Haven totfevishal Velsen zoekt andere routes voor zware vrachtverkeer „Geen experiment met enorme risico’s” l' CE WETHOUDER HAN LAMMERS: GEEN COMMENTAAR n 5 Kort IJmondnieuws VOOR KNELPUNTEN OPLOSSING VINDEN Comité Anti-Voorhaven schrijft minister Beroep uitgebracht J F tg? 4I| H DONDERDAG 1 6 OKTOBER 1975 NIEUWS UIT STAD EN STREEK I Naaktstrand ontbreekt BOCKBIER CAFÉ „DE HALVE MAAN” Waarom geen camping --- afe® - - -- - jr -f?r - - Plan Zeebad ligt goed bij VVV en strandondernemers (ADVERTENTIE) 89 (Van onze stadsredactie) ele- ring aal- g 5 de met inen tter cge- Idag ring van g in Luchtfoto van de Heerenduinweg en het duingebied waar het recrentieplan Zee bad zou moeten worden gerealiseerd. VELSEN. Het zware vrachtverkeer dat vanuit het IJmuidens industriegebied de grote rijkswegen op moet om naar de rest van het land te komen, doorkruist dagelijks een aantal IJmuidense en Vel- sense straten. De gemeente onderzoekt nu de mogelijkheden om dit doorgaande verkeer zoveel mogelijk uit de binnen stad vandaan te houden. Dat zou alleen kunnen wanneer een route wordt gevon den, welke nagenoeg aan de buitenkant Bekeuringen. De Beverwijkse poli tie heeft gisteren twee vrachtwagenbe stuurders bekeurd, die hun voertuigen met respectievelijk 4,5 en 3,5 ton hadden overbeladen. is de spoorwegovergang bij het station Oud-IJmuiden. In overleg met de NS, Rijkswaterstaat en het Staatsvissersha- venbedrijf zou deze spoorwegovergang dan verbreed moeten worden. Een tweede route leidt via de Dokweg naar de Kerkstraat en vervolgens naar de Kanaaldijk. Het knelpunt op deze route is dan de brug over de spoorlijn, vlak voor de Kerkstraat, welke eveneens om verbreding vraagt om al het zware verkeer er overheen te kunnen leiden. VELSEN. Door de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) te IJmuiden is een beroep uitgebracht op ds. C. J. Breen thans predikant bij de gereformeerde kerk te Amsterdam (centrum). Dit is het tiende beroep dat door deze Kerk is uitgebracht sinds het vertrek, nu meer dan drie jaar geleden, van Ds. J. Rijne- veld naar Bilthoven. ling on- toe lers >ur- ;len lers ook :ge- zijn Wit, i op mo- oci- :ven kki- zou j de had ni- de- de be sen •so- ler- het der an- eau te etst dan ling Hen tot rkte rige dit het hij in mor col- mo- ven rAD De lard ing, ijke >or- eke ■cht tol- atie be- res- ar- >est itie, rolg ■ijs- IJMOND. Het comité Anti-Voorha ven heeft vandaag in het stadhuis van Velsen een open brief aangeboden aan minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat waarin sterk wordt aangedron gen op het vergeten van de voorhaven. "1 Met de eventuele uitvoering van plan Zeebad zou in Velsen opeens een heel zware nadruk op de recreatieve functie van de gemeente komen te liggen. En uiteraard is men binnen de WV-krin- gen bijzonder enthousiast. Temeer daar de uitvoering van dit recreatieplan voor de WV Velsen van levensbelang is omdat bij de aanleg van een voorhaven het strandvertier waarop men voor recreatie vrijwel geheel is aangewezen wel kan worden vergeten. van IJmuiden ligt en aansluiting geeft op de Kanaaldijk. Afdelingsvoorzitter van de VW, M. Roos: „We zijn zeer enthousiast. Natuur lijk zal het plan ook nog met deskundi gen uit de toeristenwereld worden door gesproken. We hebben wel al gezien dat er binnen het plan geen kampeergele genheid is en daar zullen we voor gaan VELSEN. Als een volslagen verras sing is begin deze week eindelek uit sluitsel gegeven over de plannen voor toekomstige recreatie aan zee in IJmui den. Nadat de voorbereidingen van die plannen jarenlang werden omgeven met een w'aas van geheimzinnigheid, is er nu een discussieplan geopenbaard dat in heel wat hoeken reacties zal opleveren- Een belangrijk element in het geheel is> dal het welslagen van de realisering van een dergelijk recreatief object valt of staat met het wel of niet aanleggen van een voorhaven bij de zuidpier in IJmui den. Hoe liggen deze recreatieplannen bij voorbeeld in Amsterdam, de meest vuri ge pleiter voor de voorhaven? We belden de hoofdstad om een reactie van wet houder Han Lammers. Vla zjjn voor lichter liet hij echter weten: Geen com mentaar. UK 141 en en UK 236 Bockbier is een seizoendrank. Tradi tiegetrouw wordt het gebrouwen voor de maanden november en december. Een seizoendrank is in onze gestroom lijnde maatschappij iets bijzonders, want de lopende produktie afwisselen kost tijd en geld. Vroeger toen wer den veel verschillende soorten bier in Nederland gebrouwen die ieder een eigen groep liefhebbers kenden. Maar wie kennen in 1975 ons Bockbier? Dat is snel gezegd. alle Nederlanders die aan dit stootkrachtige (6‘A alco hol, pils 5 alcohol) bier een goede herinnering bewaren! Ook dit verruk kelijke bier drinkt u in Hagelingerweg 36 - Santpoort keert, kan men onmogelijk tot de kon- klusie komen dat een Voorhaven te IJmuiden deze moeilijkheden met be trekking tot de werkgelegenheid in Am sterdam kan verkleinen. Uit het rapport van de commissie Zeehavenoverleg wordt duidelijk, dat de toevoer van goederen naar Amsterdam-loco af zal nemen van 49,75 miljoen ton tot 27,25 miljoen ton, dat is ongeveer een daling van 45 pet. En dat dan alleen nog als wordt uitgegaan van het voor Amster dam meest gunstige alternatief. Voor de Nationale economie konklu- deert de commissie Zeehavenoverleg in haar rapport een positief effekt, echter met een relatief gering verschil tussen kosten en baten, een zo gering verschil, vooral als we de niet gequantificeerde kosten, de milieuhygiënische risico’s, de planologische problemen, de gevolgen van de oliecrisis, en het vergroten van de concurrentie tussen de haven van Amsterdam en Rotterdam met alle ge volgen van dien voor de nationale eco nomie, daarbij in overweging nemen, dat het Komité Anti-Voorhaven tot de kon- klusie komt dat de Voorhaven slechts een met enorme risico’s overladen expe riment is. Een experiment, opgedrongen door de gemeente Amsterdam, op kosten van de overheid, op ons wat de leefbaarheid betreft al zwaar belaste gebied. Wij hopen en dringen er dan bij U in de hoedanigheid van Minister van Verkeer en Waterstaat op aan dit experiment geen doorgang te laten vin den, opdat de gemeente Amsterdam zich kan richten op voor haar werkgelegen heid vruchtbaarder plannen en de bur gers van de IJmond zich voor de toe komst verzekerd weten van een tenmin ste draaglijk leefklimaat”. vechten. Persoonlijk vind ik ook dat er een naaktstrand ontbreekt, maar wel licht kan dat nog worden ingepast”. VW-directeur A. Toonen: „Dat idee van die koepels is goed. Het is duidelijk dat iedere kustplaats kwetsbaar is bij slecht weer- Er zijn in Velsen niet zo veel mogelijkheden om binnenshuis te recreëren: we hebben het Pieter Ver- meulenmuseum of bijvoorbeeld Beeck- stein. Maar voor dat doel zijn die plan nen voor het overdekte gedeelte uitste kend. Bovendien zie ik zeker brood in het kuhrbad. Daar liggen mogelijkheden. Vooral omdat Duitsers zeker zeer ge- zondheid-bewust zijn”. Volgens het discussieplan Zeebad zal een accomodatie vian 300 bedden ter beschikking komen. Een ongekende luxe voor deze gemeente. Directeur Toonen: „Daar zijn we zeker erg blij mee. De verdeling zou misschien anders kunne- maar er is gebrek aan hotelaccommoda tie aan zee. Het zal erg aantrekkelijk zijn, want in het toerisme geldt de economische regel dat het aanbod vaak de vraag bepaalt”. Voorzitter Roos’; „die voorhaven, daar zijn wij persé tegen. Toeristisch zal het plan Zeebad zeer aantrekkelijk zijn” Toonen: „Voor óns snijdt het mes aan twee kanten”. Als directeur van de Haarlemse VVV „Haarlems Bloei” en als secretaris van het streek-VW Kennemerland-Amstel- land werd ook de heer J. J. Schipper een opinie over het gelanceerde plan gevraagd: „U voelt wel dat ik alleen maar positief kan zijn over zoiets. Iedere impuls aan de kust juich ik van harte toe. Het toerisme is een zeer belangrijke bron van inkomsten. Ik meen dat het vorig jaar 2,7 miljoen aan toerisme bin nenkwam, waarvan 1,4 miljoen in de provincie Noord-Holland. En daar komt nog bij het toerisme is een „schone” industrie, zoals wij altijd zeggen- Straks krijgen we het casino in Zandvoort, misschien dit in IJmuiden. Nou, wij juichen dat alleen maar toe. Er zijn de laatste jaren heel wat bedden aan de kust verdwenen, het is alleen maar goed dat er weer wat bij komen”. TlEft ...-I (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werd aangevoerd: 400 kg. tong; 10 kisten tarbot en griet; 816 kisten kabel jauw; 1315 koolvis; 239 kisten schelvis; 996 kisten wijting; 236 kisten schol; 97 kisten schar; 688 kisten makreel; kisten pilchards; 96 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: grote en grootmiddel tong 13,24; kleinmiddel tong 11,05; tong één 9,97-9,55; tong twee 9,59- 7,25; tarbot 11,40. Per 40 kg.: rode poon 134-67; poontjes 37; tarbot 197-149; griet 160-147; kabel jauw één 92-94; kabeljauw twee 148-80; kabeljauw drie 142-94; kabeljauw vier 112-76; kabeljauw vijf 65-38; koolvis één en twee 74-70; koolvis drie 81-71; kool vis vier 66-21; schelvis één 112-94; schelvis twee 92-72; schelvis drie 79-53; schelvis vier 57-37; schol één 112-94; schol twee 116-100; schol drie 112-76; schol vier 78-35; wijting drie 43-27,20; wijting vier 22,80; makreel één 40-31; makreel twee 35-20,80; schar 70-37; hommen met kop 124; long 78-74; tong schar 124; schartong 68. De besommingen waren: UK 271 6.900, UK 208 ƒ3.600, UK 162 en UK 200 ƒ3.200, UK 135 en UK 145 f 10.000, KW 35 en KW 180 4.100. IJM 9 86.000, HD 94 8.000, VD 6 6.600, VD 46 1.500, UK 23 8.300, UK 43 7.500, Z 183 26.000. De brief luidt als volgt: „De Veisense bevolking volgt met zeer grote interesse de procedure, die omtrent de Voorhaven te IJmuiden is aangespannen. Zij is vrijwel unaniem van mening dat een Voorhaven in haar gemeente niet ge wenst is. Het valt niet te ontkennen dat een aantal bezwaren van de bevolking voortkomt uit eigen belangen. Het is tenslotte haar milieu dat wordt aange tast in de vorm van stofoverlast, stank, lawaai en verdwijning van een belang rijk stuk van haar dagrecreatie. De gro te lijn echter reikt verder dan deze eigen belangen. Een zeventigtal burgers, verenigd in het Komité Anti-Voorhaven, heeft ge tracht enige feitelijke inhoud te geven aan haar klacht. Een studiegroep is op gericht met de bedoeling alle rapporten omtrent de Voorhaven verschenen, met een omwille van de geloofwaardig heid zo groot mogelijke objectiviteit te bestuderen. Als belangrijkste bronnen worden beschouwd het rapport „Unger- De Vos”, het rapport „Velsens stand punt” uitgegeven door de gemeente Vel sen, het rapport van de commissie Zee havenoverleg. „Een maatschappelijke Kosten/Baten Analyse” en de reaktie daarop van de gemeente Velsen. Hoewel het duidelijk is dat de Am sterdamse haven, als vanouds een belang rijke peiler voor de Amsterdamse werkgelegenheid, in moeilijkheden ver- IJMUIDEN Woensdag gearriveerd: Pamir, Boston, Zaandam; Diabas, R’dam, IJmuiden; Gerda Maria, Isle of Man, IJmuiden; Parkesgate, Rochester, IJmui den; Ayuthia, Bremen; Hoof Inch, Swansea; Frenda Star, Thames; Cathari na Oldendorff, Le Havre; Jemrix, Whit by, Whitby, IJmuiden; Cachas, Bremen, IJmuiden; Cumulus, Gunness; Hai, Bre men; Sephan Reith, Bremen, IJmuiden; Tor Belgia, Gotenburg; Hattingen, Tilbu ry; Fonction, Tilbury, IJmuiden; Alca, Klaipeda; Provincia, Londonderry, IJ muiden; Jelck-2, Sluiskil; Stella Atlan tic, Thames; Skogcell Forecster, Noord zee, Velsen; Krusevad, Corpis Christes; Achises, St. Lauwrence; Roelof Holwer- da, Grangemouth, IJmuiden. Woensdag vertrokken: British Merlin, Le Havre; Oliver, Hamburg; Anco Duke, R’dam; Donau, Oxelosund, IJmuiden; Taifun, Rochester, IJmuiden; Plato, Ha- sum, IJmuiden; Cadence, Gainsborough; Tor Anglia, Immingham; Autostada, Le Havre; Gerda-k, Roneby, IJmuiden; Lu ther, Ystad, IJmuiden; Aerdenburg, Delfzijl, Zaandam; Hille Sasse, Gent; Satumus, Aberdeen; Kapetanisse, Tole do; Bavaria, Bremen; Dart, Londen; Valny, Zwarte Zee; Subro Venture, Ab erdeen, Buitenh North Shore, Cont. Plat; Lindon, Archangel; Suruga Aaru, Pireus; Lovech, Malmö, IJmuiden; British Vine, Noordzee; Bremzell, Liverpool; Greif, Neustad, IJmuiden. Donderdag gearriveerd: Osco Surff, Rotterdam; Avenier, Par; Okdlne,Ant werpen; Borre, Oslo; British Fal, Ply mouth; Anne Sobye, Antwerpen; Spray Cap, Port Kelang. Donderdag vertrokken: Vaterland, IJ muiden, Antwerpen; Woerman Ubangi, Bremen; Ayathia, Rotterdam; Tor Belgi- a, Antwerpen; Jemrix, IJmuiden, Whit by. paviljoen Noordzee: „Ik vind het een prachtig plan, anders kan ik niet zeggen- Het is alleen jammer dat het oude gedeelte van het strand er niet aan te pas komt. Ik zou zo’n plan wel dichter bij gerealiseerd willen zien. Want stel dat die voorhaven er niet komt en dit plan wordt uitgevoerd, wat komt er dan van het oude strand terecht? Nee, dit punt is niet zo leuk”. Alle recreatie vind ik positief, dat kun je niet genoeg hebben”, aldus Leen Kos ter van Zeezicht”, dat kan alleen maar voordeel bieden. Ik hoop ook dat de gemeente de paviljoenhouders hierbij betrekt en dat ze het particuliere initia tief niet in de weg zullen staan. Ik weet nu wel dat het op Zeebad met één paviljoen niets is. Daar is niet rond te komen, want er is geen achterland. Dus bang voor concurrentie ben ik zeker niet. Het kan alleen maar vooruitgang betekenen en het is altijd beter dan een Duidelijk positief reageerden de huidi- overslaghaven ge exploitanten van strandgenoegens. De houders van strandpaviljoens staan bijna unaniem gunstig tegenover de strand- plannen. IJmuidens „strandoudste” H. P. Ver swij veren: „Ik vind het plan op zichzelf schitterend, al vraag ik me af waar ze de financiën vandaan moeten halen. Het lijkt me voor een eenvoudige bladplaats een hele onderneming. Er wordt aan Zandvoort en Scheveningen voorbijge gaan en ik vraag me af of de omgeving hier rijp is voor zo’n plan. Maar ik hoop dat het van de grond komt, dat zou leuk zijn”. Ook paviljoenhouder W. J. Ramerman van „Zeedistel” is enthousiast. „En con currentie”, zegt hij, „Nee, daar zijn we niet bang voor. Integendeel. Er zal een grotere toeloop komen en bovendien hebben we van de gemeente toezeggin gen over exploitatiemogelijkheden daar”. De heer F. A. Schellinger, houder van r'L - i-t-: 7- a® Ook de Veisense middenstanders zul len niet in geringe mate meeprofiteren van de toeristenstroom die het Zeebad- project naar Velsen zou kunnen trekken. Afgezien daarvan zullen er in het pro ject voor de bewoners van de bunga lows ook winkels moeten worden ge vestigd. Namens de Velser Ondernemers Centrale de heer J. J. J. Jansen: „Ik kan eigenlijk alleen mijn persoonlijke me ning geven, maar in eerste instantie komen de opzet en de ideeën goed op ons over. We zien er wel wat in. Maar onze eerste vraag was wel: waarom is er geen camping? Wij hebben wel de in druk dat juist aan een camping enorme behoefte is”. Tot zover lijkt dat het merendeel van „betrokken” groeperingen wel gelukkig is met het door wethouder Ockeloen gepresenteerde raamplan. Van Amster dam is oppositie te verwachten, maar tevens van een instelling als de Vereni ging Milieudefensie omdat er een gigan tische oppervlakte duingrond voor het project beschikbaar moet komen. Maar Milieudefensie stelt zich niet afwijzend op. Dit plan is ook voor hen te verkie zen boven een voorhaven, hoewel men niet ondoordacht te werk moet gaan, zo stelt de Beverwijker Bart Scheffer, na mens de Kerngroep IJmond: „We zijn natuurlijk wel blij met dit plan, zeker ten opzichte van de voorhaven. Maar je moet wel enorm uitkijken dat je niet met het ene probleem het andere ver dringt- want zover ik mij herinner be stond het oorspronkelijke plan Zeebad (dat in 1961 werd ontworpen) uit een plan voor uitsluitend dagrecreatie. Maar het is nog niet ingevuld wat er precies gaat gebeuren, dus we zullen het scherp in de gaten gaan houden. Met daarbij de aantekening dat de mogelijkheid dat er een kléine voorhaven komt ook nog steeds bestaan en daar moet men voor uitkijken’ --- -.-V- - '•'■V: - - Een van de uitgangspunten welke in onderzoek zijn, is het afsluiten van de Raafstraat voor verkeer gaande van west naar oost. Dat vrachtverkeer zal dan de Dokweg moeten kiezen en ka<n vervolgens keus doen uit twee verdere routes. Een route is via de Halkade naar de Oranjestraat en dan afbuigen naar de Kanaaldijk. Een knelpunt in deze route ■- i s?- .---‘■'-V - - - j| ■»-7 ani-i ,u óm

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5