VW komt Knelpfflüm wegen LOTUS IN PARIJS I MEER VRAAC NAAR OUDE BAND .MET NIEUW PROFIEL met diesel Naast Havank en de Bos Atlas. Bromfiets Alphenaar Eigenlijk hoort „Wikken en Wegen” in elke boekenkast thuis. op arm mengsel Zelfmoordcom mando? Werkloosheid Speelruimte Het gezin it I. WIKKEN EN PIJPENMAAND Jan van der Pigge „Wikken en Wegenzeen Amro pocket voor iedereen die wel ’ns geld overhoudt. V R IJ D A G 1 7 OKTOBER 19 75 VARIA 29 er rg bij Nieuws in 't kort i 579 - OKTOBER U bent bij deze uitgenodigd (entree vrij) De Amro heeft ’n pocket samengesteld, die gaat over de pure essenties van beleggen. Of noem ’t bezitsvorming. Of gewoon wegleggen. En omdat bijna iedereen daar op één of andere manier aan doet, verdient dit nieuwe boekje in elk huis een ereplaats. Want wie niet al z’n geld opmaakt, die staat voor ’n keus uit alternatieven. Wat te doen met ’t resterende bedrag? Op een spaar rekening zetten en welke dan? Of liever in ’n eigen huis investeren? Of aan ’n levensverzekering bouwen? Of aandelen kopen? Of zelfs goud? Niemand anders dan uzelf kan die keus maken. Door alle voor- en nadelen van de diverse mogelijkheden af te wegen. Door naar de waardevastheid te kijken. En de fiscale Hiermee verklaren wij het nieuwe platenseizoen voor geopend. Rond deze tijd brengen de grote platenmaat schappijen hun nieuwe produkties uit. Vele nieuwe opnamen en -uit voeringen, vaak tegen een zeer aantrekke lijke intekenprijs. Om u wegwijs te maken in de veelheid, hebben we in onze zaak een overzichtelijke expositie ingericht, die voor de ware muziekliefhebber bij wijze van spreken een must is. kant. En de opneembaarheid. En in hoeverre je er verstand van moet hebben. En zo voort. Dat is een hele klus, waar u best wat hulp bij kunt gebruiken. De pocket die deze hulp biedt heet „Wikken en Wegen - De verstandige opbouw van ’n financiële reserve”. Alle belangrijke mogelijkheden hebben er hun eigen hoofdstuk in. En worden steeds gevolgd door ’n vaste rij criteria, welke k u de kans geven om precies de plus- en minpunten op te stellen. Zodat u na die persoonlijke interpretaties tot een gemotiveerde beslissing kunt komen. Stap een dezer dagen even een Amro Bank binnen, leg f 1,50 op de balie en vertrek met ’n boekje dat tot nu toe nergens te koop was. 28 «UI LEZERS ffl» LEZERS W. LUBBERSEN, IJmuiden (ADVERTENTIE) Meer produceren en consumeren RIA BINGLEY, Landsmeer (ADVERTENTIE) verband A. HEILIG, Driehuis (ADVERTENTIE) 5 DEN HAAG. (ANP) Hier volgt een overzicht van de werkzaamheden en an dere omstandigheden op de Nederlandse wegen waarmee het verkeer de komende week rekening moet houden. een veldje te voetballen. Het antwoord is verveling, vernieling en meer narig heid. Het gevolg is ook, dat de omwo nenden nog meer naar de telefoon grij pen om de politie te „alarmeren”. Het bewuste terreintje geschikt maken voor voetbalspel zou mijns inziens een zinvol lere bezigheid zijn. Is daar wel eens aan gedacht? Het aanbrengen van bv. wat struikgewas zou hierin al een nuttige bijdrage kunnen leveren. Jeugd, ouders en politie zouden meer gebaat zijn met structurele oplossingen dan met het kat- en-muisspel dat nu bestaat. b.v., 24 rhouds- 'arming. (elek- 02550- liolering >r al uw RIOLE- :DEN. schoon- ruk en aringen. MPRO- >/erkoop /erkoop e Veer- Keus uit meer dan 1000 modellen, alléén bij ons de allerbeste merken. Grote Houtstraat 81, Haarlem KRUISWEG 45-49 HAARLEM 023 -320244 e foto's, urwerk ISTIEK. ■nuiden bleem van de vrijetijds-besteding veel groter. Daar is nauwelijks aan gewerkt, terwijl in 1955 de economen al wisten te vertellen dat we, tengevolge van de automatisering, in 1985 maar drie dagen per week zouden werken. De Overle- vingsbeweging „Anders Denken, Anders Doen” wil een werkverdeling, inplaats van opvoering van de produktie, die de vervuiling maar erger maakt en de overlevingskansen geringer. Om te kun nen overleven, om voor de kinderen een behoorlijk leefklimaat te scheppen en de mensen in de Derde Wereld werkelijk te helpen, is een wijziging van het mense lijk gedragspatroon nodig, zoals de Club van Rome ook van mening is De Over- levingsbeweging wil geen kapitalistische en ook geen anti-kapitalistische 'maat schappij met groei en ongecontroleerde macht, maar een anti-materialistische, waarin de mens er niet is ten dienste van de maatschappij, maar de maat schappij in dienst van de mens staat. Dan ligt de weg open naar welzijn i.p.v. welvaart voor iedereen! In 1974 hebben de automobilisten in ons land meer dan een miljard gulden uitgegeven aan accessoires, onderdelen, banden en accu’s. Van dit bedrag werd zo’n 350 miljoen gulden besteed aan nieuwe of vernieuwde banden. Het gaat om deze vernieuwde banden: d.w.z. banden waarvan het oude versleten profiel wordt verwijderd en vervangen door een nieuw profiel. Het blijkt, dat in Nederland jaarlijks zo’n 300.000 vernieuwde banden worden aangeschaft. Dat betekent tien percent van de totale vervangingsmarkt. Utrecht-Arnhem-Bergh: tussen het ver keersplein Velperbroek en Bergh Au toweg bij de brug over de IJssel mogelijk vertraging in beide richtin gen in verband met werkzaamheden. om de werkloosheid te bestrijden? Terwijl we de groei juist moeten stoppen omdat onze kinderen straks tekort zullen ko men wat wij nu opmaken! Dan is op voering van de produktie van nutteloze en schadelijke produkten toch onverant woord! De werkloosheid is mede veroor zaakt doordat men 250.000 kleine boeren uit hun bedrijf heeft gestoten, duizenden gastarbeiders hierheen werden gehaald omdat het vuile werk onvoldoende wordt betaald, vele gehuwde vrouwen het inkomen willen vergroten om meer te kunnen verspillen (goede uitzonderin gen daar gelaten). Dan is er nog de uitbreiding van mechanisatie en automa tisering die het werken overbodig maakt. De werkloosheid blijft. Zij mag niet bestreden worden door opvoering van de produktie, maar alleen door eerlijke werkverdeling met vier of drie dagen werk per week. Ook moet iedereen bo ven 55 jaar vrijwillig gepensioneerd kunnen worden. Eigenlijk is het pro- of zij staat nog te zwak in de schoenen. Daardoor komen de conflicten met ou ders en omgeving. Het aanbod van drank, drugs en porno op scholen, in jeugdcentra en in clubhuizen dient te worden geweerd en de handelaren in deze smerigheid moeten hard worden aangepakt. Het gezin dient beter te wor den beschermd tegen excessen in de maatschappij, want het is natuurlijk het recht en de plicht van de ouders hun eigen kind te beschermen tegen deze negatieve invloeden. Onze tijd roept om een sterke, eerlijke inzet voor onze jeugd om haar voor bederf te behoeden. L. CARON, Haarlem. Van dinsdag 24 februari t/m zondag 29 februari 1976 wordt in het Am sterdamse Rai-gebouw weer de „Tweewieler Rai” gehouden. Het mot to van deze tentoonstelling is een „feest op twee wielen”. Naast fietsen, bromfietsen en motorfietsen, zullen op de tentoonstelling ook onder meer zijspanwagens, handgereedschappen en toebehoren worden geëxposeerd. Het gezin, de kleinste en innigste on der de levensgemeenschappen van de mens en tevens de pijler waarop de gehele maatschappij uiteindelijk berust, dreigt ook in ons land gaandeweg kwetsbaarder te worden. Het gaat er naar uitzien dat ouders steeds minder over hun kinderen te zeggen krijgen. De reeds lang onderkende gezagscrisis bin nen het gezin, deed buiten het gezin de idee opkomen tot „versterking van de rechtspositie van minderjarigen”. Intus sen wordt dan ook een wetswijziging van artikel 280 van het Wetboek van Strafrecht (verborgen houden voor ou ders c.q. voogden van minderjarigen) sterk in overweging genomen. In ERBIJ van 4 oktober was te lezen hoe staatsse cretaris Zeevalking hiermee in de pro blemen zit. Zoals door hem in dat inter view gezegd: „Je grijpt immers ook in de normale gezinnen in als je het kin derrecht gaat veranderen. Je neemt ou ders bepaalde rechten af”. Veel jonge scholieren raakten reeds verslaafd aan drank, drugs en sex. Ouders moeten machteloos toezien hoe hun kind steeds meer van hen vervreemdt Het gaat niet meer naar school, loopt plotseling weg, zwerft ergens en de ouders komen niet te weten waar hun kind zit. Tien jaar geleden was zoiets onvoorstelbaar. Hoe en waardoor kon deze ellende bininen- dringen? Waar ligt de schuldvraag? Bij de tiener of bij de ouders? Nee, bij het aanbod van drank, drugs en sex waarte gen de tiener geen nee kan zeggen. Hij TNO Delft is bezig aan een onder zoek om bromfietsmotoren te laten lopen op een armer, dus minder brandstofrijk, mengsel. Tot nu toe nam men aan. dat bromfietsen een rijk mengsel nodig hadden om goed te kunnen lopen TNO is er inmiddels in geslaagd bromfietsmotoren op een arm mengsel te laten werken. Dit levert niet alleen een lager brand stofverbruik op. maar ook een ver mindering van de hoeveelheid kool- monoxyde in de uitlaatgassen. Dit laatste is het voornaamste doel van TNO: men wil de luchtverontreini ging door bromfietsen verder terug dringen. TNO zet het onderzoek nog ongeveer twee jaar voort. Purmerend-Alkmaar: in de Zuidoost- Beemster bij Purmerend is maar één rijstrook beschikbaar (verkeerslichten, doorrij hoogte vier meter). Woekeren met de ruimte is zo langza merhand een centraal probleem gewor den in het IJmuidense Zeewijk. Dat geldt niet in het minst voor de jeugd. Zij zien zich steeds meer speelruimte ontnomen worden, aangezien de bebou wing voortgaat. Daarvoor komen geen nieuwe speelterreintjes in de plaats, waarop onze jeugd zich kan uitleven. Het gevolg is dat de bewoners van Zeewijk geconfronteerd worden met een toenemend vandalisme. Velen zijn daar over nog verbaasd ook! Het in vele gevallen ontactisch optreden van de po litie draagt niet bij tot een structurele oplossing voor deze ruimte-problematiek. Het draagt evenmin bij tot een beter begrip bij de betrokkenen. Het veldje aan de Bellatrixstraat-Orionweg is een van de schaarse terreintjes in onze wijk, waar enthousiaste jongens nog een bal letje kunnen trappen. Maar wat gebeurt er? De direct omwonenden bellen de politie om hun bezwaren kenbaar te maken. Bezwaren die van weinig begrip getuigen. De politie komt, pakt de bal van de jongens af en zegt er nog eens bij, dat ze hem over drie maanden weer kunnen ophalen. Daarmee worden deze jongens als het ware in de hoek getrapt. Ontactischer en onpedagogischer kan het niet! Het probleem blijft immers en wordt niet bij de wortel aangepakt. Waar zijn we mee bezig, als we zo’n 25 jongeren gaan verbieden in onze wijk op Er zijn in ons land ongeveer tien fabrikanten die zich toeleggen op het vernieuwen van autobanden. Een van de grootste is Continental Rubber, met een marktaandeel van meer dan veertig percent. Zij werken met hun allen op een vervangingsmarkt waar als men de banden voor vracht auto’s autobussen, landbouwwerktui gen en industrie meetelt voor ruim 900 miljoen gulden is te halen. Geen geringe markt, waar dan ook heftig om wordt gestreden. En dan zijn hier n-og niet genoemd de tientallen mil joenen extra, die kunnen worden verdiend met het monteren, balance ren en uitlijnen van banden. Nadat vorig jaar de vraag naar autobanden was afgenomen, is dit jaar al weer een stijging van zo’n vijf percent geconstateerd. Het lijkt erop, dat de automobilist verleden jaar de vervanging even heeft uitgesteld en zich nu gedwongen ziet dit uitstel te niet te doen. Een band slijt, hoe dan ook. Maar waar vroeger in eerste in stantie naar een nieuwe band werd gevaagd, daar wil men nu vaker met een zogenaamde vernieuwde band ge noegen nemen. Geen wonder, want deze banden zijn vaak voor minder dan 100 per stuk verkrijgbaar. En dat kan een aardig voordeeltje ople veren voor de automobilisten die toch niet meer dan 20.000 tot 25.000 kilo meter per jaar rijden. Overigens houdt de stijgende vraag naar ve- nieuwde banden gelijke tred met de toenemende verkoop van occasion- wagens. Het ziet ernaar uit, dat de zwaarder wordende lasten op deze manier nog enigszins dragelijk wor den gehouden. Er zit natuurlijk een gevaar in het Amsterdam-Den Haag: tussen Schiphol en Burgerveen wegverlegging snel heidsbeperking (70 km) en een inhaal- verbod voor vrachtwagens. Utrecht-Amsterdam: wegverlegging bij Vinkeveen; mogelijke vertraging tij dens spitsuren. Utrecht-Den Bosch: rijbaanverlegging bij Empel, snelheidsbeperking tot 70 km en een inhaalverbod voor vracht auto’s. Eerst nu werd mijn aandacht geves tigd op het hoofdredactionele artikel van donderdag 2 oktober onder de kop „Zelfmoordcommando?” De daarin open gebleven vraag Is echter te belangrijk om aan voorbij te gaan. Uw vraag of e verouderde Neptunevliegtuigen niet een beschamende en uiterst kwetsbare „pij ler” voor onze veiligheid vormen, moet helaas met „ja” worden beantwoord als we spreken in termen van slagkracht Het gaat er namelijk niet alleen om deze vijftien vliegtuigen in de lucht te houden, maar bovendien om ze te ver vangen door moderne lange-afstands pa trouillevliegtuigen. Het kernpunt in de aangekondigde bezuinigingsmaatregelen (op korte termijn) is het zonder vervan ging buiten dienst stellen van dit squa dron Neptunes en het uit de vaart nemen van de kruiser de Zeven Provinciën. Wel nu, het lijdt geen twijfel dat er, onder de huidige omstandigheden, op de overheids uitgaven zal moeten worden besnoeid. Dat ook Defensie daarbij (nog) een veer zal moeten laten is hoewel naar mijn mening ontoelaatbaar onafwendbaar. De visie neergelegd in Keerpunt ’72 zal er wellicht mede de oorzaak van zijn dat de huidige minister van Defensie, in zijn streven naar specialisatie en standa- risatie, bezig is het doel voorbij te schie ten. Immers het is een door de jaren heen bekend verschijnsel dat daar waar een land, door welke omstandigheden dan ook. gedwongen is zijn defensieve kracht te reduceren tot het absolute minimum, dit, zonder onaanvaardbare risico’s te lopen, alleen mogelijk is door tenminste een optimaal werkend waar schuwingssysteem in stand te houden. Juist de lange-afstands patrouillevlieg tuigen van de marine vormen een essen tieel deel van zo’n systeem. Zij zijn de ogen en oren van de marine. Door hen als „zonder gevaar voor het leven van de patiënt” amputeerbare delen te be schouwen, wordt door de minister, mo gelijk onder sterke invloed van zijn achterban, een voor de veiligheid van ons bestaan fatale denkfout gemaakt. Hier geldt in sterke mate: Hoe meer er in vredestijd op slagkracht wordt bezui nigd. des te noodzakelijker wordt in vredestijd het voortbestaan en de mo dernisering van deze maritieme par- hun In Parijs wend weer de Salon de l’Automobile, du Cycle et du Moto- cycle gehouden. Veel aandacht werd daarbij besteed aan verschillende luxe modellen, zoals de Sbarro Stash die door Pierre Cardin werd bekleed. Een ander lokkertje was de Lotus Esprit, een elegante auto die reeds drie jaar geleden in Turijn werd ge toond. Thans ging het om een nieuwe uitvoering van deze Lotus, die be stemd is voor de serieproduktie, zij het dat deze produktie voorlopig wordt beperkt tot tien modellen per dag. De Esprit met zijn 2 liter kracht bron uitgevoerd als midden-motor, kreeg zijn vorm van Ciugiaro. Verder waren in Parijs onder meer de nieu- ve grote wagens van Renault en Pe. geot te zien, de CX-break van Ci troën, enkele stadsautootjes met elektrische aandrijving en de nieuwe Simca-serie. Het weekblad l’Express heeft naar aanleiding van de Parijse show een kleine enquete gehouden. Daaruit bleek onder meer, dat tweederde van de ondervraagde automobilisten be reid waren eventueel vijf percent ho gere aanschaffingskosten van een auto voor lief te nemen. Ondanks de teruggang in de economie en de ho gere brandstofkosten gebruikte 52 percent van de ondervraagden de auto in gelijke mate als voorheen. De foto toont de Lotus Esprit, waarvan nu een bescheiden aantal exemplaren in de produktie komt. gebruik van dé vernieuwde banden. Alleen het profiel wordt vernieuwd en wie garandeert u, dat in de ge bruikte band geen verborgen breuk voorkwam? Continental Rubber wil nu door een aanmerkelijk ultgebreide garantie proberen meer vertouwen te winnen onder de automobilisten. Het bedrijf kende reeds een normale garantie te gen fabricage- en materiaalfouten. Deze garantie is nu uitgebreid met een extra garantie van zes maanden tegen klem- en stootbreuk. Stoot- breuk kan bijvoorbeeld optreden als de band tegen een stoeprand rijdt. Gebeurt dit binnen een half jaar met een band van Continental Rubber dan krijgt de klant een nieuwe (dat wil zeggen, vernieuwde) band terug. Een fraai gebaar, dat wel. Maar een band is zo’n essentieel onderdeel van de auto, dat alleen het beste van het beste nog maar nauwelijks genoeg is. De autoband die u kiest, „beslist” wellicht later voor u over leven en dood. In Wolfsburg is Volkswagen bezig aan de ontwikkeling van een eigen dieselmotor, die geschikt is voor in bouw in personenwagens. Men is reeds zover, da’, proeven worden ge nomen met een klein aantal testwa- gens. Men probeert de diesel in eerste instantie geschikt te maken voor ge bruik in de Passat. In een later stadium zou dan de Golf-diesel moe ten verschijnen. Het zal overigens nog wel tot het najaar van 1976 duren voordat VW met een eigen diesel op straat verschijnt. Alkmaar-Den Helder: bij Stolpen en vliegkamp De Kooy wordt het verkeer bij toerbeurt over één rijstrook-geleid. Amsterdam-Hoorn-Den Oever: tussen Wieringerwerf en Den Oever wordt het verkeer over één rijbaan geleid. Stagnatie op het wegvak Oosthuizen- Edam-Broek in Waterland. Doorgaand verkeer richting Amsterdam kan beter van Oosthuizen via Purmerend rijden. deze maritieme trouillevüegtuigen. Vooral omdat taak noch door de luchtmacht, noch in internationaal verband kan worden overgenomen. reserve

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 29