Aanrijding op Schulpweg Rijverbod voor Velsenaar Auornaat DE ROOIJ gekraakt O Aanwinst voor imbecielenschoo! „De Zevensprong” IL BONT Bestuur gaat praten met Zaanstad, Rotterdam en Alkmaar VELSEN-IJMUIDEN BEVERWIJK 1 6 DONDERDAG OKTOBER 19 75 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 7 Vooroordelen i- Praktijk (Van een onzer verslaggeefsters) Stagemogelijkheden City Rotterdam Overlaadstation Onder leiding van Rietje van Wa- veren en met assistentie van Hen- nie Blom heeft dit negental de af gelopen maanden vele uren achter het weefgetouw doorgebracht. BEVERWIJK In de bijzondere school voor imbeciele kinderen „De Zevensprong” werd gistermorgen feest gevierd. Aanleiding tot de festiviteiten vormde de onthulling van een fraai wandkleed, ontwor pen en vervaardigd door de leerlin gen Bep van de Elzen, Alice Smit, Astrid Bonsel, Jans Metselaar, Rob van Goor, Corrie Smit, Thea Mol, Thijs de Groot en enJoop Nagel. PLEIN 1945-3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier >t ie le t- Stadsschouwburg HET IS NU ALWEER enige tijd geleden dat Cecil B. DeMille voor „Paramount” het epische filmdra ma „De tien geboden” vervaardig de, waar ongeveer tien jaar bijbel studie, research en planning aan was voorafgegaan. Een dergelijk zorgvuldige voorbereiding bleek noodzakelijk, omdat het filmver haal de periode omvat van de ge boorte van Mozes af, tot het mo ment dat hij het joodse volk bij de grens van het beloofde land heeft gebracht. De geschiedenis van het brandende braambos, de tien pla gen van Egypte en de wonderbaar lijke ontsnapping aan de soldaten van de farao, dwars door de Rode Zee ontbreken evenmin, met als climax het moment dat Mozes op de bergtop de tien geboden ont vangt. Luxor Kennerner Theater met Bert van der Veer BEREIKBAAR VOOR IEDERE VROUW. Leerlingen weefden wandkleed ge- (Van een onzer verslaggeefsters) Over zes weken komt CAIJ-kip op tafel (Van een onzer verslaggevers) 1 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) at >P Er gebeuren prachtige dingen als de NOS op Nederland 1 de zendtijd krijgt. Niet alleen ontstond er een fraai wand kleed, maar de kinderen bleken het we ven tevens ontzettend leuk werk te vin- De Nederlandse televisie is er niet mee gered. Dat kan evenmin verwacht wor den van NCRV’s Open Boek, een program ma dat de belangstelling voor het lezen moet gaan bevorderen. Het draaide na tuurlijk toch weer uit op loodzware kris- kras-informatie. Het behoort tot de taken van de televisie ook int jrmatie over lite ratuur te geven. Maar in de eerste plaats moeten er goede programma’s worden gemaakt. Die door Krom zo gewenste slachting blijft nog zes weken uit. Eind november komt het CAIJ-bestuur met een rapport over de afvoer naar Zaanstad en Alk maar. Pas dan kan het algemeen bestuur de kip op tafel zetten. VELSEN-NOORD. Op de Schulp weg in Velsen-Noord is woensdag een botsing geweest tussen een fietser en een bromfietser. De 48-jarige Velsense fietser liep (ver moedelijk) een hersenschudding op, ter wijl de 17-jarige Beverwijkse bromfiet ser een arm uit de kom had. Beiden zijn door de Ongevallendienst naar het Rode Kruisziekenhuis in Bever wijk gebracht. ;e in m ij ■n as (Van een onzer verslaggeefsters) in TER GELEGENHEID van de herfst vakantie zijn er in dit theater voorts van zondag tot en met vrijdag jeugdma- tinees, met als grote attractie de verto ningen van „Pipo en de piraten van toen”. Op deze manier kunnen de kinde ren hun favoriete televisie-clown, in ge zelschap van Mammalou, Klukkluk en Plom nu eens in groter formaat beklj- OOK DE rolbezetting mocht er zijn. Deze werd aangevoeld door Charlton Heston als Mozes, geassisteerd door Yul Brynner in de rol van de Egyptische prins Ramses, die later farao zou wor den. Voorts speelt Anne Baxter de ver leidelijke prinses Nefretiri, vertolkt Ed ward G. Robinson de slavendrijver Da- than en kan men Yvonne de Carlo zien als Sephora, de vrouw van Mozes. GEEN WONDER dat de film in die tijd overal een bijzonder grote belang stelling heeft getrokken, om daarna ge regeld voor reprises in aanmerking te komen. In feite is dit nog altijd het geval en komt men „De tien geboden” telkens weer in de bioscoopagendas te gen. Thans ook in die van City, waar dit gerenommeerde epos van heden- tot en met woensdagavond opnieuw zal gaan draaien. VOOR MILJOENEN is James Bond, geheimagent 007 nog steeds het einde van filmamusement, onverschillig of de ze nu door Sean Connery of zoals in „Live and let die” die Roger Moore („The Saint”) wordt gespeeld. Voor deze bijna legendarisch geworden held is im mers een succesformule uitgedacht, zo dat hij waanzinnige stunts kan uithalen, om daarbij met allerlei mooie vrouwen rond te dartelen. „Live and let die” is inmiddels ook alweer enige tijd geleden gemaakt, maar menig bioscoopbezoeker zal nog gaarne eens een oogje aan de onoverwinnelijke James Bond komen wagen. Dit kan nu ook weer van vrij dag- tot en met zondagavond in de Velsense Stadsschouwburg, in de mati nee van zondag afgewisseld door „Win- netou, het grote opperhoofd”. In de hoofdrollen Pierre Brice en Lex Barker, die deze indianenfilms ongetwijfeld be roemd hebben gemaakt. ken, dan gewoonlijk op het beperkte beeldscherm het geval mag zijn. Schoolhoofd Jacques van Gorkum van „De Zevensprong” betoonde zich bijzon der gelukkig met het unieke werkstuk, waaraan elke andere school naar zijn mening een puntje kan zuigen. Blij ook was hij met de spontane medewerking van Rietje van Wa veren, die als moeder van één der Zevensprongkinderen het plan opvatte met een groepje leerlingen te gaan weven. In totaal is zij bijna een half jaar lang met het negental in de weer geweest en dit stukje ouderpartici patie wierp onvermoede vruchten af. En dan komt (waarschijnlijk als de on vermijdelijke apotheose in de STER- reclame: „En dan is er koffie”) tv-maker Gied Jaspars zijn gal spuien in het nieuwe nummer van het weekblad Vrij Nederland. Hij noemt het huidige tv- aanbod beledigend, amateuristisch, ba naal, obligaat; hij vindt dat de tv gefi- xeerder, voorgeprogrammeerder, logger, bioscoopachtiger is geworden; hij meent dat kwaliteit en originaliteit, vakman schap en intelligentie ver te zoeken zijn; hij mist inzet, gedrevenheid, verantwoor delijkheidsgevoel; hij signaleert dat de Nederlandse televisie ooit uniek was, ruim van opzet en karakter. „Reddeloos verloren”, is de conclusie van Gied Jas pers. Het is extreem, maar niet veel an ders. De man moest een bloedproef onder gaan, waarna z’n rijbewijs werd ingeno men. het algemeen bestuur weinig scherpe uitvallen in de richting van het dagelijks bestuur viel te halen. Wethouder P. Vos (Heemskerk), lid van dat dagelijks bestuur, maakte nog wel een opmerking, die Zaanstad niet zo ffijn in de oren moet klinken. Hij vond, dat Zaanstad maar weinig enthousiasme toonde bij het zoeken van k’anten voor de onrendabele oven. Zaanstad komt ook niet met afgeronde voorstellen, zei wet houder Vos, die voorts zijn twijfel uit sprak over de realiteit van de cijfers die Zaanstad verstrekte. Kortom, Zaanstad hoefde van Vos niet zo nodig. De Heems kerkse wethouder verpakte deze mening in zijn verklaring hoe hij vorige week tijdens de raad Heemskerk er toe geko men was tegen het CAIJ-voorstel om met het vuil naar Zaanstad te gaan, uit te varen „Het kwam mij allemaal wat te definitief voor”. Zijn collega, uit Castricum, wethouder ir. H. van der Velden kon zich in het betoog van wethouder Vos vinden en was tegen het Zaanstad-Alkmaar plan, Wethouder J. Krom (Uitgeest) zag liet CAIJ-plan als „doelmatig en efficiënt". Het CAIJ, zo vertelde een contactpersoon met Het voetbal bedreigt de goede bedoelin gen van de NOS niet. Het provinciale gebeuren krijgt aandicht in Van gewest tot gewest; de ARP mag even politieke propaganda voor het eigen hok maken; in Werkvzinkei worden vrijwilligers voor het welzijnswerk opgeroepen; Den Haag Vandaag geeft nieuws uit de re sidentie; Panoramiek brengt achtergron den over de perikelen in Suriname; Stu dio Sport geeft beelden van de revanche- wedstrijd; en terwijl de pyjama’s al aan getrokken worden, krijgen landgenoten de gelegenheid hun hart te luchten in de Sprekershoek Maar soms, in momenten van oprechte twijfel, vraag ik mij af of dit alles wel de aard van het beestje is, of al deze prachtige initiatieven wel vol doen aan wezenlijke eisen van het mas- sa-medium. Want ik ben niet van plan Werkwinkel te bellen; ik lees de plaat selijke krant voor het nieuws uit de om geving, en weet mij desgewenst best te informeren over Politiek Den Haag en kibbelend Suriname, al mag de tv er niet aan voorbij gaan. De Sprekershoek ligt herhaaldelijk bij de benzinepomp of in de supermarkt; Nederland-Polen was toch, juist deze wedstrijd, niet recht streeks, en de zendtijd politieke partijen vermag mijn politieke keuze niet te beïn vloeden. Gelukkig was er nog het tv- spel „Wednesday love”. Dat was voor treffelijke televisie voor alle mensen, al weer. want dat is typerende thematiek voor het Engelse tv-drama: het trachten van een vastgelopen medemens de eigen situatie te veranderen. den, waarmee voor hen nieuwe hobby is geboren. hij, is middels Rotterdam Li gesprek gekomen over de vraag of het mogelijk is het totale aanbod van IJ- mond-vuil (105.000 ton) per schip naar de ovens in de Rijnmond te vervoeren. Vijf verbrandingsovens in de Rijnmond staan ongebruikt en Rotterdam wil dol graag vuil hebben om de enorme nadeli ge exploitatiekosten van de batterij ovens wat te drukken. En de IJmond zou Rotterdam hierin kunnen helpen. onthulling van het wandkleed door de gehele scholengemeen- Van Gorkum: „De publieke opinie zegt maar al te gauw, dat zwakzinnige kinde ren niets kunnen. Dit wandkleed bewijst het tegendeel. Je kunt met zwakzinnigen juist heel veel doen. In deze produktie- en prestatie maatschappij beschouwt men de zwakzinnigen als minder, maar dat is gewoon niet waar, ’t Zijn geweldi ge mensen, bij wie alleen het intellectu ele facet is weggevallen. Al die andere gevoelens waarover de mens beschikt, bezitten ze wel degelijk. „Daarom moet de zwakzinnigenzorg uit de klinische sfeer worden gehaald. Je moet de boel opèngooien, met de kinde ren koffie gaan, drinken, met ze in het park wandelen, ze van al die zo normale zaken laten genieten waar ze nu vaak nog worden buitengesloten”. Hoewel de leden van het algemeen bestuur geen zoete broodjes bakten met het dagelijks bestuur zag men toch wel De klok heeft vier keer geslagen, en de AVRO mag het woensdagmiddagpro- gramma voor de kinderen vullen. Ach, wat een armoede. De verantwoordelijken voor dit pakketje kwijten zich met een werkelijk verbijsterende gemakzucht van hun taak. Eens in de vijf weken komen er nu AVRO’s Toppop-tips, alsof het nog niet genoeg was. Toppop nam altijd een hoop materiaal op dat niet aansloeg en niet voor uitzending in aanmerking kwam. Daar is nu ruimte voor gecreëerd. Bij „De Zevensprong” tracht men deze opvatting ook in de praktijk te verwe zenlijken. Daarbij stuit men echter steeds weer óp dezelfde ingeroeste voor oordelen, deels voortgesproten uit on kunde, deels uit kortzichtigheid, deels ook uit angst. Van Gorfcum: „Onze school telt twee ënvijftig leerlingen, in leeftijd variërend van zeven tot negentien jaar. Ze zijn in vijf groepen onderverdeeid. Met de oud ste kinderen werken we een stagepro gramma af. Vier leerlingen helpen in peuterspeelzalen, tw§e werken op het land, twee zijn er op een kinderboerderij geplaatst en weer een ander kind reikt de tuinman van Lommerlust de helpen de hand. Dat gaat prima. EEN GROOT deel van het verhaal werd op de authentieke plaatsen in Egypte opgenomen, terwijl de regisseur voor de figuratie maar liefst vijfentwin tigduizend mannen en vrouwen op de been wist te brengen. Ook voor de decors werden enorme bedragen uitge trokken, evenals voor de kostuums en de rekwisieten. BEVERWIJK. Het Centraal Afval verwerkingsbedrijf IJmond heeft van het algemeen bestnur zes weken de tijd gekregen om de onderhandelingen met Zaanstad en .Alkmaar over afvoer van het TJmond-vuil naar de ovens in die plaatsen af te ronden. In dit huiswerk werd woensdagavond tijdens de vergade ring van het CAIJ in het Stadskantoor ook een nieuw element gevoegd: afvoer van het vuil per schip naar de ovens in de Rijnmond. Rotterdam zou f 35 per ton vragen, exclusief de transportkosten. Voorts ligt in de schoot der toekomst verborgen hoe hoog de afkoopsom van de reeds gesloten leningen van 38 mil joen gaat bedragen. De werd schap bij gewoond. De negen geestelijke vaders en moeders trokken in gezamen lijke inspanning een va", waardoor het weefwerkstuk zichtbaar werd. Door enthousiaste medeleerlingen werden zij met een hartelijk applaus beloond. Daarna kon ie r e’.itttr’dc mu ziekgroep gaan spelen en het feest ter ere van de onthull'r. v.vi èit stukje groepswerk een aanvang nemen. IN DIT THEATER wordt van heden tot en met woensdagavond de gulle lach tot parool verhevenj dank zij „De Char iots”. een onlangs ontdekt kwartet Fran se komieken. Zij vertonen hun malle fratsen thans in de klucht „Maak ’m soldaat!”, waarin .zij als vier domme rekruten genoodzaakt worden de petoet in en uit te rennen. Met als grote rivaal een pesterige sergjeant, die aart het slot zijn trekken uiteraard volledig thuis moet krijgen. En in de matinees van zondag en woensjdag eveneens een india nenfilm, maar dan „Winnetou in de dodenvallei”. Hun inspiratie putten zij uit eigenge maakte tekeningen, die natuurgetrouw werden na.geweefd. De zes op deze wijze ontstane werkstukjes werden door me vrouw Van Waveren samengevoegd tot een kleurrijk geheel, dat sinds gisteren als het fantastische resultaat van waar toe wevende Zevensprongkinderen in staat zijn in de schoolbal te pronken hangt. VELSEN-NOORD. Een sigaretten automaat op de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord is in de nacht van dinsdag op woensdag gekraakt. Zestien gulden werd buit gemaakt en totaal zestig pak jes sigaretten. Voorzitter H. van der Werff, die steeds mat?” weer benadrukte geen dis cussie over cijfers en interpretatie van ste’i'.r en te willen, had het niet bijzon der moeilijk. Het CAIJ moet nog een studie laaken waar precies het overlaad station moet worden gebouwd, zei hij. HET ENORME succes van „De Peet vader” moest wel in een vervolg resulte ren en om geen misverstanden te doen ontstaan werd deze nieuwe film eenvou dig „De Peetvader II” genoemd. Dit vervolg, ook weer beginnend met een familiefeest dat de introductie van de hoofdpersonen vereenvoudigt, heeft daardoor meer zin en achtergrond ge kregen dan de eerste aflevering van het Ad Visser praat het wel aan elkaar met zijn inhoudsloze kreten, en dan mag hij meteen doorgaan met de presentatie van „Kies je Sport”. Nieuw! Iedere keer zal een andere sport belicht worden, de serie maakt zichzelf. Voor het slot haalt iemand dan nog wel een jeugdfilm van de planken, de brave borst was helemaal vergeten dat hij jaren geleden zijn trouw ring daar had neergelegd. Deze tv-kijkers verlangen naar goede programma’s. Is dat nou te veel vraagd? Trots poseerden de negen Zevensprong- pupillen, die onder leiding van Rietje van Waveren bijna een half jaar aan het wandkleed hebben gewerkt, bij hun zo juist onthulde werkstuk. VELSEN. Vannacht om twee uur is een 22-jarige Velsenaar door de politie aangehouden en op de bon gezet omdat de man met alcohol in het lijf achter het stuur zat. Eind november wil het algemeen be stuur van het CAIJ een kant en klaar rapport over afvoer naar Zaanstad en Alkmaar in bezit hebben. Deze eindcon clusie is precies datgene, wat het dage lijks bestuur aan de negentien leden van hei algemeen bestuur had gevraagd en waarover zoveel deining ontstond. Van die deining viel woensdagavond bitter weinig te merken. Nu had voorzitter H. van der Werff al in zijn inleiding de hand in eigen boe zem gestoken, zodat er voor de leden van het algemeen bestuur weinig eer aan Een scène uit het episch filmdrama „De: tien geboden”, met rechts yul Brynner als de Egyptische prins Ratnses. In City- Velsen worden hiervan weer reprises gegeven. Het zal voor complete categorieën van het Nederlandse volk wellicht moeilijk te geloven zijn, dat er dag-iin-dag-uit zonder meer hongerlijders voor het tv- scherm gaan zitten. Ach, de maag is goed gevuld, de koffie pruttelt op het thee lichtje, nee, de honger is gebaseerd op gebrek aan voedsel voor het grenzeloze geloof in een fabelachtig medium, in de onthutsende creativiteit van mensen. in, dat praten met Zaanstad en Alkmaar op dit moment de en ge weg is om uit de vuilproblemen te komen. J. C. van Dijk (PvdA-Beverwijk) steld dat hij achter het besluit van juni 1974 bleef staan om in de IJmond een oven te bouwen. Volvens wethouder Krom (Uit geest) moest er nu maar eens een einde komen aan het spelletje. „Als we hier mee doorgaan maken we ons eeuwig belachelijk. En trouwens, je wordt het goed zat. Als we besluiten niet naar Zaanstad te gaan, moet er hier verbrand worden. De kip van het CAIJ dient nodig geslacht te worden". verhaal der Gorleones. Zodat een span nende en tegelijk zinvolle en overzichte lijk in elkaar gezette misdaadfilm is ontstaan, waar de meesterhand van re gisseur Francis Ford Coppola duidelijk in kan worden onderkend. Dit vervolg zal nu van heden- tot en) met woensdag avond in het Kennerner 'Theater worden vertoond. „MEISJES VOOR geen kunstjes te moe”, luidt de slogan voor „Erotisch speelgoed”, welke film voor de naeht- voorstellingen van vrijdag en zaterdag is bestemd. Voorts in de matinee van zon dag de Nederlandse jeugdfilm „Pipo en de piraten van toen”, terwijl voor de tweede zaal van dit theater de prolonga tie van de voortreffelijke western „On ce upon a time in the west” kan worden aangekondigd. „Toch is het vaak bijzonder moeilijk geschikte stagemogelijkheden voor de kinderen te vinden. Hetzelfde geldt voor leerlingen, die na afloop van de school opleiding eigenlijk best in een vrij be drijf zouden kunnen worden geplaatst. De mensen staan er huiverig tegenover en nemen in plaats van die zwakzinnige liever een „normale” werknemer in dienst. Die mentaliteit tref je overal aan, zelfs in kringen die beter zouden moeten weten. Je wordt er wel eens moedeloos van. Ook in financiële zin. Werkende jongeren, universiteiten: sloten geld worden daarvoor beschikbaar gesteld. Maar op dit soort onderwijs wordt beknibbeld, ’t Zijn toch maar zwakzinnigen, zegt men dan. Nee. ’t Zijn mensen met een beperkte intelligentie, maar wel mensen, met recht op precies dezelfde voorzieningen als al die ande ren. En daar vechten we voor”. Hij kon zich voorstellen, dat er een „betere plaats” voor dat station kon worden gevonden dan het huidige ter rein op het industrieterrein Beverwijk- Velsen Noord, nabij de gebouwen van De Tunnel. wellicht een

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7