Delegatie Surinaamse oppositie in Nederland GEEN TOEGANG VOOR PETALO Kamervragen over vestiging Postbank s V End® dit „Verschil tussen linkse en rechtse dictatinir” PvdA voorzitster len van den Heuvel: Bestuur van bezette 0 sociale academie weigert af te treden DI DINSDAG OKTOBER 2 1 1975 BINNEN- EN BUITENLAND Hongerstaking Finland Vondst Cambodja Opgelost Werkeloosheid Links WEERRAPFORTEN Si lil 1 Onderwijs Sjerpa’s Werktijdverkorting Directeur 5 "1 v.„ tg|g r de (Door Bas de Gaay Fortman) blik manager bij Philips. pai vai roi kei De vooruitzichten voor donderdag: DROOG ET NU EN DAN ZON EN AANHOUDEND KOUD geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. z. bew. geh. bew. onbew. h. bew. geh. bew. mist z. bew. geh. bew. z. bew. mist onbew. geh. bew. z. bew. onbew. onbew. geh. bew. z. bew. onbew. z. bew. onbew. 1. bew. z. bew. z. bew. geh. bew. onweer onbew. onbew. ono no no no no o no nno ono nno 10 11 20 16 7 22 28 20 8 20 5 13 19 17 10 11 21 25 23 22 23 20 10 15 5 0 1 0 Voor het Suriname-debat in de Tweede Kamer zijn gisteren diverse Statenleden uit Suriname op Schiphol aangekomen. Op de foto mevrouw Liesdek-Clarke samen met oppositieleider Lachmon. Sp: na< Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Innsbrück Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Wenen Zürich Casa Blanca Itanboel Las Palmas Tunis n n o o ono nno zzo w.stil n ono w.stil nw w.stil n nnw w.stil no ono nw wnw o w.stil n w.stil zzw B Kai dat We; ver Wei erv; voo heb mai ken hec vrij E rinj dag I sta ter luc ges sch de tre ste hel ce’ vil hei E bes hei< def: de bes voc san var sie Sps dus d j gS 7 7 7 7 7 8 6 6 7 6 0 0 0 0 0,1 o o o 3 0,3 0 0 0 0,2 0 0 0 0 0 2 15 8 7 2 2 7 6 13 2 5 7 10 9 5 11 -2 9 3 9 7 6 12 15 16 11 diend voor te stellen aan de Tweede Kamer. Hij wilde zich daar verder niet ever uitlaten, zeggende: als ik om mid dernacht moet gapen, doe ik niet ’s middags mijn mond al open. Het zelfde opluchting voor velen toen de Ameri kaanse afgevaardigde Moynihan Amin een „racistische moordenaar'' noemde. Jammer genoeg zei Moynihan dat niet in de Verenigde Naties zelf, maar op een vergadering van de Amerikaanse vakbe weging in San Franciso. Bij opgravingen in Thessalië in Mid den Griekenland zijn onlangs de funda menten gevonden van een gebouw dat volgens archeologen stamt uit het Neoli- thicum ongeveer 4000 jaar voor Christus. Men vond verder onder andere stenen werktuigen, aardewerk en grote vazen. De 24-jarige Rob Rotgans uit Rotter dam is zaterdag op de trappen van het stadhuis aan de Coolsingel in hongersta king gegaan. Dit uit protest tegen de sluiting van zijn patatkraam aan de Nieuwe Binnenweg. Hij zegt dat hij net zolang blijft zitten tot hij gehoor krijgt bij het stadsbestuur. De man had de zaak al twee jaar, en na enige tiid begon hij patat te verkopen terwijl hij in het begin alleen maar broodjes ver kocht. Het verkopen van patat is verbo den vanwege de plaatselijke hinderwet. Na enige waarschuwingen sloot de poli tie de kraam. NEW YORK „Het zou een pak van mijn hart zijn, als het Westen zich niet meer zo vermaakte over de heer Amin. Voor Afrika is hij een ramp!” Aan dit verzoèk van de Zambiaanse minister van Buitenlandse Zaken Mwaanga is maar weinig gevolg gegeven. Alle dwaasheden van de Oegandese president worden nog steeds keurig afgedrukt. Of het nu een plan betreft een standbeeld voor Hitler op te richten dan wel zijn binnenkomst op de ruggen van knielende blanken, Amin haalt steevast de wereldpers. Erger is dat hij ook als een eerbiedwaardig staatshoofd wordt behandeld. SOEST (ANP). Volgens mevrouw Van den Heuvel, voorzitster van de Par tij van de Arbeid, bestaat er een funda menteel verschil tussen linkse en rechtse dictaturen. In linkse dictaturen is het beleid toch duidelijk gericht op verbete ring van de levensomstandigheden van de bevolking. Tijdens een VVD-bijeen- komst in Soest wees de PvdA-voorzitster gisteravond op het verschil in bijvoor beeld gezondheidszorg in Spanje en de DDR, zaken die in Oost-Duitsland uitste kend zijn geregeld. In Finland worden 150 soldaten opge leid voor dienstneming in de VN-vredes- macht op het Schiereiland Sinai, zo is gisteren in Helsinki meegedeeld. De vei ligheidsraad overweegt naar alle waar schijnlijkheid de UN Emergency Force (UNEF) met 840 man uit te breiden tot 4840 man. In UNEF dienen al 500 Finse soldaten. Wwr in binnen- en buitenland E teli teri ver een het val: rep hui teit age E ma: Die vor Ooi en hei: ren de I Ru: Bei is i Volgens een rapport van de Internati onale Commissie van Juristen zijn in het Oeganda van Amin tienduizenden men sen vermoord. Het was dan ook een De Unieraad van de CH-Unie heeft besloten tot het houden van een extra algemene vergadering van de Unieraad. Dit omdat men zeer verontrust is over de toekomst van het onderwijs. De ver ontrusting bij de CH-Unie betreft de beleidsplannen van onderwijsminister Van Kemenade, zoals deze zijn neerge legd in de structuurnota, de contouren nota en in de voorstellen tot wijziging van de grondwet. Deze wijzigingen be treffen de vrijheid van onderwijs die door de voorstellen zal worden aange tast. De plannen zullen ook de thans bestaande mogelijkheden tot inspraak van ouders, leerkrachten en besturen in het onderwijs aantasten, aldus de unie raad. Een olieproducerend land kan zich veel veroorloven. Typerend was bijvoor beeld de reactie in de Algemene Verga dering op de rede van Koeweit. Er is een tijd geweest dat alleen zij die een speech echt goed vonden, de spreker ginger gelukwensen. Tegenwoordig ech ter is het aantal handenschudders een geldt, aldus de VHP-leider, voor zijn voornemen „te bevoegder plaatse” te protesteren tegen de inconstitutionele en onreglementaire wijze waarop de staten delegatie is samengesteld. Lachmon be vestigde dat kernen van de VHP in districten rond Paramaribo vredesmar sen op Paramaribo voorbereiden. Als de grondwet in de staten wordt behandeld zullen er nog wel meer marsen komen, mogelijk ook rouwmarsen, aldus Lach mon. „Ik heb vreselijk onder druk ge staan, maar dergelijke acties tot nu toe weten af te houden”, aldus de oppositie leider. DEN HAAG. Het bestuur van sinds 6 oktober bezette Katholieke Soci ale Academie in Den Haag gaat niet in op de eis van de bezetters, zo snel mogelijk af te treden. Het bestuur zou dan opgevolgd moeten worden door een acht man sterk interim-bestuur, dat de bezetters zelf geformeerd hebben. Het nog zittende bestuur wil best praten over een wijziging in de be stuursstructuur van de academie, maar pas als de hele academiegemeenschap informatie heeft kunnen krijgen om mee te kunnen denken. Volgens een verkla ring heeft het bestuur het gevoel dat niet de hele gemeenschap achter de bezetters en hun eisen staat. DEN HAAG (ANP). De Tweede- Kamerleden Poppe en Veilenga (beiden PvdA) hebben staatssecretaris Polak van Binnenlandse Zaken gevraagd of het waar is, dat de Postbank in Amsterdam gevestigd zal worden. Eerder waren er plannen om deze nieuwe instelling van de Rijkspostspaarbank en girodienst on der te brengen in Leeuwarden. De Kamerleden lazen dezer dagen een interne PTT-publ’katie waarin stond dat er een vacature is bij de afdeling comp tabiliteit van de girodienst in Den Haag. Daaraan was toegevoegd „dat bij realise ring van de voorgenomen stichting van een Postbank met een mogelijke ver plaatsing van de betrokkene naar Am sterdam rekening moet worden gehou den. Lachmon wil „redden wat er nog te redden valt” De Verenigde Naties kennen geen ver schil tussen goede en slechte staats hoofden. Wie door een staatsgreep de macht in zijn land heeft veroverd, kan hier de kroon op zijn werk halen. De president van de Algemene Vergadering en de Secretaris-Generaal leiden het staatshoofd binnen. De zaal gaat staan en applaudiseert. Nadat het staatshoofd op een zetel bij het spreekgestoelte heeft plaatsgenomen, mogen de afgevaardig den weer gaan zitten. Daarna spreekt het staatshoofd zijn of haar rede uit. Bij het vertrek gaat iedereen weer staan en applaudisseert. Voor staatshoofden is er in de regel een meer dan normale belangstelling. Men wil de persoon in kwestie wel eens zien. Het bezoek van Amin aan de Verenigde Naties vormde daarop geen uitzondering. De nieuwsgierigheid won het bij de meeste delegaties van het eigen eergevoel. Zo kon het gebeuren dat Amin met eerbied werd begroet en applaus kreeg voor de vernietiging van de staat Israël. De Luxemburger Thorn, die dit jaar president is, bedankte Zijne Excellentie voor zijn verklaring en ver zekerde hem dat de Algemene Vergad- ring besefte hoe belangrijk die was. Geheel volgens het draaiboek voor de ontvangst van staatshoofden. Israel verwaardigt zich al niet meer tot een antwoord aan Syrië. Maar Khad- dam kreeg wel de wind van voren van de Egyptische afgevaardigde Meguid. De Syrische opmerking dat het n<= bemidde ling van Amerikaanse minister Kissinger gesloten Sinaï-akkoord verraad beteken de aan de Palestijnse zaak, werd scherp beantwoord. De Egyptenaar hield Syrië voor dat de wereldopinie gunstig oor deelde over het Sinaï-akkoord. Wdt deed Syrië eigenlijk voor de vrede in het Midden-Oosten in het algemeen en voor de Palestijnen in het bijzonder? Meguid had de indruk dat Khaddam uitfluitend de Syrische Baath-partij vertegenwoor digde en niet het Syrische volk. Vele Afrikaanse landen waren allang ongelukkig met de .wijze waarop de olieproducerende Arabische landen hen dwongen voortdurend Israel te veroorde len. Nu de Arabieren onderling verdeeld zijn, maken zij onmiddellijk van die situatie gebruik. Zo ziet het ernaar uit dat pogingen het decennium (de, periode van 10 jaar) van strijd tegen het racisme te koppelen aan de strijd tegen het zionisme, ook van Afiikaanse zijde op verzet zullen stuiten. Ook voor het pres tige van de Verenigde Naties zelf is dat te wensen. De wijze waarop sommige Arabische landen de situatie in het Midden-Oosten overal met de haren bij slepen, is niet serieus te nemen. Zo is in de commissie waarvan ik deel uitmaak, het agenda punt apartheid aan de orde. Je zou zeggen dat dat op Zuid-Afrika slaat. Maar dit belet het sjeikdom Qotarata niet over de onderdrukking „in Zuid-Afrika en Palestina” te spreken. gedaan”. Mevrouw Van den Heuvel ko- nigde aan dat haar partij zal voortgaan met de serie bezoeken aan landen achter het ijzeren gordijn, „ook al heb ik grote bezwaren tegen het systeem daar”, Moord is voor mij moord, of die gebeurt in Spanje of achter „de muur”, aldus mevrouw Van den Heuvel. De PvdA-voorzitster zei op de discus- sie-bijeenkomst verder, dat de inko mensnivellering tot dusverre in onvol doende mate van de grond gekomen is. Zij meende, dat de inkomensverschillen in sterkere mate moeten worden terug gebracht dan nu het geval is. In de inkomensnota van het kabinet Den Uyl heeft zij tot haar vreugde hiertoe een aanzet aangetroffen. Zij wees onder an dere op de vermogensaanwasdeling. Het KVP-hoofdbestuurslid Van lersel stelde hier tegenover dat de christen democraten veel eerder afwegen dan voortdurend allerlei beginselen naar vo ren schuiven. Ten aanzien van de ver mogens aanwasdeling betwijfelde hij het ten zeerste of de KVP zich ermee zal kunnen verenigen dat de gelden uit de VAD in een fonds terecht komen dat wordt beheerd door de vakbeweging en daar ziet het, volgens Van lersel, naar uit. Napalese „Sjerpa-gidsen” die vele bui tenlandse alpinisten hebben geholpen bij het „veroveren” van bergtoppen in de Himalaja, hebben nu zelf een berg be dwongen, zo heeft expeditieleider Koe- mar Kadaga Sjah gisteren bekendge maakt. Vrijdag bereikten zij de top van de Kwangee die 6.095 meter hoog is. Zondag heeft de kappersbond van het NKV op de jaarvergadering van de bond cijfers bekend gemaakt omtrent de wer keloosheid onder de kappers. Het bleek dat er vooral een extreme vorm van jeugdwerkloosheid is in de kappersbran che. Volgens de voorzitter van de bond gaat 50 percent van de werkloosheidsuit keringen naar personeel onder de 25 jaar. Volgens de man behoren ook veel leerlingen tot de werklozen,waardoor hun opleiding in moeilijkheden komt. Het Franse verbond van links dat de socialistische partij (PS), communistische partij (PCF) en linksradicalen vereent, zóu in het hypothetische geval van ver kiezingen in 1975 50 percent van de stemmen krijgen. Dit blijkt uit een opi- nie-onderzoek dat in heel Frankrijk is gehouden door het blad „France Soir”. Wat betreft de regeringspartijen toont de opiniepeiling een belangrijke vooruit gang voor de onafhankelijke republikei nen van president Giscard d’Estaing, maar verlies voor de overige regerings partijen. De afgevaardigde van Dahomey kwam er evenwel in de A'gemene Vergadering op terug, en zo kon het ritueel van beleefdheid tegenover het staatshoofd Amin worden doorbroken. Clarence Mit chell, een andere afgevaardigde van Amerika en zelf zwart, zei in antwoord op Dahomey: „Iemand die door een zwarte man wordt vermoord, is net zo dood als iemand die door een blanke om zeep wordt geholpen”. Het mocht wel eens gezegd worden. Er was de laats'.e jaren in de Verenig de Naties ook in ander opzicht een ernstige onevenwichtigheid ontstaan. Het leek wel of Israel in de meest weerzin wekkende bewoordingen beledigd kon worden, doch elk antwoord daarop zeer voorzichtig moest worden geformuleerd. Aan die beledigingen is dit jaar nog geen einde gekomen. Zo zei de Syrische minister van buitenlandse zaken Khad dam dat wat de Israeli’s de Arabieren in Palestina aandoen, veel erger is dan de Nazi-methoden voor uitroeiing van hun tegenstanders. Je gaat door d<* grond als je zo’n zin moet aanhoren. Maar er is nu gelukkig een tegenbeweging op gang ge komen De algemene Nederlandse grafische bond gaat de komende jaren streven naar een verkorting van de arbeidsduur om de beschikbare arbeidsplaatsen beter te kunnen verdelen. De gedachten gaan daarbij uit naar een verkorting van de werkweek door een vrije vrijdagmiddag. Verder zal het beleid worden gericht op verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd tot 60 jaar, aldus de voorzitter van de bond, de heer H. J. van der Werff. S3 o o o 0,1 o o o o o o Terugkomend op het recente bezoek van een PvdA-delegatie aan de DDR merkte mevrouw Van den Heuvel op dat naar aanleiding van de uitspraak van een van de delegatieleden inzake „de muur” allerlei indianenverhalen de ronde hebben gedaan over onenigheid tussen fractie-voorzitter Van Thijn, premier Den Uyl en de delegatie. „Daarover is echter nooit een uitspraak De Haagse politie heeft dezer dagen een student in zijn woning aangehouden. Hij heeft bekend eind augustus twee schilderijen te hebben gestolen uit een villa in Den Haag. De schilderijen had den een waarde van 100.000 gulden en 10.000 gulden. Ze zijn onbeschadigd te ruggevonden. De Verenigde Naties, poppenkast of instrument voor de vrede? graadmeter voor de populariteit van het land in kwestie. Dat Nederland redelijk populair is, bleek uit de ruim vijftig handen die minister Van der Stoel mocht schudden. Maar Koeweit overtrof alles. Toen de minister van Buitenlandse Zaken van dit olieland zijn weinig op vallende verhaal had beëindigd, stonden wel honderd afgevaardigden op om hem geluk te wensen. De staat neemt de Cambodjaanse kin deren onder zijn hoede, zo heeft de Cambodjaanse radio gisteren bericht. De kinderen worden hiertoe bij hun ouders weggehaald en in educatieve centra ge plaatst. In deze centra krijgen ze les in „politiek, cultuur en revolutionaire lie deren, organisatie en discipline en liefde voor het werk”. Het doel van de staats opvoeding is het vormen van een vol maakt revolutionaire generatie. Aantal uren zon 2 tot 8, minimum tempera turen omstreeks 4 graden, maximum tem peraturen omstreeks 9 graden, kans op een droge periode van tenminste 12 uur 90 percent, kans op een geheel droog etmaal 90 percent. Zigeuner koning Petalo kreeg gisteren geen toegang tot de Amsterdamse burgemeester, waar een gesprek plaatsvond tussen de gemeente en betrokken organisaties over een vestigingsplaats voor twaalf zigeunerfamilies. Petalo (links) en zijn volgelingen ver toeven thans op een terrein aan de Rode Kruisstraat in Amsterdam-Noord. Het Europees ruimtevaartbureau (E- SA) heeft dr. Johan Berghuis benoemd tot directeur van de ESTECfEuropees Centrum voor Ruimteonderzoek en Techniek) in Noordwijk. De heer Berg huis volgt in deze functie mr. Ove Hammerstrom op. De ESA heeft dit gisteren vanfWt Frankrijk meegedeeld. De heer Berghuis zal zijn functie op 1 november beginnen. Hij is op het ogen- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Surinaamse oppositie ziet het Tweede-Kamerdebat over de beëindiging van de koninkrijksband met Suriname als een moge lijkheid „om te redden wat er te redden valt bij het opkomen van fascisme, terreur en communisme in Suriname”. Dit zei oppositieleider Lachmon, leider van de overwegend Hindoestaanse VHP, gisteren nadat hij met zes andere Surinaamse Statenleden op Schiphol was aangekomen. Lachmon wees erop dat zowel de gevolmachtigd minister van Suriname in Den Haag, Van Eer, als de Surinaamse minister van economische zaken Brunw hebben gezegd dat de regering in Para maribo eventueel zonder parlement moet verder regeren. Het gaat dus om het behoud van de parlementaire democratie en om het waarborgen van mensenrech ten. aldus Lachmon. Lachmon, drie andere VHP-statenle den, de heer Gadden van de progressieve bosnegerpartij, alsmede mevr. Liesdek- Clarke en Salem Somohardjo die eerder dit jaar de regeringsgetrouwe fractie van de Nationale Partij Suriname (NPS) de rug toekeerden, nemen namens de oppositie deel aan de behandeling van de rijks wet tot beëindiging van het konink- rijksstatuut met Suriname die vanmid dag in de Tweede Kamer is begonnen. Ook de regeringsgetrouwe fracties uit de Surinaamse Staten worden vertegen woordigd door zeven statenleden. Lachmon noemde het kleingeestig dat gevolmachtigd minister Van Eer niet op Schiphol aanwezig was om de delegatie te verwelkomen. Van Eer liet zich door een ambtenaar verontschuldigen dat hij verhinderd was, maar Lachmon nam daarmee geen genoegen. Dit optreden bewijst dat de Surinaamse regering de raciale tegenstellingen tussen de ver schillende bevolkingsgroepen wil ver scherpen, althans een verscherping in de hand heeft gewerkt, zo zei de VHP- leider. Als tweede voorbeeld noemde Lachmon de „ophitsende redevoeringen”, die na de gijzelingspoging tegen premier Arron vorige week in Paramaribo zijn gehouden. Daarna werden arme vrou wen op de markt afgeranseld, aldus Lachmon die eraan toevoegde: „Als er nu een referendum in Suriname zou worden gehouden over de wijze waarop de onafhankelijkheid wordt voorbereid, zou de regering niet meer dan 25 per cent van de stemmen krijgen.” K Ook premier Den Uyl kreeg ëen veeg uit de pan. Naar aanleiding van de uitspraak van de minister-president dat hij hoopt dat het Surinaamse parlement nog gereed komt met de nieuwe grond wet alsmede enkele organieke wetten voordat Suriname op 25 november onaf hankelijk wordt, zei Lachmon: „Den Uyl moet ophouden met zijn hoop uit te spreken, hij moet bevorderen dat Suri name een goede grondwet krijgt.” De VHP-leider zei het wel een wijs besluit van statenvoorzitter Wijntuin te vinden dat deze zich had neergelegd bij het feit dat mevr. Liesdek en Somohard jo deel uitmaken van de oppositiedelega- tie. Lachmon noch mevr. Liesdek wilden zeggen of de laatste zal spreken uit naam van de NPS-fractie (zo noemen de drie uit de regeringsgetrouwe NPS ge treden statenleden zich). Wijntuin erkent alleen de VHP en niet de fractie van mevr. Liesdek. Lachmon zei te overwegen nog meer amendementen of moties hij heeft al één amendement op de rijkswet inge- WOENSDAG 22 OKTOBER Zon op 7 16 uur onder 17.33 uur Maan op 18.33 uur onder 9.39 uur IJMUIDEN Hoogwater 4.38 uur en 16.52 uur Laagwater 0.33 uur en 12.45 uur Zo is er nog steeds een poppenkast die afbreuk doet aan het gezag van de Verenigde Naties. Maar er worden toch ook op een serieuze manier zaken ge daan. Vooral natuurlijk in de wandel gangen. Daar kan de Rus Gromiko de Israëliër Allon ontmoeterj, ook al spre ken hun landen officieel met met el kaar. Daar kan Pakistan besluiten met Bangladesj (het vroegere Oost-Pakistan) betrekkingen aan te knopen, en kan Joego-Slavië met Italië het geschil om Triëst regelen. Maar ook in de commis sies wordt hard gewerkt om de wereld opinie over tal van problemen tot uit drukking te laten komen. De wereld heeft nu eenmaal niet beter dan de Verenigde Naties. Deze organisa tie werd na de Tweede Wereldoorlog opgericht om geschillen tussen staten vreedzaam te kunnen oplossen. In vele gevallen is dat'ook gelukt. Zo herinner de Indonesië er terecht aan dat zowel bij de Indonesische onafhankelijkheid als in het geschil om Nieuw-Guinea de VN eer. beslissende rol speelde. Thans trachten troepen van de Vere nigde Naties het uitbreken van nieuwe vijandelijkheden te voorkomen in onder andere Cyprus en het Midden-Oosten. Maar het wordt cok steeds duidelijker dat het belang van een wereldrechtsorde meer vraagt dan abeen het oplossen van geschillen tussen naties. Binnen elke na tie njoeten de rechten van de mens gehandhaafd worden. Dat moet voor alle landen in gelijke mate gelden. Voor Chili en de Sovjet-Unie, voor Zuid- Afrika en Oeganda. I u •O*; O.» Sm 10 11 11 9 10 10 11 9 10 10 M ■o D. 4) .Eb 1? SS -E

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2