LOONOVERLEG GAAT VOLGENDE WEEK VAN START TOPMAN VAN ABN: 1 ZWEEDSE VIGGEN AAN DE GROND Tragere groei Eurogeldmarkt In november economisch topoverleg DAMRAK VOLGT WALL STREET 'Z Mertens looft werkvoorziening .J I 1 BEURS Hl N :ei 15 Curieus om een DAF over t hoofd te zien! Dus’tis curieus om geen proefrit temaken. Philips kleurentelevisie fflWMBGELD I -3 I l ie manen. een prijzen Pas voor uw plezier. miljoen gulden aan 1 I Als u 65+ bent, wordt n danscursus véél goedkoper. Met: PAS 65. „Samenstelling raad van commissarissen moet totaal anders” ZEIST. (ANP)>,De belangrijkste 13 ECONOMIE OKTOBER 197 5 1 1 ZATERDAG 12 Moedeloos l Beperking 1 I 1 CHASE MANHATTAN BANK: ei- 11 I: I I I I I I I I I I I I het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. I is op: gevecht om kruimels begint De koek I ‘l: :!H 5 I t, I t I i man. Beurs fors in herstel arn (Van een medewerker) I. i n itie I ll 0 Volgens dr. Post zal in de jaren 1979 en 1980 de structurele werkloosheid dan vermoedelijk zijn opgelopen tot 300.000, terwijl de conjuncturele werkloosheid tot 125.000 a 150.000 zal kunnen toenemen. Daarmee zou het totale werkloosheids percentage tijdens de economische in zinking van de jaren 1979 en 1980 rond de 10 percent komen te liggen, aldus dr. Post. „Mocht de heer Den Uyl dan nog minister-president zijn dan zal hij met recht kunnen zeggen dat de situatie hem doet denken aan de dertiger jaren”, zo merkte hij op. Volgens dr. Post is het nationale mot to uit de jaren vijftig „leve de winst, leve de expansie en hosanna voor de private ondernemer” in de loop der tijd veranderd in „weg met de winst, weg met de expansie en kruisig de private ondernemer”. Dit alles impliceert grote moeilijkhe den. Door het stijgende aantal werklozen Premier Den Uyl heeft in de Tweede Kamer erkend dat het kabinet niet in staat is geweest de werkloosheid terug landen uiteindelijk voor de Amerikaanse General Dynamics F-16 hebben gekozen. kooporders flink moest worden betaald, wilde men tot zaken komen. De supersonische Saab Viggen onder- scheppings jager. De capaciteitsvergroting van het inter nationale bankwezen vindt zijn begren zing in een tekort aan langlopende depo sito’s. Het transformeren van korte eu- rodeposito’s in langlopende leningen over landen en multinationals is in principe een inbreuk op de zgn. gouden regel en roept bezwaren op van de centrale ban ken in de betrokken landen. Dit betekent dat in een aanzienlijk deel van de kapitaalbehoefte van een aantal landen, waarvan met name de betalingsbalans diep in de rode cijfers is gekomen door de sinds 1973 scherp ge stegen olieprijzen, zal moeten worden voorzien via bi- of multilaterale over eenkomsten met OPEC-landen. Volgens de bank zal deze problema tiek in de komende jaren sterk in om vang afnemen. De invoer van consumptie- en kapi taalgoederen in de olieproducerende lan den neemt door de olie-inkomsten sterk toe, zo sterk zelfs, dat in 1980 de balans in evenwicht kan zijn, in die zin dat de olieproducerende landen jaarlijks zullen uitgeven wat zij ontvangen. DAF-VOLVQ Personenauto Nederland B.V., Beesd S 1 Dat er deze week desondanks toch een zeer fors koersherstel intrad, kwam in hoofdzaak door het kerende tij in Wall Street. Bovendien had de uitverkoop van vorige week vele markten klein en dun gemaakt, zodat er ook voor maar kleine te dringen en werkgelegenheid te schep pen. Nu stellen de werkgevers zich op het standpunt dat het de hoogste tijd is dat er maatregelen worden genomen om meer geld in de bedrijven te laten, om te voorkomen dat nog meer onderne mingen gedwongen zullen worden de poorten te sluiten en duizenden werkne mers de straat op te sturen. Daarnaast dringen de kleine zelfstandigen en de landbouw aan op extra voorzieningen die gelijk staan aan die van de werkne mers. Amerikaanse dollar 2,61-2,71; Engelse pond 5,34-5,64; Belgische fr. (100) 6,44- 6,74; Duitse mark (100) 101,25-104,25; Ital. lire (10.000) 34,75-38,25; Portugese esc. (100) 6,90-8,90; Canadese dollar 2,53- 2,63; Franse fr. (100) 59,00-62,00; Zwitser se fr. (100) 98,00-101,00; Zweedse kroon (100) 58,75-61,75; Noorse kroon (100) 46,25- 49,25; Deense kroon (100) 42,25-45,25; Oos- tenr. sch. (100) 14,38-14,68; Spaanse pes. (100) 4,22-4,52; Griekse drachme (100) 7,45 -8,70; Finse mark (100) 67,25-70,25; Joe- gosl. dinar (100) 12,75-15,25. De vakbeweging ziet dit probleem ook, doch is bovendien bang dat bij een lage prijscompensatie een deel van de be drijfswinsten in de bedrijven blijft zit ten. „Er zal dan grote haast moeten worden gemaakt met de Vermogens Aanwas Deling omdat wat er blijft zit ten zo eerlijk mogelijk wordt verdeeld tussen kapitaalverschaffers en arbeid”, zei NW-voorzitter Wim Kok deze week. De ABN-topman baseert zijn conclusie op een tot dusver weinig gebruikelijke analyse van de oorzaken van de huidige structurele werkloosheied, waarin het ac cent ligt op de invloed die de wijzigin gen in de maatschappelijke wensen en opvattingen op het investeringsgedrag van de ondernemers heeft gehad. Bij alle problemen komt ook de vraag of, en zo ja voor wie, de koopkracht bevorderd of gehandhaafd moet worden. Om onze nationale economie op te vijze len en nog meer werkloosheid te voor komen heeft het kabinet-Den Uyl vorig jaar een aantal belastingmaatregelen ge nomen om de koopkracht te stimuleren. Minister Duisenberg moest nu echter erkennen dat dit weinig heeft uitge haald, omdat volgens hem te veel van dit belastingvoordeel in de oude kous is blijven zitten, kennelijk als een appeltje voor de dorst voor slechtere tijden. denis worden, zou kunnen worden vast gelegd. In die nota zou dr. Post geen uitbreiding van de industriële werkgele genheid als doelstelling willen opnemen maar een handhaving van de huidige industriële werkgelegenheid in de perio de 1976 tot 1980. „Dit drietal ongelukken vertoont pun ten van overeenkomst”, aldus de zegs- „In alle gevallen ontstond eerst brand en daarna braken de toestellen in stukken. Op grond van het tot dusver gevoerde onderzoek hebben wij besloten alle Viggens aan de grond te houden”. ■1 I1 II II ll II ll |l ■l Dit is pas écht TV. Deze luxe Philips all-transistor heeft een 1 winkelwaarde van: 2695.- I II Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Dit is een uiterst zware opgave, want in de afgelopen vijf jaar liep de indu striële werkgelegenheid met maar liefst 125.000 arbeidsplaatsen terug. Indien de industriële werkgelegenheid op peil zou kunnen worden gehouden, dan zou dat een vermindering van de structurele werkloosheid opleveren, omdat de totale beroepsbevolking tegenwoordig elk jaar een beetje daalt, maar ook omdat bij de overheid elk jaar tussen de 10.000 en 20.000 arbeidsplaatsen extra beschikbaar komen. Op die wijze zou Nederland in 1980 weer vrij van structurele werkloos heid kunnen zijn, aldus dr. Post, die het experiment met een negende industriali- satienota dubbel en dwars de moeite van het proberen waard lijkt. De zegsman verklaarde niet te kunnen zeggen wanneer het verbod zal worden ingetrokken. Sinds de Viggen in 1968 operationeel werd zijn 11 toestellen neergestort. Het toestel was één van de kandidaten om de verouderde starfigh- ters van Nederland, Noorwegen Dene marken en België te vervangen, welke Dat op dat voorstel toch maar een matig positieve reactie kwam, hield overigens verband met het enorme be grotingstekort en het heersende wan trouwen in de mogelijkheid dat wat te doen inkrimpen. Wall Street kwam weer boven de 800 en ook elders (bijv. Zürich, Düsseldorf en Frankfort) keerde het tij. De verkoopor ders liepen op en het aanbod werd schaars; er was maar weinig voor nodig om een fors herstel te doen doorbreken. De achtergrondsituatie bleef evenwel gelijk en grote onzekerheid tekende nog steeds de sfeer. Maar elke onzekerheid heeft voor de beurs twee kanten: vorige week overheersten de negatieve aspec ten, maar deze week de positieve. Voor Wall Street bleef het dreigende begro- tingsgat onverminderd bestaan, maar president Ford sprak over bezuinigingen om de hierdoor geschapen ruimte te kunnen benutten voor een verdere be lastingverlaging. Dit laatste heeft Wall Street altijd als muziek in de oren geklonken. De staatssecretaris, die in zijn rede de 25-jarige geschiedenis van de sociale werkvoorziening schetste, gaf de eer van het functioneren ervan geheel aan de gemeenten, die voor de uitvoering ervan zorgen. Hij noemde de WSW een belang rijk eri* veelzijdig beleidsinstrument bin nen het Nederlandse sociale zekerheids stelsel. Het belang van de WSW toonde hij aan door erop te wijzen dat het ver dwijnen ervan werkloosheid zou beteke nen voor ongeveer 60.000 mannen en vrouwen die nu in een WSW-betrekking of die een leidinggevende functie op WSW-terrein hebben. HOORN (ANP). „Wanneer niet speedig een industrialisatiebeleid van de overheid op langere termijn wordt opgesteld, dan maak ik mij zeer ernstige zorgen voor de jaren 1979 en 1980, jaren waarin ons land zich op nieuw door een conjunctuurdal zal moeten worstelen.” Dit zei dr. J. G. Post, directeur van de afdeling Planning en Economisch Onderzoek van de Algemene Bank Nederland, gisteren in Hoorn in een voordracht voor de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Deze conclusie laat ruimte voor twee principieel sterlc verschillende oplossin gen van het werkloosheidsvraagstuk. Als mocht blijken dat het Nederlandse volk het systeem van vrije ondernemingsge wijze produktie wil handhaven, dan kan de structurele werkloosheid volgens dr. Post alleen worden verminderd indien de maatschappelijke wensen en opvat tingen zodanig veranderen, dat het in vesteringsgedrag van de ondernemers weer gekenmerkt wordt door het stre ven naar arbeidsscheppende expansie- investeringen. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u ’m kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f 6,50. Wilt u meer informatie? Vraag’t bij uw gemeente. De Commissie van Economisch Des kundigen van de Sociaal-Economische Raad blijkt veel minder ver te willen gaan: slechts een prijscompensatie van ongeveer 170 per percent prijsstijging voor iedereen. KVP-fractieleider Frans Andriessen heeft de afgelopen week in de Tweede Kamer ook een gelijk bedrag voor iedereen voorgesteld. Daarnaast heeft de Tweede Kamer nogal een zware druk op het kabinet uitgeoefend om de uitgaven te verlagen, met andere woor den: ook de overheid zal de buikriem moeten aanhalen. „Investeringsbeshiiten deels naar overheid” onze bevolking nog een deel van de koek wil hebben die al op is. Komt iemand met een schijn van een oplossing aandragen, dan wordt hij al bij voor baat door de andere partij verketterd omdat men niet bereid is als eerste een stapje terug te doen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De economische koek is op. Wat rest, zijn alleen nog maar kruimels, waarover een aantal bevoor rechten de komende weken elkaar in de haren gaat vliegen. Een flink deel van onze bevolking leeft al van de gaarkeu ken. Steeds groter wordt het beroep dat wordt gedaan op WW, WWV, WAO, AOW en wat voor sociale voorzieningen er ook mogen zijn. Alle in de afgelopen jaar geuite optimistische verwachtingen over wat extra kruimels zijn tot nu toe niet uitgekomen. Integendeel. Een steeds verder gaande teruggang in economische bedrijvigheid dwingt tot het aanhalen van de buikriem. Maar hoe en tot in welk gaatje. Daarover zal dinsdag „het eerste oriënterende gesprek”, zoals dat heet, worden gevoerd tussen regering, werkgevers- en werknemersorganisaties. Bij voorbaat was voorzichtig al een aantal stellingen betrokken, doch door de debatten in de Tweede Kamer zijn de borstweringen nog wat opgetrokken. Gisteren stortte een Viggen neer bij Soederhamn aan de oostkust. De vlieger wist zich met zijn schietstoel te redden. Afgelopen maandag verongelukte een andere Viggen, terwijl de eerste crash van de afgelopen zomer dateert. En het Damrak? Daar had men ook deze week wat positievere kijk op de dingen. Uit de begrotingsdebatten in de Tweede Kamer werd nog eens duidelijk hoe benard de economische situatie er nog altijd voor staat. Zelfs het feit dat de vakbonden nu officieel afzien van hun eis tot loonsverhoging had weinig invloed op de beurs. Dit nieuws werd namelijk overschaduwd door de aanhou dende stroom berichten over ontslagen en de daardoor toenemende werkloos heid. en mensen die ee beroep doen op andere sociale voorzieningen, en het koppelen van een groot aantal sociale uitkeringen aan de stijgende inflatie, raken de potten leeg. Als nu het loonin- komen sterk wordt verminderd door een relatief lage prijscompensatie, krijgt de overheid veel minder aan belastinggel den en een veel kleinere opbrengst aan sociale premies. De drie indexcijfers voor de industrie, handel en scheepvaart, die vorige week regelmatig nieuwe laagterecords van het jaar aansloegen, konden deze week die laagtepunten flink achter zich laten. De obligatiemarkt deed deze week weer bijzonder weinig. Een grote lening van de ABN slaagde met glans, maar de noteringen kwamen deze week per saldo maar nauwelijks van hun plaats. Er heerste duidelijk een stemming van af wachten op hetgeen de begrotingsdebat ten voor de financiële toestand zouden inhouden, en hoe de rente zich in het buitenland verder zal ontwikkelen. Hij is van mening dat een compromis tussen de beide oplossingen de beste perspectieven oplevert. Dit compromis zou volgens hem vorm kunnen krijgen in een nieuw industrialisatiebeleid van de overheid dat evenals in de jaren vijftig in een aparte industrialisatienota, dat zou dan de negende in onze geschie- U wilt veiligheid. In deze tijd hoort een auto allereerst veilig te zijn. U wilt zuinigheid. Economisch in energieverbruik en onderhoud. U wilt comfort. Makkelijk te besturen en aangenaam om in te rijden. Behoorlijk wat ruimte. Terecht verwacht u heel wat van uw auto. Er is een DAF dealer bij u in de buurt. ...4..U fe !:=i. Algemeen wordt erkend dat de stij ging van de totale loonsom binnen de perken moet blijven, dwz. onder de tien percent. De werkgevers zijn bereid iets te doen voor de lager-betaalden, de vak beweging eveneens. De vakcentrales zijn van mening dat mensen met een inko men tot 24.500 er nog iets op vooruit De talrijke wijzigingen in de maat schappelijke wensen en opvattingen heb ben volgens dr. Post uiteindelijk geleid tot veranderingen in het investeringsge drag van de ondernemer en in de finan- cieringsmogelijkheden van het bedrijfs leven. Deze veranderingen hebben geza menlijk geleid tot een wijziging in het investeringspatroon van het bedrijfsle ven, een wijziging die tenslotte is uitge lopen op een groot maatschappelijk kwaad: structurele werkloosheid. moeten gaan in 1976. Degenen die meer verdienen, zullen een stapje terug moe ten doen om dit waar te kunnen maken. Als middel hiervoor is de prijscompen satie gekozen: iedereen krijgt 245 per percent prijsstijging en de andere helft van de prijsstijging in percenten. Ook werd in de VS de hoop op een renteverlaging weer aangewakkerd. Bij geruchten zou de Amerikaanse centrale bank haar politiek van geldverruiming onverkort willen handhaven. Opvallend is in elk geval dat nu al geruime tijd geen enkele Amerikaanse bank een ren teverhoging heeft aangekondigd. Vrijwel niemand gelooft meer in het tot stand komen van een maatschappe lijk contract, een sociaal contract of een centraal akkoord, of wat voor naam men het beestje ook maar wil geven. Regering, werkgevers en vakbeweging zitten slechts voorlopig op één punt op dezelfde noemer, nl. in de erkenning dat het vrijwel afgelopen is met de econo mische groei en dat we met z’n allen een stap terug moeten doen. Het gaat er nu maar om, wie het eerste een stapje terug zet. Wie alle de afgelopen weken gelan ceerde standpunten op een rijtje zet, moet net als premier Den Uyl en de ministers Duisenberg, Lubbers en Boers- ma moedeloos worden, omdat tot dusver nog niemend met een oplossing is komen aandragen. Het enige wat er gebeurt, is dat iedere al of niet terecht zich bedreigd voelende groepering van PARIJS. (AP)— In Frankrijk zal van 15 tot 17 november een topconferentie over economische en monetaire aangele genheden worden gehouden, waaraan vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Engeland, Japan, West-Duitsland> Frankrijk en Italië zullen deelnemen. Dit is uit welingelichte bron vernomen. President Giscard d’Estaing van Frankrijk heeft deze vergadering voor gesteld om te praten over maatregelen voor de bestrijding van de huidige inter nationale recessie en de inflatie. Ook wil het Franse staatshoofd de vernieuwing van het internationale monetaire stelsel ter sprake brengen. AMSTERDAM. (ANP)— De Ameri kaanse Chase Manhattan Bank is van mening, dat in de komende jaren de Euro- (geld- en kapitaal) markten qua omvang minder snel zullen groeien dan in de jaren 1970-1973. Voor een groot deel is dit toe te schrijven aan het feit dat de Eurovalutamarkten technisch niet in staat zijn aan de forse stijging van de vraag te voldoen, aldus de bank in een brochure onder de titel „Eurocurrency Financing.” SCHIEDAM. (ANP)— Internationaal is er grote aandacht voor de Nederland se sociale werkvoorziening, die in de wereld wel uniek mag worden genoemd. Staatssecretaris Mertens van Sociale Za ken heeft dit gisteren gezegd bij opening van het nieuwe WSW-centrum in Schie dam. maatregel om bedrijfsdemocratisering te bereiken, is een wijziging in de samen stelling van de raden van commissaris sen. In die raden moeten de factoren arbeid en kapitaal op gelijke wijze ver tegenwoordigd zijn. De werknemers moeten dus evenveel leden in die raden kunnen aanwijzen als de aandeelhou ders.” Dit betoogde de voorzitter van de BVA (Vereniging van werknemers in bank- en verzekeringsbedrijf en admini stratieve kantoren), A. W. Janssen, van morgen op de algemene vergadering van de BVA in Zeist. Volgens de heerJanssen zullen door dit nieuwe raamwerk ook de onderne mingsraden een belangrijke functie krij gen: hun invloed zal erdoor worden verbeterd en versterkt. Hij acht het noodzakelijk, dat de nieuwe samenstel ling van de raden van commissarissen op korte termijn tot stand komt. „Er moet nu iets gebeuren. Voor een wets wijziging in de geest als door ons be doeld, is in ons land denken wij een meerderheid te vinden. Later kan in aanvullende wetgeving altijd nog de vertegenwoordiging van het algemeen belang of andere instanties (bijvoorbeeld consumentenorganisaties) worden gere geld, nadat de wensen zijn uitgekristalli seerd”, aldus de heer Janssen. „Talmen betekent dat de werknemer nog langer in zijn positie van afhankelijkheid blijft zitten.” STOCKHOLM (UPI) De Zweedse luchtmacht heeft haar supersonische Saab Viggen onderscheppingsjagers gis teren een vliegverbod opgelegd, na het derde ongeluk van een reeks waarin men een samenhang vermoedt. Een luchtmacht-woordvoerder vertelde dat het vliegverbod tussen de 80 en 100 toestellen van dit type aan de grond zal houden. Wanneer het Nederlandse volk daar entegen van oordeel zou zijn dat beslist niet aan de huidige maatschappelijke wensen en opvattingen getornd mag worden, dan kan de structurele werk loosheid alleen maar verminderen wan neer de ondernemer zijn vrijheid van handelen verliest en de overheid de investeringsbeslissing overneemt, zo zei dr. Post. AMSTERDAM. De afgelopen beursweek stond, in tegenstelling tot de vorige, in het teken van de hausse. De bordjes werden althans in Wall Street, volledig verhangen; dat geeft weer eens overduidelijk het onevenwichtige karak ter van de huidige beurswereld aan. De overtuiging dat er in de september maand zowel in Amerika als West-Euro- pa te veel van het koerspeil was afge schud, maakte de beurs rijp voor een technisch herstel. Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleuren-ontvanger. U geniet van het royale 66 cm. grootbeeld.de natuurgetrouwe kleuren, Dit is pas écht TV. Deze luxe Philips all-transistór heeft een winkelwaarde van: 2695.-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13