HARD STANDPUNT WERKGEVERS INZAKE LOONBELEID Oranje niet direct op tv Gevechten in Libanon Zaak Herrem a nieuwe boodschap verwacht Spaanse priesters willen afschaffing van doodstraf Q MAZBA FRANK Cftartendorp I DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Winkelcentrum Schalkwijk bentmede Steeds ^tk%adned deur inffswa.Ta Bemiddelaar vreest moord en tweede gijzeling Een verdachte van meer iflarken’ö gntieksifjop Technische storing Weinig verandering ilLL Bont-Mode gijzeling koningin weer vrijgelaten Man, die Franco’s schoonzoon sloeg, terug in Haarlem KOOIJMAN SANITAIR B.V, Het woord is aan... partijen ■W Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 13 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9 15 Radio en tv 15 Strips 17 Buikrecord AGENDA pagina 6 Vlak bij de Grote Markt WOENSDAG 15 OKTOBER 1975 65e jaargang nummer 291 Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023-31 73 94 SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 Waarom Betrouwbaar, beter en om zijn prijs. camera nova MXCHffi-BOBOIS SMEDESTRAAT 22 - HAARLEM Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16J-50 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. ADVERTENTIES De nieuwe bemiddelaar, Philip Flynn. Kleine Houtstraat 107 Haarlem Economie 16 Beurs 19, 21 Sport Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond IW Het kabinet heeft het bedrijfsleven gezegd dat een loonsomstijging van 10 2000 GRATIS PARKEERPLAATSEN (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. (ANP) Gisteravond Is een van de twee verdachten van gijze ling van de koningin, vrijgelaten uit voor lopige hechtenis. Zijn broer wordt nog vastgehouden. Drayer wordt ten laste gelegd, dat hij op 5 oktober in een restaurant te Mar bella de Markies van Villaverde, echtge noot van Franco’s dochter Carmen, een stomp gegeven heeft, die voor de mar kies resulteerde in een gebroken neus been. Mocht het tot een proces komen, dan zal Drayer alsnog naar Spanje te rugkeren. Eigen import van jachtkasten - klokken buffetten - porselein eethoeken - olielampen etc. Restaurant „MALLE BABBE" 1 Vanaf heden serveren wij gevarieerde wildspecialiteiten met een voortreffelijke landwijn uit eigen import. Frankestraat 27 (bij C A), Haarlem, Tafelres. 312273.j BEIROET (UPI). Gisteravond be stookten de strijdende partijen in de Libanese hoofdstad Beiroet elkaar met raketten, mortieren en ander zwaar ge schut. Volgens de politie zijn de afgelo pen 48 uur eenentwintig personen om het leven gekomen. Daarmee is de tol van vier weken strijd gekomen op 530 doden en 1200 gewonden. (Zie verder pagina 3) mrmmffmmffffrwwwmmwm een 1 het persoonlijke dat men niet kon indruk dat de Ierse regering Dit heeft de officier van Justitie mr. A. Herstel gisteren meegedeeld. Hij zei „na afloop van het verhoor van de rechter-commissaris van vandaag, heb ik de invrijheidstelling gelast, in afwach ting van de officiële opheffing van de voorlopig hechtenis door de rechtbank”. Mr. Herstel zei, dat hij de broer nog in voorlopige hechtenis had gehouden op grond van dezelfde motieven als waarop hij is gearresteerd: „dat was uitsluitend op verdenking van samenspanning tot gijzeling van de koningin, zo heb ik het met de politie afgesproken”. HAARLEM. De 28-jarige Haarlem mer Ruud Drayer, die vorige week door de Spaanse politie werd gearresteerd, omdat hij de schoonzoon van het Spaan se staatshoofd Franco zou hebben mis handeld, is weer in Nederland terugge keerd. Tegen betaling van een borgsom van 2,5 miljoen peseta’s (ca- 120.000 gul den) bleek de Spaanse justitie bereid Drayer te laten gaan. Het bedrag werd door Drayers werkgever, een Ameri kaanse multi-national, die ook belangen in Spanje heeft, voorlopig betaald. boerenverstand”. Werkgeversvoor zitter mr. Chr. van Veen daarop: „We zullen het de deskundigen van de vakbeweging de komende dagen voorrekenen”. De bevallige 22-jarige Pamela Ness heeft in de Amerikaanse stad Kansas City het wereld record buikdansen gesteld op 27 uur, 37 y2 minuten non-stop. Zo te zien zat ze er niet erg mee in haar maag. In het gebouw van de Sociaal-Econo- mische Raad in Den Haag zijn gister avond de oriënterende besprekingen be gonnen over het loonoverleg. Hierbij zijn regering, werkgevers en werknemers be trokken. Van links naar rechts: de heren Kok (NVV), Spit (NKV), Lanser (CNV), de ministers Boersma en Lubbers en de heer Van Veen (VNO). wel van er toe de dr. Herre- DEN HAAG (ANP). Er zal van avond geen directe televisieuitzending zyn van de voetbalwedstrijd Nederland- Polen, die in het kader van het toernooi om het Europees kampioenschap (groep vijf) in Amsterdam wordt gespeeld. Ge zien de matige kaartverkoop kon de KNVB geen toestemming voor een di recte uitzending geven. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 et. percent in 1970 een absoluut maximum is. „We hopen dat dat cijfer eerder bij de 8 dan bij de 10 uitkomt. Daarvoor is het nodig dat de cao-lonen in 1976 niet worden verhoogd,” aldus minister Boers- DUBLIN (Reuter). De terroristen die de Nederlandse zakenman dr Tiede Herrema gegijzeld houden zullen hun slachtoffer doden en een tweede ontvoering uitvoeren als de Ierse regering niet tegemoet komt aan hun eisen. Dit verklaarde gister avond de nieuwe tussenpersoon in de zaak, vakbondsleider Philip Flynn. M ultatuli Wij zullen iets meer van de Bijbel begrijpen, als de muffe theologie opzijgezet is. Er is zo veel schoons in dat boek (Van onze redactie economie) DEN HAAG De werkgevers staan op het standpunt dat niemand in 1976 een cent meer moet krijgen. Geen enkele op geld waardeerbare verbetering van de arbeidsvoor waarden, geen prijscompensatie en strikte terughoudendheid met be vorderingen en verhogingen van nadere incidentele aard. Toch zeg gen de werkgevers dat ze hiervoor een rekenmodel hebben ontwik keld, waardoor het minimumloon toch nog 3 percent zal kunnen stij gen en dat iemand met een inko men van 24.500 toch nog 0,5 per cent erop vooruit zal kunnen gaan. NVV-voorzitter Wim Kok zei: „Daar begrijp ik niets van met mijn Volgens kerkelijke zegslieden staat in het document dat „het ontbreken van vrijheden en de algemene onder drukking hebben geleid tot een kli maat van angst, verwarring, wan hoop, iets als een vrijwel algehele verlamming, die onbeheerste agressie uitlokt, en dat zal blijven doen”. De preisters veroordelen wel recente terreuraanslagen door anti-Franco- groepen, maar keren zich ook tegen de doodvonnissen. Volgens de onder tekenaars maakt de politie zich bij veel verhoren schuldig aan folterin gen. Er is in Spanje geen objectieve voorlichting, en er is geen mogelijk heid de stem van het volk te horen. MADRID (UPI. Reuter, AFP) Onder de katholieke priesters in Spanje is een document in omloop waarin wordt aangedrongen op af schaffing van de doodstraf. De onder tekenaars, tot dusver al 832 priesters uit verscheidene streken, verwijten de regering-Franco verantwoordelijk te zijn voor „een klimaat van angst” in Spanje. TEL. 3102 20 Met name heeft het kabinet zeer grote zorg over de zich steeds slechter ont wikkelende werkgelegenheid, door een duidelijke toename van de structurele werkloosheid. „De regering stelt de werkgelegenheid centraal en daarom hoopt het kabinet dat centrale afspraken tussen regering, werkgevers en vakbe weging ertoe zullen bijdragen dat een rem op de werkloosheidsontwikkeling kan worden gezet,” aldus Boersma. Minister van Justitie Patrick Cooney herhaalde gisteren evenwel dat niet zou worden afgeweken van het besluit niets met de ontvoerders van doen te hebben. Een andere belangrijke mededeling kwam tijdens de eerste oriënterende be spreking tussen kabinet en bedrijfsleven van minister Boersma van Sociale Za ken. Het kabinet streeft ernaar om de hoogste inkomens in de overheidssfeer een halt toe te roepen door middel van de hantering van een speciale methodiek in het trendbeleid. „Het gaat niet aan dat als men in de bouw een pensioen- verbetering tot stand brengt de minister- salarissen omhoog gaan,” zei hij. Het kabinet heeft de werkgevers en de vakbeweging voorgehouden dat de voor uitzichten voor onze nationale economie somberder zijn dan men had gedacht. ma, die zei dat het kabinet duidelijke aandacht had gevraagd voor de kwets bare groepen in de samenleving. Door het sterk beknotten van de top inkomens van het ambtelijke apparaat en alle salarissen in de overheidssfeer, hoopt het kabinet ook een bijdrage te kunnen leveren. Over de methode waar op zal het kabinet met het centraal georganiseerd overleg in ambtenarenza ken binnenkort het gesprek beginnen. Minister Boersma zei dat het kabinet een dringend beroep heeft gedaan op de werkgevers en de vakbeweging op cen traal niveau tot overeenstemming te ko men. De Raad van Overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel heeft de kabinetsde legatie voorgesteld de eerstkomende twee jaar .af te zien van enige initiële loonsverhoging en de prijscompensatie voor 1976 en 1977 te beperken tot 3.5 percent per jaar voor iedereen, uit te keren in percenten. De koopkrachtver- mindering die daarvan het gevolg zou zijn, zou moeten worden gecompenseerd door een belastingverlaging. (Zie ook pagina 17) Barteljorisstraat 5, Haarlem, Telefoon 320425 „Niemand een cent meer in muider Courant 1976” Enkele opklaringen, in de nacht hier en daar mist en overdag plaatselijk een bui. Matige tot vrij krachtige wind uit zuid tot zuidoost. Minimumtemperaturen omstreeks 6 graden. Maximum temperaturen circa 12 graden. Bij de eerstvolgende parlementsver kiezingen in ons l?r.d zullen niet minder dan 61 politieke partijen om de over winning strijden. Er zijn in de afgelopen maanden weer ze-en nieuwe partijen bij de reeds bestaande ingeschreven in het kiesregister. Uiteraard voeren zij bijna allemaal de aanduiding „democratisch” in hun vaandel, omdat die term nu eenmaal geduldig is en zich in allerlei situaties gemakkelijk naar bevind van zaken laat uitleggen. Dat wil niet zeggen dat een van de zeven nieuwe partijen zich onder een valse vlag aandient. De meeste zijn be langengroepen, meer dan politiek-ideolo- gisch geïnspireerde stromingen. Het zijn: De Democratische Unie; Federatie van Bejaardenpartijen Nederland; Volks In spraak Partij; De Partij van Belasting betalers; De Sociaal Democratische Fe deratie; De Vrijzinnig Democratische Partij; Het Democratisch Actiecentrum. Afgekort verschijnen zij aldus in het verkiezingspatroon D.D.U.; F.B.N.; V.I.P.; P.V.B.; S.D.F.; V.D.P.; D.A.C. Men kan zich atvragen of het aantal partijen in Nederland door deze nieuwe aanwas niet wat al te groot wordt. Aan de ene kant is het toe te juichen, dat iedere Nederlander die zich politiek strijdvaardig opstelt terecht kan bij een eigen partij. De zozeer verafgode „plu riformiteit” wordt door deze grote hoe veelheid politieke richtingen en stromin gen optimaal gediend. Aan de andere kant wordt het in het parlement wel een moeizame situatie, die dicht bij „on- werkbaarheid” komt. Al die partijen en partijtjes hebben eigen fracties, eigen deskundigen, eigen werkruimten, eigen spreektijd, eigen parlementaire voorzie ningen nodig. De grote partijen worste len al jaren met de frustratie, dat het aantal fracties door een toenemend aan tal splinterpartijen toeneemt. Nu moet men niet onmiddeliijk volledig meegaan met die „grote fracties” als zij beweren dat kleintjes geen zoden aan de politieke dijk kunnen zetten en eigenlijk geen enkele betekenis hebben voor het parle mentaire principe. Want de monopolise ring van het hele politieke leven door enkele grote partijen, zoals men dat in sommige buitenlanden ziet gebeuren, doet in vele situaties de democratie ge weld aan. Het is goed, dat afzonderlijke meningen zoveel mogelijk naar buiten komen en niet in enkele logge parlemen taire eenheidsmasa’s worden gestroom lijnd. Maar het praktische parlementaire werk wordt door zo’n aantal van 61 par tijen welhaast onmogelijk. Natuurlijk ko men ze niet alle 61 in de Kamer, maar een verhoging van de kiesdrempel zal toch langzamerhand wel onvermijdelijk zijn, wil het parlemen, in de toekomst nog efficiënt zijn werk kunnen doen. behalve de toevoeging dat hij in de loop van vandaag een nieuwe boodschap van de ontvoerders tegemoet zag. Gisteren heeft Flynn gezegd dat „het leven van een Nederlander toch i meer waard is dan de beginselen 1 Ierse gezagsdrager”. Hij voegde -commentaar aan ontkomen aan ---- «v IVgClUlg ,.llilie. ma niet levend vrijgelaten wil zien”. De politie houdt alle groepen, ook legale verenigingen, steeds in het oog. Niet alleen terroristen, maar ook ge wone burgers voelen zich bedreigd door de opschorting van belangrijke grondwettelijke garanties door de an- ti-terrorisme-wet, aldus het docu ment. Ondanks de recente verharding van het optreden van de Spaanse regering stond gisteren in de staatscourant dat de „politieke verenigingen” toestem ming zullen krijgen gebruik te ma ken van radio en televisie tijdens de verkiezingscampagne voor de Cortés (het parlement) in het komend voor jaar. Die regeling geldt overigens al leen voor de officieel goedgekeurde politieke verenigingen en dat zijn er tot dsuver maar twee, beide rege ringsgezind. Belangrijke oppositie groeperingen als de socialisten, de sociaal-democraten en de christen democraten willen geen aanvraag voor officiële goedkeuring indienen, omdat ze niet mee willen spelen in het „spelletje van de politieke vereni gingen”. Het technische uiterlijk van onze kleine rubrieksadvertenties (Groen tjes, Luidsprekers) is vandaag sterk afwijkend van het beeld waaraan onze lezers de laatste tijd gewend zijn geraakt. De oorzaak is, dat deze annonces vandaag weer volgens de oude loodzetprocedure moesten wor den gezet, doordat onze computer het liet afweten. De fotografisch gezette advertenties zullen naar wij honen morgen weer in onze krant verschij nen. Gisteren had Flynn een op band opge nomen boodschap van dr. Herrema ter beschikking van de Ierse regering ge steld. Hij zei gisteravond dat hij in de loop van vanmorgen meer nieuws van de ontvoerders verwachtte. Gevraagd wat er zou gebeuren als de impasse in de onderhandelingen zou voörtduren, antwoordde Flynn: „Dan ge loof ik dat ze hem zullen doden en dat er een tweede ontvoering zal zijn.” Hij voegde eraan toe: „Dit is geheel en al mijn persoonlijke mening. Maar ik meen dat dr. Herrema’s leven op het spel staat.” De ontvoerders van de directeur van Ferenka-Limerick hebben de vrijlating geëist van drie gedetineerde terroristen van de IRA als voorwaarde voor vrijla ting van de 54-jarige dr. Herrema. Dr. Herrema werd twaalf dagen geleden ge grepen op weg naar zijn werk. Flynn zei dat veel mensen schenen te denken dat de ontvoeringszaak een „ver haal zonder einde” was. Maar hij is er persoonlijk van overtuigd dat er een slot aan zit. Hij weidde hierover niets uit, 2

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1