NEGATIEVE REACTIE OP VERZOEK VAN LACHMON R y A Li g< Zuidvietnamese vluchtelingen weer naar huis AANMELDINGSTERMIJN ILLEGALE GASTARBEIDERS NIET VERLENGD V at V CHU ziet CDA niet meer zitten Begintijd Kamervergaderingen aangepast aan treinenloop De Nieuwe Middenklasse Volvo 66 En to dito Inspraakperiode voor Geen uitstel van debat over Suriname gewestwet verlengd p< Ex-adviseur Nasser beschuldigd van corruptie Ar To B( I Sp Als u dóórdenkt „Frans-Russische documenten klaar Soepeler regime voor Duitse anarchisten voor ondertekening” 19 75 V R IJ D A G 1 7 OKTOBER 2 BINNEN- EN BUITENLAND VR (Van onze Haagse redactie) □o V Vrouwen (Van onze parlementsredactie) Vrouwenbank Bloemen Speelgoed New York Ontslag Opgelicht Het is hoog tijd vooreen nieuwe midden-*^ klasse? Met een eigen gezicht, eigen hoge kwaliteit Daarom introduceert'^^ Volvo de Volvo 66. VOLVO Vrij it DEN HAAG. Kamervoorzitter Vondeling heeft toch moeten afzien van zijn voornemen om in ieder geval tot Kerstmis twee van de drie vergaderdagen van de Tweede Ka mer te laten beginnen om 10.00 uur, in plaats van de gebruikelijke 13.00 uur (woensdag) en 11.00 uur (don derdag). Tijdens de regeling van de werkzaamheden deelde hij gis teren het parlement mee dat voort aan niet meer om 10.00 uur maar om 10.15 uur zal worden begonnen met de vergadering. DEN HAAG. Staatssecretaris Zeevalking is niet bereid de termijn van 1 november, waarbinnen ille gale gastarbeiders zich kunnen mel den voor regularisatie, met drie maanden te verlengen. Volgens Zeevalking zou dit de verwarring bij de gastarbeiders en de vreemde lingenpolitie alleen maar vergroten. De staatssecretaris zei dit gisteren in de Tweede Kamer naar aanlei ding van een motie van de PSP’er Van der Lek bij de begroting van Justitie. Tips «2 6? SE (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) droog (Van onze parlementsredactie) WERKRAPPORTEN c (ADVERTENTIE) 1 20 van o 22 0 24 29 0 Q> 85 nno nno no no nno no no no nno no w.stil zzo n wnw n zzo zo 13 14 15 14 15 14 13 14 13 15 13 23 20 15 13 13 19 20 17 14 13 14 22 19 15 10 11 begintijdstip niet haalbaar was, bleek in de afgelopen weken enkele malen. Een maal heeft het zelfs een uur geduurd, voordat het quorum minimaal 76 le den; vereist om de vergadering te kun nen beginnen aanwezig was. Afgelo- Hij baseerde zijn besluit op de uitslag van het door de rechtbank bevolen me disch onderzoek van de verdachten. Amerikaanse ambtenaren verklaarden dat over deze repatriëring geen contact met Saigon is geweest. waar- straat D< vrot heid, initii dat haai dien staa ren Vooruitzichten voor zondag: OVERWEGEND DROOG MET ENKELE OPKLARINGEN TEMPERATUREN BENEDEN NORMAAL. ono nnw ozo nw nno nw nw nnw w.stil nw wnw o zw o w w.stil n n ono zw 0,3 0 0,2 0 0 9 17 15 23 38 2 1 Pr en 2 Rom ook wore de II E san het Ste ura mei ove Bet Sd - Di beke vech de heefl Al bran tinei gezii derq scha De fc bliks geen LI dent heefl milit gen regel Hi de c waai „Ver nen” In1 postt Lissi zake: ingei blijv in v blom De Klin; was hotel gemc het geen Ks Marl van deze de d tere duizi ten 1 TI voor Riel, wett de p hele: WE tor de n niet „des tieki litaii tiebe macl persi onth in di o 0,5 10 0 0,3 0,2 0 0 0,3 2 0 0 o 6 2 M3 S3 S 4 5 5 7 3 6 8 3 5 10 5 2 18 8 7 9 6 7 3 6 11 7 5 5 10 13 10 6 9 14 14 7 9 8 12 12 20 17 15 Hij ging niet in op de plotselinge programmawijzigingen die in het Westen aanleiding hebben gegeven tot vele spe culaties. In Franse kringen werd giste ren vernomen dat ook de gespreksronde van zaterdag van Russische zijde zonder opgaaf van reden is afgezegd. AGANA GOEAM (Reuter). Ruim vijftienhonderd Zuidvietnamezen, die na de recente machtswisseling in Saigon waren gevlucht, zijn gisteren naar hun land teruggekeerd. Een Noorditaliaanse zakenman, Ennio de Vecchi, is gisteren door zijn ontvoer ders vrijgelaten na een gevangenschap van 52 dagen, zo heeft de Italiaanse politie bekendgemaakt. Volgens zegslie den heeft de familie Vecchi een losgeld betaald van enige honderden miljoenen lires. De politie trof de, in goede gezond heid verkerende, zakenman aan op een weg in de buurt van Sardinië. •m •ó- Het blad zegt dat Heykal zestien jaar na het begin van zijn loopbaan „door middeil van diefstal en machtsmisbruik” een enorm fortuin bijeengegaard had. Als voorbeeld hiervan meldt „Al Moes- sawar” dat Heykal door intimidatie en bedreigingen enige winstgevende boer derijen heeft kunnen kopen tegen bela chelijk lage prijzen- Tevens beschuldigt het blad Heykal ervan gelden van „Al Achram” te heb ben gebruikt om ..missies naar het bui tenland te financieren die bestonden uit het kopen van kleren voor familieleden”. DEN HAAG. Met een krappe meerderheid heeft de Tweede Kamer gisteren minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) gedwongen de inspraakperiode voor de nieuwe Gewestwet met twee maanden te verlengen. De bewindsman had eerder deze week in het begrotingsdebat opgemerkt dat een verzoek om verlenging van de termqn hem zeer zou verbazen, aangezien de Kamer bü hem altjjd op spoed heeft aangedrongen voor de afhandeling van zijn eoncept-wetsontwerp. Toch ging een kleine meerderheid van de Kamer akkoord met een motie van de VVD’er Van Aar- denne, mede-ondertekend door SGP, GPV en DS’70. vraagd om commentaar .antwoordde de heer Wijntuin: „Ik zal dit besluit moeten eerbiedigen. Al vind ik het niet verstan dig de deur helemaal dicht te gooien, daar zijn het toch te grote boys voor”. Kruisinga baseert zijn pessimisme over de integratie van de drie christelijke partijen op uitspraken die de voorzitter van de ARP in de Kamer, mr. Aantjes, maandag in Bussum deed. Aantjes zei daar geen stap achteruit te zullen doen. De heer Wijntuin (rechts) wordt kort na zijn aankomst op Schiphol door de ge volmachtigd minister van Suriname in Nederland, de heer Van Eer, ingelicht over de laatste ontwikkelingen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllsslngen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Itanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis mist mist mist mist mist onbew. mist mist z. bew. mist onbew. z. bew. onbew. weerlicht geh. bew. regen regen z. bew. verand. geh. bew. 1. bew. regen z. bew. h. bew. onbew. 1. bew. h. bew. regen geh. bew. onweer regen geh. bew. regen motregen h. bew. mist 1. bew. onbew. h. bew. Wew tn binnen- en buitenland De Kamer heeft gunstige eerste erva ringen met vier uur extra vergaderen per week (voor de dinsdagen werd de aanvangstijd gehandhaafd op 14.00 uur). Boven alle verwachtingen uit rondde de Kamer deze week zowaar het begro tingshoofdstuk Binnenlandse Zaken in nauwelijks anderhalve dag af. Justitie duurde zelfs nog korter, en zo kon Von deling zich nog de luxe permitteren om halverwege de week voor te stellen het debat over de politie voor gisteren aan de agenda toe te voegen, en dat terwijl er tussendoor nog een spoeddebat over de werkgelegenheid bij het bedrijf Seriös kon worden gehouden. Ook gisteren is een twintigtal tips binnengekomen over de vermissing van het Limburgse meisje Marjo Winkens. Dit naar aanleiding van het dinsdaga vond uitgezonden programma „Opspo ring verzocht”. De meeste tipgevers me nen dat zij Marjo elders in het land hebben gezien. Nadere aanwijzingen hebben de tips echter nog niet opgele verd. Dank zij de steun van de PvdA haalde ook een motie van WD’ster mevrouw Kappeyne van de Coppello een meerder- heidssteun. Daarin werd gevraagd om bij het verlenen van actief kiesrecht aan Ne derlanders, die in het buitenland wonen, het ingezetenschap als belemmering weg te nemen. De PvdA ging met de motie akkoord, hoewel woordvoerder Franssen een slag om de arm hield. De socialisten zijn er bepaald niet voor dat alle Nederlanders in het buitenland actief kiesrecht krijgen. pen woensdag, bij de begrotingsbehan deling van Binnenlandse Zaken, duurde het iets minder dan een kwartier voor dat het quorum binnen was. Van der Lek, die de steun kreeg van de PPR, achtte verlenging van de termijn noodzakelijk om ook de gastarbeiders die kopschuw zijn geworden door de elkaar soms tegensprekende publikaties van de afgelopen maanden, in de gelegenheid te stellen zich aan te melden. Zeevalking deed wel de toezegging dat de buitenlan ders die zich na 1 november bij de vreem delingenpolitie vervoegen, soepel behan deld zullen worden. De illegaal in ons land verblijvende vreemdelingen zullen na aanmelding bo vendien nog vier weken de tijd krijgen om bewijsmateriaal op tafel te leggen voor de eis, dat men vóór 1 novem ber 1974 al in Nederland verbleef en ook werk had. Als de papieren in eerste in stantie niet voldoende zijn, hoeft men dus niet bang te zijn om.over de grens te worden gezet, aldus Zeevalking. Om kortsluiting met de politie te voorkomen, zal het ministerie van Justitie vandaag nog een circulaire doen uitgaan waarin deze richtlijnen nog eens worden uiteen gezet. Minister Van Agt kreeg het aan het eind van het overigens nogal tam ver- De eerste Amerikaanse door vrouwen voor vrouwen gestichte bank is gisteren feestelijk geopend. De „First Women’s Bank” wil vrouwen helpen die het ge voel hebben bij andere banken als een dommertje te worden behandeld. Het plan een vrouwenbank op te richten was in 1973 opgekomen toen Amerikaanse vrouwen bij banken openlijk gediscrimi neerd werden. De bank werft ook man- He „twe geori in „MII men. DEN HAAG. De voorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, dr. Kruisin ga, is pessimistisch over de mogelijkheid om een CDA te vormen. Op 30 en 31 oktober gaan KVP, AR en CHU opnieuw proberen om het alsnog eens te worden over een christen-democratisch appèl, CDA. Deze ongekende snelle accelleratie voor het afhandelen Van de begrotingen komt niet alleen door de nieuwe aan vangstijden. Dit jaar is voor het eerst een uitgebreide schriftelijke voorberei ding voor Kamerleden verplicht gesteld, waardoor in het mondelinge debat met de minister nauwelijks meer detailzaken worden aangeroerd. Vondeling is van plan zich strikt aan de nieuwe opzet te houden. Reeds enkele malen maakte hij er sprekers op attent dat zij mondeling zaken aan de orde stelden die zij beter schriftelijk met de minister hadden kun nen opnemen. De gevolgen van dit tempo-maken op de Kameragenda lijken voorlopig niet gering te worden; het ziet er naar uit dat voor het eerst in jaren alle begrotingen voor Kerstmis kunnen woden afgehandeld. DEN HAAG. De Tweede Ka mer is niet ingegaan op een tele grafisch verzoek van de Surinaamse oppositieleider Lachmon om het debat over de onafhankelijkheid van Suriname uit te stellen tot 28 okto ber. Kamervoorzitter Vondeling liet gisteravond in het parlement weten dat het debat op de vastge stelde datum, dinsdag 21 oktober, met mogelijk een uitloop naar de volgende dag, zal worden gehouden. Aantal uren zon 1 tot 7, minimum tempera turen omstreeks 4 graden, maximum tem peraturen omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent, kans op een geheel J etmaal 70 percent. STUTTGART (UPI). Theodor Prinzing, de president van de rechtbank waarvoor de Westduitse anarchisten An dreas Baader, Ulrike Meinhof, Gudrun Ensslin en Jan Carl Raspe zich moeten verantwoorden, heeft gisteren een soepe ler regime voor het viertal voorgeschre ven. lopen debat nog even aan de stok met PvdA-woordvoerder Roethof, die kritiek had op de medewerking van justitie aan het AVRO-programma „Opsporing ver zocht”. Volgens Roethof wordt aan de oplossing van enkele spectaculaire mis daden relatief veel te veel geld en man kracht besteed. Hij zou dit liever aange wend zien voor de preventie van mis drijven, bijvoorbeeld via een strengere snelheidscontrole op de autowegen. Van Agt beet op dit punt onverwacht fel van zich af. Hij betitelde de uitlating van Roethof dat de justitie met de op sporing van deze misdaden slechts haar eigen emotionele behoeften bevredigt (Roethof sprak ook van „misplaatst jacht instinct”) als een ernstige diskwalificatie van de politie en de justitie. Van Agt zei op het standpunt te staan dat voor de oplossing van echt ernstige misdrijven geen geld of mankracht te Veel is, vooral als bij niet-opsporing het gevaar van her haling bestaat. Zij vertrokken van Goeam, waar zij de afgelopen vijf maanden woonden, met een tot repatriantenschip omge bouwde vrachtboot, waarop zij de vlag van de Zuidvietnamese voorlopige revo lutionaire regering hadden gehesen. Het is niet bekend naar welke haven de vluchtelingen, onder wie veel militai ren van het voormalige Zuidvietnamese regeringsleger, koers hebben gezet. De oversteek zal naar schatting tien dagen duren. Hij blijft dus op het standpunt staan dat wie tot het CDA wil behoren, het chris tendom dient te aanvaarden. In een raclio-uitzending van het IKOR heeft dr. Kruisinga gisteravond zijn ver oordeling uitgesproken over het toeëige- nen van het evangelie als uitgangspunt voor het politieke handelen door de ARP. De CHU is uitdrukkelijk een beginsel- partij. Zij stelde zich echter nooit op het standpunt van de antithese, die het volk politiek opsplitst in een kerkelijk en een niet-kerkelijk deel. Dr. Kruisinga wijst erop dat naast de moeilijkheden over het beginsel van het CDA, ook nog het verschil van mening Volgens de plannen van de minister hadden de provinciale besturen al op uiterlijk 15 november hun commentaar moeten inleveren op het concept-weis- ontwerp reorganisatie binnenlands be stuur. Een paar weken geleden lieten di verse provincies weten in tijdnood te zul len komen. Van Aardenne stelde dinsdag in het debat voor de periode te verlen gen tot 15 januari. Vier van de vijf rege ringspartijen stemden gisteren tegen zijn motie (PvdA, ARP, PPR en D’66). Uit het regeringskamp steunde slechts de KVP het voorstel van Van Aardenne. De WD zag ook twee andere moties door de Kamer aangenomen. Zo ging een ruime meerderheid akkoord met het voorstel van de liberaal Evenhuis om van de regering een wetsvoorstel te vra gen voor een herindeling van het gebied West-Friesland-Oost. MOSKOU. (Reuter) De Franse pre sident Giscard d’Estaing heeft gisteren in de Oekraïnse hoofdstad Kiev gezegd dat de Frans-Russische documenten klaar zijn voor ondertekening. Hij zei dat niets zijn ontmoeting met de Russische partij leider Breznjev voor vandaag in de weg stond. Lachmon wil voordat het koninkrijks- parlement in Den Haag bijeenkomt, eerst een vergadering van de Surinaamse Sta ten, om daar op „constitutionele en regle mentaire wijze” een delegatie van de op positie aan te wijzen voor het debat in Den Haag. Lachman heeft de inmiddels in Nederland aangekomen Statenvoor zitter Emile Wijntuin dan ook verzocht de Surinaamse Staten liefst binnen 24 uur bijeen te roepen. Het verzoek tot bijeenroeping van de Staten kwam als een volslagen verras sing voor Wijntuin. Hij zei in ieder geval niet direct naar Suriname te zullen te rugkeren, maar in Nederland te blijven tot na het onafhankelijkheidsdebat in de Tweede Kamer. Wijntuin zei ook, dat de plaatsvervan gend Staten-voorzitter mr. Komproe, be- voedg is een statenvergadering uit te schrijven, als daarom wordt gevraagd. Het aantal in Suriname aanwezige Sta tenleden bedraagt 28, acht meer dan het vereiste quorum voor een vergadering. Vandaag arriveren op Schiphol de laatste drie vertegenwoordigers van de regeringspartijen in de delegatie. De ze ven plaatsen van de oppositie blijven nog open. Wijntuin noemde het „jammer” dat de zeven door de oppositie bestemde plaat sen in de delegatie nog niet zijn bezet. Hij meende echter, dat het besluit van het Hindoestaanse statenlid Hindoeri, om in afwijking van de lijn van zijn partij toch te zullen meewerken aan het totstand komen van Surinaamse onafhankelijk heid door bij de debatten in Den Haag aanwezig te zijn, „wel eens door meer deren gevolgd zal kunnen worden”. Het was de heer Wijntuin niet duidelijk op welke grond de Antillen hebben be sloten geen afvaardiging naar Neder land te zenden, eveneens door de behan deling van de rijkswet tot onafhankelijk- Achtergrond van het voorstel was het verzoek van een aantal Kamerleden dat met inachtneming van voldoende nachtrust elke ochtend nèt de trein kan halen die om ongeveer 10.00 uur binnenloopt op het Centraal Station van Den Haag. Van daaruit is het ongeveer tien minuten lopen naar het Kamerge bouw, terwijl het ophangen van de jas, het tekenen van de presentielijst en het beklimmen van de trappen (of het even eens tijdrovende wachten op de trage Kamerlift) altijd ook enige minuten vergt. Dat het aanhouden van 10.00 uur als over de politieke koers ligt. Hij kan niet helemaal beoordelen in hoeverre de felle kritiek die zijn partij op het kabinet uit oefent, door KVP en ARP wordt onder schreven. Deze partijen zijn immers in de regering vertegenwoordigd en dat be paalt hun taal ten dele. De CHU is tegen het maken van af spraken tussen partijen over samenwer king vóór de verkiezingen. Men wil eerst de kiezers laten spreken, de machtsver houdingen vaststellen en vervolgens na gaan wat er van het christen-democra tisch program met socialisten of liberalen te realiseren is. Dat geldt zeker in de moeilijke situatie waarin ons land nu verkeert, aldus de heer Kruisinga. Zon op 7.09 uur Maan op 16.44 uur IJMUIDEN Hoogwater 2.33 uur en 14.51 uur Laagwater 10.36 uur en 22.49 uur De conciërge van een school in Heer- enveen heeft gisteren de schrik van zijn leven gehad toen een „speelgoedpistool” dat hij op straat had gevonden echt afging. De man had het wapen ’s mor gens op straat gevonden terwijl hij zijn hond uitliet. Even later demonstreerde hij het op de administratie van de school. Het pistool ging af maar raakte gelukkig slechts een ruit. Het wapen bleek van een buitenlander te zijn die de politie woensdagnacht arresteerde op verdenking van inbraak. De schrijver Alexander Solzjenitsyn heeft gisteren de Associated Press mee gedeeld dat de professor in de wiskunde Igor Sjafarewitsj door de universiteit van Moskou was o ntslagen omdat hij vervolgde dissidenten had verdedigd en de zaak der mensenrechten voorstond. Hij was al dertig jaar aan de universiteit verbonden. De geleerde was zeer actief geweest in de beweging voor de mensen rechten die is gesticht en wordt geleid door dr. Andrej Sacharov, de natuur kundige die dezer dagen te Stockholm de Nobel-prijs voor de vrede is toege kend. heid van Suriname. Hij had erover ge sproken met de Antilliaanse statenvoor zitter, Figaroa, maar over de achtergron den had deze zich tegenover de heer Wijntuin niet eenduidig uitgelaten. Ge- ZATERDAG 18 OKTOBER onder 17.41 uur onder 5.20 uur Een 84-jarige vrouw uit Rotterdam is dezer dagen opgelicht door een man die zich uitgaf voor ambtenaar van de ge meentelijke sociale dienst. De man zei dat hij een uitkering voor haar had. Zij moest echter wel eerst naar de bank om wisselgeld te halen. De vrouw haalde 1000 gulden. Het geld liet zij op tafel liggen. Toen zij op verzoek van de „ambtenaar” even in een andere kamer wat papieren was gaan halen bleken de man en het geld verdwenen te zijn. De Nederlandse bloemsierkunstenaar Koos Zuidgeest uit het Zuidhollandse De Lier heeft gisteren de Europa-cup bloemschikken gewonnen in Athene. Hij kreeg van de jury 450 van de 500 punten die te behalen waren, het hoog ste aantal dat ooit werd gegeven in een bloemschik-wedstrijd. Noorwegen en Frankrijk behaalden op de wedstrijd de tweede en derde plaats. De marine-academie in het Ameri kaanse Newport zal vanaf augustus 1976 ook vrouwen tot haar opleiding toelaten. Hiermee komt bij de academie een einde aan de mannelijke alleenheerschappij van 60 jaar. Het besluit van de academie volgt een edict op van het congres waarbij Amerikaanse militaire acade- vrouwen moeten toelaten. Op de acade mies met ingang van volgend jaar ook mie hebben zich al enkele vrouwen opgegeven. Als gevolg van een bezuiniging van 200 miljoen dollar op de gemeentelijke begroting zal de stad New York schijnlijk 8000 personeelsleden op moeten zetten. De financiële crisis waar in de stad verkeert heeft al tot 21.000 ontslagen geleid. De stad heeft in het totaal 250.000 man in dienst. CAIRO. (AFP) Het Egyptische blad „Al Moessawar” heeft gisteren het Egyp tische parket gevraagd een onderzoek in te stellen naar de „onwettige verdien sten” van Mohammed Hassanein Heykal, voormalig hoofdredacteur van het dag blad „Al Achram” en adviseur van ex- president Nasser. - Tl C

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2