Brits Lagerhuislid tracht vreemd gedrag te verklaren Gevaar voor bloedbad bij Treinramp in Mexico Marokkaanse Sahara-mars Nieuwe uitbarsting van gevechten in Beiroet Spionage in het Westduitse leger Dreiging van guerrilla oorlog in Zuid-Afrika O I Den Haag krijgt agenten voor sociaal werk I Oorzaak blijft een mysterie Stakingen op Parijse luchthavens door nico scheepmaker AGENTEN s rn ONTEVREDEN AFSPRAAK PARKEREN BINNEN- EN BUITENLAND 2 1 OKTOBER 1975 DINSDAG nd 1st a’s ija ost eid nks eur wijs ting MADRID De ministers van het Spaanse kabinet kwamen gister nacht in een spoedzitting op het de partement van premier Arias Nar- varro bijeen om de ontwikkelingen rond de Spaanse Sahara te bespre ken. (Van onze speciale verslaggever, Karl Breyer) (Van onze redacteur in Spanje, Robbert Bosschart) van plan de aanvallen van Swapo- guerrilla’s zonder meer te accepte ren. t4ïlaïitiscb^r PRETORIA De koppen in de Zuidafrikaanse kranten van verle den week maakten voor het eerst duidelijk, dat de guerrilla-oorlog elke dag naderbij komt. Na de moord op de Ovambo-thuislandleider Filemon Elifas was het weliswaar een tijdlang kalm aan de grens tus sen Angola en het vroegere Duitse Zuidwest-Afrika, maar thans slaan de guerrilla’s uit Angola opnieuw in Ovamboland toe. Ze vermoord den 11 Ovambo’s, onder wie zwarte leden van de plaatselijke (lees: Zuidafrikaanse) politie. Bovendien reed een Zuidafrikaanse soldaat in Caprivi op een landmijn. Dit be hoort eveneens tot Zuidwest-Afri ka. Maar Zuid-Afrika is geenszins H H lg MA (Van onze redacteur in Beiroet, E. Ditters) leeft xtra •aad. over ver- de ister ■rge- ren- ging be- die nge- hans raak n in mie- sche even liuur jeter gaan n de Idag. it op tigde litter der Belangrijker was daarom de vergade ring die de Spaanse premier gistermid dag had met de nationale defensieraad. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) DEN HAAG (ANP). De Haagse po litie gaat een net van wijkagenten op bouwen, die de taak krijgen met hun hulpverlening bij te dragen tot een zo gunstig mogelijk woon- en leefklimaat in de betreffende wijk. Den Haag had al enkele wijkagenten, maar per 1 novem ber wordt hun aantal uitgebreid tot 28, één voor iedere wijk. boorde zich met zó een kracht in het achterste rijtuig van de andere, dat de wagons in een V-vorm omhoog schoten en het dak van het station openscheur den. De metro van Mexico City werd zes jaar geleden in gebruik genomen. De op rubberbanden rijdende treinen vervoeren dagelijks bijna 2 miljoen reizigers. Op de foto wordt een van de doden de trein uitgedragen. gen len. wee een ad- en te- de sche ent, ver- de opi- is oir”, jont •uit- kei- ting, ngs- (E- emd pees en erg- Ove dit 5eld. jp 1 gen- id- la- lat >li- jor ere ote het ond eer leek van ■an- ond uit- 25 veel ioor Die politieagent stond met een collega bij de deur van het parlementsgebouw om eventuele aanvallen op de Sacharov- Hearing af te weren. Voor het overige zie je nagenoeg geen agenten in Kopen hagen, behalve in politieauto’s, die „Poli- ti” heten. Een andere taxichauffeur: „Je ziet ze nooit, maar als ze nodig zijn, zijn ze er ook binnen drie minuten to et. li- ui- bij de be- oe- ge- zan in de De Iers ge in lie fde ats- zol- let a- de de iet gt de ld lij !e- 5S- is ei- ir- ’ce lot ise Falangistenleider Pierre Gemayel eist dat eerst de veiligheidssituatie in het land verbeterd wordt, dan pas is hij bereid te praten over mogelijke hervor mingen in het politieke bestel. Socialis tenleider Kamal Joemblat wil eerst de politieke hervormingen er door hebben, omdat daarmee volgens hem de oorzaa» van alle onlusten weggenomen zou zijn. Een compromis lijkt niet mogelijk. -SPAANSE SAHARAN? AFRIKA: Omdat het politiek overleg in het slop zit, breken er voortdurend nieuwe ge vechten uit. Door het feit dat heel Beiroet en omstreken onveilig verklaard zijn, kunnen de commissieleden voor het politiek overleg niet bij elkaar komen en daarmee is de vicieuze cirkel rond. BEIROET. Het wordt steeds duide lijker dat er hardnekkige pogingen on dernomen worden om ten koste van alles te verhinderen dat de situatie in de Libanese hoofdstad weer een beetje nor maal wordt. De oorzaak van de nieuwe uitbarsting van de gevechten blijft een mysterie. Beschuldigingen en tegenbe- schuldigingen van de verschillende par tijen leveren nooit het overtuigende be wijs welke groepering de burgeroorlog gaande houdt. Dat is ook niet nodig, want de talrijke incidenten en geruchten zjjn voldoende om het vuur te laten smeulen. Op het politieke vlak is de zaak doorzichter. Geen van de strijdende partijen is bereid de strijdbijl te begra ven. Sinds zaterdag zit het overleg over de noodzakelijke politieke hervormingen muurvast. SAGUIA EL HAMRA Smara De eerste indruk van een land kan soms beslissend zijn. Ik keek dus inge spannen door het raam van de bu» die mij van het vliegveld Kastrup naar Kopenhagen bracht naar buiten, om al die dingen op te merken die Denemar ken tot een heel ander land dan Dene marken zouden maken. Mijn voornaam ste indruk was, dat de Denen een volk zijn dat niet gauw tevreden is, want in vele woorden op huizen en borden was de „o” doorgestreept. Daar stond tegeno ver, dat op een speelplaats van wat vermoedelijk een school was, enkele van wrakhout opgetrokken hutten stonden. En in een wijk met flatgebouwen, waar van elke woning over een ingebouwd balkon met een traliehek ervoor be schikte, waren negen van de tien tralie hekken op de wijze van een vlechtmatje voorzien van een blauw, rood, geel of oranje tentdoek. Ogenblikkelijk vatte de verdenking bij mij post dat al die Denen op die manier hun balkon willen af schermen van de buitenwereld om naakt te kunnen zonnen, met als consequentie dat daardoor de invalshoek van de zon zo klein geworden is, dat ze hooguit een half uur per dag bruin kunnen worden, tenzij ze weer naakt aan hun handen aan de ballustrade buiten het balkon gaan hangen. De veiligheidstroepen die belast zijn met het uit elkaar houden van de vijan dige militiagroepen komen manschappen en materiaal te kort om gewapende overvallen op de opslagplaatsen in de haven af te slaan, rooftochten te verhin- Ondanks het ontbreken van agenten op straat, houdt iedere Deen zich keurig aan de onderlinge afspraken die ge maakt zijn met betrekking tot het over steken en doorrijden. De afspraak is, dat je bij groen licht doorrijdt of oversteekt, dat je bij oranje licht begint te stoppen en bij rood licht stilstaat. Een eenvou dig, maar buitengewoon handig systeem als iedereen zich eraan houdt Ik heb in de vier dagen dat ik in Kopenhagen was nooit één keer een auto, fietser of voet ganger „nog snel even” door rood zien rijden of lopen. Ook als er links noch rechts in de verste verte iets aan komt, wacht de voetganger tot zijn licht op groen springt. Het leven is daardoor een stuk rustiger. Je hoeft niet schichtig te hollen en weg te springen en je hoeft niet met gas op de plank nog net voor de aanstormende file langs te stormen, want „al die dingen gebeuren en zijn netjes geordend”, zoals de dichter Hans Lodeizen al schreef. Ik moet daar wel aan toevoegen dat het Kopenhaagse weggebruikers ook wat gemakkelijker wordt gemaakt dan de Amsterdamse; want zoals in elk be schaafd land (en trouwens ook in enkele minder beschaafde landen) springen de stoplichten er van groen op oranje en daarna op rood, maar ook van rood op oranje en daarna op groen. De voorsten zetten hun pientere pookje dus bij oran je meteen in de één en stormen bij groen direct voorwaarts, zodat de krui sende partij het wel uit zijn hoofd laat nog door oranje of zelfs rood te rijden. Daarin hebben de drie militaire minis ters (leger, vloot, luchtmacht) en de stafchefs zitting. Ook de minister van Buitenlandse Zaken, die gistermiddag besprekingen voerde met de ambassa deurs in Madrid van Marokko en van Algerije en de minister zonder porte feuille onder wie de Sahara ressorteert, waren aanwezig. Spanje heeft opnieuw benadrukt dat het iedere verantwoorde lijkheid afwijst voor de eventuele gevol gen van de Marokkaanse invasie. KANARISCHE S^ELAJOE^f --Zemmur» =5^^PoiaNSE mauretanië dsneros DE 0R0 Sahara! z~! Tichla» 1 Een volle trein is gisteren in de metro van Mexico City tegen de achterkant van een andere trein gebotst. Er wordt gevreesd dat 50 mensen zijn omgeko men. Er zijn al 26 lijken geborgen. Volgens eerste berichten waren er 55 gewonden. De oorzaak van het ongeluk zou een remmendefect zijn. De botsing vond plaats in een station van de metro. Het voorste rijtuig van de ene trein deren en bescherming te bieden tegen de golf van ontvoeringen. Eén positieve ontwikkeling is dat de veiligheidspolitie sinds zondagnacht bij elke botsing zonder onderscheid keihard inhakt op de partijen die met elkaar slaags zijn geraakt. gevlogen om zich bij Stone'.iouse te voegen, werden zij gearresteerd, na dat Stonehouse uit Australië was uit gewezen. Onder politiegeleide kwa men zij op het vliegveld in Londen aan. Stonehjuse werd in de gevangenis opgesloten en moest herhaaldelijk po gingen doen alvorens op borgtocht te worden vrijgelaten. Hij eiste die vrij lating onder meer om de kans te hebben zich in het Lagerhuis te rechtvaardigen. Dit gebeurde dan gis termiddag. Of de rede Stonehome nieuwe vrienden zal hebben bezorgd, valt echter te betwijfelen. Daarnaast worden de provocaties aan- gemoedigd. De ene partij vindt in elke gewapende botsing een nieuw argument om de voorkeur te geven aan de veilig heidssituatie, terwijl de andere partij de noodzaak van hervoitningen bewezen ziet in de steeds oplaaiende gevechten. LONDEN. Het Britse Lagerhuis luisterde gistermiddag ademloos naar het lang verwachte optreden van de vorig jaar zo geheimzinnig verdwenen Labour-afgevaardigde John Stonc- house. Hij had eindeloos aangedron gen op een rechtvaardiging van zijn verdwijning ten overstaan van zijn collega's in het Lagerhuis, aan wie de Labour-afgevaardigde nu vertelde ge leden te hebben aan een persoonswij- ziging, waarbij de nieuwe Stonehouse de oude Stonehouse had geprobeerd te verstoten. Koning Hassan wil 315.00(1 man de Sahara laten in marcheren achter een schild van 35.000 vrouwen. Het is wel duidelijk dat het Spaanse leger niet de minste lust voelt om hiertegen zijn wa pens aan te wenden. Maar afgezien van de problemen die deze situatie kan ver oorzaken, bestaat er nog een tweeledig gevaar. Aan de ene kant bedreiging van de Sahara-inwoners, en speciaal het re volutionaire „Polisariofront”, dat over honderden geweren en automatische wa pens beschikt om de Marokkaanse mars desnoods met geweld tegen te houden; en aan de andere kant de houding van Algerije, dat ook tegen de inlijving van de Sahara door Marokko is gekant. De persoonlijke toespraak van Sto nehouse diende hij voor te lezen aan de hand van de door de voorzitter van het Lagerhuis goedgekeurde tekst. Toen Stonehouse enige keren probeerde om van deze tekst af te wijken, o.a. om felle aanvallen op de schuw voor zichzelf begon te krijgen. Daarna was de behoefte in hem ge groeid om zijn nieuwe persoonlijk heid aan te nemen. Stonehouse eigen de zich echter de documenten toe van overleden personen van zijn leeftijd uit zijn kiesdistrict. Hij verdween na een zwempartij naast een duur hotel- pand in Californië en algemeen werd aangenomen dat hij vertrokken was, dan wel dat hij het slachtoffer ge worden was van een internationale bende die in de ontwikkelingshulp opereerde. Enige tijd later werd Stonehouse echter in Australië gesignaleerd. Tij dens zijn verdwijning bleek hij in voortdurend contact gestaan te heb ben met zijn secretaresse Sheila Buck- ley, met wie hij een relatie heeft. Buckley en hij manipuleerden met de gelden van Stonehouse’s banken. Ze zijn nu op verschillende gronden in staat van beschuldiging ge 'n’d. Nadat Buckley naar Australië was De Labour-partij zit danig met Stonehouse in haar maag. Het is bijna ondoenlijk hem zijn zetel te ontne men. In het Lagerhuis balanceert de partij op een krappe meerderheid en tussentijdse verkiezingen plegen altijd gevaren voor de regeringspartij in zich te bergen. Dit heeft hoofdcommissaris Peijster van de Haagse politie gistermiddag be kend gemaakt. Hij deed dat ter gelegen heid van het kennismakingsbezoek dat de nieuwe burgemeester Schols aan het korps bracht. In een toespraakje zei Peijster dat de politie meer aandacht moet gaan beste den aan de hulpverlening. „In het totale takenpakket van de politie lijkt een verschuiving van de taakvervulling in de richting van de sociale actie geboden”. De luitenant-kolonel zou zowel Schrif telijk als mondeling geheim militair ma teriaal hebben geleverd aan de DDR. In verband met deze spionage-affaire is nog een ander echtpaar gearresteerd. Volgens het openbaar ministerie zou dit paar met valse papieren vanuit de DDR de Bonds republiek zijn binnengesluisd. In het huis van het echtpaar zijn valse identi teitspapieren, valse passen en gecodeerde agentenberichten gevonden. Bovendien is de arrestatie bekendge maakt van de 38-jarige reserve-kapitein Dieter R. H. Hem wordt een ernstige vorm van landverraad ten laste gelegd. Ook hij zou tien jaar lang, van 1961 tot en met 1971, materiaal aan de DDR hebben geleverd. Tot dit materiaal beho ren geheime plannen ter verdediging van de Bondsrepubliek. Ten slotte wordt de perschef van het Russische reisbureau Intourist in West- Berlijn van spionage verdacht. De man is naar het Oosten verdwenen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De openbare aanklager in Karlsruhe heeft gisteren bekendgemaakt dat enkele gevallen van spionage in het Westduitse leger zijn ontdekt. In dit verband is een luitenant-kolonel van de Westduitse luchtmacht gearresteerd, die ervan wordt verdacht minstens tien jaar voor een geheime dienst van de DDR te hebben gespioneerd. De vrouw van de man, wiens naam noch woonplaats be kend werden gemaaakt, is voorlopig in hechtenis genomen, maar later weer vrijgelaten. PARIJS (AFP). Tengevolge van stakingen van het grondpersoneel is gis teren het vliegverkeer op de Franse luchthaven Charles de Gaulle ernstig gestoord. Dit heeft de luchtvaartmaat schappij „Air France” meegedeeld. Op de luchthaven „Orly-Sud” zijn alle ver trekken gistermorgen enige uren uitge steld in verband met een betoging van het onderhoudspersoneel van „Air Fran ce”. De demonstranten, die zich voor de vliegtuigen hadden opgesteld eisten de herinvoering van een afgeschafte premie. De Libanese autoriteiten staan machte loos. Zij kunnen amper een buffer vor men tussen de twee politieke kempha nen, laat staan een tussenoplossing af dwingen. km500 Het is nu al zes weken dat de bewo ners van Beiroet noodgedwongen thuis zitten. De angst voor kidnappingen en sluipschutters maakt zelfs de voorzichti ge tocht naar een bakker of een levens middelenwinkel in de buurt tot een hel, voor zover er een winkeltje open is. De mensen zijn prikkelbaar en uiterst ge spannen. Een buitenlandse tv-ploeg moest een veilig heenkomen zoeken naar het dichtsbijzijnde politiebureau om te ontsnappen aan de volkswoede. Het viel niet in goede aarde dat zij opnamen wilden maken van een lange rij wach tenden voor een broodwinkeltje. -tvo In een communiqué dat door het Zuidafrikaanse leger dit weekeinde in Pretoria werd gepubliceerd, wordt ge zegd, dat Zuidafrikaanse eenheden twee kampen van Swapo-guerrillastrijders hebben vernietigd, zeven Swapo-leden hebben gedood en een hoeveelheid wa pens van Russische makelij hebben ver overd. Dit was als tegenactie bedoeld voor de activiteiten van Swapo-guerril- la’s vanuit Angola. Reeds eerder had de buitenlandse tak van de Swapo in Loesaka verklaard, dat de dood van Filemon Elifas en 11 Ovambo’s door Swapo-guerilla’s was veroorzaakt. Volgens betrouwbare bron nen in Pretoria heeft de Swapo trai ningskampen aan de grens tussen Ango la en Namibië ingericht. Vluchtelingen uit Angola wisten te vertellen, dat zij op weg naar Namibië door zwarte soldaten in camouflagepakken werden gecontro leerd. Deze soldaten spraken Afrikaans. pers te doen, werd hij door de „spea ker” van het Lagerhuis terechtgewe zen. Stonehouse veroorzaakte al direct bij het betreden van het Lagerhuis enig opzien toen hij zich als Labour- afgevaardigde tussen de conservatie ven op de oppositiebank neerliet. Sto- nebouse verklaarde deze houding met te zeggen dat hij het onpolitieke Ka rakter van zijn toespraak wilde be klemtonen. Midden vorig jaar was Stonehouse schijnbaar van de aardbodem ver dwenen. Na een korte en veelbelo vende carrière in een van de vorige kabinetten van premier Wilson was hij in de bankwereld gegaan en had hij vooral veel van doen gehad met ontwikkelingshulp, onder meer in Bangiadesj. Stonehouse verzekerde het Lager huis nu dat hij zo’n afschuw had gekregen van de toestand die hij daar had aangetroffen, dat hij ook af- De Spaanse regering zal zeker geen besluiten aankondigen voordat de veilig heidsraad van de Verenigde Naties zich definitief uitgesproken heeft. Deze heeft de eerste zitting over de Sahara-kwestie besloten met de voorlezing van een voorstel van Costa Rica om koning Has san van Marokko te vragen af te zien van zijn plan van een „vreedzame” inva sie van 350.000 Marokkanen in de Spaanse Sahara. Een besluit was daar dus nog niet in zicht. Koning Hassan heeft op dit ogenblik bijna zijn hele leger langs de zuidelijke grens ontplooid: niet alleen in de rich ting van de Spaanse Sahara, maar ook in de richting van het zuidelijke gedeel te van Algerije. Om in zo’n toestand een oncontroleerbare massa van 350.000 per sonen in te voegen, is om een bloedbad vragen. Koning Hassan speelt hoog spel. Het was welhaast logisch dat het enige hulpaanbod dat hij ontvangen heeft, van Jassar Arafat en zijn Palestijnse Bevrij dingsbeweging kwam. Tijdens het kortgeleden gehouden jaarlijkse congres van de Labour- partij verscheen Stonehouse in de vergaderzaal. Hij werd echter door de afgevaardigden geheel genegeerd. Al leen de echtgenote van premier Wil son kwam hem de hand drukken. Het mag waar zijn dat Stonenouse geestelijke moeilijkheden heeft al dus luidt de algemene opinie maar dat neemt niet weg dat er een aantal ernstige onregelmatigheden zijn ge pleegd die maken dat hij als Lager- huis-lid zijn aanzien voorgoed heeft verloren. Het uiterst gecompliceerde proces in de zaak-Stonehouse staat echter nog te beginnen. Het zal dan blijken of het inderdaad waar is dat Stone- house zelf het slachtoffer is gewor den van machinaties buiten hem om en dat zijn gedrag aan een zenuwcri sis moet worden toegeschreven, zoals hij bij hoog en bij laag blijft volhou den. In Windhoek werd inmiddels bekend gemaakt, dat Zuid-Afrika van plan is de grensstrook tussen Angola en Zuidwest- Afrika tot niemandsland te verklaren en dat de bevolking uit deze streek naar andere gebieden zal worden overge bracht. Jannie de Wet, de gouverneur van de inheemse bevolking in Zuidwest-Afrika, maakte echter duidelijk, dat niemand gedwongen zal worden de streek te ver laten. Waarnemers in Windhoek zijn van mening dat een strook van 250 kilometer aan de grens met Angola in aanmerking komt tot niemandsland te worden ver klaard. De Wet zei dat de strook ongeveer drie kilometer breed zal zijn en voort durend door Zuidafrikaanse troepen ge controleerd zal worden. Van de kant van de guerilla-bewegin- gen in Angola zelf was tot nog toe geen reactie te krijgen. De verbindingen in Angola zijn dermate slecht, dat dit ook nauwelijks verwacht kan worden. Des ondanks is duidelijk dat zowel de MPLA als de Unita van dr. Jonas Savimbi de Swapo-guerrilla’s in hun ac ties ondersteunen. Kopenhagen heeft met 1,4 miljoen in woners bijna tweemaal zoveel inwoners als Amsterdam, maar om de een of andere reden lijkt het een kleinere stad met minder verkeer, en vooral: met minder verkeersproblemen. Hoewel het een beroemd fietsenland is, zie je ver houdingsgewijs toch minder fietsen op straat dan in Amsterdam, en ook zie je nooit een auto op de stoep geparkeerd staan. Sterker nog: het maakt de indruk alsof er helemaal geen parkeerprobleem is. Ik heb aan een taxichauffeur en een politieagent gevraagd hoe dat kwam. Er schijnen ten eerste nogal wat parkeerga rages in het centrum van de stad te zijn. Verder zijn er natuurlijk parkeermeters en ook zijn er borden die aangeven of je een kwartier of langer mag parkeren. Veel_ auto’s hebben een transparante parkeerschijf op hun voorruit geplakt en een taxichauffeur vertelde me het ro mantische verhaal, dat je overal, ook waar het eigenlijk niet mocht, toch één kwartier mocht parkeren. Maar dan ook niet langer! Deed je dat wel, dan kreeg je een boete van 125 kronen, oftewel ongeveer 55 gulden! Ik vroeg voor alle zekerheid aan die agent of dat klopte, maar hij hoorde het voor het eerst. Je mag helemaal niet parkeren op plaatsen waar het niet mag, zelfs geen kwartier. Doe je het toch, dan krijg je een boete van 100 kronen. I, is-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3