Commissie werd het niet eens over nieuwbouw bibliotheek Santpoort Jubileumfeest Bejaardenbond met ontspanningsavond afgerond I Hotel-Café Rest. VAN AKEN GROEP STATENLEDEN WIL GEWEST NIET ZONDER MEER AFDANKEN Jeangmug «Jack Jones. Meubelfabriek Oisterwijk COLLEGE WIL - OM FINANCIËLE REDENEN - ONDERZOEK VERBOUW WÜSTELAAN PvdA verdeeld over mini-provincies NIEUWS UIT STAD EN STREEK 19 7 5 VRIJDAG OKTOBER 1 0 VOOR AL UW ELEKTRAWERK a (Van een onzer verslaggevers) Te veel Paques met Gerard BRANDENBURG” De heer Lindhout meende verder op een geslaagd jubileumfeest te mogen terugzien, waarvan ook de receptie bijzonder druk was be zocht en voorts deelde hij nog mee dat het bestuur heeft besloten 1975 uit te roepen tot propagandajaar. Volgens hem zijn er namelijk ook in Velsen nog altijd teveel bejaar den, die zich om de een of andere reden niet bij de bond hebben aan gesloten. I 1 VELSEN De jubileumfeesten ter gelegenheid van het vijfentwin tigjarig bestaan van de afdeling Velsen-IJmuiden van de Algemene Bond van Bejaarden werden don derdag afgerond met een gezellige ontspanningsavond in de Stads schouwburg, waar afdelingsvoorzit ter J. Lindhout tot zijn genoegen een bijna geheel met leden gevulde zaal mocht begroeten. Ook een aan tal afgevaardigden van andere af delingen was aanwezig, terwijl het gemeentebestuur van Velsen werd vertegenwoordigd door de gemeen tesecretaris, mr. A. P. van Uffelen. Woninaen o Tegengas Centrale ligging truien vesten en pullovers Ga maar passen bij: de ruyter's Absurd i ig- Roessingh B, jubileumfeest van de Bejaardenbond. Berrie Kievits in haar repertoire op het de (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) 9- ADVERTENTIE) 3n provincie als 1 t 1 Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Telefoon 023-324365 - 324709 Toonzaal Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur.Ook weer op donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopje koffie staat klaar. tafels stoelen *TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Duidelijk werd dat in de statenfractie van de PvdA verschillend wordt gedacht over de meest gewenste oplossing voor een doelmatiger bestuur. Drs. Nieuwen hui j sen, in het dagelijks leven stafmede werker van de Wiardi Beckmanstichting. vertolkte de stroming in de fractie die in grote lijn in kan stemmen met de nu ter discussie, gestelde 26 mini-provincies. Na dit korte openingswoord werd het toneel vrijgegeven voor Gerard Walden en Berrie Kievits, die met een aantal andere artiesten een vrolijk programma kwamen verzorgen. Het ensemble was aangekondigd als een revue-gezelschap, tot concentratie van macht bij het rijk door gebrek aan voldoende tegenwicht. zodat men onwillekeurig aan danseresjes met veren en fleurig aangeklede tafe reeltjes zou gaan denken. Dit bleek ech ter niet het geval, omdat alles vrij sober was gehouden en de optredenden zich moesten behelpen met hetgeen in de schouwburg voorhanden was. „Variété” zou daarom een betere omschrijving zijn geweest. BAAN, hoek Houtplein HAARLEM Veilig, door goede kwaliteit, Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550 - 1 34 05. Joop Koopman, hoofd televisie-amuse- ment van de VARA, wordt theaterdirec teur in Apeldoorn, meldde een dagblad gisteren. Ik weet niet of deze mutatie het gevolg is van gêne vanwege wat de VARA op het scherm pleegt te brengen. Afgelopen maanden is er, terecht, veel geklaagd, niet het minst over het amusement van de socialistische omroep. Wat betreft de toekomst is het natuur lijk afwachten geblazen, maar misschien zag Koopman de bui al hangen. Hoe het ook zij: voor het programma van gister avond hoefde hij zich in het geheel niet te schamen. De VARA bracht namelijk een alleszins pruimbare mixture van uit eenlopende .onderhoudende onderdelen. sproken ruimte te krijgen in het cen trum van IJmuiden. Dit argument werd weerlegd met de mededeling dat Felison zeker wel tijdelijk in Santpoort zou willen zitten, omdat huisvesting in IJmuiden toch niet op korte termijn kan worden gerealiseerd. laten een aantal opmerkingen de revue passeren. De VVD-er Bon vond 26 provincies erg „overdone” voor ons kleine landje. Zware kritiek had hij op de aantasting van de gemeentelijke autonomie die het gevolg moet zijn van de voorstellen. Hoogste prioriteit verdient naar zijn oor deel wijziging van de financiële verhou dingswet, die nu gemeenten nauwelijks armslag geeft voor een eigen beleid. Zijn partijgenoot mr. Rutgers vroeg speciale aandacht voor het „voortreffe lijke stuk” dat door de regio Haarlem- limond is opgesteld over dit onderwerp. Ouders van nu hebben thans nog een reden om hun kinderen thuis te houden, je wordt doof van die herrie: „Ik heb het altijd al gezegd”. In een discotheek of bij een live-optreden van een pop groep wordt meer lawaai geproduceerd dan door een Caravelle op 100 meter boven de grond. Het klonk allemaal nogal angstaanjagend. En ook absoluut, ik bedoel: het zal toch wel iets uitma ken of je één keer per jaar naar een popconcert gaat of dat je drie keer per week in de discotheek zit. Bovendien zou ik wel eens willen weten: hoe is de situatie in het buitenland? Ik kan me nauwelijks voorstellen dat Nederland als eerste het „gevaar” van harde popmu ziek heeft ontdekt. Het lijkt me typisch zo’n onderwerp waar je na enige tijd niets meer over hoort. Net zoals al die geruchten, destijds in de jaren vijftig over het kijken naar televisie. Daar kon je zelfs blind van worden! Ingaande op nieuwbouwplannen vond de wethouder dat er boven het biblio theek woningen zouden moeten komen, omdat de grond in Santpoort te duur zou zijn om er zonder meer een gebouw met sociaal-culturele bestemming neer te zetten. Een van de commissieleden waarschuwde dat dit de zaak wel zou compliceren, hetgeen door de heer Roes singh werd bevestigd. Er kwamen heel wat ideeën los toen werd gesproken over de meerdere func ties die het bibliotheekgebouw zou kun nen hebben. Binnen de bestuurscommis sie is direct gedacht aan Felison. Bibliotheekdirecteur Jan Suurmond: „Wij hadden aan Eelison gedacht als passend bij de' bibliotheek omdat het wellicht te combineren zou zijn met een uitleencentrale van kunstwerken”. Afge zien daarvan is Felison inderdaad op zoek naar nieuwe huisvesting omdat Beeckestijn te veel geïsoleerd ligt. Maar wethouder Roessingh verklaarde dat het college het idee om Felison in Santpoort te huisvesten een moeilijke zaak vond omdat door Felison de wens is uitge- Dit neemt niet weg dat Gerard Wal den en Berrie Kievits de 65-plussers desondanks kostelijk hebben geamu seerd, waarbij het publiek gemakkelijk tot meezingen van bekende liedjes werd gestimuleerd. Een verrassing was ook het optreden van Truce Speyk, een be kende operette-zangeres uit de dertiger jaren, die eenmaal de hoofdrol in Frimmls „Rose Marie” heeft vertolkt. In totaal een programma dat voor dit jubi leum een vrolijke afsluiting betekende. De heer Van Leeuwen, werkzaam bij het Instituut voor Bestuurswetenschap pen, gaf de mening weer die leeft in de andere helft van de fractie. Zijn visie was: uitgaan van ongeveer het aantal provincies dat we nu hebben, en daar naast de gewesten verder ontwikkelen. De provincie kan dan de intermediaire taak die ze nu heeft blijven vervullen. Voor wat de inbreng van de overige commissieleden betreft: in het algemeen kon men instemmen met de filosofie van het handhaven van drie bestuursla gen, maar werd de uitwerking ervan aan kritiek blootgesteld, ondanks dat de noodzaak van een reorganisatie door vrijwel ieder werd onderschreven. We Mevrouw Van Bers-Lips (CDA) pleitte voor tegengas tegen de centralistische tendensen in het concept-ontwerp, waar in naar haar mening de gemeenten tot op het bod worden uitgekleed. Doordat er te weinig distantie blijft tussen ge meente en provincie wordt de democra tie op de tocht gezet, omdat een onbe vooroordeelde beroepsgang moeilijker wordt, voerde ze aan. De schaal van de nieuwe provincies is naar haar oordeel te klein voor ordenende taken en te groot voor verzorgende taken. Haar fractiegenoot De Kam noemde de geko zen territoriale indeling hier en daar „een afschuwelijk geheel”. Niettemin aanvaardde hij de gekozen uitgangspun ten als acceptabel, omdat er een eind moet komen aan wildgroei en wanorde. Mevrouw mr. Janssens-Quant (PPR) vond dat de gemeente de basis voor een herziening van het bestuur had moeten vormen. Die gemeenten zouden dan wel opdracht moeten krijgen tot binnenge meentelijke decentralisaties. Dan zou sprake kunnen zijn van herverkaveling van gemeenten tot volwaardige bestuurs- eenheden, met opsplitsing van grote, en samenvoeging van kleine. Ze was geen principieel tegenstandster van een vierde bestuurslaag, mits er per taak maar niet meer dan drie bestuurslagen aan te pas komen, dus óf gewest cr tussenbestuur per taak. In „Achter het Nieuws” was de opvol ger van Kees Vellekoop (de landelijk bekende dienstweigeraar) te zien. Hij heet Ger Pouw en zijn supporters steu nen hem met de leus: „Dit gaat te ver. vrijheid voor Ger”. Wij zullen nog wel meer van hem horen. In de andere informatieve VARA-rubriek van deze avond. Koning Klant, ging men in op een onderzoek van de Konsumenten- bond, waaruit bleek dat de decibellen in discotheken en drive-in-shows vaak een voor het gehoor gevaarlijke grens over schrijden. Als lid van de bestuurscommissie van de bibliotheek en als lid van de voorbe reidingscommissie nieuwbouw stelde de heer P. Jongens het volgende: „Enerzijds spijt het ons als we dit gebouw prijs moeten geven, maar anderzijds is in het hele bibliotheekwezen de tendens: inte gratie in de drukte van alle dag. Dat wil zeggen: de bibliotheek moet dicht bij zijn. Een bezoek aan de bibliotheek wordt gecombineerd met het boodschap pen doen, dus een centrale ligging hij het winkelgebeuren is noodzakelijk. Dat was ons voornaamste uitgangspunt en daarmee kwamen we telkens terug op het Burg. Weertsplantsoen. We zijn niet uitgegaan van uitbreiding van het ge bouw aan de Wüstelaan omdat er dan misschien nóg niet voldoende ruimte komt en omdat we dan met een aantal problemen blijven zitten: de ligging is niet centraal, voor de jeugd is het een gevaarlijke verkeersweg en die donkere laan is voor kinderen in het donker niet prettig. Bovendien is het gebouw voor lichamelijk gehandicapten moeilijk be gaanbaar. Daarnaast is een ander punt dat uitbreiding landschappelijk niet zo gewenst zal zijn omdat er zeker bomen zullen sneuvelen”. Ook werd het vermoeden uitgesproken dat het parkeerprobleem in de Wüste laan, ook als er acht parkeerplaatsen bij komen, niet oplosbaar is. De uitkomst van de enquête over deze bibliotheekzaken, die in Santpoort is ge houden, bracht weinig verheldering in de discussie. Zowel voor- als tegenstan ders wisten hun betoog met de cijfers te staven, zodat hier geen richtlijn in werd vonden. VELSEN. De nieuwbouw voor of de verbouw van het Santpoortse filiaal aan de Wüstelaan van de Open bare Bibliotheek Velsen leverde donder dagavond in de commissie culturele za ken in ruime mate stof voor discussie. Tot een beslissing oftewel een advies aan de raad is het nog niet gekomen, hoewel het merendeel van de commis sieleden neigden naar het ja voor nieuw bouw. Voorzitter Roessingh verdedigde het voorlopige standpunt van het college: dat er eerst maar een rapport moet komen over dc mogelijkheden voor verbouw en eventueel uitbouw van hel huidige gebouw omdat de financiën (de kosten van de nieuwbouw exclusief de grond zijn op bijna achteneenhalve ton geraamd) erg zwaar tegen. Eerst zou gedacht moeten worden over reorganisatie van gemeenten, al maakte hij daarbij de kanttekening dat gemeenten onder de 25.000 inwoners niet gemakshalve moeten worden ingedeeld bij grotere gemeenten. Een soort gewes ten zouden intergemeentelijk verbanden kunnen leggen, en daarna zou bekeken kunnen worden hoe de rol van de pro vincie als intermediair bestuur gezien moet worden. Hij zag liever een klein aantal provincies omdat een teveel leidt dat het rijk niet kwam met suggesties voor decentralisatie van eigen taken, omdat de procedure erg naïef was ge weest: er was gewoon aan de departe menten gevraagd wat ze wilden afstaan. Daar kwam natuurlijk niet veel uit. De lagere overheden zullen maximale druk moeten oefenen om te bereiken dat het kabinet op dit punt knopen doorhakt, stelde hij. In elk geval wilde hij erg voorzichtig omspringen met het uitspre ken van het onaanvaardbaar over de voorstellen, en zeker niet mordicus nee zeggen, omdat een nieuwe ontwikkeling dan weer voor jaren wordt uitgesteld. Drs. De Lange (D’66) had zich nogal geërgerd aan het feit dat de regering met deze verrassende zet een grondwets wijziging denkt te kunnen ontlopen. „Dit gaat om zulke wezenlijke zaken, dat je er wel heel zeker van moet zijn dat een groot deel van de bevolking hier achter kan staan”. Hij sprak zich uit voor handzame gemeenten van zo’n vijftigduizend! inwo ners gemiddeld (van twintig- tot hon derdduizend) met daarboven zo’n vijftien provincies. Gemeentelijke herindeling noemde hij een belangrijke voorwaarde voor herstel van het laatste bestuursni veau. Dat vier bestuurslagen de zaak on doorzichtiger zouden maken bestreed de heer Van Leeuwen. Het bestuur is al zo complex geworden dat drie lagen niet zonder meer veel doorzichtiger zijn, vond hij, en waarschuwde ervoor van het verzet tegen een vierde bestuurslaag geen dogma te maken. Hij vond, dat wel met reorganisatie doorgegaan moet wor den, maar met inachtneming van de specifieke intermediaire rol van de pro vincie die het nodig maakt de keuze open te houden voor gewesten als aan vulling. Mevrouw Hofman (PvdA) schaarde zich achter drs. Nieuwenhuij- sen en vond dat regionale taken zonder meer over moeten naar mini-provincies. Het huidige bibliotheekgebouw aan de Wüstelaan voldoet niet meer. De ruimte is veel te klein en de oppervlakte van de bibliotheek (400 m2) bedraagt ook maar tweederde van het wettelijke voorge schreven minimum. Al enige jaren wordt gesproken over nieuwe huisves ting voor dit filiaal. Uitgekozen als nieu we vestigingsplaats is het Burg. Weerts plantsoen in Santpoort-Noord. Op pa pier zijn alle plannen en schetsen klaar, alleen het geld moet er nog komen. Daarnaast duurt de discussie voort of het nieuwe gebouw een multi-functio- neel karakter moet krijgen en zo ja in welke vorm of met welke instellingen dat moet worden gerealiseerd. De scènes waarin geweld voorkwam, waren overigens van een bijna ontroe rende sukkeligheid. Duitsers schieten een vliegtuig naar beneden, ze juichen uit bundig, maar het vliegtuig zie je niet neerstorten. Wanneer Duitse militairen van een paar meter afstand op fietsers schieten, gebeurt dat op een manier die maar één resultaat kan hebben: missen. Ik vond het wel charmant, oorlog op z’n Hollands, verzet op klompen. Of de serie aan zijn doel de jeugd van nu infor meren over toen beantwoordt, zal in de komende elf weken vast wel duide lijk worden. De soms wel wat irritante aannemer en wethouder Kuipers speelde een mi niem rolletje in deel tien van „Klaver weide” (geschreven door Hilbert Kuik) dat wellicht mede om die reden een van de betere afleveringen was. Lex Goud- smit was als een bejaarde fietsenmaker uitstekend op dreef, en ging ten slotte zelfs dood. Dat leidde tot een aantal ontroerende momenten met zijn klein zoon en diens vriendin, maar regisseur Nick van den Boezem hield deze gevaar lijke materie zeer goed in de hand. Al eerder, namelijk in de film „Frank en Eva” (van Pim en Wim) was Goudsmit in een doodkist te zien. Hij doet dat zo goed, dat regisseurs in de toekomst vast nog wel eens een beroep op hem zullen doen. Als laatste nadeel en voordeel van nieuwbouw werd aangedragen dat res pectievelijk de bewoners van Santpoort- Zuid nu nog verder moeten rijden, maar dat speculerend op nieuwbouw in de Velserbroekpolder het Burg. Weerts plantsoen toch als het meest ideaal moet worden gezien. Besloten werd om de becijfering van een verbouwing af te wachten en dan nog eens de hele rij voor- en nadelen van beide plannen want alternatieven zijn er niet op een rijtje te zetten in een van volgende commissievergaderingen. ook in junior maten Lange Nieuwstraat 185 Noord Arcade - tel. 13899. HAARLEM. De statencommissie voor nieuwe bestuursvormen heeft don derdagmiddag bouwstenen aangedragen voor een provinciaal advies aan de mi nister van binnenlandse zaken over het concept-ontwerp bestuurlijke reorgani satie. Dat advies zal rond 7 november rond moeten zijn. Dan zijn naar ver wachting ook alle reacties van gemeen tebesturen en pregewesten binnen. Gede puteerde mr. De Vrieze liet de commis sie weten dat tot donderdag 36 reacties van Noordhollandse gemeenten (96 in totaal) zijn ontvangen, en 14 preadviezen van colleges van B. en W. Provinciale Staten stellen op 15 december het advies aan de minister in een speciale vergade ring vast. Drs. Nieuwenhuijsen leverde scherpe kritiek op de absurde concentratie van bestuurlijke invloed bij het rijk, maar kon het ondanks het gemis aan reële decentralisatievoorstellen wel eens zijn met de contouren van het model-De Gaay Fortman. Hij kon best begrijpen Dat begon om vijf over zeven met een natuurfilm, daar kun je je nooit een buil aan vallen. Daarna deel twee van „Oorlogswinter”, een serie voor de jeugd. Vorige week zeurde ik wat over over vloed aan informatie die in het eerste deel was samengeperst en sprak ik de hoop uit dat men zich per aflevering wat zou matigen. En ja hoor. Het was gisteren een stuk beter, doordat slechts één gebeurtenis centraal stond: de over val op een distributiekantoortje. Die overval werd nogal onhandig uit gevoerd, op klompen en met een bijl als wapen. Het liep dan ook mis. Als het de bedoeling van de programmamakers was te'laten zien dat „het verzet”, waarover na 1945 zoveel sterke en heldhaftige verhalen zijn bedacht, vaak uiterst ama teuristisch was georganiseerd, dan ben ik best tevreden. Ook de oom die op een bospaadje zijn neefje het verzet in nuchtere termen verklaarde, had die functie: het verzet was doorgaans een zaak van „gewone” mensen, niet van helden. Volgens ideeën van enkele raadsleden zou de bibliotheek in Santpoort ook kun nen worden uitgebreid met een fono- theek of bijvoorbeeld een spel-o-theek. Vooral omdat in Velsen de behoefte aan een fonotheek nogal groot lijkt te zijn. Jan Suurmond antwoordde hierop dat ook de bibliotheek prioriteiten heeft moeten stellen en daarbij meer belang hecht aan de nieuwsbouw. Hij stelde hierbij dat als er een fonotheek zou komen, deze toch in de centrale zou worden gevestigd en niet in een filiaal. Uit de enquête is duidelijk naar voren gekomen dat de inwoners van Santpoort graag voorzieningen zouden zien als ge- spreksruimten of ruimte voor muziek- cursussen. Daarom vroeg een van de commissieleden zich af of er niet een soort buurthuis zou kunnen worden ge sticht. Ook werd het idee voor een peuterspeelzaal gelanceerd. Maar de vraag of de bijgaande activiteiten in de toekomstige bibliotheek van dien aard zouden moeten zijn dat het helemaal onafhankelijk van het bibliotheekgebeu- ren zou moeten of juist gecombineerd, bleef uiteindelijk open. Omdat de financiële aspecten van het nieuwbouwplan voor het college proble matisch zijn, verzekerde voorzitter van de bestuurscommissie W. van Eyk dat door Openbare Werken is vastgesteld dat verbouw van het gebouw aan de Wüste laan zéker even duur zal zijn als nieuw bouw, gezien de constructie van het oude gebouw. Maar ook dat zal nader worden bestudeerd, hetgeen onvermijde lijk wat vertragend zal werken, zo werd gesteld. Er mag volgens hem best iets nieuws komen, maar men moet niet gaan ver anderen om het veranderen en mag niet verwachten dat de mini-provincies een panacée worden voor alle kwalen. Sym pathie had hij voor de handhaving van de driedelige bestuursstructuur, maar „enorm geschrokken” was hij van het uitschakelen van de gemeenten. Dat noemde hij „waanzin en volstrekt on aanvaardbaar”. „Een ongelooflijke fout in het wetsontwerp”, vond hij. De ge meenten horen juist uitgangspunt te zijn, omdat de besluitvorming zo dicht mogelijk bij de burger moet gebeuren, terwijl nu veel te veel macht bij het provincies-nieuwe-stijl wordt gelegd.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7