Secretaris-generaal van Internationale Chemie, en fabrieksarbeiders: Snelle opleving verwacht van Westduitse economie MINISTER LUBBERS: RSV wil 2600 man minder Bedrijf failliet: BINNENGRENZEN BENELUX 33 ontslagen VOORLOPIG NOG NIET OPEN Van Hulten praat met Primeur voor Nedgulf Amsterdamse sterrenkundigen Venezuela biedt Exxon 512 mln dollar Zcwkc* RD]J Als ik zondag in/ de prijzen val in de Nationale Lotto of Toto word ik sponsor f van de klaverjasclub. STAKING KETJEN VIJF VOORAANSTAANDE ONDERZOEKINGSLNSTITUTEN: een miljoen gulden aan prijzen Kreatieve Handwerken I Berst ructurering Handelsreizigers protesteren tegen belastingverhoging Zuid-Limburg en Groningen krijgen 18 mln van EEG HHa BTMKaM DINSDAG 2 1 OKTOBER 1975 ECONOMIE 15 14 Geschonken door Hageo Hengelo (O)”. II BRUSSEL (ANP) Overleg van de ministers van Financiën van Ne derland, België en Luxemburg, in de marge van de Benelux-regerings- conferentie die gisteravond in Brus sel is begonnen, heeft tot dusverre weinig resultaat opgeleverd. De mi nisters, die de unificatie van de ac cijnzen in de drie landen bespraken, hebben besloten in januari volgend jaar opnieuw bijeen te komen. Op korte termijn valt er geen opening van de Benelux-binnengrenzen te verwachten, aldus de Nederlandse minister van Financiën, Duisenberg. Alle Nederlandse sportverenigingen wensen u veel succes. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Elke zondag uitslag. - 'a Vele acties tegen Akzo-Enka mogelijk 2,00 (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE) '*O x to' De werknemers van Akzo-Chemie (Ket jen) luisterden gisteren tijdens een sta king van een uur naar de leden van de ondernemingsraad, die een verklaring aflegden over de onrust in het bedrijf. 50 ,50 00 De bemoeienis van de staatssecretaris geschiedt op verzoek van de Federatie van Werknemers in de Zeevaart (FWZ), die zich sterk verzet tegen het voorne men van Nedgulf. De FWZ meent dat de arbeidsplaatsen, die door de Nedgulf- schepen worden geboden, voor Neder land behouden moeten blijven. De rede rij vindt dat zij door de economische recessie, de slechte vooruitzichten en de steeds stijgende arbeidskosten gedwon gen wordt te stoppen. schokken te doen verlopen. „Met name Rijn-Schelde-Verolme zal met aanpas singsproblemen geconfronteerd worden, maar de middelgrote en kleine scheeps bouw zullen de gevolgen van de gewij zigde marktsituatie ondervinden.” Volgens de bewindsman zijn de mees te deskundigen het er momenteel over eens dat voor 1980 geen bestellingen van enige betekenis wat betreft tankers mo gen worden verwacht. „Deze situatie is des te erger nu de scheepsbouwmarkt wordt gedrukt door de huidige conjunc tuur. Van herstel van de conjunctuur mogen echter wat de scheepsbouw be treft geen wonderen worden verwacht,” De Franse president heeft slechts uit nodigingen gezonden aan de Verenigde Staten, de Duitse Bondsrepubliek, het Verenigd Koninkrijk, Japan en Italië. De Beneluxlanden (die met zijn drieën de vierde plaats in de wereldhandel inne men) zijn niet geïnviteerd. De Belgische minister meende dat de bijeen te roepen. „Wij stellen dit soort ontmoetingen niet erg op prijs”, aldus heeft de Belgische minister van Finan ciën, De Clercq, gisteren verklaard. mét van Kom- 2,69 5,69 6.76 104,00 38,00 8,75 2,60 62,00 101,75 61,75 49,50 45,50 14,70 4,50 8,70 70,25 15,25 he en in lil en ,00 8,80 ,00 ,00 ,00 ,00 ,20 2,10 ,00 ,80 1,00 .40 ,00 ,70 ,00 ,80 5,50 1,00 ?en >.95 0,90 1,90 ,00 ,00 ,60 6,00 .00 ,30 8,00 .90 8,00b ,00 3,00 ,50 .20 ,00 4 00 .20 .80 ,20 ,00 90 .40 ,50 00 .30 .20 10 2,20 5.90 1,80 0,20 20 .50 I. 00 J. OO 1,00 ,90 50 2,50 ,80 1,00 ?,00 2,00 50 30 2,59 5,30 6,46 101,00 34.50 6,75 2,50 59,00 98.75 - 58,7* 46.50 42.50 14,40 4,20 7,45 67,25 12.75 Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse mark (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Beneluxlanden zeker officieel zullen re ageren. Maar de ministers van Financiën zullen dat overlaten aan de premiers. In Belgische diplomatieke kringen gaf men te verstaan dat de Beneluxlanden geen genoegen zullen nemen met de redene ring dat Italië op deze monetaire top conferentie de „kleine landen” kan ver tegenwoordigen. „Ofwel de gemeenschap van de negen dient er vertegenwoordigd te zijn, of geen enkel EEG-land dient de monetaire top bij te wonen”, zo gaf men te verstaan. AMSTERDAM (ANP). De advieskoersen (aftn- en verkoopprjjzeB) voor buitenlands bankpapier luiden: (Vervolg van pagina 1) ARNHEM De NVV- en NKV-bonden gaan zich in eigen kring ver staan over het voorbereiden van acties tegen Akzo-Enka. Bovendien gaat de ICF, de Internationale van Chemie- en Fabrieksarbeidedrs, mogelijk heden in dit opzicht bekijken. In dit verband zei ICF-secretari&-generaal Charles Levinson gisteravond dat er alle mogelijke vormen van acties denkbaar zijn. Van land tot land zal moeten worden besloten welke ini tiatieven passend worden geacht. Het kunnen sympathiestakingen zijn, maar ook prikacties, weigeren van overwerk of weigeringen van transpor ten naar landen waar stakingen e.d. zijn. De NHRV wil die dag bij het Centraal Stadion een lange file auto’s vormen, die naar het Muntplein en weer terug moet rijden. Op die manier hoopt men het verkeer te kunnen blokkeren. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Het geld komt in de eerste plaats ten goede aan projecten, die al worden uit gevoerd: de aanleg van de provinciale weg Heerlen-Maastricht moet in Zuid- Limburg een betere verbinding vormen tussen twee economisch belangrijke ge bieden. In Groningen is een deel van de subsidie bestemd voor de aansluiting van het Eemshavenproject op het net van rijkswegen en voor inrichtingen in de haven zelf. Met de provinciale overheden zal het rijk daarna overleggen hoe de rest van de subsidie de betrokken gebieden ten goede kan komen. BONN (Reuter). De vijf vooraan staande economische onderzoekingsbu- reaus in de Duitse Bondsrepubliek zeg gen dat de economie van het land ver- moedel’jk een snelle opleving te zien zal geven. Een voorspelling doen is thans minder onzeker dan in het voorjaar toen de bureaus hun jongste gezamenlijke rapport samenstelden. De vraag uit het buitenland is thans duidelijk het diepte punt voorbij. „In scheepsbouw minder werk” op te schorten, zal worden bezien als de achterban zich heeft uitgesproken. Ge steld wordt, dat voor alle werknemers die bjj de sanering zijn betrokken „een aanvaardbare oplossing” moet worden gevonden. De neutronenster blijkt 60 percent zwaarder te zijn dan de zon, hetgeen wil zeggen dat hij ongeveer 530.000 maal de massa van de aarde heeft. De betrokken röntgenster, die enige jaren geleden als röntgenbron door Amerikaanse satellie ten werd ontdekt, draait om een andere ster heen zoals de aarde om de zon. Solidariteitsacties verwacht hij bij voorbeeld ook. indien nodig, in de Vere nigde Staten en Brazilië. Dat bij Ketjen Amsterdam (onderdeel van AKZO-Che- mie) gistermiddag het werk een uur werd neergelegd en dat bij Ketjen Rot terdam dezelfde plannen bestaan, is vol gens De Jong (Industriebond NVV) een bewijs, dat er een begin met acties kan worden gemaakt en dat zij op grotere schaal mogelijk zijn. De Beneluxlanden zjjn niet gelukkig met het initiatief van de Franse presi dent Giscard d’Estaing, om medio no vember een monetaire topeonlerentie VLISSINGEN (ANP). —De scheeps- reparatie- en constructiewerkplaats Ma con in Vlissingen gaat sluiten. De recht bank in Middelburg heeft het bedrijf met 33 personeelsleden, failliet verklaard. Macon verkeerde in een zodanig slechte financiële positie, dat er zelfs geen geld was voor het uitbetalen van de lonen over oktober. De meeste werknemers, voornamelijk metaalarbeiders, kunnen bij andere bedrijven in Vlissingen wor den geplaatst. "396 Zareska prijzen: 198 kruissteekkussenpakketten met een winkelwaarde van ca. 19,- en 198 kruis- steekloperpakketten een winkelwaarde 35,60 per stuk. pleet met stramien, wol, naald en werkbeschrijving. Als u meespeelt in de Nationale Lotto kunt u aardig rijk worden.Maar u steunt bovendien een goeddoet Want van de totale inleg wordt o.a.een deel toegewezen voor activiteiten op het gebied van sport en lichamelijke vorming. Bedankt vast. Het is nog de vraag of de te verwach ten toeneming van de produktie zal leiden tot een langdurige opleving van de economie, maar het feit dat het beleid in de Verenigde Staten heeft ge leid tot een opleving bewijst dat zelfs onder de huidige omstandigheden expan sieve maatregelen van invloed kunnen zijn. Een opleving in West-Duitsland kan bijna niet zonder een grotere be reidheid van de industrie tot investeren, maar die zal grotendeels afhangen van de loonontwikkeling. Het ziet ernaar uit dat men dit jaar wat de lonen betreft rekening zal houden met de noodzaak om het investeringsklimaat te verbete ren. Volgens de bureaus zal de Westduitse export volgend jaar reëel met zeven percent toenemen. Zelfs indien het her stel in de westerse industrielanden traag verloopt, zal de Westduitse uitvoer kun nen profiteren van de te verwachten wereldomvattende ommekeer in de voorraadcyclus. Maar de toeneming van de export zal bescheiden zijn tegenover voorgaande jaren met een economische opleving, hoewel zij gelijke tred zal houden met de algemene groei van de wereldhandel, zo zeiden de bureaus. Volgens de bureaus, te weten het Duitse Instituut voor economisch onder zoek in Berlijn, het HWWA-instituut in Hamburg, het Ifo-instituut in München, het Instituut voor wereldeconomie van Een breuk tussen bonden en eigen Ondernemingsraadsleden is niet uitgeslo ten als die OR-leden straks uitspraken van de ledenvergaderingen niet zouden opvolgen. Bij de Industriebond NW re kent men er in ieder geval op dat „onze ondernemingsraadsleden zich als vak bondsleden zullen gedragen”, aldus De Jong. Als de leden besluiten dat de eigen vertegenwoordigers in de OR niet verder moeten praten, en dit wordt geweigerd, dan kan royement volgen, een kwestie dus zoals die al eerder bij Hoogovens is voorgekomen. Van de zijde van de Industriebond CNV en Unie BLHP meent men de OR- leden geen dwingende voorschriften te kunnen geven. Overigens is de Centrale Ondernemingsraad van Enka-Glanzstoff nog niet op de „stoel van de vakbonden” gaan zitten, vinden de bondsbestuurders. de universiteit van Kiel en het Rijn- Westfaalse instituut voor economisch onderzoek in Essen, zal de inflatie in West-Duitsland eind dit jaar vermoede lijk zes percent bedragen. Zij achten het onwaarschijnlijk dat de inflatie volgend jaar zal verminderen tot minder dan 5,5 percent. Voor volgend jaar zomer wordt weinig verbetering in de situatie rondom de werkloosheid verwacht. Dit jaar zijn er in West-Duitsland steeds ruim één mil joen mensen werkloos. Het aantal werk lozen zal in de tweede helft van vol gend jaar duidelijk kleiner worden, maar gemiddeld zullen er in 1976 onge veer net zoveel mensen werkloos zijn als dit jaar. ROTTERDAM (ANP). Staatssecre taris Van Hulten (Verkeer en Water staat) gaat donderdag praten met Ned gulf Tankers, een Nederlandse dochter van de Amerikaanse oliemaatschappij - Gulf Oil, over de plannen van deze rederij om alle activiteiten onder Neder landse vlag te staken. Dit zou betekenen dat vier tankers worden verkocht en dat ruim tweehonderd zeelieden worden ontslagen. Afgekeurd worden de ingrijpende maatregelen in de niet-produktieve sec tor, die niet zijn uitgewerkt. Over de voorgestelde reorganisatie, die tot 1977 2500 a 3500 arbeidsplaatsen zou kosten, wordt geen oordeel gegeven. Ook hier mogen geen gedwongen ontslagen vallen, meent de COR. Bovendien moet Enka dan wel Akzo aangeven hoe in de toe komst vervangende werkgelegenheid wordt geboden. Gevraagd naar overleg over vervangende werkgelegenheid heeft de voorzitter van de Akzo-raad van bestuur, jhr. Krayenhoff. gezegd, dat eerst intern overleg nodig is. Eén ding is tijdens het ministersover- leg wel bereikt. Luxemburg, dat tot nu toe nooit bereid gebleken was zijn ac cijnzen op te trekken tot het niveau van Nederland en België, heeft dit standpunt laten varen. Wel wenst het land een overgangstijd, die voor accijnzen op sommige produkten kan oplopen tot vier A vijf jaar. Een moeilijken punt dan dat van d« accijnzen is dat van de btw-controle aan de binnengrenzen van de drie landen. Om die 'controle achterwege te kunnen laten zouden er eigenlijk in alle drie de landen, voor dezelfde goederen, gelijke btw-tarleven moeten gelden. De minis ters hebben het idee van de gelijkschake ling van de btw-tarieven al als onuit voerbaar laten varen. Wel blijven ze bij hun intentie op den duur ook de btw- controle aan de interne grenzen te laten vervallen, „maar daar zal nog veel stu die voor nodig zijn”, aldus minister Dui senberg. Op die regeringsconferentie is één van de hoofdonderwerpen de versterking van de coördinatie van het buitenlands be leid van de drie landen. Volgens de secretaris-generaal van de Benelux, de Nederlander drs. Kruijtbosch, wil men trachten te bereiken dat de drie Bene luxlanden in internationale organisaties zoveel mogelijk met één stem spreken. Men acht dat van belang om „de stem van de kleine landen te versterken”. NEM YORK (Reuter). De regering van Venezuela heeft Exxon 512 miljoen dollar geboden voor de Venezolaanse bezittingen van de Amerikaanse olie maatschappij die eind dit jaar genatio naliseerd worden. Dit blijkt uit een prospectus dat de maatschappij gisteren heeft uitgegeven betreffende een 25-jari ge obligatielening van 300 miljoen dollar en een lening in „notes” met een loop tijd van vijf jaar van 150 miljoen dollar. De Enka-leiding komt morgen met haar herstructureringsprogramma. Daar over moet de COR adviseren. Van de voorwaarden zal afhangen of dat advies hetzelfde zal zijn als het maandag be kendgemaakte standpunt. Of de leden van de NVV-industriebond gehoor zullen geven aan de oproep om het OR-werk De COR erkent dat er structurele problemen zijn in de sectoren rayontex- tiel- en polyamidetextielgarens. Afbouw van bestaande overcapaciteit is onver mijdelijk. Bezorgdheid heerst met name over de werkgelegenheid in de regio Emmen met zijn werkloosheidspercenta ge van 14 a 15, waar Enka de grootste werkgever is. Daarom kan het Enkaplan pas worden aanvoard als het arbeids- plaatsenverlies (500) wordt goedge maakt. Dat zou kunnen door uitbreiding bij bestaande produkties of nieuw op te vatten produkten. ROTTERDAM (ANP). De Rijn- Schelde-Verolme-groep streeft naar het inkrimpen van het aantal arbeidsplaatsen in haar divisie scheeps-nieuwbouw met ongeveer 2600. Dit staat in een zoge noemde praatnota, die Is voorgelegd aau de Centrale Ondernemingsraad van de groep. Nog deze week zal de COR met de raad van bestuur overleg plegen over de nota. Het is niet de bedoeling dat eigen werknemers van RSV ontslagen zullen worden. Wel denkt de raad van bestuur aan het doen afvloeien van 1800 man. die via onderaannemers in dienst zijn. Verder wil men voor 800 RSVerS binnen de groep ander werk zoeken. Deze maatregelen acht de raad van be stuur wenselijk op baêis van een analyse van de marktverwachtingen. Men ge looft dat de scheepsnieuwbouw - met name door de malaise in de tankervaart bijzonder moeilijke tijden tegemoet gaat. In deze sector van RSV werken momenteel zo’n 10.000 mensen. AMSTERDAM (ANP). Medewer kers van het Sterrenkundig Instituut van de Universiteit van Amsterdam zijn er als eersten in de wereld in geslaagd de massa (het „gewicht”) van een neu tronenster te bepalen. Het betreft hier de pulserende röntgenster Vela x-1 in het sterrenbeeld Vela aan de zuidelijke sterrenhemel, 5.000 lichtjaren van de aarde verwijderd. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. De Nederlandse Handelsreizigers- en Handelsagentenver- eniging (NHRV) zal maandag 10 novem ber proberen het verkeer in de Amster damse binnenstad stil te leggen. Daar mee wil de vakbond protesteren tegen de regeringsplannen om de motorrijtui genbelasting te verhogen. BRUSSEL (ANP). Nederland krijgt voor 1975 18 miljoen gulden uit het Europees fonds voor regionale ontwikke ling (Efrp) van de Europese gemeen schap. Het bedrag zal worden gebruikt voor verbeteringen van de infrastruc tuur in Zuid-Limburg en in Groningen. De Efro heeft de aanmelding voor subsi die voor deze gebieden door Nederland verleden week gehonoreerd. Hiermee wordt gedoeld op de zogenoem de derde fase, de uitvoering van de maatregelen waarin de Centrale Onder nemingsraad geen taak heeft. Daarom ook moeten eerst bij alle bonden de ledenvergaderingen worden gehouden (vóór 28 oktober). Hoewel de centrale ondernemingsraad van Enka-Glanzstoff het zeer betreurt dat de Enka-leiding geen toekomstvisie voor het bedrijf heeft gegeven, heeft hij zich toch uitgesproken voor het geboden alternatief. Er zullen geen gedwongen ontslagen mogen vallen, aldus een daaraan verbonden voorwaarde. Mede werking moet worden verleend voor herplaatsing vto de werknemers uit de Arnhemse vestiging, die geheel wordt gesloten. Behoud, dan wel uitbreiding van werkgelegenheid in de andere vesti gingen in Arnhem en Ede moet worden gegarandeerd. DEN HAAG (ANP). Hoe de plan nen met betrekking tot de Nederlandse scheepsbouw in de komende jaren ook zullen uitvallen, een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen in deze indus trie valt naar het inzicht van minister Lubbers van Economische Zaken te ver wachten. Aldus staat in het gisteren gegeven antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Jansen (PPR) over de situatie in de scheepsbouw. De bewindsman acht twee beleidslij nen noodzakelijk ten einde problemen in de Nederlandse scheepsbouwindustrie te voorkomen. De eerste is het onvermin derd doorzetten van het structurele be leid, gericht op samenwerking en op het terugdringen en zo mogelijk afschaffen van steunmaatregelen voor de scheeps bouw. Bij het structurele beleid zal van de huidige marktsituatie een impuls tot versnelling kunnen uitgaan wat betreft I de herstructurering van de bedrijfstak. aldus de bewindsman. De overheid zal daarop zeker inspelen. Daarnaast zal naar maatregelen moe it ten worden gezocht waardoor de schade door de te verwachten marktontwikke lingen gedurende de eerstkomende jaren voor de Nederlandse scheepsbouw zoveel mogelijk wordt beperkt. Volgens mi nister Lubbers is het overleg hierover L met de bedrijfstak reeds gestart. Op betrekkelijk korte termijn moet dit tot t concrete plannen leiden. De minister deelde mee, dat de te I verwachten vermindering van het aantal arbeidsplaatsen op sociaal verantwoorde wijze tot stand zal dienen te komen. De prijsconcurrentie, waar het op I aan gaat komen, is een zwak punt van de Nederlandse scheepsbouw, aldus mi- I nister Lubbers, Kwaliteit en levertijd spelen meer in het voordeel van Neder land maar het laatste punt gaat „uiter aard zijn kracht verliezen*’. Minister Lubbers heeft de hoop dat het nog niet te laait is hot aanpassings- proces geleidelijk zonder al te grote y:®

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13