’ater O’Mahony na contact met ontvoerders: Verkoop Damiatecomplex in binnenstad Haarlem Misschien toch uitstel vertrek Lazio weigert tegen Barcelona te voetballen Karami: „Ergste Maatregelen tegen geweld in Portugal ra Wijntuin II is achter de rug” DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN CAROLINA OP DE LATTEN Mislukte Bont-Mode t t Het woord is aan, revolutie KABINET KOMT KVP EN AR TEGEMOET Bestand in Libanon NEDERLAND WIL CHILENEN NIET IEL AGENDA TOELATEN See a morns before you buy Vrij zonnig Gemeente krijgt optie BANKSTELLEN Oplichter 2 Goed salaris pagina 11 Ml Vlak bij de Grote Markt 1 suède, nappa, en lamsvacht- jassen VRIJDAG 10 OKTOBER 1975 65e jaargagn nummer 287 Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 - 31 73 94 uit eigen fabriek I i 13 13 17, 19 20 21 25, 27 Robot-arm intoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden istgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Lredactie: 15389, na kantoortijd: 10709 I. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 achten bezorging: 18.30-19 uur en op terdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 ar Santpoort: 32 43 41. ofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. -r Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 15 Plaatselijk nieuws 5, 7, 9, 11 Medische diensten 11 Radio en tv Strips Kunst Beurs Economie Sport (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Duisenberg van financiën onderzoekt komen de winter of en in hoeverre er nog extra bezuinigd kan worden op de rijksbegroting voor 1977 en volgende jaren. Blijkt uit die studie dat de nagestreefde beleidsombuigingen nóg meer effect sorteren wanneer ze ook al voor volgend jaar gelden, dan is de minister bereid alsnog maat regelen te nemen voor dat jaar. Er zou dan dus alsnog in de begroting worden gesnoeid. IJmuider Courant F** Yin R a B o iedere dwang tot strijd. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p- kwartaal (p. post I 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161, Losse nummers 60 Ct» leven maar (Van onze stadsredactie) geestelijk (Zie verder pagina 4) (Zie ook onze Sportpagina) Misschien toch nog extra-bezuinigmgen ADVERTENTIES (Zie verder pag. 4) k L (ook grote maten) Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s. DUBLIN (UPI/AP). Pater Donald O’Mahony, die be middelt tussen de autoriteiten en de ontvoerders van de Ne derlandse industrieel dr. Tiede Herrema, heeft vanochtend gezegd dat hij van de ontvoerders van de Ferenka-direc- teur had vernomen dat hun slachtoffer geestelijk uitgepul is. Over de lichamelijke toestand van dr. Herrema kon pater O’Mahony niet veel zeggen. en de watten zijn dichtgestopt. Herrema had kennelijk geen idee waar hij zich bevond. Gisteren maakte de Akzo na een tele foongesprek met de ontvoerders bekend dat Herrema nog in leven was. Bij het ministerie van Justitie werd vanochtend gezegd dat er geen sprake kan zijn van een afgedwongen verlening van politiek asiel. Eerder hadden Zweden en Denemar ken al geweigerd de Chilenen toe te laten. HAARLEM. Damiate Pers B.V., uitgeefster van onder meer Haarlems Dagblad, de IJmuider en Beverwijkse Courant en De Typhoon, heeft aan de gemeente Haarlem een optie van drie maanden verleend. De gemeente zal in die periode onderzoeken, of haar plannen voor aankoop van het Damiatecom plex in de binnenstad financieel haalbaar zijn. Grote sortering kwaliteitsstoffen, 5 jaar garantie op binnenwerk. Norm, prijs f\ 1400,- voor 795,-. DEM Meu belfabriek. Toonzalen Culemborg, fa briek, Houtweg 8, geopend dag., ook zat. tot 18 u. Vr. tot 21 u. Amsterdam- N., Zonneplein Tuindorp Oostzaan). Geopend di. t.m. za. van 10-18 u. Voor hout, Loosterweg 5. Geopend ma. en wo. t.m. za. van 10-18 u. Voor alle inlichtingen Culemborg, 03450-2602. (Van onze redactie binnenland) r „Ik weet dat nog niet aan al uw eisen is voldaan.” zo zei hij tegen de ontvoer ders, „maar ik vreet ook door mijn persoonlijke contacten met de Ferenka- maatschappij dat zij alles in het werk stelt wat in haar vermogen ligt om de zaak tot een succesvol einde te brengen”. (Van onze sportredactie) ROME. Lazio Roma heeft de Itali aanse voetbalbond laten weten niet te gen Barcelona in liet UEFA-Cuptoernooi te zullen spelen. De Romeinse club zal door de UEFA worden gediskwalificeerd wanneer niet tegen de Spanjaarden zal worden aangetreden. De president van Lazio haakte don derdag direct in op de opmerkingen die de president van de UEFA in een Ro meins dagblad zou hebben gedaan. Fran- chi. president van de UEFA, zou onder meer verteld hebben dat Lazio niet zon der meer uitgeschakeld zou zijn, wan neer de club zou weigeren tegen Barce lona te spelen. Inmiddels heeft Franchi al verklaard zich gemanipuleerd te voe- De Libanese premier Karami was gis teren in verband met het overleg in Damascus geweest. Welke maatregelen er precies zullen worden genomen, deel de hij niet mee. Hij zei alleen dat „het ergste achter de rug is”. Karami zei nog steeds tegen het in schakelen van het Libanese leger in de strijd tussen moslims en christenen te zijn. DEN HAAG. Nederland zal de tien Chilenen die momenteel in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires een gijze ling uitvoeren met het doel naar een Europees land te reizen, geen politiek asiel verlenen als ze daarom zouden vragen. Sprekend over de recente scherpe toe name van politieke en militaire ordever storingen, veroordeelde de regering van premier Jose Pinheiro de Azevedo elk gebruik van geweld, met name door leden van politieke minderheidsgroepen die democratische kanalen gebruiken om hun programma’s te propageren. „Degenen die politiek geweld aanwen den, zullen gestraft worden. Het kabinet zal met de revolutionaire raad bespreken hoe recht en orde in Portugal zullen kunnen worden hersteld”, aldus een ver klaring. (Zie verder pag. 15) BEIROET. (AP). Als gevolg van een door Syrië georganiseerd en door de Palestijnse leider Arafat gecontroleerd bestand zijn de straatgevechten in Bei roet vanmorgen m hevigheid afgenomen. LISSABON (UPI, Reuter, AFP). De Portugese regering heeft aangekondigd dat zij maatregelen zal nemen tegen minderheidsgroepen die „proberen de de mocratische orde te vernietigen”. waaiend met hun salarischeques ver- iten werknemers de Ferenka-fabriek in limerick, die voor onbepaalde tijd ge sloten zal worden. sloten is. De panden zijn gelegen aan de Grote Houtstraat, het Klein en het Groot Heiligland. Ze zullen leegkomen als redactie, administratie en techniek in het voorjaar van 1976 verhuizen naar de nieuwbouw in de Veerpolder. Volgens de plannen van de gemeente, die zijn opgesteld in overleg met de wijkraad Heiliglanden, zou een gedeelte van de panden in de binnenstad gesloopt worden ten behoeve van woningbouw. Het karakteristieke pand in de Grote Houtstraat blijft behouden voor winkel en/of kantoren. Met een globale exploitatieopzet wil de gemeente zich nu eersit tot het ministerie van Volkshuisvesting richten, omdat een rijksbijdrage in de finan ciering onontbeerlijk zal zijn. Hij zei uit wat de ontvoerders hadden losgelaten te hebben opge maakt dat de ontvoerde aan handen en voeten geboeid is, dat hij voortdurend geblinddoekt wordt gehouden en dat zijn oren met Het Tweede-Kamerlid Van Zeil (KVP) heeft Wijntuin er gisteren „als vriend en collega” op gewezen dat zijn vertrek uit Paramaribo op zondag zowel in Neder land als in Suriname een verkeerde indruk zou kunnen maken, nu de Suri naamse oppositie in de Staten van plan is dit weekeinde uit Nederland naar Suriname terug te keren. (Zie ook pag. 2) Met deze toezegging kwam de mi nister afgelopen nacht tegen drie uur de door KVP en ARP aangevoerde oppositie een stukje tegemoet. Tegen half vier aanvaardde de Kamer de om De gehele tlxj kollektie. De financiële specialist van de KVP, Notenboom, had voorgesteld om de uit gaven al in 1976 met een half tot één miljard te verlagen. Dit bedrag kwam echter niet in de KVP-ARP-motie terug. In totaal kwamen achttien moties in stemming waarvan er vijftien werden afgestemd. len en hij heeft al zijn opmerkingen over een Spanje-boycot als „verzinsels” omschreven. Inmiddels hebben de wel of niet ge meende woorden van Franchi bij ver scheiden Europese voetbalbonden veel los gemaakt. En hoewel de UEFA bij monde van Franchi al heeft Isiten weten dat Spanje niet geïsoleerd zal worden, lijken enkele voetbalnaties hun aanvan kelijke weifelen omtrent het wel of niet spelen tegen Spanjaarden in een defini tieve stellingname te hebben omgezet. De heer Notenboom (KVP) kreeg de hele Kamer behalve de Partij van de Arbeid achter zich voor zijn voorstel om pas na beraad tussen kabinet en parle ment te besluiten de investeringsaftrek voor ondernemers niet zonder meer af te schaffen. Eerst moet de regering overleg plegen met het parlement, en van dat overleg hangt af of deze facili teit wordt ingetrokken. Tevens werd de motle-Aantjes (ARP) aanvaard die de regering uitnodigt voort aan bezuinigingen op defensie in een vroeg stadium met de Kamer te bespre ken. DEN HAAG. De voorzitter van de Surinaamse Staten (parlement), Emile Wijntuin, overweegt zijn voor zondag geplande vertrek naar Nederland uit te stellen. Hij en drie regeringsgetrouwe statenleden zouden zondag vertrekken om op 21 oktober in Nederland deel te kunnen nemen aan de behandeling van de rijkswet tot beëindiging van het sta tuut met Suriname. Vannacht in het oosten van het land kans op regen. Overdag droog en vrij zonnig. Minimum temperaturen van 6 tot 1 graad en op enkele plaatsen nachtvorst. Maxima circa 12 graden. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Pater Donald O’Mahony wilde niet zeggen op welke wijze hij contact on derhoudt met de ontvoerders. Vanoch tend bedankte hij via de radio de ont voerders voor hun boodschap van giste ren, waaruit bleek dat dr. Herrema nog in leven is. Hij herbaalde dat hij volle dig beschikbaar was voor verdere be middeling. In Long Beach, Callfornië, is op een congres voor oud-strijders gisteren een robot-arm gedemon streerd die reageert op monde linge bevelen. De mondelinge be velen worden via een computer doorgegeven aan de mechanische arm. De arm kan drie bewegin gen maken: die van de arm zelf, een handachtige beweging tenslotte de beweging van mechanische vingers. Zuster Carolina op de lange lagten in Italië. De katholieke non heeft duidelijk al eens meer geskied, getuige haar per fecte stijl. De foto werd gemaakt op de berg Stevlio in Italië, waar ook zomers veel aan wintersport wordt gedaan. „Vanaf morgen zijn alle bankbiljetten ongeldig” zei een onbekende man dezer dagen in het Westduitse Winnenden tegen een bejaard echtpaar. Om zijn woorden kracht bij te zetten verscheurde hij voor hun ogen een briefje van 100 mark. Na deze indrukwekkende demon stratie toonde het echtpaar zich bereid om met de man samen hun spaargeld van de bank te gaan halen om het geld in goud te beleggen. Zo gezegd zo gedaan maar zodra de man zijn kans schoon zag verdween hij met 11.000 mark. vanmorgen aanvaardde de motie-Andriessen-Aantjes waarin zulke toezeggingen was gevraagd. „Herrema is in Tijdens een Amerikaans interview van ïdel Castro, de sterke man van Cuba, ei deze over de mogelijkheden van mverwerping der rechtse dictaturen in iverse Zuidamerikaanse landen: „Geen tlkele revolutie kan slagen, indien de evolutionairen niet het leger achter ich hebben.” Deze uitspraak stoelt op het volkomen ealistische denkbeeld dat in elk land de Merkelijke macht berust bij degenen die ver de wapens beschikken. Of het leger p eigen initiatief van die macht gebruik laakt om politieke zeggenschap te ver zijgen, danwel die macht ter beschik king stelt van een op regelmatige wijze (ekozen burgerregering, is een vraag warmee de democratie in het land staat )f valt. In Portugal wordt met de dag duide lijker dat „de revolutie”, die oorspron kelijk door de krijgsmacht werd gepre- iikt en waardoor spoedig het hele land in rep en roei* raakte, ten onrechte in banden van het leger is gebleven. Het eger, dat uiteraard nooit enige politieke homogeniteit vertoont en altijd is sa- nengesteld uit willekeurig bijeengedre- ran personen van uiteenlopende levens- fcschouwing of politieke bewustheid, kan vanwege die samenstelling maar ook vanwege zijn ondergeschikte op dracht nooit een politiek machtslichaam vormen. Het kan alleen in de eerste dagen van de omwenteling tijdelijk het gezag uitoefenen teneinde de politieke groeperingen de gelegenheid te geven, zich in vrijheid en volgens democrati sche spelregels te zetten aan een coördi natie van het bestuur: door verkiezin gen, door gezamenlijk een regering te vormen, door een grondwet op te stellen en door een volksvertegenwoordiging te doen functioneren. Als die coördinatie heeft plaatsgehad, is er voor het leger geen plaats meer in het politieke patroon. Dat kan ook niet, want binnen het leger vertonen zich dezelfde verschillen van politieke denk wijzen als in de totaliteit van de sa menleving. In Portugal wordt nu en dan gesproken van „linkse regimenten”, „re geringsgezinde troepen”, „opstandige le gerafdelingen”, enzovoort. In feite is dat onzin. Wat een regiment in zekere om standigheden doet of niet doét, hangt af van de vraeg wat de commandant be veelt en in hoeverre de militairen daar aan gehoorzamen. De chaos van heft moment dankt Portugal aan het feit dat „de revolutie” geen echte revolutie, maar een militaire coup is geweesft die onhan dig. ontactisch en door politiek onge schoolde mannen in uniformen te lang als een monopolie is vastgehouden Nu is er geen discipline meer, noch in het leger noch bij de politieke partijen. Er is slechts een warrig gevecht om de macht, niet i om de vrijheid. uitgeput” Het Italiaanse parlement gaat een onderzoek instellen naar onthullingen dat zijn ste nografen per jaar ca. 60.000 gul den kunnen verdienen. Een lid van de Kamer van afgevaardig den verdient slechts 48.000 gul den. De reden van deze grote verschillen is dat in 1950 een speciaal index-cijfer voor kosten en levensonderhoud werd inge voerd voor personeel dat in dienst is van het parlement. Vol gens de pers zijn de lonen van deze mensen de inflatie vooruit gerend. Vrede is: bevrijd te zijn van N

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1