Opvang kost grootste krachtsinspanning i Herrema waarschijnlijk IRA-provisionals 198.- f I I I LISTEN HOPEN van ostadestraat 2«4 haarlem kleverpark (023)251937 in handen van SPORTIEF «38 Weer Tsjadische rebellenleider achter regering Weer Spaanse politieman doodgeschoten „Binnenkort verbanning Sacharov” 1 OP WEC NAAR HET BANKET I I I I I I I DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Prestigeverlies KEURSLAGER RES I •et woord is aan... Vrij koud :i f Cruijff wordt niet geschorst: WHr/fmwmffmrmrmmrmmfn PSV hield weer bespreking: Telstar fysiek verslagen: Peys uit het veld gestuurd: 2 2. 3 AGENDA pay;'»a 4 Weerrapporten Binnen- en buitenland J op uw gemak, y ^^met een kopje koffie, uit de aktuele najaarskollektie kiezen... dat kan: UTRECHT (ANP). Het Centraal Bureau Opvang Rijksgenoten kan de laatste weken slechts met de grootste krachtsinspanning de stroom rijksgenoten die naar Nederland komt voorlopige huisvesting bezorgen. De komende weken worden nog negen- a tienduizend Surinamers in Nederland verwacht. Minister Van Doorn van CRM heeft dit zaterdag tijdens een discus siebijeenkomst in Utrecht gezegd. - 30% - 20% t- :s MAANDAG 20 OKTOBER 1975 65e jaargang nummer 295 Plaatselijk nieuws 4, 5, in /MODERN Deze krant bestaat uit twintig pagina’s. 7 9 10 11 11 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 én 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. MERKACCUS v.a.F 99.- Auto-ltalië Zingen Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 ct. Nog zo’n tienduizend rijksgenoten verwacht (Van onze redactie buitenland) ADVERTENTIES 3t 1 lf- GEN CRONJÉSTRAAT 59 HAARLEM (Zie verder pagina 3) BRILJANT Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. rqmapIcEi Hele maal in! Inkoop Verkoop Loden mantel naar frans voor beeld in de rij of Gerrit Peys werd in de uitwedstrijd van Haarlem tegen Dordrecht door scheidsrechter Wellinga uit het veld gestuurd omdat hij volgens de arbiter Dordrecht-speler Van der Linden ge- Paul van der Meeren (foto boven) wordt door verzorger Glas (links) en Monne de Wit weer op de been ge holpen nadat hij geblesseerd raakte na een grove overtreding van Nico Jansen. PLEIN 1945-3 - IJMUIDEN TELEFOON 11016 nieuwste modekleu ren. Bij ons voor spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters teksttxxden perspex signs vinyl te m I7, in IJmuider Courant De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger hier met de Chinese vice-premier Teng Hsiau-Ping op weg naar het banket dat ter ere van Kissinger werd gegeven in Peking. Kissinger trachtte de stemming er een beetje in te krijgen tijdens het banket en zei in het Chinees dat het warme welkom dat hij had gekregen en niet het eten, de avond gedenkwaardig had gemaakt. Hij haaste zich wel te zeggen dat dat niet wilde zeggen dat er ook maar iets aan de spijzen had geschort. Met deze uitspraken had hij duide lijk succes, want er werd alom breed gegrijnsd. Voor de tweede keer binnen enkele dagen heeft PSV na de desastreuze afgang bij FC Den Haag een interne bespreking gehouden. De terugtrek king van Van der Kuylen en Van Beveren voor het Nederlands elftal, de kwestie Quaars (die wil vertrek ken) en de 4-1 in het Zuiderpark, zijn zaken die bij PSV veel onrust hebben gezaaid. Rijvers gisteravond: „Voor mezelf ben ik tot de conclusie geko men dat er bij PSV nodig iets dient te veranderen. De bespreking van zondag resulteerde er al vast in dat Strik woensdag weer voor Dahlqvist speelt. Meer kan ik nu nog niet zeggen”. KOPENHAGEN (UPI). De Russi sche autoriteiten hebben besloten de dis sidente natuurkundige Andrei Sacharov binnenkort uit de Sovjet-Unie te ver bannen. Dit heeft de Deense krant ,Ber- lingske Tidende” vandaag bericht. De krant meldde van zegslieden bij de zondag in Kopenhagen geëindigde inter nationale hoorzitting over de rechten van de mens te hebben vernomen dat de Russische regering tot de verbanning had besloten ondanks de mogelijkheid dat Sacharov waardevolle wetenschap pelijke informatie naar het westen mee neemt. De kritiek - zowel van Nederlandse als Surinaamse zijde dat Nederland de Surinamers in de watten zou leggen wees de minister van de hand. „Wij vinden het onjuist als Neder landers - of ze nou uit Suriname komen of niet - in dit land in deze tijd en onder deze regering in niet menswaardige om standigheden zouden moeten leven.” De heer Bakkenist heeft bij zijn aan komst in Nederland verklaard, dat hij terughoudend moest zijn, omdat volgens hem de zaak door publiciteit niet wordt gediend. Wel wilde hij loslaten, dat hij optimistisch was. De Ierse regering heeft gisteren nog eens herhaald niet van plan te zijn toe te geven aan de eisen van de ontvoer ders. Dr. Conar Cruise O'Brian, de Ierse minister van Posterijen en Telegraaf verklaarde bij zijn terugkeer uit Israel waar hij met de Israëlische regering onder meer heeft gesproken over poli tiek terrorisme en ontvoeringen dat Trafalgar Square in Londen mag dan wel het centrum zijn van een grote stad, maar het mist de parkeerfaciliteiten van een grote, fijne, zanderige woestijn. Een ge dachte om eens te overpeinzen vond Carolien de kameel, die hier droefgeestig kijkt naar een parkeermeter. Carolien was op- weg naar een kerk, waar ze moest meehelpen om geld bijeen te krijgen voor onderzoek van de ziekte spierdystrofie. N'DJAMENA (Reuter). De Tsjadi sche rebellenleider Hassan Achmed Moessa heeft zich aan de zijde van zijn regering geschaard. Hij is de tweede rebellenleider die zich na de militaire staatsgreep in april bij de regering aan sluit. President Malloem beschuldigt Frank rijk van dubbelspel bij de pogingen tot het vrijkrijgen van Francoise Claustre, de Franse anthropologe die door rebel len in het noorden van Tsjaad wordt vastgehouden. Hij zei ook nog, dat Nederland in samenwerking met de emigratie. De voorlopige plannen daarvoor staan al op papier, Surinaamse regering serieuzer werk zal gaan maken van de zo zei hij. Johan Cruijff hangt geen schorsing boven het hoofd. Dat is de verrassen de conclusie van de secretaris betaald voetbal Jan Huybregts na enig gra ven in de reglementen van de Euro pese Voetbalunie (UEFA). Daarin staat wel, dat een speler die twee gele kaarten heeft gekregen, de eerst komende interlandwedstrijd automa tisch is geschorst, maar ook dat na elk seizoen de spons wordt gehaald over de minder ernstige overtredin gen. De uitwedstrijd tegen Finland, waarin Cruijff tegen zijn eerste gele kaart op liep, vond plaats in het vorig seizoen. De gele kaart die hij tegen Polen opliep is als gevolg daar van de eerste in het nieuwe seizoen. Nu Cruijff wel beschikbaar blijkt voor de op 22 november in Rome te spelen wedstrijd ItaliëNederland wil het sectie bestuur betaald voetbal een uiterste poging doen. Johan Nees- kens en Johan Cruijff alsnog vrij te maken voor dit duel. Het sectiebe- stuur gaat zich vanavond buigen over de suggestie om de Spaanse voetbal bond te verzoeken de competitiewed strijd van CE Barcelona voor het weekeinde van de 21 en 22ste novem ber te verplaatsen. Naar alle waar-, schijnlijkheid zal eën afvaardiging van het bestuur naar Spanje reizen. Willem van Oranje: Wat kan in het leven vreugde voller zijn oan een goed volk de vrijheid weer te geven, als het door boosaardige lieden wordt onderdrukt? Opklaringen afgewisseld door wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wind uit oost tot noord oost. Minimum temperaturen van 6 tot 1 graad. Maxima omstreeks 10 graden. De meedogenloze manier waarop Telstar op sportpark Schoonenberg tegemoet werd getreden door FC Amsterdam resulteerde in een 3-0 overwinning voor de gasten. Telstar werd duidelijk geimponeerd door de harde Amsterdamse strijdwijze, die nog eens in de hand werd gewerkt door een veel te lankmoedige arbiter Keizer. Slaan, schoppen, shirtje-trek- ken, de Volendamse arbiter sloot bij alles de ogen. Wel kreeg Nico Jansen een gele kaart toen hij op Van der Meeren inging. Maar zelfs dat was Dinsdag- en Woensdagreklame: PAARDEBIEFLAPPEN, 500 gram 3,99 BLANKE HAMLAPPEN, 500 gram 3 99 DIKKE HAMSCHIJVEN. 500 gram 1,98 EN DONDERDAG ONZE BEKENDE BIEFSTUKDAG 250 gram PAARDEBIEFSTUK2,98 De suggestie van WD-leider Wiegel om in Suriname dui delijk te maken dat Nederland niet het beloofde land is, achtte mr. Van Doorn niet uitvoerbaar. „In een land waar bijna geen werk is, geen sociale zekerheid en geen vertrouwen in de toekomst is Nederland vanzelfsprekend het beloofde land”, aldus de minister. nog een te lichte straf. Een rode kaart voor Jansen, die vorig seizoen ook al als een dolleman op Jan van Beveren inging, was meer op zijn plaats geweest. Alle auto-uitlaten Alle Fiat plaatwerk Fiat onderdelen tot 50% Jansweg hoek Parklaan (023-320232) DEN HAAG-LIMERICK. - Drs. Bak kenist heeft namens de raad van bestuur van Akzo gedurende het weekeinde in Dublin overleg gepleegd met de autori teiten over het lot van de ontvoerde dr. Herrema. Gisteren is de heer Bakkenist naar Nederland teruggekeerd. Inmiddels is hij in Dublin afgelost door drs. Schmelzer, oud-minister van Buiten landse Zaken, die op zijn beurt contact zal onderhouden met de bij de gijzeling betrokken instanties. het „voor terroristen als de ontvoerders van dr. Herrema volkomen nutteloos is eisen te stellen, omdat deze toch niet ingewilligd zullen worden”. Intussen doen geruchten de ronde dat mevrouw Herrema zich weer in Ierland bevindt. Deze konden echter doör de Ne derlandse ambassade in Dublin niet worden bevestigd. De Ferenkafabriek in Limerick ligt, volgens de eisen van de ontvoerders, nu al 12 dagen stil. Volgens een door de Ferenka-directie uitgegeven communiqué heeft dit al een verlies veroorzaakt van ongeveer een kwart miljoen pond. Na het afgelopen vrijdag ontdekte ge luidsbandje met een boodschap van dr. Herrema, gaat de zoekactie onvermin derd voort. Kunst Beurs Radio en tv Strips Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: slagen zou hebben. Peys ontkent dat. De Haarlem-speler werd volgens zijn zeggen vastgegrepen, rukte zich los en raakte in een reflex-beweging Van der Linden, die zich na afloop ook geen klap kon herinneren, maar er wel aan toevoegde: „Ik ben na die beweging van Peys wel gaan liggen. Dat kan nooit kwaad”. Ondanks een technisch overwicht slaagde Haarlem er niet in om goals te maken in Dordrecht. Daardoor moest het elftal de leiding in de eerste divisie afstaan aan WV. dat verrassend Fortuna SC versloeg. In Dublin wordt vermoed, dat de ont voerders van dr. Herrema, leden van een kleine splintergroepering van het IRA, intussen door de veel machtiger IRA- provisionals zijn afgelost’'. Een aanwij zing voor deze veronderstelling zou kun nen zijn, dat de boodschap van dr. Herrema die vrijdag werd gevonden, naar stijl en accent afwijkt van de vorige boodschappen. De conflictsituatie in het Midden-Oos- ten he^ft opnieuw een zeer nadelig ef fect toegevoegd aan de vele, die de vrede en vooruitgang op de wereld door kruisen. Ditmaal was het een in de V.N. door de Arabische landen ingediende resolutie, waarin het Zionisme wordt be stempeld als een vorm van racisme en als ideologie die in de praktijk tot ras sendiscriminatie leidt. De resolutie werd ingediend in de V.N.-commissie voor sociale, humanitaire en culturele samenwerking en daar met grote meerderheid aangenomen. De vol tallige vergadering van de V.N. zal deze resolutie ongetwijfeld o vernemen, gezien de heersende stemverhoudingen. Men kan dan zeggen dat een door P.L.O. (Palestijnse verzetsorganisatie van Jasser Arafat) op touw gezette wraakoefening tegen Israel gelukt is, nadat de poging om Israel uit de V.N. te stoten was mis gelopen. Het heeft weinig zin nog eens uitvoe rig na te gaan hoe het Zionisme is ontstaan, welke ontwikkelingen het doormaakte en in hoeverre het iets met wezenlijke rassenvooroordelen te maken heeft. Zeker is, dat het Zionisame de machtige drijfveer is geweest die ertoe leidde dat het joodse volk een eigen natie verwierf, waar het v eiligheid en bestaanszekerheid zocht en vond tegen over de machten, die door de eeuwen heen getracht hadden het te vernietigen. De zelfbewustheid, de wil om te blijven voortbestaan, de daaraan ontspruitende saamhorigheid en het vaste voornemen om een van de V.N. legaal verkregen eigen schuilplaats te verdedigen tegen verwoede pogingen om haar te verwoes ten dat alles was zonder het Zionis me niet mogelijk geweest. Dat de joodse natie met haar minderheden van Ara bieren en Christenen in het Midden oosten een politieke en culturele aan passing zou moeten ondergaan die uit een mengsel van ideologisch materiaal zou moeten voortkomen, waarin het Zio nisme slechts één element tussen vele anderen zou kunnen zijn, hebben staats lieden van Israel begrepen en in prak tijk gebracht. Zo min als men een ter dood veroor deelde die zijn beul neerslaat om te ontkomen egoïsme mag verwijten, zo min is Zionisme een term die men als etiket op Israel zou mogen plakken, wil men de intenties van die staat be- of veroordelen. Dat weten de vijanden van Israel •naar al te goed. De gewraakte V.N.- resolutie was echter niet bedoeld om „begri” uit te drukken. Zij was een teken van machtsvertoon, die het goede "’erk van de V.N. op humanitair, cultu reel en sociaal gebied opoffert aan een hetze. Het werkelijke racisme op de weralci heeft er baat bij, en de V.N. verliest opnieuw een stukje van haar afgebrokkeld prestige. „Als u niet een berg kunt oeklimmen, oefen dan tenminste uw longen door in bad te zin gen”. Dit is de raad van de Britse arts, Denis Kiely. Hij zei vérder dat de longen het orgaan zijn dat het minst geoefend en het meest misbruikt wordt. Hij vond dat een corpulente zaken man van middelbare leeftijd die geen kans ziet veel beweging te nemen, er goed aan doet in het bad te zingen, wil hij zijn leven wat verlengen. «<>mm ZARAUZ (Reuter. AFP). In de Baskische plaats Zarauz. ongeveer 20 km ten westen van San Sebastian, is zater dag een lid van de Guardia Civil door een groep gewapende mannen doodge schoten. Het aantal politiemannen dat dit jaar in Spanje om het leven is gebracht, is hiermee tot 21 gestegen. De 49-jarige politieman Manuel Lopez Trivino kreeg drie kogels door zijn hoofd toen hij, in burger, op weg was haar huis. Een van de vijf eind septem ber geëxecuteerde guerrillastrijders, Juan Paredes Manot, kwam uit Zarauz. Eerder op de dag was bij de grens plaats Irun een lid van de Guardia Civil aan een been gewond, toen hij en een collega bij een rivier beschoten werden- Volgens de politie kwamen de schoten vdn de Franse oever. Vrijwel gelijktijdig ontplofte vlakbij op de weg een bom. Daarbij liep niemand letsel op. Ï-Z- L

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1