Franchi ontkent uitspraken CONGRES UEFA IN SPANJE GAAT DOOR WERELDKAMPIOEN ALS MEDISCH ADVISEUR Alternatieve motoren niet bruikbaar nog n e John Rep terug naar Valencia IsranwMB WEG WIEL* ül Toto en lotto Experiment met toekomst AANDACHT VOOR DE BROMFIETS 'SCHONE'AUTO IN JAPAN Mogen we u even voorrekenen, dat ten minste één van deze vier typen Mercedes Diesels per km goedkoper is dan uw wagen? Mk Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. 3 IMK1 V R IJ D A G 1 O OKTOBER 19 75 SPORT 25 KT en (Van onze sportredactie) k'j 1 I g j Al bij 26.000 km per jaar kost een Mercedes 200 D minder dan een benzinewagen van 16 mille. Dat kunnen we u aantonen. Zwart-op-wit. Bovendien kunt u bij Mercedes kiezen uit 4 typen: de 200 D, de 220 D, de 240 D en de 240 D 3.0. Er is verschil in acceleratie en topsnelheid. Maar alle typen zijn ekonomisch, komfortabel, veilig en, door de uitzonderlijk lange levensduur van elk Mercedes type, waardevast. Bij Mercedes kunt u diesel op maat rijden. En in vele gevallen goedkoper dan met uw huidige wagen. GRONINGEN Toen in de afgelopen winter voor Harm Kuipers het grootste succes nog moest komen, had hij zijn plannen voor dit seizoen al uitgestippeld. Van schaatsen op topniveau zou volgens hem geen sprake meer kunnen zijn, omdat het laatste studiejaar aan de Groninger Univer- siteit al zijn aandacht en tijd ging opeisen. De wereldtitel die hij na een zenuwslopend toernooi in het Oslose Bislet-stadion behaalde, bracht Harm Kuipers niet tot andere gedachten, al hield hij voor de Olympische Spelen in Innsbriick toch een slag om de arm. Br r «MN (Van onze .sportredactie) dr. a Harm Kuipers heeft geen tijd meer voor topsport e. on. el (ADVERTENTIE) n o w f I n 1 e Harm Kuipers: achteraf toch geen tijd meer voor buitenlandse toernooien. versterkingsbalken in de deuren aan gebracht en de bumpers zijn gevuld met schuimplastic. B V. AUTOMOBIELBEDRIJF VAN WIJK, Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023-317710 - Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023-326250. Kb Hij vertelt: „Rep zal gewoon zijn con tract (drie jaar en één jaar optie) bij Valencia moeten uitdienen. De clublei ding weet van geen moeilijkheden. Door problemen met de taal heeft Rep de indruk gekregen dat hij voor het eerste team gepasseerd was. Ten onrechte, want in werkelijkheid wilde men hem slechts een paar weken rust gunnen om van een blessure te herstellen. Valencia wil Rep beslist niet kwijt.” gutmnnmm iwarnwr:, pitpi'utimit* tttGtHtt" ^nnnttnnnjj “MB 240D „De UEFA stelt zich op het standpunt dat sport en politiek, gescheiden dienen te blijven,” aldus Coler. En geconfron teerd met het feit dat twee Spaanse voetballers enkele duizenden guldens boete opliepen omdat zij met een zwarte Coler: „Nee. Ik heb daar nog niet eens aan gedacht. Maar ik zou het geloof ik onjuist vinden. Vandaag is er iets met dit land en morgen weer met een ander land aan de hand. Dan kun je nergens meer heen. De sport moet buiten de politiek staan. Voor Marbella hebben wij nog geen afzeggingen binnen.” Ook de voorzitter van de KNVB, Wim Meuleman, zegt al direct getwijfeld te hebben aan berichten als zou Franchi onder meer hebben verklaard dat clubs die in een Europees bekertoernooi wei geren tegen Spaanse clubs te voetballen, niet „Het over. Rome alleen heeft gezegd dat hij op de sportiviteit van het Italiaanse publiek rekent bij de UEFA-Cupwedstrijd tussen Lazio Roma en Barcelona. Er zijn veel dreigbrieven bij Lazio binnen gekomen.” Ook Meuleman zou een Spanje-boycot onverstandig vinden. Met de reeds veel gehoorde opmerking van alle betrokke nen (ook Franchi) „sport en politiek moeten gescheiden blijven” moeten de Europese voetballer^ het, ook na donder dag, nog steeds doen. Opel heeft een nieuwe serie experimentele modellen opgezet. Het eerste exemplaar is de onlangs geïmporteerde Opel GT 2. Opel ziet dit model als een op de toekomst gerichte wagen, die zowel aan de functionele en esthetische verlangens van het publiek moet voldoen, als aan de toenemende veiligheids eisen. De Opel GT 2 is geen produktietype, maar dient om nieuwe ideeën aan de praktijk te toetsen en te perfectioneren. loven om toch nog erg hard te kunnen. Als hij straks met een beetje plezier op het ijs staat, moet ik nog zien wie hem er hier in Nederland af rijdt. Maar aan internationale wedstrijden zal hij niet meer toekomen. Ik ken zijn studiepro gramma en daarnaast is geen plaats voor uitstapjes naar het buitenland.” De wagen heeft een lage voorsteven, de flanken zijn vlak en de achterwie len zijn gedeeltelijk bedekt. De wielen zijn overigens speciaal ontworpen om een minimum aan luchtwervelingen te veroorzaken tijdens de rit. De auto is bedoeld als voertuig voor vier per sonen. Als krachtbron dient de 1,9 liter motor met inspuiting: het vermogen is 105 din-pk. De theoretische top ligt boven de 200km/uur. Het theoretische brandstofverbruik is door de fabriek berekend tussen de 7 en 7,5 liter op de 100 km. De motor is achter de vooras geplaatst. De veiligheid stond bij het ontwer pen voorop. Carrosserie en dak vor men een beschermende kooi, er zijn band om de arm op het voetbalheld waren verschenen, zegt Coler: „Je weet nu eenmaal dat je niet tegen die dood vonnissen mag protesteren. Doe je het wel, dan is bekend wat je in zulk soort landen boven het hoofd hangt.” Opmerkelijk detail van deze expe rimentele Opel zijn de schuifdeuren, die vooral nut zullen hebben bij het parkeren in de stad. In elke deur is een kleine ruit gemonteerd, die elek trisch wordt bediend. De achterklep is geheel van glas en geeft toegang tot een ruim bagagecompartiment. Eventueel kunnen de achterzittingen worden neergeklapt. Alle plaatwerk- delen zijn afzonderlijk ontworpen en werden bij de montage niet met el kaar verbonden. Dit maakt plaatwerk- reparaties veel eenvoudiger en goed koper. „Misschien lukt het om met minimale training op één afstand goed voor de dag te komen,” veronderstelde Kuipers toen, maar op dit ogenblik, nu de zo merse voorbereiding wordt afgerond, en de ijstraining gaat beginnen, weet hij wel zeker dat dit niet zal lukken. „Het is voor mij onmogelijk om er straks tussenuit te gaan. Ik train wel met de Drentse selectie mee, maar ik heb maar 50 tot 70 percent van het programma kunnen afwerken. Ik ga straks alleen nog voor de aardigheid schaatsen, omdat ik het te mooi vind om helemaal te stoppen.” Internationale aspiraties heeft de toe komstige medicus dus helemaal niet meer, terwijl het eigenlijk ook wel vast staat dat hij zijn Nederlandse titel niet zal verdedigen. „Ik zou misschien nog vijfde of zesde kunnen worden en daar Trainer Dick Boon van de Drentse schaatsselectie reageert als toehoorder met een glimlachje, want hij verwacht min of meer dat Kuipers ondanks het ontbreken van grote ambities, toch nog wel eens tamelijk hard zal kunnen gaan als hij „voor de lol” in het strijdperk treedt met de Nederlandse top. Boon: „Harm heeft natuurlijk een geweldige conditie opgebouwd in al die jaren. Dat is hij niet zomaar kwijt. Je kunt je best eens een mindere voorbereiding veroor- Franchi zou volgens het Romeinse dagblad gezegd hebben dat het aan staande UEFA-congres in het Spaanse Marbella geen doorgang zou vinden. Ook deze mededeling i? volgens de VEFA- president volkomen bezijden de waar heid. Coler: „Het congres in november gaat gewoon door”. Op de vraag of de UEFA nog heeft overwogen de bijeen komst in een ande~ land te houden, zegt eens gevoeld heb. de ellende en de rottigheden als je een topprestatie wilt leveren.” I elektriciteitscentrales. Als deze cen trales olie of steenkool als brandstof gebruiken, zal de zwaveldioxyde uit ie schoorsteen meer verontreiniging met zich meebrengen. Tot nu toe staan allerlei variaties op de conventionele benzinemotor in het middelpunt van de belangstelling van de autofabrikanten. Er worden ‘itlelei systemen ontworpen, die op zich veelbelovend zijn, maar waarbij sr altijd problemen blijven bestaan in de mogelijkheden om de bougie-tech- niek naar twee kanten te laten wer ken: te weten, minder brandstofver bruik en schonere uitlaatgassen. Er bestaat overigens een barrière die verhindert, dat een alternatieve motor werkelijk uitgroeit tot een massaprodukt. Die barrière wordt ge vormd door de wisselende eisen voor de samenstelling van uitlaatgassen. Een gezamenlijke poging van over heid en industrie zou hier wellicht de oplossing kunnen brengen. Men moet daarbij bedenken, dat omschakelen op een andere motor, meer betekent dan alleen maar een wijziging in de aan drijving van de auto. Het produktie- proces zou totaal moeten worden herzien, en ook, de service-industrie zal de gevolgen van zo’n omschake ling te verwerken krijgen. Het kost miljarden om een geheel nieuwe krachtbron in te voeren. En dit geld zal door het publiek moeten worden opgebracht. Artemio Franchi op Spanje al met de nodige scepsis ontvangen. „Ik had er mijn handen voor in het vuur willen steken. Ik wist zeker dat hij zulke uitspraken nooit zou doen,” deelt onze landgenoot Jos Coler mee die in het dagelijks bestuur van de UEFA zit. „Ik heb direct contact gezocht met Franchi en hij noemde de publikatie in de Itali aanse krant pure waanzin.” Het optimisme van Dick Boon over de conditie van Harm Kuipers wordt beves tigd door een test op de fiets-aergometer en de berekeningen die de regerende wereldkampioen daar zelf aan vastkop pelt. Zijn zuurs i.ofopnamevermogen is nog even groot als een jaar geleden. „Maar dat wil nog niet zeggen dat ik nog net zo hard zou schaatsen,” voegt Kuipers er dadelijk aan toe. „Je krijgt met dit apparaat wel een goede indruk van de conditie, maar er komt uiteraard meer bij kijken om harder te kunnen schaatsen.” Als topschaatser, die dank zij medi sche kennis en een geweldige belangstel ling voor sportfysiologie in staat bleek zichzelf te begeleiden, verwierf Harm Kuipers grote faam als een soort doe- het-zelver. Momenteel laat hij ook ande ren profiteren van zijn kennis en erva ring. Samen met onder meer bondscoach Leen Pfrommer werkt Kuipers mee aan de opleiding van schaatstrainers (evenals het vorig jaar trouwens), doet hij (al leen) de aanvullende oursus inspannings- fysiologie en wordt door hem de medi sche begeleiding van de Drentse schaats ploeg verzorgd. De groep van acht rijders is inmiddels twee keer getest door Kuipers op de fiets-aergometer en zijn gegevens wor den door trainer Dick Boon gretig ge bruikt voor de trainingsopbouw. Boon: „Hierdoor kan meer individueel worden gewerkt. Bepaalde trainingsprogramma’s worden toegepast als de zuurstofopname te gering is, maar als iemand nauwelijks boven het landelijk gemiddelde uitkomt, laat je hem niet all-round rijden. Zo’n type is dan meer geschikt voor het sprinten.” Harm Kuipers: „Op de specifieke spie ren voor het schaatsen is eigenlijk nooit gelet, ofschoon dat toch erg logisch lijkt. Ik hecht enorm veel waarde aan de controle van de spierspanning in de bénen, zodat je kunt voorkomen dat een schaatser helemaal vast komt te zitten terwijl de conditie uitstekend is. Door mijzelf voortdurend te controleren heb ik mijn vorm kunnen regelen. Een van de belangrijkste bouwstenen in de trai ning is rust, al willen sommigen daar nog niet aan. Maar hierdoor kon ik het hele seizoen een goed niveau bereiken.” „De testen die ik nu met de Drentse schaatsers doe in het sportmedisch cen trum in Assen zijn vrij uniek in Neder land. In de schaatssport wordt het ver der alleen nog in Amsterdam gedaan met een groep marathonschaatsers. Wat ik doe is volkomen zuiver. Het heeft niets te maken me*, het kunstmatig op fokken van prestaties zoals wel gebeurt. Dat is ook de reden dat ik nooit volledig in de sportgeneeskunde wil werken.” „Ik pas uitsluitend met de resultaten van de proeven met de fiets-aergometer foefjes toe. Iedere maand koop ik vak tijdschriften om neg meer van de hele materie af te weten Maar het is natuur lijk erg belangrijk dat ik alles zelf al BERN. Bij de Europese Voetbal Unie (UEFA) in Bern is donderdag grote beroering ontstaan nadat bekend werd dat UEFA-president Franchi in Italië zou hebben uitgeroepen dat het Spaanse voetbal geïsoleerd dient te worden. Slechts enkele uren heeft „de wereld” deze, in de sportwereld, toch wel opzien barende uitspraak mogen geloven. Don derdag, tegen de avond, liet de Italiaan Franchi geschokt weten dat zijn mede delingen in het Romeinse dagblad Paese Sera volkomen uit de lucht zijn gegre pen. „Ik heb geen idee wie deze actie op touw heeft gezet’ zei hij naar aanlei ding van het geruchtmakende interview. In Paese Sera staat onder meer dat Franchi de Europese voetbalbonden ach ter zich wil krijgen om een hecht front te vormen tegen Spanje als protest tegen het Franco-regime. Franchi voelt zich gemanipuleerd: „Hoe kan ik als presi dent van de UEFA alleen dergelijke belangrijke beleidsbeslissingen nemen zonder het dagelijks bestuur daarin te kennen.” In Nederland werd de „aanval” van - De ANWB heeft onder een aantal gemeentelijke diensten, die belast zijn met het beheer van wegen, een en quête gehouden over de al dan niet geplande voorzieningen voor fietsers en bromfietsers. Daaruit is onder meer gebleken, dat in vele gemeenten nog steeds zogenaamde aanliggende bromfiets- of fietspaden worden ont worpen. Soms wordt de afscheiding van zo’n aanliggend pad slechts ge vormd door een streep op de weg. Gelukkig gaat de ontwikkeling in de richting van vrijliggende paden, die door een berm van de weg zijn afgescheiden. Ook gaat men nu meer speciale routes aanwijzen. In elk geval komt het de veiligheid ten goede als het bromfiets- en fietsverkeer wordt af gescheiden van het autoverkeer. De bromfietser en de fietser beho ren in de verkeersplanning hoge prio riteit te krijgen, aldus de ANWB. Er zijn al verschillende gemeenten die een fietspadenplan hebben ontwik keld. De overheid gaat daarvoor geld ter beschikking stellen. In dat geheel moet ook worden gedacht aan meer stallingsruimte, terwijl ook de moge lijkheid moet bestaan dat verkeers lichten op kruispunten door brom fietsers en fietsers kunnen worden beïnvloed. De drievoudig Nederlands kunstschaats kampioen Rob Ouwerkerk is professional ge worden bij „The New Ice Generation Show”, ft In de derde ronde van het zonetoernooi in Karlovy Vary heeft Corry Vreeken remise gespeeld tegen de Poolse Anne Jurczynska. Het was haar eerste halve punt. ft Mevrouw Van der Mije heeft na drie ronden in het zonetoernooi in Pula anderhalf punt verzameld. ft Na de derde rit in de Ster der Beloften deelt de Nederlander Pronk de eerste plaats met de Rus Gorelov. Ze hebben dezelfde tijd, maar omdat de Rus in de derde rit voor Pronk over de streep ging mag hij vandaag in de leiderstrui vertrekken. ft Vilas (Arg), Borg (Zweden), Kodes (Tsj), Orantes (Spa), Fillol (Chi), Nastase (Roem) en Dibbs (VS) plaatsten zich gisteren voor de kwartfinales van het tennistoernooi in Ma drid. ft Sosonko staat na de derde ronde (waarin hij niet speelde omdat zijn Zweedse tegen stander Elson ziek was) met een punt en 2 afgebroken partijen op de vijfde plaats. AMSTERDAM. Johnny Rep zal vandaag naar Valencia terugkeren om daar de training te hervatten. Cor Cos ter, die voor de ex-Ajacied naar Valen cia vloog om de situatie ter plaatse te peilen, beschouwt de zaak nu als geslo ten. heb ik niet zoveel zin in. Om toch nog een beetje van de wedstrijdsfeer te blij ven proeven ben ik wel van plan aan de selectiewedstrijden mee te doen. Als ik goed rijd, kies ik waarschijnlijk voor de sprintkampioenschappen, omdat in de specifieke sprinttraining minder tijd gaat zitten,” legt Harm Kuipers uit. Nissan Motor Ltd heeft deze maand op de Japanse thuismarkt een nieuw model uitgebracht, dat voldoet aan de Japanse milieu-eisen. De nieuwe, sierlijk ontworpen wagen kreeg de naam Silvia (inee. Deze Silvia ken merkt zich door een laag verbruik en de mogelijkheid onderdelen uit te wisselen met bestaande modellen. Nissan heeft de Silvia uitgerust met een katalisator, waarmee eerder proeven waren genomen in de Presi dent, de Cedric en de Gloria. De katalisator zorgt voor schoon uitlaat gas. De Silvia is tot nu toe alleen ver krijgbaar in een tweedeurs uitvoering met hard-top. De auto wordt aange dreven door een 1700 cc motor, met een vermogen van 105 pk. Voorlopig is de Silvia alleen be schikbaar voor de Japanse markt. DEN HAAG (ANP). De uitslag van de lotto en toto van het afgelopen week einde is: Lotto no 40: deelnemers: 905.441; bru to inleg: 3.516.038; prijzenbedrag: 1.816.769; eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto f 365.596 ontvangen; tweede prijs: 2 winnaars, die elk bruto f 83.505 ontvangen; derde prijs: 159 winnaars, die elk bruto 1.575 ontvangen; vierde prijs: 7.576 winnaars, die elk per kolom ƒ44 ontvangen; vijfde prijs: 9.712 win naars, die elk per kolom 34 ontvangen. Toto no 40: aantal deelnemers: 250.025; bruto inleg: 746.670; prijzenbe drag: ƒ414.928; eerste prijs: 10 winnaars, die elk bruto 20.212 ontvangen; tweede prijs: 270 winnaars, die elk per kolom 328 ontvangen; derde prijs: 3.501 win naars, die elk per kolom 35 ontvangen. De National Academy of Sciences verklaarde in 1974, dat geen van de ;ot nu toe ontworpen alternatieve motoren, operationeel was. Zelfs als ze dit wel waren, dan zouden ze aldus de Academy niet voor 1980 n massaproduktie kunnen worden genomen. Stoom is niet efficiënt. De machine is te zwaar en er zijn grote proble- nen bij het verbruik van water en bij lage winterse temperaturen. Gas- urbines kunnen geschikt zijn voor het lange-afstandvervoer van goede ren, maar komen niet in aanmerking voor het stadsverkeer. De elektrische wagens verschuiven in feite de lucht- verontreinigingsproblemen van de uitlaatpijp naar de schoorstenen van zullen worden gediskwalificeerd, kwam ongeloofwaardig bij me Ik heb gehoord dat Franchi in Een efficiënter gebruik van personenauto's en vrachtwagens zal in de komende tien jaar meer energie kunnen besparen, dan een haastige omschake ling naar het openbaar vervoer. Dit is een conclusie van een studie, vericlit door het Amerikaanse „Massachussets Transportation Systems Center”. De studie toont aan, dat door de praktische voordelen het individuele vervoer zeker zal blijven bestaan, al is nu nog niet duidelijk in welke vorm. Hoewel de autoconstructeurs doorgaan met hun speurtocht naar een alternatieve motor, bestaat er tot nu toe nog geen echte concurrent voor de huidige benzinemotor. Ook op langere termijn is er voorlopig geen alternatief zichtbaar voor de huidige motoren. tammnttnxn pn,iiillill,!|ü 'HiinuaiiiM wiumnuma acnmxu:-: !agnn:nmna minny I pi:::::;::::::;:: IcuwTTntnits Hcacaatn; ^’-11111 nUI lil! ~MB240D3.0

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25