NBT: Limburg is „fantaastisch Inlichtingen over Limburg Maastrichtse smikkel ft ia i' Hl BB |3W [BH VK r 11 F f ff 11 Jllll; S gl I i Al ■rapt 9 \TERDAG 11 OKTOBER TOERISME 19 7 5 Toeristische notitie* (door i i I naoMM 'V I a 7- TOF- Ho J. Iiiyij ■M 4% «I i 11 Een beetje buitenland en ’n bijna afvallige baron i i M I fiH I EN DAN de oignons. „Neem een Van S De baron en barones de Loë met hun vier zoons Diederik en Philippe, Charles- Antione en Eduard voor de zijde van de burcht die ze bewonen. Baron de Loë met de hengst Halewijn voor de burcht. slagen room toevoegen. Serveer het geheel in een voorverwarmd bakje of f' WAT WEKEN GELEDEN lanceer de het Nationaal Bureau voor Toeris me een grootscheepse actie, die tot doel heeft de Nederlander te wijzen op de aantrekkelijkheden in eigen land en vooral hem te activeren op stap te gaan. De campagne is gespreid over vijfeneenhalf jaar, het NBT prompt er 3,5 miljoen gulden in en gaat achtereenvolgens zes verschillen de gebieden oppoetsen. „We willen trachten die gebieden een eigen ge zicht te geven en ze feitelijk en concreet presenteren”, zegt Nico de Rooy, directeur Nederland van het EEN BEPAALDE piek is er in de belangstelling voor de periode die als herfstvakantie wordt aangeduid. Piet Heggen: „Mensen vragen vaak volko men onnodig naar juist die periode. Als ze geen schoolgaande kinderen hebben, zouden ze net zo goed vroe ger of later kunnen. Bovendien is het dan voordeliger.” Het is maar een tip. Captain René Beekman vloog me met Transavia’s zakenvliegtuig, een Piper Navajo, naar het poezelige vliegveldje Zuid-Limburg bij Beek, waar ik u voorging in het herfst-proeven. Poppe J. de Boer maakte de foto’s. WFja&sg NBT. De Rooy gelooft heilig in de resultaten van de campagne. „Neder land heeft recreatief onvoorstelbare mogelijkheden”, beveelt bij aan. ONDER HET MOTTO „je kunt wel met „kretologie” werken, maar je moet iets laten zien,” werden die mogelijkheden door zijn bureau op een rijtje gezet. Groningen, Friesland en Drenthe worden samen voor het voetlicht gebracht, maar eerst is het nu de beurt aan Limburg, dat „fan tastisch” heet te zijn. Hoe „fantas tisch” dan wel, willen in ieder geval een paar duizend mensen al weten. burcht die al jn de twaalfde eeuw werd genoemd. „Er hoeft niet veel winst uit te springen, als het de kosten maar dekt”, zegt hij. „Als econoom zou je zeggen laat het kasteel maar zitten en ga in ’n kleinere behuizing zitten. Maar dan moet je die andere bestemming toch eerst hebben. Om je te beroepen op je titel zet geen zoden aan de dijk, je moet in de tijd zelf leven. Zo gauw ik een goede be stemming weet, trek ik in een van de bijgebouwen. „En als die redelijk is waar bij het huis leeft, dan heb ik er geen moeite mee. Dan zou ik het verlaten zonder pijn, het gaat om het behoud van hc aakde.” DE PROVINCIALE VVV LIM BURG heeft een aantal brochures klaar liggen voor mensen die een herfstige of winterse neus in het zuiden willen halen. Met een opgave van vakantiehuisjes „in het andere seizoen”, maar ook een met arrange menten, waarin bijvoorbeeld een kas telenweekend is opgenomen. Dat laat ste is mèt overnachting in kasteel Wittem in Wittem of het Grand hotel in Heerlen. Een arrangement voor 2 personen kost 152; dat voor 1 per soon 105. Gedineerd wordt in kas teel Cortenbach in Voerendaal. De Provinciale VW in Limburg geeft graag informatie. Het is gevestigd in Kasteel Den Halder, Postbus 88, Val kenburg, telefoon 04406-13993. Wie nu eens niet wil sporen of I rijden kan ook vliegen naar het Lim- I burgse. In het weekeinde zijn er I voordelige tarieven en kinderen en I ouderen boven de 65 krijgen korting. I Inlichtingen bij de reisbureaus. weten het kasteel nog steeds te vinden wanneer er acties zijn”, zegt hij, „dat is ook een plicht die je hebt. Je kunt je niet isoleren van het hele gebeuren om je heen. De mensen komen ook wel naar je toe als ze raad willen hebben. Als er bijvoorbeeld een huis gedeeld moet wor den. Eer ze naar de notaris stappen komen ze hier wel langs en ook als er problemen zijn in de dorpsgemeenschap. Dat heb ik ook nog wel te danken aan grootmama, die ontzettend veel bij de ouderen kwam, zieken bezocht. Dat heeft ook mij nog veel sympathie uit de bevolking gebracht.” OP DF BINNENPLAATS spelen „de b kinderen uit het dorp. Ba rca De Loë wijst naar het dak dat van nieuwe leien was voorzien, maar die door een recente najaarsstorm even hard weer werden weggeblazen. De middag is verstreken en een kille bries herinnert aan de naderende winter. Dat betekent ook een koude burcht. En met kachel tjes slepen. „Oudere mensen die op be zoek komen vertrekken in de regel vrij snel en zeggen dan, we komen in de zomer nog wel eens terug. Maar daar voor heb je ’s zomers hier heel wat terug. De mensen klagen tegenwoordig graag, maar je moet het wel in relatie zien”, zegt hij. De jonge charmante ba rones glimlacht. „In de winter kan het wel ijskoud zijn”, zegt ze, „maar ik vind het heerlijk om ergens te wonen waar je echt thuis bent en niet dat je weet dat je binnen twee jaar weer weg moet.” En van die soort verplaatsingen weet ze, als dochter van een oud-ambas- sadeur, alles af. De ondergaande zon kleurt de burcht oranje als ik afscheid neem. MET EEN OMWEG terug naar „Beek.” Via Noorbeek op een steenworp van de Belgische grens, langs het diepe Gulpdal, de forellenkwekerij, het prach tige kasteel Neuborg in de diepte. Ik beloof mezelf er een volgende keer langs te gaan. Gulpen, Wijlre, Valkenburg, Meerssen, Beek. Kastelen Genhoes en Schaloen. Op het vliegveldje staat Trans avia’s Piper „omsingeld” door gestroom lijnde jet-broers. De luchttaxi’s van NA- VO-generaals, die in het motel afscheid van een collega komen vieren. „Gaan jullie er vandoor”, informeert een man op het platform belangstellend. Ja, we gaan. Beekman trekt de PH-TVB soepel de lucht in. Even later glijden de grotesk lichtende mierenhopen van Den Bosch en Utrecht onder ons voorbij. De mevrouw in het portiek in Valkenburg had gelijk realiseer ik me, wanneer ik het beton van Schiphol weer onder me voel en er hier geen mannetje infor meert in de trant van „Zijn jullie er weer?” Ja. Limburg is toch een beetje buitenland. „VLIEGVELD ZUID-LIMBURG” ligt er die vroege oktobermorgen verlaten by. Alleen een NIMIFrendship staat op passagiers te wachten. De uniformen van de bemanningsleden geven de dra gers hier nog een autoriteit, die eigen is aan een poppenhuis als „Beek.” De blauw-grijze stewardess kan hier dan ook nog best nuffig kijken, wanneer een voor haar leeftijd weldadig geproportio neerde teener haar moeder aanstoot en zegt dat ze na de MAVO ook best wil gaan vliegen. Kan ik misschien ook eens naar oom Kees in Zuid-Afrika, zegt ze al vleugelend op haar dromen. En als haar moeder iets onverstaanbaars terug kauwt, zegt ze vlug: „Maar misschien kan jij dan ook wel mee.” Bij de enige balie in het aankomst- en vertrekhalle- tje staat een juffrouw van het autover- huurkantoor met papieren te zwaaien. ,.M’n rijbewijs? Oh, dat ben ik vergeten, ligt in m’n wagen op Schiphol.” De fotograaf van hetzelfde laken ’n pak. Ze maakt geen moeilijkheden, gebruikt m’n paspoort om de papieren in te vullen en geeft me het sleuteltje. „Welkom in Limburg.” IN VALKENBURG kruipt het smalle zonnetje in het grijs. Een toch mals buitje valt over Neerlands eerst ontdek te toeristenwalhalla. Wat wandelaars, het merendeel al fors geklommen in de jaren zoekt beschutting in patisserie of anderszins waar de plaats steenrijk aan is. Anderen zetten zetten de wandeling voort, maar niet na het beproefde lapje doorzichtig plastic om het permanent te hebben geknoopt. „We komen hier al jaren, altijd deze tijd”, meldt me geheel ongevraagd een vrouwspersoon, goed in de zestig, wanneer ik onder een parasol probeer te ontsnappen aan de wat over dreven produktie van een heel grijze wolk. In de intimiteit van het bescher mende zeildoek is ze niet te stuiten. „We zijn een keer”, wijst ze naar haar man, die tegen een gevel staat gedrukt, „in juli geweest, maar dan is het net een gekkenhuis. Dan weet je niet wat je overkomt, dat doen we maar niet meer.” Haar tongval is Twents. „Bij u is het toch ook mooi”, werp ik haar tegen. „Ja, maar hiér is het toch meer buitenland”, knikt ze. VALKENBURG met omgeving is niet alleen het oudste toeristische gebied in Nederland. Het heeft ook een derde van alle hotel- en pensionbedden van Lim burg binnen de dorpsgrenzen. Drs. Piet Heggen, de directeur van de Provinciale VVV-Limburg vindt het zo best. „Als we hier niet die grote concentratie hadden op een klein gebied, vrees ik dat je een drukke uitloop zou krijgen naar meer kwetsbare gebieden als het Mergelland. Het ziet er niet naar uit dat dat nog ooit zal gebeuren. Heggen: „Het is bijna on mogelijk om in Zuid-Limburg nog ruim te te vinden om bijvoorbeeld een cara vanpark of een kampeerterrein aan te leggen. Daar verzet zich altijd wel iets tegen op gebied van natuur of industrie. Dat is het verschil ook met Noord- Limburg, dat pas veel later in trek kwam. Daar wordt nog gebouwd, maar met grotere reserve dan enige jaren geleden, toen men maar aanbouwde. Als je het toerisme bevordert en daarmee de natuur geweld aandoet vernietig je je kapitaal.” WAAROM LIMBURG? „Er zijn ge noeg redenen hiernaar toe te komen: het bier is goed, er zijn leuke meisjes en je kan hier nog naar de kerk gaan op zondag”, lacht Heggen. Wein, weib und gesang. Dus toch. Maar dan: „Een van 5gi Zij reageerden op zo gestelde adver tenties die de nieuwsgierigheid pro beren te wekken en aanmoedigen vooral het erbij geplaatste „bönneke” in te sturen voor nadere informatie. „In het algemeen geloven we niet zo aan deze acties, maar er zijn nu op twee series al zo’n 5000 aanvragen om verdere inlichtingen. Dat vinden we een hoog resultaat”, zegt de direc teur van Provinciale VVV-Limburg, drs. Piet Heggen. „Normaliter hebben we in deze tijd van het jaar, zo net na de vakanties, weinig aanvragen”, zegt hij. keuken veel meer biedt dan op de kaart vermeld staalt. Geen wonder, want de met één ster uitgeruste rotisserie Au coin des Bons Enfants om de hoek is van dezelfde eigenaar Jos Schieffer. Ik eet Champigons des grottes de St. Pierre a la l’escargot en daarna een steak de veau Wladimir, een met gerookte zalm gevulde kalfsoester. Geflambeerd met wodka en geblust met witte wijn. Mach tig in dubbele zin. WELGEDAAN op naar de baron. Langs Gronsveld en St Geertruid, kron kelend en heuvelachtig de wegen, al en toe in eengestrengedde takken die als de bogen van een kathedraal eer dak hoog boven het asfalt vermen. Een kruisbeeld en een nis met een n;„..dbeeldje en droogbloemen. „De baron woont meteen rechts voorbij de kerk”, wijst een boe renknecht me de weg. Naast de kerk voert een pad naar de binnenplaats, door de burcht en een hoeve omsloten. Boven de zware eikenhouten deur prijkt een grote steen met het familiewapen. Toch is de vraag hoe lang het wapen nog toepasselijk zal zijn voor de bewoners. Want ook Degy (zoals zijn vrouw hem noemt) baron de Loë staat op het punt afvallig te worden en zoekt naarstig naar een nieuwe bestemming voor de ottes de oignons j EERST de champignons (het is een I recept voor acht personen): „Breng I Nico de Rooy: geen kretologie. de sterkste troeven die wij in hotels en pensions hebben is dat de prijzen nog steeds beneden het gemiddelde van de rest van Nederland liggen. En dan spreek ik nog niet eens over het westen, maar bijvoorbeeld over Drenthe en Zee land. Iedereen kan dat vergelijken. Ik vind het niet collegiaal daarmee te ad verteren, daar heb ik moeite mee. Wij proberen het met een beetje meer raffi nement toch aan de man te brengen.” Bij deze daarvan acte. HEGGEN ZIET ZUID-LIMBURG ook een beetje als een fors uit de kluiten gegroeide openlucht vakantiehogeschool. „De mensen die vakantievreemd zijn kunnen hier het vakantie-gaan leren. Ze kunnen hun eigen taal spreken en toch aan het buitenland ruiken. In Aken gaan winkelen en in Luik sfeer proeven op de zondagse markt. Je kan op één dag bijvoorbeeld de Ardennen in gaan en via Duitsland terug rijden”. En, Lim burg is dichtbij, vindt hij. TIJDENS KANTOORUREN is Piet Heggen kasteelheer. Hij zetelt in het plezierig aandoende Kasteel Den Halder in het hart van Valkenburg. Een van de vele. „Wij hebben ongeveer 100 kastelen, kasteelboerderijen, landhuizen en ruï nes”, vertelt Heggen. „Er is er maar een enkel waar je kan zeggen daar ga ik naar binnen, de meeste hebben een functie gekregen en dat is maar goed ook, want anders zouden ze er niet meer staan.” Zo is het terrassenkasteel d’Aig- mont te Neercanne een fameus restau rant geworden (met Juliana in Valken burg de enige dat in Nederland van Michelin 2 sterren kreeg), en kregen ook Wittem, Cortenbach en Neubourg een horecafunctie. En kasteel Hoensbroek, dat al jaren voor het publiek te bezich tigen is, krijgt er midden januari een schutterij museum bij. ’s Middags ont moet ik in een van de weinig nog parti culier bewoonde kastelen Degenhard Ed mond Liwinus baron Van Loë. wiens familie al drieënhalve eeuw het nog veel oudere kasteel Mheer in Mheer bezit. NAAR MHEER VIA EEN OMWEG, Maastricht natuurlijk Over de Cauberg. waar nog onlangs een vrachtwagen door zijn remmen schoot en in dolle vaart de berg afraasde De terrassen op het Vrijt hof staan er verleidelijk bij Succesvol weerstand geboden, ook aan In den Ou den Vogelstruys, het oudste van de 365 cafe’s, die Maastricht rijk is, maar niet even verderop, op de hoek van de Ton- gersenstraat en Ezelmarkt, aan Tribu naal, waar immer een gemakkelijk uit gedost volkje bijeen is. Een ontspannen de pleisterplaats. Op de gevelsteen: „Destilleerderij 2e klasse Sectie B, no. 359.” TWEE HUIZEN VERDEROP lunch ik in de bistro Au four carré, waar de DAT BEHOUD DIENDE zich urgent aan toen hij zich in 1957 met het 100 hectare grote landgoed ging bezighou den en zich er twee jaar later vestigde. „Toen ik hier kwam stond ik met de handen in het haar, het was in een oerdeplorabele staat', zegt hiij over de burcht die sinds de oorlogsjaren had leeg gestaan. De restauratie kwam tot stand mede met behulp van de opbreng sten van een landgoed in het Duitse Straelen, waar hij voor zijn verhuizing naar Mheer woonde en dat hij zelf landbouwkundig ingenieur nog steeds beheert. „De verdiensten van Duitsland heb ik hierin gepompt, als ik dat niet had kunnen doen, had ik al lang de vaan kunnen strijken”, zegt de baron, die op de burcht woont met zijn vrouw Ghisiaine. geboren jonkvrouwe Van Rijckevorsel, en hun vier zoons. DE BARON HEEFT het voortbestaan van zijn burcht in da recreatieve sfeer gezocht, ’s Zomers worden er ruiterkam pen gehouden voor kinderen tot 14 jaar, die op het kasteel zelf huizen; in de hoeve is een paardepension ingericht en kinderen uit de buurt krijgen er paard rijles. Sinds kort wordt de baron daar bij geassisteerd door twee jonge Heem stedenaren, Jan Willem van Vooren en zijn jonge vrouw Anne-Marie (Vethaak), die in haar liefde voor het buitenleven ook nog wat eigen kleinvee mee naar de Limburgse dreven nam, variërend van wat sierkipjes tot een zwart schaap. „Ze zijn vol enthousiasme”, zegt De Loë, en schenkt een sherry in de bibliotheek van de burcht, die als een pracht woonkamer is ingericht en een magni fiek uitzicht biedt, op de tuin en aan grenzende weiden van het goed. ZOALS BIJ ELK respectabel slot, doet ook in Mheer nog een spookverhaal de ronde. De hoofdrol wordt bezet door ”,n zwarte dame”, die ’s nachts door het huis spookt omdat ze in de knel zit met haar zielerust. „Ik ben haar nooit tegengeko men”, lacht de baron. De dorpelingen evenmin, en die kloppen toch ook nog anno 1975 regelmatig aan. „De mensen wat water aan de kook in een pan (geen stalen pan gebruiken). Als het kookt, 800 gram gewassen verse champignons toevoegen; ze moeten K net onder water staan. Knijp er een j! halve citroen in uit en voeg er een I mespunt zout bij. Laat het geheel I koken tot de champignons net gaar I zijn. (Blancheren). Zet u het geheel I van de kachel af zonder het kan I afkoelen. Nu maakt u een roux: 100 I gram boter smelten in een casserol, I dan 140 gram bloem er door roeren I en gaar laten werden. Dan voegt u I 8 deciliter (800 gram) champignons- I vocht toe en doorroeren. Daarna een I pakje slakkenkruiden (persillade ex- I presse) erin en d)ie teentjes uitgekne- I pen verse knoflook. Even laten door- koken eventueel nog wat zout toe- I voegen. Nu de afgekookte champig- nons erbij en het geheel door en door I warm laten worden. Voor het. serve- I ren nog 2 deciliter (200 gram) onge- slagen room toevoegen. Serveer het I geheel in een voorverwarmd bakje of I kleine soepkop met stokbrood en boter. I Drs. Piet Heggen de Provinciale VVV Limburg me* assistente Marga Spronck voor kasteel Den Halder: „Bij ons kunnen de mensen leren op vakan tie gaan”. EN DAN de oignons. „Neem een I pot zilveruitjes (200 gram) en laat die I goed uitlekken. Daarna in een pan I doen en een flinke scheut droge wijn toevoegen. Vervolgens 1 theelepel sul- I ker en twee lepels tomatenpuree, I een scheutje olijfolie, 2 kruidnagels I en een laurierblad, en ongeveer een I ons gewelde rozijnen. Dit alles aan de I kook brengen en ongeveer een kwar- tier a 20 minuten zachtjes laten sud deren. Daarna rustig koud laten wor den. BJ MJN BEZOEK aan Au coin carré was chefkok J. H. Rademaekers van de onder hetzelfde dak opereren- I de sterren-róttissrie Au coin des bons enfants bereid voor onze lezers I uit de keuken te klappen. Met twee recepten op zak verliet ik het Maas trichtse: Champignons des grottes de St. Pierre a l’escargot en monigasques.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9