FILMMUSEUM EINDELIJK OPEN FILMS BOUWMARKT Sara V aughan op Newport-concert Verbouwd Vondelpark-oaviljoen voor cinefielen gratis KINDERBOEKENWEEK LSTEMM de PARIS voor al uw Gebreide KINDER en DAMESMAILLOTS The Family gespeeld in New Yorks theater GROTE SORTERING Koudenhorn 54 V R IJ D A G 1 7 OKTOBER 19 75 KUNST 19 French Connection 2 Ik zie het niet meer zitten ekn ELEKTRA en SCHAKELMATERIAAL F» „ER IS WEER EEN publieke vermakelijkheid bijgekomen. Een bioscoop natuurlijk. Waarom ook niet? Volloopen doen ze allen. Welk nummer? Knap wie den tel niet kwijt raakt”. BONTMANTELS PRAGENTA BREESTRAAT 145 ALLE SOORTEN LIJMEN EN KITTEN |^KEUR B.V.>| Zo luidde een perscommentaar bij de opening van de Odeon Bios coop op het Singel in Amsterdam op 2 februari 1912. Men kan het be richt tegenkomen op een van de aanplakzuilen in de hal van het Filmmuseum, waar een tentoonstel ling van affiches, foto’s, oude pro gramma’s en kranteknipsels gehou den wordt onder de titel „Amster dam in Film - Film in Amsterdam”. Een en ander ter begeleiding van het feit dat het Filmmuseum nu eindelijk zijn poorten kan openen in het Vondelpaviljoen> eens - een eeuw bijna geleden - een sociëteit voor de beter gesitueerde burgers van Amsterdam. in Amsterdam Nachtvoorstellingen Filmmuseum Vier vuisten? Prolongaties Voor de jeugd Eiland Nachtvoorstellingen (ADVERTENTIE) Het is weer -f J (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) de CHARLES BOOST Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen U aangeboden door de leden van de Nederlandse Boekverkopers Bond - kring Kennemerland. Als u die bij uw boekhandel gaat halen hoeft u voor een Beatrix Potter Poster slechts 50 ct. te betalen DEN HAAG (ANP). Op 29 oktober 1975 gaat in het New Y’orkse Westside Theatre (een off-Broadway theater) de Engelstalige première van „The Family” van Lodewijk de Boer. De voorstelling is een co-produktie van het Chelsea Thea tre Centre en producer Peter Witt, de producer van de Londense succesmusical ..Billy”. Het stuk wordt geregisseerd door Barry Davis, een Amerikaanse toneel- en televisieregisseur. Kijk vóór u koopt bij Het betere genre Exclusieve kollektie Uw bontadviseur (sinds 1929) Beverwijk - tel. 02510 - 2 80 75(geen filialen) 30 en 70 den PANTY’S Alles in vele kleuren 15 t/m 25 oktober Heel veel kinderboeken vindt u in de kinder boekenmolen* Openingstijden: dagelijks van 8.00 - 12.30 uur 13.30 - 18.00 uur zaterdags van 8.30 - 16.00 uur tel. 023 -321212. ving ontvlucht en in de jaren twintig beren gaat jagen in de Rocky Moun tains, maar door de omstandigheden ge dwongen een niets ontziende jacht op Indianen begint. Het Filmmuseum in het Vondelpark; Joris Ivens in z’n jonge jaren; met hoge hoed filmpionier en bioscoopexploitant F. A. Nöggerath. Op 3 november 1975 gaat in het Lon dense Westend Theatre „The Duke of York” het blijspel ..Roger’s last stand" van de Nederlandse auteur Dimitri Frenkel Frank in Engelstalige wereld première. Het stuk heeft al een zeer succesvollc tournee van zes weken door de grote Engelse steden gemaakt. Beide produkties zijn resultaten van het werk van United Dutch Dramatists, een groep van 14 Nederlandse auteurs. 40 en 80 den. KINDERPANTY’S Heren- en Dames KNIEKOUSEN ho Het in augustus 1927 opgerichte strijd blad „Filmliga” hangt er achter glas, samen met het manifest waarmee de oprichting vergezeld ging, ondertekend door prominente figuren uit de kunst- I'f ROTTERDAM (ANP). Onder de ti tel „Newport Jazz Weekend” zullen op 31 oktober en 1 november in De Doelen in Rotterdam twee nachtconcerten plaatshebben waar te horen zijn: Sarah Vaughan. Earl .Fatha” Hines, Benny Carter Charles Mingus, Don Pullen, Ro ger Adams, Jack Walrath, Dennie Rich mond. Dick Hyman. Ruby Braff, Joe Newman, Pee Wee Erwin. Jimmy Max well, Eddie Hubble, Kenny Davern, Car men Mastren. Bobby Rosengarden, Geor ge Duvivier en Carrie Smith. 100 bezoekers ingericht die een technisch optimaal verzorgde projectie kunnen verwachten. Met de exploitatie van het royale terras rond het schouwburgachti ge gebouw is deze zomer begonnen. Zo gaat het Vondelpark-Paviljoen, lang verwaarloosd en onvoldoende geëxploi teerd, een nieuw uitgaanscentrum voor Amsterdam betekenen, met film als voornaamste attractie, maar tegelijk met alle mogelijkheden om daar omheen an dere activiteiten van ontspannende aard te ontwikkelen. Dinsdag was het „open huis”, een mogelijkheid voor iedereen, van subsi diërende instanties, architect en verbou wers, bioscoopfunctionarissen, filmjour nalisten en collega-museumdirecteuren tot en met het „gemene volk” een kijkje te nemen in het gebouw. Men kon filmpjes zien over Amsterdam in het nieuwe filmzaaltje en een blik werpen op de tentoonstelling die een overzicht wil geven van hoe Amsterdam tussen 1900 en 1940 het filmcentrum van Ne derland werd. DE LANGZAME GROEI van het bio scoopbedrijf tot het middelgrote en luxe-theater, zoals Rembrandt en Tu- schinski, vindt dan plaats in de twintiger OVER „DE INTOCHT van de Levende Photographic” in Amsterdam heeft Adriaan Briels nog niet zo lang geleden een gedegen historische studie geschre ven, waarin hij aangaf op welke plaatsen in de stad voor kortere of langere tijd zaaltjes gehuurd werden om er de Cine- matograaf te introduceren. Dat gebeurde in de laatste jaren van de vorige eeuw, waarna filmvertoning als verlengstuk van variétévoorstellingen zorgden voor een verdere gewenning van het uitgaan de publiek aan de bewegende beelden. Van een geregelde exploitatie, dus van het optreden van de bioscoop die zich uitsluitend met het vertonen van films bezighoudt, is pas na plm. 1905 sprake (Nederland’s eerste bioscoop zou dateren uit 1903, Tivoli in Rotterdam) en de explosie van vaste bioscooptheaters vindt dan omstreeks 1910 plaats. De wat schampere opmerking aan het begin van dit artikel getuigt ervan, dat niet iedereen blij was met de expansieve bioscoop-ontwikkeling in die jaren: Pa- risien in 1910, Elite Bioscope Union op de Heiligenweg in 1911, evenals de Rem brandt Bioscope (niet te verwarren met het Rembrandt Theater op het veel bezongen Rembrandt Plein, dat pas in 1918 bioscoop werd), Odeon op ’t Singel in 1912, de Witte Bioscoop in 1913, enz. ,,’t Zal er nog van komen dat er geen straat meer is zonder Bioscoop”, merkte een andere verontruste journalist in die tijd op. Van die snelle ontwikkeling van het bioscoopbedrijf geeft de tentoonstel ling in het Filmmuseum via historisceh documenten een beeld. Theo Frenkel sr die films maakte in de voormalige Hol- landia Studio’s van Binger aan het Spaarne in Haarlem stichtte in 1919 een verhuurkantoor aan het Spui in Amster dam. Van hem is een brief bewaard, in 1919 gericht aan Jean Desmet van Pari- sien, waarin hij zijn succesvolle film „Pro Domo” aanbiedt voor 55 cent per meter. TIJDENS DE manifestatie „Amster dam in Film Film in Amsterdam” die tot 7 november zal duren, wordt overdag tijdens de lunchpauze (beginnend om 12.30) een drie kwartier durend pro gramma vertoond van films over Am sterdam uit de jaren 1900 tot 1930, boeiende en nostalgieke documenten van historische waarde die voor iedereen de noodzaak van een goed functionerend Filmmuseum al duidelijk maken. EERST HEETTE de film „De Mosterd komt me de Neus uit” („La Moutarde me monte au Nez”), maar Luxor heeft de zaak wat netjes willen houden en als titel voor deze Franse klucht gekozen „Ik zie het niet meer zitten”. Het ver haal gaat over de chirurg Hubert Durois, die tegelijk burgemeester is en als echte fatsoensrakker de verkiezingen is inge gaan, daarbij gesteund door zoon Pierre die een verstrooide wiskundeleraar is aan een meisjeslyceum. Als hij bij toe val terecht komt in het huis van een nogal los levende filmster is de plaatse lijke krant, waarvan de hoofdredacteur een verklaard tegenstander is van Du rois als burgemeester, er als de kippen bij om zoonlief van liederlijk gedrag te beschuldigen. Het een haalt het ander uit en op het laatst ziet niemand het meer zitten. Deze reeks bedachte klucht- situaties is geregisseerd door Claude Zi- di, die naam maakte als regisseur van het komiekenkwartet Les Chariots en in dat werk al bewijzen te over gaf dat hij voor weinig terugdeinst als het gaat om de mensen aan het lachen te krijgen. Pierre Richard is de leraar, die ongewild een golf van erotische verwikkelingen ontketent en daardoor de verkiezings campagne van zijn vader (Claude Pie- plu) leijk in de war stuurt. En Jane Birkin is de mooie filmdiva die voortdu rend met haar geliefde in Washington, de diplomaat Weissinger belt met wie ongetwijfeld Kissinger bedoeld is. In Luxor dus. wereld als Harley Toorop, Menno ter Braak, Cees Laseur en filmmensen als Joris Ivens, Ed Pelster en filmcriticus L. J. Jordaan. Het tijdschrift leidde weer tot de oprichting van het avant-garde- theater De Uitkijk en stimuleerde tot de eerste proeven van niet-commerciële filmkunst als „Regen” van Ivens en Mannus Franken, „Jardin du Luxem bourg” van Franken en ander werk waaraan vaak de naam Ivens als meest actieve filmer in die jaren verbonden is. JORIS IVENS ONTBRAK niet onder de vele belangstellenden die dinsdag ge tuige wilden zijn van de uiteindelijke opening van het definitieve Filmmu seum. De grijze meester, op het ogenblik werkend in Parijs aan de voltooiing van zijn gigantische China-film, was de eer ste die Jan de Vaal gelukwenste met het door hard vechten bereikte resultaat. En na hem volgde een uiteenlopend gezelschap van officiële en minder offi ciële figuren die van deze voor de film en voor de filmhistorie zo belangrijke gebeurtenis een feestelijke bijeenkomst maakten, een contact-middag en avond die al een goede indruk gaf van de rol die het Filmmuseum in de toekomst in eigen huis zal spelen. Het moet een contactcentrum worden voor filmlief hebbers, die historische filmhoogtepun- ten, maar ook nieuw werk uit onbeken de landen willen zien en daarover willen praten. Voor hen ligt een druk program ma klaar, eerst een reeks oude Neder landse films uit de dertiger jaren en daarvoor („De Jantjes”, „Komedie om Geld”, „Jonge Harten”, „Lentelied”, „De Spooktrein”, enz.), daarna een kort festi val van de Israëlische film en later aandacht voor grootmeesters als D. W. Griffith en Dziga Wertow en voor de Duitse operettefilms met Willy Fritsch en Lilian Harvey. „THE FRENCH Connection”, in 1972 gemaakt door William Friedkin, was als film een afgesloten geheel. De drugs smokkelaar Alain Charnier ontkwam wel iswaar zijn gerechte straf, maar zijn ontsnapping op het laatste ogenblik pas te precies bij de wat mistroostige en ondankbare werksfeer waarin Popeye Doyle (Gene Hackman) de achtervolging leidde. Een arrestatie van de Europese bendeleider had daarin niet gepast. IN CINEMA PALACE op vrijdag- en. zaterdagnacht om 24 uur „The Mecha nic”, de eerste Amerikaanse film van de Engelse regisseur Michael Winner, die meestal met geweld speelt en nu ook Charles Bronson op laat treden als een meedogenloze beroepsdoder. „Venius in Bont" die Lido ook op vrijdag en zater dag, maar dan om 23.45 vertoont, is een vrije bewerking van de roman van Sa- cher-Masoch, van wie het begrip maso chisme is afgeleid. Severin, de mooie man in de film, zoekt genot in zijn onderwerping aan een grillige en wrede vrouw, de Russische schone Wanda Du- najew. Roxy brengt in de nachtelijke uren een sterke western, „Vuurgevecht in O.K. Corral” met Faye Dunaway en Stacy Keach en Luxor heeft dan „Jere miah Johnson” van Sydney Pollack op het programma staan, waarin Robert Redford de eenling speelt die de bescha- Foto’s uit „Pro Domo” met Louis en Theo Mann-Bouwmeester, Rika Hopper, Lily Bouwmeester en Jacques Reule ge ven een indruk van de aard van de film, zoals we ook via de stille beelden een vage indruk kunnen opdoen van Joh. Gildemeyer’s „Gloria Transita" die als jubileum film werd vertoond ter gele genheid van het 5-jarig bestaan van de Witte Bioscoop. Het was een muzikaal drama dat, behalve door een orkest ook muzikaal geïllustreerd werd door de zang van opera-solisten zoals de bariton Aug. v. d. Hoek. het Leidseplein Theater. Woody Allen’s komische solo-act in „Play it again, Sam” vinden we terug in Studio K, boven Kriterion waar dan ,,Pas si mé- chant que ga” van de Zwitser Claude Goretta gedraaid wordt. Een film over Marilyn Monroe is te zien in The Movies die in zijn bij-theater „Love happy” van de Marx Brothers vertoont, waarin Ma rilyn een kleine rol speelt. HET PAS GEOPENDE Filmmuseum gaat door met het terugbrengen van oude Nederlandse speelfilms. Vrijdag gaat „Een Carmen van het Noorden”, een verfilming uit 1919 van een roman van Prosper Ménmée door Maurits H. Binger, samen met „De Big van het Regiment" van Max Nosseck en G. J. Teunissen uit 1935. Maandag worden „Gloria Transita” van Johan Gildemeyer (1917) met „Op Stap” van Ernst Winar uit ’35 gecombineerd en dinsdag „Bet, de Kóningin van den Jordaan” gespeeld door Adrienne Solser (24) met „Kome die om Gld" van Max Ophüls (1936). Woensdag zijn „Circus Jim” met de Engelse actrice Evelyn Brent (verder Adelqui Migliar en Willem van der Veer) uit ’22 en „Jonge Harten” (’35) aan de beurt en donderdag is gereserveerd voor „Cirque Hollandais” (’24) van Theo Frenkel Sr. met Louis Bouwmeester, Es ther de Boer van Rijk. Willem van der Veer, Adrienne Solser en Aaf Bouber en voor „Lentelied” van Simon Koster die in '36 deze charmante komedie met o.a. Jan Teulings, Ank van der Moer, Dick Swidde en Cor Hermus maakte. En tenslotte kan men vrijdag de 24ste zowel „Malle Gevallen” van Jaap Speyer met Louis Borel, Rolant Varno, Johan Kaart en Jopie Koopman uit ’34 zien als „Oranje Hein” van Max Nosseck uit ’36, naar het volksstuk van Herman Bouber. „VIER VUISTEN VOOR de Duiten" doet onmiddellijk vermoeden dat het gaat om een film met het „Vuisten”-duo Terence Hill en Bud Spencer, maar de toeschouwer die dit verwacht, zal lichte lijk teleurgesteld moeten kijken naar oen ander vechtend tweetal, Tony Saba- to en Robin McDavid. Enfin, als het op vechten aankomt met ditmaal Taiwan als plaats van handeling, is het verschil niet zo groot, want deze Italiaan en zijn Schots-Amerikaanse partner kunnen er Jane Birkin als de telefonerende filmdiva in „Ik zie het niet meer zitten”. PALACE GEEFT (vanzelfsprekend) Bert Haanstra’s „Dr Pulder zaait Papa vers” een tweede week. In Studio blijft „Het Jaar van de Kreeft” lopen. Ook de Samuel Bronston-productie „De Val van Rome” met een kleine rol van de begin nende Omar Sharif (de film is van 1964) is in Roxy met een week verlengd, terwijl Rembrandt met „De Beierse (Boeren)kapel zich stort in het „Liefdes spel” een genre prolongeert dat geen nadere uitleg behoeft. Barteljorisstraat 30, Haarlem. TWEE JAAR GELEDEN kreeg het Filmmuseum het gebouw door de ge meente toegewezen. Maar het heeft nog heel wat ambtelijke moeilijkheden en improvisatietalent gekost, voor directeur Jan de Vaal kon zeggen „we zijn einde lijk zo ver, we kunnen eindelijk vol waardig een nieuw seizoen openen in een eigen gebouw”. Vorig jaar werd er nog gewerkt met een zaaltje, waarin een nood-cabine was ingebouwd. Niettemin werden er een zestigtal voorstellingen gegeven, waaronder de grote series „RKO in de dertiger” en RKO in de veertiger jaren”. Nu is een grote projectieruimte ontstaan door het plafond in de voorhal twee meter omlaag te brengen. Er is een aantrekkelijke filmzaal voor plusminus KINDERMATINEES zijn er in Palace, waar de jeugdige bezoekers kennis kun nen maken met Alain Delon die meestal voor bóven de achttien speelt, maar ditmaal de rol van Zorro vervult, de klassieke held (al gespeeld door Douglas Fairbanks Sr.), de wreker van het socia le onrecht die zich overdag als een sullige gouverneur voordoet, maar ’s nachts gemaskerd de tiran, kolonel Huerta (Stanley Baker), bestrijdt. Studio heeft wat lichtere kost in de speciaal jaren. Ook daarover geeft de tentoon stelling in het Filmmuseum allerlei bij zonderheden, evenals van de organisatie van het bedrijf die al in 1918 leidde tot de oprichting van de Nederlandse Bio scoopbond. Verder over onze hernieuwde pogingen om tot een filmindustrie te komen, ditmaal zich vooral afspelend in de Cinetone Studio’s in Duivendrecht, onder de rook van Amsterdam. En natuurlijk is ook het verzet tegen wat toen minachtend de commerciële film werd genoemd, in documenten aanwezig. 20th Century Fox heeft het toch niet kunnen laten een vervolg op „The French Connection” te maken, waarin de schuldigen hun verdiende loon krij gen en de politionele actie onder leiding van Popeye Doyle en een Franse collega slaagt volgens het oude principe. „Crime doesn’t pay”. Hoewel ditmaal een routi nier als Jahn Frankenheimer aan de regie werd gezet, kan dit vervolg dat fantasieloos, maar begrijpelijk ,The French Connection Number 2” heet en deze week te zien is in Rembrandtplein Theater en Calypso het niet halen bij het origineel. Dat een gewone New Yorkse agent die toevallig betrokken was bij de eerste jacht op Charnier, naar Marseille ge stuurd wordt om daar in samenwerking met de Franse politie de gevaarlijke drugshandelaar te snappen, is al heel onlogisch. Dat Popeye met argwanende ogen bekeken wordt door zijn Franse collega’s die er heel andere onderzoe kingsmethodes op na houden en hem ronduit tegenwerken omdat er van offi ciële afspraken tevoren geen sprake blijkt te zijn geweest, maakt het geheel volstrekt onaannemelijk. De hele film door mist men de sfeer van New York die voor een misdaadfilm een zo veel kleuriger achtergrond vormt dan de zonnige zuidkust van Frankrijk, waar iedereen gebroken Engels praat. Als te genhanger van de formidabel verfilmde achtervolging onder het viaduct van de New Yorkse subway is nu een achter volging te voet ingelast, dramatisch be geleid door het gehijg van agent Doyle, die tenslotte met een welgemikt schot Charnier uitschakelt. Een einde dat zelfs de meest principiële aanhanger van „law and order” niet zal bevredigen. EEN TWEEDE première kan men de ze week vinden in Bellevue-Cinerama en Cineac Damrak I, een uit de Walt Disney Studio’s komende avonturenfilm die „Eiland aan het Eind van de Wereld” heet en gemaakt is door de huisregisseur van de Disney-studio’s, Robert Stevenson Bedknops and Broomsticks”, „Herbie rides again”). Een fantastisch reisverhaal vol avonturen dat als een modern sprookje de meest onwaarschijnlijke dingen laat zien en als kijkspel zijn functie goed vervult. ALBERT MOL’S bestseller „Wat zien ik?” is weer terug, ditmaal in de nacht voorstellingen van Cineac Reg. Bree- straat. En ook „Borsalino Co” van Jacques Deray en met Alain Delon kan men terugzien, nu in Alhambra 2. Regis seur John Boorman is tweemaal verte genwoordigd in de nacht-agenda: met „Deliverance” in Calypso en „Zardoz” in ook wat van en meer valt er niet te verwachten in dit soort uit de losse hand gefilmde avonturen. voor kinderen gemaakte „Pipo en Piraten van toen”. i A

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19