserij, de blokwalserij van Union en twee van de vier ovens van de Siemens Martin staalfabriek ten behoeve van de walserij voor zware profielen. In totaal zijn bij deze bedrijfssluiting betrokken REGISSEUR Herbert Curiël heeft van de roman een drama gemaakt dat hijzelf omschreef als de botsing tussen twee mensen, die niet met en zonder elkaar kunnen leven. Voor dit kijvend en in de liefdesdaad weer tot verzoening komend duo heeft hij Rutger Hauer en Willeke van Ammelrooy nu voor het eerst bij eengebracht. Dit lijkt een goede pu- blieksstunt, het tegenover elkaar plaat sen van de twee erotische troeven van onze Nederlandse filmindustrie. Hiervan weet vooral Willeke haar snel wisselen de stemmingen aannemelijk te maken en zij leeft zich met veel temperament en humor geheel uit in de beste rol van haar carrière. Zelfs zo dat Rutger Hauer als mager en ongenuanceerd acteur vol komen van het doel wordt weggespeeld. In de brief aan het college schrijft de actiegroep, dat zij graag bereid is tot overleg met de verantwoordelijke in stanties om zo spoedig mogelijk tot con crete veranderingen te komen om de huidige verkeerssituatie op de Baandert te verbeteren. In de brief, die werd ondertekend door J. Reynders. Maere laan 130 en W. Meyer, Maerelaan 242. staat ook, dat „de actiegroep de gemeen te nauwkerrig zal volgen in haar stap pen om in geval van onnodige vertra ging in de uitvoering van het voorstel len- en eisenpakket, hierop in te sprin gen”. de grote belangstelling een prolongatie noodzakelijk maakte. Deze spectaculaire verfilming van de helse brand in een wolkenkrabber rechtvaardigde een der gelijk succes volkomen, maar omdat een aantal potentiële bezoekers „Wolken krabber in vlammen” desondanks nog altijd niet heeft gezien, wondt deze film van vrijdag- tot en met zondagavond weer in de Velsense Stadsschouwburg vertoond. Deze korte serie wordt alleen in de matinee van zondag onderbroken voor de historische avonturenfilm „De vlam en de pijl”, met Burt Lancaster en Virginia Mayo in de voornaamste rollen. Ondanks de wrevel over de toon van de brief stelde wethoude Vos zich zeer positief op ten opzichte van de zorgen ongerustheid die er leeft bij de buurtbe woners over de onveiligheid; een zorg die gedeeld wordt door het gemeentebe stuur en waarover op verschillende ni veaus al veel is gepraat, onder meer in de verkeerscommissie die in een eerder stadium al veel suggesties en mogelijk heden heeft overwogen. Men kwam er niet uit omdat er tegenover het voordeel van een maatregel vaak ook weer een nadeel staat. INIEDER geval beantwoordt de film hiermee precies aan zijn bedoelingen, omdat de liefhebbers van sensatie op deze wijze geregeld aangenaam worden beziggehouden. Bij dit alles is de climax evenmin vergeten, doordat Jean-Paul er in slaagt de medogenloze bankrover via het dak van een voortrazende metro- trein voorgoed onschadelijk te ma ken. Dit alles van heden- tot en met woensdagavond in City, in de matinee van zondag afgewisseld ‘door een sensa tiefilm. Nu „Zorro kruist de degens”, een der avonturen van deze legendarische filmheld. Jean-Paul Belmondo als de onverschrok ken inspecteur in de sensationele politie film „Een stad in doodsangst”. (City- Velsen). politie opgemerkt dat drie mannen (de vierde had zich afzijdig gehouden) met kettingen hadden gezwaaid. Hij was gis termiddag echter niet verschenen om dit te bevestigen. De spanning in het filmverhaal is dan ook geheel aan haar te danken. De vertoningen hiervan in Beverwijk begin nen hedenavond in het Kennemer thea ter. 5. Zij eist beveiliging van de beide voetgangers-oversteekplaatsen op de Baandert ter hoogte van de scholen Zevenhoeven en Kariboe, bij voor beeld door het plaatsen van voetgan- omdat deze niets bleken op te lossen en er nauwelijks gebruik van werd ge maakt. Maar wat betreft het Midden-Oosten is er gisteravond een grote achterstand ingehaald. De VPRO presenteerde haar eerste van een serie van zes thema- avonden: een samenvattend totaalpro gramma over het Midden-Oosten, bijna HEEMSKERK. De Actiegroep Ver keersveiligheid Baandert spontaan ontstaan na een dodelijk ongeval op de hoek van Maerelaan en De Baandert heeft dinsdagmiddag aan wethouder P. Vos, die op dat moment met het college van B. EN W. vergaderde, een lijst met honderden handtekeningen van buurtbe woners aangeboden met een begeleidend schrijven. IJMUIDEN/DORTMUND. Ook Hoesch, de partner van Hoogovens i n Estel, kan men niet onder een werktijd verkorting uit als gevolg van de voort durende slechte marktsituatie. Deze werktijdverkorting wil men realiseren door nagenoeg het gehele Dortmundse staalbedrijf van 19 tot en met 31 decem ber stil te leggen. eventueel als gevolg ter beschikking stelling. Hij vroeg de vriendin te helpen de jongeman in het goede spoor te houden. DE DOOR HUGO CLAUS vlot ge schreven roman >,Het jaar van de kreeft” is evenmin aan een Nederlandse verfilming ontkomen. Publiciteit kreeg het boek in ruime mate, omdat „men” beweerde dat hier sprake zou zijn van een geromantiseerde liefdesaffaire tussen de schrijver en de actrice Kitty Cour bots. 4. Zij eist beveiliging van het kruispunt Baandert-Maerelaan, bij voorbeeld door middel van verkeerslichten, welke knippere1 buiten de piekuren; Tegen de derde verdachte, de 39-jarige Amsterdammer die de kopstoot kreeg eiste de officier 6 weken onvoorwaarde lijk, omdat de man al enige malen eerder met de justitie in aanraking was geweest. De Amsterdammer vertelde plastisch wat er naar zijn idee was gebeurd. Eigenlijk was het allemaal niet zo erg. De politierechter was het niet hele maal met hem eens, maar wilde er wel rekening mee houden dat verdachte in middels samenleeft met een vriendin en een kind heeft. Hij veroordeelde hem daarom tot 39 dagen, met aftrek van de negen dagen die hij al in voorarrest heeft gezeten en 30 dagen voorwaarde lijk. Op zijn verzoek kreeg verdachte uitgelegd, dat hij dus schoon schip heeft gemaakt als er in twee jaar niets meer gebeurt. Films b btab VOOR HET weekprogramma van dit theater is het witte doek opnieuw voor een groot deel van allerlei frivole tafe reeltjes gereserveerd. Zo draait in de nachtvoorstellingen van vrijdag en za terdag ,’Sexspel met brave borsten”, een titel waar weinig nadere informatie aan behoeft te worden toegevoegd, terwijl van zondag- tot en met woensdagavond „Slipjes uit..de Tirolers komen” zal worden vertoond. Een als humoristische bedoeld verhaal over de traditionele rokkenjagers, die „niet met hun grage vingers van de welgevulde lingerie van de Oostenrijkse meisjes kunnen afblij ven.” Verder wordt voor de eerste mati nee van zondag de avontuurlijke teken film „De gelaarsde kat als krachtpatser” aangekondigd, nadat hier van heden- tot en met zaterdagavond „Black Belt Jo nes” zal zijn vertoond. En in de tweede zaal van dit theater kunnen van hedén- tot en met woensdagavond nog reprises van de vermaarde western „Once upona time in the west” worden bekeken. Arie Kleywegt, televisiehoofd van de VPRO, kreeg veel minder aandacht voor zijn stélling, dat er geen sprake is van een toename van informatieve program ma’s en dat bovendien de kijker zich allesbehalve walgend afwendt van de tv-informatie. Dat bleek uit de cijfers. Dus wat de VPRO betreft zal het ons niet aan educatieve uitzendingen ontbreken gedurende de komende wintermaanden. De start gisteravond was meteen verplet terend: een documentaire van bijna drie uur over het Midden-Oosten. DE OPZIENBARENDE rampenfilm „The towering inferno’’, met ondei' meer Paul Newman en Steve McQueen werd onlangs reeds in City vertoond, waarbij Officier van justitie mr. Van Rossum vond het maar een nare zaak. Tegen de 25-jarige Haarlemmer stak hij een waarschuwende vinger op, omdat hij in een verkeerde groep mensen is terecht gekomen. Verdachte stond gisteren voor de eerste maal voor het hekje en gaat maandag aan het werk. Dat alles wilde hij mee laten spelen, zodat mr. Vink het wat betreft de strafmaat eens was met de officier: 24 dagen gevangenis, waarvan 20 dagen voorwaardelijk. Dat betekent, dat verdachte niet meer de cel in hoeft, hij heeft al vier dagen in hechtenis gezeten. Bij de 23-jarige verdachte uit Amster dam constateerde de officier, dat het helemaal mis ging. De jongeman was al eerder in Haarlem betrokken geweest bij een vechtpartij, evenals in Zaandam. Omdat hij inmiddels samenleeft met een vriendin en in Amsterdam een huis krijgt toegewezen was mr. Vink niet van oordeel met de officier dat verdachte niet heeft willen horen en nu maar eens moet voelen. Mr. Van Rossum eiste 6 weken on voorwaardelijk en ten uitvoerlegging van een voorwaardelijke straf van 20 dagen. Mr. Vink had andere gedachten Hij hield de zaak zes maanden aan. Maar gaf er wel de waarschuwing bij, dat als er in de zes maanden iets gebeurde verdachte voor de meervoudige kamer zou moeten verschijnen. Met De eerste reactie van wethouder P. Vos was, dat hij onaangenaam was ge troffen door de toon van de brief, met name door het eist, eist, eist, twaalfmaal herhaald. Sympathieker zouden hem ter men zijn geweest als „zij dringt er op aan, verzoekt, wenst, stelt voor, beveelt aan en dergelijke. Een lange handtekeningenlijst zegt hem ook niet veel' „Stuur een leuke jongedame langs de deuren je hebt er zo duizend. De mensen weten vaak niet eens precies wat zij tekenen”. I productiepakket van de Hüttenunion- werke. Een van de belangrijkste secto ren van dit bedrijf in Dortmund is namelijk die voor zware profielen, wel ke steeds goed bezet is gebleven. 11. Zij eist een extra uitgang voor fiet sers, rechtstreeks van de fietsenstal ling van de scholengemeenschap „De Die” naar het voorgestelde fietspad langs de Baandert; 3. Zij eist beveiliging van het kruispunt Baandert-Zevenhoeven, bij voorbeeld door middel van een knipperlichtin- stallatie; De lijst met eisen, die hem net ter hand was stuitte hij op eisen onmogelijk kan mwilligen, omdat bij voorbeeld de Tolweg helemaal geen ge meentelijke weg is en er door de ge meente bij de provincie, die deze weg beheert, al heel lang wordt aangedron gen op maatregelen Bij punt vijf merkte hij op, dat er ten behoeve van de scholen verkeerslichten met een zelfbedieningsdrukknop hebben gestaan (op verzoek en na overleg met de scholen), die later zijn verwijderd Van de bloemenman vernam hij, dat deze eerst dacht dat er werkelijk een plasje in één van zijn emmers was gedaan. Dat was niet het geval, maar, zo zei de koopman, de mannen maakten wel een hoop spektakel. Hij vond het maar niets met twee van de vier man nen zo dicht bij zich en pakte een bloemenschaar voor alle zekerheid. Omdat een klant naderde, wilde de koopman daar naar toe. Hij kreeg niet genoeg ruimte en deelde een kopstoot uit. Het slachtoffer was de 39-jarige Amsterdammer, aan wie mr. Vink overi gens vroeg of hij bij de senioren van de Heli’s Angels hoorde. Inmiddels was er nog een 23-jarige Amsterdammer bijge komen, die de koopman een klap gaf. Deze viel op de grond en toen hij overeind kwam zag hij drie man zich heen staan, waarvan enkelen met een motorketting. Hij liep wat achteruit om zich veilig te stellen. Op dat mo ment, een minuut of acht na het ver meende plasje, kwam een taxi de feest vierders ophalen. Een 21-jarige zwager van de bloemen koopman was uit zijn auto gestapt, om zijn familielid te helpen. Zijn verklarin gen legden uiteindelijk niet veel gewicht in de schaal, ook al omdat hij niet al te zeker was wie nu precies door wie was geslagen. Een getuige had tegenover de Besloten is een advies te vragen aan gerenommeerde verkeersdeskundigen. Zodra dat advies binnen is, zal het in de verkeerscommissie worden besproken. Wethouder Vos is van plan daarbij ook vertegenwoordigers van de actiegroep uit te nodigen, opdat zij kennis kunnen nemen van de overwegingen der des kundigen, die daarbij tevens aanwezig zuilen zijn. Wethouder Vos hoopt dat uit dit beraad concrete en verantwoorde voorstellen resulteren. „Het heeft geen zin om nu zo maar wat te doen en de maatregelen niet op elkaar af te stem men”. 2. Zij eist snelheidsbeperking tot vijftig kilometer op de Tolweg waar deze de Communicatieweg en de Baandert kruist; 15.000 van de 25.000 werknemers van Hoesch Hüttenwerke. Overigens is de situatie bij Hoesch zodanig, dat degenen die geen overuren meer maken, dit maandelijks danig mer ken in hun loonzakje. Het betekent voor hen een inkomstenderving welke vari- eerst van 250-350 en soms wel 400 DM per maand. Tijdens de bedrijfssluiting van 19 tot en met 31 december worden de salarissen uitbetaald door het Duitse Ar beidsbureau en dat betekent voor de betrokkenen, dat zij slechts tachtig pro cent van hun normale salaris ontvangen. HAARLEM. Terugkomend van een vroljjk weekeinde in Limburg stapte een viertal mannen zondag 28 september uit het station van Haarlem. Tijdens dat weekeinde, zo vertelden ze, was er flink wat gedronken. „Anders had ik het nooit gedaan”, vertelde een verdachte woens dagmiddag aan politierechter mr. Vink Deze verdachte, een 25-jarige Haarlem mer liep naar een bloemenstal op het Kennemerplein en maakte daar boven een bloemenemmer gebaren alsof hij zou staan wateren. Hij werd daarop attent gemaakt door een ander lid van het vrolijke kwartet, een 39-jarige Amster dammer. Er vielen wat woorden en klappen en het was de taak van mr. Vink gistermiddag orde op zaken te stellen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9