Voorzitter Raad van Arbeid Rotterdam: ZUIVELBOND GAAT IN ONTWIKKELINGSHULP Detailhandel tegen sluiting op zaterdag Onzekerheid Brievenlawine van kappers Hernieuwd industriebeleid noodzaak over Kumij (Enka) De Nieuwe Middenklasse Volvo 66 Machinefabriek (220 man) wil surséance Passering van winstdeling en dividend Akzo Occasionshow bespied door belasting F GELD Paspoortloze gastarbeiders krijgen identiteitspapieren bedelft politici AEG een miljoen gulden aan prijzen SOEPELER NEDERLANDS BELEID Werkgeversverbonden in nota: 1 Als u dóórdenkt OKTOBER 21 VR IJ D AG 1 0 19 7 5 ECONOMIE 20 Autonomie IN AMSTERDAM VERZENDING ZEEPOST I <i DEN HAAG (ANP) Er is grote behoefte aan een hernieuwd gefor muleerd structuurbeleid, met name voor de industrie, zo hebben de twee centrale verbonden van indu striële werkgevers opgemerkt in een nota over industriebeleid. Een uit treksel uit die nota komt voor in de officiële organen van beide verbon den. (ADVERTENTIE) ff (Van onze redactie economie) t (ADVERTENTIE) --7' 'Van onze parlementaire redactie) e 4- 1 wijzen onder De verbonden meer 1 D 5 Uitvoeringsorganen sociale wetten van onderaf reorganiseren wil van Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Akzo betalen Administratie 26 districtskantoren, dan DEN HAAG. Bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ heeft het bestuur van de organisatie van zuivelco- operaties besloten om fondsen te reser veren voor een ontwikkelingsproject. Te winnen in de Nationale Pu&elaktle t.b.v. Nationaal Fonda Sport Gehandicapten. De organisaties zijn voorstanders van de vrijheid op zaterdagmiddag open te zijn. Het moet geen plicht zijn. Ge streefd zal worden, in onderling overleg tussen de organisaties, tot die openings en sluitingstijden te komen, welke het beste beantwoorden aan de wensen van de consumenten, de leden en de werkne mers. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. ,oo 50 2.63 2.73 5,37 5,67 6,46 6,76 101,25 104.25 38,25 8,75 2,65 92,00 101,00 SI,75 49,26 45,25 14,68 4,58 8,70 70,25 15,25 dit eert 34,75 6,75 2,55 59,00 98,00 56,75 46,25 42,25 14,38 4,26 7,45 67,25 12,75 sn K iO )0b 10 ,00 )0 10 ►0 >0 O iO 10 50 I .50 ,50 50e ,00 0 o 10 ,00 10 )0 M) 10 ,00 KI )0 ,50 M) )0 50 >0 70 ,50 ,00 Ml 0 ,90 00 >0 00 o 10 o 00 o 00 50 50 0 0 ders ongeldig zijn verklaard. Elke bui tenlandse arbeider kan opnieuw naar de vreemdelingenpolitie om door middel van werkgevers verklaringen, doktersat testen en dergelijke aan te tonen, dat hij volgens de „regularisatie”. in Nederland mag blijven. staatsdeelnemingen af wanneer daardoor het functioneren van de onderneming wordt belemmerd en oneerlijke concur rentie met sectoren of gebieden wordt veroorzaakt. Zij zijn eveneens tegenstan ders van een allesomvattend sectorstruc- tuurbeleid. Het is hoog tijd voor een nieuwe midden' klasse. Met een eigen gezicht, eigen hoge kwaliteit. Daarom introduceert^^ Volvo de Volvo 66. VOLVO AMSTERDAM (ANP). (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: DEN HAAG (ANP). Dit alles meent ingenieur W. Verwey, voorzitter van de Raad van Arbeid in Rotterdam. De heer Verwey publiceert in het oktobernummer van het „Sociaal Maandblad Arbeid” een schema hoe de zaak kan worden verbeterd en boven dien gedemocratiseerd. Deze gewestelijke sociale raden moe ten een vrij grote mate van autonomie hebben vindt ing. Verwey. Hun primaire doel zal moeten zijn de sociale verzeke ring zo dicht mogelijk bij de mensen te brengen. Dit betekent dat die uitvoering gespreid over het gewest moet plaatsvin den. tionaal Agrarisch Centrum te Wagenin- gen- Hiervoor zullen uit circa 30 landen deskundigen worden uitgenodigd, waar van ruim 20 deskundigen uit ontwikke lingslanden. Bij de uitwerking wordt onder meer gedacht aan regionale be sprekingen, die de Internationale Zuivel bond zich voorstelt te gaan beleggen met zuivelgroeperingen uit ontwikkelingslan den en waarbij de conclusies van deze bijeenkomst van deskundigen richtsnoer kunnen zijn. mene ouderdomswet ,de algemene wedu wen en wezenwet, de drie kinderbijslag wetten, de wet op de arbeidsongeschikt heid, de ziektewet, de werkloosheidswet en de algemene bijstandswet. Overigens voeren de gemeenten de bijstandswet en de wet werkloosheids- voorzienirig uit. Om praktische redenen wil de heer Verwey de uitvoering daar van ook onderbrengen in de vernieuwde uitvoeringsorganen. Zijn schema ziet er in grote lijnen als volgt uit: in elk van de 26 gewesten die Nederland blijkens de plannen van het ministerie van Binnenlandse Zaken gaat tellen, komt een gewestelijke sociale raad, diealle in de regio aanwezige kantoren van bedrijfsverenigingen en Raden van Arbeid overneemt. Deze ge westelijke sociale raden moeten worden samengesteld uit de belanghebbenden in het gewest: de werknemers- en werkge versvertegenwoordigers, de overheid als vertegenwoordiger van het algemeen be lang en vertegenwoordigers uit de bur gerij in het gebied, aan te wijzen door het bestuur van het gewest. UTRECHT (ANP) Reorganisatie van de uitvoeringsorganen van de sociale verzekeringen van bovenaf lijkt een ónmogelijke zaak te worden. Rapporten daarover verhuizen geleidelijk van ijskast naar diepvries. De door ieder als noodzakelijk erkende reorganisatie van de nu op een lap pendeken gelijkende toestand zal dan ook van onderaf moeten worden aangepakt. In een periode van 4,5 jaar na het indrukken van de startknop kan dat gebeurd zijn, met parlementaire behandeling van een reorganisa tiewet en al. De advieskoersen voor buitenlands Een AEG wasautomaat, type Lavamat Princess SL. Een geschenk ter waarde van 1.497,- van N.V. Electriciteits Mij. AEG, Amsterdam. Verder verwerpen zij koppeling van stringente voorwaarden aan steunmaat regelen die niet samenhangen met de oorzaken van de problemen. Zij zijn tegen heffingen zoals die van de selec tieve investeringsregeling, maar vinden heffingen in het kader van een bepaald rand voorwaardenbe) ei d (bij voorbeeld milieu) wel aanvaardbaar voorzover die een retributief karakter hebben. De verbonden zijn tegen individuele toetsing van investeringen tenzij de toet sing voortvloeit uit wettelijke maatrege len zoals de milieuwetgeving. Zij wijzen ook af overeenkomsten waardoor de on derneming haar roekomstig beleid zou moeten onderwerpen aan de goedkeuring van overheid en/of vakbeweging. In de nota word' het belang van de samenhang van maatregelen op natio naal niveau met de praktijk in het buitenland onderstreept. Op vele punten De 25 hongerstakers in de rk kerk „De Duif" in Amsterdam besloten daarom hun gevallen opnieuw aan de Amster damse vreemdelingenpolitie voor te leg gen. Zij gaan echter door met de hon gerstaking „totdat de Nederlandse en Marokkaanse overheden hun toezeggin gen m de praktijk zijn nagekomen”. De hongerstaking, die vandaag haar zevende dag is ingegaan, kan daarom nog wel even duren, omdat een commissie uit Marokko niet eerder dan volgende week maandag kan beginnen met de uitgifte van nieuwe paspoorten aan de Marok kaanse gastarbeiders in Nederland. De commissie zou vanavond in ons land aankomen. .00 in ,00 10 ,90 >0 )0 !0 ,00 >0 >0 10 10 Allereerst wijst hij er echter op hoe een rapport van enkele organisatie-advi- seurs (Berenschot en Bosboom en Hege- ner) over alternatieven in de uitvoering van de sociale verzekering steeds meer bevroren raakt, omdat de commissie van de Sociaal-Economische Raad voor de sociale verzekeringen er kennelijk (nog) geen raad mee weet. „De feiten zijn leg tussen overheid en bedrijfsleven. De verbonden vinden dat van groot belang, temeei' omdat er van een duidelijke overlegstructuur ncy geen sprake is. Dat overleg zal moeten gaan over de totaliteit van de economische structuur, waarbij zowel overheid als bedrijfsleven voldoende duidelijkheid en openheid moeten tonen om tot de door de werk gevers gewenste afstemming te komen, aldus de verbonden. Naar de mening van genoemde orga nisaties, die de totale detailhandeil in Amsterdam vertegenwoordigen, d.w.z. tien percent van de detailhandel in Ne derland. vervult het Amsterdamse win- kelapparaat, buiten de normale detail- handelsfunctie voor de plaatselijke be woners, een regionale, een nationale en zelfs internationale functie. echter”, aldus de heer Verwey, „dat wij met een gecompliceerd sociaal verzeke ringsstelsel zitten, waarbij de verant woordelijkheid voor de uitvoering over te veel organen is verdeeld”. En hij somt op: Er zijn 15 bedrijfsver enigingen die vallen onder het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor (GAK), met zijn er elf zelfadministererende bedrijfs verenigingen met hun diverse bijkanto ren en tenslotte zijn er 22 Raden van Arbeid. AI deze organisaties voeren zo’n 15 sociale wetten uit, zowel volksverzeke ringen als werknemersverzekeringen. De bekendste van die wetten zijn de alge- De twee verbonden, Verbond van Ne derlandse Ondernemingen en Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, hebben deze nota uitgebracht met het oog op de aan eind van het jaar te verwachten nota over de structuur van de economie van minister Lubbers van Economische Zaken. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse overheid zal zelf geldige identiteitspapie ren geven aan buitenlandse arbeiders, die geen paspoort kunnen krijgen. n>aar wel voldoen aan de voorwaarden om in Nederland te mogen bleven. De belang rijkste voorwaarde is dat zij voor 1 november 1974 ons land moeten zijn binnengekomen. De buitenlandse arbei ders krijgen meer gelegenheid om dat te bewijzen. Dit zijn enige resultaten van het ge sprek, dat staatssecretaris Zeevalking van Justitie gisteren in Den Haag voerde met vertegenwoordigers van het Comité Marokkaanse arbeiders in Nederland. Het gesprek vond plaats naar aanleiding van de hongerstaking in Amsterdam van 25 Marokkanen. Volgens de „regularisatie regeling” moeten de buitenlandse arbeiders zich vóór 1 november bij de vreemdelingen politie melden om „anders dan d oor getuigen” te bewijzen aan de gestelde voorwaarden te voldoen. Dat bewijs moest uiterlijk 1 december zijn geleverd. Zeevalking heeft de vertegenwoordigers van de hongerstakende Marokkanen toe gezegd, dat deze regeling soepel zal wor den gehanteerd. Volgens het CMA bete kent het, dat buitenlandse arbeiders niet meer het land worden uitgezet „als niet onomstotelijk vaststaat, da men na 1 november 1974 in Nederland is aangeko men”. Staatssecretaris Zeevalking zei nog eens uitdrukkelijk, dat de „rode kruizen” van de vreemdelingenpolitie in onwetti ge paspoorten van buitenlandse arbei- Zij zeggen dat de regering hun be drijfstak kan redden door een drastische verlaging van de btw. „Het financiële offer dat hiervoor wordt gevraagd, weegt ruimschoots op tegen het redden van nog 20.000 arbeidsplaatsen en het voortbestaan van het kappersbedrijf”, zo stellen zij in hun gestencilde brief, die ondertekend aan de Kamerleden moest worden opgestuurd. Dat dit zeer massaal is gebeurd blijkt uit het feit dat alle fractieleiders van de grote regeringspartijen gisteren en van daag postzakken met meer dan 1000 brieven op hun privé-adressen kregen afgeleverd. Zo kreeg de heer Wiegel- (VVD) er 1500. de heer Kruisinga (CHU) 1000 en ook de heer Andriessen (KVP) bijna 1500 brieven. DEN HAAG. Duizenden Neder landse kappers hebben in brieven aan de fractievoorzitters van de grote politieke partijen in de Tweede Kamer hun ver ontrusting uitgesproken over de dreigen de sanering van het kappersbedrijf. De kappers zeggen in hun brieven dat „het kappersbedrijf een culturele bijdrage le vert sinds jaren en bijdraagt tot het levensgeluk van vele honderdduizenden mensen". De Tweede - Kamerleden Smit-Krocs en Koning vin den dat voor de auto’s, die aangeboden werden op de occasionshow van de Bovag deze week in de Amsterdamse RAI, vrijstelling van motorrijtuigenbe lasting had moeten worden verleend. Dat stellen zij in vragen aan staatssecre taris Van Rooijen van Financiën. Door de strenge brandweervoorschrif ten moeten de auto’s op straat van de trailers worden geladen en van daaruit naar binnen worden gereden. De WD’ers vinden dat het van weinig in zicht in de problematiek getuigt, dat op dat moment controle-apparatuur voor de motorrijtuigenbelasting voor de deur van de RAI stond opgesteld. De Kamer leden vinden dat die controle-appara tuur elders aanzienlijk zinvoller had kunnen functioneren. zal dan ook een internationale aanpak noodzakelijk zijn Centraal uitgangspunt van de beoor deling van het overheidsbeleid blijft voor de twee verbonden de gemengde economische orde, gebaseerd op de parti culiere ondernemingsgewijze produktie. Naar de mening van de verbonden verdient een globaal, voor iedereen ge lijk werkend, beleid de voorkeur, al zal dat niet in alle gevallen mogelijk zijn. Zij achten een gedetailleerd schema van de industriële structuur („blauwdruk”) niet mogelijk en ongewenst. De verbonden zijn van oordeel dat een industriebeleid zich moet beperken tot een beleid ter verste’king van specifieke (bijvoorbeeld hoogwaardige) activiteiten en ter wegneming van knelpunten. Dat zou moeten gebeuren op basis van dui delijke criteria en goed overleg, ter voorkoming van een selectief beleid. De werkgevers achten het noodzake lijk dat er enkele grote lijnen voor de industriële ontwikkeling en het over heidsbeleid worden aangegeven via over- De FNZ heeft contact opgenomen met de Wereld Landbouw- en Voedselorgani- satie, de FAO in Rome, om na te gaan op welke wijze een bijdrage van de FNZ kan worden uitgewerkt. De FAO heeft laten weten gaarne dit initiatief van de FNZ te willen richten op de macro- economische structuur van de zuivelsec tor in een aantal ontwikkelingslanden waar reeds technische ontwikkelingspro jecten voor de zuivelsector worden uit gevoerd of zijn gerealiseerd. Voor de ontplooiing van die projecten heeft men in deze landen behoefte aan een goede begeleiding voor een verdere technische, economische en organisatorische ontwik keling. In overleg met de FAO worden thans plannen uitgewerkt om zuiveldeskundi- gen uit een aantal ontwikkelingslanden, en ook uit ontwikkelde landen, uit te nodigen voor een fundamentele gedach tenvorming over de behoefte aan goed functionerende begeleiding op de drie terreinen, alsmede onderzoek op techno logisch en voedingsgebied. Ook kwali teitsverbetering, volkgsgezondheidsaspec- ten en de vraagstukken betreffende pro duktie en afzet komen hierbij aan de orde. Er wordt door de FAO met een aantal contactpersonen uit zuivelkringen in Eu ropa, Azië en Afrika gewerkt aan de voorbereiding van dit deskundigenover- leg. Het is de bedoeling om naast een aantal uitgewerkte studies, die de orga nisatie van produktie en marketing van zuivel in een aantal ontwikkelde en ontwikkelingslanden betreffen, tevens een inventarisatie van algemeen voorko mende knelpunten op te stellen. De eerste bijeenkomst van deskundigen is gepland in februari 1977, in het Interna- MAASTRICHT (ANP). De Maas trichtse Machinefabriek Delnoz BV heeft in overleg met de vakbonden en de NV Industriebank L1OF surséance van beta ling aangevraagd. De MMD (ongeveer 220 man personeel) legt zich voorname lijk toe op de vervaardiging van hydrau lische apparatuur, zwembaden, liften, staalconstructies. apparatenbouw en geïnterchromeerde produkten. De sursé- ance-aanvraag is noodzakelijk gezien de precaire liquiditeitssituatie waarin het bedrijf verkeert, onder meer door het achterwege blijven van orders door de huidige recessie. Er zijn onderhandelingen gaande met en Engels bedrijf over de overneming van de vaste activa van enkele onderde len van het bedrijf, om de werkgelegen heid voor het grootste deel van de nu werkzamen personeelsleden te kunnen handhaven. Een verzoek aan het minis terie van Economische Zaken en aan de Industriebank L1OF ter verkrijging van een overbruggingskrediet tot het tijdstip van de overdracht aan de Engelse gega digde kon niet worden gehonoreerd, al dus de MMD-directie. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse detailhandel keert zich met grote nadruk tegen voornemens om het ont werp winkelsluitingswet van staatssecre taris Hazekamp zodanig te amenderen dat de ondernemers in een brief aan de staatssecretaris verzoeken de Amster damse middenstandscentrale City Cen trum Amsterdam en de Raad voor het grootwinkelbedrijf kring Amsterdam, het wetsontwerp in zijn huidige vorm te handhaven en in geen geval tot verkor ting van de koopgeiegenheid op zaterdag over te gaan. In principe werd met het Westduitse kunststoffenbedrijf Möller uit Delmen horst overeenstemming bereikt over de vervaardiging door Kumij van plastic badcellen, baden en dergelijke in licen tie. Om deze produktie op gang te bren gen zijn investeringen van ongeveer f 3 miljoen nodig. Volgens de heer R. Noorda, districts- bestuurder van de Industriebond NVV in Groningen, wil Akzo die investering niet doen, maar heeft zij een beroep gedaan op de noordelijke ontwikkelingsmaat schappij (NOM), een overheidsinstelling. De Kumij behoort tot Akzo-plastics b.v„ onderdeel van het Akzo-bedrijf Enka- Glanzstoff. Volgens Enka-Glanzstoff bestaat er geen plan het bedrijf te sluiten. „Wij zijn nog steeds in gesprek met de NOM". De heer Noorda noemt het onbegrijpe lijk dat ENKA voor een zo gering inves teringsbedrag een beroep wil doen op geld van de gemeenschap. Argentinië: „Chernyakhovsk" (16 okt.); Australië: „Kangourou” (15 okt.); Brazi lië: „Chernyakhovsk” (16 okt.); Canada: „C.P. Trader” (16 okt.); Chili: „Friesen- stein” (16 okt.); Indonesië: „Langkoeas” (15 okt.); Israël: „Diamond” (14 okt.); Japan: „Tokio Express” (13 okt.); Kenya, Oeganda: „Moliro” (15 okt.); Ned. Antil len: „Pericles” (15 okt.); Nieuw-Zeeland: 2x per week via Engeland; Suriname: „Pericles” (15 okt.); Verenigde Staten van Amerika: „S.L. Market” (16 okt.); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika: „S.A. Constantia” (13 okt.) De werkgevers vinden voorts van be lang dat het overleg op verschillende niveaus wordt gevoerd. Op het centrale niveau kan., volgens de verbonden, wor den gedacht aan een overleginstantie met een consultatief karakter, waarin overheid, werkgevers en werknemers zitting hebben. Een centrale eis ten aanzien van be leidsinstrumenten is dat zij in de ge mengde economische orde moeten pas sen. GRONINGEN/ARNHEM (ANP). Bij de Industriebond NVV in Gronin gen bestaat ongerustheid over het voort bestaan van de kunststoffenmaatschappij Kumij in Groningen. Door het teruglo pen van de bouwmarkt is de afzet van het belangrijkste product van de Kumij, plastic buizen voor de bouw, belangrijk teruggelopen. Om de werkgelegenheid voor het bijna 100 man tellende perso neel nog veilig te stellen is de directie van Kumij op zoek gegaan naar moge lijkheden om andere produkten te ver vaardigen. Ondanks dat moeten er natuurlijk ook overkoepelende structuren zijn, gaat hij verder. Daartoe vormen de voorzitters van de 26 gewestelijke sociale raden tezamen de centrale sociale raad, die als voornaamste taak krijgt te zorgen voor een goede coördinatie tussen de verschil lende gewestelijke raden en die vooral moet waken voor een juiste toepassing van de wetten en die moet zorgdragen voor een gelijke rechtsbedeling voor ie dereen. Een centraal sociaal bureau wordt op gericht om de centrale sociale raad ad ministratief bij te staan. Als toezichthoudend en controlerend orgaan van het gehele stelsel van gewes telijke sociale raden en de centrale soci ale raad wordt een sociale verzekerings raad in het leven geroepen. Deze moet bestaan uit ambtelijke vertegenwoordi gers aan te wijzen door diverse minis ters, uit vertegenwoordigers van werk nemers- en werkgeversorganisaties en uit leden aan te wijzen door de minister van Sociale Zaken op voordracht van de Tweede Kamer. De voorzitter zal op voordracht van de Tweede Kamer moe ten worden aangewezen door de Kroon. Aan deze raad wordt een secretariaat toegevoegd, dat onder meer de controle rende taak van de sociale verzekerings bank zal overnemen, aldus ing. Verwey. UTRECHT (ANP), jaar afzien van het voorschot op de winstdelingsregeling aan de werknemers. Dit heeft de heer B. Nieuwland van de Industriebond CNV meegedeeld. De vakbonden gaan hiermee niet akkoord. Als argument voert Akzo de slechte gang van zaken aan. Er mag volgens het concern niet van worden uitgegaan dat er over 1975 dividend zal worden uitbe taald. Hoewel daarover nog geen defini tieve uitspraak kan worden gedaan, wil Akzo daarop vooruitlopend afzien van het betalen van een voorschot aan de werknemers. De heer Nieuwland zei, dat de winst- delingsregeling voor de werknemers i s gekoppeld aan het dividend. Het is ge bruikelijk, dat aan de werknemers in november een voorschot van 2 percent wordt betaald, dat in mei dan weer van de definitieve uitkering wordt afgetrok ken. Hij zei dat de bonden op het standpunt staan, dat ook dit jaar 2 percent moet worden uitgekeerd. Als de aandeelhouders inderdaad geen dividend krijgen, kan dit bedrag eventueel later weer worden terugbetaald. Een woordvoerder van A.kzo deelde desgevraagd m ee dat „er ernstig reke ning mee moet worden gehouden dat het dividend over 1975 moet worden gepas seerd”. Over 1974 werd f 4 per aandeel van 20 uitgekeerd.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21