r Muskusrat is doorgedrongen tot in Noord-Holland Agenda AaBe Psychiatrisch Ziekenhuis Santpoort maakt begin met totale vernieuwing vergadert weer 'n Goeie kop koffie beter met Buisman. t Werkgroep .Milieubelasting’ Brz w drukkerij schmitz uv een deskundig drukwerk- advies? BOUWPLAN VOOR „EERSTE FASE” KOST 80 MILJOEN GULDEN KGIJ HOUDT INZAMELING VOOR Kort IJmondnieuws EERSTE EXEMPLAAR GEVONDEN IN VELSERBROEKPOLDER AANBEVELING OVERLIJDENS BERICHTEN boekdruk foliedruk offset klein offset „ACTION FUEGO” Film in „De Mei” J EÏ5*-’ Dl 1975 DINSDAG 1 4 OKTOBER 6 NIEUWS UIT STAD EN STREEK Heemskerk 5 der wij me gar nu ein Wijk aan Zee SANTPOORT. Het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort heeft plan nen om het gehele complex te saneren en aan de eisen van de moderne psychiatrische gezondheidszorg aan te passen. Een goed opgezette en aan de huidige inzichten in de psychiatrie aangepaste behandeling van de patiënten is in de bestaande hopeloos ouderwetse en ontoelaatbare huis vesting niet mogelijk. Daarom heeft men met het opzetten van moderne behandelmethodes ook een plan gemaakt tot renovatie van het hele zie kenhuis en hiervoor bij het Ministerie van Volksgezondheid goedkeuring in beginsel gevraagd. Voor het zogenaamde „Nieuwe Gedeelte”, dat overigens dateert uit het eind van de vorige eeuw, heeft men bovendien instemming met het bouwplan gevraagd, zodat men snel met de eerste fase van de plannen een begin kan maken. Velsen-Noord Castricmn ■L Joppers 89.50 S: In en om Haarlem V eisen-IJmuiden Beverwijk (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) Dames- en herenmaten (Van een onzer verslaggeefsters) u.: (ADVERTENTIE) u.: Huize u.: De Burgemeester van Veisen, drs. J. Reehorst. Op basis van de behandelplannen is voor het „nieuwe gedeelte” nu gekozen voor eenheden van 30 patiënten, be staande uit zes slaapkamers voor vier personen en zes éénpersoonskamers. Vier van deze eenheden kunnen op één ver- VELSEN-NOORD. Vrijdag 17 okto ber wordt in het buurtcentrum „De Hel” weer de maandelijkse filmavond georga niseerd door de beleidsgroep voor het tiener- en jongerenwerk. De filmvoor stelling is voor een ieder toegankelijk en begint om 20.00 uur precies. De entree- kosten bedragen 3,00. IJMOND. Tijdens de viering van de Kritische Gemeente IJmond op zaterdag 18 oktober om 19.15 uur in de Vrede- vorstkerk in Beverwijk zal er een inza meling worden gehouden voor de „Acti on Fuego”. Deze organisatie houdt zich bezig met de situatie in Spanje en ver leent steun aan de families van politieke gevangenen. M dien het allee uur met huts fie 14 o foon I DIVERSEN WOENSDAG 15 OKTOBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u. dieping gebracht worden zodat men voor de 368 patiënten van dit „nieuwe gedeel te” drie verdiepingen nodig heeft. In de bouwplannen is nu gekozen voor een indeling van het huidige gebouw in deze eenheden en de bouw van een nieuw stuk bij het huidige gebouw van even eens drie verdiepingen, waarmee de be nodigde extra ruimte gecreëerd wordt. Een eerste uitbreiding van het perso neel voor uitvoering van de nieuwe behandelplannen is al mogelijk gemaakt, ook ai werd slechts een derde van de gevraagde uitbreiding gehonoreerd. De totale sanering van het provinciaal psy chiatrisch ziekenhuis Santpoort zal dan ook vele jaren in beslag nemen. VELSEN De muskusrat is doorge drongen tot in Noord-Holland. Het eer ste exemplaar werd maandag dood ge vonden bij het gemaal Velserbroekpol- der. Tot maandag waren de muskusrat ten alleen gesignaleerd in het oosten en het zuiden van het land, waar ze met man en macht worden bestreden. De muskusrat is een graafdier en de kans dat, wanneer ze in groten getale voorko men, de dijken worden ondergraven met alle gevolgen voor de waterhuis houding van dien zijn niet gering. In het „Nieuwe gedeelte” worden de chronisch en zeer moeilijk te revalideren patiënten van het psychiatrisch zieken huis verpleegd. Verbetering van de leef situatie in dit gedeelte is volgens de directie van „Santpoort” het eerst nood zakelijk. Uitgaande van de „gewenste” behandeling is een bouwplan opgesteld, dat voorziet in een complete verbouwing van het huidige gebouw en een stuk nieuwbouw, waardoor deze afdeling ver dubbeld wordt. Men hoopt in 1976 al met dit bouwplan, waarvan de kosten op ongeveer 80 miljoen gulden geraamd worden, te kunnen beginnen. De bouw tijd zal ongeveer vijf jaar zijn. De totale sanering van het psychiatrisch zieken huis gaat tussen de 200 en 250 miljoen gulden kosten. Op het ogenblik is er 22 vierkante meter per patiënt beschikbaar. Er zijn veel grote slaapzalen, die bovendien nog in open verbinding met elkaar staan. Van privacy kan dan ook geen sprake zijn. Op sommige afdelingen moeten meer dan 60 patiënten de maaltijden gebruiken in vertrekken van nog geen 60 vierkante meter vloeroppervlakte. DIVERSEN DINSDAG 14 OKTOBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: vol wassenen 19-21.30 u., jeugd 19-20.30 u. WOENSDAG 15 OKTOBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: vol wassenen en jeugd 14.30-17.30 u. BIOSCOPEN Corso Theater, Dorpsstraat. Dinsdag 20 u.: „Het jaar van de kreeft”; woensdag 4 „Dodendans der Apachen”. OVERLEDEN: Sophia Maria van Son, 64 jaar, Waranda 139, Beverwijk. Eucha ristieviering woensdag 15 oktober om 11 uur in de Goede Raadkerk aan de Arendsweg. Daarna begrafenis op „Duin- rust”. Dinsdagavond om 7 uur h.mis ter nagedachtenis in de Goede Raadkerk. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De werkgroep „Milieu belasting” uit IJmuiden houdt woensdag 15 oktober om 20 uur weer een openba re vergadering in de Entresol aan het Zeewijkplein Na de inleiding en eventu ele discussies zal het voeren van nieuwe acties worden besproken. Voorts menen de organisatoren te weten dat tijdens de donderdag te houden raadsvergadering een brief van de werkgroep in behande ling zal worden genomen, in verband waarmee men alle raadsleden voor de vergadering van woensdag heeft uitge nodigd. Ook zijn hier enige informatie kranten ingericht, terwijl verder een aantal „milieuveilige’’ produkten te koop zal worden aangeboden. Ten slotte deelt het bestuur nog mee dat de actie met de handtekeningenlijsten nog steeds wordt voortgezet. Nieuwe lijsten zijn verkrijg baar bij Peter Harkmans, Casembroot- straat 5, IJmuiden, telefoon 17787. Donderdag 16 oktober houdt de KGIJ een zogenoemde „open-huis”-bijeen- komst. Tijdens deze bijeenkomst, die om 20 uur in Het Zwanennest aan de Be- verwijkse Dommelsingel 4a begint, zal een inleiding worden gehouden door Cees Commandeur. De heer Comman deur is landelijk verbondsbestuurder van het Nederlands Katholiek Vakverbond. In het bijzonder is hij belast met het vraagstuk van de werkgelegenheid. Hij zal met name ingaan op het ont werp voor een Visieprogramma van het NKV, zoals dat recentelijk is versche nen. Dit visieprogramma is neergelegd in een lijvig boekwerk, waarin het, NKV kenbaar maakt welk zich het heeft op de maatschappij en op de wereld, op de positie van de mens daarin, op zichzelf en op zijn eigen taak. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. 20 u. jHet gaat pas goed als een Tiroler het doet” DIVERSEN DINSDAG 14 OKTOBER Werf, Jan Ligthartstraat. 20 u. open klaver- j asdrive. Zandkraai, Handelstraat. 20.30 u. jaarverga dering afdeling Heemskerk PvdA. Progress-sociëteit, Const. Huygenstraat. Ge opend vanaf 2o u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geopend vanaf 20 u. Tijdens dezelfde viering zal worden ingegaan op nieuwe plannen van een groep van de KGIJ, genaamd „politiek beraad”. Deze groepering heeft namelijk besloten om de komende maanden uit voerig aandacht te besteden aan de aktie „Nieuwe Levensstijl” van de Raad van Kerken en aan de ontwikkelingen in Spanje. telefoon 02510-23207 wijkerstraatweg 160 velsen-noord die tegen een stootje kunnen Kindermaten 8-16 jr. vanaf 66.- I I Lange Nieuwstraat 185, IJmuiden, Noordarcade, tel. 13899 De muskusratten komen uit Duitsland en België, waar ze voor de oorlog al uit Amerika werden geïmporteerd. De Bel gische ratten zijn noordwaarts getrokken tot ongeveer de grens Rijn en Lek. De Duitse ratten bevinden zich in de achterhoek, Overijssel (tot ongeveer de IJssel) en de oostkant van Drente en Groningen. Door het ministerie van Landbouw is op het Rijksinstituut voor Natuur Be heer een commissie muskusratbestrijding ingesteld. Deze commissie opereert onder leiding van de W. J. Doude van Troost wijk, die zijn grote verbazing uitsprak over de vondst van machinist Van Huf- fel van het Velserbroekgemaal. De heer Doude van Troostwijk: „Ik sta er verstomd van. Het is de eerste vondst in Noord-Holland en wij hadden er nog geen melding van gehad. Tot nu was Utrecht de grens en waren slechts enkele ratten in Zuid-Holland gevon den”. Gebleken is dat het vooral de manne- netjesratten zijn die zover doordringen. Hoewel het dier de naam rat draagt, is het familie van de muizen, met name de woelmuizen. De muskusrat is een stuk groter ook dan de gewone rat en kan inclusief staartlengte een halve me ter groot worden. Kenmerkend zijn de stevige graafpoten en de oranje-gele tanden. „Tot nu toe is de schade beperkt gebleven”, aldus de heer Doude van Troostwijk, „maar dat is vooral te dan ken aan het feit dat ze zo hard worden bestreden. Maar als die rat hier niet zou worden bestreden is er een grote kans op dijkval”. De commissie muskusratbestrijding stuurt nu een ambtenaar naar de Vel- serbroekpolder om te kijken of de ge vonden rat een vrouwtje is of mannetje en of er ergens jongen zijn. Verder zal worden onderzocht of schade is aange richt. De heer Van Huff el, die de rat bij zijn gemaal vond, heeft geen beschadi gingen gevonden, maar wellicht is deze rat uit een van de polders gekomen, dus daar moet ook worden gekeken. De ratten worden gevangen door mid del van grote klemmen die in het hol onder water worden geplaatst. Door zo’n klem krijgen de beesten een klap die direct dodelijk is. In het oosten en zuiden van het land zijn al rattenvan gers ingesteld, maar in Noord-Holland zal de hulp worden ingeroepen van Rijkswaterstaat om de ratten hier te lijf te gaan. Op de maquette van de geplande nieuw bouw van het Provinciaal Psychiatrisch Ziekenhuis Santpoort is duidelijk te zien, hoe de uitbreidingen, aangegeven met witte vlakken, aansluiten bij de bestaan de gebouwen. Daardoor heeft men al te grote schade aan het prachtige land- schap> waarin het gebouwencomplex ligt, proberen te voorkomen. VELSEN. Deze week komen er bij U mensen aan de deur, die een bijdrage vragen voor de geestelijk ge handicapten in Nederland. Misschien vindt U het wel erg vreemd, dat er voor dit doel gecollecteerd wordt. We kennen in Nederland toch goede soci ale en medische voorzieningen; er zijn toch vergoedingen van het zie kenfonds; er is toch een algemene wet bijzondere ziektekosten, die recht geeft op uitkeringen. Voor die doelen is het geld ook niet bestemd. Waar het geld, uw geld, wel voor nodig is? Voor die extra voor- ■zieingen, waar U zo weinig van ziet, maar die toch heel wat kosten. Ik noem de „nazorg’’, het vervoer naar avondscholen en katechesatie, vor ming, vrijetijdsbesteding, hulp aan gezinnen, extra aanvullend onderwijs of zomaar een dagje uit. Allemaal activiteiten, waarbij de sociaal-peda- gogische diensten en de oudervereni gingen nauw betrokken zijn. Van de opbrengst van de collecte gaat 55 percent naar het landelijk collectebureau in Utrecht; 45 percent blijft in de IJmond en komt terecht bij de genoemde diensten en vereni gingen. Ik hoop, dat de collectanten op alleen maar gulle gevers zullen stui ten. Konijnen Bewoners van de Creutz- berglaan hebben bij de politie aangifte gedaan van een slachtpartij onder hun konijnenstapel. Twee konijnen werden dood op het erf aangetroffen. Van de konijnenmoord wordt de hond van de buren verdacht. De politie stelt een on derzoek in. Inbraak Gisternacht is ingebroken in „Casa Nostra” aan de Dr. Schuitstraat te Beverwijk. Uit een flipperkast ver dween 400. Voorts gingen de dieven, die om binnen te komen een ruit hadden vernield, er vandoor met vierenveertig pakjes sigaretten. Automatenkraak Een bewoner van de Plantage waarschuwde vanmorgen de Beverwijkse politie, dat een man bezig was een sigarettenautomaat van de fir ma De Ridder open te breken. Toen de politie arriveerde, was de dief spoorloos verdwenen. „Youth for Christ”. De afdeling Velsen- IJmuiden van de beweging „Youth for Christ” houdt zaterdag 18 oktober weer een koffiebar in de „Ichtusburcht”. Voor deze avond wordt het optreden aange- kondigd van de rock-formatie „Someone Cares”. Rectificatie. In een politieberichtje in onze krant van maandag wordt mel ding gemaakt van wat moeilijkheden bij café De Halve Maan. Uit nadere infor matie is gebleken, dat de moeilijkheden, die op de Hagelingerweg plaats hadden, geen verband houden met het genoemde café. Waarvan acte. Geen spreekuur Woensdag 15 oktober zijn de Beverwijkse wethouders ir. J. Camfferman, F. Kaebisch jr. en A. Hoogeboom verhinderd, hun wekelijkse spreekuur te houden. Ook burgemeester H. Nielen van Heemskerk zal woensdag geen spreekuur houden. Inbraak. Tijdens het afgelopen weekeind werd ingebrokben bij een op slagplaats in aanbouw aan de Cornwall- straat in IJmuiden. Doordat enkele kast deuren werden geforceerd slaagde men erin enig gereedschap te bemachtigen. Ook een boormachine en kabels werden meegenomen. Anti-Voorhaven. Het comité „Anti- Voorhaven” in IJmuiden beschikt thans over raambiljetten van 21,5 bij 34 cm, met als tekst „Voorhaven, nooit!”. Deze biljetten kunnen gratis worden verkre gen bij de volgende adressen: J. P. Coenstraat 113, Willebrordstraat 37, Dennekoplaan 68, Minister Van Houten laan 29, Driehuizerkerkweg 20, Patrici- uslaan 29. Een kleine bijdrage in de kosten is uiteraard welkom. 19 en 21.15 De Muskusrat die maandag door Van Huffel in zijn gemaal werd gevonden. Het beest is vermoedelijk verdronken. Deze rat is het eerste exemplaar dat tot in Noord-Holland is doorgedrongen. Het rijk, dat wil zeggen de rijkscommissie muskus ratbestrijding, stelt een onderzoek in. De ontwikkelingen in de psychiatri sche gezondheidszorg zijn de laatste tien jaar in een stroomversnelling gekomen. Cijfers spreken hierbij een duidelijke taal. In 1965 werden van de nieuwe psychiatrische patiënten er 79 binnen een half jaar weer uit „Santpoort” ont slagen. In 1973 waren dit er 542 binnen een half jaar, waarvan zelfs 254 binnen een maand. Door de veranderde aanpak van de patiënten is er een doorstroming gekomen naar de maatschappij toe door het benutten van tussenvoorzieningen, door een ambulante begeleiding na te rugkeer in de maatschappij en door polyklinische behandeling. Op deze snel le ontwikkelingen was het oude zieken huis totaal niet ingesteld en eigenlijk reeds sinds tien jaar was men bezig met plannen om de huisvesting van het psy chiatrisch ziekenhuis te verbeteren. Dat het zolang geduurd heeft voor er plannen op tafel lagen, komt vooral omdat de directie van het ziekenhuis eventuele bouwplannen niet los wilde zien van de ontwikkelingen binnen de psychiatrische gezondheidszorg. Men wil de eerst plannen voor een zo goed mo gelijke behandeling van de patiënten opstellen om aan de hand daarvan ver bouwingen en nieuwbouw te bekijken. Daarom werden voor verschillende cate gorieën patiënten behandelplannen opge steld. Aan de hand van deze behandel plannen werd de huisvesting beoordeeld en werden daarvoor nieuwe plannen ge maakt. De nieuwe behandelplannen zijn bij de Ziekenhuisraad zo goed gevallen, dat er naar het ministerie een aanvraag is gegaan om „Santpoort” als een experi ment te zien en er extra gelden voor beschikbaar te stellen. Want de behan delplannen brengen veel extra kosten, vooral wat personeel betreft, met zich mee. Hoe verbetering van de huisvesting en nieuwe behandelingsmethoden hand in hand gaan, wordt duidelijk bij het bouwplan voor het zogenaamde „Nieuwe gedeelte”. Er zijn behandelplannen opge steld, waarin aandacht is besteed aan de leefomgeving van de patiënten, van wie velen door de ernst van hun situatie het ziekenhuis waarschijnlijk niet meer zul len verlaten, aan de noodzakelijke be- handelingsruimten en aan de „privacy” van de patiënten. Gemiddeld blijkt er aan leefruimte en behandelruimte per patiënt 55 vierkante meter ruimte nodig te zijn. DIVERSEN DINSDAG 14 OKTOBER Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. WOENSDAG 15 OKTOBER Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 7-10. 12.30-13.15 en 14.15-15.15 u. Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wljkhoofden en medewerkers. Lommerlust, Peperstraat. 19.30 u. toneelvere niging KDO met „Ben ik nu getrouwd of niet” voor bejaarden. Opgang, Florastraat. 20 u. mevr. ds. L. van Reijendam-Beek spreekt over „De invloed van de vrouwenemancipatie op de gezinsrela tie” voor het algemeen vrouwencomité „Jaar van de vrouw”. Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden 152. 20.15 u. concert door Noord-Hollands Philhar- monisch Orkest onder leiding van Jerzy Kat- lewlcz en met medewerking van de pianiste Catherine Collard. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen 10-12.30, 14-17.30 en 19-21 u„ jeugd 14- 17.30 u.; Amstelstraat 4 4: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u.; Kingsford Smlth- straat 110a: 14.30-17.30 u. Alarmnummers. Politie en brandweer 25555, milieuklachten 96000, MUZIEK Grote of St. Bavokerk (ingang Oude Groen markt 23). 20 u.: Orgelconcert door Piet Kee. At The Jazzcorner (Spaarne 104). 22 u.: Trio Dick v. d. Capellen. Woensdag 22 u.: Leo v. Oostrom Quintet. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.). 15.30, 19 en 21.30 u.: „Dokter Pulder zaait papavers”, 14 j. Woensdag 13.30 u.: „De nieuwe avonturen van Dik Trom”, a.l. Frans Hals (Frans Halsplein). 19 en 21.15 u.: „Vixen is zij vrouw of dier”, 18 j. Lido (Houtplein). 14, 19 en 21.15 u.: „Het jaar van de kreeft”, 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.). 14, 19 en 21.30 u.: „De klokkenluider van de Notre Dame”, 14 j. Rembrandt (Gr. Markt). 14, 19 en 21.15 Blood money”, 14 j. Roxy (KI. Houtstr.). 14.30 en 20 u.: ,,De val van Rome”, 14 j. Studio (Gr. Markt). 19 en 21.15 u.: „Heb medelij Jet”, 14 j. Woensdag 14.15 u.: „Heksen en bezemstelen”, a.l. uur: „Een WOENSDAG 15 OKTOBER Bowlingcentrum, Vrijburglaan. Geopend 12- 01 u. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwas senen 14-17.30 u., en 19-21 u., jeugd 14.30-17 u. Alarmnummers. Politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. BIOSCOPEN City, dinsdag en woensdag 26 stad In doodsangst”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid. Stijlkamer en oude gebruiksvoorwerpen. Da gelijks geopend van 14 tot 17 u. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum Moerbergplantsoen. Geopend van 9.30 u. tot 12 u. en 14 u. tot 18.30 u. Stadhuis Velsen, Plein 1945, van maandag t.m. vrijdag te bezichtigen van 10-12 uur. Velserbad, BrinioBtraat. Vrij zwemmen dins dag van 20 u. tot 21.30 u. en woensdag van 9.40 u. tot 10.45 u. voor dames en van 14 u. tot 15.15 uur. Gemeentelijk Sociaal Adviesbureau, Spreek uren: woensdag van 11 u. tot 12 u. Spaarne- straat 2, telefoon 19124, toestel 46. Speeltuin „In Veilige Haven”, Herenduin weg, geopend woensdag van 13.30 tot 17 uur. Stichting Dienstverlening aan Bejaarden: spreekuur dag. van 9 tot 10 uur. Abelenstraat 1, tel. 12464. Alarmnummers, Politie 10933, ongevallen dienst 15400, Hoogovens 02510-96000, brandweer Velsen 16400, Santpoort 370750. Velsen-Noord 20750. Interkerk. Stichting voor gezinsverzorging: Spreekuur dag. van 9 tot 10 uur, Velserduin- weg 52, IJmuiden, tel. 11830. Stadsschouwburg, woensdag 20.15 uur: musi cal „Een Kannibaal als jij en ik”. „Filmhuis Velsen”, Kanaalstraat, woensdag 20 uur: „La maman et la putain”. Entresol Zeewijkplein, woensdag 20 uur: vergadering werkgroep „Milieubelasting”. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. 19 en 21.15 u.: „Als de Tiroler het doet, gaat het altijd goed”, 19.30 u.: „Once upon a time in the west”. Luxor Theater, Breestraat. „Het jaar van de kreeft”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer. Huize Schey- beeck, Velserweg. Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 25120. Sociëteit Alpha, Moensplein. Expositie teke ningen van Rob van der Schoor; geopend tot en met 24 oktober. Openbare bibliotheek, Kerkstraat. Expositie pentekeningen van Mare Hindeshagen; ge opend tot en met 25 oktober tijdens openings uren. WT’’ j -1 {■r -- W

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 6