AMERICA HAD TOURNEE VAN DRIE WEKEN NODIG OM DE TOP TE BEREIKEN Dan Peek: We hebben een missie te vervullen Oud-Katholieke kerk decor vernieuwde” Handel voor iiks ie ■P» ie t ek len DANIEL CHORZEMPA NEEMT 16 ORGELCONCERTEN OP 99 F 1 MUZIEK 22 99 M door Ferry Tromp i P ruil door Johan van Kempen Muziek, daar kun je alles mee zeggen aste lig-. straat IR Het or- O' Daniël Chorzempa tijdens een van de opnamen in de Oud-Katholieke kerk. en rden nderweg: pkamers, Is dat niet moeilijk voor de communi catie met de groep? letstraat: Jts, gara- douche. >0 m2 met ats. Sluis- bouwpro- susstraat slaapka ir-doucte lurwonüij •P te an van. Daar swingden ze op, daar bratken emoties los. Dat zag je met je negentien jaar tot je stomme verbazing vanaf het podium gebeuren. Je weet dat het er is, ik bedoel emoties en enthousiasme. Al thans. 2» denk je zelf over je eigen mu ziek, maar je verwacht niet dat al zo snel zoveel mensen datzelfde met je mee voelen. Laat ik zeggen: we hebben als in een droom geleefd, maar ik kies toch voor het positieve, voor het schot in de roos. Als je dit al als een ramp zou kwa lificeren, dan moet je maar boekhouder worden, want dit is de business, weet je. Bovendien, so far, so good. We zijn gaan stijgen en blijven stijgen. We hebben ons de afgelopen jaren constant verbreed, muzikaal ontwikkeld en we zijn nog steeds tevreden, net als ons publiek dat zich ook alsmaar uitbreidt”. Vraag aan Dan Peek: Was dat voor jullie een lot uit de loterij of een ramp? Waren jullie na zo’n korte periode al klaar voor een dergelijk groot succes? Dan lacht verontschuldigend als hij nieuwe klodders ijs aan zijn thee toe voegt. „Voor Amerikanen is ijs van een luxe veranderd in een noodzaak. Ik ben eraan verslaafd’’. Sterallures zijn Dan „Weet je”, zegt Dan, „als ik dit zo zie dan zou ik net zo goed in Akron, Ohio of Newcastle Engeland kunnen zitten. Hetzelfde beeld. De wereld is echt een dorp geworden zoals McLuhan heeft gezegd. Overal hetzelfde beeld dezelfde mensen. Ik heb dat de afgelopen vier jaar duidelijk aan het publiek gemerkt. Of je nu in Amerika of in Europa staat, de mensen reageren hetzelfde op dezelfde dingen. Ze roepen allemaal „more”, ze houden allemaal van lucifers met de lich ten uit, ze trappen allemaal in de kleine beroepsvalletjes die e'en zaal in lichter laaie moeten zetten. Toch wel angstig, als er goed over nadenkt. Maar het is niet anders”. grote wallen onder z'n ogen verbergen. In de suite op de vierde etage mogen even de ramen open. Beneden krioelt het Amsterdamse stadsverkeer. Alles zit vast, zoals gewoonlijk. ’s Avonds zal blijken dat Dan gelijk heeft als hij stelt dat er voor het trio ondanks de verbreding en de veel ge roemde kwaliteit van de laatste elpee „Hearts” nog veel muzikaal werk aan de winkel is. Dan’s elektrische gitaarsolo’s zijn zwak en ook Gerry Beckley weet de vleugel die hem ter beschikking staat voor nauwelijks meer dan wat onder steuning te gebruiken. Dan komt daar 's middags al uit zich zelf mee voor de draad. „Onze basis is en blijft dat trio van akoestische gitaren met daarbovenuit de vocalen. Daar moet je niet aan tornen en dat zouden we ook niet willen en kunnen. Ik moet zeggen dat we niet bewust op zoek zijn naar Chorzempa heeft door het combineren van musicologische én praktische studies Horse with no name'-componist Dewey Bunnell wordt aan de telefoon gevraagd, maar hij ligt me koorts en zware griep in bed. Een berg pillen, zak doeken en penicilline moeten hem voor half negen ’s avonds op de been helpen en dat lukt. „Het zal wel moeten”, zegt Dan laconiek, „want we kunnen hem niet missen. Vanavond is het laatste concert van de tour. Thuis wacht me een verhui- alternatieven, naar spatgraag solowerk etcetera. Zo werkt het niet. De ontwikke ling verloopt onbewust, harmonieus. Pas achteraf ontdek je bepaalde lijnen en ga je conclusies trekken. Meestal als jour nalisten ernaar vragen, want zelf houden we er niet zo van. Laat ons maar spelen en zingen". zing want ik word doodnerveus van Los Angeles, waar ik nu woon. Te groöt, te druk. We hebben een huis gekocht op het platteland in Colorado. Heerlijk rustig". en 3.g. I t 29 12746 Dan Peek, de oudste van het trio en de beste prater, heeft z’n lesje goed geleerd. Dertig optredens tijdens een Amerikaanse en Europese tournee van in totaal acht weken; veertig interviews in dezelfde tijd. Thee met ijs moet zijn keel voor rampen bewaren, maar het drankje kan niet de eindeloze vermoeidheid en de elijklaan: pkamers, c.v., ga- n Zeeër- modemi,- mer, 3 adkamer, daerlant- mer, 4 adkamer, rage. Terug naar de muziek; de herkenbare, fijne, intelligente, warme en uiterst melo dieuze muziek waarop America nog jarenlang zal teren. Die muziek heeft in vier jaar aan kracht en variatie alleen maar gewonnen. Heeft elektrische ver sterking plus bas en drums gekregen voor meer swing, meer funk, meer dyna miek. „Dynamiet zal het nooit worden”, zegt Dan, „maar we vinden zelf dat we erin geslaagd zijn de eentonigheid van de „Juist, juist. Dat doen we dan ook. Ieder op z’n eigen terrein. Gerry bijvoor beeld is nogal poëtisch, ik ben inderdaad vrij filosofisch en laat het dichten aan m’n vrouw over. Maar we zijn geen groep met een boodschap. In iedere song zit wel iets van laten we het een bedoe ling noemen. Soms negatief, zoals in „It’s life”, vaak positief. Maar er zijn geen grote lijnen behalve dan dat America schijnbaar overkomt als een groep die de dingen iets mooier maakt dan ze in werkelijkheid zijn. Maar ik geloof dat dat meer met onze muziek te maken heeft dan met de letterlijke inhoud van de teksten. Dat is dan ook de kracht van muziek. Het kan indrukken vestigen, emoties oproepen die door niets te over donderen zijn. Muziek is een taal op zichzelf en vaak merk ik dat ook wij er alleen maar woorden bij maken om dat gene wat we al instrumentaal zeggen, nog eens te benadrukken. Maar een man als Tsjaikovsky. die was een meester in het losweken van emoties zonder woorden. Fantastisch”. Januari 1971. Drie Engels/Amerikaanse jongens met de kleinste manager ter wereld (Jeff Dexter) spelen gitaar en zingen in een paar kleine Nederlandse clubs. In Gouda slapen ze voor 13.50 de man in het plaatselijke hotel na een optreden voor vijfenvijftig be langstellenden. Ik praat drie uur met ze in en tijdens de Chinees op de mooie Grote Markt Ruim vier jaar later, oktober 1975, spMpdoert datzelfde America want dat waren ze 13.50 per minuut ia het Amsterdamse Marriot-hotel en zit het Concertgebouw meer dan afgeladeu-vol met vijfentwintighonderd man. Slechts Dan Peek heeft een half uurtje tijd om met me te praten. Dat wordt uiteraard langer .HÜMi :elen 1» m2. Dan Peek: „Publiek is overal hetzelfde” (Foto Ronald van Caem) Potter mer, me n, 3 slaap r, douel» Gevraag met tuil emerlaï douche, Ider. 0 at. „Niets is goed als er geen vooruitgang in zit, dus het plan is om vooruit te -gaan, nog meer zelfvertrouwen te krijgen bijvoorbeeld. We hebben dit jaar met een groot orkest een live-elpee opgeno men maar het is lang niet zeker dat we die ook snel uitbrengen. Je moet de markt niet overvoeren en voor februari staat alweer een nieuwe studio-elpee met nieuwe nummers op stapel. Daar gaan we nu aan werken. Waarschijnlijk laten we de live-elpee liggen tot eind volgend jaar. En dan zijn er weer de tournees. Per jaar trekken we drie keer Amerika door. Honderd verschillende matrassen, weet je. Gelukkig ben ik al vanaf m’n jeugd gewend aan veel reizen. Ik schijn er voor geboren te zijn. Tour nees zijn doodvermoeiend, nou en of. maar ik klaag niet. Als je dit niveau van succes hebt bereikt, dan zijn ook wij arbeiders geworden. Gek, maar waar. We leven volgens strikte regels; zo laat het vliegtuig, zoveel interviews, foto's, zo laat optreden, op tijd naar bed. Na de elpee „America” hebben we het daarmee op onze eigen wijze allemaal moeilijk gehad, met name in de privésfeer, maar daar groei je overheen. Je merkt, dat je een missie te vervullen hebt, voor jezelf, de platenmaatschappij en je publiek” Nauwelijks hebben in 1971 een paar Nederlandse journalisten zich door de platenmaatschappij laten overhalen Om het trio America aan een muzikaal on derzoek te onderwerpen en daarvan den volke kond te doen of het trio betaalt de „schuld” dubbel en dwars terug. De single „Horse with no name” davert met on gekende vaart door de Amerikaanse hit lijsten en de ijlings georganiseerde Ame rikaans tournee maakt van de groep binnen drie weken één van Amerika’s populairste. „Dat valt erg mee. Gerry zit vaak in Londen en Dewey woont in Frisco maar alleen als we niet werken en dat gebeurt niet zoveel. Je kunt rustig stellen dat we negen maanden van het jaar samen zijn. Als goeie broers. Dat is het voordeel. We hebben niet alleen een muzikale band; we hebben elkaar ontmoet en zijn vrienden geworden op de Amerikaanse school in Londen. Die menselijke band blijft langer hangen dan een zuiver muzikale, althans dat leert de ervaring met andere groepen. Dewey en ik zijn nu getrouwd. Gerry nog niet, maar we kunnen het nog altijd uitstekend met elkaar vinden.” grote orgels, waarbij hij dan ook ge bruik maakte van monsterbezettingen in het orkest, door middel van een groot aantal verdubbelingen van de diverse partijen. De doorsnee uitvoeringspraktijk in die tijd, ging evenwel uit van kleine bezettingen en in die zin is het hier gebruikte Künckel-orgel voor dit pro- jekt waardevol. Voor het authentiek uitvoeren van de nu opgenomen concerten verrichtte Chorzempa nog heel wat musicologische research. Chorzempa: „Voor de prakti sche realisatie van de improvisaties waar Handel daarvoor op bepaalde plaatsen in de partituur de ruimte heeft gelaten, ben ik te rade gegaan bij zijn andere werken. Delen uit zijn fluitsonates, Con cert! Grossi en clavecimbelwerken. Gro te verwantschap tussen de werken on derling en soms letterlijke citaten of omwerkingen maken het je gemakkelijk om bepaalde ontbrekende stukken uit het ene werk in het andere aan te vullen. En onduidelijkheden in de voor geschreven instrumentale bezettingen, kon ik vaak oplossen door de bron op te zoeken. Zo zijn er bijvoorbeeld maar liefst 25 ontleningen aan Telemanns „Tafelmusik”. Tegenwoordig zou dat diefstal zijn; toen was het een vorm van collegiaal eerbetoon”. Dan: „Eerlijk gezegd nee. Er was geen zelfvertrouweh, geen ervaring, weinig opbouw, geen show en noem maar op. Maar er was wel en ik weet dat het wat theatraal klinkt muziek. Wat wij deden, daar waren al die mensen gek Dit soort overdenkingen zijn nauwe lijks in jullie teksten terug te vinden terwijl jullie muziek ruimte laat voor verstaanbaarheid zodat het zin heeft zinnen met inhoud te zingen. •ieweg: L- t, 4 slaap- et, badka- c.v.-gas. oning op Jmuiden. kerslaan: douche,! /raagd 4- jiden. certen qua blazersbezetting soms wisse lende begeleidingspartijen, terwijl de Amerikaanse organist Daniël Chorzempa is aangetrokken om de soli voor zijn rekening te nemen. Concerto Amsterdam, dat in het verle den veel opnamen maakte voor BASF, en voor Telefunken de volledige „Tafel musik” van Telemann vastlegde, is ei genlijk een uitbreiding van het Quartet- to Esterhazy, dat in die meer de Strijkkwartetten voor Philips op de plaat bracht. Peek, Dewey Bunnell en Gerry Beckley vreemd. Nog steeds. In de hotelkamer zowel als op het toneel, waar ze de in druk maken van drie ijverige school jongens die het machtig vinden dat ze op de prestatie-avond voor hun ouders zo’n goeie beurt maken. Vier gloriejaren met vijf succesvolle elpees (America, Home- coming, Hattrick, Holiday en Hearts) hebben hun omgeving veranderd maar niet henzelf, zo lijkt het. interieur van de Oud-Katholieke Kerk aan de Kinderhuissingel vormt de laatste weken het decor, waartegen zich de opnamebedrijvigheid van de firma Phonogram afspeelt. Deze platenmaat schappij maakt hier quadrofonische opnamen van alle zestien concerten die Handel schreef voor orgel en orkest. Het gaat evenwel niet om een uitbreiding van het grote aantal platen dat al van deze wereldbekende werken is gemaakt, Het ensemble Concerto Amsterdam, on der aanvoering van de bekende Neder landse violist en barokspecialist Jaap Schröder, realiseert de in deze con- akoestische gitaar-bas te doorbreken zonder aan onze stijl geweld te doen maar om een nieuwe aanpak wat betreft de uitvoering. En wie een beetje op de hoogte is van de ontwikkelingen op dit terrein, raadt het al: ook hier wordt weer authenticiteit in de verklanking nagestreeft. medewerking van de aangrenzende pas- torie-bewoners fantastisch is; iets dat ons het werken enorm heeft vergemak kelijkt”. Waarom gebeurt dat allemaal in deze Haarlemse Oud-Katholieke Kerk? Jaap Schröder: „In de eerste plaats van wege het hier aanwezige en zo bijzonder voor deze opzet geschikte orgel, waar naar lang is gezocht”. Dit kabinet-orgel, dat waarschijnlijk omstreeks 1780 door J. P. Künckel moet zijn gebouwd heeft oorspronkelijk dienst gedaan als particulier huisorgel. Hoewel nog niet noemenswaardig gerestaureerd, waardoor het mechaniek ook in de op namen duidelijk hoorbaar rammelt en tikt, is dit instrument (in Werckmeister- stemming) nog steeds in zijn originele staat bruikbaar. Handel zelf bespeelde op zijn concerten heel dikwijls zeer vorm onder van Haydn Dit ensemble, dat in zijn oorspronkelijke samenstelling in 1964 werd opgericht, maakt sinds vorig jaar uitsluitend ge bruik van oude instrumenten of copieën daarvan. Daniël Chorzempa is een opvallend veel zijdig getalenteerd kunstenaar. Naast ar chitectuur en musicologie, studeerde hij piano en orgel en won in 1968 in Leipzig de Eerste Prijs van het Internationaal Bachconcours. Tekenend voor zijn in stelling als uitvoerend kunstenaar is bij voorbeeld het feit dat hij bij zijn Neder lands debuut in 1970 met het Amster dams Philharmonisch Orkest, behalve een Orgelconcert van Handel ook de Paganini-Variaties (voor piano en kest) van Rachmaninoff speelde. Chorzempa heeft door r-- 1-- --- - een opmerkelijke visie ontwikkeld, juist waar het gaat om bij het reproduceren van oude muziek tot een synthese te komen tussen een theoretisch-principiële en historische gefundeerde benadering enerzijds en een soepele praktische toe passing anderzijds. Toch is Daniël Chor zempa, evenzo juist door diens veelzijdi ge gerichtheid, geen barokspecialist te noemen. Waarom, vraag je je af. is er voor de ealisatie Van deze Handel-plaat niet ge bruik gemaakt van de diensten van een van onze begaafde, gespecialiseerde Ne derlandse instrumentalisten zoals bij voorbeeld Gustav Leonhardt of Ton Koopman. Dat ligt toch voor de hand. Wat denkt Jaap Schröder daarvan? „Ja, dat we dit met Chorzempa doen, heeft te maken met het contract dat de grammofoonplatenmaatschappij met be paalde kunstenaars heeft en die dan tezamen brengt. Eerst hadden we ook wel even moeite met elkaar, maar ui teindelijk is toch alles in goede harmo nie tot stand gekomen. We hebben in tensief gewerkt en alles is snel gelukt, naar ieders tevredenheid”. Zowel Schröder als Chorzempa zijn een en al lof voor producer Wilhelm Heil weg, die volgens hun zeggen sublieme oren neett waardoor de fase van proef- opname snel achter de rug was en men al gauw aan de afwerking kon beginnen. En Heilweg zegt op zijn beurt: „Met intelligente musici als deze, kun je effi ciënt werken en zijn problemen over frasering en dergelijke direct opgelost. Wat ik ook moet zeggen is dat de Daniël Chorzempa: „vorm van colle giaal eerbetoon." Concerto Amsterdam

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23