Staking bij Smit olnes Nederland Flynn wordt nu mogelijk als Wallace bemiddelaar teruggetrokken bij Luns PPR zwakt uitspraken over kerncentrales voor Zuid-Afrika af „Afvallig” VHP-lid in „Kuiperijen" bij Enka DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN POSITIE ONDERNEMER IN HET GEDING Vrouw bekent tweede gifmoord Haarlems Politiekorps wordt versterkt Mannaert-wonen grootste bontkollektie Bontmodehuis DICH BfIRICLS Politie ;||J: Bont-Mode Het woord is aan Affaire-Herrema: Tweede slachtoffer van Rustig weer brand bij Esso overleden 28 (Van onze redactie economie) G Deze krant bestaat uit Autootje tellen zesendertig pagina’s. 2 4 Vakantie AGENDA pagina 6 Vlak bij de Grote Markt Vrijdag 17 oktober 1975 65e jaargang nummer 293 mn/i/nii/Niii/ii/iiiiiiiiiii/iii/iiiiii Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 - 31 73 94 VOOR TIJD LOOS WONEN ie kn 40 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11, 13 Medische diensten 6 Radio en tv15 Strips.15 Kunst19, 21 Schrijvende lezers 29 Weg en wiel29 Economie31 Sport33 Kantoor: Lange Nicuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. DEN HAAG. Vandaag zal de Sociaal-Economische Raad met een verdeeld standpunt komen over taak en samenstelling van de onderne mingsraden. Over het toekomstig opereren van deze medezeggenschaps organen heerst al geruime tijd grote onenigheid. Niettemin is het denk baar dat de meerderheid van de SER geporteerd zal zijn voor de samen stelling van de ondernemingsraad volgens de tot dusver bekende manier en daarmee tegen het instellen van zogenoemde personeelsraden. In plaats van de ondernemingsraden. ^wrnrmrrmmmwmmrmwrm Umuider Courant Walt Whitman: der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35.45 p. kwartaal (p. post f 42.-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 ct. Zeer verdeeld SER-advies over ondernemingsraden Ier- (Van onze redactie binnenland) (Van onze parlementsredactie) Weersverwachting van het KNMI (Zie verder pagina 3) tot morgenavond:: 05» moorden van dr. wilen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het Nederlandse poli tiekorps wordt versterkt. Met deze toe zegging kwamen minister Van Agt (Jus titie) en zijn collega De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken gisteravond de meerderheid van de Tweede Kamer te gemoet. De bewindsman van justitie meent dat het huidige tekort het gevolg is van een te zuinig beleid gedurende een lange reeks van jaren. Momenteel ontbreken de minister de middelen om met één klap de achterstand in te halen; Winkelcentrum Schalkwijk L Wagenweg 146 MfrAy (bij het Westcrhoutpark) Haarlem Tel 023-31 65 29 Glanzstoff in Arhem. De Kumij is een dochteronderneming van Enka Glanz stoff. Bij Kumij werken bijna honderd personeelsleden, die bang zijn dat hun bedrijf zal moeten sluiten als Enka en de NOM weigeren geld voor nieuwe investeringen beschikbaar te stellen. DEN HAAG. Dolf Coppes. waarnemend fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Kamer, is gisteren grotendeels teruggekomen op zjjn krachtige uitspraken over de levering van kernreactoren aan Zuid-Afrika. Hoewel de PPR tegen de 900 miljoen gulden omvattende order blijft, zal men uit de medewerking van de Neder landse regering niet zonder meer de conclusie trekken dat de PPR-bewindsiieden in het kabinet maar op moeten stappen. ZIERIKZEE. (ANP) Bij de moto- renfabriek Smit Bolnes in Zierikzee is vanmorgen een staking uitgebroken. Dit uit protest tegen de voorgenomen slui ting, die ontslag betekent voor de 205 werknemers. Het bedrijf behoort tot het IHC-concern. Tot de staking is gisteravond besloten op een vergadering van de drie indus triebonden en de Unie BLHP. De staking zou een dag moeten duren. En wat u aangaat, Leven, ik denk gij zijt de erfenis van velerlei dood. De tegenstellingen spitsen zich toe op de vraag of de ondernemer voorzitter van de ondernemingsraad zal zijn, zoals nu, dan wel dat de leiding van de onderneming in het geheel niet in de ondernemingsraad zal zijn vertegen woordigd. De vakcentrales NKV en NVV voelen, met de progressieve partijen in het parlement, het meest voor de zoge naamde personeelsraad. Dat moet een orgaan zijn dat geen verantwoordelijk heid voor de gang van zaken in de onderneming draagt, maar zuiver de be langen van de werknemers behartigt. In die personeelsraad zal de ondernemings- Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van Er zijn nu in totaal drie vergiftigings- gevallen bekend geworden. De vrouw heeft toegegeven thalium te hebben ge daan in koffie, die later door haar zoon is opgedronken. Ook de vergiftiging van haar neef die op het ogenblik overigens aan de beterende hand is, heeft zij toegegeven. ENSCHEDE. Een 47-jarige vrouw uit Westerhaar heeft toegegeven in 1962 gif in de limonade of ranja van een bij haar inwonend zoontje van familie te hebben gedaan, waarna het kind is over leden. Dat heeft officier van Justitie mr. J. Hazewinkel vanochtend meegedeeld. Aanvankelijk werd verondersteld dat het kind was overleden door het ratten gif dat op zolder was gestrooid en dat binnen had gekregen. Eerder had Coppes die de in het buitenland verblijvende Bas de Gaay Fortman vervangt verklaard dat de PPR-bewindslieden uit het kabinet te ruggetrokken zouden worden wanneer de order werd doorgevoerd. Woensdag avond zei hij in een radio-uitzending dat zijn uitspraken wat al te kras waren uitgelegd. Tegelijk gaf de fractie van de PPR in de Tweede Kamer na uitvoerig beraad een verklaring uit. Daarin staat dat medewerking van de regering aan de order zal leiden tot grondig beraad bin nen de partij. In de televisierubriek „Den Haag Van daag” verklaarde fractieleider dr. De Gaay Fortman jr. gisteravond vanuit New York telefonisch dat zijn partij de komende dagen vooral met de kracht van haar argumenten moet opereren. Een breuk tussen de PPR en de regering mag in dit stadium niet onmiddellijk aan de orde zijn. Namens minister Trip (Wetenschapsbeleid) mocht Den Haag Vandaag verklaren dat ook hij het af wijzende standpunt van de fractie deelt. Personeel van de Kunststoffenmaat schappij (Kumij) in Groningen heeft vanmorgen vroeg tientallen plastic bad kuipen en badcellen geplaatst voor het kantoor van de Noordelijke Ontwikke lingsmaatschappij (NOM) in Groningen en voor het hoofdkantoor van Enka- Overwegend droog met in de nacht en ochtend op veel plaat sen mist en minimumtemperatu ren omstreeks 5 graden. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Overdag ook perioden met zon en maximumtemperaturen van 9 tot 14 graden. Gaston Thorn, premier van Luxemburg en voorzitter van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, zal als vanouds zijn vakanties blijven doorbren gen in zijn buiten aan de Costa Brava, bij Palamos, zo weet het Spaanse blad ABC te melden. ABC merkte op dat Thorn „zich niet bijzonder heeft onderschei den door tekenen van officiële sympathie met ons land” maar, zo vervolgt het verhaal, „elke keer dat hij in Spanje is, gaat hij allereerst vragen om bescher ming door twee agenten van de guardia civil. En die zal hij ook dit keer natuurlijk weer krijgen, want zo zijn wij Spanjaarden nu eenmaal”. leiding dan ook niet zijn vertegenwoor digd. De personeelsraad moet zelf zijn voorzitter kiezen. Daartegenover staat de visie van de werkgevers, die de ondernemingsleiding niet willen uitschakelen en van het CNV dat in het kader van zijn standpunt van „gemeenschappelijk ondernemingsbe- stuur” tegen de personeelsraad is. Dit standpunt wordt weer gedeeld door de meeste overige partijen in de Tweede Kamer, voor zover tot dusver bekend is. Minister Boersma (sociale zaken), die oorspronkelijk had gezegd geen funda mentele wijzigingen in de medezeggen schapsorganen te verwachten, is later meer in de richting van personeelsraden gaan denken. Verwacht wordt dat hij in zijn komend wetsontwerp zal voorstellen personeelsraden in te stellen. (Zie verder pagina 4) De inwoners van het dorpje Shinfield in Engeland hebben er bij het ministerie van Milieu in Londen over geklaagd dat het geregeld ambtenaren uitstuurt om auto’s te tellen op een secun daire weg waar vrijwel geen verkeer is. Het „tellen” wordt sinds twaalf jaar om de andere maand gedaan door drie ambte naren die er elk drie dagen mee „bezig” zijn. „Waarom verdoen zij hun tijd op een stille weg die eigenlijk nergens naar toe leidt?” vroeg raadslid Molly Prancard in de brief aan het ministerie. Samen met zijn collega J. Dirven was de man bezig met onderhoudswerk op het terrein van Essochem toen brand ontstond. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De vakbondsbestuurder Philip Flynn, zal als contactpersoon worden teruggetrokken als de ontvoer ders van dr. Tiede Herrema zich niet spoedig met hem in verbinding stellen. Tijdens een speciale persconferentie in Dublin waarop dit werd meegedeeld, is dr. Herrema in de Ierse Republiek is ontstaan. In sommige kringen is hem zelfs kwalijk genomen dat hij rustig vakantie heeft gehouden in Italië, ter wijl thuis in Dublin van toenemende spanningen sprake is. Het persbureau UPI meldt dat Cos- grave gisteren opnieuw zijn standpunt onderstreept heeft dat de Ierse regering „geen compromis” wil met de ontvoer ders van Herrema. „Wat andere regeringen in het verle den hebben gedaan of in de toekomst zullen doen, deze regering heeft haar standpunt bepaald en blijft daarbij. Er komen geen compromissen, geen onder- handelingen. De regering heeft haar standpunt bepaald toen de ontvoering was gebeurd en dat blijft zo”, aldus Cosgrave. SCHIPHOL. Het „afvallige” lid van de Surinaamse oppositiepartij VHP ir. George Hindori is vanochtend op Schip hol gearriveerd. Hij heeft daarmee zijn dreigement waar gemaakt om tegen de wil van oppositieleider Lachmon deel te nemen aan de behandeling van de Rijkswet in de Tweede Kamer. In een geëmotioneerde verklaring, die het Statenlid na zijn aankomst op Schiphol aflegde, stelde de heer Hindori, dat in geval de VHP er niet toe zou besluiten zeven leden van de VHP aan te wijzen voor deelname aan de behan deling van de rijkswet, hij op eigen gezag het VHP-standpunt in de Kamer naar buiten zal dragen. (Zie ook pagina 2) ROTTERDAM. (ANP) De 20-jarige W. Herrijgers uit Zundert is gisteren overleden aan de brandwonden die hij op 7 oktober opliep bij een brand op de aromatenfabriek van Essochem Benelux in Rotterdam. Dat heeft Essochem van morgen bekendgemaakt. Minister Van Agt (Justitie) heeft gis teren in de Kamer bij de behandeling van het justitieel beleid moeten toege ven, dat het effect van het politiële werk in diverse sectoren van de misdaad ernstig belemmerd wordt door de huidi ge versnippering van het politie-appa- raat. Hij sprak over rivaliteit tussen rijks- en gemeentepolitie bij het bestrij den van de handel in narcotica en had weinig verweer op klachten van parle mentariërs over het feit dat het zowel op het gebied van de verkeerscontrole als bij de opsporing van zware misdadi gers niet altijd blijkt te klikken tussen de gemeentelijke en rijkspolitiekorpsen. De minister bleek ervan overtuigd, dat er een geheel nieuwe politie-organisatie moet komen, waartoe de aanzet trou wens al geleverd wordt door de voorbe reidende studies tot wijziging van de structuur der politie. Duidelijk is echter, dat de regeringsplannen met betrekking tot de nieuwe bestuurlijke indeling des lands in „mini-provinoies” die studie ge deeltelijk onbruikbaar hebben gemaakt. Als men van „gewestelijke politiekorp sen” wil spreken en daarbij aan die grote hoeveelheid kleine „provinciemo- dellen” denkt, komt men tot de conclu sie dat de versnippering ondanks een geringe schaalvergroting blijft bestaan. De opzet is immers altijd geweest, tot grotere eenheden te komen die in aantal belangrijk minder zouden zijn dan het getal van 26, dat 'het toekomstig aantal provincies bepaalt. Er valt waarschijn lijk veel te zeggen voor de wens van de ARP om eerst die bestuurlijke indeling af te ronden en dan te zien hoe de structuur van de politie moet worden opgebouwd. Merkwaardige geluiden kwamen uit de PvdA-fractie. Met name de heer Roethof leek de plank volkomen mis te slaan door kritiek te oefenen op een te grote activiteit van de politie bij het oplossen van moorden. „Emotioneel jachtinstinct” noemde de heer Roethof dat. Hij vond het bekeuren van te snel autorijden belangrijker, blijkbaar niet beseffende dat recherchewerk en ver keerscontrole niet door dezlefde politie- specialisten worden gedaan. Zeer zinnig klonk een VVD-opmerking dat straatsurveillance noodzakeljk blijft om de bevolking een gevoel van veilig heid te geven. Als men dan weet dat Amsterdam 600 politiemannen te weinig heeft, rijst de vraag waarom men in Amsterdam nooit een Surinamer in poli- tie-uniform ziet. Psychologisch geizen zou dat het effect van de suveillance aan merkelijk verhogen, het prestige van het gekleurde volksdeel bevorderen en een klein stukje werkloosheid bij de rijksge noten lenigen. „Daar hebben wij eigenlijk noodt aan gedacht”, zei ons een Amsterdamse wet- houde verbaasd Flynn heeft de woede opgewekt van de Ierse regering met zijn suggestie dat deze bereid is om de nu twee weken geleden ontvoerde dr Herrema aan zij nlot over te laten. De regering zou het ver- Herrema als excuus gebruiken voor nieuwe strenge anti-terroristische maatregelen in land. Philip Flynn heeft verklaard dat hij geen andere reden kan vinden voor de weigering van de Ierse regering om aan de eisen van de ontvoerders toe te geven en de drie republikeinse gevangenen vrij te laten. Onmiddellijk reageerde de mi nister van justitie Patrick Cooney met een verklaring waarin hij de opmerking van Philip Flynn beneden alle peil noemde en hij herhaalde dat de autori teiten via de politie en het leger alles in het werk blijven stellen om de ontvoer de Nederlander op te sporen. Ondertussen groeit de onzekerheid over het lot van dr. Herrema en men vraagt zich af of de ontvoerders gehoor zullen geven aan het ultimatum van de vakbond en zich alsnog met Philip Flynn in verbinding zullen stellen. Alle ogen zijn nu ook gericht op premier Lyam Cosgrave die gisteravond in Dublin is teruggekeerd van een twee weken durend verblijf in Italië, waar hij onder méér in Rome de heiligverklaring van Samuel Plunket bijwoonde en een be zoek bracht aan paus Paulus. Het heeft hier verbazing gewekt dat premier Cosgrave zich zo nadrukkelijk op de vlakte heeft gehouden tijdens de grote crisis die door de ontvoering van De gouverneur van Amerikaanse staat Alabama, George Wallace, die momenteel een Europese toernee maakt, heeft vanmiddag een gesprek gehad met secretaris-generaal Luns in het NAVO- hoofdkwartier te Brussel. Omringd door assistenten en veiligheidsmannen vertelt Wallace hier aan journalisten, dat hem was gebleken dat zijn inzichten over het belang van de NAVO overeenstemden met die welke Luns hem had beschreven. duidelijk gesuggereerd dat men hiermee de ontvoerders onder druk wil zetten. Opvallend overigens was dat Philip Flynn, lid van Sinn Fein de politieke vleugel van de provinciale IRA op deze persconferentie niet aanwezig was.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1