Raad Velsen vindt mini-provincie te klein Meerderheid stemt voor aansluiting bij N. Holland-Noord met Haarlemmerliede BLOEMENHULDE VOOR WETHOUDER JERSEY JASJES W. J. van Benten rector Felisenum MAN-actie werd volledig fiasco RIL"II\II\1” 154. Wethouder H. van der Werff: 31 w s 195; 40,- i w bril van bril”inn” 7 R. WACENAAR NIEUW RAADSLID VOOR DS'70 Totaal-programma VAK bij feest van St. Nicolaas SLECHTS ACHTTIEN AANSLAGEN NIET VOLDAAN 99 99 192,- 8U „Jan van Dommelen” met een volksstuk i /I 1 Jb uw bril V R IJ D A G 1 7 OKTOBER 19 75 NIEUWS UIT STAD EN STREEK (Van een onzer verslaggevers) waar u zelf kiest en vakkundig wordt geholpen Kennemerlaan 92 IJmuiden, tel. 02550 15072 1 tt GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? i tub zda etc. VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Zaanlandse Hout Import b.v. Kalverstraat 1-3, IJmuiden. Telefoon (02550) 10543 Showroom geopend: maandag t/m vrijdag van 8 tot 12 uur en van 13 tot 18 uur zaterdags van 14 tot 16 uur ’s avonds na afspraak. aanbouwkeukens uitslag was volgens de wethouder gemakkelijk te voorspellen geweest en hier kon hij dus alleen maar uit afleiden dat het „M.A.N.” bewust belemmerend is opgetreden, waar door de gemeente onnodig op kos ten werd gejaagd. VELSEN Tijdens de donder dagavond door de gemeenteraad van Velsen gehouden vergadering meende wethouder H. van der Werff te mogen vaststellen dat de actie, welke door het „Milieu Ak- tiecentrum Nederland” tegen het rioolafvoerrecht in Velsen werd ondernomen, op een volledig fiasco is uitgelopen. Van de ongeveer twintigduizend aanslagen, die des tijds werden verzonden, zijn er im mers nog slechts achttien niet vol daan en dit betreft dan waarschijn lijk gevallen waar betaling finan cieel onmogelijk is. Een dergelijke (ADVERTENTIE) lachten 20 U.t (Van een onzer verslaggevers) •eopend iat. Ge- volwas- motieven end 12- iat. Ge- mdweer Iet jaar eg: vol- (ADVERTENTIE) raat 4a: -aat 4a: I (ADVERTENTIE) Zuiver scheerwollen ook grote maten HERENMODE unie (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) lUIDtH lio iks reopend volwas- Keukens kompleet geïnstalleerd! Na afloop heeft de goedheiligman het voornemen om bezoekjes af te leggen bij langdurige zieken. Van de hele gebeurte nis wordt een film vervaardigd, die later zal worden vertoond voor iedere belang stellende. IJmuiden Telefoon 1 23 48 Lange Nieuwstraat hoek Martplein Naar ’t unieke keukenadres. Want daar vindt-ie de oplossing van al zijn keuken-* probleman. Daar kiest hij uit een groot aantal keukens en mogelijkheden. Hij vindt er o.a. de befaamde ALNO-keukens. Uitgekiend. Praktisch. En niet duur. Hij vindt er trouwens meer. Tegels bijvoorbeeld. In alle maten en kleuren. En hij vindt er de vaklui, die dat allemaal haarprecies installeren. Snel, goed en op tijd. Kom ook naar dat adres. Da’s voor u wel zo gemakkelijk. i kleuren: camel, groen, bruin en blue tigduizend gulden. En dit alles terwijl het „MAN” heeft kunnen weten dat deze bezwaarschriften toch ongegrond zouden worden verklaard. Een dergelijke gang van zaken meende de wethouder onder meer te moeten toeschrijven aan het feit dat deze actie voor een deel door „men sen buiten de gemeente” is gevoerd. Deze peroraties waren het gevolg van enige door de heer Hoek (Progressief Velsen) gestelde vragen over het rlool- heeft en veel voor deze gemeenschap tot stand zult kunnen brengen. Ik zou zeggen: Ga zo voort”, besloot de heer Reehorst. J alkwijk: rs telling 21.15 u.: daag en lodelLUte VELSEN. Tijdens de donderdag avond gehouden openbare raadsvergade ring is drs. W. J. van Benten te Sant- poort-Noord benoemd tot rector aan het gemeentelijk gymnasium Felisenum. Hij kreeg de stemmen van 28 van de 33 raadsleden. Over zelfstandigheid van het gymnasium zal tijdens de begrotingsde- batten worden gesproken. daag en an „Al ls.30 u.: ■r liefde ,,De val n 24 u.: 5 u.: Ie hollands tlewicz. u.: Cobi Saterdag Gr. Hel- i. Zater- ück. 22 u.: g 22 u.: jnstraat)1 ues and Damesbril in zeer bijzondere vormgeving van Christian Dior nuio De „Velsennoordse Aktiviteiten Kom missie” (V.A.K.) is er met veel medewer king van haar aangesloten verenigingen nu al in geslaagd een totaal-programma te kunnen samenstellen voor het feest van Sint N icolaas dat op zaterdag 22 november met uitgebreide festiviteiten zal worden gevierd. 19 en ■s”, 14 j. anic”. II Zorro”. Een nieuw model van Christian Dior voor heren „Vier daag en U.: „I* daag en 18 j. 21,15 u.: i in het Damesbril in multi-colour Het jaar i.: „Plpo SANTPOORT. De toneelvereniging „Jan van Dommelen” uit Santpoort opent haar nieuwe winterseizoen in zaal „Zomerlust” aan de Hoofdstraat met drie opvoeringen van „Ik zeg toch zeker niks”, een volksstuk in vijf bedrijven van Curth Flatow en Horst Pillau. On der regie van Peter Brandsma bestaat de bezetting uit Henk Vening sr„ Agnes Langeler, Mary Dortmundt, Ma ja Vis been, Steef Mollema, Marion Perico Ta- bernal. Ruud Tierolf, Dick Dortmundt en Jan Visbeen. De opvoeringen zijn gepland voor za terdag 25 en dinsdag 28 oktober en zaterdag 1 november. De eerste en de derde voorstelling zullen door een bal worden gevolgd. Als opvolger van de heer Nico Klooster- huis werd donderdagavond voor DS’70 de heer R. Wagenaar als nieuw gemeen teraadslid van Velsen geïnstalleerd. De heer Wagenaar verklaarde zijn benoe ming gaarne te hebben aanvaard, al wilde hij niet verhelen dat deze functie wegens gebrek aan ervaring voor hem nog wel eens moeilijkheden zou kunnen opleveren. Hij hoopte echter op mede werking van zijn partijgenoten en de raadsleden, om tenslotte in het vooruit zicht te stellen zijn uiterste best te zul len doen. de wethouder dat hoor ik Als waardering voor dit alles bood Velsens eerste burger de heer Ockeloen Voor alle leerlingen van eerste en tweede klassen van de basisscholen en de ruim tweehonderd leerlingen van het kleuteronderwijs zal een rondvaart met een boot van de Alkmaarse rederij Wolt- heus, genaamd ,.Ellemaria”, het grot* spektakelstuk worden. Om tien uur in de morgen van 22 november wordt een eerste tocht gemaakt met de leerlingen van de basisscholen, waarbij de goedhei ligman twee uur later ergens aan het Noordzeekanaal door de kleuters wordt afgehaald. Hij zal vergezeld van een aantal zwarte pieten mee varen naar de derde Rijksbinnenhaven. Daar wordt af gemeerd aan de zogenoemde kolensteiger van Van Gelder Papier ten westen van het pontveer. Aanleiding tot dit standpunt, dat werd onderschreven door 31 van de 33 raads leden, was een motie welke was samen gesteld door de PvdA samen met het CDA en welke mede werd ingediend uit naam van de VVD en de CPN. De motie werd ingediend door de heer F. F. J. Reichenfeld (PvdA), die alvorens een toelichting te geven al van de raads voorzitter drs. J. Reehorst mocht verne men dat het college van burgemeester en wethouders de motie niet zal bestrij den. Dit maakte het voor de heer Rei chenfeld al bijzonder gemakkelijk. Hij bepaalde zich tot het vaststellen, dat de voorgestelde begrenzing te kleinschalig is. Als men werkelijk wil decentralise ren, dan mag dat niet betekenen, dat „de provincie het gemeentebestuur in de nek zit te ademen” aldus deze spreker, die er vervolgens nog op wees, dat in noord- zuid richting de meeste gemeenschappe lijke regelingen zijn getroffen. Het Progressief Velsen-raadslid D. Kuiper herhaalde in eerste instantie wat hij bij eerdere bespreking over deze kwestie naar voren heeft gebracht. Hij voegde er aan toe, dat nu Castricum en Uitgeest al hun standpunten hebben be paald, Progressief Velsen daar niet meer aan wenst te tornen. Wel is zijn partij tegen diepingrijpende overheveling van gemeentetaken naar de provincie, maar de nu in de motie voorgestelde provincie acht hij te groot. Deze provincle-indeling noemde hij het verkeerde middel dat men wil toepassen- en daar kan Pro gressief Velden niet achter staan. Burgemeester Reehorst verheugde zich met de vergaande staat van overeen stemming van meningen in de raad. In Heemskerk zijn de vier verschillende meningen van de vier partijen ter ken nis gebracht van Gedeputeerde Staten; Beverwijk heeft zich uitgesproken voor het handhaven van de vijf IJmondge- meenten in één provincie; Castricum en Uitgeest hebben gekozen voor Noord Holland-Noord. De tendens van een in Rotterdam gehouden hoorzitting van provinciebe sturen was aldus de burgemeester dat het aantal voorgestelde provincies te groot was. Een deel van de PvdA-fractie achtte een stemverklaring noodzakelijk. Deze werd uitgebracht door H. Scheepers, die wees op de gehouden afdelingsvergade- ring, waarin de door zijn fractiegenoot Reicherfeld naar voren gebrachte moge lijkheid mede was besproken en daar de steun kreeg van de grote meerderheid van de toen aanwezigen. Niettemin aldus Scheepers heeft aansluiting bij Amsterdam voor ons ook aantrekkelijke kanten. Tenslotte merkte deze spreker op in de krant (IJmuider Courant) te hebben gelezen dat een CDA-wethouder de vori ge raadsvergadering al wist; „Dat er bij de PvdA-fractie op louter politieke mo tieven een aantal leden voor een verbin ding IJmond-Amsterdam waren”. Vol gens Scheepers zijn er dan drie moge lijkheden: Tijdens de donderdagavond gehouden openbare raadsvergadering in Velsen is wethouder C. Ockeloen door burgemees ter drs. J. Reehorst in de bloemetjes gezet. Tien jaar geleden namelijk werd hij tot wethouder benoemd. En naar het oordeel van de burgemeester: „Met een vliegende start, want enkele dagen voor zijn benoeming had hij reeds een be- srpeking met een aannemer, die failliet dreigde te gaan, iets wat dan ten koste dreigde te gaan van een aantal wonin gen. Qelukkig vond hij er een oplossing voor”. De 'burgemeester verklaarde dat het onmogelijk was alles op te sommen wat de wethouder heeft volbracht of waaraan hij medewerking heeft ver leend. Enkele saillante punten: de bouw van 1000 woningwetwoningen in Zee wijk; 525 andere woningen en 261 een gezinswoningen („om van te watertan den”, aldus de burgemeester); aantal be jaardentehuizen; Oud-IJmuiden, wat nog aan de gang is; verbeteren van huizen; aanpassen van huizen; activiteiten met betrekking tot Plein 1945; bouw kanti nes, sporthal, zwem-en instructiebaden, Telstar, Plan Zeebad’ postkantoor, De Schouw, ROP-complex, scholen, Spaarn- woude, Oude Dorp Velsen om er maar enige te noemen. VELSEN. De gemeenteraad van Velsen heeft donderdagavond met grote meerderheid als zijn mening te kennen gegeven dat de provincie nieuwe stijl zal kunnen bestaan uit de in het concept wetsontwerp genoemde minl-provincie Haarlem-IJmond, met daarbij Noord- Holland-Noord de gemeente Haarlem- merliede-Spaarnwoude. De in het wetsontwerp reorganisatie binnenlands bestuur voorgestelde gren zen van de provincie-nieuwe-stijl wor den te eng genoemd en alle raadsleden spraken als hun oordeel uit dat mede ue enge begrenzing een oorzaak is van de zo diep ingrijpende overheveling van taken en gemeenten naar provincies, waardoor de autonomie van gemeenten op onaanvaardbare wijze wordt aange tast. „of de krant verkeerd geciteerd dan wel”; „of de wethouder is verkeerd geïn formeerd, want in de PvdA-fractie zijn keuzes op louter politieke nooit aan de orde geweest”; „of de wethouder waagde een stuntje ter bevrediging van zijn naar rechts glijdende KVP-afdeling; en dan moet gevraagd worden wie er in Velsen nu eigenlijk radicaliseert. Je kan ook naar rechts radicaliseren. Beschuldiging van ondemocratisch gedrag op grond van onjuiste informatie is zelf een aantasting van de democratie. Wij nemen dat hoog op”. Ter vergadering heeft de betrokken CDA-wethouder de heer Th. Witte, die bedoeld werd niet gereageerd. Desgevraagd echter verklaarde hij later op de avond, tijdens een KVP-vergade- ring de IJmuider Courant van 9 oktober te hebben geciteerd. Hij noemde de PvdA de overweging om een linkse pro vincie IJmond-Amsterdam te vormen, een overweging welke naar zijn mening op louter politieke motieven steunt en daartegen heeft hij bezwaren. Daar zit achter aldus de heer Witte dat de helft plus één het bestuur gaat vormen en daarmee wordt voor Velsen waar de raadsleden toch voor staan geen goed gedaan. De heer Witte voegde er verder aan toe, tijdens de raadsvergade ring hierop niet te hebben willen ingaan „omdat men in de raad niet moet gaan zegui- De heer Van der Werff lichtte dit laatste toe door eraan te herinneren dat bij de gemeente ongeveer drieduizend bezwaarschriften waren binnengekomen. Deze moesten stuk voor stuk door de ambtenaren worden behandeld, waarna de antwoorden volgens wettelijk voor schrift aangetekend dienen te worden verzonden. Met de portokosten en de daaraan verbonden werkzaamheden komt men aldus gemakkelijk op een volstrekt overbodige uitgave van twin- discussiëren over hetgeen gezegd is tij dens een politieke vergadering. Dat de heer Scheepers dat wel doet, moet hij weten”. Na de verklaring van de heer Schee pers werd de ingediende motie aangeno men met de aantekening dat de twee leden van Progressief Velsen geacht wensen te worden te hebben tegenge stemd. laag en im met Voor deze tochten worden door de scholen de deelname-bewijzen gratis verstrekt aangezien het V.A.K. heeft ge meend de kosten niet op de kinderen te mogen verhalen. Aan boord van de „El- lemaria" zal het Tamboer en Trompet terkorps „Velsen-Noord S.M.” op het achterdek de onontbeerlijke muzikale klanken laten horen. Bij aankomst van de rondvaartboot met de kleuters aan de meerplaats wordt de Sint uitgenodigd in te stappen in een open Buggy om daarmede de optocht door Velsen-Noord te beginnen. Deze zal naast htet T.T.- korps „Velsen-Noord S.M.” vermoedelijk nog worden opgevrolijkt door een twee de korps. Vier op zware Harley David- son-motoren gezeten knechten zullen hem begeleiden. Er komt een herauten- groep van het ruitercentrum uit Bever wijk en ook de vliegvaartclub „The Flying Dutchman” is van de partij. De stoet wordt gecompleteerd door het deelnemen van vertegenwoordigers van de verschillende sport- en andere vere nigingen met hun vlaggen. Van de Pont- weg gaat de optocht door Velsen-Noord naar het Breesaperhof om daar te wor den ontbonden, waar de Sint wordt toegesproken. Ook de raadsvoorzitter, burgemeester Reehorst had weinig goede woorden voor het „MAN” en de door deze organi satie gevoerde actie over. Hij sprak in dit verband zelfs van „destructief”, waarbij men te werk was gegaan vol gens een methode, welke voor een mo derne democratie als ongepast moet worden beschouwd. afvoerreoht, waarbij hij nog even op het antwoord van B en W. wenste terug te komen. De heer Hoek vestigde er de aandacht op dat het college de driedui zend bezwaarschriften in ieder geval als een wezenlijk signaal van de burgerij zal moeten beschouwen, waarbij het „MAN” gebruik heeft gemaakt van het laatste legale middel dat hiervoor moge lijk was. Dat er mensen buiten de ge meente bij waren betrokken wenste hij niet te ontkennen, omdat deze actie nu eenmaal landelijk moest worden georga niseerd. In ieder geval hoopte de heer Hoek dat het signaal ook door het college zou worden verstaan. Daarvoor was de heer Hoek ook nog even ingegaan op de brief van de werk groep „Milieubelasting”, waarvan de strekking volgens hem door vele raads leden „van links en rechts" zou worden gedeeld. Het leek hem dan ook gewenst dat door het college over het stuk een standpunt wordt ingenomen dat in de vorm van een preadvies aan de raad kan worden voorgelegd. Wethouder Ockeloen meende weinig bezwaren tegen dit verzoek te kunnen aanvoeren. Ook hij achtte het van groot belang deze zaak regionaal aan te pak ken, zodat men zou trachten Zaanstad te bewegen gezamenlijk een nota voor te bereiden. Op deze wijze kan dan tevens een discussie in de raad mogelijk wor den gemaakt. Hercnbril, laag model in fijne uitvoering een fraai bloemstuk aan. „Het is nu afgelopen met de vette jaren. Maar toch hoop ik dat U in goede gezondheid nog 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7