Spaans staatshoofd zou weer inzinking hebben Spanje wil uitspraak van Veiligheidsraad I In Sovjet-Unie wordt de hand gelicht met eigen wetten en rechten van de mens Kind gedood bij spelen met revolver Alle aandacht gericht op staking bij El Al 1^1 igi ÏJ Over kwestie-Spaane Sahara Stopcontact Antwoord Elektratuin SLOT SACHAROV-TRIBUNAAL KOMT NIET BEPAALD ALS VERRASSING 59 99 Ideetje Congres Bouwbond NVV akkoord met door nico scheepmaker In Israel nauwelijks reactie op VN-verklaring actieprogramma MAANDAG 20 OKTOBER 1975 BUITENLAND BINNEN» EN 3 (Van onze redacteur in Barcelona, Robbert Bosschardt) alig Polisario Werklozen Geprikkeld Amnesty I tasj Telefoontje lion atie zijn van :r 30 omie men. m te hun ;had. aren r de een ken elde atie !ger end litai- inuit bin- twa- eiten ?ete- rieri- ïrkl- dent noch ppen rug .auto bij JgSt ard- 600 n de de n de aren skou, MADRID. De huidige verwikkelingen rond de Spaanse Sahara bewijzen eens te meer hoe Franco steeds opnieuw profiteert van de ver deeldheid van zijn tegenstanders. Dezelfde veiligheidsraad die de Mexi caanse president Echeverria bijeen wilde roepen om „Franco’s Spanje” uit de VN te wijzen, vergadert nu op Spaans verzoek wegens een optreden van een andere Franco-tegenstander, de Marokkaanse koning Hassan. Project V® I Franco profiteert van 2 verdeeldheid oppositie Franco Verleden donderdagnacht zou Franco (Van onze redacteur in Barcelona) (Van onze redacteur in Jeruzalem) f 21 oktober, dat wil zeggen voor (Door Nico Scheepmaker) Rt leeft jiesj uit iden lems treis normen abnormaal slechte behandeling. Pljoesj is Oekraïner Nu Israel in een bijzonder moeilijke economische situatie verkeert en de con sumptie flink naar beneden moet om de defensie te kunnen betalen stuit dat op verzet van goed georganiseerde pressie groepen, zoals het technisch personeel van El Al, dat er economisch niet op achteruit wil gaan, in een tijd dat de regering probeert lonen te bevriezen. lucht te bereiken is, zijn de luchtverbin dingen vooi Israel van levensbelang. Zij krijgen gewoon hun salaris (maar wel het minimumsalaris, bovendien zijn de salarissen in de kleine steden in de USSR ook automatisch lager dan in de grotere steden), zijn wel verplicht in dat Èn daarna een telefoontje uit Neder land, met alweer via professor Sacharov de mededeling dat diens 38-jarige mede werker Sergej Kovaljov voor zijn werk voor Amnesty International in de USSR zeven jaar had gekregen. De getuigenis van Ljoeba Markisj, be vestigd door professor Arbesj, was de pijnlijkste en ook meest betwijfelde ge tuigenis, over experimenten op onweten de Russen, soms studenten, vaker solda ten, ook wel zwangere vrouwen, met gas en andere chemicaliën. Maar dat is een lang en ander verhaal. De bijnaam voor dit soort dwangar beiders is nog altijd „chemie-arbeiders”, omdat ze vroeger vooral in chemische, voor de gezondheid gevaarlijke fabrie ken te werk werden gesteld, maar te genwoordig komen ze ook elders terecht, Zest- oor- 7est- sbu- het man B en n. s, in ’root intig derd idere pmat New s, is die iway over eeft. van gers. irge- Zork Hog- eer, na- dat aan- iste- een istip dent ond. imen t de luth. ig of had niet egen rden Za- de rond itste i re- de kist tot on- door t, is von- ndër e en de jden .teek aan- k op itend Jan- Hij irgse mis- God- ENKHUIZEN (ANP). De gewoonte van zijn oom om zonder vergunning een wapen in zijn auto te hebben, heeft de driejarige Hugo Morsink uit Bovenkar spel zaterdagmorgen het leven gekost. Zijn oom had Hugo samen met zijn zoontje Erik bij zich in de auto. In Enkhuizen moest de man iets bij kennis sen af geven, en liet de twee jongetjes korte tijd alleen in de auto. Tijdens zijn afwezigheid vonden de beide neefjes on der de voorbank een 6 mm revolver, waarmee ze gingen spelen. Toen de man weer op de auto toeliep, hoorde hij een harde knal. De revolver was tijdens het spel van beide kinderen afgegaan en Hugo was in de borst ge troffen. Korte tijd later overleed het jongetje. Immers, de hele stunt van de „vreed zame mars” werd door de koning geïm proviseerd toen de Verenigde Naties zo wel door het rapport van de onderzoek commissie die de Sahara bezocht als door de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof te Den Haag, weigerde de Marokkaanse aanspraken op de Spaanse Sahara te ondersteunen en daarentegen het zelfbestemmingsrecht van de Saha- rabewoners bevestigde. Israel is aan dit soort resoluties ge wend geraakt, en het is dan ook niet zo verwonderlijk dat alle aandacht gericht is op de zoveelste staking bij de nationa le luchtvaartmaatschappij El Al, die het luchtverkeer tussen Israel en de rest van de wereld ernstig aantast. Doordat Israel uitsluitend over zee en door de dringen, die ook na zijn heengaan de samenleving het land zou bepalen, blij ven nu helemaal beperkt tot een fanta sieloze „handhaving der orde”. Het regime zal Franco’s tijd moeten uitdienen, want anders is hij wel zeker bereid en zoals de laatste ontwikke lingen, executies, bewezen in staat de politieke klok terug te draaien. Maar, alleen de politieke klok de zandloper van zijn eigen leven laat zich niet om keren. Dit is een onzekere zekerheid: het einde komt, maar wanneer? als over de namen die er onder stonden. Een van de grote punten van me ningsverschil tussen de ene groepering en' de andere (iedere groep uiteraard onderverdeeld in evenveel personen als de groep telde, want dissidenten blijven ook in het Westen dissidenten per per soon), was het aantal politieke en niet- politieke gevangenen. Symbolisch voor die getallenverwarring was het feit dat de voorzitter van het panel in het eind rapport over 27 getuigen sprak, terwijl het gedrukte eindrapport zelf 24 getui gen noemt. Dit zijn dan nog gemakkeiijker te achterhalen getallen dan het aantal poli tieke gevangenen in de USSR, ten eerste omdat daar officieel geen politieke ge vangenen zijn, ten tweede omdat de Sovjet-Unie een land zonder statistieken is, en ten derde omdat het om zulke grote getallen gaat. Dat is natuurlijk nog altijd 10.000 of 13.000 te veel, maar bovendien kwam hij nog met andere cijfers om het beeld te verscherpen. Het gemiddelde aantal in woners van een kamp kan tussen 800 en 1200 schommelen, dat is althans de grootte van het „ideaal kamp” dat eco nomisch het best te runnen valt. Er zijn in totaal 3000 kampen in de USSR, er is dus gemiddeld plaats voor 3 miljoen gevangenen. De kampen zijn echter niet allemaal vol. Zijn op eigen ervaringen, documentatie en ooggetuige- verslagen gebaseerde schatting is dat er 1,2 tot 2 miljoen gevangenen in die kampen zitten. Het overgrote merendeel daarvan bestaat dus uit „gewone gevan genen”, maar ook dan betekent dit nog dat er percentsgewijs ruim 20 keer zo veel Russen gevangen zitten dan Neder landers. Maar er komt nog iets bij, en dat is iets dat in het Westen minder bekend is. Daar kwamen op de tweede dag nog twee nieuwe verhalen bij. Eerst aan het einde van de zitting de mededeling uit Rome dat de Russische ambassade al daar een vergeefse poging had gedaan het paspoort van mevrouw Sacharov te confisqueren (zij verblijft in Rome voor een oogoperatie, het paspoort had zij voor alle zekerheid in een safe gedepo neerd), waardoor zij niet naar haar man in Moskou had kunnen terugkeren. samenwerking met Duitse, Amerikaanse of Italiaanse firma’s worden opgezet. Dit zijn slechts enkele feiten van een getuige die nog veel meer interessants te vertellen had. Zo waren er in Kopenha gen de afgelopen dagen nog 23 (of 26) getuigen, ieder met hun eigen verhaal. Dat is trouwens hetzelfde getal dat Amnesty International aanhoudt, en ook getuige Lev Kwatchevsky, die zelf vier jaar gevangen zat (en van wie Viktor Fajnberg vertelde dat hij als een der zeer weinigen nooit op welke manier dan ook door de knieën was gegaan voor de Kwatchevsky schat, dat er anderhalf tot twee miljoen „op erewoord vrijgela ten gevangenen” zijn, die bijvoorbeeld een derde van hun straf in een kamp hebben gezeten en de rest van hun straf in een zekere vrijheid mogen uitzitten. Zij worden dan gedetacheerd in een stadje ver buiten de grote stad (hij had persoonlijke ervaringen in drie stadjes die 150 km. of verder buiten Leningrad lagen), waar zij te werk worden gesteld aan een of ander project. Door een en ander vergt een open luchtstation veel ruimte (dat van de Cen trale Hem weg zou bijna 200 meter lang worden), die in de bevolkingscentra niet altijd meer te vinden zal zijn. Bij de te verwachten zware luchtvervuiling of zoutafzetting is een openluchtstation niet praktisch meer vanwege de hoge sto- ringskans en het vele onderhoud. Men heeft voor elke gevallen met iets kleine kruipwegen en fasen-afstanden een sta tion in open bouwwijze ondergebracht in een gebouw van grote afmetingen, ter wijl men nu ook al overgaat tot de toepassing van geheel gesloten schakel- materiaal, waarmee zeer compacte in stallaties kunnen worden samengesteld, onder te brengen in een gebouw van draaglijke afmetingen. „Maar desondanks heeft Nico Scheep maker gelijk. Je zult in het land die veelal om fabrieken op te bouwen die in dingen met draden nooit overkapt tegen komen, want dan zie je ze niet”, zegt de heer Dijkhoff ad rem. Daar zit wat in. Ik begrijp uit zijn uiteenzetting dat die gezellige elektratuinen toch tot uitsterven gedoemd zijn. Ja kind, zullen we later tegen ons kleindochtertje zeggen, op die plek, waar nu dat grote vierkante ge bouw staat, stond vroeger „de tuin” met al die gezellige draden en isolatoren. De wind weefde de meest grillige melodieën door die draden en de haasjes sprongen er vrolijk rond in het onkruid. „Gut opa”, zou ons wijsneuzige kleindochtert je zeggen „rouw past elektra”. die aangelokt worden door een „plezier reisje”, waarin hen gratis vervoer en levensonderhoud wordt gegarandeerd totdat het op een bloedbad uitloopt natuurlijk, zoals koning Hassan waar schijnlijk hoopt om een rechtvaardiging te krijgen voor zijn militaire inlijvings- plannen. Zo houdt Franco zijn alleenheerschap pij al 40 jaar lang staande, dankzij de misrekeningen van zijn vijanden. Hij houdt het hoofd koel wanneer anderen zelfs zijn eigen ondergeschikten zich door blinde emoties laten meesle pen. Bovendien profiteert hij van de langste ervaring die er in de hedendaag se wereldpolitiek bestaat. Niemand, geen koning, president of dictator heeft het hem nagedaan om sinds 1936 in het zadel te blijven. Hebt u nu eigenlijk al naar uw bui tenlandse vrienden een ansicht van De Nachtwacht gestuurd, waarin u met uw scheermeesje, met de krantefoto’s als leidraad, twaalf messneden zo goed mo gelijk hebt nagebootst? Het Rijksmu- seum weigert om puriteinse redenen an sichten van de aangerande Nachtwacht te vervaardigen, maar u en ik zijn tenslotte het Rijksmuseum niet. JERUZALEM. „Zionisme bljjft de grondslag van de Israëlische politiek", aldus een regeringsverklaring in Jeruza lem als reactie op de VN-verklaring, die zionisme als racistisch en discrimine rend beschouwt. De VN-resolutie wordt als een nieuwe actie van de Arabische landen beschouwd om stelselmatig het bestaansrecht van Israel te ondermijnen en Israel politiek verder te isoleren- Spanje dreigt onder andere zich on middellijk uit de Sahara terug te trek ken, hetgeen een vacuüm zou nalaten, waarin een gewapende botsing tussen Marokko en Algerije niemand zou ver wonderen- AMSTERDAM (ANP). Het congres van de Bouwbond NVV is zaterdagmid dag akkoord gegaan met een beleidspro- gram. waar’n ondermeer een vast inko men (inclusief tarief- en andere presta- t’etoeslagen) en vrije individuele keuze bij de besteding van de vakantiedagen voor de bouwvakarbeiders als actiepun ten zijn opgenomen. Het ligt in de bedoeling dit beleidspro gramma grotendeels uit te voeren in samenwerking met de Bouw- en Hout bond NKV waarmee de NVV-bond op 1 januari a.s. een zogenaamde zware fede ratie aangaat. In De Koppeling van september wordt dit nog even geciteerd, waarna ik als nog een antwoord krijg op mijn bran dende vraag. Om te beginnen blijkt dat je niet spreekt van „Elektrische centra le” maar van 150 kV-schakelstation, en dat het openluchtstation bij de Centrale Hemweg „De Tuin” wordt genoemd, want „daarin kan men zich nog in de vrije natuur voelen als er tussen het haast niet te temmen gras en onkruid so nu en dan een haas wegspringt”- Aldus ir. Dijkhoff. die mijn vraag verder als volgt beantwoordt: „De 150 kV-schakelstations zijn erop geconstrueerd om ongeacht de weersom standigheden zomaar open en bloot in de vrije natuur te staan. Dit vergt wel grote isolatie-afstanden. Gelukkig isoleert lucht erg goed, ook als het regent, want ook water mits voldoende zuiver is een goede isolator”. „De onder spanning staande delen worden op voldoende afstand ten op zichte van elkaar en ten opzichte van geaarde delen gehouden door isolatoren van geglazuurd porselein, dat zeer weer bestendig is. Ten gevolge van lucht vervuiling, maar ook door zoutafzetting bij harde zeewind, kan er zich op de oppervlakken van de isolatoren een ge leidend laagje afzetten, dat zou kunnen leiden tot zogeheten overslag, waarbij zich over het oppervlak een gesloten stroombaan vormt. De isolatoren moeten voldoende lang zijn om dit te voorko men. We eisen voor 150 kV-installaties een minimum kruipweg over het opper vlak van de isolatoren van 4200 millime ter, waaraan bij een isolatorlenge van ongeveer twee meter kan worden vol daan door een geribd oppervlak”. Zo hoort u het eens van vreemd. De angst heeft even sterke vleugels als de hoop en daarom is er geen gerucht dat zo snel de verste uithoeken van Franco’s Spanje bereikt als een gerucht over zijn gezondheid- Het gebrek aan betrouwbare officiële informatie werkt daaraan mee. De veiligheidsraad zal snel .met een oplossing moeten komen, want koning Hassan laat geen gras over zijn plannen groeien. Hij heeft de datum voor de mars op El Aiun, de hoofdstad van de Spaanse Sahara, die 140 kilometer van de Marokkaanse grens af ligt, vervroegd van 28 tot morgen. Volgens hetzelfde bericht verblijft de Zuidafrikaanse hartchirurg dr. Christi aan Barnard sinds zaterdag in Madrid. Of dit met de toestand van Franco te maken heeft, is niet bekend. De chirurg zou gaan jagen met Franco’s schoon zoon, dr. Christobal Martinez Bordiu, markies van Villaverde. bewakers en de kampsuperieuren), hield het op een getal tussen de 8000 en 10.000, misschien 12.000 tot 13.000 als er de religieuze gevangenen bij werden ge teld. Gisteren persbureau overeenkomstig de koninklijke 315.000 mannen en 35.000 vrouwen had den ingeschreven voor de mars. Dat snelle enthousiasme is niet zo verwon derlijk als men bedenkt, dat zich onder de 15 miljoen Marokkanen ten minste 2 miljoen hongerige werklozen bevinden, Toch is de reactie in Israel vrij gema tigd. De veroordeling van zionisme wordt als een vorm van neo-antisemitis- me gezien, moeilijk als het is anti- zionistische en anti-joodse gevoelens te scheiden. Maar aan de andere kant is de meerderheid voor deze resolutie kleiner geweest dan in het algemeen het geval is. De Europese landen, Latijns-Ameri- ka en een aantal Afrikaanse landen hebben tegen gestemd, terwijl een groot aantal Afrikaanse landen zich van stem ming hebben onthouder., uiteraard om de westelijke steun tegen de apartheid niet te schaden. De enige tegenstander die zeker is van zijn overwinning, is de tijd, die werkt ten gunste van de democratie in Spanje. De oude alleenheerser is zich daar ter dege van bewust. Alles wijst erop, dat hij de strijd tegen de toekomst heeft opgegeven en alleen nog voor zijn eigen heden vecht. Zijn (vroeger ook al gerin ge) inspanningen om de Spaanse maat schappij een bepaalde ideologie op te maakte het Marokkaanse reeds bekend dat zich al, de koninklijke wens, Franco’s woordvoerder Manuel Lozano Sevilla heeft de berichten over ziekte van de caudillo zondag tegengesproken en ze betiteld als een „lachertje” en „pocherij”. De belangrijkste kracht van de Saha- rabewoners is het revolutionaire, socia listische „Polisario-front”, dat nu ook door de Spaanse regering erkend wordt, omdat het even fel tegen Hassans plan nen is gekant als Madrid. Het front wordt echter sinds zijn oprichting aan het eind van de jaren zestig voorname lijk gesteund door de Algerijnse rege ring, die hierin een mogelijkheid ziet Hassans expansionisme in te dammen. Hassan heeft al aangekondigd, dat hij „als zelfverdediging” wel van plan is geweld te gebruiken tegen eventuele hindernissen die zijn mars zou aantref fen (in de vorm van het Polisario-front natuurlijk). KOPENHAGEN. Het internationale panel, bestaande uit twaalf te goeder naam en faam bekendstaande mensen van a cht verschillende nationaliteiten, waaronder niet de Nederlandse, heeft gistermiddag na het aanhoren van in totaal 24 of 27 getuigen over het schen den van de rechten van de mens door de Sovjet-Unie in de laatste tien jaren ten aanzien van de behandeling van de poli tieke dissidenten, de religieuze gevange nen, het misbruik van de psychiatrie en de positie van de Russische nationalitei ten en de nationale minderheden, als z(jn mening uitgesproken dat in de Sovjet- Unie in al deze gevallen de hand wordt gelicht zowel met de eigen wetten als met de rechten van de mens. dag en de meest waarschijnlijke ontwik keling is dat de activiteiten van de maatschappij voorlopig in ieder geval worden gestaakt. Dit front benadrukt al sinds maanden dat het in noodgeval hulp zal vragen aan „bevriende socialistische en Arabi sche regeringen”: Algerije en waar schijnlijk ook Libië. MADRID. De Spaanse regering ver wacht vandaag nog een beslissing van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties om het hoofd te bieden aan de „vreedza me invasie” van koning Hassans 350.000 Marokkaanse mannen en vrouwen die naar de Spaanse Sahara trekken. Hoe „vreedzaam” de Marokkaanse bedoelin gen zijn, bleek wel uit de gebeurtenissen langs de omstreden grens, waar zaterdag een soldaat van het Spaanse legioen stierf, terwijl vier anderen gewond raakten toen hun patrouille op een mijn liep van Marokkaanse saboteurs, die re gelmatig in dit gebied infiltreren. Een van de dingen die mij al jaren lang intrigeerden, waren die elektrische centrales die ik her en der in het land op mijn zwerftochten naar kopij tegen kwam, en die altijd open en bloot aan alle weersinvloeden worden blootgesteld. Ik sprak daarover toen ik in de Haagse Post van 28 juni van dit jaar werd geïnterviewd: „Dat zijn allemaal van die dingen met draden en nooit overkapt. Daar regent het op en daar sneeuwt het op en het mist en het staat maar gewoon in de vrije natuur, terwijl je in je badkamer nog geen stopcontact mag hebben. Is het nou zo dat het niet hoeft en is het dan zonde om er een heel gebouw omheen te zetten, of is het beter van niet vanwege de elektrische gela denheid? Ik heb de Centrale Hemweg opgebeld, maar ze waren aan het lun chen dus nu weet ik het nog steeds niet”. Het staat uiteraard wat omslachtiger in de verklaring, maar zo zou het in een ondertitel verwerkt worden. Deze uit komst van de driedaagse hearing die de naam van Nobel-Prijswinnaar André Sacharov droeg, kwam bepaald niet als een verrassing na alle kalme en heviger gruwelen die de 24 of 27 getuigen ter tafel hebben gebracht. Voorbeeld van zo’n „hevige gruwel”: De cyberneticus Leonid Pljoesj werd in januari 1972 ontslagen bij het Instituut voor Cybernetica in Kiev, vervolgens gearresteerd en een jaar later naar een „speciale” psychiatrische inrichting ge stuurd (voor onbepaalde tijd), waar hij sindsdien „ontmenselijkt” wordt door middel van allerlei injecties en dergelij ke, omdat hij een brief naar de „Komso- molskaja Pravda” had gestuurd waarin hij geschreven had dat de Sovjet-pers een zondvloed van leugens afdrukt, en dat tirannen en vleiers worden geprezen terwijl de beste mensen met vuil wor den overladen. De brief werd niet geplaatst maar bleek voldoende voor zijn gevangenne ming en voor de zelfs voor Russische Aan de andere kant aarzelt de rege ring om rigoureuze maatregelen te ne men tegen de stakende arbeiders, omdat anders het nationale vakverbond de His- tadroet, haar greep op de arbeiders zou verliezen. Weliswaar heeft de Histadroet de staking afgekeurd, maar de socialisti sche regering wil vermijden dat El Al- technici en anderen later volgens hun voorbeeld zich van de Histadroet zul len afwenden om een onafhankelijke vakbond op te richten. Zo’n ontwikke ling zou de greep van regering en Hista droet die ideologisch gelijk gezind zijn op de economie van het land losser maken. Het ziet er in ieder geval voor de toekomst van El Al slecht uit. De maat schappij verliest één miljoen gulden per weer een inzinking hebben gehad. Offi cieel bestaat dit bericht zelfs niet; offi cieus is het een lichte griep. In de volksmond gaan de veronderstellingen tot aan een hartinfarct. Ook al herstelde Franco zich uitzonderlijk goed van zijn flebotrombosis van juli 1974, een bijna 83-jarige man heeft natuurlijk een broos gestel. Een foto uit Rabat, waar „recruten" voor de Marokkaanse mars naar de Spaanse Sahara in de rij staan voor de aanmeldingsbureaus. Volgens het Duitse persbureau DPA zou Franco acht dagen absolute rust moeten houden, omdat de griep die hij heeft, wordt gecompliceerd door stoor nissen in de bloedsomloop in de hartva ten. Franco krijgt volgens dit bericht zuurstof toegediend. De generaal ligt in de van alle moderne apparatuur voorzie ne ziekenkamer van het El Pardo-paleis bij Madrid. Vergelijk geval 1 met geval 2, en u hebt enigszins een idee waarom de aan wezigen die alle drie dagen lang de 24 of 27 getuigen hebben aangehoord, aan het einde van de zitting tekenen van geestelijke uitputting vertoonden, waar door er een ietwat geprikkelde sfeer ontstond tijdens de afsluitende perscon ferentie. De bejaarde maar felle, conser vatieve getuige Panin wilde zichzelf ver dedigen (maar kreeg daar de kans niet toe) tegen een indirecte aanval in een verklaring van de getuigen Grigorenko (de zoon), Balasjov, Kwatchevsky, Fajn berg en Shragin, die als hun mening uitspraken dat de naakte feiten en een scrupuleuze benadering van de details veel overtuigender waren dan impone rende verklaringen en verhandelingen die op haat waren gebaseerd. De beweging van de rechten van de mens waarvan Sacharov in Rusland de belangrijkste vertegenwoordiger is, vecht voor de inachtneming van de rechten van de mens en niet tegen het politieke regime. Aldus, kort samengevat, deze verklaring, maar ook daarover ontstond onder de ondertekenaars weer hooglo pende onenigheid, zowel over de inhoud Het voorbeeld van een „kalme gru wel” betreft een andere Oekraïner, de schrijver Trofim Kichko, die in 1963 een zeer kwaadaardig antisemitisch boek schreef: „Jodendom zonder versiering”. Dit boek ging zelfs het Moskouse week blad „Literaturnaja Gazjeta” te ver. Het noemde Kichko „een nazi-schurk en collaborateur”. Hoewel antisemitisme volgens de wet verboden is in de USSR, werd het boek niet uit de handel geno men en ook werd er geen enkele vervol ging tegen Kichko ingesteld. Getuige Sjifrin, van de oude harde garde, noemde het getal van 1,3 miljoen politieke gevangenen, een cijfer dat door Sacharov bevestigd zou zijn. Tegenover de PvdA-delegatie die niet zo lang gele den bij Sacharov was, hadden hij en zijn vrouw echter een getal van 10.000 genoemd. Maria Sinjavski, de echtgenote van de befaamde schrijver Andrei Sin javski, verontschuldigde zich voor het feit dat zij het regime leek te verdedi gen, maar de kampervaringen van haar man hadden tot een schatting van niet meer dan 10.000 politieke gevangenen geleid. stadje aan dat project te blijven werken, en als zij eens door dronkenschap of een soortgelijke onwettige reden een dag verzuimen, lopen zij in de meeste geval len de kans dat zij naar het kamp worden teruggestuurd, waar (zoals een der andere getuigen ook verklaarde) hun oorspronkelijke straf weer van voren af aan begint. f I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3