KRITIEK OP CONSUMENTENBELEID OVERHEID Oneerlijke handelspraktijken wettelijk aanpakken Bouwbond NVV bepleit nieuwe maatregelen MEER INSPRAAK VOOR BOUW KERNCENTRALES Geen Maxis in Nijmegen Vakbonden willen toch nog overleg Enka-Glanzstoff Nederland en België bereiken akkoord binnenscheepvaart een miljoen gulden aan prijzen lozingen stop GELD Stappen tegen verkeerd gebruik sociale wetten Uitloting premies BLG „Naarden” zet „Spaarzin niet afremmen of bevorderen” Eis van PvdA en PPR: DUISENBERG: Uitloting premies Amsterdam 1951 Produktie Daf-Volvo Uitloting premies Rode Kruis Beladingsgraad KLM afgenomen gaat naar 100.000 DONDERDAG 1 6 OKTOBER 1975 19 ECONOMIE 18 (Van onze redactie economie) Op de lange baan Prioriteiten he' Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. DEN HAAG Er moet een raamwet voor „oneerlijke han delspraktijken” komen, meent Konsumenten Kontakt. Met een dergelijke wet zou de overheid het publiek kunnen beschermen tegen allerlei misleidende, be drieglijke en voor de consument schadelijke verkoopmethoden, waarvoor tot dusver geen wette lijk kader bestaat. Consumentenzaken voor het (Van onze parlementsredactie) te nr. (ADVERTENTIE) Het werkloosheidsniveau in de bouw blijft onaanvaardbaar hoog, ook als vol- De regeling in Nederland zal op vrij willige basis tot stand moeten komen. De chemische fabriek zal op dezelfde datum ook de afvoer van afvalstoffen naar de plassen De Lepelaar in Muiden stopzetten. Een en ander zal het gevolg zijn van het per die datum volledig operationeel worden van een rioolwater zuiveringsinstallatie, die bij Naarden In ternational in aanbouw is. Het bedrijf hoopt half januari reeds met de installa tie proef te kunnen gaan draaien. man werk Hij acht punt vóór 1 april 1977 moeten zijn afgerond. waar onderzoeken volstrekt overbodig zijn. lopen wordt op een het volgend jaar te nemen beslissing over het slotdividend, moet er gezien de resultatenontwikke ling ernstig rekening mee worden ge houden dat ook het slotdividend over 1975 zal moeten worden gepasseerd, al dus Akzo. ook de procedure (wie verleent de con cessies voor de opslag, wie onteigent de zoutlagen) zouden volgens de beide par tijen nadere studie behoeven. Commissie (ICC). AMSTERDAM (ANP). Bij de jaar lijkse trekking van de 2,5 pet premiele- ning Amsterdam 1951 (Woningbouwle- ning) is de 50.000 gevallen op obligatie nr. 2 van serie 7147. AMSTERDAM. (ANP) Bij de jaar lijkse trekking van de 2,5 pet. premiele- ning 1967 van Het Roode Kruis is obli gatie nr. 8303 uitgeloot met 25.000. De 10.000 viel op nr. 29970, de f 5000 op nr. 16481, de 2500 op nr. 26217 en de 1000 op nr. 5409. Voorts worden 145 obligaties afgelost met 105. 2,62 5,34 6,44 101,25 34,50 7,00 2,53 50,00 98,25 58,75 46,50 42,50 14,40 4,23 7,45 67,25 12,25 2,73 5,64 6,74 104,25* 38,00 9,00 2,63 62,00 101,25 61,75 49,50 45,50 14,70 4,53 8,70 70,25 15,25 Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) GELEEN. (ANP) Bij de jaarlijkse uitloting van de 5 pet. premielening 1969 van het Bouwfonds voor Limburgse Gemeenten (BLG) is obligatie nr 76494 uitgeloot met 100.000. De f 10.000 ging naar nr. 50885. Met 2500 lootten zes obligaties uit en wel de nrs. 33327, 59546, 61523, 73516, 86716 en 89592. Voorts worden 25 obligaties afgelost met 1000, 100 met 500 en 2867 met f 100. De consumentenbond ziet betrekke lijk weinig nieuws in het ICC-jaar- rapport. De bond vindt, dat de over heidsactiviteiten op consumentenge- bied, al zijn die dan wel toegenomen, toch nog weinig concrete resultaten hebben opgeleverd. „Dit komt voor namelijk doordat de overheid alvo rens maatregelen te nemen eerst ad vies vraagt aan raden, commissies en andere instanties, waarin vele belang hebbenden vertegenwoordigd zijn en de consumenten niet of slechts in geringe mate”. In het jaarrapport „overheidsbeleid consumentenaangelegenheden” van de ICC is een prioriteitenlijst opgeno- In dit rapport wordt verslag uitge bracht van het gevoerde en nog te voeren overheidsbeleid op consumen- tengebied. Kosumenten Kontakt con stateert dat er op het terrein van de oneerlijke praktijken kennelijk geen duidelijke initiatieven zijn te ver wachten. Daarom komt de organisatie zelf met een nader uitgewerkt plan. Naast de inventarisatie zal ook een pakket maatregelen worden aangekon- digd, teneinde dit oneigenlijk gebruik tegen te gaan. Op Sociale Zaken vindt men dat het oneigenlijk gebruik van de sociale wetten te ver gevorderd is, ter wijl er tot op heden nog te weinig tegen gedaan is. Overigens gaat het hier niet zozeer om het opzettelijk misbruik van de sociale voorzieningen, maar eerder om het ge bruik maken van de mazen in de sociale wetgeving. De regering is van plan om nu haast te maken met het bestrijden daarvan. NAARDEN. De Chemische Fabriek Naarden International in Naarden zal de vaak bekritiseerde diepwellozingen van afvalstoffen per 1 maart a.s. staken. Dat is gisteren op een door het provinciaal bestuur in het gemeentehuis van Naar den gehouden hoorzitting meegedeeld door de technisch-directeur van Naarden International, de heer C. Willemsen. B. en W. hebben zowel voor het wa renhuis als voor een benzinestation ver gunning geweigerd, omdat een dergelijke onderneming niet past in het bestem mingsplan. In dat plan is het bedoelde gebied bestemd voor industriële doelein den. Door Nijmeegse ondernemers was de laatste tijd veel geprotesteerd tegen de plannen van Bijenkorf Beheer. De Bij enkorf zelf heeft inmiddels meegedeeld beroep te zullen aantekenen tegen het besluit bij de gemeenteraad van Nijme gen. Voorts worden 480 obligaties aflosbaar gesteld met 125 elk. Minister Lubbers houdt er aan vast dat de regering in de loop van november een beslissing neemt over de vraag of voor 1985 drie nieuwe kernenergiecen trales in Nederland moeten worden ge bouwd. staat, dr. M. van exemplaar ontving LUXEMBURG. (ANP) De Neder landse minister van Verkeer, VVesterterp, en zijn staatssecretaris Van Kuiten heb ben zich gisteren in de Europese minis terraad van Verkeer in Luxemburg in principe akkoord verklaard met de in voering van een stelsel van bodemtarie- ven en evenredige vrachtverdeling (beurtrol) in de binnenscheepvaart. Bo vendien hebben de negen lidstaten van de EEG besloten een oproep te richten tot de stakende Belgische schippers, hun actie op te geven. landse schippers op Belgische waterwe gen geblokkeerd liggen. De Belgische minister van Verkeer, Chabert, zei zeer tevreden te zijn over het verloop van het overleg in de raad. Hij zei er op te rekenen dat op basis van de resultaten die in de Europese ministerraad bereikt zijn een oplosseing gevonden kan worden voor het Belgi sche schippersconflict dat nu al langer dan acht weken aansleept. Vandaag zou er in België op het ministerie van Ver keer opnieuw overleg plaatsvinden tus sen de betrokken partijen. men, waaraan de ministerraad zijn fiat heeft gegeven. Een springboxkombinatie. Deze unieke kombinatie, bestaande uit een stalen on derstel, een dikke polyetherlaag en een matras geeft uw slaapvertrek meteen al lure. Een geschenk ter waarde van 1.100,- van Olga Matrassen LMF B.V., Leiden. nier waarop de ICC een eerste aanzet probeert te geven voor een wat bre dere benadering van consumptie- vraagstukken. De organisatie vindt het een goede zaak dat de oveheid niet uitsluitend aandacht heeft voor consumentenvoorlichting, hulp bij de keuze van goederen en diensten en zaken als veiligheid, kwaliteit en prijs, maar dat zij in het toekomstige beleid ook de betekenis en de gevol gen van het consumeren wil betrek ken. DEN HAAG. PvdA en PPR hebben bij minister Lubbers (Economische Za ken) aangedrongen op een meer uitge breide inspraakprocedure bij de voorbe reiding van de bouw van kerncentrales. Zij hebben dit gisteren kenbaar gemaakt in een mondeling overleg met de be windsman. De drie christen-democrati- sche partijen en de VVD gaan in princi pe akkoord met de plannen van de minister: de eerste paal van de eerste van de drie te bouwen centrales in 1977, tenzij de Kamer de regering dwingt van de bouw af te zien. Volgens de kabinets plannen moeten de drie centrales func tioneren in 1985. Het totale vervoer gaf in september een daling te zien van 155,2 tot 153,2 mln tonkilometer en in de eerste zes maanden van 915,7 mln tot 900,3 mln tonkilometer. De produktie steeg in sep tember van 266,9 mln tot 271,9 mln ton kilometer en in de eerste helft van 1629,3 mln tot 1672,5 mln tonkilpmeter. DEN HAAG. Het ministerie van Sociale Zaken zal binnen afzienbare tijd aan de Tweede Kamer een volledige inventarisatie geven van alle vormen van oneigenlyk gebruik van onze socia le voorzieningen. Staatssecretaris Mertens deelde dat gisteren mee aan de vaste Kamercommissie voor Sociale Zaken. De Sociale Verzekeringsraad heeft over deze zaak een rapport uitgebracht. Volgens deze lijst moet vóór 1 april 1977 een besluit in werking treden voor verplichte aanduiding van de hoeveelheid produkt in de verpak king. Eveneens zouden vóór 1 april 1977 maatregelen moeten worden ge nomen betreffende de aanduiding van de prijs per standaardhoeveelheid. Vóór 1 juli 1976 moet een studie voltooid zijn naar mogelijkheden om op te treden tegen misleidende prijs aanduiding. Ook moet er vóór 1 april 1977 een ontwerp gereed zijn op grond waarvan datumvermelding op levensmiddelen verplicht wordt ge steld. Het tijdschema geeft geen tijdsli miet aan voor een besluit over de invoering van consumentenopvoeding op scholen. Ook is geen tijdslimiet aangegeven betreffende zendtijd voor consumentenvoorlichting. Over be scherming van de consument tegen oneerlijke handelspraktijken wordt alleen opgemerkt dat adviezen op dit heer Buys als een verworvenheid, maar anderzijds misbruiken veel werkgevers de WAO als „een plaats voor econo misch afgedankten”. Het doet dan ook hypocriet aan, dat van werkgeverszijde wordt gepleit voor een afremming van het aantal WAO-uitkeringsgevallen, ter wijl men gelijkertijd weigert deze men sen een kans op een arbeidsplaats bieden. In februari of maart van het volgend jaar kan de Tweede Kamer tijdens het dan te houden debat over de energie- nota een oordeel uitspreken over de regeringsbeslissing. Vervolgens moet de regering duidelijk maken waar men de drie centrales wil bouwen. Over het beleidsvoornemen waarin de vestigings plaatsen worden genoemd volgt dan een uitgebreide inspraakprocedure. De vaste Tweede-Kamercommissies van economische zaken en van buiten landse zaken zullen volgende week met minister Lubbers en minister Van der Stoel overleg plegen over de medewer king van het Rijn-Schelde-Verolme-con- cern aan de bouw van kernenergiecen trales in Zuid-Afrika. AMSTELVEEN. (ANP) De bela dingsgraad bij de KLM is in september ten opzichte van dezelfde maand in 1974 gedaald van 58,2 pet. tot 56,3 pet. In de eerste zes maanden (april tot en met september) van het boekjaar 1975-1976 daalde dit percentage vergeleken met dezelfde periode van het vorige boekjaar van 56,2 tot 53,8, aldus de KLM. Over de produktveiligheid meldt het rapport, dat vóór 1 april 1977 een studie moet zijn afgerond. Verder moet er vóór midden volgend jaar een wetsontwerp gereed zijn voor beleggingsinstellingen. Bovendien zal dan de Wet op het Consumptief re- diet (vervanging van de Geldschie- terswet) in werking moeten treden. De ICC denkt voor wat klachten van consumenten tegen misleidende recla me betreft aan een centraal orgaan waar alle klachten kunnen worden in gediend. Nu zijn er diverse instanties die deze klachten behandelen. Vandaag al, aldus staatssecretaris Van Hulten, zal het overleg met alle betrok kenen geopend worden. Het Nederlandse standpunt in de raad is mede ingegeven door het feit dat er ongeveer 500 Neder- BEESD. (ANP) Volvo Car in Born zal in 1977 weer een jaarproduktie heb ben van 100.000 personenauto’s. Dat is de stellige overtuiging van de nieuwe direc teur van DAF-Volvo Personenauto Ne derland B.V. in Beesd, de heer H. Dado. Enkele jaren terug bedroeg de jaarcapa- citeit in Born nog ruim 90.000 eenheden, maar de energiecrisis haalde een forse streep door alle gemaakte prognoses. Dit jaar wordt op een totale produktie gere kend van ruim 60.000 automobielen. AMSTERDAM (ANP) „Baas in eigen bedrijf is het devies van de ondernemers. Ze iaten niet na te pleiten voor de vrijheid van de onderne mer, omdat zij immers de risico’s dragen. Maar in hun optreden is sprake van een tweeslachtig karakter, want tegelijk staan de bouwondernemers bij de overheid op de stoep voor meer opdrachten. Het zgn. ondeme- mersrisico tracht men via meer inspanningen van de overheid weg te ne men. Meer dan in andere bedrijfstakken worden de ondememingsrisico’s opgelost binnen de werkloosheidswet, hetgeen blijkt uit de korte dienst verbanden en de frequente werkloosheid in de bouw. De risico’s in de bouw worden in belangrijke mate vooral door de werknemers gedragen”. Dit betoogde vanochtend Bram Buys, voorzitter van de Bouwbond NW, bij de opening van het driedaagse congres van zijn bond in Amsterdam. Ondanks zijn bezwaren tegen de houding van de bouwondernemers, meent de heer Buys dat duidelijk gemeenschappelijke belan gen aanwezig zijn, waardoor de vakbon den samen met de bouwondernemers overleg plegen met de regering. Maar, vindt de heer Buys, die geza menlijke activiteiten van de organisaties zouden hun pendant moeten vinden in het gebeuren in de ondernemingen. „Veranderingen in de zeggenschapsver houdingen in de ondernemingen zouden een logische voortzetting zijn van de gemeenschappelijke activiteiten tot be houd van of vermeerdering van op drachten”. De voorgestelde raamwet kan voor zien in een effectieve bestrijding van nieuwe, voor het publiek schadelijke, verkoopmethoden. Het moet een ka derwet zijn, omdat het maken van afzonderlijke wetten nog meer tijd zou vergen. De factor tijd speelt trouwens een negatieve rol, aldus Konsumenten Kontakt. Werkloosheidspeil in bouw blijft onaanvaardbaar hoog De twaalf prijzen van 500 vielen op nr. 5 serie 375, nr. 3 serie 555, nr. 10 serie 1839, nr. 1 serie 2303, nr. 6 serie 2349. nrs. 2 en 8 serie 3445. nr. 9 serie 4728, nrs. 4 en 7 serie 6088, nr. 5 serie 6658 en nr. 1 serie 8108. gend jaar ruim 20.000 man via extra programma's aan het werk kunnen, meent de heer Buys. Hij acht meer aanvullende werken en andere maatre gelen nodig, zoals subsidies voor onder houd, isolering e.d. Ronduit ergerlijk noemde Buys het gemak waarmee beunhazerij en werk loosheid van bouwvakkers met elkaar in verband worden gebracht. Er is geen spoor van bewijs, dat een dergelijke combinatie een regelmatig voorkomend verschijnsel zou zijn. „Intussen krijgen de werklozen een trap na. Eerst worden ze er uit getrapt en dan worden ze nog eens nagetrapt”, aldus Buys. Het congres van de Bouwbond NVV staat o.m. in het teken van de zware federatie met de bouwbond van het NKV, die op 1 januari formeel van start gaat. Beide bonden wonen al bijna drie jaar samen in een gemeenschappelijk kantoorgebouw in Woerden. Bundeling van krachten acht de heer Buys nodig. Niet alleen omdat steeds meer bonden moeite hebben de financiële eindjes aan elkaar te knopen, maar ook om een sterker front te vormen tegen de krach ten die de vernieuwingsgedachten van de vakbeweging willen tegenhouden. Over de werkloosheid zei hij nog, dat het aantal van 230.000 aanzienlijk groter zou zijn als niet zovelen een WAO- uitkering zouden ontvangen. Voorts heeft de verlenging van de leerplichtige leeftijd gezorgd voor een beperking van de werkloosheid. De WAO beschouwt de Met 1000 worden vijf obligaties afge lost: nr. 5 serie 2849, nr. 4 serie 4707, nr.7 serie 8108 en de nrs. 8 en 10 serie 9363. NIJMEGEN. (ANP) Burgemeester en wethouders van Nijmegen hebben aan Koninklijke Bijenkorf Beheer een vergunning geweigerd voor de bouw van een Maxis zelfbedieningswarenhuis. DEN HAAG. (ANP) De minister van Financiën, dr. W. Duisenberg, vindt, dat met de spaarzin van de bevolking voorzichtig moet worden omgesprongen. Sparen is een goede gewoonte en het is geen trekharmonika: men dient een goe de gewoonte niet, afhankelijk van tijde lijke omstandigheden, af te remmen of te bevorderen. Als er, zoals nu, een overschot aan besparingen in de particuliere sector is, biedt de overheid tegenwicht door de afstemming van het begrotingstekort op het overschot aan besparingen. De oplos sing van de problemen moet niet wor den gezocht in aansporingen van over heidswege om de particuliere besparin gen te verminderen. Minister Duisenberg heeft dit woens dag gezegd toen hij uit handen van de staatssecretaris van Verkeer en Water- Hulten, het eerste van een speciale spaarzegel, die de PTT uitgeeft ter gele genheid van de Wereldspaardag (31 ok tober). Volgens Konsumenten Kontakt blijkt uit dit rapport dat allerlei con sumentenzaken en diverse broodnodi ge maatregelen weer te veel op de lange baan worden geschoven. De overheid wil eerst allerlei studies la ten verrichten, met name op gebieden De twee progressieve partijen willen nadere studie door diverse instanties „aan de basis” van de drie rapporten, die onder andere door de gezondheidsraad onlangs zijn opgesteld over de veilig heidsaspecten. Zij menen dat vooral de opslag van het radioactieve afval nog te weinig is bestudeerd. Zij zetten vraagte kens bij de opslag van het afval in zoutlagen. Niet alleen de gevaren die daaraan zouden zijn verbonden, maar UTRECHT. (ANP) De Industrie bond CNV en de Unie BLMP hebben telegrafisch een dringend beroep gedaan op de raad van bestuur van Enka- Glanzstoff het gesprek met de vak- bondsvertegenwoordigers uit Nederland, Duitsland en België op 20 oktober a.s. toch te laten doorgaan. Het wordt be treurt dat Enka-Glanzstoff dinsdag het gesprek heeft afgezegd. Het bestuur van Akzo heeft besloten, in december een interimdividendultke- ring over 1975 niet in overweging te nemen. Hoewel hiermee niet vooruitge- Nr. 5 van serie 2736 lootte uit met f 10.000 en nr. 8 van serie 3968 met 5000. In het prioriteitenschema kan moeilijk een lijn worden ontdekt meent de consumentenorganisatie, die vindt dat de meest urgente zaken niet vooraan zijn geplaatst. Niettemin worden enkele lichtpuntjes gesigna leerd. Bijvoorbeeld dat de minister van Economische Zaken zich bereid verklaarde financiële steun te geven voor de activiteiten van consumenten organisaties in allerlei verbanden. Daardoor zouden zij beter in staat moeten zijn hun standpunt naar vo ren te brengen. Konsumenten Kontakt vindt het echter van meer belang als de in spraakmogelijkheden zelf zouden worden verruimd. Daarvan valt in het te voeren overheidsbeleid nog niet veel te bespeuren. Op gebieden als gezondheid, veiligheid en welzijn zou de werkelijke inbreng van de consument veel groter moeten zijn. In het algemeen is Konsumenten Kontakt niet ongelukkig met de ma- Nog te veel kwalijke zaken, zoals piramideverkoop, bepaalde vormen van sentimentsverkoop, colportage van boeken en tijdschriften, bijver diensten en thuiswerk, vallen nu tus sen wal en schip. Duizenden mensen moeten dat elk jaar weer bezuren, vindt de consumentenorganisatie. Zij lanceert dit plan tegelijk met het verschijnen van het tweede jaarrap port van de Interdepartementale

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19