Stemming in parlement allesbehalve vriendelijk G Vrachtauto ramt viaduct Wijn tuin mag nog niet naar Den Haag Oostenrijkse partijleider was SS-er NVV betreurt mislukken Spanje -boycot: De ene politie is de andere niet N president Ford omstreden Nieuwe politieke raadsman van KV de bui Woningverbetering? 3 Justitieel beleid inpassen in algemeen welzijnsbeleid ..„EllOÈffi dit mgjoao Ontr 99 99 Aanwezigheid in Suriname belangrijker Alternatieve justitiebegroting van Coornhert Liga: nie „Presidente Peron keert terug” 2 BINNEN- EN BUITENLAND OKTOBER 19 7 5 V R IJ D A G l 0 VR IJ (Van onze redactie binnenland) (Van c r Casa Weer les NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB helpt u snel aan geld om nü uw plannen te verwezenlijken. Vraag naar het Speciale Woningkrediet. Leningen vanaf f 2.000,-. Looptijden van 3 tot 8 jaar. Voor alle andere doeleinden is er de P.L. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. s- c BAB se dag de Sp gistere details dat He se colli lopen Zoals tussen Voorlopig rijbewijs VARA-vragen Dierenmishandeling Verpleegkundig(e) De stemming in de Tweede Kamer is gisteren bij tijd en wijle allesbe halve vriendelijk geweest. Deels door de allerwege heersende teleurstel ling over het „vage en futloze” antwoord van premier Den Uyl in eerste termijn en de weinig toegeeflijke opstelling van minister van Financiën Duisenberg, deels door een hernieuwd oplaaien van de ruzie tussen PvdA- fractieleider Van Thijn en zijn KVP-collega Andriessen. De motie van KVP en AKP gaven het debat laat in de avond ook nog enige politieke spanning mee, terwijl daarnaast de duidelijke teleurstelling van zijn frac tieleider Van Thijn premier Den Uyl wel aan het denken gezet moet heb ben. Oud hoofd Veilig Tabak iz s K I/J J Duisenberg was weinig toegeeflijk De Den Uyl antwoordde, dal bij de be- voor zondag, opgesteld door WERRRAPPORTEN d id van iDV'L b'V i lEi C Zon zien dat er van een geïntegreerd beleid nog in de verste verte geen sprake is.” Vooruitzichten het KNMI: DROOG EN VRIJ ZONNIG, PLAATSELIJK NACHTVORST. onder 17.57 uur onder 22.49 uur te geven en de sociale functie van het eigendom ter discussie te stellen, alleen niet op de manier zoals het kabinet wil. Voor het ’grote onderhoud' uwinbouwkeuken uw open haard uw badkamer uw parketvloer CM e Een ge, voertui terwijl woedt onluste hoofdst den er S2 4 3 1 3 3 3 4 z. beW. mist h. bew. mist mist h. bew. mist regen z. bew. h. bew. z. bew. 1. bew. mist regen 1. bew. onbew. regenbui 1. bew. 1. bew. 1. bew. regen h. bew. L bew. onbew. z. bew. z. bew. 1. bew. geh. bew. regen h. bew. z. bew. z. bew. regen 1. bew. h. bew. 1. bew. onbew. 8 4 3 18 15 2 3 5 3 4 -3 5 4 15 7 9 2 12 15 18 5 15 2 7 13 10 2 8 4 21 19 16 4 0,5 0,3 0,6 0 0 0 0 0.4 0 0,1 0 o o o 2 0 0 0 0 0,5 0 1 3 7 0 0 1 0 o o o M3 0,4 0,6 3 0,1 0,5 3 6 BUENOS AIRES. (AFP) De presi dente van Argentinië, mevrouw Maria Estela Peron, keert op 13 oktober naar Buenos Aires terug, zo is van vakbonds- zijde in Buenos Aires vernomen. Zij zal op 16 oktober haar functie weer op zich nemen, aldus de zegslieden. Op 17 okto ber zal zij een massabetoging leiden op het Mayo-plein. DEN strekt Oorlog nen d wordei mededi het mi schapp weest werk 1 Wel man ii het Ri tatie v over d schrijv voordr woordi te ner die tot le afbc AMSTERDAM (ANP). „Het justi tiële beleid zou behoren te passen in een algemeen welzijnsbeleid. De bouw van een nieuw Huis van Bewaring ais in Amsterdam de Bijlmer Bajes, een sociaal kwaad van de eerste orde Iaat handeling van de defensiebegroting al leen de 21 miljoen aan de orde komt, die gemoeid is met het langer in dienst houden van de Neptune na 1 januari. De 55 miljoen voor de eerste fase van de vervanging op langere termijn, komt pas na het gereedkomen van de NAVO- studie aan de orde, aldus Den Uyl. gelegenheidswetgeving die met terug werkende kracht werd toegepast. Dit toppunt van rechtsverkrachting, karak teristiek voor wat dictaturen met men sen doen, was een massale actie dubbel en dwars waard. Los van de vraag of aan de vooravond van de terechtstelling wellicht ander onrecht, begaan door in dividuele Spanjaarden heeft plaatsge vonden," aldus het NVV. De KVP’er Notenboom het recht voor DEN HAAG (ANP). Van politieke zijjie in Den Haag wordt druk uitgeoe- fend op de Surinaamse statenvoorzitter. VVijntuin, maandag nog niet naar Neder land te komen met een delegatie van de regeringsgezinde NPK-fractie voor het bijwonen op 21 oktober van de debatten over de rijkswet voor de onafhankelijk heid van Suriname. Dit is van betrouw bare zijde in Den Haag vernomen. mist 1. bew. verand. mist verand. ono nno ozo no w.stil nno zzw n o n 'n n w.stil no nw nnw w.stil nno nnw w.stil no nno nno w.stil nno nw nnw n w.stil ono w nnw wnw nw nnw z zzw De bezetters van de Katholieke Socia le Academie in Den Haag hebben aange- kondigd, dat vandaag de lessen weer zouden kunnen beginnen. Het plan om de Haagse wethouder van Lier te laten bemiddelen hebben de bezetters inmid dels van de hand gewezen. De bezetten de studenten en docenten hebben een bezettingscomité opgericht, dat werk groepen gaat instellen voor de taken van bestuur en directie. Veilig Verkeer Nederland heeft de in stelling van de afgifte van een „voorlo pig rijbewijs” bepleit. Het definitieve rijbewijs zou dan na een proeftijd van twee jaar moeten worden afgegeven. Uit de statistieken blijkt, dat vooral jonge mensen betrokken zijn bij ongelukken. De kans op weigering van een definitief rijbewijs zou de jonge automobilist tot voorzichtigheid moeten manen. De Tweede Kamerleden Kruisinga en Van der Mey (CHU) vinden het niet juist dat ook vier bewindslieden de brief van een aantal PvdA-leden aan de VARA, waarin van deze omroep een radicalere opstelling wordt gevraagd, hebben mede ondertekend. Het gaat om de ministers Pronk en Van Kemenade en de staatsse cretarissen Klein en Meijer. De CHU- kamerleden hebben minister president Den Uyl hierover vragen gesteld. B. en W. van Utrecht zien geen kans de activiteiten van het omstreden dien stencentrum voor Spaanse gastarbeiders Casa de Espana te stoppen. Het gemeen tebestuur heeft de PvdA, die om stappen verzocht had, geantwoord, dat de ge meente geen enkel rechtsmiddel ter be schikking heeft. De Utrechtse migran- tenraad beschouwt de Casa als een fili aal van het Franco-regime. Het Spaanse huis zou onder het mom van dienstver lening de Spanjaarden in Utrecht in de gaten houden. weer In binnen- en buitenland Van regeringszijde en in militaire en politieke kringen werd bevestigd dat mevrouw Peron ten aanzien van haar terugkeer „een vast en definitief besluit" heeft genomen. Zo schrijff de Coornhert Liga (een veerniging van strafrechthervormers) in haar alternatieve justitiebegroting 1976 die als thema heeft: welzijn en justitie. De Coornhert Liga stelt voor het be grip welzijn in de politietaken tot uit drukking te brengen door bet instituut wijkagent meer inhoud te geven en in de praktijk uit te bouwen door: de politie-opleiding minder op formele wets- uitoefening en meer op conflictoplos- send optreden te richten, deskundige maatschappelijke hulpverlening aan de politiebureaus te koppelen, de gedrags wetenschap een veel grotere rol te laten spelen in de taakuitoefening van de politie en meer overleg tussen politie en andere justitiële diensten. De justitie mag volgens de Liga niet optreden, wanneer een welzijnsdienst uit de samenleving in staat is te reageren op de problematiek van mensen uit de samenleving met lagere inkomens, rijks genoten, verslaafden, gastarbeiders en dergelijke. Bij justitiële diensten als po litie- en gevangeniswezen moet het wel zijn meer voorop komen te staan. Het Hoog Militair gerechtshof in Den Haag heeft gisteren het vonnis bevestigd van de Krijgsraad in Arnhem, waarbij een opperwachtmeester werd veroor deeld tot 500 gulden boete. De man had met èen gaffel een paard zo hard op hoofd en lichaam geslagen, dat het dier aan de verwondingen overleed. De man werd boos, toen het 20-jaar oude paard weigerde een kar met mest te trekken. Hij had „het dier een paar tikken gege ven”. Het NVV: „De politie in totalitaire staten is bij uitstek het instrument van Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Las Palmas Tel Aviv Tunis De reclassering is nu ondergeschikt en de Coornhert Liga vindt het wenselijk dat zij bovengeschikt wordt aan justitie. In voorlichtingsrapporten meet aangege ven worden hoe door welzijnsdiensten op bepaald gedrag gereageerd moet wor den, justitiële reactie moet achterwege blijven, totdat er een gemotiveerd, door de rechtbank goed te keuren, verzoek van het Openbaar Ministerie uit is ge gaan. DEN ruim o aantal de 840 ber va stuurd. ministe landse heeft g De door c waarns tievelij burgen en PP) gers h< Vanz KVP-b van h< burgen ons la PvdA verspre Onde besture bijna KVP-b mil j oer „Oo Minister Duisenberg had gisterochtend vele eisen van zowel regeringspartijen als oppositie van dr hand gewezen. Hij merkte daarbij op dat de huidige finan- cieel-economische situatie geen verder gaande bezuinigingen toelaat. Duisenberg zegde gister middag in zijn antwoord tot de Kamer toe dat er voortaan in september De redacteur van het Woordenboek der Nederlandse taal en van Van Dales Woordenboek C. Kruyskamp vindt dat de invoering van de term .verpleegkun dige” een misgreep is geweest. Hij pleit voor het oude verpleegster dan wel ver pleger. Een verpleegkundige houdt zich, zo stelt hij, niet bezig met de „kunde” van de verpleging maar met de verple ging zelf. Ook het feit, dat het woord „meersiachtig” is zit hem dwars. In ad vertenties moet er altijd (m), of (vr) aan worden toegevoegd, aldus. volgend jaar niet omhoog hoeft. Inte gendeel, nivellering zal deschatkist juist schade doen, aldus Duisenberg. Van Thijn en Andriessen kregen het, na hun. eerdere discussie over de PvdA- reis naar Oost-Duitsland, nu aan de stok over de bereidheid van de KVP con structief mee te werken aan ingrijpende hervormingen. Van Thijn vond dat het betoog van Andriessen weinig perspec tief had geboden op dit punt. „De KVP zegt nee tegen zowel de hervorming van de ondernemingsraad, als het onteigenen tegen gebruikswaarden (grondpolitiek) en de vermogensaanwasdeling. Daarmee roept de KVP op vitale punten spannin gen op. Zij is dan ook hard bezig zelfs de meest redelijke mensen in de PvdA van zich te vervreemden”, aldus Van Thijn. Andriessen ontkende dat zijn partij zich niet- constructief zou opstellen. Hij betoogde dat de KVP wel degelijk be reid is de ondernemingsraad meer macht is dat de in Nederland verblijvende statenleden verklaard hebben, zo snel mogelijk naar Suriname te gaan om de parlementaire voorbereidingen te treffen voor de onafhankelijkheid. „Als de sta tenvoorzitter wel op de hoogte is, is het duidelijk dat de minderheid van de Su- tirnaamse staten doende is stagnatie in het leven te roepen.” aldus de heer Adhin. Moet het geld voor de vervanging nu al wotden uitgetrokken of niet zo vroeg hij. WENEN. (UPI) Naar aanleiding van de beschuldigingen van het hoofd van het joodse documentatiecentrum in Wenen, Simon Wiesenthal, heeft de lei der van de Oostenrijkse liberale vrij heidspartij, Friedrich Peter, gisteren toe gegeven dat hij in de Tweede Wereld oorlog lid is geweest van de eerste SS- infanteriebrigade. Hij zei daarbij met nadruk niet te hebben deelgenomen aan de executies in Rusland die aan duizen den mensen het leven hebben gekost. In „de Vakbeweging”, het blad het NVV, noemt de vakcentrale de reac tie „juist iets te Nederlands”. Redene rend vanuit onze eigen nerte democrati sche verhoudingen, reageert men dan op hetgeen de strijd van vrijheidslievende Spanjaarden aan gewelddadigheden met zich meebrengt, aldus het NVV. Nu valt het van het leven beroven van mede mensen niet goed te keuren. Maar, zo gaat het artikel verder, de periode 1940-1945 toen bij ons de strijd tegen de onderdrukking werd gevoerd, is er om te bewijzen dat de opvattingen over morele normen kunnen worden beïnvloed door de omstandigheden. Het grote punt waarbij onbegrip aan het licht komt, is het feit dat de politie in Spanje in de verste verte niet zomaar vergeleken kan worden met de politie in Nederland.” WASHINGTON. (UPI) Volgens Amerikaanse kranten is de nieuwe poli tieke adviseur van presdient Ford, Stu art Spencer uit Los Angeles, de oor spronkelijke man achter de „smerige politieke trucs” die in samenhang met het Watergateschandaal aan het licht geko men zijn, en leerde hij anderen het aftappen van telefoons, het spioneren en het in de war sturen van politieke campagnes van tegenstanders. De bladen van het Scripps-Howard- concern berichtten woensdag dat Ray mond V. Humphreys, een politiek raad gever in Washington, en drie andere niet nader genoemde bronnen, hebben gezegd dat zij in een reeks cursussen op het einde van de jaren zestig van Spencer en zijn medewerker William Roberts, de fijne kneepjes van „politiek gangster - dom” hebben geleerd. Spencer heeft de aantijging ontkend en gezegd dat hij in zijn cursussen wel de nadruk heeft gelegd op winnen, maar dat hij nooit onwettige en dubieuze praktijken heeft gepredikt. indien mogelijk middellange ter- mijnramingen omtrent de overheidsuit gaven en een begroting van de sociale kosten op langere termijn, zullen wor den uitgebracht. De socialist Dolman had daarom gevraagd. De minister be streed de opvatting van o.a. de KVP dat een lagere, voor iedereen gelijke loons verhoging ertoe kan leiden aat de BTW AR-fractieleider Aantjes beperkte zijn bijdrage in tweede instantie tot de de- fensiebezuinigingen. Hij vroeg de rege ring in een motie om in het vervolg eventuele bezuinigingsplannen, die een afwijking inhouden van de defensienota of de NAVO-verplichtingen, tijdig in het parlement ter discussie te stellen. Hij wilde van Den Uyl weten hoe het ge ste.'.! is met de defensiebegroting, als de aangekondigde discussie over de vervan ging van de Neptune positief eindigt. Een ploeg van medewerkers van de medische faculteit van de universiteit van Manchester heeft het hoofd gere construeerd van een 15 jaar oud Egyp tisch meisje dat meer dan twee duizend jaar geleden was gestorven. De schedel van het meisje was versplinterd in 20 stukken en men neemt aan dat het meisje gestenigd is omdat ze waarschijn lijk ongehuwd zwanger was geworden. Dit was vroeger een gebruikelijke straf in Egypte. Een woordvoerder zei verder dat ze niet zoveel verschilde van de meisjes die tegenwoordig over straat lo pen, tenminste op het gebied van uiter lijk dan. De Bijlmermeer blijkt voor kinderen het meest verkeersveilige deel van Am sterdam. Ook in Buitenveldert en Nieuw-Noord gebeuren relatief weinig ongelukken waarbij kinderen betrokken zijn. De Bijlmer is met 1,3 slachtoffer per duizend kinderen vier maal zo veilig als de Watergraafsmeer met 5,4 per duizend. Dit blijkt uit een analyse die het hoofdstedelijk verkeersbureau heeft gemaakt van de geregistreerde ongeval len met kinderen tot 12 jaar in 1973 en 1974. Uit het onderzoek blijkt ook, dat het merendeel van de kinderen niet op het kruispunt verongelukt. Naarmate kinderen ouder worden neemt de kans op een ongeluk op een kruispunt overi gens toe. «ij®» 3 Volgens uit Paramaribo ontvangen be richten zou de heer Wijntuin met een deel van de delegatie zondag uit Parama ribo vertrekken. Woensdag zou de rest van de acht man sterke NPK-afvaardi- ging naar Nederland reizen. De Suri naamse statenvoorzitter heeft in de dele gatie zeven plaatsen open gehouden voor leden van de oppositie. Het plan van Wijntuin al zo ver voor de behandeling van de rijkswet naar Den Haag te komen, is bij Nederlandse politici slecht gevallen. Temeer omdat door het optreden van de in Nederland verblijvende oppositionele fractie van de VHP en mevrouw Liesdek het erop be gint te Jij ken dat de impasse in de Surinaamse politiek kan worden door broken. „Door maandag al te komen) drijft Wijntuin de impasse ten top,” zo werd in Den Haag gezegd. Het statenlid van de VHP, mr. Adhin, die zei de gevoelens van de twee fracties te vertolken, verklaarde desgevraagd dat het hem bevreemdde dat Wijntuin maandag naar Nederland wil komen juist „nu wij uitdrukkelijk hebben verklaard het parlementaire werk in Paramaribo weer op gang te willen brengen opdat 25 november als onafhan kelijkheidsdag nog gehaald kan worden.” De heer Adhin zei aan te nemen dat de heer Wijntuin er niet van op de hoogte van de vijf terdoodveroordelingen gold de onderdrukking en de onmenselijkheid van het zich voortslepend Franco-be- winct in het algemeen. De weerzin tegen de doodstraf zal als zodanig een extra impuls hebben betekend, aldus het NVV. „Maar heel in het bijzonder was toch de aanleiding dit: dat.het regi.-u" schaamte loos mensen ging vermoorden zonder behoorlijk proces en op grond vn een Maximum temperaturen ongeveer 12 graden. Aantal uren zon 2 tot 10, minimum tempera turen omstreeks 4 graden, maximum tem peraturen omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent, kans op een geheel droog etmaal 90 percent. In het centrum van Weert is een welig groeiende „tabaksplantage” ont dekt. De planten groeien op een terrein dat vroeger behoorde tot het bisschoppe lijk college. Vermoedelijk stammen de planten af van de zogenoemde eigen teelt die de priesterleraren en -leerlin gen in de Tweede Wereldoorlog kweek ten om het karige tabaksrantsoen aan te vullen. Of de planten het lang zullen maken is nog de vraag omdat op de plaats waar ze groeien binnenkort een warenhuis wordt gebouwd. Een te hoog beladen Engelse vrachtauto heeft gisteren een viaduct over rijksweg 59 bij Fijnaart gedeeltelijk vernield. Het via duct staat op instorten en wordt alleen nog gedragen door de 4.85 meter en 60 ton wegende lading. Het verkeer uit de richtingen Rotterdam en Bergen op Zoom naar Fijnaart en Zevenbergen is volledig gestremd. Eï SE iZ 14 13 13 12 13 14 14 12 14 13 11 24 22 11 18 13 12 15 3 14 9 22 20 16 11 27 30 26 13 22 8 15 22 12 6 13 14 25 26 29 UTRECHT (ANP). De reactie van vele Nederlanders om zich te distancië- ren van de 24-uurs-aetie tegen Spanje (vorige week donderdag), nadat eerder bekend werd dat in Spanje opnieuw politiemannen om het leven waren ge bracht, wijst volgens het NVV op onbe grip en verwarring over de situatie in dat land. ZATERDAG 11 OKTOBER op 6.56 uur Maan op 13.57 uur IJMUIDEN Hoogwater 7.49 uur en 20.12 uur Laagwater 3.39 uur en 15.51 uur Oppositieleider Wiegel verklaarde zich tegen de gedachte van Andriessen om de koopkracht voor de meeste mensen te laten dalen. Hij noemde dit een nivelle ring tot in de derde macht. Wel was hij het eens met de christen-democraten, dat al in 1976 de collectieve uitgaven moeten worden omgebogen. De VVD diende hierover een motie in onderdrukking, geweld, intimidatie, angst- aanj aging, vrijheidsberoving, rechts verkrachting. De politie, de beruchte Guardia Civil met zijn gespecialiseerde afdelingen, is het wapen in de vuist van de tegenstander. Het wape’, dat de be strijders van het regime uit die hand willen en soms moeten slaan in een strijd op leven en dood.” Het massale piot est ter gel Wiesenthal verklaarde bij zijn be schuldiging dat hij al vóór de verkiezin gen van afgelopen zondag op de hoogte was van Peters SS-lidmaatschap. Bij die verkiezingen behaalden de liberalen 10 van de 183 zetels van het Oostenrijkse parlement. behield zich cm later in het jaar, wanneer de fiscale voorstellen aan de orde komen, een definitief oordeel te geven over de verhoging van de BTW en van de motorrijtuigenbelasting. Een meerderheid van de Kamer accepteert deze verhogingen zeker niet zonder meer. Notenboom keerde zich tegen het plan om de investeringsaftrek voor on dernemers af te schaffen. Voordat het zover komt moet de regering hierover uitvoerig met de Kamer overleggen, al dus een motie van de KVP'er, die het waarschijnlijk wel zal halen. ono iiiiiiiiiiitimWüM

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2