Veel bijval voor protest verhoging wegenbelasting NEDERLANDSE VROUW KOCHT 33 PERCENT MEER KLEDING Belgisch parlementair jaar van start moeizaam Bank Mees Hope nv De Surplus Spaarrekening J Uw geld bij de hand en toch een hoge rente? Dat kan nu. Personeel stal drank rLutf IG )P IS DP k Vergelijkt u eens. Met onze andere spaarvormen. Of misschien zelfs met soortgelijke spaarsystemen. Dan ligt de conclusie voor de hand. Ook wanneer u elders uw salarisrekening heeft, kunt u bij ons sparen. Automatische overboekingen maken dat wel heel gemakkelijk. De Surplus Spaarrekening. Hoe werkt dat? Er geldt dus geen enkele opzegtermijn. Maar u moet wel met één ding rekening houden: over jeder opgenomen bedrag wordt 1% retourrente in rekening gebracht. WOENSDAG 13 1 5 1975 OKTOBER VARIA Financiële gevolgen Klachten art >W 'e ur rko- BMH raad. itrum (Van onze verslaggever Harry Kuiper) U hoeft uw werk, sport of hobby niet te onderbreken. Thuisblijven is er niet meer bij. Even die handige Otrivin- spray of druppelflacon gebrui ken en u kunt weer vrijer ademhalen engewoon doorgaan. coop 'RO- IGE- RTI- NSE en •OR- :ON- X alen ELA- SEN van lis st iaar g42 Plat zonder staking HEINENOORD (ANP) Het 3100 inwoners tellende dorpje Heinenoord in Zuid-Holland loopt het risico een schadevergoeding van miljoenen gul dens te moeten betalen. De zaadhandel W. B. de Zeeuw B.V. uit Rotterdam heeft de rechter gevraagd Heinenoord aansprakelijk te stellen voor de enorme verliezen, die zij lijdt op een in het dorp gedane investering. AMSTERDAM (ANP). De gemiddelde vrouw in Nederland (boven 14 jaar) heeft in 1974 voor 787 aan kleding gekocht. Samen gaven de Nederlandse vrouwen vorig jaar voor hun garderobe 4 miljard uit, on geveer 30 percent meer dan in 1974 3 miljard), zo blijkt uit cijfers van de NEVEC (Nederlandse Economische Vereniging voor de Confectie-in- dustrie). Voor de naaste toekomst wordt een verdere groei in de verkoop van mantels, japonnen en rokken verwacht. Vertakking RESTAURANT Verse koffie 75 ct. Wiener Melange 2.25 Irish coffee 2.85 (ADVERTENTIE) l i i ni- ADVERTENTIE) deel ontleend aan een consumentenon- lem 7.30 f al (ADVERTENTIE) Haarlem, Houtplein 8. tel. 023 - 31 59 50. Gewoon doorgaan ver len ZEVENHUIZEN. Uit het hele land ontvangt de 34-jarige Frits Legger blijken van instemming met zijn plan om twee massale protesten op te zetten tegen de voorgenomen verhoging van de wegenbelasting. Het door de heer Legger in het le ven geroepen „Actiecomité wegen belasting” roept alle autobezitters op in de halve week van woensdag 15 tot en met zondag 19 oktober per brief tegen de belastingverhoging te protesteren. Vervolgens wordt ieder die per auto naar zijn werk gaat opgewekt op 31 oktober nu eens per trein, tram of bus te forensen. De regering heeft een poging onderno men om de koppeling van de lonen aan het indexcijfer van de prijzen te versoe pelen, om op die manier de inflatoire werking van de koppeling te beperken. vrouw voor man- ongeveer de verkochte herkomst België, Nu is iedere Belg het ermee eens dat de gemeentelijke indelingen totaal ver ouderd zijn. De meeste Belgen die bij een samenvoeging betrokken zijn, heb ben er bezwaren tegen dat het nu juist in zijn gemeente niet bij het oude blijft. Het ontwerp, 200 pagina’s, is één geheel, en de regering wil niet dat er wijzigin gen in worden aangebracht. riem )1 an lem zouden worden. De firma zou daarvoor als reden hebben opgegeven, dat er in het bedrijfsplan agrarische tentoonstel lingen gehouden zouden worden, welke men aantrekkelijk wilde maken door het aanbieden van goedkope benzine. Otrivin helpt direkt bij neusverkoudheid uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist Bedrijf stelt dorp aansprakelijk voor verlies van miljoenen bouwvergunning. Het was inmiddels juni geworden en De Zeeuw was alvast aan het bouwen. Weer enige maanden later kreeg de gemeente een brief van het ministerie van Ruimtelijke Ordening waarin op enigszins ongeruste toon naar de plannen van De Zeeuw verd geïn formeerd. Het bleek dat verscheidene inwoners van Heinenoord het ministerie erop at tent hadden gemaakt, dat de Rotterdam se firma van plan was bij zijn vestiging in Heinenoord een grote parkeerplaats te bouwen en een aantal benzinepompen te installeren. Dit wees er volgens hen op, dat De Zeeuw niet alleen agrarische bedoelingen had met het gebouw. Zij vreesden dat het plaatselijke cash en carry bedrijf De Witte Boerderij zich in Het was begin 1973 dat De Zeeuw zich meldde bij de gemeente Heinenoord met plannen voor het stichten van een zaad- selectiebedrijf. De firma had hiervoor een stuk grond uitgekozen, dat volgens het gemeentelijke bestemmingsplan al leen gebruikt mocht worden voor agra rische doeleinden. B. en W. menen dat een zaad-selectiebedrijf aan deze voor waarden voldeed en verleende een Gekleed in keurig zwart vest en be schaafd sprekend vanonder zijn gesoig neerde snor maakt de heer Legger, in het dagelijks leven technisch specialist (expeditor), een weinig chaotische in druk. Om een chaos is het hem ook niet begonnen. „Wat wij vragen is ordente lijk gedrag maar tegelijk verzet tegen Een ander moeilijk probleem voor de regering is het ontwerp van Michel, de minister van binnenlandse zaken, betref fende niet minder dan 497 samenvoegin gen van gemeenten. De regering wil dat dit ontwerp nog in november wordt goedgekeurd, omdat anders de admini stratieve voorbereiding van de volgend jaar herfst te houden gemeenteraadsver kiezingen in het gedrang komt. Aangezien de socialistische vakbewe ging negatief reageert, doet ook de gedaan en de consequentie aanvaarden, veelal zelf opdraaien voor de hogere vervoerskosten, worden ze in hun kraag gepakt”. ..Want of er nu openbaar vervoer is of niet, ze moeten in korte opeenvolging aanzienlijk hogere bedragen neertellen voor hun autorijden. Ook, om niet te zeggen vooral, indien er geen redelijk openbaar alternatief is voor het particu lier vervoer. Wat te zeggen verder van het vele zakelijke autogebruik dat niet op de werkgever kan worden verhaald, maar uit eigen zak moet worden be taald? Van het verzorgende verkeer zo als de bakker en de melkboer, voor mensen die slecht van huis kunnen? Zulk verkeer wordt gewoon wegge prijsd”. De prijzen per artikel zijn namelijk sinds 1971 belangrijk minder gestegen dan het prijs-indexcijfer. De garderobe van de Nederlandse vrouw is uitgebrei- der en gevarieerder, maar relatief goed koper geworden. christelijke dat. Al jaren verdedigen in België de twee grote vakbewegingen een parallel lopend beleid De regering heeft tot dusver geaarzeld de knoop door te hakken. Zij heeft daarom tot nieuw overleg tussen werk gevers en werknemers aangezet, in de hoop dat die tot een compromis kunnen komen. Tot dusver heeft dit echter geen resultaat opgeleverd. Dus als u dikwijls geld van deze rekening afhaalt, profiteert u in mindere mate van de hoge rente van 6*/2%. Dan hebben wi j overigens wel andere, voor u voordeliger spaarvormen. Dat laatste moet tot een chaos leiden, lo is de heer Legger overtuigd, „wartt zelfs als maar tien percent van de autobezitters één dag met het openbaar vervoer reist, betekent dat voor de ver voersbedrijven een verdubbeling van het aantal passagiers. Dat kunnen die be drijven weliswaar niet verwerken, maar wij van onze kant weigeren nog langer melkkoe te zijn voor de schatkist van een overheid die ons in feite het gebruik van onze auto miszegt”. Op het ogenblik gaan de lonen automa tisch omhoog zodra het indexcijfer met 2 percent is gestegen. De regering heeft voorgesteld gedurende negen maanden de lonen slechts aan te passen als de stijging 4 percent heeft bedragen. Allerlei studies wijzen namelijk uit dat in België een prijsstijging met 1 percent vrijwel meteen een stijging met 1,5 percent wordt als gevolg van die automatische koppeling. De regering wilde verder dat de vakbeweging zal accepteren dat bij de komende onder- handelingen over de collectieve arbeids overeenkomsten voorlopig geen loons verhogingen worden voorzien. In overleg met de regering, de werk nemers en de werkgevers was het ant woord van de vakbeweging de chris telijke zowel als de socialistische tot dusver negatief. De vakbeweging ziet elke aantasting van de huidige automati sche koppeling als een aantasting van de koopkracht van de werknemer. Sommige vakbondsleiders begrijpen wel dat ook de werknemers een offer moeten bren gen ter beteugeling van de inflatie, maar zij zijn niet alleen de gevangenen van hun achterban, maar eigenlijk ook slachtoffers van de politieke situatie. De socialistische vakbondsleiders, die een zekere aanpassing van de indexering van de lonen zouden willen accepteren, beseffen dat zij daarmee de actiemidde len van de in de oppositie staande socia listische partij zouden verzwakken. En de socialistische partij heeft het in de oppositie toch al niet gemakkelijk. De firma De Zeeuw stelt zich nu op het standpunt, dat zij gedupeerd is door een onverantwoordelijke beslissing van B. en W. van Heinenoord. Het college zegt zich van geen kwaad bewust te zijn. „Toen wij die vergunning verleen den wisten wij niets van die parkeer plaats en benzinepompen af. We hadden derhalve geen enkele reden om die ver gunning te weigeren”, aldus waarne mend gemeente-secretaris J. Koppenaal. Hij verklaart, dat De Zeeuw pas een jaar na het indienen van de bouwplan nen aan de gemeente kenbaar maakte, dat er negen benzinepompen geplaatst Ruim twee jaar geleden bouwde De Zeeuw, met vergunning van de gemeen te. een kapitaal gedrjjfspand in Heinen oord. Tot ingebruikneming daarvan kwam het echter niet, doordat de Kroon de bouwvergunning eerst schorste en vervolgens vernietigde. Het leegstaan van het gebouw levert de firma een renteverlies op van 3 a 4 ton per jaar. Het bedrijfspand zelf heeft De Zeeuw zo’n 3 miljoen gekost. de plannen van deze regering, die naar ons gevoel zo snel mogelijk moet ver dwijnen. Als Arie Groenevelt dreigt een volgende regering stuk te staken als de kleur hem niet bevalt, dan behouden wij ons het recht voor te pogen deze rege ring plat te krijgen, zij het zonder stakingen”. Zulk plat krijgen van het kabinet wil het Actiecomité wegenbelasting mede bereiken door een oproep aan alle auto bezitters tussen 15 en 19 oktober een zelf opgestelde brief van protest tegen de belastingplannen die voor personen auto’s v.ariëren van 48 tot circa 200 percent verhoging af te geven bij de portier van het Tweede-Kamergebouw of bij de burgemeester van haar of zijn woonplaats. „Naar het schijnt is de poli tie nu al bezig het Binnenhof af te sluiten met hekken, om te verhinderen dat de autorijders voor hun brief alle maal even een ommetje langs de Kamer zullen maken. Toch zou dat niet gek zijn”. Is Frits Legger, nu hij zich keert tegen de verhoging van de wegenbelas ting, voorstander van een vrijere baan voor de auto? „Helemaal niet voor mij hoeft er geen weg meer te wofden aangelegd. Het hele landschap gaat er aan kapot. En dat er meer openbaar vervoer moet komen, daar ben ik het best mee eens. Alleen gaat het mij te ver dat de autorijder steeds maar zwaarder wordt belast omwille van het bezit en het gebruik van de auto. „Natuurlijk zijn er mensen die best zonder auto naar hun werk kunnen het grootste knelpunt in het dagelijks verkeer. Maar schep dan de mogelijk heid om die mensen snel op hun werk te brengen. Zeker nadat het jarenlang een streven is geweest van achtereenvol gende kabinetten om werkgebieden te scheiden van woongebieden en vervol gens de mensen ertoe te bewegen buiten te gaan wonen. Nu velen dat hebben De toename was slechts voor een beperkt deel het gevolg van prijsstijgin gen. De belangrijkste oorzaak van de groei is volgens de NEVEC dat meer laag geprijsde goederen worden gekocht. Een nieuwe spaarvorm van onze1O/ bank. Omdat iedereen graag een Z» hoge rente wil hebben. Maar vF omdat niet iedereen graag zi jn geld voor langere tijd vastzet. Hoe dikwijls komt het niet voor dat u onverwachts geld nodig heeft. Daarom is er nu de Surplus Spaarrekening: ’n 6‘/2% hoge rente - zonder opzegtermijn. Inmiddels heeft Heinenoord al een aanvang gemaakt met de verwezenlij king van dit plan. De rederij Broekman Motorships uit Rotterdam heeft toestem ming gekregen om het parkeerterrein van De Zeeuw te gebruiken voor het opslaan van geïmporteerde auto’s. Daar bij loopt het dorp uiteraard wel het risico dat er weer bij ‘de Kroon geklaagd zal worden, want het stallen van auto’s is uiteraard niet in overeenstemming met de agrarische bestemming van de grond. De heer Koppenaal wilde geen uit spraak doen over de kansen van Heinen oord in het door De Zeeuw aangespan nen proces. „We moeten maar rustig afwachten wat de rechter beslist”. Hij gaf toe, dat zijn gemeente waarschijnlijk in grote financiële moeilijkheden zou komen als de rechter in het voordeel van De Zeeuw beslist. In dat geval staat Heinenoord overigens nog een proces te wachten. De Zeeuw is namelijk van plan om te proberen ook de geleden bedrijfsschade te verhalen op de ge meente. Hoe het nu verder moet met het gebouw van De Zeeuw, daar kon de heer Koppenaal geen exact antwoord op geven. Wel verklaarde hij dat het in elk geval niet afgebroken zal worden. „Heel Nederland zou in opstand komen, als we dat zouden doen”. Volgens de waarne mend gemeente-secretaris streeft men ernaar een bedrijf te vinden, dat het pand van De Zeeuw wil overnemen. „Het zou natuurlijk het mooiste zijn, als we een puur agrarisch bedrijf daartoe bereid zouden vinden. Die kans is echter niet zo groot, omdat het pand nogal kolossaal is”, aldus Koppenaal. Hij ver telde dat Heinenoord misschien wel in zee zou gaan met een niet-agrarisch bedrijf, mits dit niet teveel overlast zal opleveren voor de omgeving. Gedepu teerde Staten zouden hiertegen geen be zwaar hebben. een loods van De Zeeuw zou willen vestigen, hetgeen men als bedreiging zag van het landelijke milieu. De rijksover heid toonde begrip voor de klachten. In mei 1974 kreeg Heinenoord bericht dat de bouwvergunning van De Zeeuw ge schorst was. Een jaar later werd de schorsing omgezet in een vernietiging. De Kroon erkende dat een zaad-selectie- handel een agrarisch bedrijf was, maar zag geen reden, waarom zo’n bedrijf een parkeerplaats en vele benzinepompen nodig heeft. In zes plaatsen zijn inmiddels regiona le actiecomités wegenbelasting opgericht, op initiatief van bewoners aldaar. Zulke onderafdelingen bestaan thans in Gro ningen, Twello, Bussum, Leiden, Delft en Den Haag. Legger zelf blijft de actie leiden vanuit zijn woonplaats Zevenhui zen bij Gouda. „Het is opvallend hoeveel mensen de moeite nemen om mijn num mer te vinden (01802-2363), als je be denkt dat ik het ANP een verkeerd nummer heb genoemd, en er overdag hier niemand thuis is”. De blijken van instemming komen van talloze individuelen, alsook van groepen die zich al eerder tegen het huidige kabinet hebben gekeerd; vracht rijders, Noordzee- en binnenschippers, tuinders. Ook transportbedrijven hebben toegezegd de actie te zullen steunen, want hoewel de voorgestelde verhoging van 48 tot meer dan 200 percent alleen de personenauto’s behelst voor alle andere verkeersmiddelen zoals vrachtau to’s, motoren en caravans komt er „niet meer dan” 48 percent bovenop zal de maatregel voor transportbedrijven hard aankomen. (Van een speciale medewerker) BRUSSEL. Zonder enig uiterlijk vertoon zijn Kamer en Senaat in België gisteren het nieuwe zittingsjaar begon nen. Het Belgische parlement kent geen Troonrede. Het kent natuurlijk wel zo iets als een Miljoenennota, maar die „algemene toelichting op de begroting van ontvangsten en uitgaven” is al enige dagen geleden bij de parlementsleden in de brievenbus gestopt. Ze konden toen constateren dat de eindcijfers praktisch niet afweken van wat de regering al eind juli bekend had gemaakt. De uitgaven zullen volgend jaar bijna 50 miljard gulden bedragen, de schatkist zal iets meer dan 10 miljard moeten lenen, en het tekort op de begroting bedraagt 1,3 miljard gulden. Met de algemene beschouwingen zal het parlement nog moeten wachten tot de commissies hun begrötingsonderzoek hebben afgemaakt. Een algemeen debat over het regeringsbeleid is echter vandaag niet onmogelijk. Premier Tin- demans wil het parlement namelijk een mededeling doen over een plan tot steun aan de economie. Zijn mededeling zal echter maar over een deel van het plan gaan, omdat het nog niet volledig is uitgewerkt. Tindemans zal niet veel kunnen zeggen over het inkomstenbe- leid, en dit onderdeel van het plan is in het bijzonder- met politieke springstof geladen. DEN HAAG. (ANP) Een groep per soneelsleden van een drankenimportbe- drijf in Scheveningen heeft in zeven jaar tijds voor 750.000 gulden aan drank gestolen van hun werkgever. De dief stallen werden pas enkele weken gele den ontdekt. Er zijn tot nu toe twaalf personeelsleden aangehouden, die inmid dels allen zijn ontslagen. De diefstallen begonnen klein, maar werden vorig jaar zo groot, dat de winst van het bedrijf daalde. Na een accoun tantsonderzoek vermoedde men dat de dieven binnen het bedrijf te vinden waren. Enkele betrokkenen stalen voor eigen gebruik, anderen hadden een eigen winkeltje opgezet. Er zijn ook een paar kleinere helers gearresteerd, maar d« grootste is nog spoorloos. Grote Houtstraat 21 Haarlem derzoek, dat regelmatig wordt uitgevoerd door de Nederlandse Stichting voor Statistiek. Een deel van de gegevens berust op eigen berekeningen van da NEVEC. In 1974 gaf de gemiddelde 138 uit voor japonnen, 98 tels en regenkleding, 85 voor blouses en rokken, 62 voor pullovers en vesten, 56 voor broekpakken en deux-pieces, 56 voor kousen en sokken, f 37 voor foundations, 27 voor ondergoed, f 14 voor nachtkleding en 9 voor badkle ding. Aan meterwaar voor zelfgemaakte kleding werd 55 besteed. In vergelijking met 1971 werden in 1974 belangrijk grotere aantallen man tels, japonnen, pantalons, rokken, lede ren kleding, vesten en T-shirts verkocht. Zeer sterke stijgingen deden zich voor bij de jeans en de blouses. De verkoop van broekpakken, nacht- en ondergoed ging enigszins achteruit. Ondanks mode- berichten over de „no-bra look” ver toonde de verkoop van bustehouders enige stijging. Volgens de NEVEC is helft van de in Nederland kleding van buitenlandse (vooral uit West-Duitsland, Frankrijk en het Verre Oosten). De cijfers zijn voor een belangrijk

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13