Toename van duizend jeugdlezers na intrede contributievrijdom Salpen kunnen visserij op zee beïnvloeden PEN EN PWN TEGEN OPDELING OVER VIER MINI-PROVINCIES Gefuseerde Ir. Krijgerschool koos nieuwe oudercommissie F iWf l FF F Bibliotheek wil na Santpoort ook nieuwbouw voor centrale Promotie drs R. van Soest OUDERS DRINGEN AAN OP TOEGEZEGDE AANBOUW Overlijdens- berichten Bedrijven willen eenheid bewaren I I I Bouwens Autoverhuur fc*-. AL fft i hf 5- ma WOENSDAG 1 5 OKTOBER 1975 7 NIEUWS UïT STAD EN STREEK Nieuwbouw Sc hoolbibliotheek EEN HANOMAG HUREN? Veel problemen Kinderboekenweek Gratis toneelvoorstelling Irreël Normaal rijbewijs voldoende 12 m3 laadruimte Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 jgj '71 ja (ADVERTENTIE) 30 uur: Velsen-Z. Huize Beeckestijn sdag 20 1.15 u.: nd 9-12 r 25555, (Van onze stadsredactie) at. Ge- (ADVERTENTIE) volwas- end 12- tat. Ge- nüvieet et Jaar aatwef: aat 4a: (Van onze stadsredactie) 1.15 u.: (ADVERTENTIE) F I groep volwas el Cen- jeopend tussen vrijdag 17 uur: rstraat, i 12 tot worging. Velser- Schey- lag van invraag ijk, tel. e teke- end tot leelver- uwd of iderdag es over tet Jaar en 21.15 22 u.: 22 u.: De discussie over de eventuele nieuw bouw voor het filiaal Santpoort is nog steeds gaande, maar er zijn meer zaken waar Jan Suurmond met belangstelling op wacht. Tijdens de komende begro tingsbehandeling zal door de raad een beslissing worden genomen over de fi nanciering en dus de uitvoering van het Rapport Schoolbibliotheek. Als er geld beschikbaar wordt gesteld zal de school- bibliotheekdienst worden uitgebreid. Dat wil zeggen dat in de eerste plaats het Noord), vormt nu een waterleiding-tech- nische eenheid. De systemen van pro- duktie, transport en distributie zijn ge heel op elkaar afgestemd. Het aanbren gen van een grens in dit voorzieningsge- bied zou een onaanvaardbare tweedeling is een goed functionerend systeem ver oorzaken. Ook in de andere mini-provin- cies zouden soortgelijke onaanvaardbare situaties ontstaan. „Beesten buiten hun boekje” voor kinderen vanaf 6 jaar op zater- dagmidag 25 oktober a.s. om 2 uur in de aula van het Coomhert- lyceum-Chrysanthemumlaan 18, Haarlem. TOEGANGSBEWIJZEN uitsluitend verkrijgbaar bij de jeugdaf delingen van de Stadsbibliotheek (ook de filialen). ■emmen iderdag uur. aarden, in 9 tot 1.15 u.: altijd in the Li.: „De j. Don et niet Deze voorstelling wordt jullie aangeboden door boekhandel COEBERGH VAN HAGE VAN KUIJEREN LOOSJES REINKE VEKO DE VRIES en de STADSBIBLIOTHEEK. n-Zuid: en. Da- ,De val „Heb an 21.15 zen praktisch gehandhaafd worden. Voor het PEN zou ook gedacht kun nen worden aan een tweede oplossing, en wel het tot stand brengen van een gemeenschappelijke regeling en instel ling van een orgaan (met eigen rechts persoonlijkheid) tussen de vier nieuwe provincies. Dat zou evenwel veel proble men oproepen met betrekking tot toede ling van personeel en inzake onroerend goed van het PEN. Zo’n juridische con structie wil de PEN-directie daarom be slist niet aanbevelen. Ook in het kader van de landelijke samenwerking ziet de PEN-directie pro blemen. Noord-Holland is aandeelhoud- ster in de naamloze vennootschappen SEP, GKN en KEMA. Als de aandelen over vier mini-provincies worden ver deeld kunnen vier verschillende stand punten naar voren worden gebracht. Als het PEN intact blijft kunnen verschillen van inzicht tussen de nieuwe povincies tot uitdrukking komen bij de interne gang van zaken van de nieuwe rechts persoon PEN, maar hoeft in SEP-ver- band alleen rekening gehouden te wor den met het PEN-standpunt Voorgesteld wordt de organisatie van het PEN tijdig zo te regelen dat de reorganisatie geen nadelige gevolgen zal hebben voor het bedrijf. weeshuizen, overheidsgebouwen, handel, nijverheid en verkeer, stads- en dorpsgezichten, restau ratie. Noord-Holland kent veruit de meeste monumenten in ons land, ruim 11.000. Van velerlei soorten: Amsterdam is wereldvermaard: Haarlem, Naarden, Alkmaar en de stadjes langs het Ijsselmeer niet minder. Daarnaast: stolpboerde rijen, molens, de Zaanse hout bouw, de goed bewaarde dorpen en zeldzame stadsplekjes. Fotograaf Wijdel Jongens maak te er unieke opnamen van. Elk onderwerp is voorzien van een korte tekst; Ben Kroon schreef een algemene inleiding. Achtenveertig pagina’s met ruim honderd foto’s over monumenten in Noord- Holland. Een „platenboek” dat el ke Noord-Hollander steeds weer met genoegen zal bekijken! ndweer s 02510- voor „MONUMENTTAAL NOORD-HOLLAND” is verkrijgbaar- voor de gereduceerde prijs van t 7,-- bij de onderstaande kantoren van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijkse Courant: Ged. Oude Gracht 82 - Haarlem-Centrum Floresstraat 1 - Haarlem-Nrd. Californiëplein 17 - Haarlem-Schalkwijk Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk lezing neijer. 1 vanaf iderdag aldrick e Haai HAARLEM. De directies van PEN en PWN respectievelijk het elektrici teitsbedrijf en waterleidingbedrijf, tak ken van dienst van de provincie Noord- Holland, hebben bij gedeputeerde staten gepleit voor het voortbestaan van deze bedrijven als eenheid als het plan om Noord-Holland in vier mini-provincies op te delen, zou doorgaan. GS hebben de directies advies gevraagd in het kader van het concept-ontwerp van wet reor ganisatie binnenlands bestuur. De jeugdbibliotheek aan de Willemsbeek- weg in IJmuiden. Ook voor het schoolzwemmen vond men het bevreemdend dat de vijfde klassen hiervan zijn uitgesloten, of schoon men dacht hiervoor wel moge lijkheid te hebben. De dienst lichamelij- VELSEN. Op 1 juli 1975 trad de nieuwe bibliotheekwet in werking. Van af dat moment ook gold de contributie vrijdom voor de jeugd tot achttien jaar. Veel bibliotheken zagen dit moment met grote zorg tegemoet en vreesden een enorme toeloop van nieuwe leden. Over het algemeen is dat meegevallen en ook de Openbare Bibliotheek Velsen heeft de - geleidelijke - toeloop die er is geweest goed kunnen opvangen. „Het totaal is ons niet tegengevallen”, aldus bibfiotheekdirecteur Jan Suur mond. „We hebben een kleine duizend jeugdlezers erbij gekregen. Dat meldde zich wel binnen een maand aan, maar veel werd per groep ingeschreven. Dus het viel wel mee: we hebben geen extra krachten in hoeven zetten”. D° PWN-directie zegt dat irreële situ aties zulllen ontstaan als elke provincie nieuwe stijl autonoom haar drinkwater voorziening zou moeten regelen. Het ge bied ten noorden van het Noordzeeka- naalgebied (met uitzondering van tien Helder, Velsen-Noord en Amsterdam- Drs. Van Soest kreeg zijn middelbare opleiding aan het Triniteitslyceum. In 1970 legde hij zijn doctoraal examen af aan de universiteit van Amsterdam. Sindsdien is hij als wetenschappelijk staflid verbonden aan het Instituut voor Taxonomische Zoölogie (Zoölogisch Mu seum) in Amsterdam. In zijn vrije tijd houdt hij zich intensief bezig met na- tuurbeschermingswerk in Zuid-Kenne- merland. Ook is hij redacteur van het boek „Bedreigde dieren”. Dat verklaart de keuze van onderwerp voor een aantal stellingen bij zijn proef schrift: Leeftijdsonderzoek bij in Neder land geschoten vossen wijst op een te hoge jachtdruk. Jacht en natuurbescher ming zijn onverenigbare begrippen. Be wijzen voor de noodzaak tot afschot van bepaalde soorten ter bescherming van het „natuurlijke evënwicht” in natuur gebieden zijn niet geleverd. Om effectief te kunnen zijn zal de Nederlandse wet op de bescherming van inheemse plan ten en dieren niet, zoals momenteel het geval is, de beschermde soorten moeten aan wij zen, maar juist de niet-bescherm- de; om praktische redenen zou dit zich moeten beperken tot de gewervelde die ren en de hogere planten. Dierentuinen zijn in het algemeen niet geschikt voor het fokken van nieuwe populaties van bedreigde diersoorten. Ook wordt een stelling gewijd aan de visserij: De commerciële zeevisserij, uit gevoerd op de manier zoals nu plaats vindt, heeft weinig toekomst; investering van middelen en onderzoek zou zich moeten concentreren rond het rendabel maken van allerlei vormen van vis- kweek. 19 en Hf. 1.15 u.: De organiastie van de openbare drink watervoorziening in Noord-Holland is op dit moment in handen van 13 bedrijven. In de vorig jaar door de staten aanvaarde nota o"ganisatorische aspecten drinkwa tervoorziening staat de conclusie dat in grijpende herziening van de organisatie dringend geboden is. Daarbij werd voor uitgelopen op de wetswijziging van de waterleidingwet, waarin de reorganisatie van de drinkwatervoorziening wordt op gelegd aan de provincies-. Het streven zou volgens de nota gericht moeten zijn op de vorming op lange termijn van één bedrijf in Noord-Holland. „Maar we zouden die nieuwbouw graag zo snel mogenlijk opgenomen zien in het meerjarenplan, want het is een urgente zaak. Het gebruik van de boe kencollectie neemt aanzienlijk toe, dus ik vraag me af waar het anders in de toekomst naartoe moet”. toenemen, het zij dan in een lager tempo. Ook bij de volwassenen enigszins, hoewel van een algehele contributievrij dom voorlopig nog geen sprake is. Overleden: Leonardus v.d. Hoorn. 65 jaar, Hoflanderweg 85. Begrafenis: vrij dag om 14 uur op Duinrust. Condolean ce: van 19-19.30 uur, uitvaartcentrum Velserweg. 20 u. CAIJ. L. van invloed insrela- „Het en 152. ’hllhar- y Katt- pianiste i vanaf Voorkomen moet worden dat het PWN verdwijnt mét de provincie Noord- Holland, en daarom zou een structuur gekozen moeten worden die het voortbe staan verzekert. Dit is een van de ruim honderd foto's over monumenten in de pro vincie Noord-Holland, die zijn op genomen in de onlangs verschenen platen-pocket (20 x 15 cm.) „Monu- menttaal Noord-Holland”. Een unieke uitgave, geheel pas send in het kader van het Monu- mentenjaar M’75. Er is op dit ge bied nog geen enkel samenvattend boek. De foto’s zijn geselecteerd uit de talrijke identieke foto-exposities die gedurende de zomermaanden onder het thema „Monumenttaal Noord-Holland” door de Culturele Raad Noord-Holland in het jaar lijks terugkerende evenement „Toer-in” in tal van plaatsen in Noord-Holland worden georgani seerd. Het betreft hier onderwer pen als ondermeer: kastelen, ker ken, molens, boerderijen, woon huizen, buitenplaatsen, hofjes en Als de zaken rond het filiaal Sant poort - hetzij door verbouwing hetzij door nieuwbouw - zijn geregeld, heeft het bibliotheekbestuur als volgende wens op het programma nieuwe huisvesting voor de centrale bibliotheek. Jan Suur mond: „Die zou ock in dit gebied moe ten komen. Dit is voor ons het meest centrale punt. Dan zouden we graag de centrale volwassenenafdeling en de cen trale jeugd weer bij elkaar hebben. Daarbij moeten we dan bij de planning rekening houden met uitbreiding. Voor bijvoorbeeld een discotheek of bijvoor beeld een expositie, waar je ook lezingen kunt laten houden, waar wellicht ook verenigingen gebruik van kunnen maken om informatie door te geven. Want wel ke activiteiten zich daar ook af zullen spelen, ik vind dat het wel moet passen in- het kader van de informatieve functie van een bibliotheek, waarbij je natuur lijk moet vermijden dat je nodeloos gaat dupliceren of aan bestaande voorzienin gen voorbij gaat”. Een en ander wijst erop dat het onjuist zou zijn als elk der provincies nieuwe stijl een eigen zelfstandige taak voor de drinkwatervoorziening toebe deeld zou krijzen, aldus de PWN-direc tie. Zeker verwerpelijk zou het zijn als elk van die provincies een eigen water leidingbedrijf in exploitatie zou nemen. Landelijk wordt gedacht aan concentra tie tot vijftien tot twintig waterleiding bedrijven. De vier mini-provincies kun nen wel een samenwerkingsverband aangaan, maar het zal allemaal minder eenvoudig gaan. Er zou dan ook gepleit kunnen worden voor versnelling van landelijke concentratieplannen, opdat de reorganisatie van de waterleidingwereld in Noord-Holland gereed is gekomen voordat de nieuwe provinciestructuur gaat werken. 0 uur: renbare De Salpen maken wel niet zo’n ver schrikkelijk groot deel uit van de fauna van het oppervlaktewater, maar ze laten zich soms toch duchtig gelden door bij zondere oorzaken, bijvoorbeeld door temperatuurswisseling van het zeewater. In massaal optreden kunnen ze het phy toplankton, de planten van het opper vlaktewater, opeten en dan een versto ring teweeg brengen in de ontwikkeling van andere levende organismen. Dit werkt ongetwijfeld door op de voedsel voorraad voor vissen en grijpt dan in op de voedselketen. De mate waarin dat gebeurt is tot nu toe onvoldoende onder zocht, maar begint gestalte te krijgen, hetgeen van groot belang voor de zeevis serij kan zijn. 4: vol- Iwasse- positie n; ge- enings- kleuteronderwijs erbij wordt betrokken. Verder wordt er voor de nog verre toekomst - gedacht aan uitbreiding van de materialen op scholen met audio visuele middelen. Nu worden boeken en dia’s (als achtergrondcollectie) uitge leend. „Maar het boekenmateriaal zal met het nieuwe geld eerst op een rede lijk peil gebracht moeten worden”, aldus Suurmond, „want de collecties in de filialen zijn wel op peil, maar die in de centrale - hoofdzakelijk uit ruimtege brek - niet. Men is op de bibliotheek dan ook niet van plan overhaast geld te gaan besteden voordat duidelijk voor Om het bedrijf intact te laten zou in principe gedacht kunnen worden aan het verlenen van een eigen rechtspersoon - lijkneid aan het bedrijf. Daarmee zou het PEN buiten de werkingssfeer van de nieuwe wet blijven, een situatie die elders in het land al aanwezig is. Met uitzondering van de provincie Friesland hebben andere provinciale elektrici teitsbedrijven al een eigen rechtsper soonlijkheid. In Friesland zijn er niet zovee’ problemen, ook al is het elektrici teitsbedrijf daar ook een tak van dienst, omdat de thans geldende provinciegren- Over het algemeen ligt de nadruk op de kinderen tot veertien jaar die van de contributievrijdom gebruik hebben ge maakt, zo verklaard Jan Suurmond, bij de teeners ligt het percentage nieuwe aanmeldingen iets lager: ten opzichte van vorig jaar ligt de stijging als volgt: toename jeugd mei 6,2 procent en de toename teenagers met 4,4 procent. Het aantal uitleningen bij de jeugdbi bliotheek aan de Willemsbeekweg is to taal met 24 procent gestegen, bij de volwassenenafdeling (centrale aan het Plein 1945) is die stijging 11,4 procent. Hoewel het gebruik van de bibliotheek in het algemeen toeneemt, zijn deze maanden (juli, augustus, september) toch altijd goed- voor een geringe stijging van het aantal uitleningen omdat dan de scholen weer beginnen, de zomerperiode wordt afgesloten en het winter- en dus leesseizoen weer voor de deur staat. Jan Suurmond: „We zijn er nu al wel van overtuigd dat de contributievrijdom voor de jeugd doorwerkt op de volwas senenafdeling: veel teeners lezen al bij de volwassenen omdat ze studiemateri aal nodig hebben of omdat ze bepaalde boeken voor hun eindexamenlijst moe ten lezen. Maar ook als de teeners in de centrale komen, hoeven zij niet te beta len. Het is toch al zo moeilijk om strikte leeftijdsgrenzen te bepalen. Het is zo afhankelijk van wie leest het of welk boek is het.” Op de bibliotheek wordt verwacht dat het aantal jeugdige lezers zal blijven De PEN-directie vindt dat zonder meer kan worden gesteld dat splitsing van het bedrijf in vier delen een onhan teerbaar en onaanvaardbaar resultaat zou opleveren. Het huidige bedrijf dient als eenheid voor produktie en distributie te blijven voortbestaan. Opsplitsing zou volledig ingaan tegen het streven naar concentratie in de organisatie van de elektriciteitsvoorziening, zoals uteenge- zet in de Energienota 1974. iag tot 81, tel. len en De damesleden van de oudercommissie zullen hun diensten verlenen aan in te stellen werkgroepen met de ouders. Een voorstel de bijdragen van de ouders aan het commissiewerk te verhogen van 2,50 tot f 3 ondervond geen moeilijkhe den. Uitvoerig werden schoolbibliotheek, documentatiecentrum en bevordering van het niveau-lezen door de leerlingen besproken, waarvoor zich enige ouders willen inzetten. Meer uitgebreid wilde men geïnfor meerd zijn omtrent de leerstof moeilijk heden die worden ondervonden wanneer leerlingen naar een school van voortge zet onderwijs gaan buiten de gemeente Velsen, omdat hier met het basisonder wijs leerstofafspraken zijn gemaakt. Volgens de wetgever zijn de vreemde talen niet in het basisonderwijs opgeno men en wanneer andere dan ppenbare scholen dit wel doen in de hoogste klassen, kan men daarvoor het openbaar onderwijs niet aanvallen. Vandaar dat in Velsen leerstofafspraken bestaan. Het jaarverslag van secretaris B. W. Wellink, alsmede de financiële verslagen van de beide vroegere afzonderlijke scholen werden goedgekeurd. Wegens de fusie was de oudercommissie van de „oude” ir. L. P. Krijgerschool aan de Melklaan afgetreden. De verkiezing van een geheel nieuwe oudercommissie le verde geen moeilijkheden op. De heren Klinkhamer en Wellink zagen zich res pectievelijk als voorzitter en secretaris gekozen. Mevrouw Schoot gaat de finan ciën verzorgen en de dames F. de Boer, R. de Boer en Hes maken de commissie voltallig met aanvulling van de onder wijskrachten de heer J. Barendse als schoolhoofd en mevrouw C. van Won- deren-de Looze. Afscheid werd genomen van mevrouw H. Andriessen-Todt en de heer J. Verkerk die voor hun verdien stelijk werk een cadeaubon kregen aan geboden. ogen staat wat er zoal in eerste instantie noodzakelijk is. VELSEN-NOORD De fusie van de beide openbare basisscholen in Velsen- Noord, waardoor de vroegere Water- vlietschool werd verdoopt in de ir. L. P. Krijgerschool had tot gevolg dat maan dagavond in de gymzaal van deze school een gezamenlijke ouderavond werd ge houden. Hierbij was mede aanwezig de heer J. N. Vermeer, chef van de afdeling onderwijs in Velsen. De heer H. G. R Klinkhamer, voorzit ter van de interim-oudercommissie noemde deze bijeenkomst een bijzondere jaarvergadering en hoopte dat de ir. Krijgerschool naast de beide scholen voor bijzonder onderwijs in Velsen- Noord een goede vaart zou mogen bele ven. ke opvoeding is hierbij ingeschakeld, maar moest zich terwille van de grote hoeveelheid kinderen een beperking op leggen. De ouders achtten het van het groot ste belang voor de kinderen dat einde lijk eens wordt overgegaan tot de ver nieuwde aanleg van een speelplaats ten zuiden van de schoei en vroegen zich af wanneer de aanbouw van een door het gemeentebestuur toegezegde extra lokaal (ten dienste van handenarbeid en moge lijk recreatieruimte) van dé grond zou komen. Ten aanz’cn van dit laatste kon de heer Vermeer mededelen dat deze plannen veel voorbereidend werk eisen en omdat het hierbij bleef zal de ouder commissie opnieuw contact zoeken met het gemeentebestuur. Het kon niet uitnlijven dat de gevaar lijke oversteek van de Wijkerstraatweg vele vraagtekens deed opwerpen, omdat de klaaroverdienst wel ’s morgens en ’s middags bij de aanvang van de school aanwezig is, maar niet als deze uitgaat. Voorzitter Klinkhamer eh secretaris Wellink merkten op dat er gevorderde plannen zijn om in Velsen-Noord een overkoepelende klaar-over-dienst voor alle scholen in te stellen. Overigens kregen de ouders nog alle gelegenheid om een aantal interne zaken de school betreffende onder de aandacht te brengen. HAARLEM. Drs. R. W. M. van Soest in Haarlem hoopt vandaag aan de universiteit van Amsterdam te promoveren tot doctor in de wis en natuurkunde op een proefschrift geti teld „Taxonomie van de Salpidae”. Taxonomie houdt zich bezig met de systematische rangschikking van levende wezens. Salpidae zijn tonvormige door zichtige dieren, die zich ophouden in de bovenste lagen van warme zeeën. De promovendus heeft meer dan zes*honderd monsters onderzocht en heeft daarop zijn studie kunnen gronden. Bij de aan vang van zijn onderzoek waren er onge veer 32 soorten Salpen bekend; drs. Van Soest heeft kunnen aantonen dat er 45 soorten zijn. Hij heeft gebruik kunnen maken van materiaal dat tijdens expedi ties in alle oceanen ter wereld werd verzameld. j F 4 I* .‘V - fes, s»

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7