PSV ZOEKT OORZAKEN Ajax moeiteloos langs Utrecht d Trainer Brzezanczyk weinig spraakzaam Feyenoord werd overklast VELSER PLOEG KON NIET IN EIGEN RITME KOMEN: 0-3 Amsterdam pakte Telstar fors aan y Brokamp begint mee te spelen Kessler niet optimistisch Rijvers: „We gaan praten” I gg ers g- >n ff i r I r B A' MAANDAG 20 SPORT 13 Wanhopig raagd Kapot Flitsend Bovenkaak Ingooi Bdisch Jureau 11 OKTOBER 197 5 U';” G;--' ■Ki SPORTIEF (Van onze sportredactie) Jan Jeuring omspeelt Eddy Treijtel en brengt FC Twente’s voorsprong op 2-0. (Van onze sportredactie) Enschedees X MARC SERNé (Van onze sportredactie) ie THEO KLEIN L 1 toekomst voor Ajax ziet somber uit, zo lijkt het. Nog geen minuut later was het aan de andere kant wél raak. Een ogenschijn lijk ongevaarlijke situatie zou als inlei ding van deze eerste goal dienen. De Goey onderschepte de bal wilde die hard naar voren spelen, maar knalde hard tegen de afwachtende André Wetzel op. De terugspringende bal was op vijftien meter van het doel toen een gemakkelij ke prooi voor de aanstormende Nico Jansen, die hem keurig via De Goeys been in het doel tikte. kwaliteiten dan Jos Jonker. Maar toch kon hij hem grotendeels uitschakelen door hem geen ruimte te geven.” PSV kwam de klap niet meer te boven, stortte ineen en ging een van de zwaarste nederlagen van de laatste jaren tegemoet. De PSV-oefenmeester was echter wel zo eerlijk te stellen dat zijn team van een geweldig elftal had verloren. „Diit Den Haag draaide fantastisch. Ze waren ook veel agres siever”. Rijvers weet niet of het ver lies voor een deel te wijten kan zijn aan het Oranjecomplex waarmee Van Beveren en Van der Kuylen worste len. „Daar kan iemand een uitgespro ken mening over hebben. Harde woorden van trainer Joop Cas- tenmiller in de rust hadden tot gevolg I I 141 s A AMSTERDAM Enkele Aja- cieden vinden dat de topper voor de UEFA-Cup tegen ’t Berlijnse Her tha BSC eigenlijk wat te vroeg valt, omdat Ajax aan een opmerkelijk groeiproces bezig is. In uitwedstrij den (AZ en NEC) speelt het een uiterst gedisciplineerd en bedacht zaam voetbal dat de tegenstanders volkomen uit balans brengt en in thuiswedstrijden staat het negentig minuten onvermoeibaar pressen er garant voor dat wedstrijden, zoals zaterdagavond tegen FC Utrecht, wanneer het klasseverschil tussen beide teams in alle opzichten te groot is, vrijwel moeiteloos worden beslist. We hebben verloren. De jongens moeten nu douchen en over drie dagen wacht de volgende tegenstan der. Natuurlijk zullen we gezamen- Tel daarbjj op dat Fred Bischot zijn handen vol had aan de zeer actieve Leen van der Merkt en het wordt duidelijk dat de Telstar-defensie een alles behalve zekere indruk maakte. De opnieuw bij zonder ijverige Colin Ayre (die over het hele veld zwierf en Frits Flinkevleugel vast aan zich bond) zorgde niettemin voor de eerste doelrijpe kans door in de tiende minuut een voorzet van Stout net over te schieten. Rijvers: „Wat wil je. Op zo’n mo ment zit je echt wel kapot. Je denkt te gaan scoren en op hetzelfde mo ment kijk je tegen een achterstand aan. Lubse zegt dat hij de grond werd ingeboord.” En Lubse zelf: „Na tuurlijk rekende ik op een penalty.” Alle PSV’ers waren bovendien ten onrechte van mening dat de Haagse spits Van Leeuwen in buitenspelposi- tie stond toen hij de verrassende bal uit het hart van de ontzette Haagse defensie kreeg toegespeeld. Scheids rechter Frans Derks onderbrak het spel in die beslissende derde minuut na rust echter niet. Meeren kon na een verzorging van en kele minuten de strijd hervatten. Bij een vrije trap voor Den Haag schreeuwden de 12.000 toeschouwers om Aadje. Mansveld schoof de bal secuur over het muurtje en via de linker en toen nog eens de rechter paal rolde de bal achter een wanho pige Van Beveren (2-0). Het briljante optreden van Mansveld werd enigs zins ontsierd door de gele kaart die hij opliep bij een te harde charge tegen René van de Kerkhof. Een half uurtje voor tijd liep verdediger Si mon van Vliet door een totaal ver raste PSV-verdediging. Hij soleerde langs een aarzelende Jan van Beve ren (3-0). Via Edström en een schitte rende vrije trap van Mansveld werd het uiteindelijk 4-1. nog Ramljak. Die werd onberispelijk uitgespeeld, waarna Jeuring alleen voor Treytel verscheen. In eerste in stantie kon de Rotterdamse doelman de bal met zijn lichaam stuiten, maar de snel reagerende Enschedese, spits liep goed door en schoot de bal tegen het net: 2-0. ENSCHEDE. FC Twente heeft de strijd om de voorlopige hegemonie in de eredivisie voorlopig in zijn voordeel beslist. De ploeg van trainer Spitz Kohn bleef in het met ruim 20.000 toeschouwers lang niet uitver kochte stadion met 2-0 in de meer derheid tegen Feyenoord, dank zij twee doeltreffende akties van Jan Jeuring, beide keren na aangeven van Eddy Achterberg die als „invaller” te boek stond voor de geblesseerde Van der Vall. Ook Pahlplatz was bij de Enschedeërs niet beschikbaar en zijn plaats werd ingenomen door Gritter. In de eerste helft van het zeer span nende treffen was er nagenoeg geen krachtsverschil. De thuisclub ging met een tomeloze inzet in het offen sief, maar doordat de akties te weinig doordacht werden opgezet, kon de Rotterdamse defensie steeds tijdig in grijpen, en volgde een reeks van schoten op het Rotterdamse doel, dan bleek Treytel duidelijk voor zijn taak berekend. Hij demonstreerde dat al in de eerste minuut bij een inzet van Mühren om even later een schot van Thijssen tot hoekschop te verwerken. Daarom is Michels het ook niet met zijn spelers eens. Hij stelt: „Je kunt tegen een elftal als Hertha net zo ge makkelijk uitglijden met een ingespeeld elftal als met een niet ingespeeld team. Het blijven uiteindelijk Duitsers. En daar is het altijd moeilijk tegen voetbal len. Er zal tegen Hertha domweg 90 minuten voluit gevoetbald moeten wor den. Zonder een seconde verslapping.” De 5-1 overwinning die Ajax zaterdaga vond tegen FC Utrecht behaalde kon wat dat betreft als een aardige oefening worden aangemerkt. Want het was FC Utrecht-trainer Jan Rab die zelf na afloop bewonderend dacht: „Wat mij voor al aan Ajax verraste was dat het elftal zich ten slotte vrij eenvoudig aan de mandekking tegen ons onttrok. Ik had voor die tactiek gekozen en dat lukte een half uur tot de eerste goal viel vrij aardig, maar daarna was het toch afge- Nu moet gesteld worden dat Telstar een grote tegenvaller moest incasseren, al voor er een bal getrapt was. Fred André bleek namelijk tijdens de training een botje in zijn rechterenkel gebroken te hebben, waardoor hij vervangen moest worden door Leen de Goey. De ex-Ter Leedespeler werd als voorstopper naast Van Essen geposteerd, een plaats die hem bepaald minder ligt dan de hem meer vertrouwde positie van laatste man. Bovendien voelt ook Frans van Essen zich minder op zijn gemak, wan neer hij niet de oude vertrouwde gestal te van Fred André naast zich weet. lijk over deze 4-1 napraten en de oorzaken daarvan zoeken.” Toen Henriksen een afstandschot van Notten niet goed pakte was Brokamp erbij om 3-0 aan te tekenen. Vervolgens werd de opgekomen Krol onderuit ge haald en uit de penalty maakte Geels ei- 4-0 van. Via een doorkopbal van Huls- hoff werd het door een kopbal van de voortreffelijke Geels uiteindelijk 5-0. voordat Oostrom Piet Schrijvers met een afstandschot verraste. Toch was de 5-1 nederlaag voor Rab geen reden om de toekomst al te somber in te zien. Rab: „Als we zo blijven spelen als vanavond moeten we de weg terug vinden. Dit Ajax speelde te voortreffelijk om het van een grote overwinning af te houden. Na die 9-2 tegen Twente zit er bij ons een stijgende lijn in. Twente hoefde in het begin niét eens zo en maakte toch negen goals. Ajax heeft als een bezetene van de eerste tot de laatste minuut geprobeerd om doelpunten te maken, waarbij de produktie maar bij vijf bleef. Daarom hebben wij het in mijn ogen niet eens zo slecht gedaan.” Maar Michels is karig met zijn com plimenten. Hij is voorzichtig cn daarom stelt hij in het geval Brokamp nuchter: ..Hij begint langzaam maar zeker wat meer zelfvertrouwen te krijgen.” Het is niet waarschijnlijk dat dit Ajax, waar de met privé-moeilijkheden kampende Steffenhagen weer aan de groep wordt toegevoegd, voor de wedstrijd van woensdagavond in Berlijn gewijzigd zal worden. Daarvoor speelde het team ook nu weer te solide. Bovendien is Michels een tegenstander van frequent wisselen. Krol was tegen Utrecht weer een excel lente vrije verdediger, die bovendien bij drie van de vijf Ajax-goais betrokken was. Een kopbal van Geels en een bal die via de bovenkant van het hoofd van Meijer in het doel verdween betekenden een 2-0 voorsprong voor Ajax. DEN HAAG. PSV-trainer Kees Rijvers omschreef de derde minuut na rust in de strijd tegen FC Den Haag als een miraculeuze fase, die aan de diepe vernedering (4-1 verlies) die PSV ten slotte moest ondergaan, ten grondslag heeft gelegen. Terwijl heel PSV tot tweemaal toe de lang verwachte 1-0 voorsprong dacht te gaan nemen, sloeg FC Den Haag genadeloos toe. Het was Dahlqvist die in eerste instantie doelman Thie met een verraderlijk schot passeerde, maar zijn inzet werd door uitblinker Mansveld met een acrobatische be weging (wel of niet over de lijn?) uit het doel gehaald. Lubse had vervol gens voor het inkoppen, maar hard handig ingrijpen van de Haagse de fensie deed Lubse op de grond en de bal richting Henk van Leeuwen be landen, die Jan van Beveren ont speelde en Den Haag op 1-0 bracht. Elf PSV’ers grepen naar hun hoofd. dat Telstar zich in de tweede helft wat agressiever toonde. De match, die voor rust al alles behalve zachtzinnig was geweest, kreeg daardoor een nog grim miger karakter. Scheidsrechter Jan Kei zer was hieraan ongetwijfeld medeschul dig. Hij gedroeg zich alsof het naschop pen, het slaan en stompen hem allemaal niet aanging en beperkte zich tot het wegwuiven van de grootste grofheden. Pas in de achtste minuut van de tweede helft haalde hij voor het eerst het geel uit zijn zak, toen Nico Jansen op de hem bekende onbehouwen wijze op doelman Paul van der Meeren was inge ramd. De Amsterdamse spits hield daar zelf naast de gele kaart een pijnlijke knie aan over en moest zich laten ver vangen door Snijders. Paul van der Na afloop van de wedstrijd FC TwenteFeyenoord was trainer Brzezanczyk weinig toeschietelijk. Na enig aandringen wilde hij alleen kwijt: „Na het openingsdoelpunt van de FC Twente zijn wij gaan jagen. Er gingen te veel spelers naar voren. Daar had de organisatie onder te lijden. Twente kreeg toen te veel kansen.” Bovendien raken ze ontmoedigd wan neer ze constant door een terriër achter volgd worden, waardoor inspelen op hun eigen ritme nagenoeg onmogelijk wordt. Niet dat het genoemde viertal gisteren de 0-3 nederlaag tegen de Amsterdam mers op zijn geweten zou hebben. Inte gendeel. De hele ploeg faalde collectief. Door het speltype dat dé FC de Velsena- ren opdrong hadden de technisch be gaafdste spelers daar echter het meeste van te lijden. Amsterdam-trainer Pim van de Meent: „Toen het in de eerste helft een strijd om iedere meter was, hadden wij de beste ploeg. Na de neder laag van twee weken geleden tegen Eindhoven was dit voor onze spelers in de competitie de eerste wedstrijd om terug te komen. Daarom waren ze uit stekend gemotiveerd. Bovendien hebben ze Telstar op de juiste manier aange pakt. Een man als Jaap Visser bijvoor beeld heeft voetbaltechnisch veel minder Telstar probeerde daarna het accent wel te verleggen, maar de aanvallen leden aan een oud euvel: ze kostten te veel tijd en waren zo omslachtig dat Thijssen. die twee minuten voor de pauze van het treffen tussen FC Twente en Feyenoord geblesseerd het veld moest verlaten, bleek aan een botsing met Wim Rijsbergen een ge broken bovenkaak te hebben overge houden. De Enschedese middenvelder mocht, na in het ziekenhuis De Stadsmaten te zijn onderzocht naar huis terugkeren.-Maandag zal hij zich opnieuw moeten melden om te kijken of èr operatief moet worden ingegre pen. Hoe lang Thijssen op non-actief moet blijven sta.an is nog niet be kend. Van Daele en de bal doorkopte naar Jeuring. Die bedacht zich geen mo ment en zorgde met een magistrale omhaal voor 1-0, onhoudbaar voor Treytel. „Na dat doelpunt kregen wij vleugels”, vertelde Spitz Kohn later en inderdaad leidde die treffer een periode van uitstekend spel in. De thuisclub bleef de veste van Treytel bestoken met flitsende akties en pas na zo’n twintig minuten slaag de Feyenoord erin zich enigszins aan <je druk te ontworstelen. Via een kleine tempoverhoging werd getracht het initiatief over te nemen, maar de Twentenaren, die bijna alle persoon lijke duels in hun voordeel beslisten, wensten niet te capituleren. Ook niet toen Van Daele naar het front werd gedirigeerd, waar hij overigens weinig onheil kon aanrichten. Kreuz trof een keer de vuisten van Gross, Van Ha- negem, wel aktief, maar verder wei nig opvallend, kopte naast en Vrey- sen zocht een te moeilijke positie om een gevaarlijk schot af te vuren. Twente kwam snel op 2-0. De ver op zijn eigen helft teruggekomen Bos bereikte met een verre pass de bij de middellijn volkomen ongedekt gela ten Achterberg. Die rukte, gesecon deerd door Jeuring, snel op en tussen het Twentse duo bevond zich alleen Vjjf min. na de hervatting kwam de openingstreffer. Met een verre ingooi bereikte Bruggink Achterberg, die met het hoofd hoger reikte dan X’:' G’ BERLIJN (DPA). Trainer Georg Kessler van Hertha BSC Berlijn ziet het duel voor de UEFA-Cup tegen Ajax woensdagavond in het Westber- l(jnse olympische stadion met ge mengde gevoelens tegemoet. Kessler vreest vooral de strijdlust en de hard heid van de Amsterdammers. „Ik ge loof niet, dat onze ploeg erdoor komt, maar ik hoop het,” zei hij zondag over het aanstaande treffen. „Ajax heeft het succes hard nodig om zijn marktwaarde te handhaven,” meende Kessler, die de vroegere Europa-cup houder met „grote inzet” tegemoet wil treden. ,>Wij moeten aanknopen aan onze laatste successen tegen Bo russia Mönchengladbach en Hannover 96. Dan kunnen we ze pakken.” Kessler heeft slechts zorgen voor de bezetting van één plaats in zijn team. Voor Stef Walbeek, die de laat ste tijd nogal heeft teleurgesteld, zal waarschijnlijk Hermandung worden opgesteld. Deze viel zaterdag voor Walbeek in na lange tijd niet in het eerste te hebben gespeeld. „Jammer,” aldus Kessler, „voor een Walbeek in vorm heeft zelfs Cruijff gesidderd.” VELSEN. Zolang Pim van de Meent bij FC Amsterdam de scepter zwaait zullen de Lieverdjes voor Telstar een moeilijk te bespelen tegenstander blijven. De Amsterdamse oefenmeester benadrukt immers het mentale en fysie ke element in het voetbal en dat is iets waar de meeste Velsenaren een broertje aan dood hebben. Het is dan ook geen toeval dat Telstar slechts twee maal in de geschidenis van het betaalde voetbal van de FC, of zijn voorganger DWS kon winnen. Ook gisteren werd voor 8000 toeschouwers op Schoonenberg weer eens gedemonstreerd waarom. Technisch begaafde spelers als Jos Jonkers, Fred Bischot, Ko Stout en Monne de Wit, die onder andere omstandigheden hun stem pel op een wedstrijd kunnen drukken, verliezen veel van hun waarde, wanneer ze tegen tegenstanders staan die kort op de man en met inzet van veel fysiek geweld spelen. j lopen. De manier waarop zo’n centraal verdedigingsduo als Krol en Dusbaba regelmatig penetreerde tot de zestien meterlijn bij de tegenstander, maakt mandekking tegen dit Ajax dan ook onmogelijk. Ik had een dergelijk ontke tend Ajax niet verwacht. Met Hertha in het achterhoofd had ik een wat kalmer Ajax verwacht. Zeker toen de wedstrijd al beslist was.” Maar daar wil Michels niets van weten. Er zitten voldoende mensen op de bank (Steffenhagen, Wickel, Helling) te drin gen zodat het voor hem niet al te moeilijk is om het uiterste van de groep te vragen. Michels heeft daarbij vooral gekozen voor de as Krol-Notten-Bro- kamp. De waarde van de eerste twee spelers voor Ajax is zo langzamerhand wel bekend, maar hoe Michels erin ge slaagd is om ook Brokamp te motiveren I zal wel een raadsel blijven. De Limbur ger heeft nog nooit Zo hard gewerkt en heeft in De Meer ook nog nooit zulke knappe acties laten zien. Hij heeft de individuele klasse om met een simpele demarrage drie, vier tegenstanders uit te spelen en heeft bovendien overzicht. De Brokamp die momenteel bij Ajax speelt, begint weer een beetje op de Brokamp te lijken die indertijd heel MVV droeg. Voeg daarbij het feit dat Brokamp ook nog een speler als Geels (die er hoe dan Kees van Kooten voor de zoveelste maal in duel met Jan Jongbloed. Echter ook dit keer tevergeefs. Heini Otto houdt een oogje in het zeil. fouten bijna niet uit konden blijven. Het effect van vooral de voorspelbare passes op het hoofd van Kees van Kooten was dan ook miniem. Zeven minuten voor het einde van de eerste helft verzorgde de uitstekend spelende Wetzel (Van de Meent: „Hij heeft zich al uitstekend aan ons elftal aangepast. Boszhard na rust vervangen door Van de Ban, red.) moet nog leren dat hij niet meer opzij mag gaan”) de inleiding voor de tweede Amsterdamse goal. Hij bracht de bal op rechts op en trok hem vervol gens voorbeeldig voorlangs naar de tweede paal, waar Jansen maar voor het intikken had: 0-2. ook toch maar weer in slaagde om drie goals te maken) naast zich heeft, en de er niet al te Na het vertrek van Jansen nam het Telstar-overwicht toe. De druk op de veste van Jan Jongbloed werd heviger er wat meer gepingeld maar wer kelijk in gevaar kwam de Amsterdamse voorsprong niet meer. Ook de zeer ver dienstelijk spelende Kramer (ingevallen voor Stout) kon daar niets aan verande ren. Toen Van der Merkt in de 37e minuut bovendien de derde Amsterdam se -treffer aan liet tekenen, was het laatste restje spanning verdwenen. Het sein voor honderden toeschouwers om het terrein alvast te verlaten.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13