Engel van Amsterdam” gered door spelprestaties CRM moet GL-Twee snel uit nood helpen Rijkssubsidie nodig voor vrije sector Veilig^ goedkoop op Nationale Ballet met matige choreografie voor sterdanser Alexandra Radius stijgt uit boven zichzelf dankzij Rudolf Nurejev ii-Fï Alphenaar de band ba rnet de groene stip KAMPERMAN SPARKS EVENWICHTIGER Adviezen van Raad voor de Kunst Toneeladvies Bibliotheek Diaghilev in Monaco ter veiling luisteren naar topklasse HiFi stereo in een van onze luisterstudio's Kom morgen o BONTSPECIALISTEN Instant energie in Congresgebouw Joop Koopman wordt schouwburg-directeur 17 1975 1 O OKTOBER KUNST VRIJDAG Poëzie Hardop Bewth Kamperman viert zijn 25 jarig Jubileum met een spectaculaire modeshow! 0 J X X 1 J 0 J A R !0 J R 10 J A A R 10 J A A R 10 J A A R AMSTERDAM Vondels Gijs brecht en Amsterdam hebben ster ke en niet alleen traditionele ban den. De hoofdstad en „De engel van Amsterdam” hebben nog hechtere banden met elkaar. Lennaert Nijgh schreef de musical ter uitvoering in het jubileumjaar „Amsterdam 700”, gebruikte voor de inhoud tal van situaties die zich hier heden ten da ge voordien en baseerde zich voorts op een gegeven uit Vondels treur spel. 3 Facade van uiterlijk schijn Kerk t« in CEES STRAUS (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) □it Met voldoening herdenken wij dit najaar het feit dat onze bont- speciaalzaak in 1950 werd opgericht. Op 14 oktober willen wij u in een drietal shows laten zien tot welke sublieme creaties het moderne bontwerk in staat is. en verbaas u over de hoge service en de lage prijs). Wij nodigen u hierbij uit een van deze shows bij te wonen. Daar het aantal plaatsen beperkt is verzoeken wij u plaatsen telefonisch te reserveren. (spaarzaam) de ruimte krijgt voor een stukje gitaarsolo, is hij bij wijze van spreken alléén op het podium, in een felle spot. Hetzelfde geldt, in vermeer derde mate, voor Ron Mael. ontrolde, werd trouwens ook door alle anderen bijzonder fraai uitgevoerd. De bezetting bestond uit de volgende paren: Maria Aradl en Han Ebbelaar, Monique Sand en Henny Jurriëns, Rebecca Ross KRUISWEG 47-49 HAARLEM 023-320244 Wagenweg 11 - Haarlem Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein, parkeren voor de deur! De shows worden gehouden op Dinsdag 14 Oktober om 10.30,14 en 20 uur in onze zaak aan de Wagenweg 11 te Haarlem. DEN HAAG. Het concert dat de Sparks gisteravond gaven in het Con- jresgebouw te Den Haag, liet, in grote lijnen, één negatieve en één positieve ontwikkeling zien. De negatieve (en dan met name voor de Amerikaans-Britse popgroep zelf) werd gevormd door het feit dat de grote zaal in het onherberg zame vergadercomplex slechts zeer ma tig was bezet en dat het weinige publiek nogal lauwtjes reageerde. De positieve ontwikkeling (en dit met name voor de oehoorder) was dat de show van de (parks evenwichtiger en daardoor aan- rekkelijker was dan die in december ;an het vorige jaar. De verklaring daar- toor heet variatie. Dat De engel van Amsterdam deson danks toch gered wordt komt door de uitstekende spelprestaties. Er is dan ook een topbezetting met een bekoorlijke Jasperina de Jong als de engel en Lex Goudsmit als bisschop Gozewijn. Mede door de onbenullige teksten kan Jasperi na niet uitgroeien tot de ster van de avond, zodat de aandacht noodgedwon gen verdeeld wordt over haar medespe lers. Goudsmit moet met al even slecht materiaal werken, maar net als Jasperi na beschikt hij over een uitstekend ge slaagde zangstem. Het gaat in wat min dere mate op voor Wim Hoddes in de rol van Gijsbrecht. die tijdens de pre mière gisteravond in Carré zonder veel zelfverzekerdheid op het toneel rondliep. Leen Jongewaard als Vosmeer is eigen lijk de enige die het gebrek aan goede teksten met eigen inbreng weet te com penseren. Het stuk lijkt hier en daar volledig doodgerepeteerd, maar Jonge waard staat er steeds fris als het bekende hoentje tegen aan te kijken. De kwali teiten van Mieke Bos in de rol van Gijsbrechts vrouw Badeloch worden te incidenteel ingepast om haar de plaats te geven die zij in een musical als deze verdient. Er zijn leuke rolletjes van Edo van Dijken en Arnica Elsendoorn die hiermee kunnen bewijzen rijp te zijn voor het grotere werk. AMSTERDAM. - Het Nationale Bal let gaf donderdagavond een voorstelling, .die ver uitreikte boven iedere andere voorstelling die ik ooit van deze groep zag. In de eerste plaats kwam dat door de aanwezigheid van Rudolf Nurejev, die nog steeds over een sprong beschikt, die de indruk wekt dat de danser even in de lucht blijft zitten. Een toneelver- schijning, die iedere spier van zijn li chaam zodanig beheerst, dat je rustig actheruit in je stoel kunt gaan zitten, omdat je absoluut zeker weet, dat ook de moeilijkste passen feilloos zullen luk ken, maar die je tevens naar de rand van diezelfde stoel jaagt op de talrijke momenten, dat hij werkelijk bereikt wat het romantische ballet beoogde, het ge voel te geven dat iemand los komt van de aarde. ITyresqleS kort hetzelfde Amsterdam. Daarvoor zijn de figuren te karikaturaal aangezet, gaat het geheel mank aan zwakke teksten en is de vormgeving al te zeer afgestemd op de grote show- effecten. Werkelijk humoristische scènes zijn zeldzaam en al is de lol niet platvloers, het tonen van de blote derrières van snollen en nonnen is op zijn minst van een belegen gehalte. Het is dat je er een professionele aanpak aan af ziet anders zou je je wanen op een jaarfeest van middelbare scholieren in de jaren ’50. Ook de muziek, een ratjetoe van druk- bewandelde cliché-paden maakte het er niet beter op. Maar dat was nog niet alles. De eerste verrassing van de avond was de hartver- overende wijze waarop dit fenomeen Alexandra Radius als op een dienblad aan ons presenteerde. Dat gebeurde in de pas de deux „Le Corsaire”. De manier waarop Nurejev al bij het begin voor de ballerina knielde, niet als een pose, maar echt als een eerbetuiging; de aandacht die hij aan de lopende band aan haar besteedde; de zorg waarmee hij haar steeds weer optilde en in de lucht zoda nig wendde, dat ze altijd de meest ideale positie innam, het was allemaal verruk kelijk om aan te zien, te meer omdat Alexandra perfect op deze behandeling reageerde en ver boven zichzelf uitsteeg. Dat zij een sterke techniek heeft wisten we al; dat ze met grote zekerheid en veel charme op het toneel kan staan, was bekend, maar zulke prachtig bewe gende armen als ze nu had, heb ik nooit eerder bij haar gezien en het laten doorzingen van een beweging in haar lichaam en haar benen, dat we nu te bewonderen kregen, voegde een totaal nieuwe dimensie toe. Beide solisten Was in december het aantrekkelijke van het concert gelegen in de totale overrompeling door wat op het podium gebeurde, gisteren lag het vooral in de rijke muzikale opbouw van het pro gramma. Geheel tegen mijn verwachting in, moet ik toegeven, lijken de Sparks nog wel even door te kunnen gaan met hun uitbarsting van muzikale energie, mits ze zich, zoals gisteren, muzikaal ook weten te vernieuwen. Het was zoals gezegd niet slechts nieuw werk wat werd gespeeld. Van de oudere nummers, hoef ik slechts enkele namen te noemen: „Failin’ in love with myself again”, „This town ain’t big enough for the both of us” en (zeer toepasselijk voor de verkouden recensent) „Achoo”. De ou- weties deden het nog best. KEES TOPS. DEN HAAG (ANP). De afdeling toneel van de Raad voor de Kunst heeft op de rijksoverheid een dringend beroep gedaan financiële mogelijkheden te scheppen om ook „vrije produkties” te kunnen subsidiëren. Ze moeten wel aan een aantal criteria en voorwaarden vol doen. De stichting werkgroep „Poëzie Hard op” dient financieel de mogelijkheid te krijgen drie jaar door te gaan. Opzet en kwaliteit van werken moeten wel elk jaar worden beoordeeld. Tot deze slot som is een ad-hoc commissie van de Raad voor de Kunst gekomen, waarin leden zaten van de afdelingen toneel en van letteren. Het bevorderen van poëzie, zoals de werkgroep doet, verdient steun- De toneelpot moet hiervoor echter niet worden aangesproken. Het ligt meer voor de hand voor dit werk een aparte post te scheppen in de letterensector. Aanbevolen wordt voorts ook een beroep te doen op de gemeenten en de instellin gen, op verzoek waarvan voorstellingen worden gegeven. Overigens wordt opge merkt- dat de begroting van „Poëzie hardop” in vele opzichten te hoog is bevonden, met hame wat betreft het salaris van de zakelijk leider. APELDOORN Joop Koopman, groepsleider van de afdeling gevarieerde programma's VARA-televisle, wordt di recteur van de Apeldoomse schouwburg Orpheus. De benoeming door de gemeen teraad zal nog bekrachtigd moeten wor den door de aandeelhoudersvergadering van Orpheus, die op 20 oktober wordt gehouden. „Een energieverslindende show", zo kon men (naar Freek de Jonge) het Nederlands concertdebuut van de Sparks vorig jaar omschrijven en dat was voor al te danken (of te wijten) aan de wat eenvormige composities van de eerste twee elpees. Nu is daar een derde album („Indiscreet”) bij gekomen en de combi natie van deze plaat met het oudere werk levert het genoemde evenwicht. „Indiscreet” bevat wat genuanceerder composities, die zijn gemengd met de oudere typische Sparks-patronen. Een voorbeeld van het eerste is „Without using hands”, een boeiende song met fraaie ritme- en harmoniewisselingen. Een tweede voorbeeld: „t ain’t 1918”, een stuk puur entertainment op muziek. Een duidelijke „Indiscreet’’-compositie volgens de oudere Sparks-formule is bij voorbeeld -Happy Hunting Ground”, dat als een intercity-trein voorbijdendert. Het zit hem vooral in de rustige, nieuwe nummers, dat de Sparks-show volwassener is geworden, hoewel één wezenlijke karaktertrek aanwezig blijft: de ontlading van instant energie, die je rechtop in de stoel doet zitten. Daarmee komen we op het visuele aspect van het optreden. De energie op het podium komt in hoofdzaak van zanger Russell Mael, terwijl zijn broer Ron (de pianist met de houten gelaatsuitdrukking) al een flinke scheut ervan in de songs heeft gedaan. Die Ron Mael zit er nog steeds even onbewogen bij, maar de verrassing van die mimiek was er na hun eerste optreden hier wel af. Russell, met de falsetstem, is behalve met zingen vooral bezig te bewégen. Een tweede aantrekkelijk visueel punt is de perfecte synchronisatie tussen licht en geluid. Wanneer Trevor White (opus 24) van Richard Strauss, dat erg tegen Wagner aanleunt en met zijn laat- romantische golven van emotie, nogal machteloos aandoet. We zien een man (Rudolf Nurejev) die in zijn doodsstrijd, waarin hij bijgestaan wordt door twee aan Botticelli herinnerende lentebeelden engelen, terugblikt op zijn leven met en duistere schimmen daartussendoor. Aan het slot van het ballet geeft de man zich gewonnen en wiekt samen met de beide engelen naar de hemel. Het geheel laat zich lezen als een open boek, tenminste wat de bedoelingen betreft, maar op één of andere manier bleef het toch in die bedoelingen steken. We zagen de man in zijn koortsdromen vallen en door de engelen opgevangen worden en ook hoe hij werd rondgedragen door twee als engelen verklede jongens, maar het ging nooit op zweven lijken. Ook werden er te pas en te onpas virtuoze sprongen in de handeling bin- rpnw»smokkeld, waarvan zelden de be doeling duidelijk werd. De jongens die Nurejev al maar weer moesten optillen of opvangen, werden daarin niet alleen gehinderd door de grote vleugels die ze aan hun armen hadden hangen, maar het beeld, dat daardoor ontstond, werd ook door die vleugels nogal groezelig. Het deed soms meer denken aan vech tende duiven. Van alle dansers moet gezegd worden, dat ze het werk uitste kend verdedigden, wat vooral voor de hoofdrolvertolker Rudolf Nurejev een hels zware taak was omdat hij van het begin tot het eind op het toneel aanwe zig was (27 min.) en ook continu danste. Na afloop waren er veel bloemen en een langdurig (6V2 minuut), maar niet erg enthousiast applaus, waarin dirigent An dré Presser het orkest liet delen en Sonja Marchiolli, de vrouwelijke hoofd- rolvertolkster, Rudi van Dantzig betrok. In de voorstelling van a.s. zondagmiddag zullen Nurejev en Alexandra Radius la Bayadère danseh. CONRAD VAN DE WEETERING DEN HAAG (ANP). De commissie Jeugdtheater van de Raad voor de Kunst heeft minister Van Doorn van CRM geadviseerd de subsidie-aanvraag van GL-Twee bij wijze van interimrege- ling voor het juist begonnen seizoen te honoreren. Daarna kan op basis van een begroting worden beslist voor het sei zoen '76-’77. Gezien de noodsituatie is de minister aangeraden op zeer korte ter mijn salarisgaranties voor de groep te verstrekken. De commissie constateert, dat GL- Twee met zijn vormingsprogramma’s de afgelopen jaren een duidelijke functie en plaats in de regio heeft weten te veroveren, wat mede gezien de noodza kelijke spreiding van het vormingstoneel een verheugende ontwikkeling wordt ge noemd. Het stimuleren van een dergelij ke ontwikkeling heeft ontegenzeggelijk een landelijk belang, aldus de commis sie. Zij vindt, dat voorkomen moet wor den, dat een dergelijke vitale, in een gezonde groeisituatie verkerende toneel voorziening afsterft. Zo moeten de vrije produkties belang rijk bijdragen aan de toneelvoorzienin gen of -ontwikkeling, ze moeten vallen binnen de subsidiabele taak van een toneelgezelschap, en passen in de lande lijke toneelvoorziening. De producent zal duidelijk moeten maken, dat hij de fi nanciële risico’s niet of niet geheel kan dragen. Voor een musical moet gelden, dat de produktie een „interessant resul taat” oplevert voor het Nederlandse theaterleven. Komt een „vrije produktie” voor sub sidiëring in aanmerking, dan moet ze worden verleend in de vorm van een dekking van of bijdage in het exploita tietekort. Bijdragen aan vrije produkties mogen nooit ten koste gaan van de middelen, die beschikbaar zijn voor de subsidiëring van de gezelschappen. „Vrije produkties” ontvangen al een in directe vorm van subsidie- namelijk de uitkoopsommen die de shouwburgen (meestal per gemeente gesubsidieerd) voor zo’n produktie moeten neerleggen. PARIJS (ANP). De tweeduizend Russische boeken van Serge de Diaghi lev, animator van de Ballets Russes, worden op een veiling die van 28 no vember tot 1 december in Monte Carlo wodt gehouden, publiek verkocht. Dia ghilev overleed in 1929 in Venetië. De veiling wordt georganiseerd door Sotheby in Londen, de firma die onlangs het exclusieve vendurecht in Monaco Monaco heeft gekregen. Wat de boekrij van Diaghilev betreft, het gaat niet alleen om het feit dat het boeken zijn die aan de choreograaf heb ben toebehoord, maar ook om de kwali teit van de verzameling. Zo bevat de bibliotheek het eerste boek dat in Mos kou werd gedrukt: „Apostol” uit 1564 van Iwan Fedorov en Peter Matialavetz. Diaghilev verzamelde ook manuscrip ten: hij bezat er van Tsarina Catherina Nijghs vertrekpunt namelijk is de komst van de engel Rafaël op aarde. Die heeft een boodschap voor de heer Van Aemstel en ook voor bisschop Gozewijn van Aemstel. Maar beiden zitten ver wikkeld in een lastig probleem en heb ben geen oor voor de lieftallige hemel- gezante. Nijgh heeft de actuele metro- kwestie terugvertaald naar de middel eeuwen, het volk loopt in dit geval te hoop tegen de autoriteiten vanwege de voorgenomen sloop van een volksbuurt die plaats moet maken voor een haven. Welvaart en welzijn staan daarbij voorop, maar dat wordt altijd een pre caire kwestie als je met onwillige men sen hebt te maken. En Amsterdammers willen nog wel eens onwillig zijn, zo moet ook Nijgh hebben gedacht. De opstandige meute is goed af als ze in de persoon van Rafaël de node gewenste medestand krijgt en hoewel er niet hele maal een happy-end wordt voltrokken, loopt het toch nog allemaal goed af. Het klinkt op deze plaats even lullig en oppervlakkig als het op het toneel is. Wat Nijgh in feite laat zien is de schijn van het protest, de schijn van de barse autoriteit die als in een oprecht sprookje nog net voor het einde tot inkeer komt. Nijgh trekt een facade op die door de regie van de Amerikaan Michael Kidd en Eric Herfst alleen nog maar wordt geaccentueerd. Aldus ontstond een mooie show met spectaculaire momenten (een hoofdrol speelster die van tien meter hoog uit de hemel neerdaalt, een ballètje op fietsen) die echter nergens vermag te ontroeren. de Grote en Poesj kin. Ook zij worden geveild, zoals talloze gesigneerde partitu ren van Stravinsky. Van hem is er een van de vier versies van L’oiseau de feu, gedateerd 31 maart 1915. De boeken van Diaghilev zijn ten verkoop aangeboden door Serge Lifar, ex-danseur-étoile van de Ballets Russes, die ze bij Diaghilevs dood had overgeno men. Jijf hoofdrolspelers in De engel van Amsterdam: van links naar rechts Mieke Bos, Lex Goudsmit, Jasperina de Jong, Wim Hoddes en Leen Jongewaard. (foto Kors van Bennekom) maakten stormen van applaus los bij het publiek en Rudolf Nurejev liet zijn bewondering voor Alexandra blijken, doo het boeket bloemen dat hij ontving bij haar in de armen te drukken, ook al zaten die armen al vol met andere boeketten bloemen. De tweede verrassing van de avond kwam van Maria Aradi, die de plaats van Alexandra Radius innam in het Adagio Hammerklavier van Hans van Manen. Dit hele werk op muziek van Ludwig van Beethoven, dat zich met zijn introverte spanning als een adembe nemende vertraagde film voor onze ogen Volgens de commissie mimekunst en de afdeling beeldende kunsten en bouw kunst van de Raad voor de Kunst moet het voortbestaan van het bewegingsthea ter Bewth worden gewaarborgd. Het ge zelschap heeft na een experimentsfase gekozen voor een produktiegerichte functie met een research-karakter. De commissie ziet graag, dat Bewth het aantal voorstellingen verhoogt en meer aan publiekswerving doet. Dit laatste zou kunnen door in grotere ruimten met meer publiek op te treden en meer voorstellingen in serie te bren gen. Bewth heeft dit jaar een serie voorstellingen gegeven in de Grote of St. Bavokerk van Haarlem en doet binnen- Na de pauze kwam dan eindelijk het nieuwe ballet, dat Rudi van Dantzig voor Rudolf Nurejev heeft gemaakt: „Blow in a gentle wind” (de dagen gaan voorbij als kalenderbladen dwarrelend op een vriendelijk windje). De muziek, „Tod und Verkliirung” is een vroeg werk Nurejev en Radius in „Le Corsaire”. en Francis Sinceretti. Bij de première, nu twee jaar geleden, was ik al lyrisch over de rol die toen werd gedanst door Alexandra Radius, maar wat Maria Ara di hier deed, uitstekend ondersteund overigens door Han Ebbelaar, overtreft nog mijn indruk van toen. Het enige wat er op deze uitvoering aan te merken viel was dat de muziek (pianospel van Christoph Eschenbach op de band) iets te hard werd gespeeld. de Oude

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17