Louter kwaliteit in Passport Jubilee ’75 Trafic maakt absurdisme visueel Half gebruikte kans voor Frey Marionettensoul van The Temptations Een meester die oude waarden in deze tijd hoog hield HAN BIJVOET OVERLEDEN IN MEMORIAM Ovaties voor gehandicapt Res. Orkest MOUNTAIN-STREAM BIJ NEDERLANDS DANSTHEATER FOLKZANGERSIN Eerste klas spektakel in Edenhal Hulpconcert verwacht „SPELLETJES” „UT CAFAATJE” I 9 MAANDAG 2 O KUNST OKTOBER 1975 Werkzaam l^en I HAARLEM. Henricus Alphon- sus Bijvoet, de veelzijdige kunste naar, is zaterdagmorgen in de Ma ria Stichting overleden, na daar een maand geleden te zijn opgenomen wegens hartklachten. Hij is 78 jaar geworden, werkende zo lang het mogelijk was. Zijn laatste werkstuk waaraan hij bezig was stelt „De ver heerlijking op de berg Tabor” voor, de bijbelse scène waar Mozes en Elia aan Christus verschijnen in te genwoordigheid van drie discipelen. AMSTERDAM. Een helaas zeer matig bezette zaal was er indirect de oorzaak van dat de als Passport Jubilee ’75 aangekondigde jazznacht niet de sfeer meekreeg, die het anders waarschijnlijk tot een zeer opwin dende belevenis had kunnen maken. Er was vrijdagnacht zoveel kwaliteit in het Amsterdamse Concertgebouw, dat je slechts het beste mocht ver wachten. Er was elleen één spelbreker: het publiek, dat het behoorlijk liet afweten. AMSTERDAM. Games (spe len, of beter vertaald met spelletjes) heet de nieuwste voorstelling waar mee Carlos Trafic - de uit Argen tinië afkomstige, maar in Amster dam wonende acteur en mimespe ler - in De Melkweg in de hoofd stad optreedt. Het is een titel die meer van de inhoud van Trafics werkwijze in het algemeen weer geeft, dan die van zijn vorige pro gramma, Okey Doe genaamd. Ridder en mysticus 8 Publiek was spelbreker in boeiende jazznacht Een „tenorbattle” tussen Klaus Doldinger (links) en Johnny Griffin. het CEES STRAUS diens ook schilderende hem in en MARI ANDRIESSEN Wandschilderingen zijn te vinden in Games mag echter wel als een recht streeks vervolg 'op Okey Doe worden ge zien, omdat nu sommige handelingen uit de eerste voorstelling juist omgekeerd worden gebracht. En omdat Okey Doe al zo’n volslagen absurdistisch gebeuren was, ligt het voor de hand dat het in Games helemaal een dolle boel wordt. Bij het recenseren van een voorstel ling van Trafic ontkom je niet aan een beschrijving van de aparte onderdelen. Trafic bouwt zijn programma namelijk op met een groot aantal details die door het desoriënterende karakter een heel eigen even gaan leiden. De meeste de tails in Okey Doe werden alleen abstract aangegeven, in Games wordt meer gevi sualiseerd. Zo brengt Trafic nu zijn twee geliefde monstertjes ten tonele die in de vorige aflevering slechts verbaal aanwe zig waren. Ook een tweede acteur die onder meer Trafic’s grootmoeder opvoert, heeft een plaats in Games gekregen. Het betekent tevens dat Trafic minder aan de fantasie wil overlaten door meer te verklaren en duidelijk te maken. Van mime-speler is hij nu meer een poppenspeler geworden die zijn figuurtjes aan een draad op drachten kan laten uitvoereh- in een veel grotere jazzgroep, waardoor met Pete York een dubbele percussie- eenheid ontstond. Als gitaristen kende deze groep Philip Catherine (aanvanke lijk zeer teruggetrokken) en de bluesroc- ker Buddy Guy, terwijl voorts Johnny Griffin op tenorsaxofoon en pianist Les McCann optraden. Doldinger en Griffin waren in uitstekende 1-2 chorusjes te horen, het geheel wekte een ingespeelde en afgewogen indruk. Sunday we’ll meet again en I’ve got the blues (Guy en Me Cann als solisten) waren de eerste nummers die de zaal op temperatuur brachten. Lord have mercy on me met de volledige bezetting, .echter zonder Doldinger, deed er nog een schepje bovenop. Dat vervolgens Cathe rine een solo moest maken, lag pro grammatisch gezien wel voor de hand, zich als een stuk glas, dat het licht van de hemel doorlaat. Hij heeft die ramen ook zelf gemaakt”. Han Bijvoet, zoals Kees Verwey hem in 1969 portretteerde. maar het tijdstip lag toch nog te vroeg. Jazzrock (Song for North Carolina) en blues (Walk on by en later de toegift Everyday I have the blues) werden ech ter weer met bijzonder veel inzet ge bracht. Mc Cann en Guy (voor wie enkelen uit het publiek een luid hoorba re voorkeur koesterden) gingen een zeer spannend duel aan dat bekwaam naar de climax van het concert werd geleid. Zodat de aanvankelijk kille sfeer nog net voor het scheiden van de aarkt kon worden weggespoeld. De wegblijvers wer den eens te meer in het ongelijk gesteld. KEES STRAUS Han Bijvoet is op 14 februari 1897 geboren in Amsterdam. Hij behoorde tot een bekende Overveense familie, waarin meer schilders voorkwamen. Vanaf 1901-1922 woonde hij zelf in Overveen, daarna in Haarlem. Daar kreeg hij ook zijn eerste opleiding. Hij bezocht de Kunstnijverheidsschool aan de Dreef, la ter de Rijks'academie in Amsterdam, waar hij studeerde onder leiding van Anton Derkinderen en Richard Roland Holst, die beiden een grote verwachting van hem hadden. Aan die verwachting heeft hij inderdaad beantwoord in een zeer werkzaam leven, waarin hij tal van belangrijke opdrachten kreeg en uit voerde. behept zijn, kende hij niet. Hij kon zich opwinden over nieuwe kunst richtingen die hij haatte, maar hij beschouwde de makers van de ze hem onbegrijpelijke werken als verdwaalden. Hij was in de ware zin van het woord een christen. Ik weet dat zijn moeder, een begaafde schilderes, Spaans bloed had. Iets van Spaanse vroomheid en fanatis me was er in deze wonderlijke man. Wij waren samen op de lagere school, latei' op de voormalige kunstnijver heidsschool aan de Dreef te Haar lem en weer later op de Rijksaca- demie te Amsterdam. Anton Der kinderen, die toen directeur was, zag veel opvolger Richard Roland Holst. In de schilderklasse bij Van der Waay voelde hij zich niet thuis, omdat zijn streven ging in de monumen tale richting. Hij wilde niet mee doen aan de strijd om de Prix de Rome want, zei hij, de kunst is geen wedstrijd. Kees Verwey schil derde een interessant portret, hier bij gereproduceerd. Wie Han Bijvoet gekend hebben zul len deze buitengewone man niet vergeten. Naam heeft Han Bijvoet gemaakt met zijn werk in de Kathedrale Basiliek Sint Bavo aan de Leidsevaart. Hij maakte er de grote gebrandschilderde namen, die tot de beste in ons land behoren. Van zijn hand in de basiliek zijn ook de kruiswegstaties in sectieltechniek, wand schilderingen, het houtsnijwerk van de biechtstoel en de lichtkroontjes. Han Bijvoet heeft daarna in tal van kerken gewerkt, want hij kon elke opdracht aan, muurschilderingen, kerkramen. Eveneens maakte hij aquarellen, pente keningen, affiches, letter-ontwerpen, portretten en landschappen voor „we reldlijke” opdrachtgevers. Zelf heb ik het geluk gehad Han Bijvoet eens bij Kees Verwey te ont moeten. Ik wist dat Bijvoet een mysticus was, geen dromer, maar een mysticus van de daad. Het gesprek ontwikkelde zich in die richting en het werd een onvergefelijk gesprek, want Han Bijvoet wist waarover hij sprak: hij heeft zich zijn hele leven in 'de mystiek verdiept In deze omgeving maakte hij de ge brandschilderde ramen voor de Sint Ba vo in Heemstede, de kapel van Hageveld maar ook in het gebouw van Spaarne- stad en in de Mariastichting. Van zijn hand vindt men ook ramen in het Semi narie te Warmond, de RK kerk de Goede Herder in Wassenaar, de Leidse Petrus en Pauluskerk, het refter van het middeleeuwse klooster in Ter Apel, eveneens in een gebouw als het Delta- gemaal te Zierikzee. Eens temeer bleek zaterdagavond weer dat een ijshal als de Jaap Edenhal in feite ongeschikt is voor concerten en zonder meer geboycot zou moeten wor den De akoestiek is op geen enkele manier berekend op elektrisch geweld en voor een sfeer-groep als The Temp tations was het onbegonnen werk in de lange, kille hal tot het broeierige sfeert je te komen dat deze formatie nodig heeft. Het voorprogramma werd gevuld door de Utrechtse soulgroep „Liberation of Man”, waarin overigens diverse nationa liteiten verenigd zijn. De formatie deze keer met zeven in plaat^ van de gebruikelijke zes man maakt aan vaardbare soul, probeert klaarblijkelijk doelbewust om weg te blijven van het gemakkelijke commerciële werk, maar mist voldoende swing en power om daarin echt aantrekkelijk te zijn. Het succesnummertje „Bumpin’ in the streef en ook „Pretty Dark Woman” kwamen daar nog het dichtst bij en kregen dan ook luid applaus van de gewillige zaal die met ruim drieduizend mensen overi gens lang niet vol zat. Bijna een uur moest er toen gewacht worden op het spektakel van The Temp tations. Veel te lang natuurlijk en nu de organisatoren in Nederland zo langza merhand jaren ervaring achter de eerst nog onwennige rug hebben, mag een dergelijke slechte set-up niet meer voor- en zijn grootste behoefte was, om in de beeldende kunst zijn inzicht uit te dra gen. Hij heeft dit op een grootse manier gedaan. Donderdag a.s. wordt Han Bijvoet be graven op het Sint Adelbertskerkhof aan de Dennenweg te Bloemendaal. Daarna gaat de eredienst vooraf in de Kathedra le Basiliek om elf uur 's morgens. HEIN STEEHOUWER komen. Maar goed, je hebt niks in te brengen, dus je wacht maar geduldig af. De verwachtingen werden uiter aard ingelost. Spektakel eerste klas, perfect van timing, perfect van zang, dans en beweging. Zestien man swing in het daverende orkest, daarboven een filmdoek om de meute nog meer te vermaken en daar waren dan eindelijk Otis Williams, Melvin Franklin, Dennis Edwards, Richard Street en Glenn Leo nard, de vijf Temptations. Veel num mers van de laatste elpee natuurlijk, een razendsnel, super gebrachte potpourri van alle hitsuccessen die The Temptati ons in de afgelopen tien jaar hebben vergaard.en al die tijd had je het gevoel naar een stel knap gedresseerde marionetten te kijken. Waar waren de onzichtbare touwtjes naar boven toe, naar de meesterhand die het allemaal feilloos regelde? Waar waren de sleu teltjes in hun ruggen die echt duidelijk moesten maken dat het slechts poppen waren die je alleen maar op het juiste moment hoeft op te winden? Het vijftal is van vlees en bloed, maar hoe mooi en zelfs soms opzwepend „Message from a black man”, „You’re my everything”, „Get you down” en natuurlijk „Pappa was a rolling stone” ook klonken, ik kon er niet warm of koud van worden. Zet de plaat op en je hoort preceis hetzelfde, ga over twee jaar in Amsterdam weer kijken en er is geen steek veranderd. Helemaal op het eind van de ruim één uur durende show probeerde het vijftal zelf de „monotonie” nog te onderbreken door rustig op een krukje plaats te nemen, een toast op de zaal uit te bren gen en een aantal ballades in te zetten. Nog wel zo bekoorlijk vanwege de over daad aan mooi stemmenmateriaal maar voor de „funks” in de zaal die gedacht hadden swingend ten onder te gaan, was het een dodelijke anti-climax. FERRY TROMP Kan hij zijn vingers in Okey Doe een echt eigen wereld lateri spelen, in Games geven zijn voeten vooral een commen taar op wat hun eigenaar allemaal uit spookt. En dat is nogal wat want Trafic is in zijn uurtje bijzonder druk bezig. Zo is er een schijngevecht met een zwabber dat met de bekend-hoge uithalen wordt begeleid, een heel mooie dialoog met een fictieve belichter en een striptease die begint, waar hij in Okey Doe eindigde. Dat wil dus zeggen dat Trafic zich op de maten van een blues weer langzaam aankleedt met alle geraffineerde bewe ginkjes die daarbij horen. Christopher Frey noemt zijn stuk: „een wisselwerking tussen de vier ele menten” en dat dan in het Engels, want ook bij het Danstheater (net als bij het Nationale Ballet) schijnt men een hekel te hebben aan Nederlandse titels. Dat is ook wel te begrijpen, want deze groep heeft verhoudingsgewijze een nog groter aantal buitenlandse dansers dan onze andere gezelschappen. Een percentage van 80 pet gastarbei ders begint toch echt wel onrustbarende vormen aan te nemen, temeer daar we in ons land niet minder dan 6 goedge- subsidieerde dansacademies kennen. Hier rijzen allerlei vragen zoals: Waarom neemt men geen leerlingen van die aca- demis; Zijn die leerlingen misschien niet goed genoeg; Is die opleiding misschien niet goed genoeg; Wat zou er aan ge daan kunnen worden om een en ander te verbeteren; In ieder geval kan ik stellen dat de opleiding op de academies in het alge meen te kort is, zodat de afgestudeerden eerst nog een bepaalde periode als leer ling bij een gezelschap moeten doorma ken voor ze in de groep kunnen worden opgenomëh. Het Nederlands Danstheater heeft te weinig plaatsen (24 of 25) om die door leerlingen te laten bezetten, alle dansers zijn nodig voor de voorstellin gen. Dat de kerk van Maria Hemelvaart te Heemstede, de Onze Lieve Vrouw? Kerk in Heiloo, het Canisiuscollege te Nijme gen en veel andere kerken. In het bui tenland maakte hij onder meer een wandschildering in de kapel van de toenmalige Keizer Leopold Universiteit in Innsbruck. Han Bijvoet was ook beeldhouwer en hakte onder meer een kruisbeeld voor de Johannes de Doperkerk in de Am- sterdamstraat in Haarlem, die later is afgebroken. In het stadhuis hangt van hem een paneel, geschilderd ter herden king van tien gijzelaars die door de Duitsers in 1943 zijn gefusilleerd. In 1946 ontving Han Bijvoet de Gerrit van der Veenprijs. Hij was lid van KZOD, van het Bernulphus Gilde in Utrecht en van de Sint Adelbertsvereni- ging. DEN HAAG. Donderdag, vrijdag en zaterdag ging er in het HOT een klein programma van het Nederlandse Dans theater, met als première: „Mountain stream” van Christopher Frey. Ik zag de zaterdagvoorstelling, dus een uitvoering zonder premièrezenuwen. LANCHESTER (ANP). Het Resi- dentie-Orkest geeft zondagmiddag 9 no vember in het Congresgebouw te Den Haag een hulp-concert voor zijn musici wier instrumenten onlangs te New York zijn gestolen. Tal van personen en in stanties verlenen hun welwillende mede werking aan dit concert zodat vrijwel de volledige recette ervan via het instru mentenfonds van het Residentie-Orkest ten goede komt van de gedupeerde mu sici. Het concert staat onder leiding van Willem van Otterloo, solist is Daniël Wayenberg. Het Residentie Orkest en Jean Marti- non oogstten zaterdagavond luide ovaties na het concert in Washington. Begun stigd door de perfecte akoestiek vau deze nieuwe concertzaal in het schitte rende Kennedy-Center of Arts, werd het concert in de vrijwel uitverkochte zaal een hoogtepunt yan deze Amerikaanse tournee. Hoewel Han Bijvoet als een zeer be scheiden man in stilte zijn weg ging en meer werkte dan praatte, was hij om zijn vele gaven een gewaardeerde figuur die de achting van zijn collega’s had. Op 12 december 1953 schreef prof. Otto B. de Kat in onze krant naar aanleiding van een wandschildering die door Han Bijvoet toen in de basiliek werd gemaakt. Hij voerde toen met hem een gesprek op de steiger. De Kat schreef onder meer: „In zijn betoog klinkt iets door van de evangelische prediking der vroege christenheid en ook iets van zelfverdediging. Hij huldigt stel lingen die voor hem alles betekenen en die hij hardnekkig doorvoert, niet omdat hij per se gelijk wil hebben, maar om dat zijn houding tegenover leven en kunst bepaald en beperkt wordt door een hechte overtuiging. Wie zo is, kan geen concessies, hoe klein ook, doen aan modieuze en esthetische stromingen van de dag”. Kees Verwey schreef eens: „Han Bij voet vertegenwoordigt voor mij het type van de ridder dat is: een vervoerde in de zekerheid. Die zekerheid is het sa menstel van waarheden, dat de katholie ke kerk te geloven voorhoudt. Nam hij die gewoon aan, hij was een eenvoudig gelovige geweest, op zich reeds een zeld zaamheid in deze tijd. Het is de vervoe ring waarmee dit gebeurt, dit hem tot ridder stempelt en daarmee tot een vol strekt unieke figuur. Alles wat hij doet, waaronder- ook het schilderen, staat in dienst van de hoge conceptie, die eeu wenlang Europa beheerste en voor Bij voet nog steeds een alles doordringende werkelijkheid is. Wie dit aarzelloos vol houdt in een tijd die uit twijfel is opgebouwd, beschikt over een onvoor stelbare kracht.” En verder: „hij voelt ernst en als een monnik. Alles noemen wat hij in zijn leven gedaan heeft zou te veel ruimte innemen. Hij had de gave van de concentratie en verdiepte zich in de techniek en materie waarmee hij werkte, tot die materie geen gehei men meer voor hem had. Han Bijvoet was niet alleen een ern stig kunstenaar, een diepvoelend en diep denkend man, maar vooral een man van grote goedheid. De ondeugd van de ijdelheid, waarmee wij bijna allen meer of minder (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In jongerencentrum Ut Cafaatje treden vanavond op het folkduo Videssa en de gitarist Maarten Eysker. Videssa bestaat uit Pieter Mul der en René van Vliet. Beiden spelen gitaar en zingen, hoofdzakelijk eigen werk beïnvloed door Gene Clark en Neil Young. Zaterdagochtend overleed Han Bij voet. Hij laat een omvangrijk oeu vre na. Vooral in de Kathedrale Basiliek Sint Bavo heeft hij zich doen gelden. De grote ramen in het transept maakte hij toen hij nog jong was, amper dertig. Het zijn indrukwekkende werkstukken. Hij maakte ook de kruiswegstaties in sectiel (keramiek) en kleinere ra men in de kapellen. Maar ook buiten Haarlem kan men veel werk vinden, zoals in zijn levens bericht hiernaast wordt vermeld. Een meester was hij ook in .gra fisch werk, onder meer in letters. Alles deed Bijvoet met de grootste toewijding, zelfvergeten «miniaturen Het concert een zogenaamde pac kage van musici in verschillende stijl soorten ontleent zijn naam aan de Duitse groep Passport, die wordt aange voerd door Klaus Doldinger. Passport had de eer de spits af te bijten en dat ging naar verwachting heel moeizaam. Tenorist Doldinger geeft zijn groep (Wolfgang Schmid, Curt Cress en Kristi an Schultze) een cerebrale benadering aan van de free jazz die zonder emotio nele spanningen vaak volgens een al te geijkt patroon in soms volstrekt 'ege en holle frasen wordt uitgewerkt. De ritme-sectie met in het bijzonder de drummer vormt de drijvende kracht, maar zijn spel is geen pop en geen jazz, vlees noch vis dus. Jazzrock vereist naast een "beheersing van beide muziek soorten ook een meer dan intelligente aanpak die maar bij weinigen aanwezig is. Passport werd vervolgens .ingebouwd AMSTERDAM. „The emperors of soul" hebben ze zich voor het gemak maar genoemd en als zodanig werden ze zaterdagavond in de voor het overgrote deel met rijksgenoten gevulde Jaap Edenhal dan ook aangekondigd. Reputa tie en aankondiging werden goeddeels waargemaakt, maar dan wel tot een graad van perfectie die meer met mario netten en optimaal geïnstrueerde robots van doen had, dan met geïnspireerde musici. toen. Arlette van Boven, Karen Tims, Eric McCullough en Jon Benoit gaven dit werk een meeslepende uitvoering. De voorstelling werd besloten met Septet extra CONRAD VAN DE WEETERING In dat geval werkt de akoestiek van de Grote zaal nog eens als een extra handicap. De musici moeten boven, hun niveau spelen en dat lukt maar hoogst zelden op een bevredigende manier. Toch betekende het niet dat er sprake was van een mislukt concert. Hoewel de vonk pas heel laat oversloeg, was de duur van de nacht ruim twee uur en een kwartier net voldoende om met een gevoel van voldoening de kou in te gaan, heeft tegen het kansen geven aan oner- varenen, blijkt uit hun choreografon politiek. Wat bij het Nationalé Ballet onmogelijk schijnt te zijn (ze hebben daar immers drie huischoreografen) ge beurt hier wel, steeds weer krijgen dan sers van de groep de gelegenheid hun krachten te beproeven op het maken van een ballet. Op die manier krijg je de kans op verrassingen, nu of later. In dit licht gezien is het toe te juichen dat Christopher Frey de wisselwerking tus sen vier elementen op muziek van Lu- toslawski mocht onderzoeken. Die elementen waren vier dansers om wonden met kleurige banden, blauw voor het water, bruin voor de aarde, geel voor het vuur en grijs voor de lucht. Het begon met een om elkaar heen draaien als planeten maar ontaarde al gauw in een rapsodisch op elkaar volgen van allerlei vaak verrassende vondsten, die echter nooit tot een logisch herkenbare structuur uitgroeiden. De be- wegingsstijl leek het meest op klassiek ballet op slappe schoenen maar werd doorspekt met veel vreemdgangers uit andere stijlen. Christopher Frey is een ervaren dan ser, die erg veel gezien heeft. Veel van zijn wendingen zijn nog te bedacht en daardoor vaak te onhandig. Maar ook dit vak is te leren, als je maar kansen krijgt. Tenslotte een woord van lof voor de nieuwe bezetting van „La Cathédrale Engloutie” van de nieuwe artistieke lei der van het Nederlandse Danstheater Jiri Kylian (samen met Hans Knill). Over dit ballet schreef ik al in januari dit jaar, maar nu werden de twee paren aan het strand zo mogelijk nog beter bezet dan Danstheater geen bezwaar >4

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9