VIRTUOZE CRUIJFF LEIDT ORANJE POLEN: DEGRADATIE TOT FIGURANT DE STAND Joegoslavië Werelduurrecordpoging SPORCTW® GEVERS START OOK klopt Zweden Quaars wil weg „Italië moet toch Geels: Nog nooit zo vaak aan de bal ééns gaan winnen” i GORSKI: h „WIJ BLIJVEN DOORVECHTEN” 1 6 OKTOBER 1975 23 SPORT Penetratie IJver Voldoende o. 'donderdag 22 KNOBEL (Van onze sportredactie) MARC SERNE. ging en is: accentueerden on- was. Nog te spelen: 25 oktober: Polen (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) De 7757 /I en (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD 50 Uit een voorzet van rechts kopt Ruud Geels, gadegeslagen door Zmuda, links, Deyna de tweede treffer in. 5 in de race gering. Johan Cruyff, gevolgd door bewaker Zmuda, was de grote animator van het Neder lands elftal dat Polen met 3-0 klopte. wanneer er niet voor een zo goed moge lijk resultaat wordt gevochten. Gevers: „Het was een idee van mezelf om in Mexico het werelduurrecord aan te vallen. Dat ik tevoren de Ronde van Mexico moet rijden, vind ik geen bezwaar. Het lijkt me een goede voorbereiding. Beter in ieder geval dan de mogelijkheden die je vanwege het slechte weer hier nu nog hebt.” De afgelopen weken reed Gevers onder meer de Grand Prix des Nations, waarin hij zeer teleurstelde en de Grote Prijs van Europa, een tijdrit voor koppels in Bergamo. Met zijn partner Hans Koot bevestigde hij daar zijn vorm door de 60 km in 1 uur, 38 minuten en 54.8 seconden af te leggen. Een gemiddelde van 42.461 km per uur. SCHIJNDEL. Het staat nu ook vast dat André Gevers, wereldkampioen bij de amateurs op de weg, een werelduurrecordpoging zal wagen. De timmerman uit Schyn- del heeft zijn aanval op het record van de Columbiaan Martin Rodriguez (die op 7 oktober 1970 47,553 kilometer aflegde) voorlopig vier dagen na de recordrace van Roy Schuiten gepland. Eén van de redenen dat de Brabander de morgenuren van 4 november verkiest, is dat het hele Nederlandse gezelschap dat met Schuiten naar Mexico reist, dan nog net getuige van zijn race zal kunnen zjjn. Een andere voorname reden is, dat de regerende wereldkampioen in die periode toch in Mexico verblijft, waar hij van 30 oktober tot 2 november met een Nederlandse formatie aan de Ronde van Mexico deelneemt. Gevers’ sponsor Jan van Erp staat garant voor de financiële kant van de record-onderneming. Over de sportieve mogelijkheden valt eigenlijk nog weinig te zeggen. Gevers was tot voor kort een pure wegrenner. Pas in de afgelopen winter en voor de laatste nationale kampioenschappen in Utrecht kwam hij voor het eerst regelmatig in de baan. Joop Middelink, nationaal wegcoach, die Gevers ook in Mexico zal begeleiden: „Het is ook voor mij een open vraag of André daartoe in staat zal zijn. Hij heeft erg weinig op de baan gereden. Aan de andere kant moet ik zeggen dat hij er de juiste moraal voor heeft. Bovendien rijdt hij momenteel bijzonder sterk.” Voor Gevers, die in Mettet de wielerwereld verbaasde door de superieure wijze waarop hij de wereldtitel pakte, is de aanval op het uurrecord vooral van belang als een aanbeveling voor een profcontract. De Brabander heeft al contact met verschil lende teams (Magniflex, TI Raleigh en Brooklyn) die belangstelling voor hem tonen. Pas na zijn terugkeer uit Mexico zal hij echter een beslissing nemen. Er was geen plaats voor hem met een Cruijff, een Rensenbrink en vooral een Rep in topvorm. Nu twee van de drie aanvallers van destijds supervisor In de World Series (honkbal) hebben de Cincinattl Reds in Clnclnattl (VS) de derde wedstrijd tegen de Boston Red Sox met 6-5 gewonnen. De Reds leiden nu met 2-1. Michels echter (voorlopig?) zijn afgeval len en de Eindhovense kanonnier Van der Kuylen bedankt voor de eer, lijkt het er veel op dat zijn bedje bij Knobel is gespreid. deed: „Na vanavond durf ik te stellen dat we, wat spelersmateriaal betreft, in de breedte zelfs sterker zijn dan voor de wereldkampioenschappen". Nederland Polen Italië Finland 5 5 4 6 4 3 1 0 0 1 2 1 1 1 1 5 8 7 4 1 de is B5 De stand: Wales 5-8 (13-4), Oostenrijk 5-7 (11-6), Hongerije 5-5 (7-7), Luxem burg 5-0 (6-20). De stand in groep drie: Joegoslavië 5-8 (11-4), Zweden 6-6 (8- 9), Noord-Ierland 4-4 (5-4), Noorwegen 5-2 (5-12). 1 Knobel gunt daarbij ook zijn collega Rinus Michels alle eer. Knobel: „Een paar weken geleden al heb ik tegen Wim Suurbier en Rudie Krol gezegd dat er een aantal spelers bij Ajax steeds beter zal gaan spelen nu Rinus weer terug is. Vanavond is dat al min of meer uitgekomen”. Toch blijft het een beetje onwezenlijk dat er eerst de nodige rellen moeten komen (de aanloop van de WK kan in dit verband ook worden aange haald) voordat Nederland op een onge kende manier uithaalt. Ruud Krol: „Wij Nederlanders houden wel van een relle tje. Dat was vroeger bij Ajax en Feye- noord voor belangrijke Europa-cupwed - strijden ook het geval. Er gebeurde al tijd wel wat. Dat geeft je als speler toch een bepaalde kick. Dan speel je een goede wedstrijd. Bovendien was ook het publiek formidabel. Je leest in de kran ten: er komen er maar 30.000. Dan denk je: Jezus, het begint weer. Het zit toch niet vol. Dan kom je in zo’n vol stadion en dan zie je de mensen tot de laatste seconden voor die hekken staan te drin gen. Er ging niemand weg. Dan ga je negentig minuten door. Althans ik wel”. prestatie waar ik wel op had durven hopen, maar toch niet voor mogelijk had gehouden. Ik had er in stilte hooguit een beetje op gerekend. Voor de wedstrijd was er een stemming in de kleedkamer die ik in mijn carrière als trainer nooit heb meegemaakt. Na de wedstrijd was de stemming zoals die in München ge weest zou zijn als Nederland wereld kampioen was geworden" dat zullen velen scoorde 1 treffers incasseren. Oblak gaf de Joegoslaven in de zeven tiende minuut de leiding. Na de rust vonnisten Vladic en Vabec de zwak spelende Skandinaviërs, bij wie Ralf Edström een van de weinige uitblinkers was, definitief. Italië en 22 november: ItaliëNeder land. De stand in groep 5 van het Euro pees voetbalkampioenschap De 27-jarige Geels lijkt dus zeker van een vaste positie in het Nederlandse voetbalvlaggeschip, al is dat min of 14— 7 9— 5 2— 3 3— 13 Dat was halverwege de tweede helft al duidelijk, toen de man die tijdens de WK van vorig jaar in West-Duitsland zo’n opmerkelijke hoofdrol speelde werd uitgewisseld voor Bula. Gorski: „Deyna schoot duidelijk tekort in zijn opdracht om Jansen aan banden te leggen. Het was op een gegeven moment onvermij delijk om hem te vervangen. Het hele middenveld had trouwens een injectie nodig, ook vandaar het inzetten van Bula”. en vinden, het trio NOG NOOIT MEEGEMAAKT” Het Westduitse jeugdelftal speelde uit in Trelleborg gelijk (1-1) tegen de Zweedse voetballers. In Warschau won Jong Polen met 4-1 van Jong Griekenland in de strijd om de Europese titel voor voetballers onder 23 jaar. In hetzelfde toernooi eindigde het duel tussen Oostenrijk en Luxemburg in een 1-1 gelijk spel. In de derde ronde van de Engelse beker strijd (League Cup) won Newcastle van Bris tol Rovers met 2-0. Allereerst, belangrijkste tweede van Gorski-equipe moest zijn inbreng in het geheel was opval lend: de blonde ex-aanvaller van Tel star, Go Ahead, Feyenoord en Club Brugge was op beslissende momenten aanspeelbaar, slorpte daardoor een groot deel van de aandacht van de Poolse defensie op en was gisteravond zeker niet te beroerd om ook verdedigend zijn toontje mee te blazen. „Maar”, zo voegde Gorski er wat gela ten aan toe, „ik kan niet anders zeggen dan dat de kansen voor Nederland beter zijn dan de onze. Maar wij blijven doorvechten zolang we kunnen”. Waar mee Gorski maar wilde zeggen dat zijn ploeg over tien dagen in Chorzow er alles aan zal (moeten) doen om in de ontmoeting tegen Italië een royale over winning te behalen. Want alleen dan dwingt de gisteravond zo ontluisterde formatie Nederland tot een overwinning op Romeinse bodem en dat zal, zeker nu Cruijff en Neeskens in die wellicht be slissende wedstrijd niet van de partij zijn, toch niet meevallen. In die periode explodeerde Nederland met gedurfde aanvallen. De agressiviteit van Suurbier en Neeskens, de diepe penetraties van Krol, de techniek van Thijssen, de virtuoze individuele acties van René van de Kerkhof, de verrich tingen van Ruud Geels, die naar een ongekend niveau reikte, het was supe rieur. Natuurlijk hield de agressie het gevaar van tegenstoten in, maar Polen was zo geschrokken dat de counters langdurig achterwege bleven, waardoor de dekking in het hart van de Neder landse defensie, soms wat kwetsbaar werd. Maar wie maalde daarom. Het was zoals Knobel stelde: „Dit was een meer bij de gratie van de weggelopen PSV’er Willy van der Kuylen. Want men zou zich kunnen afvragen of Ajax’ centrumspits überhaupt mee had mogen doen indien Van der Kuylen beschikbaar was gebleven voor tech- nisch-directeur Knobel. Immers, in de uitwedstrijd contra de Polen werd hij slechts zwaar genoeg bevonden om in de tweede helft Willem van Hanegem te vervangen en ook grasduinend in het verleden blijkt het optreden van Geels in de olympische voetbalarena pas zijn tweede volledige wedstrijd voor Oranje te zijn. In de derde ronde van een tennistoernooi in Sydney versloeg Bob Lutz Rosewall. In Barcelona won Borg van Stewart, Vilas van Mandarine, Panatta van Baranco en Nastase van Pohmann. AMSTERDAM. De wapperende manen van Ruud Geels vormden niet alleen de schrik van zijn „cipier” Hen ryk Wawrowski, maar betekenden tege lijkertijd ook een kwelling voor de ge hele Poolse ploeg. Niet dat de Ajacied woensdagavond tijdens de sleutelwed- strijd in het Olympisch Stadion zo bril jant speelde, maar zijn aandeel in de nu al veel bejubelde overwinning op Oran- je’s meest gevaarlijke opponent uit poule om Europees goud. is niet Voor groep twee won Oostenrijk in Wenen moeiteloos met 6-2 (rust 3-2) van Luxemburg. De 14.500 toeschouwers za gen Welzl (2), Krankl (2), Jara en Prohaska scoren voor de thuisploeg. Braun en Philipp tekenden voor de Luxemburgse produktie. De beslissing in deze groep valt op 19 november in de ontmoeting Wales-Oostenrijk. AMSTERDAM Niet zonder galgenhumor merkte Kazimierz Gorski ongeveer een uur na de de ceptie die hij en zijn spelers had den moeten ondergaan op, dat het Italiaanse elftal op korte termijn toch ook wel weer eens zal gaan winnen. Het was niet moeilijk te raden waar de Poolse trainer op doelde. De hoop op een doortocht naar de laatste acht in het toernooi om het Europees kampioenschap is wat de Oosteuropese ploeg betreft nu vooral gevestigd op een negatief resultaat van Nederland op zater dag 22 november in Rome. In ieder geval wacht Gorski de ko mende dagen de taak om de spirit die in het Olympisch Stadion totaal ontbrak terug te brengen in zijn elftal. „Want”, aldus Gorski, „iedereen heeft vanavond kunnen zien dat Nederland niet alleen in voetbaltechnisch opzicht de betere ploeg was, maar ook waar het op de mentaliteit aankwam. De ploeg bleef tot de laatste minuut doorvechten, ook toen de royale overwinning al geruime tijd vast stond. In dat opzicht was het met mijn spelers helemaal mis en dat is een kwalijke zaak. Verliezen op zich behoeft niet erg te zijn, maar het wordt anders Ben van Gelder: „Wij zullen geen enkel initiatief nemen om Quaars elders onderdak te brengen. Wanneer Quaars echter bij een andere vereniging wél de verzekering kan krijgen dat hij zeker is van een plaats in de basisopstelling zul len wij hem beslist niet tegenhouden”. Bertus Quaars, die eerder voor het Bredase NAC uitkwam, voert momenteel onderhandelingen met een club uit de Westduitse Bundesliga. Het was ongelooflijk om te zien hoe Cruijff zijn elftal dirigeerde. Met voorstelbare individuele acties, achteloze passes en een ongekende ijver joeg hij dit Nederlandse elftal op naar eenzame hoogte. Een Oranje dat na de kater van Katowice op een regelrechte revanche uit was. Geels, de technisch zeer begaaf de Thijssen. Krijgli en de voortreffelijke Schrijvers stegen naar zo’n niveau dat Knobel zelfs de gewaagde uitspraak horen. Zegt hij„Ik heb een goede wedstrijd gespeeld, maar het is me alle maal wel erg meegevallen. Qua voetbal ben ik nog nooit zoveel aan de bal geweest. Het leek erop dat ik de longen had als een paard, ongelooflijk. Wat ik anders nooit kon, lukte nu wel.” Over twee van zijn spelers wilde Gorski individuele kritiek kwijt. In lo vende zin voor doelman Jan Tomaszews ki die, hoewel eens te meer aantonend toch eerder een merkwaardige goalie dan een uitgesproken klassedoelman te zijn, de enige Pool was die van zijn trainer een ruime voldoende kreeg. Over Kazimierz Deyna, kort geleden pas na een lang gesprek met Gorski bereid om de nationale kleuren te dragen, zij het dat hij de aanvoerdersband aan Maszcyk had overgedaan, was de grijzende coach beduidend minder te spreken. AMSTERDAM. Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB mag na de schitterende 3-0 overwinning van het Nederlands elftal op Polen de handen dicht knijpen. Zou er na het ronduit briljante voetbal van Johan Cruyff, die zelden zo hard gewerkt zal hebben voor 1500 gulden, een stortvloed van kritiek over de bond zjjn losgebroken als Crujjff er voor de beslissende interland op 22 november in Rome tegen Italië niet bij geweest zou zijn, nu loste dat probleem zich min of meer zelf op. Na de uitwedstrijd tegen Finland kreeg Crujjff, dit keer wegens herhaaldelijk pro testeren tegen de beslissingen van de Hongaarse arbiter Palotai, in de eerste helft tegen Polen z(jn tweede gele kaart in dit Europees kampioenschap voor landenteams. Hij zal dus zeker worden geschorst voor het duel tegen Italië. Een geluk bij een on geluk voor de bond die geen waterdichte afspraken met CF Barcelona had gemaakt, zodat het Spaanse duo toch niet beschikbaar was. Zelfs Knobel wist: „Hoewel de rollen in vijf weken nu weer volkomen zijn omgedraaid zitten we toch met het pro bleem dat we op twee plaatsen geen adequate vervangers hebben voor dat duel in Italië.” Neeskens Geels die, waar anó'ers mee dan met zijn hoofd, Tomaszewski voor de tweede keer kansloos liet. De derde goal was nog mooier. Cruijff passte op de in de diepte instormende Neeskens, die tus sen drie Poolse verdedigers ineens door kopte op de inlopende Thijssen, die met een verschrikkelijk hard schot het doel saldo na de 4-1 nederlaag in Katwwice weer gelijk trok. Nederland, dat een beter doelsaldo en een punt voorsprong op Polen herift, heeft wellicht aan een gelijkspel tegen Italië genoeg om door te dringen tot de kwartfinales van het Europese kampiV oenschap. Tenzij Polen volgende week met meer dan drie doelpunten verschil’ van Italië wint. In dat geval is Neder land alsnog gedwongen om in Rome te winnen. Knobel: „Ik ga volgende week in Polen kijken naar die wedstrijd. Pas daarna gaan we ons grondig voorberei den op die laatste interland. Het uit gangspunt van een gelijkspel in Italië is natuurlijk veel aantrekkelijker dan daar te moeten winnen. Maar zover zijn we nog niet”. In het Aljechin-herdinkingstoernooi in Moskou verloor schaker Hans Böhm zijn eerste partij tegen de Rus Geller Spassky versloeg de Amerikaan Byrne. Humphrey Hosé, de van oorsprong Cura- caose tennisser die in de Nederlandse compe titie is uitgekomen voor landskampioen Po peye, speelt dit weekend met het Venezolaan se team een Davis Cupwedstrijd tegen de VS. Zonder de speelsters Alexandra van der Mije en Corrie Vreeken, beiden spelen in zone-toernooien is in Oosterbeek het Neder lands schaakkampioenschap begonnen. Ada van der Giessen versloeg Mieke van Eist, Erika Belle klopte Fenny Heemskerk, Carla Bruinenberg was de meerdere van Ellis de Graaf en Jeannette Mulder bleek te sterk voor Hanne van Parreren. Remise werd de ontmoeting Cofa van Gent-mej. P. de Klerck. „ZOIETS HEB IK EINDHOVEN. Bertus Quaars zal zeer waarschijnlijk nog deze maand zijn contract met landskampioen PSV tus sentijds verbreken. Quaars, die vorig •laar een driejarig contract met de Eind- hovense equipe tekende en de laatste wedstrijden niet meer in Rijvers’ eerste elftalselectie voorkwam, wil weg bij PSV omdat hij niet langer verzekerd is van een vaste plaats in het eerste elftal. Centraal stond echter de prestatie van Cruijff. In de vorm van gisteravond is hij nog steeds de beste voetballer van de wereld. Na West-Duitsland heeft hij ook nooit meer zo’n formidabele prestatie geleverd in het Nederlandse elftal als gisteravond. Neeskens: „Dat verbaasde mij niets. Bij Barcelona loopt hij week- in-week-uit weer zo te voetballen. De club heeft hem alweer contractverlen- salarisverhoging aangeboden. Cruijff is weer helemaal de oude”. „Tijdens de aanloop voor de wereld kampioenschappen heb ik ook een hele wedstrijd meegedaan, dat was tegen Zwitserland”, herinnert Geels zich. „Die ontmoeting had nog een bijzonder tintje voor mij. omdat ik toen het enige doel punt scoorde: wij wonnen met 1-0.” Hoewel Geels toch bij de laatste 22 van de WK-selectie behoorde, trad hij in West-Duitsland nimmer op de voor grond. Het was echter de enige dissonant die te beluisteren viel. Een begrijpelijke ook, want zonder afbreuk te doen aan de totaalprestatie, waren het vooral de bei de Johannen die een prestatie van uit zonderlijke klasse leverden. Neeskens: „Ik wist dat het eens moest komen. Bij Barcelona heb ik in vier wedstrijden nu ook al vijf doelpunten gemaakt. Ik was klaar voor deze interland”. Zoals het hele elftal een niet voor mogelijk ge houden prestatie leverde. Er waren Duitse journalisten die in hun bewonde ring ventileerden dat het Nederlands elftal zelfs tijdens die onvergetelijke weken in West-Duitsland niet zo sterk had gespeeld als gisteravond tijdens die tweede helft van Nederland-Polen. ..Die mogelijkheden zijn er niet ge weest, want daarvoor speelden wij te weinig energiek. Ik geloof overigens dat ik niets verrassends zeg als ik constateer dat mijn elftal zichzelf had moeten overtreffen om tegen dit fantastisch voetballende Nederland ook maar een schijn van kans te hebben. Maar on danks dit verlies blijft het spelersmate riaal dat vanavond in het veld stond het basismateriaal voor de wedstrijd tegen Italië, waarin wij voor onze laatste kans zullen moeten vechten. En reken erop dat we dat zullen doen”. Ik kan me overigens de tijd niet heugen dat het nationale elftal van Po len zo duidelijk overklast is als deze keer tegen Nederland. Het is ook in Polen een voetbalwijsheid dat je speelt zoals de tegenstander het toelaat. Nou, Nederland liet helemaal niets toe. Het was aan alle kanten superieur en wij speelden beduidend zwakker dan nor maal”. Nederland: Schrijvers, Suurbier, Van Kraay, Krijgh en Krol, Jansen, Neeskens en Thijssen, Geels, Cruijff en René van de Kerkhof. Polen: Tomaszewski, Szymanowski, Zmuda. Bulzacki en Wawrowski. Kasperczak, Deyna (Bula) en Maszczyk, Lato, Szarmach en Gado- cha. Scheidsrechter Palotai (Hongarije). 60.000 toeschouwers. het hij de dat de Maar ZAGREB (Reuter) Door een 3-0 overwinning op Zweden is het Joegosla vische voetbalelftal heel dicht bij de eindzege gekomen in groep drie van de voorronden om het Europees voetbal kampioenschap. Een gelijkspel in thuiswedstrijd tegen Noord-Ierland voor de Joego’s al voldoende. En George Knobel: „Er komt nog iets bij. Als je verliest, dan kan dat beter met 4-1 gebeuren, zoals ons dat in Polen overkwam, dan met 1-0. Na een kleine nederlaag weten voetballers altijd wel enkele excuses aan te dragen die zo’n verlies moeten verklaren. Na een 4-1 afgang is dat onmogelijk. Het was dus vanavond alles of niets”. Vooral de doelpunten nogmaals hoe sterk dit Nederlands elftal Iedere speler uitte zijn optimale inzet, zijn vurige wil, op zijn eigen manier. De Polen werden tot een stel figuranten gedegradeerd. Eerst was er die vlekkeloze pass van Geels op een opgekomen Suurbier, die Neeskens in staat stelde pm half vallend met een kopbal Nederland een 1-0 voorsprong te bezorgen. In de tweede helft bediende Geels zelf wil er echter niets van Hoewel Polen in deze tweede confron tatie tussen de nummers twee en drie van het langzamerhand alweer naar de vergetelheid glijdende toernooi om het wereldkampioenschap bij vlagen werd vernederd, liet het elftal zich toch niet negentig minuten lang overdonderen. Gorski wees in een wanhopige speur tocht naar pluspunten op enkele moge lijkheden die zijn gevreesde aanvallende troika Gadocha-Szarmach-Lato had ge had. Szarmach vond in de eerste helft evenwel het been van Ruud Krol op de doellijn nadat Schrijvers royaal een voorzet van Deyna had gemist en in de tweede helft stuitten achtereenvolgens Gadocha en Lato alleen voor Schrijvers op de gedurfd maar succesvol uitlopende Nederlandse doelman, die met die acties het sein gaf tot anti-Van Beveren- spreekkoren bij het steeds enthousiaster reagerende legioen. Maar Gorski had niet de pretentie om het memoreren van die kansen aan e duiden als gemiste mogelijkheden op een beter resultaat. 5

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23