Protest-gebaar minister: EEG op dieptepunt Italiaanse Ontruiming olievelden Israel begonnen Friedrich Peter wil een proces tegen Wiesenthal Deemoedig gebaar socialisme IHC vreest Prestige bij Turkse verkiezingen sluiting Smit en Bolnes Margaret Thatcher preekt kruistocht tegen Radio Loeanda door FNLA gebombardeerd achtergrond f Formele ondertekening Sinaï-akkoord in Jeruzalem Na onthullingen over Oostenrijkse politicus recht om ongelijk te zijn” Britse Conservatieven vóór Israëlische vice- premier naar Nederland ARABIER? BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 5 OKTOBER ZATERDAG 1 1 2 (sen ling ken (Van onze redacteur in Istanboel, Frans van Hasselt) Vis (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) ISTANBOEL De verkiezingen die morgen in Turkije worden gehouden, gaan slechts om een derde deel van de Senaat, 54 zetels, en om welgeteld zes vacante zetels van het huis van afgevaardigden. Toch wordt er al sinds het begin van de zomer door alle partijen voor geworven, in een steeds heftiger en persoonlijker campagne. Zij beheersen al maanden de Turkse binnen- en buitenlandse politiek, zij blokkeren elke concessie in de kwestie-Cyprus en wellicht ook de menige economisch noodzakelijk geachte devaluatie. JERUZALEM. „Wilt u even in de camera kijken? Ja, zo is-ie fijn.” Ras Soedar aan de Golf van Suez, op vrijdagmiddag vlak voor zons ondergang. De Amerikaanse verte genwoordigers van Mobil Oil zetten hun handtekening onder een drie pagina’s tellende inventaris, en daarmee nemen zij als vertegen woordigers van de Egyptische re gering de olievelden van Ras Soe dar over van Israel. De rommelige „plechtigheid” vindt in de open lucht plaats, ergens op een open plek tussen twee hijskranen in, met als decor behalve de zee en de woestijn de olieopslagplaatsen, die al van veraf zichtbaar zijn. Blauwdrukken zou een van president Idi Amin van ZO Gerechtigheidspartij Het was deze moeizame combinatie, Heath, een (AFP)— Jigal minister t de had sluit werd De uitvoering van het Sinaï-akkoord is met de gedeeltelijke overdracht van Ras Soedar op bescheiden schaal begon nen. Het is maar een symbolisch begin, de olievelden van Ras Soedar zijn maar (Van onze redacteur in Rome, Gerard Verlinden) De wijn is volgens Marcora binnen de EEG een zo jong probleem dat (Van onze redacteur in Londen, Rudof Bakker) Op 12 oktober slaat aangaande deze beschuldiging het uur van de waar heid. Demirel hoopt te bewijzen dat zijn regeringscoalitie wel degelijk een meerderheidsregering is. ei. dat Ece- vits kandidatuur voor het premier schap voorbij is. Van belang voor de Wiesenthal, leider van het joodse do cumentatiecentrum te Wenen, heeft don derdag gemeld over documenten te be schikken waaruit blijkt dat leden van de eenheid van de SS waarvan Peter deel uitmaakte, in Rusland burgers hadden vermoord. Peter werd er echter niet van beschuldigd bij de moorden betrokken te zijn geweest. H. icht 1,12 l’/s inger >nder emo- anje, naar dden Uyl !g is mier t de ;rug- sluit voe- zerse Jni- we- Eén rer- er ■en- eci- ilde akt i A op be de de op zer- (rtn- zou art- ven, ling am- nsin- m de erug- naar t als :rmee n bas er de or. van de Ves- zijn weg sen, Om ver- fidat iten. :rijk n al .wee vijf i 13 om assa- deze st is >resi- van i. „In tieke j de ge- zijn. naar eder- nnis- aldus dere kant wordt al gezegd dat Thatcher deze rechtse positie slechts schijnbaar heeft ingenomen, om rechtse stemmen terug te winnen die in het Heath-tijd- perk verloren zijn gegaan. LONDEN. Aan het eind van het congres dat de Britse conservatieven de afgelopen week in Blackpool hebben ge houden, werd de partijleidster. Margaret Thatcher, na haar slotrede vijf minuten lang toegejuicht. Een enkele journalist wilde zelfs dikke tranen ontdekken in de egen van oude partij-rotten, die ken nelijk het gevoel hadden dat de goede tijden van weleer waren teruggekeerd. In haar slotrede had Margaret That cher opgeroepen tol ..een daad van nieu we inspanning om de vrijheid van -ons volk te verdedigen tegen de aanvallen van links”- Thatcher riep haar volgelin gen ook nog op om niet uit wanhoop het land te verlaten, maar te blijven en „het socialisme te bevechten”. meesterposten van bijna alle grote ste den in de wacht sleepte. Mocht Erbakans aanhang verliezen de voorspellingen dienaangaande lopen zeer uiteen dan krijgt Demi rel wat meer armslag in zijn buiten landse politiek. Deze krachtmeting wordt onder andere in de hoofdstad Ankara voltrokken, waar zeven se- naatszetels op bet spel staan, waar aan Erbakan er minstens één hoopt te winnen. De Gerechtigheidspartij heeft een vleugel van haar nieuwe hoofdkwartier tot een soort Mende- res-mausoleum gemaakt. De Democra ten hebben van deze verkiezingen niet veel meer te verwachten. WENEN. De voorzitter vyan de Oostenrijkse vrijheidspartij, (FPQ), Frie drich Peter, wil gerechtelijke stappen ondernemen tegen Simon Wiesenthal, die hem vanwege zijn SS-verleden heeft aangevallen. Dit heeft de FPÖ gisteren bekendgemaakt. Vakbondsleden die lid zijn van de conservatieve partij werden door de leidster opgeroepen actiever te worden in hun eigen bonden, om zodoende het gebied niet braak te laten liggen voor de krachten van links. Wiesenthal heeft gisteren ook in We nen verklaard dat hij „honderd keer” met de dood is bedreigd nadat hij de Oostenrijkse politicus Peter beschuligd had. „Ik heb niet om politiebescherming gevraagd”, aldus Wiesenthual, „Dit soort dreigementen is geen verrassing voor mij”. men nog niet tegen alle eventualitei ten is opgewassen. „Maar ik ben er van overtuigd”, aldus Marcora, „dat het rechtscollege dat maandag zijn oordeel over de Franse maatregel zal uitspreken, de onrechtmatigheid zal erkennen”. De Franse maatregel is, zoals be kend, het heffen van een extra belas ting van 15 percent op alle wijn die vanuit Italië naar Frankrijk wordt geïmporteerd. „Bovendien zullen wij in het andere geval met een forse vleesboycot terugslaan, wat tegeno vergestelde berichten daar ook over melden”. Minister Marcora beperkte zich in zijn commentaar overigens niet tot het nu actuele wijnconflict. De bin nenlandse tomatenoorlog en de con currentie van de Tunesische olijven heel bescheiden van omvang en produ ceren niet veel meer dan 100.000 ton per jaar, ongeveer één percent van de omzet van het zuidelijker gelegen Aboe Rodeis. En bescheiden is het óók, omdat de Israëliërs nog niet uit Ras Soedar weg zijn. Ras Soedar wordt in fases ont ruimd, evenals de volgende maand in Aboe Rodeis zal gebeuren. Het Israëlische militaire bestuur blijft tot 15 novvember voortduren en tot dan zullen de Amerikanen van Mobil Oil de die voor Egypte pompen en opslaan. Egypte krijgt de beschikking over twee van de drie olievelden. In Genève is afgesproken dat het derde improduktieve olieveld onder Israëlische heerschappij blijft en gesloten zal worden. Het begin van de uitvoering van het Sinaï-akkoord was mogelijk geworden nadat Israel gistermogen op het hoofd kwartier wan de Verenigde Naties in Jeruzalem definitief zijn handtekening had gezet onder de overeenkomst. Israel had zijn definitieve instemming afhan kelijk gesteld van de goedkeuring van het Amerikaanse Congres om 200 Ame rikaanse technici naar de Sinaï te stu ren. Daarom was de vorige maand in Genève de overeenkomst door Israel al leen maar geparafeerd. Direct daarna LONDEN. (UPI)Een Britse brouwe rij heeft gisteren meegedeeld dat Saoedi- Arabische zakenlieden gevraagd hebben een niet-alcoholisch bier te vervaardigen voor hun land, waar het gebruik van alcohol verboden is. Dr. Richard Theak- stone, van Theakstone’s and Marsham, zei dat de Arabieren hem hadden laten weten schoon genoeg te hebben van laffe, zoete dranken en hem gevraagd hadden monsters alcohol-vrij bier op te zenden. „Ik heb ze uitgelegd dat het maken van bier zonder alcohol niet zo gemakkelijk gaat. Ze zeiden: loop naar de pomp, maak het. De moeilijkheid is echter een Arabier te vinden die weet, of toegeeft dat hij weet, hoe bier smaakt-” IHC heeft geprobeerd voor Smit en Bolnes door samenwerking met of door aansluiting bij andere fabrikanten de zo nodige basisverbreding tot stand te bren gen. Deze pogingen hebben echter geen succes gehad. Draka Kabel (onderdeel van NKF- concem) wil de personeelssterkte van haar vestiging in Grootebroek, waar ruim 100 mensen werken per 1 juni 1976 met ongeveer 50 man verminderen. De directie zegt door de marktontwikkeling genoodzaakt te zijn om een sterk ver liesgevende activiteit te beperken. De geconsolideerde omzet van de Ne derlandse Bontweverij is in de eerste 35 weken van dit jaar ongeveer 17 pet. lager geweest dan die over dezelfde periode van 1974. Over de eerste 30 weken bedroeg het concernverlies na belasting circa 2,5 mln, aldus het be drijf. via het hoofdkwartier van de VN in Jeruzalem, en dan verder over New York naar Cairo. Zo gaan er enige uren voorbij, en de vrees bestaat dat het niet mogelijk zal zijn vóór de intrede van de sabbat de overeenkomst te tekenen. Of ficiële Israëlische regeringsvertegen woordigers mogen immers op sabbat niet tekenen. De vreës blijkt ongegrond. Nog juist op tijd komen de Israëliërs en Amerika nen onder leiding van een officier van de Verenigde Naties ter plekke. De pers, die voor de Israëliërs als getuige moet optreden, dat de zaak behoorlijk wordt overgedragen, tracht van de plechtigheid een soort persconferentie te maken door tijdens het tekenen vragen te stellen. Dat lukt maar gedeeltelijk. Meneer Harrison van Mobil Oil wil niet meer loslaten dan dat de velden en de instal laties zich in goede staat bevinden. Ter wijl de journalisten proberen verdere vragen te stellen, ook als het tekenen is afgelopen, roept de VN-officier haastig: „De plechtigheid is beëindigd". De Israëlische delegatie gaat met de journalisten mee terug in het vliegtuig. Drie man, een secretaresse, een schrijf machine en carbonpapier voeren ze in de hand mee. De ontruiming van de olievelden ,s begonnen. die vorig jaar de operatie op Cyprus voor haar rekening nam. maar die daarna uitben viel, onder andere om dat de partij van Erbakan geen enke le concessie wil doen. Na veel gehar rewar kwam er dit voorjaar een coalitie van vier rechtse partijen het nationalistische front, met als twee grootste de Gerechtigheidspartij en de partij Nationaal Behoud. Op nieuw is'het Erbakan, die, geholpen door fascistenleider Turkesj. elke concessie op Cyprus tegenhoudt. ROTTERDAM. (ANP)— IHC Holland vreest dat niet kan worden ontkomen aan beëindiging van de motorenfabrika- ge bij Smit en Bolnes te Zierikzee, waar 205 mensen werken. De orderontvang- sten lopen zodanig terug dat de conti nuïteit van het bedrijf wordt bedreigd. Wat „de kruistocht van Thatcher te gen het socialisme" wordt genoemd, was het enige dat overigens uit deze weinig zeggende conservatieve vergadering naar voren kwam. Het was de eerste partij- Vrouwelijke employees van een Italiaans radio- en televisiebedrijf heffen hun armen op met gebalde vuist tijdens een demonstratie in Rome. Zij protesteerden tegen het ontslag van 43 collega’s. Dit ontslag volgde anti-recessiebesprekingen tussen vakbon den en de regering. noemde hij principieel erg belangrij^.*" omdat Italië „als enig ojijven-produ- cerend land binnen de EEG recht heeft op protectie van de EEG”. Tomaten, wijn en olijven vormen natuurlijk een belangrijk punt voor Italië, als Griekenland eenmaal tot de EEG zal worden toegelaten. Minister Marcora: „In Griekenland zal Italië natuurlijk een concurrent vinden, maar ook kunnen we misschien een wat sterkere vuist maken tegen krachten van buiten de EEG, zoals Italië dat nu alleen moet doen tegen bijvoorbeeld de Tunesische olijven”. Minister Marcora is ervan over tuigd dat een betere verdeling van landbouwprodukten met een organi satie als de landbouwcommissie van de EEG mogelijk moet zijn. „In plaats van voorraden weggooien is buitenlandse politiek is de uitslag van de gedempte machtsstrijd die binnen het regeerkasteel wordt uitgevochten tussen Gerechtigheidspartij en Partij Nationaal Behoud. Het is een publiek geheim dat premier Demirel voor stander is van concessies op Cyprus en tegenstander van de door Erbakan en Turkesj gewenste uitroeping van een Turks-Cyprische onafhankelijk heid. Erbakan wil ook meer aanslui ting bij de mohammedaanse staten en ziet niets in toenadering tot de EEG. ROME „De Europese Economi sche Gemeenschap, zeker wat de landbouw betreft, is op een diepte punt aangeland. Een organisatie die onder andere een melkoverschot ver nietigt en een tomatenoogst laat doordraaien, functioneert niet goed. Ook de handelwijze van Frankrijk inzake de wijnim.iort vanuit Italië is een duidelijke aanwijzing van een te zwakke positie van een overkoepe lend orgaan”. Dat zei Giovanni Mar cora, de Italiaanse minister van Landbouw, gisteren tijdens een ge sprek in Rome. LOEANDA. (AFP)— Een vliegtuig van het nationaal front voor de bevrij- ding van Angola (FNLA) heeft gister ochtend de officiële radiozender van Loeanda gebombardeerd, zo meldt het Franse persbureau AFP. De hoofdstad vau Angola is in handen van de andere grote bevrijdingsbeweging het volksfront (MPLA), waartegen de FNLA en de derde, kleinere, beweging Unita oorlog voeren. Volgens de bronnen van AFP is de zender van de overgangsregering, waarin thans naast Portugal alleen de MPLA zitting heeft, licht beschadigd maar kon den de uitzendingen worden voortgezet. Voor zover bekend is dit in de strijd tussen MPLA en FNLA de eerste lucht aanval. Volgens AFP ging het om een licht toestel, waarschijnlijk een verken ningsvliegtuig. Radio Loeanda bevindt zich in de zuidelijke stadswijk. De aanval vond plaats omstreeks zeven uur plaatselijke tijd. In de loop van gisteren wordt in Loeanda een missie van de organisatie van Afrikaanse eenheid (OAE) verwacht, die zou trachten te bemiddelen tussen de strijdende bevrijdingsbewegingen. conferentie die Margaret Thatcher als partijaanvoerster leidde. Ondanks al het applaus en warme woorden voor de nieuwe leidster, zal geen mens uit de reeks van toespraken kunnen concluderen, dat de conservatie ve oppositie de blauwdrukken voor de toekomst, hetzij schematisch, hetzij in detail heeft klaar liggen. Haar politieke tegenstanders omschreven Margaret Thatchej- dan ook als „evangeliste van de ongelijkheid”, grootgebracht in een ouderlijk huis, waar de vader zijn be staan „eerlijk en met eigen handen had opgebouwd”. Margaret vindt dat zo het hele land moet worden geleid. Ze is dus tegen geleide economie en voor „het recht dat iedereen heeft om 'ongelijk aan de ander te zijn”. JERUZALEM. (AFP)— Jigal Alton, vice-premier en minister van buiten landse zaken van Israel, zal volgende maand een officieel bezoek aan Neder land brengen. Dit is in Jeruzalem be kendgemaakt. Het bezoek was aanvan kelijk vastgesteld voor maart jl. maar moest worden uitgesteld vanwege het bezoek dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Henry Kissinger, in die tijd aan het Midden-Oosten bracht. het toch beter ze onder de prijs naar de Derde Wereld uit te voerep; met overtollig vlees gebeurt dat al gedeel telijk”, aldus Marcora. De minister heeft vertrouwen in één gunstige oplossing van de wijn- oórlog met Frankrijk. Hij wijt het huidigê conflict aan het feit dat de wijn het jongste produkt van een EEG-regeling is geworden. In 1962 ontstond de regeling over de melk, daarna die over het graan, dan die over het vlees, en tenslotte in 1970 die over de wijn. „Wat nu nodig is”, aldus Marcora, „is een regeling voor geheel Zuid- Europa; en in dat opzicht zou een toetreden van Griekenland en zelfs van Portugal tot de EEG een heel gunstig effect kunnen hebben". In haar partijlijn wijkt zij af van de theorieën van haar voorganger die als eerste minister juist wel geleide economie voorstond. Aan de an- Veertien blanke Europeanen knielen aan de voeten Oeganda en heffen deemoedig hun hand terwijl zij een eed afleggen om de wapenen op te nemen voor Oeganda. Van de veertien waren er al acht (zeven Britten en een Nederlander) Oegandese staatsburgers. Vijf andere Britten en een Noor kregen het staatsburgerschap tijdens de plechtigheid. Volgens radio Oeganda waren de veertien de enige blanken in de Oegandese strijdkrachten. De Gerechtigheidspartij verloor echter nog het meest aan kleinere rechtse partijen, vooral aan de nieu we partij Nationaal Behoud, die op de fanatiek religieuze instincten van de bevolking werkte en in één klap 49 zetels verwierf. Tot veler verras sing kwam het tet een regeringscoali- .ie tussen de twee winnaars: de Re publikeinse Volkspartij onder Ecevit en de partij Nationaal Behoud onder Erbakan. De Oostenrijkse kanselier en Wiesen thal staan met elkaar op gespannen voet sinds Wiesenthal vijf jaar geleden het aftreden van een minister in het kabi- net-Kreisky afdwong op grond van zijn SS-verleden. Bij die gelegenheid Kreisky de leider van het joodse docu mentatiecentrum een „joodse fascist” hebben genoemd. Wiesenthal heeft in antwoord op de verklaring van Kreisky gezegd de kanse lier te zullen laten vervolgen. „Na de 12e oktober’ is een stan daarduitdrukking geworden in het Turkse politieke leven. Er staat ook heel wat prestige op het spel. De parlementsverkiezingen van precies twee jaar geleden brachten een ge wichtige verschuiving in het Turkse politieke patroon. De links-georiën- teerde Republikeinse Volkspartij on der Ecevit streefde de grote rechtse partij, de Gerechtigheidspartij van Demirel, vooroij en werd met 33 percent van de stemmen de grootste. Deze trend zette zich nog voort bij de later die winter gehouden gemeen teraadsverkiezingen. waarbij de Re publikeinse Volkspartij de burge- Het nationalistisch front dankt ijaar kleine regeringsmeerderheid aan een aantal onafhankelijke afgevaar digden. Ecevit beschuldigt deze rege- i ing ervan zich met slinkse middelen in het regeerkasteel te hebben inge drongen. De persoonlijke afkeer die oud-pre- mier Heath voor zijn opvolgster heeft en die langzamerhand al spreekwoordelijk geworden is, werd in Blackpool nog eens 'onderstreept door de glimlach waarmee Heath zich tenslotte samen met Thatcher het fotograferen en welke glimlach verschrikkelijk was om aan te zien. De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky heeft gisteren kritiek geleverd op Simon Wiesenthal vanwege diens aanval op de liberale leider. Kreisky vertelde de pers van mening te zijn dat Wiesenthals actie voornamelijk tegen hem was gericht. Tevens zei hij dat Wiesenthal ervoor bekend staat „het niet al te nauw met de waarheid te nemen”. Als Margaret Thatcher op dit spoor doorgaat, kan ze de kampioene worden van de kleine Britse middenstand, hoe wel deze toch al de vruchten van dien sten als de Nationale Gezondheidszorg plukt, een instelling waar Margaret Thatcher ook niet a’ te veel heil in ziet. kregen Israëlische technici in Ras Soe dar opdracht met ingang van 12 uur ’s middags de oliekraan letterlijk dicht te draaien. Voor de laatste maal reed een Israëlische tankwagen met zijn lading van de olievelden naar de zee om de tanker Sirenia met 2000 ton olie te vullen. Bestemming: Eilat. „Pas vanmorgen, een uurtje voordat we het werk gestopt hebben, werd ons verteld dat het vandaag definitief afge lopen is hier", zei een van de arbeiders van de Israëlische oliemaatschappij vrij dagmiddag. „Hoe ik me voel? Nou, hoe voel je je als je je baan verliest? Maar als er vrede komt, dan heb ik er vrede mee en als er geen vrede komt dan vind ik het jamn\er”. Intussen rijdt de laatste nu lege tank wagen rondjes rond de plaats waar de ceremonie moet plaatsvinden. Een soort ereronde, terwijl de versterkte militaire politie de wacht houdt om voor mogelij ke protestacties van de Israëlische olie- arbeiders te waken. Maar dat blijkt allemaal niet nodig te zijn. De Amerikanen laten enige uren op zich wachten. Zij moeten de hele inven taris nagaan, en vervolgens op goedkeu ring uit Cairo wachten. Maar de verbin ding met Egypte is omslachtig. Zij loopt r F

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3