Land- en Tui nbouwbond viert zondag SOOS®» in Santpoort zestigjarig bestaan Muziektent in Beeckestijn komt terug De beste ...als ik wensen van zet ik er een 1 bon op/z prinses Margriet -f niemand zie s Spaarnwoude K 5 n Beleidscommissie voor regionaal schouwburgbeleid PIJPENMAAND Jan van der Pigge I NIEUWS UIT STAD EN STREEK VRIJDAG 1 O OKTOBER 19 7 5 51f r WETHOUDERS ADVISEREN: ill bij 1 o -OKTOBER Coöperatie Het klonk onlangs op de poli- tier'adio: „Parkeerwachter aange vallen en mishandeld” en een ieder die het bericht opving dacht dat het weer eens zover was met Velsens enige parkeer wachter, die in zijn weerbesten- dige jas, de portofoon op de rug, het parkeren van auto’s in goede banen tracht te houden. Maar de 47-jarige Pieter Arie Kooger, die deze taak als onbezoldigd amb tenaar in Velsen uitoefent, kon nog glimlachen. Het betrof dit maal een Haarlemse collega die klappen kreeg. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Het is deze maand zestig jaar geleden dat in Sant poort een plaatselijke afdeling van de katholieke Land- en Tuinbouwbond werd opgericht. Terwijl de wereld steeds verder in een alles vernietigende oorlog werd gewikkeld, was Velsen een rustige landelijke gemeente, zon- der de urbanisatieproblemen van nu en zonder zware industrie. Hoogovens had nog niet het schitterende landbouwgebied de Breesaap opgeëist voor haar gigantische bedrijfsinstallaties, die in de loop der jaren weliswaar welvaart zouden brengen, maar ook steeds meer natuurgebied zouden op slokken. Wel was er het papierfabriekje van Van Gelder dat aan het Noordzeekanaal toen al zo’n twintig jaar produktief was. Door het graven van het kanaal had zich ook IJmuiden kunnen ontwikkelen, maar deze vissersplaats leefde geheel afgezonderd van de kleine dorpskernen Velsen, Santpoort en Driehuis. Het grootste deel van de bevolking daar leefde in die jaren van de akkerbouw, de veeteelt, de bloembollencultuur en het telen van groenten en fruit. Boeren en tuinders richtten toen een bond op om de in hun sector steeds groter wordende problemen op te kunnen lossen en ook om katholiek tegenwicht te bieden aan de Nederlandse Boerenbond en de Hollandse Maatschappij voor Landbouw. 1 Or (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) Parkeerwachter Kooger: De meeste mensen nemen hun auto nog het liefst mee de winkel in. kruimels Café ’t Melkwoud, Zijlstraat, Haar lem. Zaterdag 11 oktober. 15.30 uur folksongs en chansons van Ben Ga zan: 21 uur folk van Nigel Jones. Soms wordt Velsens enige parkeer wachter er wel eens moedeloos van: Haarlemse Jazz Club, Groot Heilig land 47, Haarlem. Vrijdag 10 oktober: 22 uur. Jan Sessions. Schalkererf, Schalkwijk, Haarlem. Benefitoptreden groep Mush en dri- ve-in-show Blue Nightingale. Aan vang 20 uur, entree 2,50. Vrijdag 10 oktober. Koningin Wilhelmina „ten voeten uit”, zoals beeldhouwer Mari Andriessen haar vereeuwigde. Het beeld staat in de hal van het Velsense stadhuis. alf 20 tiet net aal nd. nse sli- taf. rd. erd zan de rer- het ïest □oe >ri- 3il, ran ler- [er- het dat ler- on- jla- IA- Irie se. op ka- een Du er >er- IA- de- ƒ01- een op van an- het Keus uit mger dan 1000 modellen, alléén bij ons de allerbeste merken. Grote Houtstraat 81, Haarlem Jongerencentrum Labyrinth, Raam- veld, Beverwijk. Donderdag 16 okto ber, 20.30 uur. Engelse formatie Cur ly. vee iy- in- an 4o- ta ige te- let ion of- izo ?e- sau srd is ?e- te ide di- in es- ich in vel ran 'an de lid- zor- van dat riek en. •ing roe- blin sta ren, ikte reld de :zo- be- den en pu- on- op ■iii Youth for Christ, koffiebar ’t Turf schip, Turfsteeg 2, Haarlem. Zaterdag 11 oktober, 20 uur, duo Allert en Tineke, gratis toegang. Zondag aanstaande wordt het diaman ten jubileum met een gezongen H. Mis gevierd in de Santpoortse kerk Onze Lieve Vrouwe van Altijd Durende Bij stand om 12.45 uur. Daarna is er gele genheid tot feliciteren in het jeugdhuis naast de kerk. punten staan meters en daar hoeft voor een kwartier maar één dubbel tje in. In de directe omgeving kan je je auto altijd wel kwijt, maar de meeste mensen nemen hun auto nog het liefst mee de winkel in”. Vanuit de Santpoortse afdeling werd ook meegebracht in die tijd om voor de gehele organisatie gezamenlijke regelin gen en coöperatief optreden tot stand te brengen. Uit die beginjaren stamt de oprichting in L.T.B.-verband van een speciale Handelsraad, een Exportkamer, een financieringsbank en een onderlinge verzekeringsmaatschappij. Later kwam het boekhoudbureau van de grond. Veel van die begintijd uit Santpoort is niet meer bekend, omdat in de oorlogs jaren van ’40-’45 de archieven verloren gingen. Dat vertelt de huidige voorzitter van de Santpoortse organisatie, Gerard Ondanks het teruglopend aantal leden is de L.T.B. in Santpoort nog een bloeien de organisatie. De vergaderingen in Zomerlust (vroeger in het speeltuintje de Bibber bij de volkstuintjes) worden trouw door de leden bezocht. „En dan hebben we nog altijd onze jaarlijkse feestavonden, die er altijd uitknalden”' zegt Wigghert gnuivend. In Zomerlust wordt 14 november weer zo’n knalfeest georganiseerd ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan. De LTB-jeugd zal dan zelfs een toneelstuk opvoeren. Oprichters Jaap Nijssen, Jaap Graman en Willem Moolenaar waren de grote mannen in Santpoort achter de nieuwe plaatselijke afdeling en zij probeerden de problemen die er in dit gebied waren met steun van het hoofdbestuur van de L.T.B. op te lossen. Die moeilijkheden waren er wel degelijk- vooral op het gebied van het pachten van grond. De wetgeving was toentertijd gebrekkig en het kon voorkomen dat een boer die zijn grond gereed had gemaakt voor het zaaien van de eigenaar te horen kreeg later, pas in 1938 nam de Tweede dat hij terstond kon vertrekken. Jaren op aandrang van allerlei landbouworga nisaties de Pachtwet aan. die nu nog steeds van kracht is. Deining Activiteiten Centrum, Rip- perdastraat 13, Haarlem. Zaterdag 11 oktober, 20 uur, „special” rond de groep Pink Floyd met onder meer filmvoorstelling. Entree twee gulden. Koffiebar De Toorts, Hoofdstraat 160, Santpoort. Optreden jazzpianist/- zanger Karei Heinsius, 20 uur, geen entree. Zaterdag 11 oktober. „Het begrip parkeren, dat is de men sen niet duidelijk”, vindt hij, „Ze zeggen dan: ik sta hier net, terwijl de meter al veertig minuten over tijd wijst. Veel mensen willen ook ge woon niets van je weten, maar toch vind ik dat ik naast het verbaliseren ook een opvoedende taak heb. Kijk, ik moet natuurlijk nooit met de smoor in naar m’n werk gaan. Bij dit werk moet je je karakter aanpassen en netjes en beleefd blijven. Maai’ dat is echt wel eens moeilijk”. organisatie heeft'de afgelopen jaren een sterke dreun gekregen door de aanleg van het recreatiegebied Spaarnwoude, waardoor veel akkerbouwers moesten verdwijnen. Maar er staat volgens Wig ghert meer op stapel. In de Hofgeest sportief geweld zullen opnieuw veehou- komen nieuwe sportterreinen en voor dit ders uit Velsen moeten verdwijnen. En hoewel er nog onzekerheid bestaat over de definitieve bestemming van de Vel- serbroekpolder verwacht Wigghert wel dat daar over enkele jaren gebouwd gaat worden. O Gebied West is tot in de Hoge Raad uitgezocht, maar we hebben tenslotte verloren. En ongeveer hetzelfde is het gegaan met de Velserbroekpolder. Er is voor ons boeren en tuinders geen plaats meer. Ik heb dat een paar jaar geleden eens aan het gemeentebestuur gevraagd tijdens een hearing in Santpoort- Ik vroeg toen aan wethouder Ockeloen: Is er nog wel plaats voor ons, en die zei toen onmiddellijk: nee! Het enige waar we met onze bedrijven nog vrij zijn, is de strook langs de oostkant van rijksweg 9. waar nog wat bloembollencultuur is. Maar verder is alles vastgelegd en hebben de bedrijven geen enkele mogelijkheid meer om maar iets uit te breiden”. .■Het zal nog wel even duren, maar de grond is al onteigend. De Stichting Be heer Landbouwgronden en de gemeente Velsen hebben daar alles al in bezit en ik denk dat de veehouders daar hun langste tijd hebben gehad. Je kan wel zeggen dat de gemeente Velsen volledig haar agrarisch karakter verloren heeft. Dat klopt ook wel want de akkerbouw is bijna weg, de aardbeiencultuur is al lang verdwenen, de bloembollenteelt is tot het minimum gereduceerd en dan zijn er nog wat veehouders,” zegt Wig ghert. De onteigeningen en het feit dat de gemeente probeert de bestemmingen van stukken grond steeds meer en meer vast te leggen in bestemmingsplannen heeft de Land- en Tuinbouwbond veel werk gegeven. „We zijn jarenlang aan het bakkèleien geweest met de gemeente over de bestemming van het Agrarisch Gebied West. Velsen vond dat de grond daar een recreatieve bestemming moest krijgen, hetgeen voor ons betekende dat het onmogelijk was de eigen bedrijven uit te breiden. Het is met zo’n bestem mingsplan dan zelfs onmogelijk om een nieuwe kas of een schuur neer te zetten, zonder een heleboel rompslomp of na righeid. Die kwestie over het Agrarisch De aardbeiencultuur nam in Velsen jarenlang een belangrijke plaats in, maar is nu geheel verdwenen. Hier een heel oude opname van de pluk op het zoge noemde Land nan Thorn. Buurtcentrum De Mei, Velsen- Noord. Vrijdag 10 oktober, 20.30 uur, liedjeszanger Marius Poelmann. En tree twee gulden. De Jansheeren, Kerkweg, Heems kerk. Zaterdag 11 oktober, 21 uur, The Boy Edgar Sound. Entree 7; leden en CJP’ers half geld. er zelf van. „En tegelijk let ik ook op andere dingen. Het fietsen op de stoep bijvoorbeeld. Kinderen doen dat erg veel en het is erg gevaarlijk. De voetganger rekent daar niet op”. Parkeerwachter Kooger heeft het zelf ook wel eens aan den lijve ondervonden dat parkeerders die in gebreke bleven de handjes lieten wapperen en de kleine gezagsdienaar niet toevallig raakten. Kooger: „Ik herinner me een geval van een man die met een kind in de auto zat. Hij had niets in de meter gedaan en ik vroeg hem tot die keer toe of hij dat alsnog wilde doen. Hij zei dat ie er niet uit kon omdat ie op dat kind moest letten. Na de derde keer vragen pakte ik m’n boekje en wilde hem opschrijven. Plotseling stond die man achter me en gaf me een klap. Daarvoor kon ie wel uit de auto komen. Later heeft hij wel ge zegd dat het hem speet hoor, maar het kostte hem toch 250 gulden boete. Das toch zonde voor zo’n dubbeltje”. Ruim drie jaar loopt en fietst Kooger van meter tot meter. „Ik zie dat als een opvoedende taak”, zegt hij Echte parkeerexcessen komen in Velsen nauwelijks voor. Kooger: „De ze gemeente is een paradijs voor parkeerders. Je kunt overal goed de auto kwijt. Alleen op de drukste spinnewielen spintollen weefgetouwen kaarden SchagchClstraat 6, Haarlem Telefoon 023 - 32 71 18 Arnoldushoeve, Hoofdweg 574, Hoofddorp, zaterdag 11 oktober. 20 uur, popgroep Himalaya. Het Jeugdhuis, Herenweg 111, Heemstede. Film „Lauwrence of Ara- bië”. Aanvang 20 uur, entree leden 3; niet-leden 6. Zaterdag 11 okto ber. De fonkelnieuws pas voor bejaar den doet al opgang. Op 15 oktober is er een NIVON-avond over het recre atiegebied Spaarnwoude. Daarvoor wordt f 2,50 toegangsgeld gevraagd, doch evenals CJP-ers mogen houders van Pas 65 daarvan de helft betalen. Op deze bijeenkomst, die om acht uur in gebouw Velserduin begint, gaat wethouder C. Ockeloen vertellen over de plannen in en om dit recrea tiegebied. Toch heeft onze parkeerwachter geen afkeer van zijn taak. Blijmoedig blikt hij op de meters, orde schep pend waar dat mogelijk is. weer of geen weer. Meen niet dat Kooger zich door een malse bui laat weerhouden, hij is er op gekleed. „Ach, ik zal ook wel eens een fout maken”, zegt hij ootmoedig. „Had je dat nou niet anders kunnen oplossen, denk ik dan bij mezelf. Maar ik let er wel op dat ik niet ten onrechte schrijf. Ik kan ook elk defect aan de parkeermeter verhelpen. Vroeger ben ik instrumentmaker geweest. Nee, voordat ik bekeur, controleer ik eerst de meter”. In die tijd ontstond in Nederland de emancipatiegedachte en ook op het ge bied van de belangenbehartiging van de katholieke boeren en tuinders drong de geestelijkheid aan op een eigen katholie ke standsorganisatie. Vandaar dat de boeren en tuinders uit het overwegend katholieke Santpoort en Driehuis, die lid waren van de algemene Nederlandse Boerenbond, in 1915 en masse overstap ten naar de nieuwe afdeling van de katholieke Land- en Tuinbouwbond. In het begin moest Kooger, eertijds toch actief bij de reservepolitie, erg aan z’n parkeerwachterswerk wen nen: „Ik ben een zeer gevoelig mens. Verbaliseren was voor mij een hard gelag. Ik kon er wel eens niet van slapen. Later wen je eraan. Dit vak moet je leren. Je moet het psycholo gisch bekijken. Ik bekeur echt niet altijd meteen, maar als ik niemand zie, zet ik er een bon op”. Tioli, Amsterdamsevaart 142a, Haarlem. Zaterdag 11 oktober, 21 uur, Rob Hoeke’s rythm and bluesgroep. Wigghert, die al zo’n tien jaar de leiding heeft over de plaatselijke afdeling. Hij is na de oprichter Jaap Nijssen en de bekende Frans Heeremans de derde voorzitter van Santpoort. Vooral na de oorlog is het karakter van de gemeente snel verandert. De wederopbouw en de uitbreiding van Vel sen slokten veel grond op. Boeren en tuinders moesten verdwijnen. Santpoort, Driehuis, Velsen en IJmuiden groeiden aan elkaar. De L.T.B. zag met spijt het aantal aangesloten bedrijven teruglopen- En die daling blijft nog steeds zichtbaar. Waren,; er tien jaar geleden bij het vijftigjarig bestaan nog altijd zeventig boeren- en tuindersbedrijven aangeslo ten, nu bedraagt dat aantal ongeveer vijfenveertig. „En dat zal de kpmende jaren nog wel minder worden", denkt Wigghert. De (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In het overleg tussen de drie portefeuillehouders culturele zaken van de gemeenten Heemskerk, Bever wijk en Velsen inzake het regionale schouwburgbeleid is besloten de drie colleges van burgemeesters en wethou ders te adviseren een beleidscommissie in te stellen. Deze beleidscommissie zal zeker binnen een jaar moeten rapporte ren over de rechtsvorm van het op te richten regumnale orgaan, over de structuur ervan en zal zich moeten be raden over de instructies voor de (pro fessionele) coördinator die zal worden aangesteld. Het werkresultaat van deze beleids commissie zal na de gestelde periode verschijnen in een gemeenschappelijk gemeenteblad voor de drie gemeenten, waarna dit in de gemeenteraden aan de orde zal komen. VELSEN. Het experiment met de opvouwbare muziektent, dat deze zomer in het park Beeckestijn werd gedaan, is een groot succes geweest. Deze conclusie maakte wethouder Roessingh donderdag avond bekend tijdens de vergadering van de raadscommissie culturele zaken. Er zijn deze zomer vier voorstellingen in de muziektent gegeven, die alle vier even druk zijn bezocht, zeker door vier honderd bezoekers per keer. Er is dan ook in de commissie voorgesteld om komende zomer de muziektent opnieuw uit te zetten en nieuwe voorstellingen te geven, wellicht ook in het kader van de toer-in 1976. De muziektent zou dan van juni tot september blijven staan. Door een van de commissieleden werd voorgesteld om eens te bekijken of er ook niet in de muziektenten van Velser- beek en het Burg. Rijkenspark in Sant poort voorstellingen kunnen worden ge geven. Daar wordt nu een onderzoek naar ingesteld. Ik heb het zeer op prijs gesteld ddt U mij zo uitvoerig op de hoogte hebt willen houden inzake de uitbouw van Uw gemeente. Te vens zend ik U mijn hartelijke gelukwensen met het 10-jarig be staan van Uw stadhuis en zeg U nogmaals zeer veel dank voor Uw buitengewoon vriendelijke atten tie’’. Was getekend: Margriet. - Prinses Margriet heeft Velsen gefe liciteerd met het tienjarig bestaan van het stadhuis. Zij heeft dat ge daan naar aanleiding van een vrien delijke brief die zij van de burge meester en wethouders kreeg. De Velsense vroedschap schonk de prin ses, die het stadhuis op 24 september 1965 officieel opende door een stand beeld van haar grootmoeder te ont hullen, enige foto’s. Deze geven in drukken van het stadhuis en van Mari Andriessen’s standbeeld van Ko ningin Wilhelmina. In de brief wordt de prinses herin nerd aan opmerkelijke.gebeurtenissen waarbij telgen uit het geslacht Van Oranje aanwezig waren- Over de officiële opening van het stadhuis en over de foto’s schrijven burgemeester en wethouders haar: „Wij hopen, dat deze voor u een herinnering zullen zijn aan een plezierige en opmerkelijke gebeur tenis. Opmerkelijk ook in die zin dat het destijds sinds de oorlog het eerste beeld was, dat uw grootmoeder ten voeten uit weer gaf, en dat werd geplaatst in een openbaar bouwwerk.’’ Ook het komende eeuwfeest van IJmuiden werd aangeroerd: „Het belangrijkste gemeentedeel. de plaats IJmuiden, zal volgend jaar het feit herdenken, dat het 100 jaar geleden zijn naam ont ving van Z.M. Koning Willem III tegelijk met de officiële inge bruikneming van het Noordzeeka naal. Uit beide hier gereleveerde gebeurtenissen die nog met andere feiten van soortgelijke betekenis zouden kunnen worden aangevuld, moge blijken, dat ook Velsen zich aan het Huis van Oranje gebonden voelt”. Daarnaast kreeg de prinses nog wat beknopte informatie over de gemeen te en werd haar ook het boek over het eeuwfeest, dat volgend jaar ver schijnen zal. in het vooruitzicht ge steld. En de prinses? Zij vond het alle maal alleraardigst van de burgemees ter en de wethouders van- Velsen. Binnen veertien dagen kwam op de gemeentesecretarie een briefje binnen met in de linker bovenhoek een M met een kroontje erboven. Prinses Margriet had geantwoord: „Graag zeg ik U bijzonder veel dank voor Uw uitgebreide brief, alsmede voor de prachtige foto’s van het stadhuis van de gemeente Velsen en van het standbeeld van mijn Grootmoeder, die ik van U mocht ontvangen. r j G- R X- -S’; -R v.-S' B

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5