ALI: IK BOKS NOG TWEE JAAR Italiaanse clubs op rand afgrond KNVB-eis aan eredivisie: vóór 1 augustus 1976 DRIE CLUBS ZEKER ZONDER KUNSTLICHT ZEGE VOOR KNETEMANN Herkemij weg AZ’67, Telstar en Excelsior redden het niet ORANJE.NIEUWELING MARTIN VREYSEN: Vilas en Nastase spofflwsm Prijs der Giganten op zeldzaam niveau uitgeschakeld MET EQUILEO EN SOUTH BEND Ster der Beloften OM MW» •- 15 SPORT 197 5 ZATERDAG OKTOBER 1 1 (Van onze sportredactie) ;t (Van onze sportredactie) Martin Vreysen tegenover ex-clubgenoot Jan de Jong. t: e L e a *t r- n) VELSEN. Enkele maanden geleden maakte de Koninklijke Neder landse Voetbal Bond bekend, dat alle velden waarop de Nederlandse eredivisieverenigingen spelen per 1 augustus 1976 van een lichtinstallatie voorzien moeten zijn. Dit in verband met eventueel in de .avonduren te spelen competitiewedstrijden. Alleen de ploegen die na dit seizoen promo veren vanuit de eerste divisie krijgen van de KNVB een half jaar dispen satie. Alle andere verenigingen moeten maar zorgen, dat de lichtinstal latie er vóór 1 augustus is. Vooral voor Telstar, AZ’67 en Excelsior zal dat een moeilijke zaak worden. BREDA. „Uiteraard, ook voor mij is het als een volslagen verrassing gekomen dat ik door bondscoach George Knobel gekozen werd in de selectie van het Nederlands elftal”, vindt Feyenoord-benjamin Martin Vreijsen (19) voor wie de straat waarin hij in Breda woont, de Oranjeboomstraat, nu toch wel be paalde verwachtingen moet oproe pen. De kans dat hij volgende week woensdagavond in het Amsterdam se Olympisch Stadion tegen de Polen zal moeten opdraven acht de ex-NAC’er overigens maar erg ge' ring. Geen problemen Woensdagavond den eist: n n S ROB HOOGLAND O Dankzij constante vorm in selectie 3 5 Henk Zon: pessimistisch. 1 t van t t e e >P m le Hetzelfde lot onderging de als tweede geplaatste Manuel Orantes in zijn partij tegen de Chileen Jaime Fillol. In de eerste set nam de Spanjaard nog wel een voorsprong van 4-3 maar hij zag de winst toch gaan naar Fillol (6-4). In de tweede set had Fillol geen enkele moeite meer met de uitgebluste Orantes. Het werd 6-0 voor de Chileen. De derde verrassing in deze kwart finales kwam op naam van Jan Kodes (Tsj), die de als nummer drie geplaatste lilde Nastase tweemaal klopte met 6-4. Borg versloeg Dibbs met 6-4 en 7-5. Voor de derde beschikbare plaats in de frontlijn van het Nederlandse elftal is de concurrentie aanmerkelijk zwaar der. „Of”, zo mijmert Martin Vreijsen, „bondscoach Knobel moet met mij mo gelijkheden zien op het middenveld. Bij NAC heb ik vorig seizoen vrijwel con stant op het middenveld moeten spelen, Van der Lugt: „Nou en? Die mid weekse programma’s worden toch in au gustus en september afgewerkt. Net als in de eerste divisie. Als je dan om half zeven begint, beëindig je de wedstrijd nog gemakkelijk op tijd. Nee, ik vind het echt onzin, dat ultimatum van de KNVB. Van de boven alles verheven staande KNVB, zou je kunnen zeggen. Ik vraag me echt af wat de bond voor maatregelen zou nemen”. plannen, dus n 0 ik e- n, j- i. 2 c :r 5t 3. P re ti en f- or n- jn •t n rs le I- t- le ■0 el a. Ii- •st és et s- zb ie, li t er ré r), Tl ag Ir. De Nederlandse coalitie in het over twee series van negen en aeht paarden verdeelde veld staat weer onder aanvoe ring van Henri en Jojo Buitenzorg. Henri is een betere sprinter dan Jojo, die een langere afstand verkiest. Het lot is Jan Wagenaar in de tweede serie niet gunstig geweest. Hij heeft de achtste en daarmee de slechtste positie. Dat neemt niet weg dat de „held van Otterlo” opnieuw een grote rol kan spelen. Andere kanspaarden in deze geweldige koers zijn de Zweden Emter W en Ritha Lingholm, alsmede de Fransen Damarète en Equiléo’s stal- en trainingsgenoot Chblis. Rond de Prijs der Giganten is verder een uniek pro gramma opgebouwd, dat in feite alleen Zo de Fransen domineren over de lange afstanden zo goed zijn de Zweden In Barcelona speelde Genna Sosonko in zijn partij tegen de Zweed Elson. Na drie ronden is hij vijfde met één punt en twee afgebroken partijen. Rolf Thung verloor in de tweede ronde van het tennistoernooi in Melbourne. Harold Solomon versloeg hem met 6-1 en 7-5. Jimmy Connors komt voor het eerst uit in een wedstrijd om de Davis Cup. Over een week speelt hij met het Amerikaanse team in en tegen Venezuela. In het schaaktoernooi in Pula remiseerde mevrouw Van der Mije met de Roemeense Teodorescu. Ze staat nu op de zevende plaats met 1,5 punt en een afgebroken partij. Ali die in gezelschap was van zijn echtgenote Belinda en van zijn „ghostwriter” Richard Durham, toon de zich tegenover de verslaggevers weer slagvaardig: „Dit wordt het bes te boek dat ooit is geschreven”, meende hij over zijn werk. „Van dit boek komen zoveel vertalingen uit als nooit tevoren”. Het heeft inderdaad de schijn dat het boek een „bestseller” gaat wor den. Dit bewijst wel dat na het bekend worden dat er een boek - het telt 416 pagina’s en kost 10 dollar (ongeveer 26 gulden - zou verschij nen, de eerste oplaag van 100.000 stuks in voorverkoop wegvloog en er nog eens 25.000 extra exemplaren werden gedrukt. Het honorarium dat Ali ontvangt is „top-geheim”. Zijn uitgever, James Silberman, verklaar de echter: „Het is een goede prijs”. Het KNVB-plan, inmiddels dus veran derd in een ultimatum, werd op 13 februari 1970 gelanceerd. Naar alle ere divisieverenigingen die niet in het bezit waren van een lichtinstallatie - dat wa- ren er toen tien - ging op die datum een circulaire uit, waarin de plannen bekend werden gemaakt. Van de datum 1 au gustus 1976 werd toen nog niet gespro ken. Die werd pas ruim vijf jaar later genoemd; slechts één jaar voordat alles rond zal moeten zijn. „Dat ik mezelf bij Feyenoord nu aan vallend kan manifesteren is natuurlijk een duidelijke zaak. Bij NAC moest je vorig seizoen alle mogelijke moeite doen om de bal uit het eigen doel te houden, terwijl het bij Feyenoord een eerste vereiste is dat er doelpunten worden gemaakt. Bij NAC was het tien procent aanvallen en negentig procent verdedi gen; bij Feyenoord liggen die zaken totaal omgekeerd”, aldus Martin Vreij sen, studerend voor alle mogelijke ge tuigschriften die hem na zijn voetbal- loopbaan een goede job in het verzeke ringswezen moeten garanderen. Mogelijk is dat de reden dat hij nu al zo kwistig met procentsvergelijkingen werkt. Martin Vreijsen gelooft dat hij zijn uitverkiezing voor het Nederlands elftal te danken heeft aan de constante vorm die hij de afgelopen maanden als opvol- wedstrijden maar spelen bij Sparta of Feyenoord. Mits we natuurlijk in de eredivisie blijven. Als ik het vanuit het gemeentestandpunt bekijk, kan ik me voorstellen dat ze er niets voor voelen. Ze hoeven maar naar Sparta’s lichtin stallatie te kijken om te weten dat het lang geen rendabele zaak is”. FRANKFURT (DPA). Moham med Ali denkt niet aan stoppen. >,Ik boks nog twee jaar", deelde de we reldkampioen mee bij zijn aankomst in Frankfurt, waar hij ter gelegen heid van internationale boekenbeurs zijn eerste boek „The Greatest my own story’’ ten doop zal houden. „Wanneer u het gezicht van Frazier en dat van mij hebt gezien na ons gevecht, dan begrijpt u mijn besluit om verder te boksen”, verklaarde hij. verstandig geweest, dacht ik. Zo’n licht installatie vind ik helemaal niet zo nodig. Wij blijven toch op zondagmiddag spelen. Dat is het beste voor ons publiek, dat voor een groot deel bij Hoogovens werkt. De ploegendienst stopt daar om twee uur. Ze kunnen dan om half drie, als we beginnen, bij ons zijn. Je kunt je bijna niet voorstellen hoeveel mensen er direct van Hoogovens naar Telstar ko men”. „Ik vraag me trouwens af”, vervolgt Van der Lugt, wat de KNVB voor maat regelen neemt tegen de verenigingen die voor 1 augustus geen lichtinstallatie hebben, zoals Telstar, e kunt ons toch moeilijk uit de competitie zetten”. ROME Het Italiaanse voetbal be leeft moeilijke tijden. Na de terugval van het nationale elftal lijkt na de eerste wedstrijden die zondag in de competitie werden gespeeld, nu ook het clubvoetbal aan de rand van een totale ineenstorting te staan. Het publiek blijft weg, en naar verwachting zullen dit seizoen een miljoen mensen minder de wedstrijden in de hoogste Italiaanse di visie bezoeken dan vorig seizoen. Dit opzienbarende pessemistische vooruit zicht is voor een groot deel gebaseerd op het feit dat er nimmer zo weinig be langstelling was voor seizoenkaarten als voor dit zojuist gestarte seizoen. CAEN (AFP) Gerrie Knetemann heeft vrijdag de vierde etappe van de Ster der Beloften gewonnen. Hij legde de 86 km naar Cormelles af in 2 uur 24 minuten en 12 seconden. De Rus Gore lov, die achttien seconden later als acht ste finishte, behield de leiding in het algemeen klassement. Bij Feyenoord voelt Martin Vreijsen zich intussen overigens al helemaal thuis. „Het is natuurlijk prettig dat je jezelf in een (kritisch) nieuw elftal kunt introduceren met een aantal doelpunten die je meteen op de eerste plaats van de topscorerslijst brengt. Via wat verkeerd geïnterpreteerde kranteninterviews is misschien de schijn gewekt dat er tussen mij, de newcomer, en Van Hanegem wat problemen zouden zijn gerezen. Dat is allemaal onzin. Althans ik heb er niet veel van gemerkt”. En over het gesprek dat deze week de spelersraad met de Feyenoordleiding heeft gehad: „Hoewel er met de hele groep nog een afrondend gesprek moet komen, dacht ik wel dat alle moeilijkhe den die zich de laatste weken bij Feye noord hebben voorgedaan, nu voor een groot gedeelte zijn opgelost. Tenminste: voor de eerste keer sinds het begin van de competitie hebben we woensdag een hele dag vrijaf gehad. Die vrije dagen vormden immers een van de grieven van de meeste spelers”. mens: „We hebben hem al besteld. Ik denk dat onze lichtinstallatie er zo rond de jaarwisseling zal staan”. De Graafschap is nog in onderhande- ling met de gemeente Doetinchem. Di recteur Van der Klink: „We zijn nog aan het praten met de gemeente. We hebben er alle vertrouwen in, hoewel natuurlijk allerlei politieke overwegin gen een rol kunnen spelen. Tenslotte moet het nog door de gemeenteraad. Toch denk ik dat er een goede kans s, dat wij voor 1 augustus een lichtinstal latie zullen hebben. In ieder geval heb ben we de offerte aangevraagd”. Blijven over de verenigingen Excelsi or, AZ en Telstar. Bij Excelsior is men pessimistisch gestemd. Voorzitter Henk Zon: „We hebben een aanvraag lopen bij de gemeente Rotterdam. Ik denk dat het erg moeilijk zal worden. Ik weet bij voorbeeld dat het niet past in de begro ting over 1975. We hopen op die van 1976, maar nogmaals: het zal moeilijk worden. Dan moeten we onze avond- Evenals op de voorgaande dagen heeft de Russische ploeg de derde etappe van de Ster der Beloften beheerst. Hoewel het tempo door de Russische rijders constant hoog werd gehouden, plaatste Gerrie Knetemann tegen het einde een demarrage, die hem tenslotte met een voorsprong van 22 seconden op het pelo ton door de finish deed gaan. Leider in het algemeen klassement bleef de Rus Gorelöv. Diens landgenoot Sjapligjn reed de eerste achttien kilometer allen op kop, alvorens hij werd achterhaald door een jachtgroep van twaalf renners. Deze voorhoede had op een gegeven moment ruim een minuut voorsprong. Na tachtig kilometer kwam een hergroepering tot stand. Een aanval van Aiguesparses en Ber nard werd vervolgens afgestopt door de Rus Pikkus. Deze laatste ging alleen door, nam drie minuten voorsprong, maar moest zuch 22 km voor de finish toch weer laten inlopen door het pelo ton. Niet veel later plaatste Knetemann zijn beslissende aanval. al de moeite waard is om de tocht naar Hilversum te maken. De tips: 1. Vernet-prijs: 1. Mario Spencer, 2. Mary Hollandia, 3. Mr. Bento outs, Maes tro Belwin. 2. Ginster-prijs: 1. Manderino H, 2. Magnolia, 3. Lieneke G, outs. KairoloD. 3. Prijs der Giganten (le serie): 1. Equileo, 2. Emstere W, 3. Florissant outs. Jojo Buitenzorg. 8e Koers is finale van de Prijs der Giganten. MADRID (Reuter). In de kwart finales van het internationale tennistoer nooi in Madrid zijn vrijdag zowel Guil lermo Vilas, de voor zijn eigen publiek spelende Manuel Orantes als Ilie Nastase uitgeschakeld. De als nummer een ge plaatste Argentijn Vilas had geen ver weer tegen de fel spelende Adriano Panatta uit Italië. De Italiaan won met 6-3, 6-4. Secretaris betaald voetbal Jan Huy- bregts van de KNVB zegt als reactie hierop, dat de voetbalbond zich over die eventuele maatregelen nog aan het bera den is. Huybregts: „In ieder geval gaan we in het seizoen 1976-’77 midweekse competitieprogramma’s plannen. Een compleet programma dus voor de woensdagavond. Dus de clubs zonder lichtinstallatie moeten erg vroeg spelen. Ze kunnen moeilijk in het donker voet ballen. Een paar van die midweekse programma’s zijn noodzakelijk, want we willen een winterstop invoeren”. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM Met de Prijs der Gi ganten zal de Hilversumse piste dinsdag avond (5.30 uur) nauwelijks de belang stelling kunnen opvangen die voor deze Europese topper bestaat. Vooral de komst van de Franse crack Equileo van de filmster Alain Delon en de Ameri kaan South Bend brengt de vijfde editie van deze Prijs der Giganten op een niveau als zelden wordt bereikt. De wispelturige Equileo heeft kennelijk zijn vervelende eigenschap van „alles of niets” afgelegd. Uit zijn laatste vijf starts is hij ongeslagen gebleven en heeft daarbij zo’n overmacht getoond dat hij op dit moment als de beste draver van Frankrijk wordt beschouwd. Gespaard wordt hij niet, want afgelopen zondag won hij in het Beierse München de Prijs der Besten over 2600 meter in een km-tijd van 1.18.9, een prestatie die hem ver voor de gevreesde Axius over de finish bracht- op de sprint. Hun nieuwe ontdekking is de Amerikaan South Bend, die in han- van Bemdt Lindstedt winnaar van de Giganten met Dart Hanover bij zijn laatste starts kwam tot een km-tijd van 1.17.5 en 1.15.1 over 1720 meter. De laatste verrichting betekende een nieuw Zweeds record, omdat deze fantastische tijd op de klokken kwam bij een ouderwetse bandenstart. Hoewel Equileo in München de baas bleef over South Bend is het resultaat van hun tweede confrontatie moeilijk te voor spellen omdat zij elkaar voor het eerst over 1600 meter ontmoeten. De kans dat daarbij het baanrecord op naam van Henri Buitenzorg en Dart Hanover met 1.16.3 kan sneuvelen is zeer groot. AZ’67 heeft al enkele verwoede pogin gen om een lichtinstallatie rond het veld te krijgen, zien mislukken. Alkmaar, een artikel-12-gemeente, lijkt niet erg gene gen positief te reageren op het AZ- verzoek. Onlangs verklaarde de Alk- maarse wethouder van sportzaken, Hel der: „Wie garandeert mij dat AZ over tien jaar nog bestaat?” AZ-directeur Hartland lijkt de moed al een beetje te hebben opgegeven: „Ik weet het niet hoor. Alleen de gemeente kan erover beslissen”. Vooral nu zijn assistent, Ton Ben- ningshof, coach is geworden bij Feye noord. Benningshof nam veel werk van Herkemij in Rotterdam over. Nu deze is vertrokken vindt Herkemij zijn taak te veel omvattend worden, hetgeen hij niet meer kan combineren met zijn dagelijk se werkzaamheden. Herkemij, die met vakantie naar de Verenigde Staten is vertrokken waar hij vermoedelijk een paar wedstrijden om de World Series zal gaan meemaken, legt er de nadruk op dat hij geen moeilijkheden met Sparta heeft gehad. Wie volgend seizoen als coach bij de Rotterdamse club zal optreden, is nog niet bekend. Want voor Martin Vreijsen is het nu al een uitgemaakte zaak dat zowel Cruqff als Willy van der Kuylen in de aanvalslinie van Oranje zullen opereren. AMSTERDAM (ANP). Cees Herke mij, de coach van Sparta, heeft besloten, zijn taak neer te leggen. Herkemij die twee seizoenen bij Sparta heeft „ge werkt” en de Rotterdammers in zijn eerste seizoen naar de landstitel voerde, vindt de afstand van Amsterdam (zijn woonplaats) naar Rotterdam een te groot bezwaar. ger van Peter Ressel in Feyenoord-1 heeft gedemonstreerd, terwijl daarenbo ven ook de wedstrijd die hij met Jong Oranje tegen Finland heeft gespeeld mo gelijk van doorslaggevende betekenis is geweest. Martin Vreijsen: „De heer Kno bel schijnt over mij bijzonder goede berichten gekregen te hebben na die wedstrijd. Bij terugkomst in Nederland heb ik hem overigens voor de eerste keer in mijn leven op Schiphol ont moet. We hebben toen een babbeltje gemaakt, maar over het Nederlands elf tal werd toen helemaal niet gesproken”- De situatie die de KNVB met ingang van volgend seizoen van alle eredivisieclubs avondwedstrijden te kunnen spelen. Telstar ten slotte neemt een opmerke lijk standpunt in. Vorig seizoen kon de IJmuidense eredivisieploeg kiezen tussen overkapping van de staantribune en een lichtinstallatie. Voor beide projecten kwamen de kosten op ongeveer een half miljoen. Perschef Leen van der Lugt: „Dan is het toch logisch dat we hebben gekozen voor de overkapping van de staantribune? Dat is gezien de weersom standigheden in ons land alleen maar 2. AUTO» AM Al, N. a W Ff VI NOVUM\ll» De Italiaanse kranten van maandag komen na één wedstrijddag al tot ver nietigende oordelen. Dat dé 16 verenigin gen samen maar negen doelpunten wis ten te scoren, verhoogde de aanval van de pers op de totale opzet van het Italiaanse voetbal. De kranten geven drie oorzaken op voor de malaise waarin men nu verkeert: door het defensieve spel komen ieder jaar minder bezoekers; de transferprijzen liggen veel te hoog, en het verbod om buitenlandse spelers aan te kopen staat een hoognodige posi tieve injectie, die het voetbal in Italië nodig heeft, in de weg. De drie oorzaken voor het verval van het Italiaanse voetbal hebben er nu toegeleid dat de meeste van de 16 eredi visieclubs op de rand van een faillisse ment staan. Een eerste aanzet om het spel te verbeteren, zou volgens de Itali aanse bladen verkregen kunnen worden door de financiële eisen van de spelers te beteugelen en de spelers duidelijk te maken dat de inzet verdubbeld dient te worden. Te weinig houden de spelers er rekening mee dat zij voetbal spelen voor het publiek, aldus de kranten. Opmerke lijk is, dat nu vrijwel alle Italiaanse kranten de clubs uit hun eigen stad beginnen af te kraken. Alleen Napoli (Napels) kan dit seizoen bij iedere thuiswedstrijd op een uitver kocht huis rekenen. Oorzaak: Napoli kocht voor acht miljoen gulden spits speler Giuseppe Savoldi van Bologna. Over dat absolute recordbedrag is veel te doen geweest. Diegenen die deze im mense bedragen absurd vinden, hebben uitgerekend dat de stad Napels voor acht miljoen gulden bijna een half jaar lang gereinigd zou kunnen worden, waardoor het aantal besmettelijke ziek ten en de daaruit voortkomende geval len met dodelijke afloop tot een mini mum zouden kunnen worden terugge bracht. Het Italiaanse voetbal staat op de rand van de afgrond. Zelfs de „voetbai- zieke” Italianen beginnen nu langzaam in te zien dat er iets mis is. De slechte resultaten van het nationale team spelen daarbij een voorname rol. Het publiek roept om versobering en beter voetbal. De Italiaanse voetballers behoren tot de best-betaalde acteurs in Europa. Salaris sen van 400.000 gulden per jaar zijn geen uitzondering. De Italiaanse och tendbladen riepen maandag in koor uit: veel geld, maar doe er dan iets voor. Martin Vreijsen: „Ik geef mezelf twintig procent kans dat ik inderdaad tegen de Polen zal moeten spelen. Ik geloof namelijk dat de bondscoach cp dit moment nog altijd spelers als René de Kerkhof en Ruud Geels boven mij zal prefereren”. te meer omdat in die vereniging de aanval noodgedwongen ondergeschikt gemaakt moest worden aan het verdedi gen”. Op dit moment zijn er nog zes vereni gingen die niet op een veld met een lichtinstallatie spelen. Dat zijn Telstar, AZ’67, NAC, Excelsior, MVV en De Graafschap. Voor MVV is er geen vuil tje meer aan de lucht. De Maastrichtse vereniging hoopt eind deze maand haar eerste lichtwedstrijd te kunnen spelen. Ook voor NAC levert het KNVB- ultimatum weinig problemen op. De Bredase voetbalclub, overigens de enige vereniging die niet op een gemeenteveld speelt, maar het complex in eigen be heer heeft, heeft de financiering voor de lichtinstallatie rond. Secretaris Lem- goed verlichte voetbalvelden om ürëiiHi’c I, Bw

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15